LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO 2003 M. BIRŽELIO 23 D. ĮSAKYMO Nr. V-362 „DĖL FIZINIŲ ASMENŲ GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ CIVILINĖS APYVARTOS IR JOS KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2013 m. rugsėjo 16 d. Nr. 5-V-734
Vilnius
Vadovaudamasis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 2, 8, 9, 12, 14, 17, 21, 23, 24, 30, 32, 33, 35, 37, 41, 46 straipsnių ir priedo pakeitimo ir papildymo įstatymu (Žin., 2013, Nr. 78-3928):
1. P a k e i č i u Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisykles, patvirtintas Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-362 „Dėl Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 63-2875; 2011, Nr. 28-1365):
1.1. Išdėstau 1 punktą taip:
„1. Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklės (toliau – taisyklės) nustato Lietuvos Respublikos nuolatinių gyventojų ir užsieniečių, nurodytų Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) (Žin., 2002, Nr. 13-467; 2010, Nr. 142-7261; 2013, Nr. 78-3928) 14 straipsnio 1 dalyje (toliau – asmenys), turimų B, C kategorijų šaunamųjų ginklų, skirtų medžioklei, savigynai, sportui, jų dalių, šaudmenų apyvartos ir jos kontrolės tvarką, leidimų įsigyti ginklus asmenims, nurodytiems Įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje (toliau – užsieniečiai), išdavimo ir kontrolės tvarką, turimų ginklų civilinės apyvartos ir jos kontrolės tvarką. Šios taisyklės fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinę apyvartą ir jos kontrolę reguliuoja tiek, kiek atskirų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos veiksmų ir jų kontrolės nereguliuoja kiti ginklų ir šaudmenų apyvartą reglamentuojantys teisės aktai.“
1.2. Išdėstau 5 punktą taip:
„5. Leidimus laikyti (nešiotis) ginklus išduoda, perregistruoja, panaikina, leidimus parduoti (perdirbti) ginklus išduoda, panaikina ir neterminuotus leidimus laikyti (nešiotis) ginklus išduoda, panaikina teritorinės policijos įstaigos. Leidimus įsigyti ginklus, šaudmenis užsieniečiams išduoda Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas).“
1.4. Išdėstau III skyriaus pavadinimą taip:
1.5. Išdėstau 7 punktą taip:
„7. Asmuo, pageidaujantis gauti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus (B ar C kategorijos (Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodytus ginklus) (toliau – pareiškėjas), pagal savo gyvenamąją vietą teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai arba per policijos elektroninių paslaugų sistemą (toliau – PEPS) pateikia:
7.1. prašymą išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus. Prašyme asmuo turi nurodyti kartu su pareiškėju gyvenančius asmenis, vyresnius kaip 14 metų. Prašyme asmuo taip pat nurodo planuojamų įsigyti ginklų paskirtis ir rūšis. Asmuo turi leisti policijai gauti duomenis iš sveikatos priežiūros institucijų dėl asmens ligų ar fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu, taip pat dėl asmens įrašymo į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar buvimo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo;
7.2. medicininio patikrinimo išvadą (Forma 049/a), kad jis neserga liga (-omis), neturi fizinio (-ių) trūkumo (-ų), įrašyto (-ų) į Sveikatos apsaugos ministerijos ligų ir fizinių trūkumų, dėl kurių asmuo negali įsigyti ar turėti ginklo, sąrašą, ir neįrašytas į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos, nėra sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo (toliau – medicininio patikrinimo išvada (Forma 049/a). Medicininėje patikrinimo išvadoje (Forma 049/a) turi būti žyma apie sveikatos priežiūros įstaigą, kuri ją išdavė. Medicininio patikrinimo išvada (Forma 049/a) turi būti patvirtinta asmens sveikatos priežiūros įstaigos antspaudu, gydytojų konsultacinės komisijos pirmininko asmeniniu spaudu bei parašu. Specialaus statuso subjektų pareigūnai gali pateikti pažymą (raštą), kad tarnybos metu turi teisę nešiotis šaunamąjį ginklą;
7.5. dokumentus, patvirtinančius asmens priklausymą šaudymo sporto organizacijai (dokumentai pateikiami tik įsigyjant ginklus sportui);
7.6. dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo vykdo profesinę veiklą, kuriai reikalingas šautuvas ar pistoletas injekcijoms (dokumentai pateikiami tik įsigyjant ginklus profesinei veiklai);
1.6. Išdėstau 8 punktą taip:
„8. Pareigūnas ar kitas atitinkamus įgaliojimus turintis asmuo (toliau – pareigūnas), priėmęs pareiškėjo pateiktą prašymą ir kitus dokumentus, sutikrina pareiškėjo asmens tapatybę su pateiktu asmens dokumentu, prašyme nurodo asmens tapatybės dokumento numerį, padaro šių taisyklių 7.2, 7.4, 7.5 ar 7.6 punktuose nurodytų dokumentų elektronines kopijas, pasirašo prašyme, kad patikrino asmens tapatybę ir kitus pateiktus dokumentus, ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoja pareiškėją, kad prašymas gautas. Pažymoje taip pat nurodoma, kad sprendimas dėl leidimo išdavimo bus priimtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos, taip pat nurodoma sprendimo apskundimo tvarka bei terminai ir tai, kad tuo atveju, jeigu pareiškėjas per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos negauna jokio atsakymo, yra laikoma, kad priimtas teigiamas sprendimas.“
1.7. Išdėstau 9 punktą taip:
„9. Pareigūnas gautą prašymą registruoja Policijos informacinės sistemos Licencijuojamos veiklos posistemyje (toliau – LVP) ir kartu su padarytomis elektroninėmis dokumentų kopijomis įkelia į LVP. Užregistruotą prašymą pareigūnas išspausdina ir pateikia asmeniui pasirašyti. Dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui.“
1.8. Išdėstau 10 punktą taip:
„10. Pareigūnas, priėmęs dokumentus, Vidaus reikalų ministerijos ir policijos informacinėse sistemose sutikrina pareiškėjo ir kartu su juo gyvenančių vyresnių kaip 14 metų amžiaus asmenų duomenis. Jei trūksta kurio nors dokumento ar jie netinkamai įforminti (apie tai pareiškėją informuoja dokumentus priimantis pareigūnas), pareiškėjas ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų juos turi pateikti, priešingu atveju šių taisyklių IV skyriuje nurodytos procedūros neatliekamos, o pareiškėjas, praėjus minėtam terminui, raštu arba per PEPS (informavimo būdas pasirenkamas pagal prašymo pateikimo būdą) informuojamas, kad prašymas nebus nagrinėjamas. Prašymo nagrinėjimo pradžia laikoma visų reikiamų ir tinkamai įformintų dokumentų pateikimo diena.“
1.9. Išdėstau 11 punktą taip:
1.10. Išdėstau 12 punktą taip:
„12. Pareiškėjas ir asmenys, vyresni kaip 14 metų, gyvenantys kartu su pareiškėju viename būste, tikrinami, ar yra (nėra) nepriekaištingos reputacijos asmenys:
12.1. ar asmenys teisti (neteisti), bausti (nebausti) administracinėmis nuobaudomis, ar asmenims pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą taikyti (netaikyti) teismo įpareigojimai, ar teritorinė policijos įstaiga turi (neturi) duomenų, kad pareiškėjas kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui. Tikrina pareigūnas, naudodamasis Vidaus reikalų ministerijos ir policijos informacinėmis sistemomis ar kitomis programinėmis priemonėmis. Gavus netikslią, neišsamią informaciją, kuria remiantis negalima priimti sprendimo išduoti (atsisakyti išduoti) leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, privaloma patikslinti ar papildyti informaciją;
12.2. ar asmenys per pastaruosius 3 metus bausti už šiurkščius teisės aktų, reglamentuojančių medžioklę, reikalavimų pažeidimus, tikrinama Aplinkos apsaugos agentūros informacinėje sistemoje, esant galimybei, naudojantis policijos informacine sistema arba pateikiant paklausimą regiono aplinkos apsaugos departamentui. Patikrinimas atliekamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų dokumentų, kurių reikia leidimui laikyti (nešiotis) ginklus gauti, pateikimo teritorinei policijos įstaigai dienos. Apie atliktą patikrinimą pareigūnas pažymi LVP.“
1.11. Išdėstau 15 punktą taip:
„15. Jeigu nėra priežasčių, dėl kurių leidimas laikyti (nešiotis) ginklus neišduodamas, remiantis patikrinimo rezultatais ir šių taisyklių 7 punkte nurodytais dokumentais pareigūnas LVP parengia teigiamą sprendimą ir atsakymą asmeniui dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo. Teigiamą sprendimą LVP tvirtina teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Teigiamą atsakymą pareigūnas išspausdina ir pateikia tvirtinti teritorinės policijos įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui. Teigiami sprendimai ir atsakymai asmenims dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo registruojami LVP. Teigiamų atsakymų kopijos pridedamos prie asmenų prašymų ir eilės tvarka segami į asmenų, turinčių B, C kategorijos (Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktai) ginklus, bendrą bylą.“
1.12. Išdėstau 16 punktą taip:
„16. Jeigu patikrinimo metu buvo nustatyta priežasčių, dėl kurių leidimas laikyti (nešiotis) ginklus neišduodamas remiantis patikrinimo rezultatais, parengiamas neigiamas sprendimas ir atsakymas asmeniui dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus neišdavimo. Sprendimas atsisakyti išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus turi būti motyvuotas (surašytas laisva forma), priimtas vadovaujantis Įstatymo nustatytais reikalavimais. Sprendimą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir sprendimą ir atsakymą pateikia tvirtinti teritorinės policijos įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui. Patvirtinus neigiamą sprendimą ir atsakymą, pareigūnas padaro neigiamo sprendimo ir atsakymo elektronines kopijas ir jas įkelia į LVP. Neigiami sprendimai ir atsakymų kopijos pridedami prie asmenų prašymų ir kitos surinktos medžiagos ir eilės tvarka segami į atskirą neigiamų sprendimų dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus bylą. Neigiami sprendimai ir atsakymai asmenims dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo registruojami LVP.“
1.13. Išdėstau 17 punktą taip:
„17. Išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus atsisakoma Įstatymo 12 straipsnio 11 dalyje, 17 straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais, taip pat, jei netenkinami Įstatymo 13 straipsnio 2–7 dalyse nustatyti reikalavimai, taip pat, jei asmuo nesutinka leisti policijai gauti duomenis iš sveikatos priežiūros institucijų dėl asmens ligų ar fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu, taip pat dėl asmens įrašymo į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar buvimo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo.“
1.14. Išdėstau 18 punktą taip:
„18. Patikrinimai turi būti atlikti ir sprendimas priimtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų šių taisyklių 7 punkte nurodytų dokumentų pateikimo. Prie medžiagos gali būti pridėti kiti dokumentai (pažymos, nutartys ir kt.), apibūdinantys tikrinamus asmenis. Jeigu per 27 kalendorines dienas nuo visų šių taisyklių 7 punkte nurodytų dokumentų pateikimo ir prašymo užregistravimo negaunama informacijos apie šių taisyklių 12 ir 13 punktuose nurodytus patikrinimus, sprendimas priimamas neatsižvelgiant į tai, kad informacija nėra gauta. Gavus informacijos, kuri galėtų būti pagrindas neišduoti leidimo, sprendimas išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus (jeigu asmuo dar ginklo neįsigijo) atšaukiamas arba panaikinamas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus.“
1.15. Išdėstau 19 punktą taip:
„19. Apie teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo pareiškėjas informuojamas raštu. Asmenys, kurie pateikė prašymą per PEPS, papildomai informuojami pateikiant atsakymą (neigiamo sprendimo atveju – sprendimą ir atsakymą) per PEPS. Jeigu priimtas sprendimas išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, siunčiamame rašte nurodoma, kad pareiškėjas turi sumokėti valstybės rinkliavą, nurodoma mokėtinos valstybės rinkliavos dydis ir įmokos kodas, taip pat kokius papildomus dokumentus (nurodytus šių taisyklių 26 punkte) jis turi pateikti. Jeigu priimtas sprendimas atsisakyti išduoti leidimą, kartu su atsakymu pareiškėjui siunčiama jo kopija, patvirtinta sprendimą priėmusios institucijos įgalioto asmens parašu ir antspaudu.“
1.16. Išdėstau 20 punktą taip:
„20. Pareiškėjo, kuriam leista įsigyti ginklą, prašymu teritorinė policijos įstaiga ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi organizuoti patikrinimą, ar pareiškėjo būste arba kitose vietose, turinčiose aiškiai apibrėžtas ribas, yra tinkamos sąlygos ginklui laikyti. Prašymą pareiškėjas policijos įstaigai turi pateikti ne vėliau kaip per 5 mėnesius nuo sprendimo išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus priėmimo dienos (šio punkto nuostatos netaikomos asmenims, nurodytiems Įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje). Prašymą dėl ginklų laikymo sąlygų patikrinimo asmenys gali teikti tiesiogiai atvykę į teritorinę policijos įstaigą arba per PEPS. Patikrinimą atlieka teritorinės policijos įstaigos prevencijos padalinio pareigūnas (apylinkės inspektorius) ir atlikęs patikrinimą, duomenis apie atliktą patikrinimą įkelia LVP ir, jei asmuo pageidauja, iš LVP išspausdina pažymą apie atliktą patikrinimą, ją pasirašo ir išduoda asmeniui.“
1.17. Išdėstau 23 punktą taip:
1.18. Išdėstau 25 punktą taip:
1.20. Išdėstau 26 punktą taip:
„26. Pareiškėjas, dėl kurio priimtas sprendimas išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus (B ar C kategorijos (Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodytiems ginklams), ne vėliau kaip per 5 mėnesius nuo pranešimo gavimo teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai ar per PEPS turi pateikti:
26.1. egzamino išlaikymo pažymėjimą, o jeigu asmuo yra (buvo) specialaus statuso subjektų ar jiems pavaldžių įstaigų pareigūnas, vietoj minėto pažymėjimo turi pateikti pažymą (raštą), patvirtinančią, kad bet kurioje iš šių institucijų jis turi teisę nešiotis šaunamąjį ginklą, arba pažymą (raštą), patvirtinančią, kad asmuo specialaus statuso subjektų nustatyta tvarka yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) dėl tarnybinio ginklo nešiojimo (priskyrimo). Pažymoje (rašte) taip pat turi būti nurodyta, ar asmuo buvo specialaus statuso subjekto pareigūnas (tik asmenims, norintiems įsigyti šaunamuosius ginklus savigynai). Padarius elektronines dokumentų kopijas dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui. Pareigūnas visas elektronines dokumentų kopijas įkelia į LVP;
26.2. pažymą, patvirtinančią, kad yra tinkamos sąlygos ginklui laikyti. Tuo atveju, jeigu ginklų laikymo sąlygos buvo patikrintos, tačiau pažyma apie patikrinimą neišduota, pareigūnas LVP patikrina, ar yra tinkamos sąlygos ginklams laikyti. Įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims pažymos pateikti nereikia;
26.3. šaudymo sporto organizacijos pažymą (raštą), patvirtinančią, kad asmuo sporto organizacijos nustatyta tvarka yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) dėl ginklo sportui nešiojimo ir naudojimo (dokumentai pateikiami tik norintiems įsigyti šaunamuosius ginklus sportui). Padarius elektronines dokumentų kopijas, dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui. Pareigūnas visas elektronines dokumentų kopijas įkelia į LVP;“.
1.21. Išdėstau 27 punktą taip:
„27. Pareigūnas, gavęs visus tinkamai įformintus dokumentus, parengia leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, jeigu yra priimtas sprendimas išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir yra pateikti šių taisyklių 26 punkte nurodyti dokumentai. Leidimą pasirašo teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Laminuotas leidimas paprastai išduodamas tą pačią dieną, tačiau ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, kai pateikiami šių taisyklių 26 punkte nurodyti dokumentai.“
1.22. Išdėstau 28 punktą taip:
„28. Asmuo, atsiimdamas leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, privalo pateikti dokumentų, nurodytų taisyklių 7 ir 26 punktuose, originalus. Pareigūnas sutikrina pateiktus dokumentus su elektroninėmis dokumentų kopijomis LVP ir dokumentų originalus grąžina pareiškėjui. Pareigūnas pažymi LVP, kad patikrino asmens tapatybę ir kitus pateiktus dokumentus.“
1.23. Išdėstau 29 punktą taip:
„29. Leidimas laikyti (nešiotis) ginklus galioja 5 metus nuo išdavimo dienos. Leidimas laikyti (nešiotis) ginklus suteikia teisę įsigyti leidime nurodytų ginklų. Leidimas taip pat suteikia teisę laikyti (nešiotis) asmens turimus ginklus. Leidimo laikyti (nešiotis) ginklus numeris sudaromas iš LVP automatiniu būdu suteikto eilės numerio.“
1.24. Išdėstau VII skyriaus pavadinimą taip:
1.25. Išdėstau 30 punktą taip:
„30. Asmenys Įstatymo 4 straipsnio 1, 2, 3 punktuose ir 5 straipsnio 4 punkte nurodytus ginklus, jų dalis įsigyja Ginklų fonde prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Ginklų fondas), pateikę leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kitus B, C, D kategorijų ginklus, jų dalis, ginklų priedėlius įsigyja Ginklų fonde arba iš Europos fizinio asmens ar Europos juridinio asmens, turinčio licenciją prekiauti civilinėje apyvartoje ginklais, šaudmenimis, jų dalimis ir ginklų priedėliais, ar per tarpininkus (toliau – prekybininkai ginklais), pateikę leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Asmenys, gavę išankstinį sutikimą ar leidimą įvežti (išvežti) ginklus, juos gali įsigyti ir užsienio valstybėse.“
1.26. Išdėstau 31 punktą taip:
„31. Asmenys B ir C kategorijos (Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktai) ginklų šaudmenis įsigyja iš Ginklų fondo ar prekybininkų ginklais, pateikę leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, ginklo pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Europos fiziniai asmenys, pateikę asmens dokumentą ir Europos šaunamojo ginklo leidimą, turi teisę įsigyti šaudmenų ginklui, kuris įrašytas šiame leidime. Pateikęs ginklo pažymėjimą, ginklų savininkas ar naudotojas, turintis:
1.27. Išdėstau VIII skyriaus pavadinimą taip:
1.28. Išdėstau 32 punktą taip:
„32. Ginklų fondas ar prekybininkas ginklais, pardavęs asmeniui B ar C kategorijos ginklą, per PEPS pateikia informaciją teritorinei policijos įstaigai apie asmeniui parduotą ginklą ir, naudodamasis PEPS, išduoda asmeniui ginklo pažymėjimą. Ginklo pažymėjime nurodomas asmens vardas, pavardė, asmens kodas, ginklo rūšis, markė, modelis, šovinio tipas, ginklo identifikacinis numeris, ginklo pažymėjimą išdavęs asmuo, ginklo pažymėjimo numeris ir išdavimo data. Ginklo pažymėjimą pasirašo Ginklų fondo ar prekybininko ginklais administracijos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.“
1.29. Išdėstau 33 punktą taip:
„33. Padovanotą, paveldėtą ar užsienio valstybėje įsigytą B ar C kategorijos ginklą asmuo ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo ginklo dokumento gavimo dienos privalo įregistruoti teritorinėje policijos įstaigoje, išdavusioje leidimą laikyti (nešiotis) ginklus. Asmuo, norintis registruoti ginklą, teritorinei policijos įstaigai turi pateikti:
33.4. dokumentus, patvirtinančius ginklo įsigijimą ir įvežimą į Lietuvos Respubliką, jeigu ginklas įsigytas užsienio valstybėje, ir (ar) dokumentus, patvirtinančius, kad ginklas užsienio valstybėje turimas teisėtai;
33.5. prašymą.
Pareigūnas sutikrina asmens tapatybę, prašyme nurodo asmens tapatybės dokumento numerį ir pasirašo, padaro išvardytų dokumentų elektronines kopijas (išskyrus prašymą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą) ir įkelia jas į LVP. Ginklas ir dokumentų originalai (išskyrus prašymą) gražinami pareiškėjui.“
1.30. Išdėstau 34 punktą taip:
1.31. Išdėstau 35 punktą taip:
„35. Teritorinė policijos įstaiga, gavusi asmens prašymą ir kitus šių taisyklių 33 punkte nurodytus dokumentus dėl padovanoto, paveldėto ar užsienio valstybėje įsigyto B ar C kategorijos ginklo užregistravimo, užregistruoja ginklą LVP ir ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas išduoda asmeniui ginklo pažymėjimą. Ginklo pažymėjime nurodomas asmens vardas, pavardė, asmens kodas, ginklo rūšis, markė, modelis, šovinio tipas, ginklo identifikacinis numeris, ginklo pažymėjimo išdavimo data, ginklo pažymėjimą išdavęs asmuo ir išdavimo data. Ginklo pažymėjimą pasirašo teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.“
1.32. Išdėstau 36 punktą taip:
1.33. Išdėstau 37 punktą taip:
„37. Jeigu ginklo, vamzdžių, spynos numeriai ar ginklo modelis ir jų numeriai dokumentuose nesutampa akivaizdžiai dėl techninės klaidos, surenkami reikiami dokumentai, patikrinama, ar ginklas nėra ieškomas Policijos informacinės sistemos Ieškomų ginklų registre, surašoma išvada, kurioje pagrindžiami pakeitimai dokumentuose (išvadą tvirtina teritorinės policijos įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo), ir ginklas įregistruojamas. Išvada turi būti surašyta ir ginklas įregistruotas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Ginklas ir jo įsigijimo dokumentai paimami iki ginklo įregistravimo.
Jei kyla įtarimų dėl ginklo tinkamumo naudoti, ginklas paimamas ir perduodamas įvertinti jo būklę ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo, tolesnio jų panaudojimo bei perduotų realizuoti Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų vertės apskaičiavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. 1V-693 (Žin., 2011, Nr. 115-5442), nustatyta tvarka. Jei ginklas tinkamas naudoti, išvada turi būti surašyta ir ginklas įregistruotas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.“
1.34. Išdėstau 39 punktą taip:
„39. Jeigu įtariama, kad įrašai leidime laikyti (nešiotis) ginklus, ginklo pažymėjime ar užsienio valstybių institucijų išduotose dokumentuose, patvirtinančiose ginklo įsigijimą ir įvežimą į Lietuvos Respubliką, yra suklastoti, pakeistas ar sunaikintas ginklo numeris ar yra kitų Įstatymo 41 straipsnio 1 dalies 7 punkte numatytų pagrindų, ginklus registruojantis pareigūnas privalo:
39.1. paimti dokumentus, susijusius su ginklu (leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, įsigijimo dokumentus ir kt.);
1.35. Išdėstau 42 punktą taip:
„42. Asmenims, kurie turi galiojantį leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, užregistravus naują ginklą, leidimo galiojimo terminas nesikeičia. Asmenims, nurodytiems Įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje, išduotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus galioja iki asmens akreditacijos pažymėjimo galiojimo pabaigos.“
1.37. Išdėstau 44 punktą taip:
1.38. Išdėstau 45 punktą taip:
„45. Jeigu ginklų paveldėtojas neturi leidimo laikyti (nešiotis) ginklus, jis teritorinei policijos įstaigai turi pateikti šių taisyklių 7 punkte nurodytus dokumentus. Patikrinimai atliekami ir sprendimas priimamas šių taisyklių IV skyriuje nustatyta tvarka. Leidimas laikyti (nešiotis) ginklus išduodamas ir ginklai registruojami, jei yra priimtas sprendimas išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir yra pateikti šių taisyklių 26.1, 26.2 ir 33 punktuose nurodyti dokumentai.“
1.39. Išdėstau 47 punktą taip:
1.40. Išdėstau 48 punktą taip:
1.41. Išdėstau IX skyriaus pavadinimą taip:
1.42. Išdėstau 49 punktą taip:
„49. Pareiškėjas, pageidaujantis gauti neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, pagal gyvenamąją vietą teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai arba per PEPS pateikia:
49.1. prašymą išduoti neterminuotą leidimą. Asmuo turi leisti policijai gauti duomenis iš sveikatos priežiūros institucijų dėl asmens ligų ar fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu, taip pat dėl asmens įrašymo į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar buvimo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo;
49.2. sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad asmuo neįrašytas į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos. Specialaus statuso subjektų pareigūnai gali pateikti pažymą (raštą), kad tarnybos metu turi teisę nešiotis šaunamąjį ginklą;
49.3. sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad asmuo nėra sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo. Specialaus statuso subjektų pareigūnai gali pateikti pažymą (raštą), kad tarnybos metu turi teisę nešiotis šaunamąjį ginklą;
1.43. Išdėstau 50 punktą taip:
„50. Pareigūnas, priėmęs pareiškėją, sutikrina pareiškėjo asmens tapatybę su pateiktu asmens dokumentu, prašyme nurodo asmens tapatybės dokumento numerį, padaro šių taisyklių 49.2 ir 49.3 punktuose nurodytų dokumentų elektronines kopijas ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoja pareiškėją, kad prašymas gautas. Pažymoje taip pat nurodoma, kad sprendimas dėl leidimo išdavimo bus priimtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos, taip pat nurodoma sprendimo apskundimo tvarka bei terminai ir tai, kad tuo atveju, jeigu pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos negauna jokio atsakymo, yra laikoma, kad priimtas teigiamas sprendimas. Pareigūnas gautą prašymą registruoja LVP ir kartu su padarytomis elektroninėmis dokumentų kopijomis įkelia į LVP. Užregistruotą prašymą pareigūnas išspausdina ir pasirašo prašyme, kad patikrino asmens tapatybę ir kitus pateiktus dokumentus. Prašymas taip pat pateikiamas asmeniui pasirašyti. Dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui.“
1.44. Išdėstau 52 punktą taip:
1.45. Išdėstau 53 punktą taip:
„53. Pareiškėjas tikrinamas, ar yra (nėra) nepriekaištingos reputacijos asmuo:
53.1. ar pareiškėjas teistas (neteistas), baustas (nebaustas) administracinėmis nuobaudomis, ar pareiškėjui pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą taikyti (netaikyti) teismo įpareigojimai, ar teritorinė policijos įstaiga turi (neturi) duomenų, kad pareiškėjas kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui. Tikrina pareigūnas, naudodamasis Vidaus reikalų ir policijos informacinėmis sistemomis ar kitomis programinėmis priemonėmis. Gavus netikslią, neišsamią informaciją, kuria remiantis negalima priimti sprendimo išduoti (atsisakyti išduoti) neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, privaloma patikslinti ar papildyti informaciją;
53.2. ar pareiškėjas per pastaruosius 3 metus baustas už šiurkščius teisės aktų, reglamentuojančių medžioklę, reikalavimų pažeidimus, tikrinama Aplinkos apsaugos agentūros informacinėje sistemoje, esant galimybei, tikrinama policijos informacinėje sistemoje arba pateikiant paklausimą regiono aplinkos apsaugos departamentui. Patikrinimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų dokumentų, kurių reikia leidimui gauti, pateikimo teritorinei policijos įstaigai dienos. Apie atliktą patikrinimą pareigūnas pažymi LVP.“
1.46. Išdėstau 54 punktą taip:
„54. Jeigu nėra priežasčių, dėl kurių neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus neišduodamas remiantis patikrinimo rezultatais ir šių taisyklių 49 punkte nurodytais dokumentais, pareigūnas LVP parengia teigiamą sprendimą ir atsakymą asmeniui dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo. Teigiamą sprendimą LVP tvirtina teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Teigiamą atsakymą pareigūnas išspausdina ir pateikia tvirtinti teritorinės policijos įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui. Teigiami sprendimai ir atsakymai asmenims dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo registruojami LVP. Teigiami atsakymai pridedami prie asmenų prašymų ir eilės tvarka segami į asmenų, turinčių C kategorijos ginklus (Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktai) ginklus, bendrą bylą.“
1.47. Išdėstau 55 punktą taip:
„55. Jeigu patikrinimo metu buvo nustatyta priežasčių, dėl kurių neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus neišduodamas remiantis patikrinimo rezultatais, parengiamas neigiamas sprendimas ir atsakymas asmeniui dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus neišdavimo. Sprendimas atsisakyti išduoti neterminuota leidimą laikyti (nešiotis) ginklus turi būti motyvuotas (surašytas laisva forma), priimtas vadovaujantis Įstatymo nustatytais reikalavimais. Sprendimą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir pateikia sprendimą ir atsakymą tvirtinti teritorinės policijos įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui. Patvirtinus neigiamą sprendimą ir atsakymą, pareigūnas padaro neigiamo sprendimo ir atsakymo elektronines kopijas ir jas įkelia į LVP. Neigiami sprendimai ir atsakymai pridedami prie asmenų prašymų ir kitos surinktos medžiagos ir segami į atskirą bylą. Neigiami sprendimai ir atsakymai asmenims dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo registruojami LVP. Jeigu atlikus patikrinimus gaunama informacija, kuri nėra pagrindas taikyti teisės įsigyti ar turėti ginklus apribojimus (Įstatymo 17 straipsnio 1 dalis), tačiau remiantis ja galima numanyti, kad pareiškėjas gali būti padaręs kitų teisėtvarkos pažeidimų ar gali turėti sveikatos problemų, būtina atlikti papildomus patikrinimus (pvz., pateikti paklausimą kitoms teritorinėms policijos įstaigoms, sveikatos priežiūros įstaigoms, kitoms institucijoms, apklausti asmenis).“
1.48. Išdėstau 56 punktą taip:
„56. Patikrinimai turi būti atlikti ir sprendimas priimtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų šių taisyklių 49 punkte nurodytų dokumentų pateikimo. Prie medžiagos gali būti pridėti kiti dokumentai (pažymos, nutartys ir kt.), apibūdinantys tikrinamus asmenis. Neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus paprastai išduodamas tą pačią dieną kaip ir sprendimas. Šiame leidime ginklų duomenys neįrašomi. Pareiškėjams, kurie turi galiojančius leidimus laikyti (nešiotis) ginklus, teritorinė policijos įstaiga neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus paprastai išduoda tą pačią dieną, tačiau ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikimo. Išduoti neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus atsisakoma Įstatymo 12 straipsnio 12 dalyje, 17 straipsnyje nurodytais atvejais, taip pat, jei netenkinami Įstatymo 13 straipsnyje nustatyti reikalavimai, jei asmuo nesutinka leisti policijai gauti duomenis iš sveikatos priežiūros institucijų dėl asmens ligų ar fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu, taip pat dėl asmens įrašymo į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar buvimo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo. Sprendimas atsisakyti išduoti neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus turi būti motyvuotas (surašytas laisva forma) ir patvirtintas teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens.“
1.49. Išdėstau 57 punktą taip:
„57. Apie teritorinės policijos įstaigos vadovo sprendimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo pareiškėjas informuojamas raštu. Jeigu priimtas sprendimas išduoti neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, siunčiamame rašte nurodoma, kad pareiškėjas ne vėliau kaip per 5 mėnesius turi sumokėti valstybės rinkliavą, mokėtinos valstybės rinkliavos dydis, įmokos kodas ir atvykti į teritorinę policijos įstaigą pasiimti leidimo. Neatsiėmus neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus per nustatytą terminą, dėl kito neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus gavimo galima kreiptis bendrąja tvarka į teritorinę policijos įstaigą. Asmenys, kurie pateikė prašymą per PEPS, papildomai informuojami pateikiant atsakymą (neigiamo sprendimo atveju – sprendimą ir atsakymą) per PEPS.
Jei neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus išduodamas prašymo pateikimo dieną, pareiškėjas raštu neinformuojamas.
Per nustatytą terminą neatsiimti neterminuoti leidimai laikyti (nešiotis) ginklus saugomi kartu su kitais dokumentais, pateiktais leidimui gauti.“
1.50. Išdėstau 58 punktą taip:
„58. Asmenys C kategorijos (Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktuose nurodytus ginklus) ginklus, šaudmenis iš prekybininkų ginklais įsigyja, pateikę neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus. Asmuo, įsigyjantis ginklą ir (ar) šaudmenis, ginklų pardavėjui turi pateikti neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Fizinio asmens iš Ginklų fondo ar prekiautojų ginklais įsigyti C kategorijos ginklai, nurodyti Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktuose, teritorinėje policijos įstaigoje registruojami po to, kai gaunama informacija iš subjektų, turinčių teisę prekiauti šiais ginklais. Asmeniui paveldėjus ar įsigijus užsienio valstybėje C kategorijos ginklą, nurodytą Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktuose, jis registruojamas po to, kai asmuo pateikia teritorinei policijos įstaigai, išdavusiai neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, prašymą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, ginklą ir įsigijimą ir (ar) gabenimą patvirtinančius dokumentus. Pareigūnas sutikrina asmens tapatybę, prašyme nurodo asmens tapatybės dokumento numerį ir pasirašo, padaro išvardytų dokumentų elektronines kopijas (išskyrus prašymą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą) ir įkelia jas į LVP. Ginklas ir dokumentų originalai (išskyrus prašymą) grąžinami pareiškėjui. Dokumentai, gauti dėl ginklo įregistravimo ar neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus dublikato išdavimo, segami į asmenų, turinčių C kategorijos ginklus (Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktai), bendrą bylą.“
1.51. Išdėstau 59 punktą taip:
„59. Neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus panaikinamas:
59.4. kai asmuo naudojasi ginklu pažeisdamas įstatymų, kitų teisės aktų reikalavimus ir tas pažeidimas kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai;
1.52. Išdėstau 60 punktą taip:
„60. Neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus panaikinimo pagrindas yra aplinkybes, dėl kurių gali būti panaikinamas leidimas, patvirtinanti medžiaga. Ja remiantis ir priimamas sprendimas. Sprendimas dėl leidimo panaikinimo surašomas laisva forma, jį tvirtina teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Sprendimas turi būti įkeltas į LVP.“
1.53. Išdėstau 61 punktą taip:
„61. Apie priimtą sprendimą teritorinė policijos įstaiga ne vėliau kaip per 3 darbo dienas informuoja asmenį, kuriam leidimas panaikintas. Jei asmuo pageidauja, teritorinė policijos įstaiga privalo jam pateikti sprendimo kopiją. Neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus panaikinimas įsigalioja iš karto po sprendimo jį panaikinti priėmimo, nors jis ir ginčijamas.“
1.54. Išdėstau 62 punktą taip:
1.55. Išdėstau 63 punktą taip:
1.56. Išdėstau 64 punktą taip:
„64. Ne vėliau kaip iki leidimo laikyti (nešiotis) ginklus galiojimo pabaigos asmuo privalo perregistruoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir teritorinei policijos įstaigai (tiesiogiai arba per PEPS), kurioje registruotas ginklas (-ai), turi pateikti prašymą bei taisyklių 7.2, 7.4–7.7 punktuose nurodytus dokumentus (jei anksčiau pristatyti dokumentai yra galiojantys, jų iš naujo pateikti nereikia), pažymą apie ginklo laikymo sąlygų ir ginklų patikrinimą (tuo atveju, jeigu ginklų laikymo sąlygos buvo patikrintos, tačiau pažyma apie patikrinimą neišduota, pareiškėjas turi patvirtinti, kad atlikus patikrinimą nustatyta, kad yra tinkamos sąlygos ginklams laikyti) ir ginklą (ginklus), jei pažymoje ar teritorinės policijos įstaigos prevencijos padalinio pareigūno yra nurodyta, kad tai reikalinga. Ginklo laikymo sąlygų patikrinimas neatliekamas ir pažymos pateikti nereikia, jeigu toks patikrinimas buvo atliktas ir nuo patikrinimo atlikimo nėra praėję 1 metai. Asmens tapatybė patvirtinama ir dokumentų kopijos daromos šių taisyklių 8 punkte nustatyta tvarka.
Prieš perregistruojant leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, asmens ginklus apžiūri ir sąlygas jiems laikyti patikrina teritorinės policijos įstaigos prevencijos padalinio pareigūnas, atlikęs patikrinimą, duomenis apie atliktą patikrinimą įkelia į LVP ir, jei asmuo pageidauja, iš LVP išspausdina pažymą apie atliktą patikrinimą, ją pasirašo ir išduoda asmeniui. Jei patikrinimo metu nustatoma neatitikimų leidime laikyti (nešiotis) ginklus (netiksliai nurodytas ginklo numeris, kalibras, modelis ar pan.) ar kyla įtarimų dėl ginklo tinkamumo naudoti, apie tai nurodoma pažymoje. Ginklus, dėl kurių nustatyta neatitikimų ar yra įtarimų dėl tinkamumo naudoti, privaloma pateikti perregistruojant leidimą laikyti (nešiotis) ginklus. Jei patikrinimo metu įtariama, kad pakeistas ar sunaikintas ginklo, spynos ar vamzdžio numeris, arba nustatoma, kad yra neregistruotų ginklų ar randami ne visi registruoti ginklai, atliekami šių taisyklių 39 punkte numatyti veiksmai.“
1.57. Išdėstau 65 punktą taip:
„65. Prieš perregistruojant leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, trumpieji šaunamieji ginklai išbandomi vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka. Jeigu ginklas buvo išbandytas ir nuo jo išbandymo (identifikavimo) nėra praėję 1 metai, pakartotinis išbandymas neatliekamas. Jeigu kartu gyvena asmuo, kuris šių taisyklių 13 punkte nustatyta tvarka nebuvo tikrintas, priimant sprendimą dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo, tikrinama ir taisyklių 12 punkte nustatyta tvarka.“
1.58. Išdėstau 66 punktą taip:
„66. Pareigūnas gautą prašymą dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus perregistravimo registruoja LVP, sutikrina asmens tapatybę, patikrina pateiktus dokumentus, padaro pateiktų dokumentų elektronines kopijas ir įkelia į LVP. Užregistruotą prašymą pareigūnas išspausdina ir pateikia asmeniui pasirašyti. Pareigūnas LVP pažymi, kad patikrino asmens tapatybę ir kitus pateiktus dokumentus, taip pat patikrina duomenis apie trumpųjų šaunamųjų ginklų išbandymą (identifikavimą). Leidimas laikyti (nešiotis) ginklus perregistruojamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, jeigu pateikti šių taisyklių 64 punkte nurodyti dokumentai. Jeigu įrašai leidime laikyti (nešiotis) ginklus neatitinka ginklo duomenų, įtariama, kad pakeistas ar sunaikintas ginklo, spynos ar vamzdžio numeris, atliekami šių taisyklių 39 punkte nurodyti veiksmai. Jei kyla įtarimų dėl ginklo tinkamumo naudoti, ginklas paimamas šių taisyklių 37 punkte nustatyta tvarka ir perduodamas įvertinti jo būklę ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai.“
1.59. Išdėstau 67 punktą taip:
„67. Atlikus patikrinimus ir nustačius priežastis, dėl kurių Įstatymo nustatyta tvarka asmuo negali turėti ginklų, apibendrinama patikrinimo medžiaga ir sprendžiama dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus neperregistravimo. Jei leidimas laikyti (nešiotis) ginklus neperregistruojamas, surašomas laisvos formos sprendimas dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus neperregistravimo. Šį sprendimą turi patvirtinti teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.“
1.60. Išdėstau 69 punktą taip:
„69. Ginklo savininkas, persikėlęs gyventi į naują gyvenamąją vietą, kurioje laikomi ginklai, per 10 kalendorinių dienų apie tai raštu informuoja naujoje gyvenamojoje vietoje esančią teritorinę policijos įstaigą. Gavusi informacijos, kad asmuo apsigyveno kitame mieste ar rajone, teritorinė policijos įstaiga, esant būtinumui, per 3 darbo dienas raštu kreipiasi į tą teritorinę policijos įstaigą, kurioje yra registruotas ginklas, dėl asmens, turinčio ginklą, duomenų persiuntimo. Ši policijos įstaiga asmens bylą, suformuotą iki 2013 m. rugsėjo 30 d., arba asmens pateiktų dokumentų kopijas turi išsiųsti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas.“
1.61. Išdėstau 70 punktą taip:
„70. Jeigu ginklo (-ų) savininkas naujoje gyvenamojoje vietoje, kurioje laikomi ginklai, gyvena su tais pačiais, vyresniais kaip 14 metų, asmenimis kaip ir ankstesnėje gyvenamojoje vietoje, tų asmenų patikrinimai neatliekami, tačiau ne vėliau kaip per 5 darbo dienas organizuojamas ginklo laikymo sąlygų patikrinimas. Kitais atvejais asmenų patikrinimai atliekami šių taisyklių 12 punkte (esant būtinumui, ir 13 punkte) nustatyta tvarka ir, esant Įstatyme nustatytoms priežastims, dėl kurių asmuo negali turėti ginklo, sprendžiama dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus panaikinimo (išskyrus atvejus, kai ginklo savininkas įsipareigoja laikyti ar laiko ginklą (-us) ne savo gyvenamojoje vietoje).“
1.62. Išdėstau 74 punktą taip:
1.63. Išdėstau 75.1 punktą taip:
1.64. Išdėstau 75.6 punktą taip:
1.65. Išdėstau 78 punktą taip:
1.66. Išdėstau 83 punktą taip:
„83. Jeigu pasikeičia ginklo savininko gyvenamoji vieta Lietuvoje, asmens pateiktų dokumentų kopijas ar asmens bylą, suformuotą iki 2013 m. rugsėjo 30 d., teritorinė policijos įstaiga persiunčia teritorinei policijos įstaigai pagal naują ginklo savininko gyvenamąją vietą po to, kai gauna teritorinės policijos įstaigos prašymą pateikti asmens duomenis. Gyvenamosios vietos duomenis policijos informacinėje sistemoje keičia naujos gyvenamosios vietos teritorinė policijos įstaiga.“
1.67. Išdėstau 87 punktą taip:
„87. Teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu asmuo, turintis ginklą (-us) ar pageidaujantis įsigyti ginklą (kai yra pateikti dokumentai ir atlikti patikrinimai), kilus pagrįstam įtarimui (jei yra gauta informacija iš Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, sveikatos priežiūros įstaigos, ikiteisminio tyrimo įstaigų ar kitų institucijų arba akivaizdžiai iš asmens elgesio galima numanyti, kad jis serga Sveikatos apsaugos ministerijos sąraše įrašytomis ligomis ar turi fizinių trūkumų, dėl kurių negali turėti ginklo), gali būti įpareigotas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka per vieną mėnesį pasitikrinti sveikatą ir pateikti naują medicininio patikrinimo išvadą (Forma 049/a). Sprendime nurodomi motyvai, t. y. dėl kokių priežasčių asmuo įpareigojamas pasitikrinti sveikatą. Jei būtina atlikti stacionarinį tyrimą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, vieno mėnesio terminas gali būti pratęstas. Sprendimas turi būti įkeltas į LVP.“
1.68. Išdėstau 90 punktą taip:
„90. Teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintu sprendimu ginklą (-us) turinčiam asmeniui padarius ginklų apyvartos taisyklių pažeidimą, kai yra pagrindas manyti, jog pažeidimą asmuo padarė todėl, kad neišmano ginklo, šaudmenų įsigijimo, laikymo, nešiojimo, naudojimo, realizavimo, gabenimo taisyklių, ir iki šio sprendimo priėmimo nėra priimtas sprendimas panaikinti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, asmuo gali būti įpareigotas baigti kursus ir perlaikyti egzaminą pagal Šaunamojo ginklo laikymo, nešiojimosi ir panaudojimo savigynai mokymo programą ar Apsaugos darbuotojo mokymo programą ir per du mėnesius pristatyti tai patvirtinantį pažymėjimą. Teritorinės policijos įstaigos sprendime dėl įpareigojimo nurodomi motyvai, t. y. dėl kokių priežasčių asmuo įpareigojamas perlaikyti egzaminą. Įpareigojimas gali būti taikomas, neatsižvelgiant į tai, kokios rūšies ginklus asmuo turi. Su sprendimu asmuo supažindinamas šių taisyklių 88 punkte nustatyta tvarka. Sprendimas turi būti įkeltas į LVP.“
1.69. Išdėstau 91 punktą taip:
„91. Teritorinės policijos įstaigos sprendime, įpareigojančiame asmenis pasitikrinti sveikatą ar perlaikyti egzaminą, turi būti nuspręsta ir dėl ginklo (-ų), šaudmenų bei leidimo laikyti (nešiotis) ginklus paėmimo, jeigu jie nebuvo paimti anksčiau kitais teisės aktuose nustatytais pagrindais ir tvarka. Sprendimas turi būti įkeltas į LVP. Tokiu atveju laikinai, kol teritorinė policijos įstaiga gaus medicininio patikrinimo išvadą (Forma 049/a) ar egzamino išlaikymo pažymėjimą, ginklas (-ai), šaudmenys bei leidimas laikyti (nešiotis) ginklus paimami ir saugomi teritorinėje policijos įstaigoje.“
1.70. Išdėstau 92.9 punktą taip:
1.71. Išdėstau 92.10 punktą taip:
1.72. Papildau 92.12 punktu ir jį išdėstau taip:
„92.12. jeigu asmuo nesutinka leisti policijai gauti duomenis iš sveikatos priežiūros institucijų dėl asmens ligų ar fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu, taip pat dėl asmens įrašymo į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar buvimo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sutrikimo.“
1.73. Išdėstau 93 punktą taip:
„93. Leidimo laikyti (nešiotis) ginklus panaikinimo pagrindas yra aplinkybes, dėl kurių gali būti panaikinamas leidimas, patvirtinanti medžiaga. Ja remiantis ir priimamas sprendimas. Sprendimas dėl leidimo panaikinimo surašomas laisva forma, jį tvirtina teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Sprendimas turi būti įkeltas į LVP.“
1.74. Išdėstau 99 punktą taip:
„99. Ginklo savininkas, naudotojas, veždamas, nešiodamasis ginklą (-us), privalo su savimi turėti galiojantį leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir ginklo pažymėjimą (-us), kuriame (-iuose) įrašyti to ginklo (-ų) duomenys, ar neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, taip pat asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.“
1.75. Išdėstau 102 punktą taip:
„102. Asmuo, pageidaujantis parduoti jam nuosavybės teise priklausantį ginklą, šaudmenis, jų dalis Ginklų fondui ar kitam prekybininkui ginklais, kartu su ginklu, šaudmenimis turi pateikti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir ginklo pažymėjimą ar neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.“
1.76. Išdėstau 104 punktą taip:
„104. Jeigu leidimas laikyti (nešiotis) ginklus yra panaikintas ar pasibaigęs jo galiojimas ir yra priimtas teritorinės policijos įstaigos sprendimas realizuoti ginklus, šaudmenis, ginklas paimamas Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo, tolesnio jų panaudojimo bei perduotų realizuoti Ginklų fondui ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų vertės apskaičiavimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka ir nedelsiant perduodamas įvertinti jo būklę ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai, kuri teritorinėje policijos įstaigoje sudaroma iš ne mažiau kaip 3 pareigūnų. Komisija ginklo tinkamumą saugiai naudoti turi įvertinti ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų. Sudėtingais atvejais komisijos sprendimu ginklas įvertinti jo būklę gali būti perduotas Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ar jo padalinių ekspertams. Ginklas, kartu su aktu, dėl jo tinkamumo naudoti per 10 dienų turi būti grąžintas teritorinei policijos įstaigai, davusiai ginklą įvertinti. Jeigu leidimas laikyti (nešiotis) ginklus yra panaikintas ir komisija nustatė, kad ginklą reikia taisyti, ginklo savininkas per komisijos nustatytą terminą savo lėšomis privalo organizuoti ginklo pristatymą ginklų dirbtuvei. Ginklų dirbtuvei ginklus su lydraščiu pristato policijos įstaigos, panaikinusios leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, pareigūnas (-ai) kartu su ginklo savininku ar jo įgaliotu asmeniu (jei ginklo savininkas to pageidauja).“
1.77. Išdėstau 107 punktą taip:
„107. Ginklo savininkas, norintis perdirbti ginklą, šaudmenis (pakeisti ginklo, šaudmenų kokybės charakteristikas), teritorinei policijos įstaigai turi pateikti prašymą. Kartu su prašymu ginklo savininkas pateikia ginklą ir ginklo gamintojo dokumentus, kuriose yra nurodytos ginklo techninės charakteristikos. Leidimas parduoti (perdirbti) ginklą neišduodamas, jeigu prašymas pateiktas dėl perdirbimo, kuris pakeistų ginklo pirminius rūšies požymius. Išduodant leidimą perdirbti ginklą, priimamas sprendimas, kuriuo nustatomos ribos, kiek leidžiama jį perdirbti. Leidimas perdirbti ginklą išduodamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Perdirbtus ginklus, šaudmenis (išskyrus perdirbtus į visiškai netinkamus naudoti) ginklo savininkas privalo savo lėšomis teisės aktų nustatyta tvarka išbandyti, ar jie atitinka norminių dokumentų reikalavimus.“
1.78. Išdėstau 111 punktą taip:
1.79. Išdėstau 114 punktą taip:
„114. Asmuo jam priklausantį ginklą gali perleisti nuolat naudoti tik kartu gyvenančiam šeimos nariui (toliau – naudotojas), turinčiam teisę laikyti ar nešiotis tos kategorijos ginklą. Laikyti ar nešiotis ginklą naudotojas gali tik nustatyta tvarka, gavęs leidimą laikyti (nešiotis) ginklus arba neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus.“
1.80. Išdėstau 115 punktą taip:
„115. Ginklo savininkas, pageidaujantis perleisti nuolat naudoti ginklą naudotojui, turi tiesiogiai ar per PEPS kreiptis su rašytiniu prašymu į gyvenamosios vietos teritorinę policijos įstaigą dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus ar neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo naudotojui, nurodyti naudotojo asmens kodą, vardą, pavardę, kuriuos turimus ginklus perleidžia naudoti, ir pateikti šių taisyklių 7.2, 7.4 (jei suteikiama teisė nuolat naudoti medžioklinius ginklus), 7.5 (jei suteikiama teisė nuolat naudoti sportinius ginklus) ar 7.6 (jei suteikiama teisė nuolat naudoti ginklus profesinei veiklai) punktuose nurodytus dokumentus, išduotus naudotojo vardu. Pareigūnas gautą prašymą registruoja LVP ir kartu su padarytomis elektroninėmis dokumentų kopijomis įkelia į LVP. Užregistruotą prašymą pareigūnas išspausdina ir pateikia asmeniui pasirašyti. Dokumentų originalai grąžinami pareiškėjui.“
1.81. Išdėstau 117 punktą taip:
„117. Jei pateikti visi reikiami dokumentai, jie tinkamai įforminti ir nereikia atlikti papildomų patikrinimų, leidimas laikyti (nešiotis) ginklus ar neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus naudotojui išduodamas per 5 darbo dienas, kitu atveju – šių taisyklių nustatytais terminais, per kuriuos priimamas sprendimas dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus arba neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo. Sprendimai ir atsakymai asmenims dėl naudotojo leidimo laikyti (nešiotis) ginklus ir neterminuoto leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo registruojami LVP. Leidimas laikyti (nešiotis) ginklus arba neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus naudotojui panaikinamas atsiradus šių taisyklių XIII skyriuje (leidimų laikyti (nešiotis) ginklus panaikinimas) nurodytoms aplinkybėms.“
1.82. Išdėstau 119 punktą taip:
1.83. Išdėstau 145 punktą taip:
1.84. Išdėstau 148 punktą taip:
„148. Sprendimą atsisakyti išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ar neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, sprendimą panaikinti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ar neterminuotą leidimą laikyti (nešiotis) ginklus arba sprendimą neperregistruoti leidimo laikyti (nešiotis) ginklus asmuo turi teisę ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų apskųsti teismui. Kitus šiose taisyklėse priimtus sprendimus asmuo gali apskųsti įstatymų nustatyta tvarka.“
2. Pavedu Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai kontroliuoti įsakymo vykdymą.
3. Nustatau, kad:
3.1. policijos įstaigų iki 2013 m. rugsėjo 30 d. fiziniams asmenims išduoti leidimai laikyti (nešiotis) ginklus galioja iki juose nurodytos galiojimo datos, taip pat galioja policijos įstaigų iki 2013 m. rugsėjo 30 d. fiziniams asmenims išduoti neterminuoti leidimai įsigyti, laikyti (nešiotis) ginklus;