LIETUVOS RESPUBLIKOS

VAIKO GLOBOS

Į S T A T Y M A S

 

1998 m. kovo 24 d. Nr. VIII-674

Vilnius

 

PIRMASIS SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato vaiko globą, jos steigimo, pasibaigimo, organizavimo tvarką, globos rūšis ir formas, globėjų teises, pareigas bei atsakomybę, globojamo vaiko asmeninių, turtinių teisių ir interesų apsaugą Lietuvos Respublikos teritorijoje.

2. Jeigu Lietuvos Respublika ratifikavo tarptautines sutartis, kurios nustato kitokias vaiko globos steigimo sąlygas negu šis įstatymas, taikomos šių tarptautinių sutarčių normos.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Vaikas – tai kiekvienas žmogus, neturintis 18 metų, jei pagal taikomą įstatymą jo pilnametystė nepripažįstama anksčiau.

2. Likęs be tėvų globos vaikas:

1) našlaitis, kurio tėvai arba turėtas vienintelis iš tėvų yra miręs;

2) kurio tėvai arba artimieji giminaičiai nežinomi (rastas vaikas);

3) kuris įstatymų nustatyta tvarka paimtas iš tėvų;

4) kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra žinomi ir jų ieškoma;

5) kurio tėvai arba turėtas vienintelis iš tėvų įstatymų nustatyta tvarka paskelbiami mirusiais arba pripažįstami nežinia kur esančiais;

6) kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nustatyta tvarka pripažinti neveiksniais;

7) kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali juo rūpintis dėl ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių;

8) kurio tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nesirūpina, neprižiūri, neauklėja, daro neigiamą įtaką, ir jo fiziniam ir psichiniam saugumui yra pavojus.

3. Vaiko globa – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam ar juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas, jo asmeninių ir turtinių teisių bei interesų atstovavimas ir gynimas.

4. Globojamas vaikas – vaikas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka įsteigta globa.

5. Vaiko globėjas – fizinis ar juridinis asmuo, kuriam įstatymų nustatyta tvarka patikėta likusio be tėvų globos vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas.

6. Vaiko artimieji giminaičiai – senoliai, broliai ir seserys, vaiko tėvų broliai bei seserys.

 

3 straipsnis. Vaiko globos tikslas ir uždaviniai

1. Vaiko globos tikslas – užtikrinti vaiko auklėjimą ir priežiūrą aplinkoje, kurioje jis galėtų augti, vystytis ir tobulėti.

2. Vaiko globos uždaviniai:

1) paskirti vaikui globėją, kuris rūpintųsi, auklėtų, atstovautų vaikui ir gintų jo teises bei teisėtus interesus;

2) sudaryti vaikui gyvenimo sąlygas, kurios atitiktų jo amžių, sveikatą ir išsivystymą;

3) rengti vaiką savarankiškam gyvenimui šeimoje ir visuomenėje.

 

4 straipsnis. Vaiko globos steigimo principai

1. Vaiko globos steigimo principai:

1) vaiko interesų pirmumas;

2) pirmumo teisę tapti globėjais turi vaiko artimieji giminaičiai, jeigu tai atitinka vaiko interesus;

3) vaiko globa šeimoje;

4) brolių ir seserų neišskyrimas, išskyrus tuos atvejus, kai tai pažeidžia vaiko interesus.

2. Steigiant ir naikinant vaiko globą, skiriant globėją vaikui, galinčiam pareikšti savo nuomonę, suteikiama galimybė būti išklausytam ir jo nuomonė yra svarbi priimant sprendimus.

 

5 straipsnis. Vaiko globos rūšys ir formos

1. Vaiko globos rūšys:

1) laikinoji globa;

2) nuolatinė globa.

2. Vaiko globos formos:

1) globa šeimoje;

2) globa šeimynoje;

3) globa institucijoje.

 

ANTRASIS SKYRIUS

VAIKO LAIKINOJI GLOBA

 

6 straipsnis. Vaiko laikinosios globos samprata

Vaiko laikinoji globa – laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių bei teisėtų interesų atstovavimas ir gynimas šeimoje, šeimynoje ar institucijoje. Vaiko laikinosios globos tikslas yra grąžinti vaiką į šeimą.

 

7 straipsnis. Vaiko laikinosios globos steigimas

Vaiko laikinoji globa steigiama, kai vaiko:

1) tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų dingęs ir jų ieškoma (iki teismine tvarka tėvai bus pripažinti nežinia kur esančiais arba paskelbti mirusiais);

2) tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų tėvų (motinos ar tėvo) ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių;

3) tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nesirūpina, nesidomi vaiku, jo neprižiūri, netinkamai auklėja, naudoja fizinį ar psichinį smurtą, ir dėl to kyla pavojus vaiko fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi ir saugumui ( iki teismine tvarka vaikas bus paimtas iš tėvų).

 

8 straipsnis. Vaiko laikinosios globos pasibaigimas

Vaiko laikinoji globa baigiasi, kai vaikas:

1) grąžinamas tėvams;

2) sulaukia pilnametystės;

3) steigiama nuolatinė globa;

4) įvaikinamas;

5) susituokia.

 

TREČIASIS SKYRIUS

VAIKO NUOLATINĖ GLOBA

 

9 straipsnis. Vaiko nuolatinės globos samprata

Vaiko nuolatinė globa – be tėvų globos likusio vaiko, kuris esamomis sąlygomis negali grįžti į šeimą, priežiūra ir auklėjimas, jo teisių bei teisėtų interesų atstovavimas ir gynimas šeimoje, šeimynoje ar institucijoje.

 

10 straipsnis. Vaiko nuolatinės globos steigimas

Vaiko nuolatinė globa steigiama, kai:

1) abu jo tėvai arba turėtas vienintelis iš tėvų yra miręs;

2) abu jo tėvai arba turėtas vienintelis iš tėvų teismine tvarka paskelbti mirusiais arba pripažinti nežinia kur esančiais;

3) vaikas įstatymų nustatyta tvarka paimtas iš tėvų;

4) tėvystės ar artimos giminystės ryšiai nuo vaiko radimo dienos nenustatyti per tris mėnesius;

5) jo tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nustatyta tvarka pripažinti neveiksniais.

 

11 straipsnis. Vaiko nuolatinės globos pasibaigimas

Vaiko nuolatinė globa baigiasi, kai vaikas:

1) sulaukia pilnametystės;

2) grąžinamas tėvams;

3) įvaikinamas;

4) susituokia.

 

KETVIRTASIS SKYRIUS

VAIKO GLOBA ŠEIMOJE, ŠEIMYNOJE IR GLOBOS INSTITUCIJOJE

 

12 straipsnis. Vaiko globa šeimoje

1. Vaiko globa šeimoje – ne daugiau kaip 5 vaikų globa (bendras vaikų skaičius šeimoje su savais vaikais ne daugiau kaip 5 vaikai) natūralioje šeimos aplinkoje.

2. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, nei nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, kai neišskiriami broliai ir seserys.

3. Skiriant vaiko globėją, pirmumas teikiamas vaiko artimiesiems giminaičiams, jeigu šie turi tinkamas buities sąlygas ir nėra asmenys ar asmenų grupė, išvardyti šio įstatymo 23 straipsnyje.

 

13 straipsnis. Vaiko globa šeimynoje

1. Vaiko globa šeimynoje – tai globos forma, kai juridinis asmuo (šeimyna) globoja 6 ir daugiau vaikų (bendras vaikų skaičius šeimynoje su savais vaikais ne daugiau kaip 12 vaikų) šeimos aplinkoje.

2. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, nei nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, kai neišskiriami broliai ir seserys.

3. Vaiko globą šeimynoje nustato Lietuvos Respublikos įstatymai, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinti Šeimynų nuostatai, kiti teisės aktai.

4. Vaiko globėjo, įsteigusio šeimyną, darbo užmokestis bei kitos darbo apmokėjimo sąlygos nustatomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais bei kitais teisės aktais.

 

14 straipsnis. Vaiko globa valstybinėse ir nevyriausybinėse globos institucijose

1. Likęs be tėvų globos vaikas apgyvendinamas valstybinėje arba nevyriausybinėje vaikų globos institucijoje, kai nėra galimybės jo globoti šeimoje arba šeimynoje.

2. Vaiko globą institucijose nustato Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.

 

PENKTASIS SKYRIUS

VAIKO GLOBOS STEIGIMAS, ORGANIZAVIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

15 straipsnis. Vaiko laikinosios globos steigimas

1. Vaiko laikinoji globa steigiama nuo prašymo įregistravimo dienos rajono (miesto) savivaldybėje jos valdybos (mero) sprendimu (potvarkiu) pagal to rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos teikimą. Prašymus vaiko laikinajai globai steigti rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai gali pateikti valstybinės bei nevyriausybinės organizacijos, susijusios su vaiko teisių apsauga, taip pat kiti fiziniai ir juridiniai asmenys.

2. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo vaiko laikinosios globos įsteigimo, sudaromas vaiko laikinosios globos ir jo grąžinimo į šeimą planas, kurį pasirašo rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba, vaiko tėvai, vaiko laikinieji globėjai ir nevyriausybinė organizacija (jeigu pageidauja). Jeigu vaiko tėvai negali dalyvauti ir pritarti vaiko laikinosios globos planui, tai jį pasirašo rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba, vaiko laikinieji globėjai ir nevyriausybinė organizacija (jeigu pageidauja).

 

16 straipsnis. Vaiko nuolatinės globos steigimas

Vaiko nuolatinė globa steigiama teismo sprendimu rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos pareiškimu. Prašymus vaiko nuolatinei globai steigti rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai gali pateikti valstybinės ir nevyriausybinės organizacijos, susijusios su vaiko teisių apsauga, taip pat kiti fiziniai ir juridiniai asmenys.

 

17 straipsnis. Vaiko globėjo skyrimas

1. Jeigu steigiama vaiko laikinoji globa, vaiko globėjas skiriamas rajono (miesto) savivaldybės valdybos (mero) sprendimu (potvarkiu) pagal to rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos teikimą. Rekomendacijas dėl globėjo skyrimo Vaiko teisių apsaugos tarnybai gali pateikti valstybinės ir nevyriausybinės organizacijos, susijusios su vaiko teisių apsauga.

2. Rajono (miesto) savivaldybės valdybos (mero) sprendime (potvarkyje) dėl vaiko globėjo skyrimo nurodoma: institucijos, priėmusios sprendimą (potvarkį), pavadinimas, sprendimo (potvarkio) priėmimo laikas, vaiko globos rūšis, vaiko globėjas, globojamas vaikas, vaiko globos vieta, institucija, atsakinga už globojamam vaikui nuosavybės teise priklausančio turto apsaugą, kitos svarbios aplinkybės, turinčios reikšmės vaiko globai ir jos steigimui.

3. Jeigu steigiama vaiko nuolatinė globa, vaiko globėjas skiriamas teismo sprendimu rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos pareiškimu.

4. Kai steigiama vaiko globa, atsižvelgiama į mirusių vaiko tėvų (įtėvių) testamente išreikštą valią dėl vaiko globėjo skyrimo, jeigu tai neprieštarauja šio įstatymo 23 straipsniui.

 

18 straipsnis. Vaiko globos vieta

Vaiko globos vieta gali būti:

1) globėjo gyvenamojoje vietoje;

2) vaiko gyvenamojoje vietoje;

3) vaiko globos institucijoje.

 

19 straipsnis. Vaiko globos organizavimas

1. Vaiko globą savo teritorijoje organizuoja rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

2. Organizuodama vaiko globą, rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba bendradarbiauja su kitomis vietos savivaldos bei nevyriausybinėmis institucijomis ir organizacijomis, susijusiomis su vaiko teisių apsauga.

3. Vaiko globos organizavimo tvarką šio įstatymo pagrindu nustato Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinti Vaiko globos organizavimo nuostatai.

 

20 straipsnis. Vaiko globos priežiūra

1. Vaiko globą šeimoje, šeimynoje, institucijoje prižiūri rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

2. Vykdydama vaiko globos priežiūrą, rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba bendradarbiauja su kitomis institucijomis, susijusiomis su vaiko teisių apsauga.

 

21 straipsnis. Vaiko globėjo įgaliojimų pasibaigimas ir nutraukimas

1. Rajono (miesto) savivaldybės valdybos (mero) sprendimu (potvarkiu) vaiko globėjo įgaliojimai baigiasi, kai:

1) pasibaigia vaiko laikinoji arba nuolatinė globa;

2) globėjas negali eiti vaiko globėjo pareigų dėl ligos, materialinės ar šeimyninės padėties pasikeitimo ar kitų svarbių priežasčių.

2. Vaiko globėjo įgaliojimai nutraukiami teismo sprendimu pagal rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos pareiškimą, kai vaiko globėjas neatlieka, netinkamai atlieka savo pareigas ar atsisako būti globėju.

 

ŠEŠTASIS SKYRIUS

VAIKO GLOBĖJAS, JO PAREIGOS, TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ

 

22 straipsnis. Vaiko globėjo parinkimo tvarka

1. Vaiko globėjas parenkamas, atsižvelgiant į jo asmenines savybes, sugebėjimą būti globėju, jo santykius su netekusiu tėvų globos vaiku bei jo interesus.

2. Asmuo, norintis tapti vaiko globėju, rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai pateikia tokius dokumentus:

1) prašymą, kuriame nurodoma pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius, globos rūšis;

2) Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytos formos sveikatos pažymėjimą;

3) kartu gyvenančių vyresnių kaip 15 metų asmenų raštišką sutikimą.

 

23 straipsnis. Asmuo, kuris negali būti skiriamas vaiko globėju

Vaiko globėju negali būti skiriamas asmuo:

1) neturintis 21 metų, išskyrus atvejus, kai globoti pageidauja artimasis giminaitis;

2) pripažintas neveiksniu arba ribotai veiksniu;

3) iš kurio buvo paimtas vaikas, neatimant tėvystės (motinystės) teisių;

4) buvęs įtėviu (įmote), jeigu įvaikinimas buvo panaikintas dėl to, kad įtėvis (įmotė) netinkamai atliko savo pareigas;

5) jeigu anksčiau jo, kaip vaiko globėjo, įgaliojimai buvo nutraukti pagal šio įstatymo 21 straipsnio 2 dalį;

6) teistas už tyčinius nusikaltimus;

7) sulaukęs 50 metų, išskyrus artimąjį giminaitį, jei jis nori nuolat globoti jaunesnį kaip 10 metų vaiką;

8) sulaukęs 65 metų arba vyresnis, išskyrus artimąjį giminaitį, jei jis nori laikinai globoti jaunesnį kaip 10 metų vaiką.

 

24 straipsnis. Pasirengimas vaiko globai

Vaiko globėjo pasirengimą globoti organizuoja ir koordinuoja rajonų (miestų) savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybos, kitos šio darbo patirtį turinčios organizacijos ir institucijos.

 

25 straipsnis. Vaiko globėjo pareigos

Vaiko globėjas privalo:

1) užtikrinti vaiko fizinį ir psichinį saugumą;

2) rūpintis vaiko sveikata ir mokymusi;

3) auklėti vaiką;

4) spręsdamas klausimus, susijusius su vaiko interesais, bendradarbiauti su suinteresuotomis valstybės ir savivaldos institucijomis;

5) netrukdyti vaikui bendrauti su tėvais, jei tai nekenkia vaiko interesams;

6) informuoti vaiko tėvus ar artimuosius giminaičius, jeigu jie to pageidauja, apie vaiko vystymąsi, sveikatą, mokymąsi ir kitais svarbiais klausimais;

7) rūpintis vaiko laisvalaikiu, atsižvelgiant į jo amžių, sveikatą, išsivystymą bei polinkius;

8) rengti vaiką savarankiškam gyvenimui ir darbui šeimoje, pilietinėje visuomenėje ir valstybėje.

 

26 straipsnis. Vaiko globėjo pareiga gyventi su globojamu vaiku

1. Vaiko globėjas (kai vaiko globėjas yra fizinis asmuo ar šeimyna) privalo gyventi kartu su globojamu vaiku.

2. Tam tikrais atvejais vaiko globėjas gali gyventi atskirai, jei tai nepažeidžia vaiko interesų. Leidimą vaiko globėjui gyventi atskirai išduoda miesto (rajono) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

 

27 straipsnis. Vaiko globėjo teisės

1. Vaiko globėjas yra teisėtas vaiko atstovas ir gina jo teises bei teisėtus interesus.

2. Vaiko globėjas turi teisę teismine tvarka reikalauti grąžinti jam vaiką iš bet kurių asmenų, laikančių jį pas save neteisėtai.

 

28 straipsnis. Vaiko globėjo atsakomybė

1. Vaiko globėjas už vaiko padarytą žalą atsako įstatymų nustatyta tvarka.

2. Vaiko globėjas už savo pareigų neatlikimą ar netinkamą jų atlikimą atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

SEPTINTASIS SKYRIUS

GLOBOJAMO VAIKO FINANSAVIMAS IR TURTINIAI SANTYKIAI

 

29 straipsnis. Globojamo vaiko išlaikymas

Globojamo vaiko šeimoje, šeimynoje ir nevyriausybinėje globos institucijoje išlaikymą reglamentuoja Valstybinių pašalpų šeimoms, auginančioms vaikus, įstatymas.

 

30 straipsnis. Disponavimas globojamo vaiko gaunamomis pajamomis

1. Globojamam vaikui išlaikyti skirtomis lėšomis disponuoja vaiko globėjas ir tik vaiko interesais.

2. Globojamas vaikas, atsižvelgiant į jo veiksnumą, gali disponuoti dalimi savo pajamų, įgyvendinti kitas turtines teises, kurias nustato atitinkami įstatymai bei teisės aktai.

 

31 straipsnis. Globojamo vaiko ir vaiko globėjo turtiniai santykiai

1. Globojamas vaikas neįgyja turtinių teisių į vaiko globėjo turtą.

2. Vaiko globėjas neįgyja turtinių teisių į globojamam vaikui nuosavybės teise priklausantį turtą.

 

32 straipsnis. Globojamo vaiko turto priežiūra

1. Įsteigus vaiko laikinąją globą, vaiko turto priežiūra rajono (miesto) savivaldybės valdybos (mero) sprendimu (potvarkiu) pavedama to rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai, kurios žinioje yra globojamo vaiko turtas.

2. Įsteigus vaiko nuolatinę globą, vaiko turto priežiūra teismo sprendimu pavedama to rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai, kurios žinioje yra globojamo vaiko turtas.

 

33 straipsnis. Sandoriai, kuriems reikalingas Vaiko teisių apsaugos tarnybos sutikimas

1. Vaiko globėjas yra teisėtas globojamo vaiko atstovas ir jo vardu bei interesais sudaro reikiamus sandorius.

2. Globojamam vaikui nuosavybės teise priklausančiu turtu vaiko globėjas gali disponuoti tik turėdamas rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos išvadą, kad tokie sandoriai neprieštarauja globojamo vaiko interesams.

 

AŠTUNTASIS SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

34 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo 1998 m. liepos 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________