Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministro

1993 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 231

 

JŪRININKO KNYGELĖS IŠDAVIMO IR UŽPILDYMO

TAISYKLĖS

 

1. Bendrieji nuostatai

 

1.1. Jūrininko knygelė yra dokumentas, patvirtinantis jūrininko asmenybę Lietuvoje ir užsienyje. Joje nurodomas laivo pavadinimas, jo valstybinė vėliava, jūrininko pareigybė laive, jo jūrinis laipsnis, kvalifikacija ir medicininių įstaigų išvada apie jo sveikatos būklę. Knygelėje turi būti jūrininko fotografija ir parašas.

1.2. Jūrininko knygelė neatstoja Lietuvos Respublikos piliečio paso, tačiau jos savininkui ji suteikia teisę išvykti iš Lietuvos dirbti laive, esančiame už Lietuvos ribų, ir sugrįžti į Lietuvą, o taip pat padeda įforminti laivo išplaukimą ir atplaukimą Lietuvos Respublikos uostuose.

1.3. Jūrininko knygelė išduodama Tarptautinės Darbo Organizacijos (ILO) 1958 metų Jūrinės darbo konvencijos ir rekomendacijos „Valstybiniai jūrininkus identifikuojantys dokumentai“ Nr. 108, galiojančių nuo 1961 m. vasario 19 d., reikalavimų pagrindu.

1.4. Jūrininko perėjimo iš vieno laivo į kitą, įrašant kito laivo pavadinimą į jūrininko knygelę, tvarką nustato laivo savininkas ar laivo kapitonas, o jūrininko vykimą į laivą ar iš laivo per užsienių valstybių teritorijas reglamentuoja tų valstybių įstatymai.

 

2. Išdavimo tvarka

 

2.1. Jūrininkų knygelės išduodamos Lietuvos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams, nuolat gyvenantiems Lietuvos Respublikoje ir turintiems:

2.1.1 jūrinę kvalifikaciją ir dirbantiems Lietuvos Respublikoje įregistruotuose laivuose;

2.1.2. jūrinę kvalifikaciją ir dirbantiems užsienio valstybių laivuose (tik Lietuvos Respublikos piliečiams);

2.1.3. besimokantiems jūrinėse mokymo įstaigose;

2.1.4. jūrinių organizacijų darbuotojams, nukreiptiems laikinam darbui į šioms organizacijoms priklausančius laivus;

2.1.5. aptarnaujančiam personalui (įgulų nariams).

2.2. Jūrininko knygeles išduoda Klaipėdos jūrų uosto kapitonas. Jūrininko knygeles pasirašo uosto kapitonas, o jam nesant – jį pavaduojantis pareigūnas. Uosto kapitono parašas sutvirtinamas herbiniu antspaudu.

Asmenų, turinčių teisę pasirašyti jūrininko knygeles, parašų bei herbinio antspaudo pavyzdžiai pateikiami Lietuvos Respublikos valstybinės sienos apsaugos tarnybai.

2.3. Jūrininkų knygelė išduodama vadovaujantis šių taisyklių 2.1 poskyrio reikalavimais, pateikus:

2.3.1. uosto kapitonui prašymą, kuriame nurodomas pateikėjo ūgis (centimetrais), akių spalva, ypatingos žymės matomose kūno vietose (apgamai, tatuiruotės, randai, žvairumas ir t. t.), asmuo, kuriam reikia pranešti nelaimės atveju, nurodant jo vardą, pavardę, giminystės ryšį, adresą;

2.3.2. jūrinį laipsnį arba jūrinę kvalifikaciją patvirtinantį dokumentą;

2.3.3. dvi 4x5 cm dydžio fotografijas matiniame ar blizgančiame popieriuje be apsiausto ir galvos apdangalo, iš kurių viena lieka knygelę išdavusioje įstaigoje;

2.3.4. Lietuvos Respublikos piliečio pasą su Vidaus reikalų ministerijos antspaudu apie paso galiojimą užsienyje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje.

Lietuvos Respublikos piliečiams, neturintiems jūrinės kvalifikacijos ar jūrinio laipsnio, t. y. aptarnaujančiam personalui, medicinos darbuotojams, nukreipiantiems darbui į laivą, jūrininko knygelė išduodama pateikus laivo savininko (darbdavio) teikimą vietoje dokumentų, numatytų 2.3 poskyrio 2.3.2 punkte, paliekant visus kitus reikalavimus.

Lietuvos Respublikos piliečiams, neturintiems jūrinės kvalifikacijos ar jūrinio laipsnio ir pageidaujantiems įsidarbinti užsienio šalių laivuose, jūrininko knygelė išduodama pateikus Lietuvos Jūrininkų Sąjungos teikimą vietoj 2.3 poskyrio 2.3.2 punkte numatytų dokumentų, paliekant kitus reikalavimus.

Ne Lietuvos Respublikos piliečiams jūrininko knygelė išduodama pateikus 2.3 poskyryje nurodytus dokumentus ir laivo savininko (darbdavio) teikimą, nurodant, kokiam periodui turi būti išduota knygelė.

Asmenų, kuriems suteikiama teisė pasirašyti teikimą, parašų bei įmonių antspaudų pavyzdžiai pateikiami uosto kapitonui nustatyta tvarka.

2.4. Jūrininko knygelės galiojimo laikas ne ilgiau kaip 10 metų. Jūrininko knygelės galiojimo laikui pasibaigus, jei jos savininkas dėl pateisinamų priežasčių nesugrįžo į Lietuvą, jūrininko knygelė galioja dar vienerius metus. Jūrininko knygelė, išduota ne Lietuvos Respublikos piliečiui, galioja tik laivo savininko (darbdavio) teikime nurodytą periodą.

2.5. Nauja jūrininko knygelė dar nesibaigus senos knygelės galiojimo laikui gali būti išduodama šiais atvejais:

2.5.1. jeigu knygelėje nėra vietos atžymoms apie tarnybą;

2.5.2. jeigu knygelėje nėra vietos vizų atžymoms;

2.5.3. jeigu knygelė sugadinta ir neatitinka savo paskirties;

2.5.4. jeigu knygelė prarasta.

Išskyrus šio poskyrio 2.5.4 punkte numatytą atvejį, jūrininko knygelė grąžinama uosto kapitonui ir rašomas prašymas naujos knygelės gavimui, nurodant priežastį.

Uosto kapitonui grąžintos jūrininkų knygelės sunaikinamos, padarant atitinkamą įrašą jūrininkų knygelių išdavimo rejestre, nustatyta tvarka surašant aktą.

2.6. Jūrininko knygelės įforminimui dokumentus jos gavėjas pateikia asmeniškai. Jūrininko knygelė išduodama jos savininkui asmeniškai, jam pasirašant išdavimo rejestre.

2.7. Išduoti jūrininko knygelę su ištaisymais ar neteisingais įrašais draudžiama. Už įrašų teisingumą atsako juos įrašantys pareigūnai įstatymų nustatyta tvarka.

2.8. Jūrininko knygelė įforminama ir išduodama per dvi darbo dienas nuo dokumentų priėmimo.

2.9. Už suteiktas paslaugas, išduodant jūrininko knygelę, mokama pagal uosto kapitono patvirtintus tarifus.

2.10. Jūrininko knygelės blankai yra griežtos apskaitos dokumentai. Jų apskaita, saugojimas atliekami pagal nustatytus reikalavimus. Sugadinti blankai nurašomi ir sunaikinami, įforminant aktą nustatyta tvarka. Uosto kapitonas kartą per šešis mėnesius ataskaitą apie išduotas, grąžintas ir sunaikintas jūrininko knygeles pateikia Susisiekimo ministerijai ir informuoja laivų savininkus.

 

3. Pildymo tvarka

 

3.1. Jūrininkų knygelės pildomos lietuvių kalba.

31 puslapyje duomenys įrašomi lietuvių kalba ir pateikiamas jų vertimas į anglų kalbą.

3.2. Uosto kapitono valdyboje pildomi jūrininko knygelės 3, 4, 31, 32 ir paskutinis puslapis.

Įrašai 3, 32 puslapiuose (tiktai asmens kodas) ir paskutiniame puslapyje įrašomi rašomąja mašinėle, o 4, 31 puslapyje įrašomi plunksna, naudojant juodą tušą.

3.3. Įrašai 5, 6, 7 puslapiuose įrašomi medicininės įstaigos ir Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

3.4. Įrašus 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 puslapiuose įrašo laivo kapitonas rašalu arba tušinuku.

3.5. Įrašus 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 puslapiuose įrašo valstybinės įstaigos, įforminančios vizas ir turinčios teisę daryti įrašus Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvoje nustatyta tvarka.

3.6. Jūrininko knygelės užpildymo turinys nurodytas skilčių viršuje.

3.6.1. 3, 32 (asmens kodas) ir paskutinis puslapis užpildomi, remiantis įrašais Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvoje.

3.6.2. 4 puslapyje įrašomi duomenys iš dokumento, patvirtinančio jūrinį laipsnį arba jūrinę kvalifikaciją, o asmenims iš aptarnaujančio personalo arba medicinos darbuotojams įrašomi duomenys, nurodyti laivo savininko (darbdavio) arba Lietuvos Sąjungos teikime, numatytame šių Taisyklių 2.3 poskyryje.

I skiltis – įstojimo į mokymo įstaigą data;

II skiltis – mokymo įstaigos baigimo data;

III skiltis – mokymo įstaigos pavadinimas arba mokymo programa (kursuose);

IV skiltis – suteikta kvalifikacija baigus mokymo įstaigą arba kursus;

V skiltis – dokumento, patvirtinančio jūrinės kvalifikacijos suteikimą, pavadinimas ir numeris.

3.6.3. 31 puslapis:

3.6.3.1. dalyje „Jūrinis laipsnis“ įrašomi duomenys iš jūrinio laipsnio diplomo arba jūrinio laipsnio kvalifikacinio liudijimo. Jūrininko knygelės savininkui, gavus aukštesnės pakopos jūrinį laipsnį arba jūrinę kvalifikaciją, apie tai įrašoma šioje puslapio dalyje;

3.6.3.2. šio puslapio likusioji dalis užpildoma remiantis duomenimis, nurodytais piliečio prašyme uosto kapitono vardu jūrininko knygelei gauti.

3.7. 32 puslapio pirmoje eilutėje yra vieta jūrininko parašui. Asmens parašas palyginamas su parašu Lietuvos Respublikos pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvoje. Antroje eilutėje iš Lietuvos Respublikos paso ar leidimo nuolat gyventi Lietuvoje įrašomas asmens kodas. Trečioje eilutėje pasirašo uosto kapitonas, o jam nesant – jį pavaduojantis pareigūnas, o jo parašas sutvirtinamas uosto kapitono herbiniu antspaudu.

3.8. Paskutiniame puslapyje klijuojama fotografija, įrašomi Lietuvos Respublikos paso ar leidimo nuolat gyventi Lietuvoje duomenys: valstybės kodas, pavardė, vardas (ai), pilietybė, gimimo vieta, gimimo data. Įrašoma jūrininko knygelės išdavimo ir galiojimo data, uosto kapitono pavardė, parašas ir patvirtinama uosto kapitono herbiniu antspaudu.

3.9. Už šių taisyklių vykdymą atsakingas Klaipėdos jūrų uosto kapitonas.

3.10. Taisyklių taikymą aiškina ir kontroliuoja jų vykdymą Susisiekimo ministerijos Vandens transporto departamentas.

______________