LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. GRUODŽIO 31 D. NUTARIMO NR. 2100 „DĖL MENO ASPIRANTŪROS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2006 m. rugsėjo 25 d. Nr. 937
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 31 d. nutarimą Nr. 2100 „Dėl Meno aspirantūros nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 2-40, Nr. 80-3654) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
2. Nustatyti, kad:
2.1. Asmuo, baigęs meno aspirantūrą, turi teisę studijuoti menotyros mokslo krypties doktorantūroje teisės aktų nustatytą laiką, nemokėdamas už studijas.
3. Pavesti Studijų kokybės vertinimo centrui per 2 mėnesius nuo šio nutarimo įsigaliojimo parengti ir patvirtinti Universiteto paraiškos dėl teisės vykdyti meno aspirantūrą suteikimo vertinimo kriterijus.
4. Nustatyti, kad:
4.1. Šio nutarimo 2 punkto nuostatos taikomos asmenims, pradedantiems meno aspirantūros ar menotyros mokslo krypties doktorantūros studijas 2006 ir vėlesniais metais.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 2100
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2006 m. rugsėjo 25 d. nutarimo Nr. 937
redakcija)
meno aspirantūros nuostatai
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Meno aspirantūros nuostatai (toliau vadinama – šie Nuostatai) nustato meno aspirantūros (toliau vadinama – aspirantūra) studijų programų reikalavimus, šių studijų organizavimo ir vykdymo tvarką.
2. Šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos:
Meno aspiranto vadovas – asmuo, vadovaujantis meno aspiranto studijoms ir meno projekto rengimui.
Meno aspirantas (toliau vadinama – aspirantas) – studentas, studijuojantis pagal aspirantūros studijų programą.
Meno projektas – aspirantūros metu parengtas, atliktas ar kitaip viešai pristatytas kūrybinis darbas (koncertinė programa, spektaklio, kino ar televizijos filmo vaidmuo ar režisūra, kiti audiovizualinio meno darbai, muzikos, dailės kūrinys, architektūros projektas ir panašiai) (toliau vadinama – kūrybinis darbas) ir teorinė dalis – mokslinis ar metodinis studijuojamos studijų krypties referatas (toliau vadinama – referatas).
Meno konsultantas – asmuo, konsultuojantis aspirantą, rengiantį meno projekto kūrybinį darbą.
Mokslo konsultantas – asmuo, konsultuojantis aspirantą, rengiantį referatą.
Kitos šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 27-715).
3. Aspirantūra apima studijas, meno projekto parengimą ir gynimą. Aspirantūros studijų forma – dieninė.
5. Aspirantūroje gali studijuoti asmenys, turintys kvalifikacinį meno studijų srities magistro laipsnį ar jam prilygstantį universitetinį išsilavinimą. Asmenys į aspirantūrą priimami konkurso būdu. Priėmimo į aspirantūrą taisykles nustato universitetas, Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo nustatyta tvarka suderinęs jas su Švietimo ir mokslo ministerija.
6. Teisė vykdyti konkrečios studijų krypties aspirantūrą gali būti suteikta universitetui, kuriame:
6.1. tos studijų krypties studijų programų dalykus dėsto ne mažiau kaip 5 pripažinti menininkai, kurie tame universitete per pastaruosius 3 metus kasmet dirbo ne mažiau kaip po 128 auditorinio darbo valandas ir per tą laiką vykdė meninę veiklą, kurios rezultatai yra įtraukti į to universiteto meninės veiklos metinę ataskaitą, ir iš kurių ne mažiau kaip 3 eina profesoriaus pareigas;
7. Teisę vykdyti konkrečios studijų krypties aspirantūrą universitetams suteikia ir ją panaikina švietimo ir mokslo ministras savo įsakymu, atsižvelgdamas į Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras) išvadas.
8. Aspirantūra vykdoma pagal aspirantūros studijų programas (toliau vadinama – aspirantūros programos), įregistruotas Studijų ir mokymo programų registre.
9. Aspirantūros studijos vykdomos pagal universiteto senato patvirtintą aspirantūros reglamentą (toliau vadinama – aspirantūros reglamentas), parengtą vadovaujantis šiais Nuostatais. Jame turi būti aprašyta:
9.2. aspiranto individualios studijų ir meno projekto programos sudarymo ir tvirtinimo tvarka, atsiskaitymo terminų pratęsimo tvarka;
9.5. gynimo tarybų sudarymo ir meno projekto gynimo tvarka, gynimo tarybų narių kvalifikaciniai reikalavimai;
II. TEISĖS VYKDYTI ASPIRANTŪRĄ ĮGIJIMAS IR ASPIRANTŪROS BŪKLĖS UNIVERSITETE VERTINIMAS
10. Universitetas, siekiantis gauti teisę vykdyti aspirantūrą, Centrui turi pateikti paraišką, kurią sudaro šie dokumentai:
10.2. numatomos vykdyti studijų krypties aspirantūros programų aprašai, parengti Centro nustatyta tvarka, kuriuose taip pat pateikiama informacija, įrodanti, kad institucija atitinka šių Nuostatų 6 punkte nustatytus reikalavimus;
11. Centras, gavęs iš universiteto šių Nuostatų 10 punkte nurodytą paraišką, per 6 mėnesius nuo jos pateikimo dienos atlieka paraiškos vertinimą pagal Centro nustatytus paraiškos vertinimo kriterijus ir pateikia universitetui išvadas dėl universiteto pasirengimo vykdyti studijų krypties aspirantūrą, kurios įforminamos vertinimo suvestine. Vertinimo suvestinėje turi būti Centro sprendimas dėl universiteto pasirengimo vykdyti studijų krypties aspirantūrą. Paraiškos vertinimo terminas Centro direktoriaus sprendimu gali būti pratęstas, jeigu Centras nurodo patikslinti paraiškoje pateiktus dokumentus, bet ne ilgesniam nei 3 mėnesių laikotarpiui. Jeigu Centro pateiktoje vertinimo suvestinėje nurodoma, kad universitetas nėra pasirengęs vykdyti studijų krypties aspirantūrą, pakartotinai teikti Centrui paraišką universitetas gali ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo vertinimo suvestinės gavimo.
12. Universitetas, gavęs iš Centro vertinimo suvestinę, kurioje nurodyta, kad universitetas yra pasirengęs vykdyti tam tikros studijų krypties aspirantūrą, Švietimo ir mokslo ministerijai pateikia šiuos dokumentus:
12.1. argumentuotą prašymą suteikti teisę vykdyti tam tikros studijų krypties aspirantūrą ir įregistruoti aspirantūros programas;
13. Švietimo ir mokslo ministerija per vieną mėnesį nuo šių Nuostatų 12 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl teisės vykdyti tam tikros studijų krypties aspirantūrą suteikimo.
14. Aspirantūros būklę universitete ne rečiau kaip kartą per 6 metus vertina Centras pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą išorinio vertinimo planą. Aspirantūros būklę Centras gali įvertinti teigiamai, neigiamai arba sąlygiškai. Centras, aspirantūros būklę įvertinęs sąlygiškai, pateikia universitetui siūlymus, kokiomis galimomis priemonėmis ir per kokį terminą universitetas turi pašalinti nurodytus trūkumus. Centro sprendimas dėl universiteto aspirantūros būklės įvertinimo pateikiamas Švietimo ir mokslo ministerijai, kuri, išnagrinėjusi šį Centro sprendimą, gali nutraukti studentų priėmimą į aspirantūrą arba panaikinti teisę vykdyti aspirantūrą.
III. ASPIRANTŪROS PROGRAMŲ IR JŲ VYKDYMO REIKALAVIMAI
15. Aspirantūros programą sudaro:
16. Aspirantūros programos studijų dalį sudaro ne mažiau kaip 3 dalykai. Aspirantas studijuoja ne mažiau kaip 2 privalomuosius studijuojamos studijų krypties dalykus ir ne mažiau kaip vieną pasirenkamąjį kitos studijų krypties dalyką. Kiekvieno dalyko studijos baigiamos egzaminu.
17. Kiekvienam aspirantui aspiranto vadovas sudaro individualią studijų ir meno projekto programą (toliau vadinama – individuali aspiranto programa), kurią tvirtina aspirantūros komisija. Individualią aspiranto programą sudaro:
17.1. aspirantūros komisijos teikimu universiteto senato patvirtinti aspirantūros programos studijų dalies privalomieji dalykai;
17.2. pasirenkamieji dalykai, aspiranto pasirinkti iš aspiranto vadovo sudaryto ir aspirantūros komisijos patvirtinto aspirantūros programos studijų dalies pasirenkamųjų dalykų sąrašo;
19. Aspiranto vadovą aspirantūros komisijos teikimu skiria universiteto rektorius. Aspiranto vadovas vadovauja aspiranto studijoms, nuolat konsultuoja aspirantą, kai šis vykdo meno projektą ir rengiasi jį ginti. Aspiranto vadovas turi būti studijuojamos studijų krypties programų dalykus dėstantis profesorius arba docentas, kuris tame universitete per pastaruosius 3 metus kasmet dirbo ne mažiau kaip po 128 auditorinio darbo valandas ir per tą laiką vykdė meninę veiklą, kurios rezultatai yra įtraukti į to universiteto meninės veiklos metinę ataskaitą. Aspiranto vadovas vienu metu gali vadovauti ne daugiau kaip 3 aspirantams.
20. Vadovauti aspiranto moksliniam ar metodiniam darbui aspirantūros komisijos teikimu rektorius skiria mokslo konsultantą, kuris padeda aspirantui parengti referatą. Aspiranto mokslo konsultantas privalo turėti mokslo laipsnį. Aspiranto mokslo konsultantu gali būti skiriamas ir šio aspiranto vadovas. Mokslo konsultantas vienu metu gali konsultuoti ne daugiau kaip 3 aspirantus.
21. Jeigu aspiranto netenkina aspiranto vadovo ar mokslo konsultanto paskyrimas, jis turi teisę aspirantūros reglamento nustatyta tvarka teikti rektoriui motyvuotą prašymą pakeisti aspiranto vadovą ar mokslo konsultantą. Rektorius prašymą turi išnagrinėti ir per vieną mėnesį nuo prašymo gavimo dienos priimti atitinkamą sprendimą.
22. Vykdant meno projektą, prireikus aspirantui gali būti skiriamas ir meno konsultantas. Meno konsultantu gali būti skiriamas kuriantis pripažintas menininkas, kurio kūrybos sritis susijusi su aspiranto rengiamu meno projektu.
23. Siekiant nustatyti, ar aspirantas vykdo individualią aspiranto programą, aspirantūros reglamento nustatyta tvarka aspirantūros komisija atestuoja aspirantą. Aspirantūros komisijos teikimu rektorius gali pratęsti individualioje aspiranto programoje numatytus atsiskaitymų terminus. Esant neigiamoms atestacijos išvadoms, aspirantūra nutraukiama. Aspirantūros komisija, atsižvelgusi į aspiranto atestacijos ir kitų individualioje aspiranto programoje numatytų atsiskaitymų rezultatus, priima sprendimą dėl leidimo aspirantui ginti meno projektą. Meno projektą leidžiama ginti tik išlaikius individualioje aspiranto programoje numatytų studijų dalykų egzaminus.
24. Meno projekto kūrybinis darbas ginamas kūrybinio darbo gynimo taryboje, o referatas – referato gynimo taryboje. Abi šios tarybos (toliau vadinama – gynimo tarybos) sudaromos aspirantūros reglamento nustatyta tvarka konkrečiam meno projektui ginti; dalyvauti jose turi būti kviečiami aspirantūrą vykdančio universiteto, kitų universitetų ir mokslo, meno ar kultūros sričių institucijų atstovai. Kiekvieną gynimo tarybą sudaro ne mažiau kaip 5 nariai. Ne daugiau kaip 50 procentų vienos gynimo tarybos narių gali būti ir kitos gynimo tarybos nariais. Kiekvienos gynimo tarybos sudėtį tvirtina rektorius.
25. Apgynus kūrybinį darbą ir referatą, aspirantūros komisija priima sprendimą, kad meno projektas vertinamas teigiamai ir laikomas apgintu. Neapgynus meno projekto bent vienoje iš šių Nuostatų 24 punkte nurodytų gynimo tarybų, aspirantūros komisija priima sprendimą, kad meno projektas vertinamas neigiamai ir laikomas neapgintu.
26. Aspirantūros komisijai neatestavus aspiranto arba aspiranto meno projektą įvertinus neigiamai, aspirantas gali teikti apeliaciją universiteto rektoriui. Apeliacija per vieną mėnesį nuo jos gavimo dienos turi būti išnagrinėta, dėl jos turi būti priimtas atitinkamas sprendimas. Sudaroma komisija apeliacijai nagrinėti (toliau vadinama – apeliacijos komisija). Daugiau kaip pusė apeliacijos komisijos narių turi būti asmenys, nedalyvavę atestuojant aspirantą arba ginant neigiamai įvertintą meno projektą. Rektorius, vadovaudamasis apeliacijos komisijos sprendimu, gali leisti pakartotinai atestuoti aspirantą arba ginti meno projektą. Pakartotinai neigiamai įvertintas meno projektas toliau nebevertinamas, aspirantūra nutraukiama.
Iv. Baigiamosios nuostatos
28. Aspirantui, kuriam suteiktas meno licenciato kvalifikacinis laipsnis, universitetas išduoda meno licenciato diplomą. Meno licenciato diplomų formą, jų gamybos, apskaitos, registracijos ir išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimas Nr. 900 „Dėl Aukštojo mokslo kvalifikacijos ir daktaro mokslo laipsnio suteikimą patvirtinančių dokumentų formos, jų gamybos, apskaitos, registracijos ir išdavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 63-2284; 2004, Nr. 46-1521).
29. Aspirantą rengusiame universitete turi būti laikomi šie aspiranto asmens bylos dokumentai:
29.8. parengto meno projekto aprašas arba kita meno projektą apibūdinanti aspirantūros reglamente nustatytos formos medžiaga;
29.10. sprendimas dėl aspirantūros nutraukimo esant neigiamoms atestacijos išvadoms, neapgynus meno projekto ar dėl kitų aspirantūros reglamente nustatytų priežasčių;