LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS GYDYTOJAS HIGIENISTAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

1999 m. birželio 1 d. Nr. 218/9

Vilnius

 

Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. 198 „Dėl profesinių ligų nustatymo“ 3 punktą (Žin., 1999, Nr. 21-591):

1. Tvirtiname Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamentą (pridedamas).

2. Nustatome, kad Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamentas taikomas nuo 1999 m. liepos 1 dienos.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS                                                                M. PLUKTAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS GYDYTOJAS HIGIENISTAS                                                   Z. STANEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ir

Lietuvos Respublikos

vyriausiojo valstybinio gydytojo higienisto

1999 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. 218/9

 

Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamentas

 

TAIKYMO SRITIS

 

1. Šis reglamentas taikomas organizuojant ir atliekant profesinės ligos priežasčių tyrimą, surašant tipinę darbo sąlygų higieninę charakteristiką ir tipinį profesinės ligos patvirtinimo aktą.

2. Šis reglamentas nustato:

2.1. pranešimų apie profesinės ligos įtarimą pateikimo tvarką;

2.2. profesinių ligų priežasčių tyrimo komisijos veiklos organizavimą;

2.3. tipinės darbo sąlygų higieninės charakteristikos surašymo tvarką;

2.4. tipinio profesinės ligos patvirtinimo akto surašymą.

3. Šiuo reglamentu turi vadovautis visi juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 198 „Dėl profesinių ligų nustatymo“ (Žin.,1999, Nr. 21-591) numatyta tvarka tiria profesinės ligos priežastis ir nustato profesinės ligos diagnozę, taip pat asmenys, dalyvaujantys tiriant profesinės ligos priežastis.

 

PRANEŠIMŲ APIE PROFESINĖS LIGOS ĮTARIMĄ PATEIKIMAS

 

4. Darbdavys, įtaręs ūminę profesinę ligą, turi organizuoti neatidėliotiną medicininę pagalbą nukentėjusiam darbuotojui (toliau – darbuotojas) ir nugabenti jį į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą. Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų (toliau – Nuostatai) 5 punkte nustatyta tvarka darbdavys privalo išsiųsti pranešimą (pagal Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatuose numatytą pranešimo formą) Valstybinės darbo inspekcijos (toliau – VDI) Inspektavimo skyriui ir Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (toliau – VSPT) teritorinei įstaigai.

5. Gydytojas, įtaręs ūminę profesinę ligą, privalo suteikti neatidėliotiną medicininę pagalbą, organizuoti nukentėjėlio nugabenimą į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą ir ne vėliau kaip per valandą (pagal Nuostatų 6 punkto reikalavimą) apie tai faksograma, telefonograma ar kitomis ryšio priemonėmis pranešti VDI inspektavimo skyriui bei VSPT teritorinei įstaigai, o ne vėliau kaip per 12 val. išsiųsti pranešimą (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą Nr. 058-089-151/a) VDI Inspektavimo skyriui.

6. Gydytojas, įtaręs darbuotojui lėtinę profesinę ligą, ne vėliau kaip per 3 dienas (pagal Nuostatų 7 punkto reikalavimą) privalo apie tai raštu (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą Nr. 058-089-151/a) pranešti VDI Inspektavimo skyriui ir VSPT teritorinei įstaigai.

7. Pats darbuotojas, jo šeimos nariai ir kiti asmenys, taip pat profesinės sąjungos, darbdavys, įtarę profesinę ligą (Nuostatų 3 punkte nustatyta tvarka), turi teisę surašyti laisvos formos pranešimą ir kreiptis į VDI Inspektavimo skyrių arba sveikatos priežiūros įstaigą.

8. VDI Inspektavimo skyrius, gavęs laisvos formos pranešimą apie profesinę ligą, ne vėliau kaip per 24 val. turi (pagal Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintą formą „Siuntimas įtariamos profesinės ligos ištyrimui“) nusiųsti darbuotoją į sveikatos priežiūros įstaigą įtariamos profesinės ligos ištyrimui.

9. Sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas, įtaręs atsiųstam darbuotojui profesinę ligą (pagal Nuostatų 7 punkto reikalavimą ir šio reglamento 6 punkte nustatyta tvarka), privalo pranešti VDI Inspektavimo skyriui ir VSPT teritorinei įstaigai.

Jeigu gydytojas atsiųstam darbuotojui neįtaria profesinės ligos, jis turi ne vėliau kaip per 3 dienas apie tai raštu (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą Nr. 058-089-151/a) pranešti VDI Inspektavimo skyriui ir informuoti darbuotoją.

 

PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMO KOMISIJOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

10. Profesinės ligos priežasčių tyrimą organizuoja VDI Inspektavimo skyrius. Profesinės ligos priežastis tiria VDI Inspektavimo skyriaus ir VSPT teritorinės bei sveikatos priežiūros įstaigų specialistai.

11. Pranešimo apie įtariamą profesinę ligą (formos Nr. 058-089-151/a) gavimo data yra profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžia.

12. VDI Inspektavimo skyriaus viršininkas, gavęs pranešimą pagal šio reglamento 5, 6 ir 9 punktus, potvarkiu (pavedimu) skiria darbo inspektorių (inspektorius) profesinės ligos priežasčių tyrimui organizuoti. Darbo inspektorius apie pranešimo gavimą (ūminės profesinės ligos atveju ne vėliau kaip per valandą) telefonograma, faksograma ar kitomis ryšio priemonėmis informuoja VSPT teritorinę įstaigą ir sveikatos priežiūros įstaigą, kurios gydytojas įtarė profesinę ligą.

13. VSPT teritorinės įstaigos ir sveikatos priežiūros įstaigos vadovai, gavę VDI darbo inspektoriaus informaciją apie įtariamą profesinę ligą (ūminės profesinės ligos atveju ne vėliau kaip per valandą), telefonograma, faksograma ar kitomis ryšio priemonėmis praneša VDI Inspektavimo skyriui apie specialistus, kurie tirs profesinės ligos priežastis.

14. Įtariamos profesinės ligos priežastis tiria, tipines darbo sąlygų higieninės charakteristikos ir profesinės ligos patvirtinimo akto formas (pagal Nuostatų 8 punkto reikalavimą) surašo komisija, kurios pirmininkas yra VDI darbo inspektorius ir nariai: VSPT teritorinės įstaigos darbo higienos gydytojas ir profesinę ligą įtaręs gydytojas.

15. Komisijos pirmininkas ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas (ūminės profesinės ligos atveju – ne vėliau kaip per 3 valandas) nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžios telefonograma, faksograma ar kitomis ryšio priemonėmis informuoja komisijos narius, taip pat darbdavį ir darbuotoją (arba jam atstovaujantį asmenį) apie profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžią, tyrimo vietą, laiką.

16. Įmonių, kuriose dirbo arba dirba darbuotojas, darbdaviai privalo sudaryti sąlygas (pagal Nuostatų 12 punkto reikalavimą) profesinės ligos priežastis tiriančiai komisijai.

17. Darbdavys, padalinio vadovas, įmonės saugos ir sveikatos darbe tarnybos specialistai, profesinė sąjunga, darbuotojas dalyvauja tyrime pateikdami profesinės ligos priežastis tiriančiai komisijai reikiamus dokumentus ar jų kopijas, paaiškinimus raštu ir žodžiu bei kitą tyrimui reikalingą medžiagą.

18. Darbdavys (pagal Nuostatų 9 punkto reikalavimą) turi surinkti ir pateikti komisijai duomenis apie:

18.1. darbovietę, darbuotojo profesiją, pareigas, darbo stažą ir darbo veiklos raidą;

18.2. darbo organizavimą (darbo vietą, technologinį procesą, darbo priemones, darbo proceso trukmę), darbo ir poilsio režimą;

18.3. saugos darbe priemonių naudojimą ir darbuotojų instruktavimą darbų saugos klausimais, higienos įgūdžių mokymą;

18.4. gamybinės buities patalpas (kiek tai susiję su įtaka sveikatai ar profilaktikai);

18.5. darbo aplinkos veiksnių matavimo laboratorinius, darbo vietų higieninio įvertinimo ir ankstesnių darbo vietų higieninių tyrimų rezultatus;

18.6. privalomuosius profilaktinius darbuotojų sveikatos tikrinimus;

18.7. pateikdamas darbuotojo atliekamų darbų chronometrinius duomenis, darbdavys turi nurodyti, kaip chronometriniai duomenys buvo paskaičiuoti, jei tai reikalinga komisijos darbui.

19. Darbuotojas profesinės ligos priežastis tiriančiai komisijai pateikia paso duomenis ir socialinio draudimo pažymėjimo (darbo knygelės) nuorašus.

20. Komisija, jei tai reikalinga jos darbui, turi teisę (pagal Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 7 str. 3 punktą) pareikalauti papildomų dokumentų, duomenų ir paaiškinimų iš kitų darbdavių bei kitų teritorinių atitinkamų įstaigų ir įmonių.

21. Duomenys, nurodyti šio reglamento 17–20 punktuose, komisijai turi būti pateikti ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžios.

22. Esant sudėtingiems, reikalaujantiems specialių žinių profesinės ligos priežasčių tyrimams, komisijos pirmininkas gali (Nuostatų 12 punkte nustatyta tvarka) kviesti atitinkamus ekspertus, kurių išvados pateikiamos kartu su tyrimo medžiaga.

Jeigu ekspertizei reikalingas bandinys (pvz., alergologiniam tyrimui ir pan.), jis turi būti imamas dalyvaujant komisijai, darbdaviui (arba jo įgaliotam atstovui) ir darbuotojui (arba jam atstovaujančiam asmeniui) ir įforminamas nustatyta tvarka.

23. Jeigu komisija nustato, kad įtariamai profesinei ligai galėjo turėti įtakos darbas ankstesnėje darbovietėje, komisija profesinės ligos priežastis tiria ankstesnėje įmonėje ar įmonėse ir surašo tipinę darbo sąlygų higieninę charakteristiką.

24. Jeigu darbdavys nepateikia komisijai reikiamų dokumentų arba nėra įmonių ar darbo vietų, profesinės ligos priežastys (pagal Nuostatų 9 punkto reikalavimą) tiriamos remiantis darbuotojo ir liudytojų parodymais bei VSPT teritorinėje įstaigoje esančiais (archyviniais) dokumentais (ankstesnių darbo vietų higieniniai tyrimai, duomenys apie toje darbovietėje anksčiau nustatytas profesines ligas, paskutiniųjų metų darbo aplinkos veiksnių tyrimo duomenys ir pan.).

25. Komisija per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo gavimo (pagal Nuostatų 10 punkto ir šio reglamento 10 punkto reikalavimus) turi ištirti įtariamos lėtinės profesinės ligos priežastis ir surašyti Darbo sąlygų higieninę charakteristiką (pagal sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministrės patvirtintą tipinę formą).

26. Jeigu tyrimas yra sudėtingas (neatliktas darbo aplinkos kenksmingų veiksnių tyrimas, nežinoma cheminių medžiagų sudėtis, būtina surinkti duomenis iš kelių darboviečių, likviduotos ar reorganizuotos buvusios darbovietės ar darbo vietos ir pan.), profesinės ligos priežasčių tyrimo laikas (Nuostatų 10 punkte nustatyta tvarka) gali būti pratęstas. Pratęsimo terminas priklauso nuo tyrimo sudėtingumo ir dokumentų su išvadomis gavimo laiko.

27. Ūminė profesinė liga (pagal Nuostatų 11 punkto reikalavimą) turi būti tiriama Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų nustatyta tvarka, dalyvaujant VSPT teritorinės įstaigos specialistams. Apie darbo sąlygų higieninės charakteristikos būtinumą sprendžia Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo komisija.

28. Tirdama įtariamos profesinės ligos priežastis ir surašydama darbo sąlygų higieninę charakteristiką komisija turi išanalizuoti ir įvertinti surinktus ir pateiktus jai dokumentus bei duomenis.

28.1. Darbo inspektorius analizuoja ir įvertina pagal šio reglamento 32.8 ir 32.9 punktų reikalavimus komisijai pateiktus duomenis apie darbo veiklos raidą, įtariamai profesinei ligai turėjusias įtakos aplinkybes darbų saugos ir techniniu požiūriu.

28.2. Darbo higienos gydytojas analizuoja ir įvertina pagal šio reglamento 32.10 ir 32.11 punktų reikalavimus komisijai pateiktus duomenis apie ankstesnių (archyvinių) higieninių tyrimų rezultatus, darbo aplinkos kenksmingus veiksnius, būdingus šiai profesijai darbo higienos ir sveikatos požiūriu.

28.3. Gydytojas, įtaręs profesinę ligą, ir darbo higienos gydytojas analizuoja ir įvertina pagal šio reglamento 32.12 punkto reikalavimus komisijai pateiktus duomenis apie privalomuosius profilaktinius sveikatos tikrinimus ir jų atlikimo kokybę darbo medicinos ir sveikatos požiūriu.

28.4. Komisija, išanalizavusi ir įvertinusi 32.8–32.12 punktuose reglamentuojamus duomenis, pagal šio reglamento 32.13 punkto reikalavimą surašo įtariamos profesinės ligos vystymosi galimas priežastis.

29. Darbuotojas (jam atstovaujantis asmuo) arba darbdavys, susipažinę ir nesutikę su darbo sąlygų higienine charakteristika, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo susipažinimo (pagal šio reglamento 32.16 punkto reikalavimą) gali komisijai pateikti pareiškimą, nurodydami nesutikimo priežastis ir motyvus. Komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tokio pareiškimo gavimo turi išnagrinėti nesutikimo priežastis ir, jei reikia, atlikti papildomus ar pakartotinius tyrimus. Pareiškimas pridedamas prie darbo sąlygų higieninės charakteristikos.

 

DARBO SĄLYGŲ HIGIENINĖS CHARAKTERISTIKOS SURAŠYMAS

 

30. Tipinė darbo sąlygų higieninė charakteristika surašoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 198 patvirtintais Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų 8 ir 13 punktais.

31. Jeigu darbo vietos, kurioje anksčiau dirbo darbuotojas, dėl kokių nors priežasčių nėra (likviduota ar perkelta į kitas patalpas, pakeista technologija ir kt.) ir atstatyti ankstesnių darbo sąlygų nėra galimybės, darbo sąlygų higieninė charakteristika turi būti surašoma pagal:

31.1. kitų įmonių ar ūkio subjektų panašios darbo vietos darbo aplinkos veiksnių tyrimo duomenis, taip pat specialių šaltinių duomenis (nurodant šaltinius);

31.2. darbuotojo ir liudytojų parodymus.

32. Darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje surašomi šie duomenys:

32.1. darbo sąlygų higieninės charakteristikos surašymo pagrindas (pranešimas apie įtariamą profesinę ligą ir jo užpildymo data);

32.2. įtariamos profesinės ligos diagnozė ir kodas (pagal 10-TLK);

32.3. darbuotojo vardas, pavardė, asmens kodas;

32.4. įmonės, kurioje dirba darbuotojas, pavadinimas, kodas, adresas, pašto indeksas, telefonas, faksas, ekonominės veiklos rūšis;

32.5. darbo vieta, nurodant padalinį, skyrių, barą;

32.6. darbuotojo profesija ir pareigos (kodas);

32.7. darbuotojo bendras darbo stažas, darbo stažas šioje darbovietėje, šioje profesijoje, kenksmingų veiksnių poveikyje (kodai);

32.8. Darbo veiklos raida: aprašomas darbas kitose įmonėse, chronologine eile nurodant darbovietę, profesiją, darbo trukmę (metais), darbo aplinkos kenksmingus cheminius, fizikinius, biologinius ir ergonominius veiksnius ir jų poveikio trukmę (metais). Turi būti įrašyti tie darbo aplinkos veiksniai, kurie veikia darbuotoją pastaruoju metu, taip pat veikė jį visą ankstesnį darbo laiką. Tam būtina panaudoti darbuotojo socialinio draudimo pažymėjime (darbo knygelėje) padarytų įrašų duomenis, įmonės archyvinius dokumentus, darbuotojo ir liudytojų parodymus. Jei darbuotojas atliko darbus, pagal įrašus socialinio draudimo pažymėjime (darbo knygelėje) nesusijusius su jo profesija, apie tai turi būti nurodyta darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje pagal darbuotojo ir liudytojų parodymus.

32.9. Įtariamai profesinei ligai turėjusios įtakos aplinkybės:

32.9.1. aprašoma darbo vieta, nurodant darbo patalpos dydį, apšvietą, šiluminę aplinką, vėdinimą ir darbo vietos įrengimą;

32.9.2. pateikiama technologinio proceso charakteristika, nuosekliai ir detaliai aprašant technologinį procesą ir atliekamas darbo operacijas (pagal technologinį reglamentą ir dokumentus, naudojamas medžiagas, įrenginius ir įrankius, jų valdymą, mechanizacijos ir automatizacijos lygį);

32.9.3. pateikiama darbo priemonių charakteristika, aprašant naudojamas medžiagas, technologinius įrengimus, darbo įrankius, instrumentus, mašinas, galinčius turėti poveikį darbuotojo sveikatai, ir įvertinant jų techninę būklę (pagal saugos lapą, techninius dokumentus, standartus, techninio paso ir naudojimo duomenis, patikros ir profilaktinių remontų duomenis);

32.9.4. aprašomas rizikų įvertinimas, parenkant asmenines apsaugos priemones, įvertinamas kolektyvinių ir asmeninių apsaugos priemonių reikalingumas ir tinkamumas, nurodomas pavadinimas, tipas, markė, paskirtis, atitikties sertifikatas, pažymima asmeninių apsaugos priemonių išdavimo (jei būtina ir išbandymo) data;

32.9.5. pateikiama darbuotojo instruktavimo darbų saugos klausimais darbo vietoje charakteristika, įrašant instrukcijų, kuriose nurodyti kenksmingi, pavojingi veiksniai, galintys turėti įtakos įtariamos profesinės ligos atsiradimui, ir su kuriomis supažindintas darbuotojas, numerį, pavadinimą, instruktavimo datą;

32.9.6. aprašomas darbo ir poilsio režimas, atostogos, nurodant darbo dienos (pamainos), darbo savaitės, pietų pertraukos, reglamentuotų pertraukų trukmę;

32.9.7. aprašomos gamybinės buities patalpos: poilsio, persirengimo, asmens higienos, valgymo, sveikatos priežiūros (drabužinės, drabužių džiovinimo, dušinės, prausyklos, skalbimo, sušilimo, rūkymo ir kt.) patalpos;

32.9.8. jei darbuotojas dirba ne nuolatinėje darbo vietoje, būtina detaliai aprašyti visuose baruose atliekamus darbus ir darbo vietas.

32.10. Ankstesnių (archyvinių) higieninių tyrimų rezultatai: įrašomi archyviniai arba ankstesnių darbo vietų higieninių laboratorinių tyrimų protokolų duomenys ir darbo vietų higieninio įvertinimo kortelių duomenys, nurodant tyrimų laboratorijos bei higieninį įvertinimą atlikusios įstaigos pavadinimą, adresą.

Tais atvejais, kai nebuvo atliktas darbo vietų higieninis įvertinimas, apie tai turi būti nurodyta darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje ir turi būti atlikti darbo aplinkos veiksnių matavimai arba įrašyti ankstesnių (archyvinių) darbo aplinkos veiksnių matavimų duomenys.

32.11. Darbo aplinkos kenksmingi veiksniai, būdingi šiai profesijai: įrašoma darbovietė, profesija, darbo procesas, darbo proceso trukmė (darbo operacijų, turinčių higieninę reikšmę, chronometražas, minutėmis, apibūdinant, ar poveikis reguliarus, ar keletą valandų per darbo dieną (pamainą), savaitę), įrašomi darbo aplinkos kenksmingi cheminiai, fizikiniai, biologiniai, ergonominiai darbo sunkumo ir darbo įtampos veiksniai ir jų išmatuoti dydžiai (higieninių laboratorinių tyrimų ir darbo vietų higieninio įvertinimo kortelių duomenys, nurodant įstaigos pavadinimą, adresą) bei kenksmingų veiksnių normuojami dydžiai (pagal higienos normas).

32.11.1. Pateikiant darbo aplinkos veiksnių tyrimo protokolų duomenis, turi būti nurodyti protokolo numeris, data, laboratorijos pavadinimas, adresas, atestacijos (akreditacijos) pažymėjimo numeris ir galiojimo laikas.

32.11.2. Nesant darbo vietų higieninio įvertinimo duomenų, atliekamas darbo aplinkos kenksmingų veiksnių tyrimas. Nesant galimybės atlikti tyrimus, galima panaudoti kitos įmonės panašios darbo vietos tyrimo duomenis, specialios literatūros ar kitus šaltinius.

32.11.3. Surašant darbo aplinkos kenksmingus veiksnius, kurie galėjo sukelti įtariamą profesinę ligą, būtina nurodyti:

veikiant cheminiams ir biologiniams veiksniams:

a) kenksmingų cheminių medžiagų (dujų, garų, aerozolių pavidalu) ir dulkių kokybinę ir kiekybinę charakteristikas;

b) vienos krypties cheminių medžiagų suminį poveikį;

c) staigaus nuodingų medžiagų ir dulkių išmetimo galimybę;

d) mikroorganizmų, baltyminių preparatų, natūralių organizmo komponentų kokybinę ir kiekybinę charakteristikas;

veikiant fizikiniams veiksniams:

e) vibracijos perdavimo būdą, rūšį, pobūdį, veikimo trukmę ir lygį;

f) akustinio triukšmo pobūdį, garso lygį;

g) elektromagnetinio lauko elektrinio lauko stiprį ir magnetinio lauko tankį, elektrostatinio potencialo ir kitų nejonizuojančiųjų spinduliuočių lygius, veikimo laiką;

h) jonizuojančiosios spinduliuotės metinės efektinės ir metinės lygiavertės dozių dydžius;

i) šiluminės aplinkos charakteristikas (oro temperatūrą, oro judėjimo greitį, santykinio oro drėgnumą), parametrų svyravimus darbo dienos (pamainos) metu;

j) apšvietos pobūdį, regos darbų charakteristiką;

veikiant ergonominiams darbo sunkumo ir darbo įtampos veiksniams:

k) sistemas, organus ir raumenų grupes, kurioms tenka didžiausi fiziniai krūviai;

l) krovinio kėlimą ir nešimą (svorį, atstumą, kėlimų dažnį), trukmę per darbo dieną (pamainą);

m) statinio krūvio, prilaikant svorį, dydį ir trukmę per darbo dieną (pamainą);

n) stereotipinių darbo judesių pobūdį, trukmę per darbo dieną (pamainą);

o) darbo pozos tipą, patogumą (laisva, priverstinė, nepatogi);

p) dėmesio koncentravimo trukmę per darbo dieną (pamainą), vienu metu stebimų objektų skaičių;

r) regos ir klausos įtampą;

s) monotonijos galimybę (pagal elementų skaičių besikartojančioje operacijoje ir besikartojančios operacijos atlikimo trukmę, sekundėmis).

32.12. Privalomųjų profilaktinių sveikatos tikrinimų duomenys ir tikrinimo kokybė: įrašomi duomenys iš Asmens sveikatos istorijos (forma 025/a), Privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos (forma 047/a), Asmens medicininės knygelės (sveikatos pasas) (forma 048/a), profilaktinių sveikatos tikrinimų ir tikrinimo akto duomenys, įvertinant tikrinimo kokybę, ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų rašytiniai dokumentai (laikinojo nedarbingumo ekspertizė, duomenys apie dispanserizaciją dėl gretutinių ligų, narkologo konsultacija, stacionaraus gydymo epikrizės ir duomenys apie turimus žalingus įpročius), duomenys apie higienos įgūdžių mokymą.

32.13. Įtariamos profesinės ligos vystymosi galimos priežastys: įvertinama ir surašoma, ar darbo aplinkos veiksnių dydžiai atitinka higienos normas, ar technologinis procesas atitinka techninius standartus, ar teisingai parinktos asmeninės apsaugos priemonės pagal rizikos veiksnius darbo vietoje, ar teisingai darbuotojai jas naudoja, ar reikalingos ir tinkamos naudojimui asmeninės apsaugos priemonės, ar pakankamas instruktavimas ir mokymas saugos darbe klausimais, ar teisingas darbo ir poilsio režimas, ar teisingas darbo vietos organizavimas ir darbo metodų kokybinis įvertinimas, ar darbuotojo tinkamas paskyrimas darbui atlikti, ar gera profilaktinių sveikatos tikrinimų kokybė.

32.14. Pastabose įrašoma komisijos nuomonė, kokioje darbovietėje kenksmingi darbo aplinkos veiksniai galėjo būti profesinės ligos priežastimi, taip pat nurodomi kiti pateikiami dokumentai, ekspertizės išvados, paaiškinimai, šio reglamento 32.8–32.13 punktuose netilpusi informacija ir pan., kurie gali būti kaip priedai prie darbo sąlygų higieninės charakteristikos.

32.15. Darbo sąlygų higieninę charakteristiką pasirašo komisijos pirmininkas VDI darbo inspektorius ir komisijos nariai: VSPT darbo higienos gydytojas ir gydytojas, įtaręs profesinę ligą, nurodydami pareigas, vardą, pavardę.

Įrašoma darbo sąlygų higieninės charakteristikos surašymo data (metai, mėnuo, diena).

32.16. Su darbo sąlygų higienine charakteristika (pagal Nuostatų 13 punkto reikalavimą) supažindinami pasirašytinai darbuotojas, kuriam įtariama profesinė liga (arba jam atstovaujantis asmuo), ir visi darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje pateiktų įmonių darbdaviai (arba jų įgalioti atstovai), nurodant pareigas, vardą, pavardę.

33. Komisijos pirmininkas po vieną darbo sąlygų higieninės charakteristikos egzempliorių (pagal Nuostatų 13 punkto reikalavimą) pateikia VDI Inspektavimo skyriui, VSPT teritorinei įstaigai, darbdaviui, darbuotojui ir darbo medicinos įstaigai, į kurią siunčiamas darbuotojas profesinės ligos diagnozei nustatyti, taip pat profesinei sąjungai, kurios narys yra darbuotojas, jeigu ji to pageidauja.

34. Darbo sąlygų higieninė charakteristika, jeigu ji ne iki galo arba netinkamai užpildyta, gali būti grąžinta profesinės ligos priežastis tyrusiai komisijai. Tokiu atveju darbo medicinos įstaiga turi nurodyti grąžinimo priežastis ir motyvus.

 

PROFESINĖS LIGOS PATVIRTINIMO AKTO SURAŠYMAS

 

35. Komisija, gavusi darbo medicinos įstaigos pranešimą apie nustatytą profesinės ligos diagnozę (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą Nr. 058-089-151/a), per 7 dienas (pagal Nuostatų 18 punkto reikalavimą) turi surašyti Profesinės ligos patvirtinimo aktą (pagal sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministrės patvirtintą tipinę formą), kurį pasirašo komisijos pirmininkas, nariai ir profesinės ligos priežasčių tyrime dalyvavę asmenys.

36. Profesinės ligos patvirtinimo aktas surašomas (5 egzemplioriai) pagal pranešimo apie nustatytą profesinės ligos diagnozę (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą Nr. 058-089-151/a) duomenis.

37. Profesinės ligos patvirtinimo akte įrašomi šie duomenys (su kodais):

37.1. akto surašymo pagrindas, duomenys apie įstaigą, kurios gydytojas įtarė profesinę ligą, įtariamos profesinės ligos diagnozė;

37.2. profesinės ligos nustatymo data, duomenys apie įstaigą, nustačiusią profesinės ligos diagnozę, ligos diagnozė;

37.3. duomenys apie ligonį (vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, užimtumas);

37.4. duomenys apie įmonę, kurioje dirba(-o) ligonis, profesiją, specialybę, pareigas, darbo stažą;

37.5. kenksmingi darbo aplinkos veiksniai, profesinės ligos nustatymo kriterijai ir priežastys;

37.6. profesinės ligos prevencijos priemonės, įvykdymo terminai, vykdytojai.

38. Komisijos nariai ir tyrime dalyvavę asmenys, nesutinkantys su akto išvada (pagal Nuostatų 18 punkto reikalavimą), savo nuomonę pateikia raštu ir prideda ją prie akto. Šiuo atveju asmenys, nesutinkantys su akto išvada, gali kreiptis į Centrinę darbo medicinos ekspertų komisiją arba į teismą.

39. Komisijos pirmininkas per 3 dienas nuo akto surašymo po vieną akto egzempliorių išsiunčia VDI inspektavimo skyriui, VSPT teritorinei įstaigai, darbdaviui, darbuotojui (arba jam atstovaujančiam asmeniui) ir draudimo įstaigai, kurioje darbuotojas apdraustas.

40. Apie nenustatytą profesinę ligą komisijos pirmininkas praneša darbdaviui ir darbuotojui (arba jam atstovaujančiam asmeniui), išsiųsdamas pranešimo apie nenustatytą profesinę ligą (forma Nr. 058-089-151/a) kopiją su lydraščiu.

41. Profesinių ligų priežasčių tyrimo dokumentai (tipinė darbo sąlygų higieninė charakteristika su priedais) ir profesinės ligos patvirtinimo aktas Valstybinėje darbo inspekcijoje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos saugomi 45 m., vėliau perduodami valstybiniam saugojimui (pagal Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 15 d. įsakymą Nr. 38).

42. Profesinių ligų priežasčių tyrimo dokumentai (darbo sąlygų higieninė charakteristika ir profesinės ligos aktas) Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos įstaigose saugomi 50 m. (pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 1997 m. kovo 7 d. įsakymą Nr. 98).

_____________


VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAI IR JŲ FILIALAI

 

Alytaus visuomenės sveikatos centras

 

Savanorių g. 4, 4580 Alytus, faksas 8*235 51182

 

Direktorė R. Burneckytė

8*235 51182

Druskininkų filialas

 

V. Krėvės g. 8, 4690 Druskininkai

 

Vyr. gydytoja A. Grigaliūnienė

8*233 52918

Lazdijų filialas

 

Kauno g. 30a, 4500 Lazdijai

 

Vyr. gydytojas R. Jurkevičius

8*268 51267

Varėnos filialas

 

Parko g. 10, 4640 Varėna

 

Vyr. gydytoja B. Kazlauskienė

8*260 51424

 

 

Kauno visuomenės sveikatos centras

 

K. Petrausko g. 24, 3005 Kaunas, faksas 8*27 734459

 

Direktorius G. Kligys

8*27 734403

 

mob. 8*299 28110

Jonavos filialas

 

Vasario 16-osios g. 9, 5000 Jonava, faksas 8*219 52744

 

Vyr. gydytojas A. Benaitis

8*219 52069

Kaišiadorių filialas

 

Gedimino g. 48, 4230 Kaišiadorys, faksas 8*256 52296

 

Vyr. gydytoja K. Baniūnienė

8*256 52296

Kėdainių filialas

 

Budrio g. 7, 5030 Kėdainiai, faksas 8*257 55283

 

Vyr. gydytoja O. Šulcienė

8*257 51648

 

mob. 8*298 41142

Prienų filialas

 

J. Brunzos g. 12a, 4340 Prienai, faksas 8*249 51162

 

Vyr. gydytojas A. Skiauteris

8*249 51162

Raseinių filialas

 

V. Grybo g. 33, 5250 Raseiniai, faksas 8*228 52061

 

Vyr. gydytoja L. Armonienė

8*228 51569

 

mob. 8*298 14612

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras

 

Liepų g. 17, 5800 Klaipėda, faksas 8*26 217753

 

Direktorius R. Pilipavičius

8*26 212222

 

mob. 8*290 36312

 

 

Direktoriaus pavaduotojas R. Giedraitis

8*26 216905

 

mob. 8*298 89060

Kretingos filialas

 

Rotušės g. 9, 5700 Kretinga

 

Vyr. gydytojas R. Kučiauskas

8*258 51196

Palangos filialas

 

Kretingos g. 4, 5720 Palanga

 

Vyr. gydytojas E. Vaitiekūnas

8*236 53953

Skuodo filialas

 

J. Basanavičiaus g. 2, 5670 Skuodas

 

Vyr. gydytoja K. Sirputienė

8*216 51364

Šilutės filialas

 

Tulpės g. 10, 5730 Šilutė, faksas 8*241 51771

 

Vyr. gydytoja I. Šarmavičienė

8*241 51770

 

 

Marijampolės visuomenės sveikatos centras

 

Žemaitės g. 14, 4520 Marijampolė, faksas 8*243 53319

 

Direktorius A. Barzda

8*243 50515

 

mob. 8*299 33443

Šakių filialas

 

Bažnyčios g. 37, 4460 Šakiai, faksas 8*247 51596

 

Vyr. gydytoja A. Ridikaitė

8*247 51596

Vilkaviškio filialas

 

P. Jašinsko g. 2, 4270 Vilkaviškis, faksas 8*242 52514

 

Vyr. gydytoja A. Budrikevičienė

8*242 52514

 

 

Panevėžio visuomenės sveikatos centras

 

Respublikos g. 13, 5319 Panevėžys, faksas 8*25 596445

 

Direktorius A. Žobakas

8*25 461081

 

mob. 8*298 01017

Biržų filialas

 

J. Basanavičiaus g. 16, 5280 Biržai, faksas 8*220 52590

 

Vyr. gydytojas V. Bagdonas

8*220 51041

Kupiškio filialas

 

Vytauto g. 30, 4880 Kupiškis, faksas 8*231 52388

 

Vyr. gydytojas R. Markelis

8*231 53195

 

mob. 8*287 17054

Panevėžio filialas

 

Respublikos g. 13, 5319 Panevėžys, faksas 8*25 596445

 

Vyr. gydytojas V. Grincevičius

8*25 467963

Pasvalio filialas

 

Panevėžio g. 13, 5250 Pasvalys, faksas 8*271 50683

 

Vyr. gydytojas A. Varvuolis

8*271 51831

Rokiškio filialas

 

Vytauto g. 39, 4820 Rokiškis, faksas 8*278 51031

 

Vyr. gydytoja I. Uginčienė

8*278 51031

 

 

Šiaulių visuomenės sveikatos centras

 

Vilniaus g. 229, 5400 Šiauliai, faksas 8*21 426803

 

Direktorius P. Ainys

8*21 420903

 

8*21 433664

 

mob. 8*290 47202

Akmenės filialas

 

Nepriklausomybės g. 3a, 5464 N. Akmenė

 

Vyr. gydytoja A. Korsakienė

8*295 52061

Joniškio filialas

 

Livonijos g. 30, 5150 Joniškis

 

Vyr. gydytojas S. Vaitkevičius

8*296 51461

Kelmės filialas

 

Vytauto Didžiojo g. 23, 5470 Kelmė, faksas 8*297 53083

 

Vyr. gydytoja A. Monkauskaitė

8*297 51402

Pakruojo filialas

 

Vytauto Didžiojo g. 69, 5220 Pakruojis

 

Vyr. gydytojas V. Misiūnas

8*291 51348

Radviliškio filialas

 

Dariaus ir Girėno g. 32, 5120 Radviliškis

 

Vyr. gydytoja Z. Škikūnienė

8*292 51985

Šiaulių filialas

 

Dubijos g. 40, 5400 Šiauliai

 

Vyr. gydytojas S. Sobutas

8*21 493500

 

 

Tauragės visuomenės sveikatos centras

 

Prezidento g. 38, 5900 Tauragė, faksas 8*246 52457

 

Direktorius S. Jasaitis

8*246 52454

Direktoriaus pavaduotojas B. Šidlauskas

8*246 51966

Jurbarko filialas

 

Vydūno g. 56, 4430 Jurbarkas, faksas 8*248 53082

 

Vyr. gydytoja V. Šeršniovienė

8*248 53082

Šilalės filialas

 

Dariaus ir Girėno g. 52, faksas 8*269 51080

 

Vyr. gydytoja D. Sriebalienė

8*269 51080

 

 

Telšių visuomenės sveikatos centras

 

J. Biliūno g. 3, 5610 Telšiai, faksas 8*294 53350

 

Direktorius S. Dovydaitis

8*294 53350

 

mob. 8*298 27485

Mažeikių filialas

 

Vilniaus g. 2, 5500 Mažeikiai, faksas 8*293 32591

 

Vyr. gydytoja I. Macijauskienė

8*293 32597

 

mob. 8*298 89715

Plungės filialas

 

Telšių g. 41, Plungė, faksas 8*218 52105

 

Vyr. gydytojas R. Kungys

8*218 52105

 

 

Utenos visuomenės sveikatos centras

 

S. Dariaus ir S. Girėno g. 12, 4010 Utena, faksas 8*239 51459

 

Direktorius V. Andriuška

8*239 51459

 

mob. 8*298 46748

Direktoriaus pavaduotoja E. Židonienė

8*239 51586

Anykščių filialas

 

Tilto g. 2, 4930 Anykščiai, faksas 8*251 51775

 

Vyr. gydytojas A. Samas

8*251 51775

Ignalinos filialas

 

Atgimimo g. 20/1, 4740 Ignalina, faksas 8*229 52836

 

Vyr. gydytojas A. Šuminas

8*229 52836

Molėtų filialas

 

Vilniaus g. 78, 4150 Molėtai

 

Vyr. gydytojas L. Guobužas

8*230 52334

Zarasų filialas

 

S. Dariaus ir S. Girėno g. 18, 4780 Zarasai,

 

faksas 8*270 52062

 

Vyr. gydytojas A. Kuzmenko

8*270 52062

 

 

Trakų visuomenės sveikatos priežiūros ir specialistų tobulinimo centras

 

Vytauto g. 87, 4050 Trakai, faksas 8*238 51036

 

Direktorius V. Kavaliūnas

8*238 52573

 

mob. 8*287 13335

Vilniaus visuomenės sveikatos centras

 

Vilniaus g. 16, 2001 Vilnius, faksas 8*22 612707

 

Direktorius R. Brusokas

8*22 224098

 

mob. 8*299 20816

Šalčininkų filialas

 

Plento g. 9, 4090 Šalčininkai

 

Vyr. gydytojas D. Puidokas

8*250 51212

Širvintų filialas

 

Vilniaus g. 109, 4100 Širvintos

 

Vyr. gydytojas V. Arasimavičius

8*232 51518

Švenčionių filialas

 

Stoties g. 10, 4730 Švenčionys, faksas 8*217 51568

 

Vyr. gydytojas H. Remeikis

8*217 51568

Ukmergės filialas

 

Gedimino g. 18, 4120 Ukmergė

 

Vyr. gydytojas A. Mirinavičius

8*211 51511

Vilniaus filialas

 

Aušros Vartų g. 16/1, 2030 Vilnius

 

Vyr. gydytoja D. Bilkienė

8*22 628009

 

 

 

 

VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS INSPEKTAVIMO SKYRIAI

 

 

 

Vilniaus skyrius

 

Savanorių pr. 65a, 2600 Vilnius, faksas 8*22 653202

 

Viršininkas P. Ragozinas

8*22 231238

 

mob. 8*299 10896

Kauno skyrius

 

Vytauto pr. 12, 3000 Kaunas, faksas 8*27 220230

 

Viršininkas A. Ostrauskas

8*27 220230

 

mob. 8*299 10895

Klaipėdos skyrius

 

Pilies g. 14, 5800 Klaipėda, faksas 8*26 310502

 

Viršininkas A. Džiugas

8*26 381638

 

mob. 8*285 25969

Šiaulių skyrius

 

Lukšio g. 8, 5400 Šiauliai, faksas 8*21 426744

 

Viršininkas Z. Griguola

8*21 426744

 

mob. 8*299 10897

Panevėžio skyrius

 

Beržų g. 48a, 5300 Panevėžys, faksas 8*25 436260

 

Viršininkas G. Čepas

8*25 436303

 

mob. 8*286 21943

Utenos skyrius

 

Aušros g. 80, 4910 Utena, faksas 8*239 55642

 

Viršininkas B. Urbonas

8*239 53447

 

mob. 8*285 25985

Alytaus skyrius

 

Pulko g. 21-320, 4580 Alytus, faksas 8*235 73370

 

Viršininkas A. Sadauskas

8*235 73370

 

mob. 8*285 23362

Marijampolės skyrius

 

Vytauto g. 50, 4520 Marijampolė, faksas 8*243 54921

 

Viršininkas A. Sabaliauskas

8*243 59782

 

mob. 8*285 25896

Tauragės skyrius

 

Žemaitės g. 37, 5900 Tauragė, faksas 8*246 71654

 

Viršininkas A. Frėjus

8*246 52646

 

mob. 8*299 86430

Telšių skyrius

 

Sedos g. 1a, 5610 Telšiai, faksas 8*294 53459

 

Viršininkas S. Ričkus

8*294 53470, mob. 8*299 86429

______________