LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

DĖL SUSKYSTINTŲ GAMTINIŲ DUJŲ TERMINALO ĮRENGIMO

 

2012 m. vasario 15 d. Nr. 199

Vilnius

 

Vadovaudamasi 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 994/2010 dėl dujų tiekimo saugumo užtikrinimo priemonių, kuriuo panaikinama Tarybos direktyva 2004/67/EB (OL 2010 L 295, p. 1), 6 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 89-2743; 2011, Nr. 87-4186) 5 straipsnio 1 punktu ir 48 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397) 7 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo (Žin., 2000, Nr. 64-1914; 2003, Nr. 123-5574; 2009, Nr. 91-3914) 16 straipsnio 1 dalies 3 punktu, 21 straipsnio 1 dalimi ir 301 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo (Žin., 1994, Nr. 102-2049; 2004, Nr. 4-24; 2010, Nr. 1-16) 2 straipsnio 3 dalimi ir 4 straipsnio 4 ir 5 dalimis, Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo (Žin., 2002, Nr. 103-4604; 2009, Nr. 93-3968) 3 straipsnio 4 dalimi, 4 straipsnio 1 dalies 7 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 21 d. nutarimu Nr. 1097 „Dėl gamtinių dujų terminalo projekto plėtros“ (Žin., 2010, Nr. 90-4755) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. liepos 13 d. nutarimu Nr. 871 „Dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu projektu“ (Žin., 2011, Nr. 92-4372), įgyvendindama Valstybės ir savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 567 (Žin., 2007, Nr. 67-2617), 4 punktą ir atsižvelgdama į tai, kad Lietuvos Respublikos gamtinių dujų perdavimo sistema nėra sujungta su Europos Sąjungos gamtinių dujų perdavimo sistemomis, gamtinės dujos importuojamos iš vienintelio šaltinio, taip pat siekdama užtikrinti gamtinių dujų tiekimo saugumą ir patikimumą bei alternatyvų gamtinių dujų tiekimo šaltinį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pritarti, kad akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“, veikdama kaip suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrovė, Lietuvos Respublikos teritorijoje įrengtų suskystintų gamtinių dujų terminalą suskystintoms gamtinėms dujoms importuoti, priimti ir dujinti ir (ar) papildomoms paslaugoms teikti, įskaitant laikinąjį saugojimą, būtiną dujinimo ir vėlesnio tiekimo į gamtinių dujų perdavimo sistemą procesui vykdyti.

2. Pritarti, kad suskystintų gamtinių dujų terminalą sudarytų plaukiojanti suskystintų gamtinių dujų saugykla su dujinimo technologija, antžeminiai terminalo įrenginiai, jungtis su gamtinių dujų perdavimo sistema ir (ar) jų technologiniai priklausiniai ir kad akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ atliktų veiksmus, reikalingus susijusiai technologijai ir įrenginiams įsigyti nuosavybės teise ar įgyti jų valdymo teises kitais pagrindais. Teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis priimant sprendimus dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo technologijos ir įrenginių įsigijimo ar naudojimo, tarp jų sprendimus dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo technologinių parametrų, siekiama, kad suskystintų gamtinių dujų terminalas taptų veiksminga alternatyva aprūpinant Lietuvos Respublikos vartotojus gamtinėmis dujomis ir veiksminga priemone gamtinių dujų tiekimo saugumui ir patikimumui didinti.

3. Pavesti Energetikos ministerijai sušaukti visuotinį akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ akcininkų susirinkimą dėl akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ įstatų pakeitimo – pasiūlyti įstatuose įtvirtinti, kad vienas iš akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ veiklos tikslų būtų įrengti suskystintų gamtinių dujų terminalą ir parengti jį eksploatuoti, užtikrinti ekonomišką ir racionalų suskystintų gamtinių dujų terminalo eksploatavimą ir (ar) vėlesnį jo perleidimą Lietuvos Respublikos kontroliuojamam gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriui, taip pat kitas reikiamas nuostatas, susijusias su suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrovės veikla, ir įgalioti pasirinktą valstybės tarnautoją balsuoti visuotiniame akcininkų susirinkime už šiame punkte numatytą sprendimą ir kitus sprendimus, reikalingus šio nutarimo 1 ir 2 punktams įgyvendinti.

4. Įpareigoti valstybės įmonę Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis išplėtoti esamą ir įrengti naują Klaipėdos valstybinio jūrų uosto infrastruktūrą, taip pat atlikti kitus uosto plėtros darbus, įskaitant, bet tuo neapsiribojant, uosto akvatorijos gilinimo darbus, teritorijų planavimo, žemėtvarkos, poveikio aplinkai vertinimo veiksmus, infrastruktūros plėtros ir statybos darbus, parengti žemės, akvatorijos ir (ar) infrastruktūros naudojimo sąlygas ir teisės aktų nustatyta tvarka suteikti teisę naudotis infrastruktūra ar perduoti ją akcinei bendrovei „Klaipėdos nafta“ valdyti, naudotis ir disponuoti patikėjimo teise ar kitu pagrindu. Šiame punkte numatyti veiksmai privalo būti atlikti tokiu metu, kad būtų sukurtos prielaidos akcinei bendrovei „Klaipėdos nafta“, veikiančiai kaip suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrovė, suskystintų gamtinių dujų terminalą įrengti ir pradėti eksploatuoti iki 2014 m. gruodžio 3 dienos.

5. Atlikdamos pavestas funkcijas, susijusias su suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimu, valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ ir akcinė bendrovė „Lietuvos dujos“ visapusiškai bendradarbiauja pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus ir tarpusavio susitarimus, kuriais, be kita ko, turi būti įtvirtinti tarpusavio įsipareigojimai, susiję su suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimu. Akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“, veikdama kaip suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrovė, koordinuoja projekto įgyvendinimą ir organizuoja tarpusavio susitarimų su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir akcine bendrove „Lietuvos dujos“ sudarymą. Akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos susitarimas turi būti parengtas ir sudarytas iki 2012 m. balandžio 1 dienos.

6. Įpareigoti valstybės įmonę Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją periodiškai teikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Energetikos ministerijai ir Susisiekimo ministerijai informaciją apie priimtus sprendimus ir atliktus veiksmus vykdant šio nutarimo 4 ir 5 punktuose nustatytą pavedimą.

7. Pavesti Susisiekimo ministerijai, įgyvendinančiai valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos savininko teises ir pareigas, atlikti veiksmus ir priimti sprendimus, reikalingus šio nutarimo 4, 5 ir 6 punktams įgyvendinti.

8. Pavesti Energetikos ministerijai, kaip valstybei nuosavybės teise priklausančių akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ akcijų suteikiamas turtines ir neturtines teises įgyvendinančiai institucijai, kuriai šios akcijos perduotos patikėjimo teise, atlikti veiksmus ir priimti sprendimus, užtikrinančius akcinei bendrovei „Klaipėdos nafta“ pavestų funkcijų įgyvendinant suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos projektą atlikimą, taip pat užtikrinančius periodišką informacijos apie priimtus sprendimus ir atliktus veiksmus vykdant šio nutarimo 4 ir 5 punktuose nustatytą pavedimą teikimą Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Energetikos ministerijai ir Susisiekimo ministerijai.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

ENERGETIKOS MINISTRAS                                                         ARVYDAS SEKMOKAS