LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PARDUODAMŲ GYVŪNŲ, JŲ SPERMOS, KIAUŠIALĄSČIŲ BEI EMBRIONŲ VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. spalio 16 d. Nr. 282

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 744 patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatų 15.4 punktu,

1. Tvirtinu Parduodamų gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių bei embrionų veterinarijos reikalavimus (įgyvendina ES direktyvą 92/65 EEC).

2. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatos skyriui.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                       K. LUKAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2000 10 16 įsakymu Nr. 282

 

PARDUODAMŲ GYVŪNŲ, JŲ SPERMOS, KIAUŠIALĄSČIŲ BEI EMBRIONŲ VETERINARIJOS REIKALAVIMAI

 

Parduodamų gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių bei embrionų veterinarijos reikalavimai (toliau – reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 409 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2000 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 31-869) bei įgyvendina Europos Sąjungos (toliau- ES) Tarybos direktyvos 92/65/EEB reikalavimus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiais reikalavimais siekiama:

1.1. nustatyti bendruosius principus, reglamentuojančius gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių bei embrionų prekybą ir importą. Šie reikalavimai nekeičia bendros tvarkos, taikomos prekybai naminiais gyvūnėliais, ir nepanaikina veterinarinių patikrinimų pasienio veterinarijos postuose, laikantis Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 10 29 įsakymu Nr. 4-284 patvirtintos Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūnų veterinarinio tikrinimo tvarkos;

1.2. suvienodinti Lietuvos Respublikos ir ES šalyse parduodamiems gyvūnams, jų spermai, kiaušialąstėms bei embrionams taikomas veterinarinės kontrolės sąlygas.

2. Šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos:

prekyba – prekyba gyvūnais ir jų produktais tarp valstybių;

gyvūnai – visi gyvūnai, išskyrus galvijus, kiaules, avis, ožkas, arklius, paukščius ir perėti skirtus kiaušinius, vandens gyvūnus, moliuskus ir žuvis;

patvirtinta įstaiga, institutas arba centras – nuolatiniai geografinėmis ribomis apriboti įstaiga, institutas, centras, patvirtinti laikantis III skyriaus reikalavimų, kur paprastai laikoma arba veisiama viena arba daugiau gyvūnų rūšių, skirtų prekybai arba ne prekybai siekiant demonstruoti gyvūnus ir šviesti visuomenę, išsaugoti tam tikras rūšis, atlikti mokslinius tyrimus arba veisti gyvūnus tokiems tyrimams;

ligos, apie kurias būtina pranešti, – ligos, išvardytos 1 priede;

atsakinga institucija – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT);

valstybinis veterinarijos gydytojas – atsakingos institucijos paskirtas ar įgaliotas veterinarijos gydytojas.

 

II. REIKALAVIMAI PREKYBAI

 

3. Prekyba negali būti draudžiama arba ribojama dėl kokių nors kitų priežasčių, išskyrus draudimus arba apribojimus, nurodytus šiuose reikalavimuose.

4. Prekiauti gyvūnais leidžiama tik toms patvirtintoms įstaigoms, institutams arba centrams, kurie atitinka III-IV skyriuose pateiktus reikalavimus ir kurie įsipareigoja:

4.1. sistemingai tikrinti laikomų gyvūnų sveikatos būklę;

4.2. pranešti atsakingai institucijai apie ligų, nurodytų 1-2 prieduose, pasireiškimą ir paplitimą;

4.3. imtis specialiųjų ligos, kuriai taikoma stebėsenos („monitoring“) programa, kontrolės priemonių;

4.4. tiekti į rinką tik tokius gyvūnus, kurie neturi jokių ligos požymių ir kurie yra iš tokių ūkių arba teritorijų, kur netaikomi jokie draudimai dėl gyvūnų sveikatos. Apie tai turi liudyti veterinarijos gydytojo išduotas gyvūno sveikatos pažymėjimas;

4.5. atitikti reikalavimus, garantuojančius laikomų gyvūnų gerovę, remiantis Lietuvos Respublikos gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymu (Žin., 1997, Nr. 108-2728).

5. Prekiauti žmoginėmis beždžionėmis, priklausančiomis keturrankių žinduolių, išskyrus lemūrus, genčiai Simiae ir pirmykščių primatų pobūriui Prosimiae, leidžiama tik patvirtintiems centrams. Beždžionių sveikatos būklę turi liudyti gyvūno sveikatos pažymėjimas, kurį pasirašo centro, instituto ar kilmės įstaigos veterinarijos gydytojas.

6. Atsakinga institucija gali leisti patvirtintai įstaigai, institutui arba centrui įsigyti žmoginių beždžionių, priklausančių privačiam asmeniui.

7. Kanopiniais gyvūnais leidžiama prekiauti tiktai tuo atveju, jeigu jie atitinka šiuos reikalavimus:

7.1. yra suregistruoti ir suženklinti remiantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 1999 10 05 įsakymu Nr. 380 „Dėl galvijų ženklinimo“ patvirtinta Galvijų ir jų laikymo vietų registravimo bei galvijų identifikavimo tvarka (Žin., 1999, Nr. 88-2605);

7.2. nėra skirti skersti pagal infekcinių ligų likvidavimo programą;

7.3. yra neskiepyti nuo snukio ir nagų ligos ir atitinka Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 11 15 įsakymu Nr. 4-283 patvirtintus Snukio ir nagų ligos profilaktikos ir diagnostikos nurodymus;

7.4. kurie nuo gimimo arba paskutines 30 dienų iki išsiuntimo buvo laikomi ūkyje ar punktuose, kuriuose netaikomos gyvūnų sveikatos apsaugos priemonės.

8. Importuojami kanopiniai:

8.1. privalo būti įsigyti tik iš epizootiškai palankių šalių ir tose šalyse įregistruotų centrų pagal ES skelbiamą sąrašą;

8.2. privalo turėti 3 priede pateikto pavyzdžio pažymėjimą, kuriame valstybinis veterinarijos gydytojas nurodytų:

8.2.1. kokiai rūšiai gyvūnas priklauso,

8.2.2. kad apžiūros metu gyvūnas neturėjo klinikinių ligų požymių,

8.2.3. kad atrajotojai arba kiaulės yra kilę iš oficialiai tuberkulioze ar brucelioze neužkrėstos bandos ar ūkio, kur netaikomi apribojimai dėl kiaulių maro.

9. Atrajotojai turi būti kilę iš oficialiai tuberkulioze ar brucelioze neužkrėsto ūkio.

Jie turi būti įsigyti ūkyje, kuriame per 42 dienas iki gyvūnų pakrovimo nebuvo užregistruota nė vieno bruceliozės arba tuberkuliozės atvejo ir kuriame atrajojantiems gyvūnams per 30 dienų iki jų išsiuntimo buvo atlikta tuberkulinizacija bei agliutinacijos ar komplemento sujungimo tyrimai bruceliozei nustatyti, ir jų rezultatai buvo neigiami. Atskiri reikalavimai gali būti nustatyti leukozės atveju.

10. Kiaulės turi būti įsigytos ūkyje ar teritorijoje, kuriai nėra taikomi jokie apribojimai dėl susirgimų kiaulių afrikiniu maru, kiaulių klasikiniu maru, brucelioze; joms per 30 dienų iki išsiuntimo buvo atlikti bruceliozės nustatymo tyrimai, o rezultatai buvo neigiami.

11. Gyvūnų sveikatos pažymėjimas ar pažymėjimas apie tinkamumą prekiauti kiaušialąstėmis ar embrionais gali būti papildomas ar taisomas atsižvelgus į reikalavimų 7 ir 8 punktus.

12. Paukščiais galima prekiauti tik tais atvejais, jeigu:

12.1. jie yra iš ūkio, kuriame per 30 dienų iki išsiuntimo nebuvo diagnozuotas paukščių gripas;

12.2. jie yra iš ūkio arba teritorijos, kur nėra apribojimų dėl Niūkaslio ligos;

12.3. paukščiai buvo karantinuojami tame ūkyje, į kurį buvo nugabenti juos įvežus į Lietuvos Respublikos teritoriją.

13. Papūginiai paukščiai turi būti identifikuoti bei turėti dokumentus, pasirašytus valstybinio veterinarijos gydytojo arba veterinarijos gydytojo, atsakingo už kilmės ūkį. Jie taip pat neturi būti atvežti iš ūkio ar kontaktavę su gyvūnais iš tokio ūkio, kuriame buvo diagnozuota psitakozė (Chlamydia psittaci). Prekybos draudimo periodas, skaičiuojant nuo paskutinio įregistruoto susirgimo psitakoze ir gydymo, turi tęstis mažiausiai 60 dienų.

14. Bitėmis (Apis melifera) galima prekiauti tik tais atvejais, jeigu jos yra kilusios iš teritorijos, kur negalioja draudimai dėl bičių amerikinio puvinio. Prekybos draudimo periodas privalo tęstis mažiausiai 30 dienų nuo paskutinio susirgimo amerikiniu puviniu įregistravimo datos ir nuo tos dienos, kai atsakinga institucija būna patikrinusi visus avilius, esančius 3 km spinduliu ir visi infekuoti aviliai yra sudeginti arba sutvarkyti taip, kaip yra nurodžiusi atsakinga institucija (kamanėms yra taikomi ekvivalentiški reikalavimai kaip ir bitėms).

15. Bitėms turi būti išduotas sveikatos pažymėjimas, atitinkantis 3 priede pateiktą pavyzdį, o atsakinga institucija privalo užpildyti deklaraciją, garantuojančią, jog laikomasi 14 punkto reikalavimų.

16. Skeltalūpiais (triušiais ir kitais) galima prekiauti tik tais atvejais, jeigu:

16.1. jie nėra įsigyti iš ūkio arba kontaktavę su įsigytais iš tokio ūkio, kuriame sergama pasiutlige arba įtariama, kad ja galėjo būti sergama paskutines 30 dienų, skeltalūpiais;

16.2. jie yra iš ūkio, kuriame nė vienas gyvūnas neturi klinikinių miksomatozės požymių;

16.3. yra sveikatos pažymėjimas, kuriame valstybinis veterinarijos gydytojas arba veterinarijos gydytojas, atsakingas už kilmės ūkį, liudija, kad apžiūrimi gyvūnai neturėjo klinikinių ligų požymių.

17. Šeškais, audinėmis ir lapėmis draudžiama prekiauti, jeigu:

17.1. gyvūnai yra įsigyti iš ūkio arba kontaktavę su gyvūnais iš tokio ūkio, kuriame sergama pasiutlige arba įtariama, kad ja galėjo būti sergama paskutinius 6 mėnesius, ypač jeigu nėra vykdoma sisteminga vakcinavimo programa bei vadovaujamasi Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus 1993 09 25 įsakymu Nr. 3-11 patvirtinta ir Valstybinės veterinarijos tarnybos 1996 11 15 įsakymu Nr. 4-199 papildyta Pasiutligės likvidavimo ir profilaktikos priemonių instrukcija.

18. Parduodami šunys ir katės, vyresni nei 3 mėnesių amžiaus, privalo:

18.1. neturėti ligų, ypač užkrečiamųjų, požymių;

18.2. būti identifikuoti (turėti tatuiruotę ar implantuotą identifikacijos plokštelę);

18.3. nuo trijų mėnesių amžiaus būti paskiepyti nuo pasiutligės kasmetine gyva arba nukenksminta vakcina, turinčia bent vieną tarptautinį antigeno vienetą (PSO standartas). Vakcinacija turi būti patvirtinta valstybinio veterinarijos gydytojo, vakcinacijos pažymėjime nurodytas vakcinos pavadinimas ir jos partijos numeris.

19. Šunys privalo būti paskiepyti nuo šunų maro ir turėti individualų pasą, pagal kurį būtų galima tiksliai identifikuoti gyvūną, arba pažymėjimą, atitinkantį 3 priede pateiktą pavyzdį, pasirašytą veterinarijos gydytojo. Jame turi būti nurodytos vakcinacijų datos.

20. Jaunesni nei 3 mėnesių šunys privalo atitikti 18.1 punkto reikalavimus, turėti individualų pasą, atitinkantį 19 punkto reikalavimus. Jie turi būti gimę kilmės ūkyje ir laikyti nelaisvėje nuo gimimo, tačiau neturi būti iš ūkio, kuriame galioja gyvūnų judėjimo apribojimai.

21. Parduodant spermą, kiaušialąstes bei embrionus, būtina laikytis šių reikalavimų:

21.1. avinų, ožių ir neporakanopių gyvūnų sperma, skirta dirbtiniam sėklinimui, turi būti surinkta ir paruošta centre, kuris atitinka IV skyriaus reikalavimus, iš gyvūnų, kurie atitinka V skyriaus reikalavimus. Sperma turi būti paruošta ir konservuota pagal VI skyriaus reikalavimus. Vežant spermą į kitą valstybę, yra privalomas veterinarijos sertifikatas;

21.2. avių, ožkų ir neporakanopių gyvūnų bei kiaulių kiaušialąstes ir embrionus turi surinkti oficialiai patvirtintos kaupimo grupės iš moteriškosios lyties donorų, atitinkančių VII skyriuje pateiktus reikalavimus. Jie turi būti paruošti ir saugomi laikantis VI skyriaus reikalavimų bei atitikti Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 02 10 įsakymu Nr. 4-45 patvirtintus Veterinarijos reikalavimus ruošiant galvijų embrionus ir jais prekiaujant;

21.3. avinų, ožių ir eržilų sperma, skirta moteriškos lyties individams apvaisinti, turi atitikti VI skyriaus reikalavimus. Kuilių spermos kokybės reikalavimus reglamentuoja Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 02 10 įsakymu Nr. 4-46 patvirtinti Veterinarijos reikalavimai prekiaujant bei importuojant kuilių spermą.

22. Prekiaujant tomis rūšimis gyvūnų, kurie galėjo susirgti 1 ir 2 prieduose išvardytomis ligomis, turi būti pateiktas dokumentas, atitinkantis 3 priede pateiktą pavyzdį. Įstaigų, institutų ar centrų, laikančių gyvūnus bei prekiaujančių jais, taip pat jų sperma, kiaušialąstėmis bei embrionais, patvirtinimą reglamentuoja III skyriuje pateikti reikalavimai.

 

III. ĮSTAIGŲ, INSTITUTŲ AR CENTRŲ PATVIRTINIMO SĄLYGOS

 

23. Įstaigų, institutų bei centrų atitikimą veterinarijos reikalavimus patvirtina bei atšaukia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

24. Siekdami gauti oficialų patvirtinimą, įstaiga, institutas ar centras privalo:

24.1. turėti aiškias ribas ir būti atskirtas nuo supančios aplinkos;

24.2. būti įsikūręs reikiamu atstumu nuo žemdirbystės ūkių, kad nepakenktų šalia esančioms įmonėms;

24.3. būti prižiūrimas veterinarijos gydytojo, kuris galėtų bet kuriuo metu gyvūnus pagauti, izoliuoti ir uždaryti į gardą;

24.4. turėti tinkamas karantino sąlygas;

24.5. turėti vieną arba daugiau patalpų, kuriose būtų galima atlikti poskerdiminę ekspertizę;

24.6. neturėti apribojimų dėl ligų, nurodytų 1 ir 2 prieduose;

24.7. turi turėti duomenų žurnalus, kuriuose reguliariai būtų įrašomi duomenys apie:

24.7.1. kiekvienos rūšies gyvūnų, esančių toje įstaigoje, institute ar centre, skaičių ir amžių,

24.7.2. į įstaigą, institutą ar centrą atvežamų arba iš jos išvežamų gyvūnų skaičių, jų transportavimo sąlygas ir sveikatos būklę,

24.7.3. pastebėjimus karantino metu,

24.7.4. sistemingai atliekamų ekskrementų tyrimo rezultatus,

24.7.5. kraujo tyrimų arba bet kokių kitų diagnostinių procedūrų rezultatus,

24.7.6. ligos atvejus ir, jeigu reikia, taikytą gydymą,

24.7.7. įstaigoje, institute ar centre nudvėsusių gyvūnų, iš jų gimusių negyvų gyvūnų, skrodimo rezultatus;

24.8. turėti patalpas gyvūnų kūnams laikyti;

24.9. būti nuolat prižiūrimi valstybinio veterinarijos gydytojo, kuris per metus atliktų gyvūnų bent du sveikatos patikrinimus, apimančius:

24.9.1. bendrą visų įmonės gyvūnų apžiūrą,

24.9.2. visų rūšių gyvūnų, galėjusių sirgti 1 ir 2 prieduose nurodytomis ligomis, mėginių paėmimą arba kitus metodus šioms ligoms nustatyti. Mėginiai turi būti imami ištisus metus ir vertinami akredituotoje laboratorijoje. Paimtuose mėginiuose, atlikus laboratorinius tyrimus, neturi būti aptikta jokių 1 priede išvardytų ligų sukėlėjų ar kitų patogeninių mikroorganizmų.

25. Įstaigos, institutai arba centrai patvirtinami, jeigu laikomasi tokių reikalavimų:

25.1. gyvūnai privalo būti įsigyti kitame patvirtintame centre, institute arba įstaigoje;

25.2. iš patvirtinto centro, instituto arba įstaigos išvežami porakanopiai gyvūnai (galvijai ir kiaulės) transportuojami prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui;

25.3. sveikatos patikrinimai patvirtintame centre, institute arba įstaigoje atliekami du kartus per metus;

25.4. atlikus laboratorinius mėginių tyrimus, neturi būti aptikta ligų, nurodytų 1 ir 2 prieduose, sukėlėjų;

25.5. apie bet kokius ligų įtarimo atvejus arba bet kokius kitus simptomus, leidžiančius įtarti, kad gyvūnai yra užsikrėtę viena ar daugiau ligų, nurodytų 1 ir 2 prieduose, turi būti nedelsiant pranešta atsakingai institucijai.

26. Patvirtinimas gali būti sustabdytas, sugrąžintas arba panaikintas esant tokioms aplinkybėms:

26.1. kai pranešama, jog atlikus laboratorinius mėginių tyrimus yra rasta ligų, nurodytų 1 ir 2 prieduose, sukėlėjų;

26.2. kol mėginys, paimtas iš įtariamo gyvūno, siunčiamas į akredituotą laboratoriją patikrinti, ar jame nėra ligų sukėlėjų. Tyrimo rezultatai turi būti nedelsiant išsiųsti atsakingai institucijai;

26.3. tais atvejais, kai tyrimais nenustatoma ligų sukėlėjų požymių, atsakinga institucija grąžina įstaigos, instituto arba centro patvirtinimą;

26.4. įstaiga, institutas arba centras patvirtinami iš naujo tik tuo atveju, jeigu sunaikinus infekcijos šaltinius laikomasi 23 punkte nurodytų reikalavimų.

27. Įtarus, kad sergama viena iš 1 ir 2 prieduose nurodytų ligų, informuojama atsakinga institucija. Ji, atsižvelgusi į laboratorinių tyrimų rezultatus, nurodo atlikti epizootinį tyrimą, skiria apsaugos nuo tos ligos priemones ir panaikina centro, įmonės ar instituto patvirtinimą.

 

IV. REIKALAVIMAI, REGLAMENTUOJANTYS SPERMOS SURINKIMO CENTRŲ PATVIRTINIMĄ

 

28. Spermos surinkimo centrai privalo:

28.1. būti prižiūrimi centro veterinarijos gydytojo;

28.2. turėti įvairias patalpas, skirtas gyvūnams laikyti ir izoliuoti, spermai rinkti, valymo ir dezinfekavimo įrenginiams laikyti, spermai paruošti bei spermai laikyti;

28.3. būti pastatyti arba stovėti atskirai, kad nebūtų jokio kontakto su gyvūnais, esančiais už centro ribų;

28.4. turėti lengvai valomas ir dezinfekuojamas patalpas.

29. Spermos surinkimo centrai privalo būti prižiūrimi, kad:

29.1. juose būtų laikomi tik tie gyvūnai, iš kurių turi būti paimta sperma; kiti gyvūnai, kurie būtini normaliam spermos surinkimo centro darbui, gali būti laikomi su sąlyga, kad jie nekels pavojaus užkrėsti infekcinėmis ligomis tuos gyvūnus, iš kurių imama sperma, ir visiškai atitiks visus centro veterinarijos gydytojo nustatytus reikalavimus;

29.2. juose būtų pildomi registravimo žurnalai, kuriuose būtų nurodomas gyvūnų tapatumas, gyvūnų judėjimas, atlikti sveikatos patikrinimai, diagnostiniai testai, vakcinacijos, spermos paėmimo ir paruošimo data, spermos siuntimo adresas arba kaupimo vieta;

29.3. valstybinis veterinarijos gydytojas nustatytų, kaip laikomasi veterinarijos reikalavimų. Centrai tikrinami vieną kartą per metus laikant gyvūnus, kurių poravimasis yra sezoninis, arba du kartus per metus, laikant gyvūnus, kurių poravimasis nepriklauso nuo tam tikro metų laiko;

29.4. į juos nepatektų pašaliniai asmenys, o visi lankytojai atitiktų centro veterinarijos gydytojo nustatytus reikalavimus;

29.5. turėtų techniškai kompetentingą, tinkamai paruoštą personalą, mokantį dezinfekuoti ir žinantį veterinarijos ir higienos reikalavimus, kurių būtina laikytis, norint užkirsti kelią ligoms plisti;

29.6. juose būtų garantuota, jog:

29.6.1. visi laikomi gyvūnai paskutines 30 dienų iki spermos ėmimo ir spermos ėmimo metu nebuvo naudojami kergimui,

29.6.2. sperma yra renkama, ruošiama ir saugoma patalpose, įrengtose tik šiems tikslams,

29.6.3. visi įrankiai, naudojami spermai paimti iš gyvūno donoro arba jai paruošti, yra tinkamai dezinfekuojami arba sterilizuojami prieš kiekvieną jų panaudojimą,

29.6.4. priemonės, skirtos spermai laikyti arba gabenti, prieš naudojimą dezinfekuojamos arba sterilizuojamos,

29.6.5. spermai paruošti naudojami gyvūniniai produktai (priedai ar skiedikliai), kurie nekelia jokio pavojaus sveikatai arba kurie prieš tai buvo paruošti, kad būtų išvengta tokių pavojų,

29.6.6. būtų naudojamos tokios kriogeninės medžiagos, kurios prieš tai nebuvo panaudotos kitiems gyvūniniams produktams;

29.7. būtų garantuojama, kad kiekviena spermos dozė identifikuota taip, kad galima nustatyti valstybę, kurioje ta spermos dozė buvo pagaminta, surinkimo datą, gyvūno donoro rūšį, veislę ir tapatumą, taip pat centro, kuriame surinkta sperma, pavadinimą.

 

V. REIKALAVIMAI GYVŪNAMS SPERMOS SURINKIMO CENTRUOSE

 

30. Sperma gali būti imama tik iš tų eržilų, kurie atitinka šiuos reikalavimus:

30.1. patekę į spermos surinkimo centrą arba spermos surinkimo metu buvo visiškai sveiki ir neturėjo jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių;

30.2. yra kilę iš tokios valstybės arba ūkio, kuris atitinka Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 05 14 įsakymu Nr. 4-133 patvirtintų Įvežamų į Lietuvos Respubliką neporakanopių gyvulių sveikatos nuostatų reikalavimus;

30.3. buvo laikomi patalpose, kuriose paskutines 60 dienų iki pirmojo spermos surinkimo eržilams nebuvo nustatytas arklių kontaginis metritas arba paskutines 30 dienų iki pirmojo spermos surinkimo nebuvo nustatytas virusinis arklių arteritas bei paskutines 30 dienų jie nebuvo naudojami kergimui;

30.4. kuriems buvo atlikti tokie tyrimai, o jų rezultatai buvo neigiami:

30.4.1. arklių infekcinei anemijai nustatyti – agaro gelio imunodifuzinis tyrimas (Coggins tyrimo metodas),

30.4.2. arklių virusiniam arteritui nustatyti – serumo neutralizavimo tyrimas, išskyrus tuos atvejus, kai gaunamas neigiamas rezultatas praskiedus serumą 1:4; turi būti atliekamas papildomas virusologinis visos spermos tyrimas, kurio rezultatai taip pat turi būti neigiami,

30.4.3. arklių kontaginiam metritui nustatyti – tyrimas, išskiriant Taylorela equigenitalis, iš priešejakuliacinio sekreto arba spermos mėginių, taip pat mėginių, paimtų iš uretros ar apyvarpės.

31. Prekiaujant šviežia ar atšaldyta sperma, eržilams donorams, kurie paskutines 30 dienų iki spermos ėmimo buvo nuolat laikomi centre ir per tą laikotarpį nekontaktavo su užkrėstais tos pačios rūšies gyvūnais, šio skyriaus 30.4 punkte nurodyti tyrimai turi būti atlikti per 14 dienų iki pirmo spermos ėmimo. Eržilams donorams, kurie nebuvo nuolat laikomi centre ir turėjo tiesioginį kontaktą su kitais tos pačios rūšies gyvūnais, šio skyriaus 30.4 punkte nurodyti tyrimai turi būti atlikti per 14 dienų iki pirmo spermos ėmimo, taip pat vieną kartą per metus prasidėjus veisimosi sezonui. 30.4.1 punkte nurodytas tyrimas turi būti atliekamas kas tris mėnesius nuo spermos ėmimo pradžios, o 30.4.2 punkte nurodytas testas turi būti atliekamas ne vėliau kaip 30 dienų iki pirmojo spermos ėmimo.

32. Prekiaujant užšaldyta sperma, šio skyriaus 30.4 punkte nurodyti tyrimai turi būti atlikti per privalomą 30 dienų spermos saugojimo laikotarpį.

33. Visi tyrimai turi būti atliekami akredituotoje veterinarijos laboratorijoje.

34. Sperma gali būti imama iš ūkiuose arba centruose laikomų avinų ir ožių, atitinkančių tokius reikalavimus:

34.1. spermos surinkimo dieną jie buvo sveiki pagal Valstybinės veterinarijos tarnybos 1999 10 27 įsakymu Nr. 4-280 patvirtintus Parduodamų avių ir ožkų sveikatos būklės reikalavimus;

34.2. per 30 dienų iki spermos ėmimo turi būti atlikti tokie tyrimai, o jų rezultatai turi būti neigiami:

34.2.1. bruceliozės (B. melitensis) tyrimas pagal Parduodamų avių ir ožkų sveikatos būklės reikalavimus,

34.2.2. infekcinio epididimito (B. ovis) tyrimas pagal Parduodamų avių ir ožkų sveikatos būklės reikalavimus,

34.2.3. pasienio ligos viruso tyrimas;

34.3. jiems turi būti atlikti visi būtini tyrimai arba tikrinama, kad būtų laikomasi šio skyriaus 34.1 punkto reikalavimų.

35. Visi tyrimai turi būti atliekami akredituotoje veterinarijos laboratorijoje.

36. Jei nors vieno šio skyriaus 30 ar 34 punktuose nurodyto tyrimo rezultatai yra teigiami, gyvūnas turi būti izoliuotas, o sperma, paimta iš jo paskutinio tyrimo, kurio rezultatas neigiamas, negali būti tiekiama rinkai. Toks pat reikalavimas taikomas spermai, kuri ūkyje arba surinkimo punkte buvo paimta iš kitų gyvūnų po tos dienos, kai atliktų tyrimų rezultatai pasirodė esą teigiami. Prekybos negalima atnaujinti tol, kol nebus susigrąžintas iki tol buvęs centro sveikatos statusas.

 

VI. REIKALAVIMAI SPERMAI, KIAUŠIALĄSTĖMS BEI EMBRIONAMS

 

37. Sperma, kiaušialąstės ir embrionai privalo būti surinkti, paruošti, išplauti ir užkonservuoti taip, kad nebūtų užteršti gyvais mikroorganizmais, taip pat laikantis šių principų:

37.1. išplaunant bei apdorojant kiaušialąstes ir embrionus, skaidrusis apvalkalas turi būti paliktas sveikas;

37.2. iš karto gali būti plaunamos tik vieno ir to paties donoro kiaušialąstės ir embrionai;

37.3. išplovus turi būti ištirtas kiekvienos kiaušialąstės arba embriono skaidrusis apvalkalas, apžiūrimas bent 50 kartų padidintas paviršiaus plotas ir patvirtinama, kad jis yra sveikas ir nėra prie jo prilipusių svetimkūnių;

37.4. terpės ir tirpalai, naudojami kiaušialąstėms ir embrionams surinkti, tvarkyti, plauti, užšaldyti ir konservuoti, turi būti sterilūs;

37.5. į terpes, naudojamas kiaušialąstėms bei embrionams surinkti, plauti ir konservuoti, taip pat spermai skiesti, antibiotikai privalo būti dedami laikantis nustatytų taisyklių;

37.6. visos medžiagos, naudojamos spermai, kiaušialąstėms arba embrionams surinkti, tvarkyti, plauti, užšaldyti arba konservuoti, turi būti sterilios;

37.7. kiaušialąstės ir embrionai turi būti laikomi steriliuose induose (ampulėse, šiaudeliuose), kuriuos:

37.7.1. būtų lengva identifikuoti, kad būtų galima nustatyti kilmės šalį, surinkimo datą, gyvūno donoro rūšį, veislę ir tapatumą, taip pat patvirtinto centro, kuriame surinkta sperma, pavadinimą,

37.7.2. kuriuose būtų produktai tik iš vieno moteriškos arba vyriškos lyties donoro,

37.7.3. kurie užlydomi ar kitaip uždaromi iš karto po išfasavimo ir laikomi skystame azote steriliuose induose, kuriuose produktams nėra jokio pavojaus būti užterštiems;

37.8. užšaldyta sperma, kiaušialąstės ir embrionai turi būti laikomi patvirtintomis sąlygomis mažiausiai 30 dienų iki išsiuntimo;

37.9. sperma, kiaušialąstės ir embrionai turi būti transportuojami induose, kurie prieš naudojimą buvo išplauti, išdezinfekuoti ir sterilizuoti, arba vienkartiniuose induose, kurie po naudojimo išmetami.

 

VII. REIKALAVIMAI MOTERIŠKOS LYTIES DONORAMS

 

38. Moteriškos lyties gyvūnai gali būti naudojami kaip embrionų ir kiaušialąsčių donorai tik tuo atveju, jei jie yra kilę iš bandų, kurios atitinka šio skyriaus 38.1 ir 38.2 punktuose nustatytus reikalavimus, bei atitinka gyvų gyvūnų, skirtų veislei, prekybos ir tokios veislės produkcijos atsakingosios institucijos patvirtintų teisės aktų reikalavimus, t. y.:

38.1. kiaulėms – Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 09 15 įsakymu Nr. 4-239 patvirtintus Veterinarijos reikalavimus importuojamoms į Lietuvos Respubliką ir eksportuojamoms iš jos bei tranzitu vežamoms veislinėms kiaulėms;

38.2. avims ir ožkoms – Parduodamų avių ir ožkų sveikatos būklės reikalavimus;

38.3. Įvežamų į Lietuvos Respubliką neporakanopių gyvulių sveikatos nuostatus.

39. Papildomi reikalavimai neporakanopiams:

39.1. prieš kiaušialąsčių, embrionų surinkimą jie bent 60 dienų turi būti laikomi ūkiuose, kuriuose nebuvo kliniškai diagnozuotas kontaginis arklių metritas, ir gyvūnai bent 30 dienų nebuvo naudojami kergimui.

 

VIII. IMPORTAS IŠ KITŲ ŠALIŲ

 

40. Reikalavimai, taikytini gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių bei embrionų importui, turi atitikti reikalavimus, nurodytus II skyriuje.

41. Į Lietuvos Respubliką gali būti importuojami tik tie gyvūnai, jų sperma, kiaušialąstės ir embrionai, kurie atitinka šiuos reikalavimus:

41.1. jie turi būti įsigyti šalyje, kuri nėra ES narė ir kuri įtraukta į sąrašą, sudarytą laikantis šių reikalavimų:

41.1.1. iš tos šalies, iš kurios importas nedraudžiamas dėl 1 priede minimų ligų arba dėl bet kokios egzotiškos ligos,

41.1.2. iš tos šalies, kuri yra pripažinta galinti garantuoti galiojančių įstatymų įgyvendinimą,

41.1.3. kurios veterinarijos tarnybos gali garantuoti, kad laikomasi sveikatos reikalavimų, atitinkančių II skyriaus reikalavimus;

41.2. jie turi turėti veterinarijos gydytojo parengtą veterinarijos sertifikatą, pasirašytą eksportuojančios šalies atsakingosios institucijos, liudijantį, kad gyvūnai, jų sperma, kiaušialąstės bei embrionai atitinka papildomus reikalavimus arba gali būti pateiktos garantijos, jie įsigyti centruose, įstaigose, institutuose arba surinkimo centruose, galinčiuose pateikti tokias garantijas;

41.3. jie yra patikrinti pagal Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūnų veterinarinio tikrinimo tvarką;

41.4. prieš išsiunčiant į Lietuvos Respublikos teritoriją, gyvūnai turi būti patikrinti valstybinio veterinarijos gydytojo, transportuojant laikomasi Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 06 21 įsakymu Nr. 4-165 patvirtintų Gyvūnų vežimo taisyklių (Žin., 1999, Nr. 58-1911);

41.5. šių reikalavimų 5–17 punktuose minimi gyvūnai turi būti laikyti karantino sąlygomis.

 

IX. ATSAKOMYBĖ

 

42. Asmenys, pažeidę šiuos reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Ligų, nurodytų 2 priede, stebėsenos programos bus patvirtintos atskiru įsakymu.

44. Šie reikalavimai taikomi nuo jų paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos. Reikalavimų įgyvendinimui yra skiriamas pereinamasis laikotarpis. Galutinė šių reikalavimų įsigaliojimo data – 2003 m.

______________

 


1 priedas

 

LIGOS, APIE KURIAS BŪTINA PRANEŠTI

 

Ligos

Gyvūnų rūšys

Niūkastlio liga, paukščių gripas

Paukščiai

Psitakozė

Papūginiai paukščiai

Bičių amerikinis puvinys

Bitės

Snukio ir nagų liga

Atrajotojai

Bruceliozė (Brucella rūš.)

Kiaulės

Tuberkuliozė

 

Klasikinis kiaulių maras

 

Afrikinis kiaulių maras

 

Snukio ir nagų liga

 

Pasiutligė

Visos ligai imlios rūšys

______________

 


2 priedas

 

LIGOS, DĖL KURIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAIKOMOS STEBĖSENOS PROGRAMOS

 

Audinės

Virusinis enteritas

 

Aleutinė liga

Bitės

Bičių europinis puvinys

 

Varoozė ir akariozė

Žmogiškosios beždžionės ir kačių

šeimos gyvūnai

Tuberkuliozė

 

 

Atrajotojai

Tuberkuliozė

Skeltalūpiai (triušiai)

Miksomatozė

 

Virusinė hemoraginė liga

 

Tuliaremija

______________

 

 


3 priedas

PAŽYMĖJIMAS

 

1. Eksportuotojas (nurodomas adresas

ir pavadinimas)

SVEIKATOS PAŽYMĖJIMAS

Nr.                 Originalas (a)

 

 

 

2. Kilmės valstybė narė

 

 

3. Importuotojas (nurodomas adresas

ir pavadinimas)

4. Atsakinga institucija

 

5. Adresas

 

– Kilmės ūkio arba oficialiai patvirtintos kilmės

 

įstaigos, instituto arba centro

 

– Paskirties ūkio arba prekiautojo arba oficialiai

 

patvirtintos kilmės įstaigos, instituto arba centro

6. Pakrovimo vieta

 

7. Transporto priemonė

 

8. Rūšis

 

9. Gyvūnų (avilių arba bičių motinėlių kartu su tranais) (b) skaičius

 

10. Siuntos tapatumo nustatymas

 

11. ATESTACIJA (c)

 

                                            (pareigos)                      (parašas)                              (vardas, pavardė)

 

       (data)                (vieta)

 

(a) kiekvienai siuntai būtina pateikti atskirą pažymėjimą, o pažymėjimo originalą privaloma saugoti iki siuntinio galutinio punkto. Pažymėjimas galioja 10 dienų

(b) nereikalinga – išbraukti

(c) pildyti likus 24 valandoms iki gyvūno pakrovimo, vadovaujantis Parduodamų gyvūnų, jų spermos, kiaušialąsčių bei embrionų veterinarijos reikalavimais

______________