LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VERSLO IR VEIKLOS PLANŲ FINANSINEI PARAMAI GAUTI PAGAL LIETUVOS 2004-2006 METŲ BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO KAIMO PLĖTROS IR ŽUVININKYSTĖS PRIORITETĄ RENGIMO REKOMENDACIJŲ

 

2004 m. balandžio 13 d. Nr. 3D-163

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų administravimo Lietuvoje taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 649 (Žin., 2001, Nr. 48-1676; 2003, Nr. 88-3999), 9.8 punktu ir siekdamas laiku pradėti įgyvendinti Lietuvos 2004–2006 metų bendrąjį programavimo dokumentą, kurio projektui pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 24 d. nutarimu Nr. 1679 (Žin., 2003, Nr. 123-5609),

tvirtinu pridedamas:

1. Verslo plano finansinei paramai gauti pagal Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento prioritetą „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ rengimo rekomendacijas;

2. Veiklos plano finansinei paramai gauti pagal Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento prioritetą „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ rengimo rekomendacijas.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2004 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. 3D-163

 

VERSLO PLANO FINANSINEI PARAMAI GAUTI PAGAL LIETUVOS 2004–2006 METŲ BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO PRIORITETĄ „KAIMO PLĖTRA IR ŽUVININKYSTĖ“

RENGIMO REKOMENDACIJOS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Verslo plano finansinei paramai gauti pagal Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento (toliau – BPD) prioritetą „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ rengimo rekomendacijomis (toliau – rekomendacijos) nustatoma rekomenduojama verslo plano struktūra, pagrindinės dalys ir priedai.

2. Šios rekomendacijos taikomos verslo planams, pateiktiems pareiškėjų, siekiančių gauti finansinę paramą pagal šias BPD prioriteto „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ priemones ir jų veiklos sritis:

2.1. priemonę 4.1 „Investicijos į žemės ūkio valdas“;

2.2. priemonę 4.3 „Žemės ūkio produktų perdirbimo ir rinkodaros gerinimas“;

2.3. priemonės 4.4 „Kaimo vietovių pritaikymas ir plėtros skatinimas“ veiklos sritis „Žemės ūkio ir artimų ekonominės veiklos sektorių įvairinimas, siekiant įvairiapusio ekonominės veiklos pobūdžio ir alternatyvių pajamų šaltinių“ ir „Kaimo turizmo ir amatų skatinimas“;

2.4. priemonės 4.5 „Miškų ūkis“ veiklos sritį „Investicijos, skirtos miško kirtimui, medienos ruošai pagerinti ir racionalizuoti“;

2.5. priemonės 4.8 „Veikla, susijusi su žvejybos laivynu“ veiklos sritį „Žvejybos laivų modernizavimas“;

2.6. priemonės 4.9 „Gyvųjų vandens išteklių apsauga ir plėtra, akvakultūra, žvejybos uostų įrengimai, perdirbimas ir rinkodara bei žvejyba vidaus vandenyse“ veiklos sritis „Akvakultūra“, „Žvejybos uosto įrengimai“ ir „Žuvų perdirbimas ir pardavimas“;

2.7. priemonės 4.10 „Kita veikla (susijusi su žuvininkyste)“ veiklos sritį „Smulkūs kolektyviniai priekrantės projektai“.

 

II. VERSLO PLANO STRUKTŪRA, PAGRINDINĖS DALYS IR PRIEDAI

 

3. Verslo plano struktūra:

3.1. Antraštinis lapas. Jame pateikiami ūkio subjekto pavadinimas (ūkininko – vardas ir pavardė, įmonės pavadinimas), projekto pavadinimas (pagal veiklos sritį) bei verslo plano parengimo metai ir vieta.

3.2. Turinys.

3.3. Santrauka. Joje pateikiama informacija apie ūkio subjektą (ūkio subjekto pavadinimas, teisinė padėtis, adresas, veiklos pobūdis, turto vertė, veiklos rezultatai, pardavimo apimtys, finansiniai rezultatai), verslo plėtros tikslus ir uždavinius, investicijas ir finansavimą (numatomos investicijos ir jų vertė, investavimo terminai ir etapai, finansavimo šaltiniai, pageidaujamos gauti ES struktūrinių fondų paramos terminai, suma), atitikimą tinkamumo ir gyvybingumo rodiklius (ekonominio gyvybingumo rodikliai, atitiktis ES struktūrinių fondų paramos kryptis, pasirinktosios veiklos srities dalis pardavimų struktūroje, atitiktis tinkamumo kriterijus, surinktų balų skaičius, projekto socialinis poveikis, atitikimas aplinkos apsaugos standartus, anksčiau gauta ES fondų ar kita investicinė parama), BPD strategijos atitikimą (projekto rezultatų suderinamumas su prioriteto ir priemonės, pagal kuriuos gaunamas finansavimas, tikslais ir uždaviniais, projekto suderinamumas su kitomis BPD priemonėmis)).

3.4. Verslo plano pagrindinės dalys:

3.4.1. Ūkio subjektas ir veiklos plėtra (pateikiami duomenys apie ūkininko ūkį (įmonę) (pilnas pavadinimas, teisinė padėtis, ūkio identifikavimo kodas, registracijos dokumento numeris, data ir vieta, veiklos pobūdis (pagal pareiškėjo įstatus ir ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių), atsiskaitomoji sąskaita, adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas, asmuo, atsakingas už projektą), duomenys apie nuosavybę ir veiklą (savininkai (bendras skaičius, įvardijant savininkus, valdančius daugiau nei 5 proc. turto), nuosavos ir nuomojamos žemės plotai, pastatai ir statiniai, mašinos ir įrengimai, transporto priemonės, kitas materialusis ir nematerialusis turtas), pagrindinę ir papildomos veiklos sritis, specializacijos lygį, anksčiau gautą ES fondų paramą ir jos poveikį ūkiui (įmonei)) bei verslo plėtros tikslus ir uždavinius (verslo plėtros sumanymą, jos įgyvendinimo strategiją, veiklos sritis ir investavimo prioritetus, jų pagrindimą)).

3.4.2. Rinka (pateikiama informacija apie rinkos analizę (rinkos įvertinimas, pasirinktoji rinkos dalis (segmentas), pardavimo apimčių prognozė ir numatomi pirkėjai), konkurentus (esamus ir potencialius, jų įvertinimas), kainas ir kainodarą (prognozuojamo laikotarpio produktų (paslaugų) pardavimo kainų pokyčių pagrindimas, kainodaros strategija) bei reklamą ir rėmimą (būdai ir priemonės)).

3.4.3. Produkcijos gamyba ir paslaugos (pateikiama informacija apie produkcijos gamybos (paslaugų) apimtis (gamybos ir paslaugų didinimo prielaidos ir jų pagrindimas), produkcijos (paslaugų) rūšis (gaminamos produkcijos ir teikiamų paslaugų rūšys, produktų (paslaugų) kokybinės charakteristikos, unikalumas), naudojamas medžiagas ir žaliavas (poreikis, tiekėjai, kainos, atsargos), technologijas (produkcijos gamybos (paslaugų teikimo) technologinė schema, turima ir reikalinga įsigyti įranga, modernizavimo galimybės, energetinių išteklių poreikis ir tiekimas, reikalavimai infrastruktūrai, logistikos organizavimas) bei aplinkosaugą (poveikis aplinkai, atliekos, jų utilizavimas)).

3.4.4. Valdymas ir darbuotojai (pateikiama informacija apie ūkio (įmonės) darbuotojus (informacija apie ūkio (įmonės) vadovų, specialistų, darbuotojų, ūkininko partnerių skaičių, amžių, išsilavinimą, darbo patirtį, kvalifikacijos kėlimą, dalyvavimą ūkio veikloje, žemdirbių savivaldos organizacijose, asociacijose, kooperatyvuose) bei darbo organizavimą ūkyje (įmonėje) (organizacinė valdymo struktūra, ūkio (įmonės) darbo organizavimas, pamainų skaičius, sezoniškumas, naujų darbo vietų sukūrimo pagrindimas, darbo apmokėjimo strategija, darbo užmokesčio augimo prognozė ir pagrindimas, darbuotojų skatinimo būdai ir formos)).

3.4.5. Investicijos ir finansavimas (aprašomas investicijų poreikis (įsigyjamas ilgalaikis (materialusis ir nematerialusis) ir trumpalaikis turtas (apyvartinių fondų formavimas), investavimo terminai ir etapai, tiekėjai, kilmės šalys, tinkamos ir netinkamos kompensuoti išlaidos), finansavimo šaltiniai (nuosavos lėšos, bankų ir kitų kredito institucijų, fizinių ir juridinių asmenų paskolos ir kiti šaltiniai, atsispindintys patvirtinančiuose dokumentuose, planuojama ES struktūrinių fondų parama) bei paskolų aptarnavimas (esamų ir planuojamų paskolų, lizingo, tiekėjų kreditų, produkcijos supirkėjų išankstinio (avansinio) mokėjimo sąlygos, paskolos apdraudimas (turto įkeitimas, garantijos), paskolų grąžinimas ir palūkanų mokėjimas)).

3.4.6. Finansinės prognozės (aprašomos finansinių prognozių sudarymo prielaidos (infliacijos, palūkanų normos ir vartojimo kainų indekso pokyčiai), pajamos ir įplaukos (produktų, paslaugų pardavimo pajamų, kitų pajamų pokytis, jo pagrindimas, pajamų ir įplaukų santykis, pajamų palaikymo priemonės (tiesioginės ir kompensacinės išmokos)), išlaidos ir sąnaudos (tiesioginių (žaliavų, medžiagų, darbo ir kt.) bei netiesioginių (nusidėvėjimas, amortizacija ir kt.) sąnaudų pokyčių pagal veiklos rūšis, produktus (paslaugas) analizė ir pagrindimas, išlaidų pagrindimas) bei pelno (nuostolių) prognozė, balanso prognozė, pinigų srautų prognozė (straipsnių pagrindimas)).

3.4.7. Projekto įvertinimas (aprašoma projekto nauda (ekonominės ir socialinės projekto naudos įvertinimas), ekonominio gyvybingumo rodikliai (grynasis pelningumas, vidutinio turto pelningumas, skolos rodiklis, paskolų padengimo rodiklis, bendrojo likvidumo rodiklis, vidinė grąžos norma), rizika (verslo rizikos įvertinimas, rizikos veiksniai ir šaltiniai, rizikos mažinimo būdai) bei išvados (sprendimo įgyvendinti verslo planą tikslingumo patvirtinimas)).

4. Verslo plano priedai: ūkio (įmonės) pelno (nuostolių) ataskaita ir prognozė, ūkio (įmonės) balanso ataskaita ir prognozė, ūkio (įmonės) pinigų srautų ataskaita ir prognozė, pasirinktosios veiklos srities pelno (nuostolių) prognozė, pasirinktosios veiklos srities pinigų srautų prognozė, lentelės, statistiniai duomenys, pagrindžiantys verslo plane pateikiamą informaciją bei investicijas pagrindžiančių siūlymų sąvadas, ir pasirinkimo protokolas.

5. Verslo plane visos finansinės ataskaitos bei lentelės pateikiamos už dvejus praėjusius ir penkerius prognozuojamus metus, ekonominio gyvybingumo rodikliai skaičiuojami už praėjusius metus ir penkerius prognozuojamus metus. Investicijų įgyvendinimo laikotarpiu visos finansinės ataskaitos rengiamos pamėnesiui.

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2004 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. 3D-163

 

VEIKLOS PLANO FINAnSINEI PARAMAI GAUTI PAGAL LIETUVOS 2004–2006 METŲ BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO PRIORITETĄ „KAIMO PLĖTRA IR ŽUVININKYSTĖ“ RENGIMO REKOMENDACIJOS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veiklos plano finansinei paramai gauti pagal Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento (toliau – BPD) prioritetą „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ rengimo rekomendacijomis (toliau – rekomendacijos) nustatoma rekomenduojama veiklos plano struktūra, pagrindinės dalys ir priedai.

2. Šios rekomendacijos taikomos veiklos planams, pateiktiems pareiškėjų, siekiančių gauti finansinę paramą pagal šias BPD prioriteto „Kaimo plėtra ir žuvininkystė“ priemones ir jų veiklos sritis:

2.1. priemonę 4.2 „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“*;

2.2. priemonės 4.5 „Miškų ūkis“ veiklos sritį „Investicijos, skirtos miško ekonominei, ekologinei ir socialinei vertei didinti“;

2.3. priemonės 4.6 „Leader+“ „Įgūdžių įgijimo“ veiklos sritį „Techninė parama kaimo vietovių studijoms, jų vertinimui ir integruotų bandomųjų strategijų parengimui, atsižvelgiant į susijusių gyventojų poreikius“ ir veiklos sritį „Bandomosios integruotos strategijos“;

2.4. priemonės 4.9 „Gyvųjų vandens išteklių apsauga ir plėtra, akvakultūra, žvejybos uosto įrengimai, perdirbimas ir rinkodara bei žvejyba vidaus vandenyse“ veiklos sritis „Gyvųjų vandens išteklių apsauga ir plėtra“ ir „Žvejyba vidaus vandenyse“;

2.5. priemonės 4.10 „Kita veikla (susijusi su žuvininkyste)“ veiklos sritį „Parama gamintojų organizacijoms“.

 

II. VEIKLOS PLANO STRUKTŪRA, PAGRINDINĖS DALYS IR PRIEDAI

 

3. Veiklos plano struktūra:

3.1. Antraštinis lapas. Jame pateikiama pareiškėjo pavadinimas, projekto pavadinimas bei parengimo metai ir vieta.

3.2. Turinys.

3.3. Santrauka. Joje pateikiama informacija apie pareiškėją (pareiškėjo pavadinimas, teisinė padėtis, adresas, banko sąskaita, veiklos pobūdis ir finansiniai rezultatai), veiklos tikslus ir uždavinius (veiklos kryptys, mastai, siekiami rezultatai), finansavimą (numatomos investicijos ir jų vertė, investavimo terminai ir etapai, finansavimo šaltiniai, pageidaujama ES struktūrinių fondų parama), atitikimą tinkamumo rodiklius (atitiktis ES struktūrinių fondų paramos kryptis ir tinkamumo kriterijus, projekto socialinis poveikis, atitiktis aplinkos apsaugos standartus, anksčiau gauta ES fondų parama) ir BPD bendros strategijos atitikimą (projekto rezultatų suderinamumas su prioriteto ir priemonės, pagal kuriuos gaunamas finansavimas, tikslais ir uždaviniais, projekto suderinamumas su kitomis BPD priemonėmis)).

3.4. Veiklos plano pagrindinės dalys:

3.4.1. Pareiškėjas, projekto tikslai ir uždaviniai (pateikiami duomenys apie pareiškėją (pilnas pavadinimas, teisinė padėtis, identifikavimo kodas, registracijos dokumento numeris, data ir vieta, veiklos pobūdis, atsiskaitomoji sąskaita, adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas, duomenys apie savininkus, organizacijos narius, projekto vadovą, kontaktinį asmenį (vardas, pavardė, asm. kodas, adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas), duomenys apie nuosavybę ir veiklą (turtas, kuriuo disponuoja pareiškėjas (žemė, pastatai, kitas materialusis ir nematerialusis turtas), dabartinės veiklos pobūdis, mastai ir rezultatai) ir veiklos tikslus ir uždavinius (inicijuojamos veiklos esmė, kryptys ir mastai, teritorija, naudos gavėjai (įvardyti), jų skaičius (tiesioginiai, netiesioginiai), investavimo prioritetai, tikslai ir uždaviniai, projekto reikalingumo pagrindimas)).

3.4.2. Projekto technologijos ir aplinkosauga (pateikiama informacija apie technologijas (technologinė schema, turima ir reikalinga įsigyti įranga, energetinių išteklių poreikis ir tiekimas, reikalavimai infrastruktūrai) ir aplinkosaugą (poveikio aplinkai įvertinimas)).

3.4.3. Projekto vykdytojai, jų kompetencija (pateikiama informacija apie pareiškėją, įgyvendinančius projektą darbuotojus, jų dalykinius ir organizacinius gebėjimus, vaidmenį projekte, išsilavinimą, darbo patirtį, amžių, kvalifikacijos kėlimą, dalyvavimą visuomeninėje veikloje, vietos savivaldos organizacijose, asociacijose).

3.4.4. Investicijos ir finansavimas (pateikiama informacija apie investicijų poreikį (įsigyjamo ilgalaikio turto (materialaus ir nematerialaus) ir trumpalaikio turto, perkamų paslaugų specifikacija, išteklių tiekėjai, kilmės šalys, tinkamos ir netinkamos kompensuoti išlaidos, investicijų poreikio išdėstymas etapais, pagal metus, nurodant sumas), finansavimo šaltinius (ES struktūrinių fondų parama, savivaldybės, verslo atstovų ir kitų socialinių partnerių indėlis) bei projekto įgyvendinimo kontrolės ir atsiskaitymo sistemą).

3.4.5. Projekto naudos įvertinimas (pateikiama informacija apie gyventojų užimtumo, gyvenimo kokybės, kaimo infrastruktūros, kraštovaizdžio pokyčius, t.y. indikatorius, parodančius projekto naudą, rezultatus).

4. Kartu su veiklos planu pateikiamos lentelės, statistiniai duomenys bei kiti dokumentai, papildantys bei pagrindžiantys veiklos plane pateikiamą informaciją.

______________



* Jei pareiškėjas papildomai siekia paramos pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“, vietoj veiklos plano rengiamas verslo planas.