LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL REGLAMENTO STR 2.01.01(3):1999 „ESMINIAI STATINIO REIKALAVIMAI. HIGIENA, SVEIKATA, APLINKOS APSAUGA“ PATVIRTINIMO
1999 m. gruodžio 27 d. Nr. 420
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 09 29 nutarimą Nr. 1076 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė Acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių 1999 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 83-2473):
1. Tvirtinu techninių reikalavimų statybos reglamentą STR 2.01.01(3):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Higiena, sveikata, aplinkos apsauga“ (pridedama).
3. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „reglamentas“, „statyba“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
1999 12 27 įsakymu Nr. 420
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTAS
STR 2.01.01(3):1999
ESMINIAI STATINIO REIKALAVIMAI.
HIGIENA, SVEIKATA, APLINKOS APSAUGA
I. TAIKYMO SRITIS IR BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis techninių reikalavimų reglamentas (toliau – reglamentas) nustato vieną iš šešių esminių statinio reikalavimų – statinio higienos, sveikatos, aplinkos apsaugos reikalavimus (žr. šio reglamento 9.13.3 punktą).
2. Reglamentas priklauso techninių reikalavimų reglamentams, kurie nustato pagrindines Lietuvos Respublikos statybos, techninio normavimo, projektavimo ir statybos kryptis, suderintas (harmonizuotas) su Europos Ekonominės Bendrijos Tarybos 1988 m. gruodžio 21 d. direktyvos 89/106/EEC „Dėl valstybių narių įstatymų, reglamentų ir administracinių nuostatų, susijusių su statybos produktais, suderinimo“ (toliau – SPD; šios raidės reiškia sutrumpintą minėtos Direktyvos pavadinimą – Statybos produktų direktyva), jos priedų ir ją papildančių aiškinamųjų dokumentų (94/C62/01) nuostatomis.
3. Šio reglamento 2 punkte minėti SPD papildantieji aiškinamieji dokumentai yra:
ID Nr. 1 „Mechaninis atsparumas ir pastovumas“;
ID Nr. 2 „Gaisrinė sauga“;
ID Nr. 3 „Higiena, sveikata, aplinkos apsauga“;
ID Nr. 4 „Naudojimo sauga“;
ID Nr. 5 „Apsauga nuo triukšmo“;
ID Nr. 6 „Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“.
4. SPD ir jos priedai paskelbti oficialiame Europos Sąjungos leidinyje „Official Journal of the Europeant Comunities“ 1989 02 11 Nr. L 40 (32 tomas); jos priedai, aiškinamieji dokumentai ID (nurodyti šio reglamento 3 p.) – to paties leidinio 1994 02 28 Nr. C 62 (37 tomas).
5. Šio reglamento 2 punkte minėti reglamentai:
5.1. STR 1.01.04:1999 „Statybos produktai, esminiai reikalavimai, atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“ ;
6. Šio reglamento tikslas, vadovaujantis SPD ir jos aiškinamuoju dokumentu ID Nr. 3, konkretizuoti esminį statinio reikalavimą „Higiena, sveikata, aplinkos apsauga“, kad būtų galima įvertinti, kaip Lietuvos Respublikoje šią sritį reglamentuojantys galiojantys normatyviniai statybos techninių ir statybos specialiųjų reikalavimų dokumentai atitinka SPD; paskelbti nustojusiais galios SPD prieštaraujančius normatyvinius statybos techninius dokumentus, parengti naujus (pakeisti, papildyti galiojančius) normatyvinius dokumentus, taip pat Lietuvos suderintaisiais (harmonizuotaisiais) standartais perimti Europos suderintuosius (harmonizuotuosius) standartus.
7. Šis reglamentas yra privalomas normatyvinius statybos ir statybos specialiųjų reikalavimų dokumentus rengiantiems fiziniams, juridiniams asmenims ir juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms, taip pat statybos proceso dalyviams, valstybinėms statybos ir statybos specialiųjų reikalavimų priežiūros institucijoms, savivaldybėms.
II. TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI
9. Šiame reglamente vartojami šie terminai ir jų apibrėžimai:
9.1. „Projektavimas“, „statyba“, „statybos proceso dalyviai“ – pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 32-788; 1997, Nr. 65-1551) 2 straipsnį.
9.2. Normatyvinis statybos techninis dokumentas – dokumentas, kuris nustato statinio projektavimo, statybos, statinio atidavimo naudoti, naudojimo ir griovimo reikalavimus, taisykles, bendruosius principus ir charakteristikas. Terminas „normatyvinis statybos techninis dokumentas“ apima terminus: „statybos techninis reglamentas“, „statybos taisyklės“ ir pan.
9.3. Statybos specialieji reikalavimai – įstatymų ar kitų teisės aktų įgaliotų valstybinės priežiūros institucijų nustatyti statinių saugos reikalavimai ar atskirų statinių tipų projektavimo, statybos, atidavimo naudoti ir priėmimo bei nugriovimo reikalavimai.
9.4. Ekonomiškai pagrįsta statinio naudojimo trukmė – laikotarpis, per kurį statinio naudojimo savybės atitinka esminius statinio reikalavimus, atsižvelgus į visus tarpusavyje susijusius aspektus: projektavimo, statybos ir naudojimo išlaidas; išlaidas naudojimo sutrikimams išvengti; statinio griūties riziką ir pasekmes jo naudojimo laikotarpiu bei draudimo išlaidas šiai žalai padengti; planuojamą dalinį atnaujinimą; valymo, techninio aptarnavimo, priežiūros ir remonto išlaidas.
9.5. Inžineriniai statiniai – bendrasis terminas, apibūdinantis susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus, kanalus ir pan., taip pat visus kitus statinius, kurie nėra pastatai.
9.6. Naudojimo savybės – kiekybiniai rodikliai (vertė, laipsniai, klasės arba lygiai), apibūdinantys statinio, statinio dalies ar produkto esamą būklę, įvertinus dėl statinio ar statinio dalių numatomo naudojimo pagal paskirtį sąlygų arba numatomų produktų naudojimo sąlygų pokyčius.
9.7. Normalus naudojimas – prevencinių ir kitų priemonių visuma, siekiant užtikrinti statinio naudojimo paskirties reikalavimus per visą jo naudojimo trukmę. Šios priemonės apima valymą, tinkamos būklės palaikymą, atnaujinimą, instaliavimą ir atskirų statinio dalių pakeitimą.
Normalus naudojimas taip pat apima kontrolines apžiūras, atliekamas tuo atveju, kai reikia įvertinti paskaičiuotų išlaidų santykį su tam tikrų statinio dalių verte.
9.8. Pastatas – stogu apdengtas statinys, kuriame yra vienas ar daugiau kambarių ar kitų patalpų, išdėstytų tarp sienų ir pertvarų ir naudojamų žmonėms gyventi ar žemės ūkio, pramonės, komercijos, kultūros, transporto ir kitai veiklai.
9.9. Poveikis – veiksniai, dėl kurių poveikio statiniui ar jo dalims atsirastų esminių reikalavimų nukrypimų. Veiksniai gali būti mechaniniai, cheminiai, biologiniai, šiluminiai ir elektromagnetiniai.
9.10. Statybos produktas – bet koks pagamintas produktas, numatomas įkonstruoti (įmontuoti, įdėti ar instaliuoti) ilgam laikui į statinį – pastatą ar inžinerinį statinį.
„Ilgam laikui įkonstruoti į statinį“ reiškia, kad:
- statybos produkto išėmimas iš statinio pablogintų statinio naudojimo savybes ;
- statybos produkto išėmimas ar pakeitimas priskiriamas statybos darbams.
9.11. Statybos produkto naudojimas pagal paskirtį – statybos produktas privalo būti tokių charakteristikų, kad jį pagal paskirtį įkonstravus į tinkamai suprojektuotą ir pastatytą statinį būtų tenkinami statinio esminiai reikalavimai.
9.12. Statinys – bendrasis terminas, vartojamas apibrėžti visa tai, kas sukuriama statybos darbais, naudojant statybos produktus, ir yra tvirtai sujungta su žeme. Terminas „statinys“ apima pastatus (gyvenamuosius, pramoninius, komercinius, biurų, sveikatos apsaugos, švietimo, poilsio, žemės ūkio ir kt.) ir inžinerinius statinius ar mišrios rūšies statinius (pastatus, sujungtus su inžineriniais statiniais), taip pat statinių priestatus ir anstatus bei jų dalis.
9.13. Statinio esminiai reikalavimai – SPD nuostata, kad statinys (ar jo dalis) turi būti suprojektuotas (suprojektuota) ir pastatytas (pastatyta) iš tokių statybos produktų, kurių savybės per ekonomiškai pagrįstą statinio naudojimo trukmę tenkintų šiuos esminius reikalavimus:
9.14. Suderintieji (harmonizuotieji) standartai – skirtingų standartizacijos įstaigų patvirtinti to paties standartizavimo objekto standartai, kurie užtikrina gaminių ar produktų pakeičiamumą ir abipusį bandymų rezultatų arba pateikiamos informacijos pagal šiuos standartus supratimą. Suderintuosius (harmonizuotuosius) standartus rengia Europos standartizacijos organizacijos (CEN, CENELEC) Europos Komisijos pavedimu. Suderintasis (harmonizuotasis) Lietuvos standartas yra perimtas suderintasis (harmonizuotasis) Europos standartas.
9.15. Techninis liudijimas – dokumentas, patvirtinantis statybos produkto naudoti tinkamumo techninį įvertinimą, pagrįstą tuo, kad bus tenkinami statinio, kuriame produktą numatoma panaudoti, esminiai reikalavimai, ir nustatantis techninius statybos produkto reikalavimus.
Techniniai liudijimai yra šie:
1) Europos techninis liudijimas, kurį išduoda Europos techninio įteisinimo įstaigos (EOTA) narys pagal SPD reikalavimus;
9.16. Techninės specifikacijos – techninius reikalavimus nustatantys dokumentai – standartai ir techniniai liudijimai. Techninės specifikacijos yra šių kategorijų:
- A kategorijos – statybos techniniai reglamentai arba standartai, kurie taikomi projektuojant ir statant pastatus ir inžinerinius statinius bei jų dalis arba atskirais šios veiklos atvejais, vadovaujantis SPD nustatytais statinio esminiais reikalavimais;
- B kategorijos – techninės specifikacijos, kurios taikomos tik statybos produktams, įvertinant jų atitiktį ir ženklinant pagal SPD.
PASTABOS:
1) A ir B kategorijų techninėse specifikacijose įrašyti reikalavimai turi būti tarpusavyje suderinti.
III. ESMINIO REIKALAVIMO „HIGIENA, SVEIKATA IR APLINKOS APSAUGA“
PAAIŠKINIMAS
10. Esminis reikalavimas „Higiena, sveikata ir aplinkos apsauga“ nustato, kad statinys turi būti suprojektuotas ir pastatytas taip, kad nekeltų grėsmės statinyje ar prie jo būnantiems žmonėms (toliau – žmonės) dėl šių priežasčių:
11. Statinio esminio reikalavimo „Higiena, sveikata ir aplinkos apsauga“ įvykdymas užtikrinamas visuma reikalavimų ir priemonių, numatomų statinių sumanymo, projektavimo, statybos ir normalaus naudojimo metu, taip pat statybos produktų kokybiniais rodikliais. Šiuos reikalavimus ir priemones sąlygoja:
12. Pagal 11 punkte išvardytus aspektus statinių reikalavimai, jų įgyvendinimo ir kontrolės būdai bei statybos produktų kokybinės savybės nurodytos IV-VIII skyriuose ir A, B, C, D, E informaciniuose prieduose.
IV. VIDAUS APLINKOS REIKALAVIMAI
14. Vidaus aplinkos reikalavimai yra susiję su sveikos vidaus aplinkos žmonėms sukūrimu, reglamentuojant šilumos, apšvietos, oro kokybės, oro drėgnumo, triukšmo reikalavimus.
15. Šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo reikalavimai pateikti šiame reglamente, o kiti šilumos ir apšvietos reikalavimai – STR 2.01.01(4):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Naudojimo sauga“ ir STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“.
16. Oro kokybės reglamentavimas yra susijęs su teršalų, įskaitant ir gama spinduliuotę, vidaus aplinkoje ribojimu ar pašalinimu, siekiant, kad statiniuose būtų sukuriama tinkama gyventojų ir pastatų naudotojų sveikatai vidaus aplinka. Šiuo atveju atsižvelgiama į tokius kriterijus:
16.1. žmonių ir naminių gyvūnų medžiagų apykaitos produktus, tokius kaip vandens garai, anglies dioksidas, kūnų kvapas ir kt.;
16.2. pavojingus produktus, tokius kaip vandens garai, anglies monoksidas, azoto oksidai, anglies dioksidas, angliavandeniliai ir kt.;
16.6. mažuosius gyvuosius organizmus, mikroorganizmus (mažuosius vabzdžius, grybelius, bakterijas), taip pat virusus;
17. Būtina atsižvelgti į visų šaltinių teršalus ir rūpintis oro kokybe (vėdinimu ir kt.). Vidaus aplinkoje esantys sveikatai kenksmingi taršos šaltiniai yra šie:
17.6. procesai ir veikla, kuri vykdoma pastate (valymas, priežiūra, dažymas, poliravimas, kenkėjų naikinimas, virimas ir kt.);
18. Siekiant išvengti teršalų ar sumažinti jų kiekį:
18.1. ribojami jų išmetimai iš šaltinių:
18.1.1. ribojamas medžiagų, kurios gali išskirti teršalus, naudojimas ir toks naudojimas, kai teršalų koncentracija viršija nustatytąją;
18.2. gerinama oro kokybė, taikant vėdinimą ir valymą:
19. Reikalavimai įgyvendinami šiais būdais:
19.1. vertinant leidžiamas vidutines paros ir didžiausias konkrečių teršalų koncentracijas patalpų ore;
20. Statinių oro kokybės reglamentavimo techniniai reikalavimai (pagal A kategorijos suderintas (harmonizuotąsias) technines specifikacijas):
20.1. vidaus oro kokybės reikalavimai išreiškiami apskaičiuotais ar tiesiogiai išmatuotais teršalų kiekiais, oro kokybės gerinimo būdais, pavyzdžiui, vėdinimo efektyvumu, nustatomu skaičiavimais ar matavimais;
21. 20 punkte išvardytiems reikalavimams įgyvendinti būtinos suderintos (harmonizuotosios) A kategorijos techninės specifikacijos:
21.1. skaičiavimo būdams:
21.1.2. skaičiuoti vidaus teršalų koncentracijas, atsižvelgiant į sunaudotų statybinių medžiagų norminį kiekį patalpose, jų išskirtų teršalų kiekį, oro apykaitą, oro temperatūrą ir drėgnumą;
22. Statybos produktų (pagal B kategorijos suderintas (harmonizuotąsias) technines specifikacijas), kurie turi įtakos vidaus oro kokybei, eksploatacinių savybių rodikliams nustatyti (jei tai leidžia jų technologija) būtinos suderintos (harmonizuotosios) techninės specifikacijos, o ten, kur reikia, – gali būti vertinami tiesiogiai (pvz., degimo prietaisuose).
23. 24-29 punktuose nurodytų statybos produktų išvardytos savybės ir rodikliai taikomi visoms statybos produktų grupėms ir sistemoms.
24. Statybos produktų, galinčių išskirti teršalus į pastatų vidaus orą (grindų, pertvarų, sienų ir sienų apdailos, lubų medžiagų, izoliacinių medžiagų, dažų ir lakų, medienos konservantų, klijų, glaistų, drėgmei atsparių membranų, elektros kabelių ir tvirtinimo detalių, grindų glaistų, mūrų, mastikų, komunikacijų ir kt.), savybės ir rodikliai:
24.1. lakiųjų organinių junginių ir kitų teršalų išsiskyrimas, įvertinus (jei reikia) teršalų gaminyje koncentraciją;
25. Oro kondicionavimo ir vėdinimo sistemų savybės ir rodikliai:
25.1. drėkintuvų ir drėgmės surinktuvų (įrenginiai, skirti reguliuoti patalpų oro drėgmę ar tiekiamame į pastatus ore) atveju – vandens garų reguliavimo efektyvumas;
25.2. tiekiamo oro valymo sistemų (bendrųjų vėdinimo ir oro valymo sistemų valdymo įtaisai, oro kondicionieriai languose, blokiniai oro kondicionieriai ir filtrai patalpose ir kt.) atveju:
25.3. kitų oro kondicionavimo ir vėdinimo įrenginių bei sistemų (vėdinimo angos, atskirų patalpų ištraukiamosios vėdinimo sistemos ventiliatoriai, natūraliosios vėdinimo sistemos (kanalai), mechaninės vėdinimo sistemos, oro kondicionavimo sistemos ir kt.) atveju – oro srautas, oro greitis ir slėgių skirtumas, įskaitant visos sistemos ir jos elementų tinkamą funkcionavimą.
26. Degimo įrenginių (visi degimo įrenginiai, naudojami patalpoms ir vandeniui šildyti, virinti, pavyzdžiui, degimo prietaisai (sujungti su dūmtakiais arba ne), oro įsiurbimo angos: apsauginiai įtaisai ir kitokie valdymo įrenginiai, dūmtakiai, kaminai ir kt.) atveju:
26.1. degimo produktų išskyrimas iš įrenginių normalaus naudojimo metu, įvertinus vėdinimo sąlygas pastate;
27. Taršos emisijos prevencijos ir izoliavimo medžiagų (izoliuojančios tarpinės ir dangos, skirtos užtikrinti kietųjų dalelių, plaušų ir kitų teršalų emisijos nuo paviršių prevenciją, konservantai ir fungicidai, stabdantys mikroorganizmų ir grybelių dauginimąsi) savybėmis ir charakteristikomis apibūdinamas konkrečių teršalų mažinimo efektyvumas.
28. Sandarinimo medžiagų (mastikos ir kitokio pobūdžio medžiagos bei juostos ir medžiagos, naudojamos užtaisyti plyšius ir įtrūkimus, neleidžiančios prasiskverbti dujoms, skysčiams ir garams) savybės ir rodikliai:
29. Karšto vandens kaupimo ir tiekimo sistemų, konkrečiai nurodant šilumoje plintančių (legionella) bakterijų keliamą grėsmę (vandens rezervuarai, vandens minkštinimo įrenginiai, čiaupai, dušų galvutės, poveržlės, sandarikliai, sklendės, kaloriferiai, siurbliai, šilumokaičiai, cisternos, temperatūros valdymo įtaisai, vamzdynai ir kt.), savybės ir rodikliai:
29.4. projektiniai sprendiniai, minimaliai ribojantys vandens stratifikaciją (siekiant išvengti legionelle bakterijų dauginimosi);
30. Oro drėgmės reikalavimai susiję su žmonių sveikatos apsauga nuo per didelio ar per mažo drėgmės poveikio.
31. Statiniai turi būti suprojektuoti ir pastatyti taip, kad juose nebūtų žmonių higienai, sveikatai ir aplinkai kenksmingo drėgmės poveikio. Tokie normalios eksploatacijos reikalavimai privalo būti tenkinami per ekonomiškai pagrįstą statinio naudojimo laikotarpį.
32. Drėgmė gali paveikti žmonių sveikatą dėl:
33. Oro drėgmė turi būti reguliuojama šiomis priemonėmis:
34. Drėgmę ant statinių vidinių paviršių ir (arba) statybos produktų viduje būtina reguliuoti:
34.1. izoliuojant nuo išorės drėgmės:
34.1.3. izoliuojant sienas ir grindis. Sienos turi būti tokios, kad iš grunto drėgmė nepatektų į pastatus ir kokią nors statinio dalį, kuri dėl to gali būti sugadinta. Išorinės sienos ir stogai taip pat turi būti nelaidūs lietaus ir sniego prasiskverbimui į pastato vidų; jų neturi sugadinti lietus ir sniegas, per juos lietus ir sniegas neturi patekti į jokią dalį, kuri dėl to gali būti sugadinta;
34.1.4. izoliuojant išorinių sienų ir stogo dangą. Dangos medžiagos gali būti: nepralaidžios vandeniui ir pralaidžios ar nepralaidžios garams, atsparios atmosferos poveikiui ir drėgmei;
34.2. vengiant kondensacijos ant statinio vidinių paviršių ir elementų:
34.2.1. siekti, kad oro santykinė drėgmė arti paviršiaus būtų mažesnė nei leidžiama (tinkamai derinti šildymą, šiluminę izoliaciją ir vėdinimą);
34.2.2. apdoroti paviršius antiseptikais. Tai tam tikrais atvejais gali sukliudyti augti pelėsiams, tačiau toks apdorojimas paprastai yra laikina priemonė, naudojama, kai negalima taikyti projektavimo sprendinių drėgmės kondensacijai statinio elementuose išvengti;
34.2.3. siekti, kad garų slėgis statinių elementuose būtų mažesnis nei prisotintų garų slėgis (tinkamai projektuoti gaminius ir parinkti medžiagas). Jei drėgmės kondensavimo negalima išvengti, ši neturi viršyti leistinų normų (įvertinus naudojamų medžiagų imlumą drėgmei, jų išdėstymą statinyje ir laiką, reikalingą drėgmei išgaruoti).
35. Statinių (pagal A kategorijos suderintas (harmonizuotąsias) technines specifikacijas) reikalavimai:
35.1. oro drėgmei statiniuose reguliuoti – visuotinai taikomi būdai drėgmei nustatyti (įvertinus klimatines sąlygas, drėgmės susidarymo intensyvumą, statinių tipą ir statinių ar patalpų naudojimą, vėdinimo efektyvumą);
36. Įvertinus statinių tipus bei jų paskirtį, klimatines sąlygas ir gruntinio vandens savybes, statybos produktų (pagal B kategorijos suderintas (harmonizuotąsias) technines specifikacijas) eksploatacinėms savybėms nustatyti turi būti atsižvelgiama į šias savybes ir charakteristikas:
36.1. šildymo įrenginių (šilumokaičiai ir šildymo aparatai, radiatoriai, šildymo prietaisai, šildymo sistemų valdymo įtaisai) atveju – našumą ir šilumos perdavimą (žr. taip pat STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai.Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
36.2. oro kondicionavimą ir vėdinimo įrenginius (išskyrus drėkintuvus):
36.3. izoliacijos medžiagų (statybos produktai, naudojami pastatų elementams šiltinti, kurie atskiria šildomas patalpas nuo patalpų su žemesne temperatūra (pvz.: išorės sienos ar laiptinės, langai, stogai ir pirmo aukšto grindys) atveju – šiluminės charakteristikos, įvertinus projektavimo sąlygas (žr. STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
36.5. statybos produktų (gaminiai, įskaitant visus statinių elementus, kuriuos veikia krituliai (lietus, sniegas, kruša), gruntinis vanduo ir kitokia išorės drėgmė, pvz.: sienos, langai, stogai ir pirmo aukšto grindys, taip pat jų komponentai ir apdailos medžiagos, izoliacija, hidroizoliacija, dažai, lakai, sandarinimo priemonės ir kt.) atveju:
36.5.1. statinių sienų, sienų apdailos medžiagų atveju – laidumas garams, atsparumas drėgmei, atsparumas atmosferos veiksniams, tirpumas vandenyje, šiluminės charakteristikos (žr. STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
36.5.2. atitvarų medžiagų atveju – pralaidumas garams, nepralaidumas vandeniui, siūlių atsparumas lietaus ir sniego poveikiui;
36.5.3. stogų, stogų medžiagų atveju – drėgmės pralaidumas, savybės: atsparumas drėgmei, absorbavimas, išgaravimas į aplinką, sandarumas vandeniui, tirpumas vandenyje, šiluminės charakteristikos (žr. STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
36.5.4. pirmo aukšto grindų, rūsių grindų (betonas, kietos medžiagos, hidroizoliacija) atveju – atsparumas drėgmei, garų pralaidumas, šiluminės charakteristikos (žr. STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
36.5.5. hidroizoliacijos sluoksnių, drėgmei atsparių ekranų atveju – pralaidumas garams, atsparumas drėgmei, nepralaidumas vandeniui, tirpumas vandenyje;
36.5.7. izoliacinių medžiagų, įskaitant ertmių izoliaciją, atveju – pralaidumas garams, siūlių funkcionalumas, atsparumas drėgmei, atsparumas vandeniui, šiluminės charakteristikos (žr. STR 2.01.01(6):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Energijos taupymas ir šilumos išsaugojimas“);
V. VANDENS TIEKIMO REIKALAVIMAI
37. Vanduo, vartojamas gėrimui, buities reikmėms, maisto produktams gaminti, neturi kelti grėsmės žmonių sveikatai.
38. Geriamojo vandens kokybės reikalavimus ir kokybės normas reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai, higienos normos, taip pat Europos Sąjungos Tarybos direktyvos 80/778 EEC ir 98/83 EEC.
39. Rezervuarai, vamzdžiai, armatūra ir kitokie komponentai, sąveikaudami su vandeniu, bei papildomas vandens apdorojimas (pvz.: šildymas, minkštinimas, nukenksminimas ir kt.) neturi pakeisti vandens kokybės taip, kad tai keltų grėsmę žmonių sveikatai.
40. Vandentiekio sistemos įrengiamos įvertinus:
40.1. apsaugos priemones nuo susimaišymo su nuotėkomis ar dvokiančiu oru bei sąveikos su bet kokiais užterštais pašaliniais skysčiais ar kitokiais teršalais;
40.2. apsaugos priemones nuo užteršimo mineraliniais ar organiniais teršalais, sukeliamais komponentų, sąveikaujančių su vandeniu ir atsirandančių dėl migracijos ir (arba) korozijos;
41. Vamzdynais tiekiamo vandens apsauga nuo užteršimo užtikrinama šiomis priemonėmis:
41.1. sąveikos su užterštu vandeniu ar dvokiančiu oru atveju – įrengiant įtaisus, sulaikančius grįžtamuosius srautus;
41.2. sąveikos su išoriniais skystais ir kitokiais teršalais atveju – kontroliuojant gaminių, naudojamų vandens tiekimo sistemose, hidroizoliacines savybes ir vengiant vamzdynų užterštose teritorijose klojimo;
41.3. teršimo mineraliniais ar organiniais teršalais, išsiskiriančiais iš komponentų, sąveikaujančių su vandeniu, atveju ribojama:
41.4. taršai išoriniais mineraliniais ar organiniais teršalais išvengti būtina užtikrinti sistemų sandarumą;
41.5. siekiant išvengti mikrobiologinio užterštumo, galima taikyti įvairius būdus – chemikalų naudojimą, vandens sistemų be stovinčio vandens zonų projektavimą, mažinant organinių medžiagų vandenyje kiekį ir kt. Vandens tiekimo sistemose naudojamos medžiagos turi būti atsparios mikroorganizmų dauginimuisi ant jų paviršių, sąveikaujančių su vandeniu.
42. Atsižvelgiama į šias statybos produktų (pagal suderintas (harmonizuotąsias) B kategorijos technines specifikacijas) savybes:
42.1. medžiagų, sąveikaujančių su vandeniu, atveju – teršalų migraciją, sąlygas mikroorganizmams daugintis;
42.2. vamzdžių, armatūros ir sujungimų atveju – sandarumą, atsparumą korozijai, atsparumą dilimui, pralaidumą teršalams;
42.3. grįžtamojo srauto įtaisų atveju – efektyvumą, srauto kitimą ar slėgio kritimą, mechaninį stiprumą;
42.4. sklendžių ir čiaupų atveju – atsparumą korozijai, atsparumą dilimui, mechaninį stiprumą, srauto lygio efektyvumą;
VI. NUOTĖKŲ ŠALINIMO REIKALAVIMAI
43. Statiniai turi būti suprojektuoti ir pastatyti taip, kad nekeltų grėsmės žmonių higienai ir sveikatai bei aplinkai dėl netinkamo nuotėkų (šalinamų kanalizacijos sistemomis medžiagų, įskaitant užterštą vandenį, lietaus vandenį ir dvokiantį orą iš sistemų) tvarkymo.
44. Šie reikalavimai (43 p.) apima šias sritis:
45. Tinkamo nuotėkų nuleidimo užtikrinimo priemonės:
45.1. skysčių nutekėjimui iš sistemos išvengti būtina užtikrinti visų kanalizacijos sistemos dalių sandarumą;
45.2. nuotėkų grįžtamajam srautui į pastatus išvengti būtina tinkamai projektuoti statinių kanalizacijos sistemas, jei reikia, įmontuojant sklendes į kanalizaciją prieš galimą grįžtamąjį srautą;
45.3. dvokiančio oro išsiskyrimui išvengti būtina užtikrinanti kanalizacijos sistemos dalių sandarumą. Kanalizacijos sistema ar įrengti specialūs įtaisai turi būti suprojektuoti taip, kad į sistemą patektų grynas oras, o dvokiantis oras nepatektų į gyvenamąją ar ją supančią aplinką. Kanalizacijos sistema turi būti suprojektuota taip, kad būtų išvengta bet kokio nuotėkų susikaupimo;
46. Atsižvelgiama į šias statybos produktų (pagal suderintas (harmonizuotąsias) B kategorijos technines specifikacijas) savybes:
46.1. vamzdžių, armatūros, sujungimų, liukų ir jungčių atveju – nepralaidumą vandeniui, atsparumą korozijai, išleistuvų sandarumą orui (neturi praleisti dvokiančio oro);
46.4. lokalinių vandenvalos įrenginių atveju – nepralaidumą vandeniui, atsparumą korozijai, valymo efektyvumą;
VII. KIETŲJŲ ATLIEKŲ ŠALINIMO REIKALAVIMAI
47. Kietosios nekanalizuojamos atliekos (komunalinės atliekos) reiškia visas kietąsias ir pusiau kietąsias (buitinės, komercinės, pramoninės, institucijų bei kitokios prigimties atliekos) atliekas, kurios gali susidaryti statiniuose. Buitinėmis atliekomis nelaikomos pramoninės, nuodingosios ir pavojingos kietosios atliekos.
48. Statiniai turi būti suprojektuoti ir pastatyti taip, kad jie nekeltų grėsmės žmonių higienai ar sveikatai ir neterštų aplinkos dėl netinkamo kietųjų atliekų šalinimo.
49. Reikalavimai (48 p.) yra susiję su žmonių sveikatos apsauga nuo grėsmę keliančių medžiagų, objektų ar gyvų organizmų, esančių kietosiose atliekose.
50. Žmonių sveikatai pavojus gali kilti dėl:
51. Gaisras, kilęs dėl netinkamo kietųjų atliekų sandėliavimo, bei triukšmas, skleidžiamas stacionarių ar mobiliųjų sandėliavimo, surinkimo ir apdorojimo įrenginių, taip pat gali kelti grėsmę sveikatai.
52. Tinkamo kietųjų atliekų tvarkymo užtikrinimo priemonės:
52.1. susidariusiųjų dujų emisijos, kvapų ir skysčių, taip pat atliekų filtrato infiltracijos į dirvožemį paskleidimui išvengti būtina užtikrinti atliekų surinkimo įrenginių ir jų dangčių sandarumą surenkant ir sandėliuojant kietąsias atliekas;
52.2. buitinių atliekų puvimui išvengti atliekas būtina presuoti sandėliavimo konteineriuose ir kaip galima greičiau jas pašalinti;
53. Statybos produktams (pagal suderintas (harmonizuotąsias) B kategorijos technines specifikacijas) ir šių produktų grupėms nustatyti reikia įvertinti:
53.1. kaupimo priemonių (konteineriai, konteinerių priedai, kietųjų atliekų talpyklos) atveju:
VIII. IŠORĖS APLINKOS REIKALAVIMAI
54. Statybos produktai neturi būti pralaidūs teršalams ir nuotėkoms, kurios gali pasklisti aplinkoje ir turėti aplinkai neigiamą poveikį, sukeliant grėsmę žmonių sveikatai, gyvūnams ir augalams bei ekosistemoms. Poveikis aplinkai turi būti nagrinėjamas įvairiais statybinių produktų naudojimo etapais:
55. Siekiant išvengti būsimos žalos aplinkai, būtina atsižvelgti į statybos produktų įvertinimą per visą jų naudojimo laikotarpį.
57. Šis reikalavimas yra susijęs su žmonių sveikatos sauga ir aplinkos taršos prevencija. Tokią taršą gali sukelti:
58. Statinių poveikis aplinkai turi būti mažinamas:
59. Statinių sukeliamas poveikis orui, dirvožemiui ir vandeniui ribojamas:
59.1. matavimo ar skaičiavimo būdais (kada galima), nustatant teršalų migraciją, sklaidą ar emisiją;
60. Atsižvelgiama į šių statybos produktų (pagal suderintas (harmonizuotąsias) B kategorijos technines specifikacijas) savybes:
60.1. statybos produktų, naudojamų pamatams, poliams, išorės sienoms, grindims, stogams, taip pat granuliuotoms medžiagoms, atveju:
60.1.1. teršalų išsiskyrimą į išorės orą, dirvožemį ir vandenį, įvertinant, jei reikia, teršalų kiekį statybos produkte;
60.2. teršiančių medžiagų talpyklų, įskaitant sandarinimo sistemas, atveju:
IX. HIGIENOS, SVEIKATOS IR APLINKOS APSAUGOS NORMUOJAMI
PARAMETRAI
A priedas (informacinis)
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTO STR 2.01.01(3):1999
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ SUVESTINĖ „VIDAUS APLINKOS ORO KOKYBĖ IR DRĖGNUMAS“
ORO KOKYBĖ – 1
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Statybos produktų teršalai |
Riboti medžiagų, išskiriančių būdingus teršalus, naudojimą. |
Medžiagų, išskiriančių būdingus teršalus, naudo jimo ir kiekio apribojimas. |
Statybos produktai ir medžiagos, naudojamos statybos produktams. |
Lakiųjų organinių junginių ir kitokių teršalų emisija. |
|
|
|||
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore leistinais atvejais. |
Tinkama terpė mikroorganizmams daugintis. Radioaktyvioji emisija. |
|||
|
||||
Projektavimo, statybos ar montavimo būdai. |
||||
|
|
|
|
|
Riboti teršalų emisiją į pastatų vidaus orą. |
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
Sandarinimo dangos. |
Emisijos mažinimo efektyvumas. |
|
|
|
|
||
Projektavimo, statybos ar montavimo būdai. |
Sandarinimo priemonės. |
Plyšių sandarinimo efektyvumas. |
||
|
|
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 2
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Statybos produktų kilmės teršalai |
Mažinti koncentraciją ar pašalinti teršalus naudojant vėdinimo sistemą. |
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
Oro kondicionavimas ir vėdinimas. |
Oro srautas, oro srauto greitis ir slėgių skirtumas. |
|
|
|||
Oro apykaitos efektyvumas. |
Valymo ir priežiūros paprastumas. |
|||
|
||||
Statinių oro pralaidumo rodikliai. |
||||
|
||||
Projektavimo, statybos ir montavimo būdai. |
||||
|
||||
Oro tiekimo angų įrengimas ir išdėstymas, angų plotas, mechaninės vėdinimo sistemos įrengimas. |
||||
|
|
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 3
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Teršalai iš grunto |
Vengti oro patekimo iš grunto. |
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
Sandarinimo medžiagos, mastikos. |
Plyšių sandarinimo efektyvumas. |
|
|
|
||
Sandarinimo efektyvumas. |
Izoliacinės plėvelės. |
Teršalų srauto mažinimo efektyvumas. |
||
|
|
|
|
|
Vėdinti po grindimis esančias patalpas. |
Teršalų koncentracija vidaus ore. |
Pogrindžio vėdinimo sistemos komponentai. |
Oro srauto charakteristikos. |
|
|
|
|
||
Oro apykaitos intensyvumas po grindimis esančiose ertmėse. |
|
Valymo ir priežiūros paprastumas. |
||
|
|
|
|
|
Pašalinti teršalus iš grunto po pastatu. |
Teršalų koncentracija vidaus ore. |
Įrenginių teršalams pašalinti komponentai. |
Oro srautas. |
|
|
||||
Valymo ir priežiūros paprastumas. |
||||
|
|
|
|
|
Mažinti koncentraciją ar pašalinti teršalus naudojant vėdinimo sistemą. |
Žr. IA-2 p.1 |
|||
|
|
|
||
Žmonių, gyvūnų ar augalų išskiriami teršalai |
Mažinti koncentraciją ar pašalinti teršalus naudojant vėdinimo sistemą. |
Žr. IA-2 p.1 |
||
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 4
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Teršalai iš vandens talpyklų ir tiekimo sistemų |
Neleisti atsirasti aerozoliuose legionelle bakterijų ir kitiems kenksmingiems mikroorganizmams. |
Legionelle bakterijų kiekis sistemose. |
Karšto vandens kaupimas ir tiekimas. |
Temperatūros kontrolė. Aerozolių sumažinimas iki minimumo. Stratifikacijos ribojimas. Vandens tėkmės skatinimas. Vengti medžiagų, kuriose gali daugintis mikroorganizmai. Projektuoti sistemas, spartinančias valymą. |
|
|
|||
Projektuoti efektyvias, lengvinančias tyrimą, valymą ir cheminį apdorojimą sistemas. |
Sistemose neturi būti medžiagų, tinkamų mikroorganizmams daugintis. |
|||
|
|
|||
Projektuoti sistemas, palaikančias pastovią temperatūrą, netinkamą legionelle bakterijoms daugintis. |
Šalto vandens temperatūra. Karšto vandens tam tikros temperatūros palaikymas. Stratifikacijos ribojimas. Sistemoje naudojamos medžiagos. |
|||
|
|
|
|
|
Projektuoti nuolatinio veikimo sistemas. |
Vengti nuosėdų susidarymo. |
|
|
|
|
|
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 5
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Teršalai iš degimo įtaisų |
Vengti degimo produktų kenksmingos koncentracijos, tinkamai prižiūrėti dūmtakius, kaminus, rūpintis oro tiekimu ir vengti degimo produktų išsiskyrimo bei dujų nutekėjimo iš degimo įtaisų. |
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
Degimo įtaisai (prijungiami ar neprijungiami prie dūmtakių). |
Teršalų emisijos kontrolė įprastomis sąlygomis. |
|
||||
Projektavimo, statybos ir montavimo būdai. |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Avariniai apsauginiai įtaisai bei kiti valymo įrenginiai. |
Efektyvumas ir patikimumas. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oro tiekimo angos. |
Tam tikri matmenys ir pralaidumas orui. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dūmtakiai ir kanalai. |
Matmenys. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Šilumos ir srauto savybės. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Degimo produktų pašalinimo efektyvumas. |
|
|
|
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 6
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Teršalai iš pastato tinklų, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų |
Neleisti daugintis kenksmingiems organizmams ir plisti teršalams. |
Tinkamų medžiagų pasirinkimas. |
Filtravimo sistemos. |
Oro valymo efektyvumas. |
|
|
|
||
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
|
Oro srauto greitis ir slėgių skirtumo poveikis. |
||
|
|
|
||
Projektavimo, statybos ir montavimo būdai. |
|
|
||
|
|
|
|
|
Kontroliuoti pastatų vidaus oro drėgmę. |
Pastatų vidaus oro drėgmė. |
Drėkintuvai. Drėgmės surinktuvai. |
Vandens garų kontrolės efektyvumas. |
|
|
|
|
|
|
ORO KOKYBĖ – 7
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Teršalai iš aplinkos oro |
Valyti patenkantį orą. |
Teršalų koncentracija pastatų išvalytame vidaus ore. |
Filtrai. |
Oro valymo efektyvumas. |
|
|
|||
Oro įsiurbimo ir išmetimo sistemų projektavimas ir išdėstymas. |
Oro srautas ir slėgių skirtumo poveikis. |
|||
|
|
|
|
|
|
Sandarinti nekontroliuojamus oro takus. |
Teršalų koncentracija pastatų vidaus ore. |
Sandarinimo medžiagos. |
Plyšių sandarinimo efektyvumas. |
|
|
|
|
|
DRĖGNUMAS – 1
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Patalpų oro drėgmė |
Pasirūpinti tinkamu oro drėgmės lygiu. |
Pasirūpinti tinkama oro temperatūra. |
Šildymo įrenginiai. |
Našumas. |
|
|
|
||
Pasirūpinti tinkama oro apykaita ir tiekiamo ar vidaus oro drėgme. |
Oro kondicionavimo ir vėdinimo įrenginiai, įskaitant drėgmės surinktuvus. |
Žr. 1A – 2. |
||
|
|
|
||
Pašalinti ar sumažinti drėgmę prie šaltinio ar izoliuoti drėgmę sukeliančią veiklą. |
|
|
||
|
|
|
||
Pasirūpinti specialiais valdymo prietaisais. |
Valdymo įrenginiai. |
Efektyvumas, patikimumas ir tikslumas. |
||
|
|
|
|
|
DRĖGNUMAS – 2
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|
||
|
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
Drėgmė ant vidinių paviršių ar gaminių viduje. |
Vengti pelėsių augimo ant statinių vidinių paviršių ar gaminių viduje. |
Pasirūpinti tinkama oro temperatūra. |
Šildymo ir aušinimo įrenginiai. |
Našumas (žr.1A). |
|
|
|
|
|
Riboti buitinių dulkių nuosėdas. |
Pasirūpinti tinkama oro apykaita ir tiekiamo ar vidaus oro drėgme. |
Oro kondicionavimo ir vėdinimo įrenginiai, įskaitant drėkintuvus, drėgmės surinktuvus. |
Žr. lentelę 1A- 2. |
|
|
|
|
|
|
Riboti paviršiaus ir vidaus kondensaciją. |
Pasirūpinti tinkama izoliacija ir projektavimu, vengti šalčio tiltelių. |
Izoliacijos elementai, tokie kaip sienos, langai, stogai ir grindys. |
Šiluminės savybės (STR 2.01.01(6):1999).
Sandarumas orui. Efektyvumas. |
|
|
|
|
||
Vengti sąlygų, palankių pelėsiams daugintis. |
Fungicidai paviršiams apdoroti. |
|
||
|
|
|
|
|
DRĖGNUMAS – 3
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Drėgmė ant statinių vidinių paviršių ar gaminių viduje. |
Vengti kritulių (lietaus, sniego) ir (arba) gruntinio vandens infiltracijos bei prasiskverbimo į statinius. |
Pasirūpinti tinkamu projektavimu. |
Sienos, sienų medžiagos. |
Pralaidumas garams. Atsparumas drėgmei. Įgeriamumo ir drėgmės išskyrimo geba. Šilumos savybės (žr. STR 2.01.01(6):1999). |
|
|
|||
Atitvarinės sienos. Apdailos medžiagos. Apdailos sistemos. |
Pralaidumas garams. Sandarumas vandeniui. Sujungimų atsparumas vandens ir sniego prasiskverbimui. |
|||
|
|
|||
Stogai, stogų medžiagos. |
Pralaidumas garams. Įgeriamumo ir drėgmės išskyrimo geba. Atsparumas drėgmei. Sandarumas vandeniui. Tirpimas vandenyje. Šilumos savybės (žr. STR 2.01.01(6):1999). |
|||
|
|
|
|
|
DRĖGNUMAS – 4
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Drėgmė ant statinių vidinių paviršių ar gaminių viduje. |
|
Grindys. |
Atsparumas drėgmei. Šilumos savybės. Pralaidumas garams. |
|
|
|
|||
Hidroizoliacijos sluoksniai, drėgmei atsparūs ekranai. |
Pralaidumas garams. Atsparumas drėgmei. Sandarumas vandeniui. Tirpumas vandenyje. |
|||
|
|
|||
Vandens garams sandarūs ekranai. |
Garų pralaidumas. Atsparumas drėgmei. |
|||
|
|
|||
Izoliacinės medžiagos. |
Garų pralaidumas. Sujungimų funkcionalumas. Atsparumas drėgmei. Šilumos savybės ir projektavimo aspektai. |
|||
|
|
|||
Karnizai, atbrailos. |
Atsparumas vandeniui. Siūlių patikimumas. |
|||
|
|
|||
Drėgmei atsparūs latakai. |
Nepralaidumas vandeniui. |
|||
|
|
|
|
______________
B priedas (informacinis)
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTO STR 2.01.01(3):1999 TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ SUVESTINĖ „VANDENS TIEKIMAS“
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Vandens tiekimas |
Tinkamas gaminių naudojimas sistemose ir efektyvi eksploatacija. |
Nurodyti sistemų projektą ir montavimo būdą. |
|
|
|
|
|
|
|
Vengti susimaišymo su užterštu vandeniu. |
Vengti grįžtamojo srauto. |
Grįžtamojo srauto įtaisai. |
Efektyvumas. Slėgio kritimas. Mechaninis stiprumas. |
|
|
|
|
|
|
Neleisti sąveikos su išoriniais teršalais. |
Netiesti per užterštas teritorijas. |
Vamzdžiai, armatūra, sujungimai. |
Atsparumas korozijai, dilimui. Pralaidumas teršalams. |
|
|
|
|
|
|
|
Kontroliuoti sandarumą. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Neleisti užteršti vandenis teršalais, susidarančiais dėl medžiagų su vandeniu sąveikos. |
Riboti teršalų išsiskyrimą iš sąveikaujančių su vandeniu medžiagų. |
Visos su vandeniu sąveikaujančios medžiagos. |
Teršalų migracija. Mikroorganizmų dauginimosi sąlygos (statybos produktų geometrinės formos). |
|
|
|
|
||
Riboti teršalus dėl korozijos ir senėjimo. |
Visos su vandeniu sąveikaujančios medžiagos. |
Atsparumas korozijai, dilimui. |
||
|
|
|
|
|
Vengti pernelyg didelio mikrobiologinio užterštumo. |
Tinkamas projektavimas, vengiant pavojingų zonų. |
Rezervuarai, cisternos, vamzdžiai, armatūra ir sujungimai. |
Forma. Sandarumas. |
|
|
|
|
|
|
______________
C priedas (informacinis)
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTO STR 2.01.01(3):1999 TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ SUVESTINĖ „NUOTĖKŲ TVARKYMAS“
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
|
||
|
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nuotėkų tvarkymas |
Tinkamas gaminių naudojimas sistemose ir efektyvi eksploatacija. |
Nurodyti nuotėkų sistemų projektavimo ir įrengimo būdus. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vengti nutekėjimų iš sistemos. |
Kontroliuoti sandarumą vandeniui. |
Vamzdžiai, armatūra, sujungimai, šulinėliai, prieduobės. |
Sandarumas vandeniui. Atsparumas korozijai. Angų sandarumas orui. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vengti grįžtamojo nuotėkų srauto. |
Tinkamas projektas ir įtaisai, sulaikantys grižtamąjį srautą. |
Grįžtamojo srauto įtaisai. |
Efektyvumas. Mechaninis stiprumas. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vengti dvokiančio oro išsiskyrimo. |
Tinkamas projektas. Kontroliuoti dangčių sandarumą orui. |
Dangčiai ir sandarinimo įtaisai. |
Sandarumas orui. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vengti biologinio užteršimo. |
Garantuoti valymo galimybes. |
Sanitariniai prietaisai. |
Galimybė valyti. Savaiminiam valymuisi palanki forma. |
|
|
|
|
|
|||
Valymo įrenginiai. |
Sandarumas vandeniui. Atsparumas korozijai. Apdorojimo efektyvumas. |
||||
|
|
|
|
|
|
______________
D priedas (informacinis)
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTAS STR 2.01.01(3):1999 TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ SUVESTINĖ „KIETŲ ATLIEKŲ ŠALINIMAS“
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|||
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
|
Kietųjų atliekų tvarkymas. |
Neleisti plisti teršalams iš atliekų surinkimo ir kaupimo vietų bei kauptis kietosioms atliekoms. |
Kontroliuoti higienos sąlygas ir švarumo lygį. |
Atliekų kaupimo įrenginiams. |
Savaiminiam valymuisi palanki forma ir matmenys. |
|
|
|
|
|
Vengti pažeidimų dėl kietųjų atliekų sandėliavimo ir surinkimo. |
|
Dangčiai. Atliekų konteineriai, surinkimo priemonės. |
Sandarumas. |
|
|
|
|
|
|
______________
E priedas (informacinis)
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTO STR 2.01.01(3):1999 TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ SUVESTINĖ „IŠORĖS APLINKA“
Reguliuojama sritis |
Statinių pagal A kategorijos technines specifikacijas reikalavimai |
Statybos produktai pagal B kategorijos technines specifikacijas |
||
|
|
|
||
|
Funkcionavimo reikalavimai |
Eksploatacinių savybių reikalavimai |
Statybos produktai ar jų grupės |
Savybės |
|
|
|
|
|
Poveikis išorės aplinkai |
Teršalų emisijos, teršalų sklidimo prevencija. |
Teršalų emisijos ir teršalų sklidimo matavimo ar skaičiavimo būdai. |
Statybos medžiagos, naudojamos pamatams, išorinėms sienoms, išoriniams grindiniams, stogams ir biriosios medžiagos. |
Teršalų išleidimas į išorės orą, dirvožemį ir vandenį, įvertinus, jei reikia, teršalų koncentraciją gaminiuose. Išleidimo mažinimo faktorius dėl sandarinimo. |
|
|
|||
Teršiančių medžiagų talpyklos ir jų sandarinimo sistemos. |
Teršalų išleidimas į dirvožemį, vandenį ir orą. Sandarumo, signalizacijos sistemų efektyvumas. |
|||
|
|
|
||
Užtikrinti tinkamą projektavimą. Pasirūpinti tinkamu projektu. |
Degimo įtaisai, dūmtakiai ir kaminai. |
Teršalų išleidimas į orą. |
||
|
|
|
|
|
Efektyvių sandarinimo, nuotėkų pašalinimo, valymo operacijų prevencija bei priežiūra. |
Sandarinimo, nuotėkų pašalinimo, valymo ir priežiūros būdai. |
Tinklai ir sistemos, barjerai bei sandarinimo, oro kondicionavimo, vėdinimo sistemos ir vamzdynai. |
|
|
|
|
|
|
|
______________