LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ORGANIZUOTO NUSIKALSTAMUMO UŽKARDYMO ĮSTATYMO NUOSTATŲ TAIKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. gegužės 19 d. Nr. 5-V-314

Vilnius

 

Siekdamas veiksmingesnio Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 69-1731; 2001, Nr. 60-2138) ir kitų teisės aktų suteiktų galimybių panaudojimo vykdant organizuoto nusikalstamumo teisinę kontrolę:

1. Tvirtinu Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų taikymo taisykles (toliau – Taisyklės) (pridedama).

2. Nurodau Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kriminalinės policijos valdybai ir Policijos informacijos valdybai pagal kompetenciją užtikrinti įsakymo vykdymo kontrolę.

3. Nustatau, kad šiuo įsakymu patvirtintos Taisyklės įsigalioja kitą dieną po paskelbimo „Valstybės žiniose“.

4. Pripažįstu netekusiais galios:

4.1. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2004 m. kovo 31 d. įsakymą Nr. V-150 „Dėl Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų taikymo taisyklių patvirtinimo“.

4.2. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. rugpjūčio 1 d. įsakymą Nr. 5-V-478 „Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2004 m. kovo 31 d. įsakymo Nr. V-150 „Dėl Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų taikymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.

5. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAVADUOTOJAS

L. E. POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAREIGAS           VIZGIRDAS TELYČĖNAS


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2006 m. gegužės 19 d. įsakymu Nr. 5-V-314

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ORGANIZUOTO NUSIKALSTAMUMO UŽKARDYMO ĮSTATYMO NUOSTATŲ TAIKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų taikymo taisyklėse nustatomi reikalavimai ir pateikiamos rekomendacijos, kaip įgyvendinti minėto įstatymo ir kitų teisės aktų suteiktas galimybes vykdant organizuoto nusikalstamumo teisinę kontrolę.

2. Vykdant organizuoto nusikalstamumo teisinę kontrolę vadovaujamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (toliau – Konstitucija), Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymu (toliau – ONUĮ) (Žin., 2001, Nr. 60-2138), kitais Lietuvos Respublikos ir tarptautiniais teisės aktais bei šiomis Taisyklėmis.

3. Organizuoto nusikalstamumo prevencinių poveikio priemonių taikymo principai atskleidžiami per žmogaus teisių ir laisvių sampratą, šių teisių ir laisvių suvaržymo subjektą, suvaržymo pobūdį ir mastą.

4. Duomenys, gaunami atliekant Lietuvos Respublikos operatyvinės veiklos įstatymo numatytus veiksmus, įforminami, tvarkomi ir jais disponuojama laikantis įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimų.

5. Duomenis taip pat galima gauti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) nustatyta tvarka, jei BPK 177 straipsnyje yra nustatytas leidimas paskelbti ikiteisminio tyrimo duomenis arba baudžiamajame procese vadovaujamasi BPK 9 straipsnio nuostatomis. Kitu būdu gauta informacija turi būti įforminta ir patikrinta įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Duomenys apie asmens galimus ryšius su organizuotos grupės, nusikalstamo susivienijimo veikla ar priklausymą jiems vertinami pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 24, 25, 249 ir 250 straipsniuose nurodytus nusikaltimo sudėties požymius, laikantis šių Taisyklių 7 punkto reikalavimų.

7. Taikant ONUĮ būtina įvertinti informaciją apie organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo veiklą bei asmens ryšius su tokia grupe arba susivienijimu. Informacija apie asmenį ir organizuotos grupės arba nusikalstamo susivienijimo veiklą gali būti:

7.1. bendras nelegalių kasų kūrimas: lėšų panaudojimas planuojant neteisėtos veiklos plėtrą, taip pat teisėsaugos pareigūnams, kitiems valdžios atstovams, valstybinio ir privataus sektoriaus darbuotojams papirkti, finansinę paramą „šeimos“ nariams teikti ir kt.;

7.2. naujų asmenų verbavimas nusikalstamai veiklai;

7.3. organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo narių specializavimasis nusikalstamai veiklai ir funkcijų pasidalijimas;

7.4. nusikalstamą veiklą prižiūrinčios ar kitaip susijusios infrastruktūros sričių plėtimas. Tokios infrastruktūros paskirtis – sudaryti sąlygas nusikalstamai veiklai, slėpti ją ir jos rezultatus, taip pat sudaryti palankias sąlygas organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo nariams nusikalstamai tenkinti savo poreikius;

7.5. organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo siekis monopolizuoti legalų verslą, atskiras šalies ūkio šakas ir pan., pažeidžiant sąžiningos konkurencijos ir kitus legalaus verslo principus;

7.6. ryšiai su korumpuotais teisėsaugos pareigūnais, valdžios atstovais, valstybinio ir privataus sektoriaus darbuotojais;

7.7. žvalgybos ir kontržvalgybos kūrimas siekiant griauti ar mažinti pasitikėjimą teisėsaugos institucijų pareigūnais, taip pat įsiskverbimas į šias institucijas;

7.8. aktyvus nusikalstamo pasaulio, konkrečios organizuotos grupės, nusikalstamo susivienijimo normų ir tradicijų propagavimas, nusikaltėlių profesionalumo ugdymas;

7.9. paklusimas organizuotos grupės, nusikalstamo susivienijimo drausmei ir sankcijoms, numatytoms už organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo normų pažeidimus ir kt.;

7.10. kita informacija apie organizuotos grupės, nusikalstamo susivienijimo veiklą bei asmens ryšius su tokia grupe arba susivienijimu.

8. Asmenims, pažeidusiems prevencinių poveikio priemonių reikalavimus, galimas teisines pasekmes nustato BK 245 straipsnio „Teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas“ nuostatos.

9. Pagrindinės šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

9.1. Asmuo – fiziniai asmenys, kuriems, vadovaujantis ONUĮ nuostatomis, taikomos prevencinės poveikio priemonės.

9.2. Operatyvinės veiklos padalinys – policijos įstaigos padalinys, turintis specialius valstybės įgaliojimus vykdyti operatyvinę veiklą.

9.3. Policija – asmens, visuomenės saugumą bei viešąją tvarką užtikrinanti policijos įstaigų ir pareigūnų visuma.

9.4. Policijos įstaiga – Policijos veiklos įstatymo nustatyta tvarka įsteigtas juridinis asmuo, vykdantis įstatymais, steigimo bei kitais teisės aktais jam pavestus policijos uždavinius. Šiose Taisyklėse policijos įstaiga – Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas), teritorinė policijos įstaiga (aukštesnės ir žemesnės pakopų policijos įstaiga) ir specializuota policijos įstaiga.

9.5. Policijos pareigūnas – statutinis valstybės tarnautojas, turintis viešojo administravimo įgaliojimus nepavaldiems asmenims.

 

II. ORGANIZUOTO NUSIKALSTAMUMO PREVENCIJOS VYKDYMAS

 

10. Policijos pareigūnas, prieš teikdamas policijos įstaigos vadovui tarnybinį pranešimą dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo tikslingumo, privalo patikrinti Prevencinių poveikio priemonių taikymo registre, ar tam pačiam asmeniui nėra taikomos ONUĮ nustatytos prevencinės poveikio priemonės, ir patikrinimo rezultatus pažymėti tarnybiniame pranešime.

11. Sprendimą dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo tikslingumo priima policijos įstaigos vadovas arba jį pavaduojantis policijos pareigūnas (toliau – policijos įstaigos vadovas).

11.1. Sprendimu laikoma rezoliucija nutarime dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo (1 priedas), kad konkrečiam asmeniui tikslinga taikyti prevencinę poveikio priemonę. Taip pat nurodomas pareigūnas, kuris įgaliojamas vykdyti sprendimą (toliau – įgaliotas policijos pareigūnas).

12. Jeigu buvo nustatyta, kad kitose policijos įstaigose tam pačiam asmeniui jau yra taikomos ONUĮ nustatytos prevencinės poveikio priemonės, įgaliotas policijos pareigūnas, prieš surašydamas nutarimą dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo, apie savo policijos įstaigos vadovo priimtą sprendimą informuoja policijos įstaigą(-as), taikančią(-ias) asmeniui prevencinę poveikio priemonę.

13. Policijos įstaigų, kuriose tam pačiam asmeniui jau yra taikomos prevencinės poveikio priemonės, ir policijos įstaigos, kurioje priimtas sprendimas tam pačiam asmeniui taikyti prevencinę poveikio priemonę, vadovai tarpusavyje derina sprendimus dėl prevencinių poveikio priemonių taikymo ir patys derina tolesnius veiksmus.

14. Įgalioto policijos pareigūno surašytas nutarimas dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo įsigalioja tą pačią dieną, kai jį patvirtina policijos įstaigos vadovas.

15. Kiekvienas priimtas nutarimas dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo turi būti užregistruotas policijos įstaigoje tvarkomame nutarimų dėl prevencinių poveikio priemonių taikymo apskaitos žurnale (2 priedas).

16. Įgaliotas policijos pareigūnas ne vėliau kaip per 24 val. nuo nutarimo dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo įsigaliojimo užpildo operatyvinės informacijos kortelę, kuri pateikiama apskrities, kurios teritorijoje taikoma prevencinė poveikio priemonė, aukštesnės pakopos policijos komisariato kriminalinės policijos operatyvinės veiklos padaliniui, kurio pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka įveda informaciją į policijos operatyvinę įskaitą.

17. Lietuvos kriminalinės policijos biuro (toliau – LKPB) įgaliotas policijos pareigūnas ne vėliau kaip per 24 val. nuo nutarimo dėl prevencinės poveikio priemonės, kurios vykdymo kontrolę atlieka LKPB, taikymo įsigaliojimo užpildytą operatyvinės informacijos kortelę pateikia LKPB policijos pareigūnui, įgaliotam teisės aktų nustatyta tvarka įvesti informaciją į policijos operatyvinę įskaitą.

18. Įgaliotas policijos pareigūnas ar policijos įstaigos vadovo paskirtas atsakingas pareigūnas ne vėliau kaip per 24 val. nuo nutarimo dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo įvykdymo duomenis apie asmeniui pritaikytą prevencinę poveikio priemonę įveda į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą.

19. Policijos įstaigos vadovas užtikrina duomenų apie policijos įstaigos taikytų prevencinių poveikio priemonių įvedimą į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą ir kontroliuoja registre pateiktų duomenų tikslumą bei statistikos objektyvumą.

20. Policijos departamento Policijos informacijos valdyba pagal kompetenciją užtikrina Prevencinių poveikio priemonių taikymo registro funkcionavimą.

21. Siekiant gauti oficialią prevencinių poveikio priemonių taikymo statistiką, naudojamasi registro modulio automatiškai sukurta statistine ataskaita. Jei reikia šią statistinę ataskaitą naudoti oficialiai, ją tvirtina policijos įstaigos vadovas.

22. Informacija apie asmeniui taikytas prevencines poveikio priemones teikiama Prevencinių poveikio priemonių taikymo registro nuostatų nustatyta tvarka.

23. Policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinio (toliau – budėtojų padalinio) pareigūnai, dirbantys pamainomis, privalo tikrinti asmenų, pristatytų į policijos įstaigos budėtojų padalinį, duomenis Prevencinių poveikio priemonių taikymo registre.

24. Policijos įstaigoje nustačius, kad asmeniui taikomos prevencinės poveikio priemonės, policijos įstaigos budėtojų padalinio pareigūnai, dirbantys pamainomis, ar kitas tai nustatęs pareigūnas nedelsdamas telefonu informuoja policijos įstaigos, kuri taikė prevencinę poveikio priemonę, budėtojų padalinį ir ne vėliau kaip per 24 val. raštu apie tai praneša prevencinės poveikio priemonės taikymo iniciatoriui. Pranešime turi būti išsamiai išdėstytos visos su sulaikymu ir sulaikytu asmeniu susijusios aplinkybės (kartu buvę asmenys, naudotos transporto priemonės ir pan.).

25. Policijos įstaigoje nustačius, kad asmeniui taikoma prevencinė poveikio priemonė – teismo įpareigojimai – policijos įstaigos budėtojų padalinio pareigūnai ar kitas tai nustatęs pareigūnas nedelsdamas, bet kuriuo paros metu, telefonu informuoja policijos įstaigos padalinio vadovą (jo įgaliotą asmenį) arba policijos įstaigos padalinio operatyvinę grupę, kuri yra šios prevencinės poveikio priemonės taikymo iniciatorė. Policijos įstaigos budėtojų pareigūnai ar kitas tai nustatęs pareigūnas pranešime papildomai nurodo duomenis policijos įstaigos pareigūno, kuriam telefonu buvo pranešta apie nustatytą asmenį, kuriam taikoma prevencinė poveikio priemonė – teismo įpareigojimai.

26. Policijos įstaigoje nustačius, kad asmeniui taikoma prevencinė poveikio priemonė – teismo įpareigojimai – policijos įstaigos budėtojų padalinio pareigūnai ar kitas tai nustatęs pareigūnas vykdo žodinius prašymus arba pavedimus, kuriuos davė policijos įstaigos, inicijavusios asmeniui prevencinės poveikio priemonės – teismo įpareigojimų – taikymą. Tai pažymima nustačiusios policijos įstaigos pranešime apie asmenį, kuriam taikoma prevencinė poveikio priemonė – teismo įpareigojimai.

27. Jei įsigaliojus nutarimui dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo asmeniui nėra galimybės jį įvykdyti per 6 mėnesius dėl objektyvių priežasčių (pasislėpė asmuo, pasikeitė aplinkybės ir kt.), įgaliotas policijos pareigūnas surašo tarnybinį pranešimą, kuriame nurodo minėtos priemonės neįvykdymo priežastį(-is), ir pateikia jį policijos įstaigos vadovui.

28. Policijos įstaigos vadovas, susipažinęs su tarnybiniu pranešimu ir įvertinęs nutarimo dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo neįvykdymo priežastį(-is), priima sprendimą parengtus dokumentus pridėti prie operatyvinės informacijos tikrinimo medžiagos, operatyvinės bylos ar kitos medžiagos.

29. Jei įsigaliojus nutarimui dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo asmeniui nėra galimybės jį įvykdyti per 6 mėnesius dėl objektyvių priežasčių, apie nutarimo neįvykdymo priežastis raštu informuojamas apskrities aukštesnės pakopos policijos komisariato kriminalinės policijos operatyvinės veiklos padalinys, kurio pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka koreguoja informaciją policijos operatyvinėje įskaitoje.

30. Esant pagrindui kitą kartą taikyti prevencinę poveikio priemonę asmeniui, kuris prieš tai išvengė minėtos prevencinės poveikio priemonės taikymo, procedūra pradedama iš naujo.

31. Įgaliotas policijos pareigūnas, taikydamas ONUĮ nustatytas prevencines poveikio priemones, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) pagrindu turi teisę iškviesti asmenį į policijos įstaigą. Policijos pareigūno teisėto reikalavimo nevykdymas vengiant atvykti į policiją gali užtraukti administracinę atsakomybę ir asmuo gali būti atvesdintas (ATPK 187 str. 3 d., 272 str. 2 d., Policijos veiklos įstatymo 19 str. 1 p.).

32. Įgaliotas policijos pareigūnas, taikydamas prevencines poveikio priemones, vadovaujasi Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymu, reguliuojančiu nusikalstamų veikų ir teisės pažeidimų prevencijos vykdymą.

 

III. OFICIALAUS PERSPĖJIMO TAIKYMAS

 

33. Oficialus perspėjimas taikomas asmenims, jei įstatymų nustatyta tvarka gauta duomenų apie šių asmenų ryšius su organizuotomis grupėmis, nusikalstamais susivienijimais ar jų nariais ir yra pakankamas pagrindas manyti, kad šie asmenys gali daryti sunkius ar labai sunkius nusikaltimus ir prevencines poveikio priemones reikia taikyti siekiant garantuoti visuomenės bei valstybės saugumą, užtikrinti viešąją tvarką, asmenų teises ir laisves.

34. Įgaliotas policijos pareigūnas turi nedelsdamas vykdyti policijos įstaigos vadovo patvirtintą nutarimą dėl prevencinės poveikio priemonės – oficialaus perspėjimo – taikymo.

35. Oficialus perspėjimas (3 priedas) reiškiamas Lietuvos Respublikos įstatymo vardu ir neriboja perspėjamojo asmens laisvių ir teisių.

36. Oficialus perspėjimas pateikiamas asmeniui susipažinti ir pasirašyti. Asmeniui turi būti įteiktas oficialaus perspėjimo nuorašas.

37. Pareiškus asmeniui apie prevencinės poveikio priemonės – oficialaus perspėjimo – taikymą, policijos pareigūnas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymo 19 str. 4 p., privalo tokį asmenį nufotografuoti, aprašyti asmens išorinius požymius (habitoskopija) ir padaryti vaizdo ir garso įrašus, paimti pirštų atspaudus, paimti DNR ėminius ir kitus pavyzdžius. Šiuos asmens duomenis galima panaudoti lyginamajam tyrimui ar identifikavimui ir įvesti į policijos tvarkomus registrus.

38. Prevencinė poveikio priemonė – oficialus perspėjimas – galioja vienus metus nuo nutarimo apie šios prevencinės poveikio priemonės taikymą asmeniui pateikimo susipažinti ir pasirašyti dienos.

39. Policijos pareigūno teisėto raštiško nurodymo ar reikalavimo nevykdymas atvykti į policiją gali būti kvalifikuojamas kaip administracinis teisės pažeidimas (ATPK 187, 272 straipsniai).

40. Oficialaus perspėjimo nesilaikymas yra teisinis pagrindas skirti asmeniui teismo įpareigojimus.

41. Jei asmuo, kuriam buvo pareikštas oficialus perspėjimas, nenutraukė veiksmų, keliančių grėsmę visuomenės ar valstybės saugumui, viešajai tvarkai, asmenų teisėms ir laisvėms, ir tai patvirtina gauti duomenys, tokiam asmeniui taikoma griežtesnė prevencinė poveikio priemonė – teismo įpareigojimai. Oficialaus perspėjimo reikalavimų nesilaikymu laikytini tyčiniai Konstitucijos ir įstatymų pažeidimai, kitų žmogaus teisių ir laisvių varžymas, susijęs su organizuotomis grupėmis ar nusikalstamais susivienijimais bei jų veikla.

 

IV. TEISMO ĮPAREIGOJIMAI

 

42. Jei asmuo, kuriam pritaikytas oficialus perspėjimas, nesilaiko šio perspėjimo reikalavimų, policijos įstaigos vadovas gali įgalioti policijos pareigūną spręsti, ar prašyti teismo skirti tokiam asmeniui teismo įpareigojimus.

43. Teismo įpareigojimai gali būti skiriami esant ONUĮ 4 straipsnyje nustatytiems teisiniams pagrindams. ONUĮ suteikia teisę policijai dėl teismo įpareigojimų skyrimo asmeniui tiesiogiai kreiptis į apylinkės ar apygardos teismą.

44. Įgaliotas policijos pareigūnas privalo asmenį iškviesti atvykti į policijos įstaigą ir apklausti dėl aplinkybių, dėl kurių galima kreiptis į teismą ir skirti teismo įpareigojimus. Policijos įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į apklausos rezultatus, gali įgalioti policijos pareigūną surašyti motyvuotą teikimą teismui, kad skirtų teismo įpareigojimus. Įgaliotas policijos pareigūnas, įvertinęs turimą medžiagą, surašo motyvuotą teikimą dėl teismo įpareigojimų skyrimo asmeniui (4 priedas).

45. Įgaliotas policijos pareigūnas, siūlydamas skirti teismo įpareigojimus, teikime privalo išsamiai apibrėžti įpareigojimų rūšis, trukmę bei sąlygas.

46. Siūlant skirti teismo įpareigojimą nekeisti nuolatinės gyvenamosios vietos be vykdančio priežiūrą įgalioto policijos pareigūno sutikimo ir nustatytu laiku būti gyvenamojoje vietoje, reikia atsižvelgti į asmens realias galimybes jį įvykdyti. Todėl šio įpareigojimo skyrimas ir priežiūra turi būti suderinti su policijai žinomos ar kitokios asmens veiklos pobūdžiu, gyvenimo sąlygomis, sveikata ir kitomis aplinkybėmis.

47. Teismo įpareigojimų skyrimo tvarką nustato ONUĮ 7 straipsnis.

48. Asmens atvykimas į teismą gali būti užtikrinamas įstatymų nustatytais teisiniais ir organizaciniais veiksmais, įteikiant teisėjo pasirašytą kvietimą atvykti nustatytu laiku pas teisėją ir dalyvauti teismo posėdyje nagrinėjant motyvuotą teikimą.

49. Policijos pareigūno teisėto raštiško nurodymo ar reikalavimo nevykdymas atvykti į policiją ar teismą gali būti kvalifikuojamas kaip administracinis teisės pažeidimas (ATPK 187, 272 straipsniai).

50. ONUĮ 7 straipsnio 6 dalyje nustatyta, kad asmuo, kuriam siūloma skirti teismo įpareigojimus, turi teisę duoti teisėjui paaiškinimus bei susipažinti su teismui pateikta medžiaga. Su įstatymų nustatyta tvarka įslaptinta informacija, taip pat su kita medžiaga, kurios atskleidimas yra ribotas, asmuo, kuriam siūloma skirti teismo įpareigojimus, turi teisę susipažinti Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019) bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

51. ONUĮ suteikia teisę policijos pareigūnui teisės aktų nustatyta tvarka apskųsti teisėjo sprendimus. Skundą turi pasirašyti įgaliotas policijos pareigūnas, nes ONUĮ 7 straipsnio 8 dalyje jis yra įvardijamas kaip savarankiškas proceso subjektas.

52. Skundo objektu laikytini:

52.1. sprendimas atsisakyti skirti teismo įpareigojimus;

52.2. sprendimas skirti kitus, kitos apimties ar kitos trukmės teismo įpareigojimus bei įpareigojimus kitomis sąlygomis, nei buvo nurodyta teikime.

53. Asmuo, pažeidęs teismo nustatytus įpareigojimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

54. Įgaliotas policijos pareigūnas apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl teismo įpareigojimų nesilaikymo ne vėliau kaip per 24 val. surašo pranešimą, kuriame turi būti nurodytas ikiteisminio tyrimo bylos numeris, bylos pradėjimo data, BK straipsnis, ir išsiunčia į apskrities, kurios teritorijoje taikoma prevencinė poveikio priemonė, aukštesnės pakopos policijos komisariato kriminalinės policijos operatyvinės veiklos padalinį.

54.1. LKPB įgaliotas policijos pareigūnas apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl teismo įpareigojimų nesilaikymo ne vėliau kaip per 24 val. surašo pranešimą, kuriame turi būti nurodytas ikiteisminio tyrimo bylos numeris, bylos pradėjimo data, BK straipsnis, kurį pateikia LKPB policijos pareigūnui, įgaliotam teisės aktų nustatyta tvarka įvesti informaciją į policijos operatyvinę įskaitą.

 

V. ASMENS TEISĖ APSKŲSTI SPRENDIMUS DĖL PREVENCINIŲ POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMO

 

55. Asmuo, dėl kurio buvo priimtas nutarimas taikyti prevencinę poveikio priemonę – oficialų perspėjimą, turi teisę Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apskųsti tokį sprendimą.

______________

 


Lietuvos Respublikos organizuoto

nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų

taikymo taisyklių

1 priedas

 

(Nutarimo dėl prevencinės poveikio priemonės taikymo forma)

 

                                                    

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

TVIRTINU

____________________________________

                                                                                                                                           (policijos įstaigos vadovas)

____________________________________

                                                                                                                                                           (parašas)

____________________________________

                                                                                                                                                     (vardas, pavardė)

 

NUTARIMAS

DĖL PREVENCINĖS POVEIKIO PRIEMONĖS TAIKYMO

 

                                            Nr. _________

                                                                                     (data)

                                                 

(vieta)

 

Aš_______________________________________________________________________ “

(policijos įstaigos vadovo įgalioto pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

vadovaudamasis Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo (toliau – ONUĮ) 1, 3, 4 str., atsižvelgdamas į įstatymų nustatyta tvarka gautus duomenis apie__________________________________________

________________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, asmens kodas, asmens pilietybė, gyvenamoji vieta)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

elgesį,___________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

nutariau taikyti ___________________________________________  prevencinę poveikio priemonę

(vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

(prevencinės poveikio priemonės, nurodytos ONUĮ 3 str., pavadinimas)

________________________________________________________________________________

 

____________________                                                      _____                                                        

               (pareigos)                                                   (parašas)                                                       (vardas, pavardė)

______________


Lietuvos Respublikos organizuoto

nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų

taikymo taisyklių

2 priedas

 

(Nutarimų dėl prevencinių poveikio priemonių taikymo apskaitos žurnalo forma)

 

_________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

NUTARIMŲ DĖL PREVENCINIŲ POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMO APSKAITOS

ŽURNALAS

 

F. Nr. ______________________

Ap. Nr. _____________________

B. Nr. ______________________

 

Pradėta ______________________________________________________________________________

Baigta __________________________________

Data ___________________________________

Saugojimo terminas _______________________

 

Nutarimo eilės numeris

Nutarimo priėmimo data

Nutarimą vykdančio įgalioto policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė

Duomenys apie asmenį, kuriam taikomas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas (vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, asmens statusas)

Taikomų prevencinių poveikio priemonių pavadinimas

Taikytos prevencinės poveikio priemonės įsigaliojimo data

Taikytos prevencinės poveikio priemonės pabaigos data

Pastabos

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 


Lietuvos Respublikos organizuoto

nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų

taikymo taisyklių

3 priedas

 

(Oficialaus perspėjimo forma)

 

_______________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

OFICIALUS PERSPĖJIMAS LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO VARDU

 

                                              Nr. _______

                                                                                           (data)

__________________________________

(vieta)

 

__________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, asmens kodas, asmens pilietybė, gyvenamoji vieta)

Aš_______________________________________________________________________ “

                                      (policijos įstaigos pavadinimas, įgalioto policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

vykdydamas ____________________________________________________________  patvirtintą

                        (policijos įstaigos vadovo arba jį pavaduojančio policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

200 m. _________  d. nutarimą Nr. _____ pareikšti oficialų perspėjimą, teigiu, kad Jūsų veiksmai varžo kitų žmonių teises ir laisves, būtinas demokratinėje visuomenėje, sudarydami palankias sąlygas atsirasti ir plėtotis organizuoto nusikalstamumo socialinėms bei ekonominėms prielaidoms.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo 1, 4, 5 straipsniais, Jūsų veiksmus vertinu kaip keliančius grėsmę visuomenės saugumui.

Lietuvos Respublikos įstatymo vardu reikalauju laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti žmonių teisių ir laisvių, nedaryti teisės pažeidimų ir oficialiai perspėju, kad jeigu Jūs savo elgesiu tiesiogiai ar netiesiogiai remsite organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo veiklą arba jiems priklausysite, teiksite organizuotai grupei ar nusikalstamam susivienijimui finansinę arba materialinę paramą bei informaciją, naudingą nusikalstamai veiklai plėtoti, rengiatės padaryti arba padarysite nusikaltimus ar vykdysite kitokią neteisėtą veiklą, keliančią didelę žalą valstybės, visuomenės ar asmenų interesams, slėpsite, taip pat nepranešite teisėsaugos institucijoms apie šiuos nusikaltimus ir kitokią organizuotos grupės, nusikalstamo susivienijimo neteisėtą veiklą, Jums bus taikomos šio įstatymo numatytos teisinio poveikio priemonės, taip pat įstatymo nustatyta tvarka būsite traukiamas administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

 

Su oficialiu perspėjimu susipažinau: ____________________                                                  

                                                                                                                    (parašas)                                          (vardas, pavardė)

__________________

                     (data)

 

Oficialiai perspėjo:

______________________________________________                                                        

(įgalioto policijos pareigūno pareigos)                            (parašas)                                        (vardas, pavardė)

 

Žyma apie duomenų dėl oficialaus perspėjimo taikymo

įvedimą į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą

________________________________

(įvedimo į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą data)

______________


Lietuvos Respublikos organizuoto

nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatų

taikymo taisyklių

4 priedas

 

(Teikimo dėl teismo įpareigojimų skyrimo asmeniui forma)

 

__________________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

TEIKIMAS DĖL TEISMO ĮPAREIGOJIMŲ SKYRIMO ASMENIUI

 

                                         Nr. _______

                                                                                       (data)

_______________

(vieta)

 

Aš_______________________________________________________________________ ,

(policijos įstaigos pavadinimas, įgalioto policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

vykdydamas______________________________________________________________________

                                    (policijos įstaigos vadovo arba jį pavaduojančio policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

200 m.  d. nutarimą Nr. _______ dėl teismo įpareigojimų skyrimo asmeniui ir išnagrinėjęs turimą medžiagą apie_____________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, asmens kodas, asmens pilietybė, gyvenamoji vieta,

________________________________________________________________________________

darbo (užsiėmimo) pobūdis, pagrindinis pajamų šaltinis, šeiminė padėtis)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

veiklą, kuri atitinka Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo 4 str. nuostatas, siūlau teismui skirti _____________________________________________________________________

                                                                                                                          (vardas, pavardė)

tokius teismo įpareigojimus:__________________________________________________________

                                                         (nurodyti ONUĮ 8 straipsnio dalį, punktą, teismo įpareigojimų rūšį, sąlygas ir trukmę)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

________________________________________________          ___________________________

       (pareigos)                                                       (parašas)                                                (vardas, pavardė)

 

Žyma apie duomenų dėl teismo įpareigojimų skyrimo

įvedimą į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą

___________________________

(įvedimo į Prevencinių poveikio priemonių taikymo registrą data)

______________