VALSTYBINĖ MOKESČIŲ INSPEKCIJA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
P R A N E Š I M A S
DĖL BANKŲ ATSKAITYMŲ Į KELIŲ FONDĄ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO
1999 m. kovo 31 d. Nr. 07-06/2863
Vilnius
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos „Valstybės žiniose“ (1998, Nr. 89) buvo paskelbusi 1995 01 24 Lietuvos Respublikos kelių fondo įstatymo Nr. 766 2 straipsnio ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 06 02 nutarimo Nr. 778 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių fondo įstatymo įgyvendinimo“ 3 punkto komentarą (1998 10 02 Nr. 07-06/7649). Kadangi iš bankų bei apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų dar gaunama paklausimų, kaip 1999 metais bankai turi apskaičiuoti ir mokėti atskaitymus į Kelių fondą, todėl, atsižvelgę į Lietuvos banko bei Lietuvos bankų asociacijos pastabas ir pasiūlymus, papildomai paaiškiname:
1. Bankai 1 proc. dydžio atskaitymus į Kelių fondą moka nuo pajamų, gautų iš maržos ir už kitas suteiktas paslaugas (o ne nuo realizavimo pajamų, apskaičiuotų Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo nustatyta tvarka).
Marža – tai skirtumas tarp gautų palūkanų (neįskaitant fiksuotų pajamų, gautų už vertybinius popierius) ir išlaidų, patirtų toms palūkanoms gauti (bankų sumokėtos palūkanos, vienkartinių paskolų aptarnavimo išlaidos bei paskolų administravimo mokestis, neįskaitant palūkanų skolų už vertybinius popierius).
2. Kadangi bankai atskaitymus į Kelių fondą moka nuo pajamų, gautų iš maržos ir už kitas suteiktas paslaugas, todėl nuo pajamų, gautų už bankų klientams suteiktas paslaugas (už seifų nuomą, sąskaitų tvarkymą, grynųjų pinigų inkasavimą, už išleidžiamus garantinius raštus ir pan.), turi būti daromi 1 proc. dydžio atskaitymai į Kelių fondą.
4. Jeigu bankas tarpininkauja fiziniams bei juridiniams asmenims, perkantiems ir parduodantiems vertybinius popierius, ir už tarpininkavimo paslaugas gauna pajamų, tai nuo šių pajamų turi daryti atskaitymus į Kelių fondą.
5. Bankai neprivalo mokėti atskaitymų į Kelių fondą nuo:
1) pajamų, gautų iš visų rūšių ir kategorijų Lietuvos Respublikoje ir užsienio šalyse išleistų vertybinių popierių realizavimo (neatsižvelgiant į tai, ar tie vertybiniai popieriai banko, ar kitų ūkio subjektų). Tačiau jeigu realizuojami vertybinių popierių blankai, tai nuo gautų pajamų bankai turi mokėti atskaitymus į Kelių fondą;
3) neįprastų ir nebūdingų pajamų (nurodytų Kai kurių pelno (nuostolio) ataskaitos straipsnių pildymo tvarkos 17200 pozicijoje);