KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL AUKLĖJAMOJO DARBO SU ASMENIMIS, ATLIEKANČIAIS LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĘ, METODINIŲ REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2000 m. lapkričio 13 d. Nr. 30
Vilnius
1. Tvirtinu pridedamas:
1.1. Auklėjamojo darbo su asmenimis, atliekančiais laisvės atėmimo bausmę, metodines rekomendacijas;
2. Pavedu Kalėjimų departamentui prie Teisingumo ministerijos pavaldžių įstaigų vadovams supažindinti darbuotojus su šiuo įsakymu ir užtikrinti jo vykdymą.
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie
Teisingumo ministerijos direktoriaus
2000 m. lapkričio 13 d.
įsakymu Nr. 30
AUKLĖJAMOJO DARBO SU ASMENIMIS, ATLIEKANČIAIS LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĘ, METODINĖS REKOMENDACIJOS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Auklėjamojo darbo su asmenimis, atliekančiais laisvės atėmimo bausmę, metodinės rekomendacijos konkretina Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodeksu ir Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis nustatytą auklėjamojo darbo tvarką pataisos darbų įstaigose, taip pat tardymo izoliatoriuose ir laisvės atėmimo vietų ligoninėse (toliau – PDĮ), kai juose ūkio darbus dirba nuteistieji laisvės atėmimu.
2. Auklėjamojo darbo su nuteistaisiais tikslai ir formos nustatyti Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių 307 ir 308 punktuose.
3. Auklėjamasis darbas PDĮ atliekamas programiniu principu. Kiekvienoje įstaigoje sudaromos, koreguojamos pagal poreikį bei vykdomos bazinės programos:
4. Bazinių programų pagrindu sudaromas kiekvieno nuteistojo individualus pataisos planas, kuriame numatomas jo dalyvavimas atskirose pataisos programose, atsižvelgiant į nuteistojo asmenybės ypatybes, socialumo laipsnį, išsilavinimą, profesinį pasirengimą, padaryto nusikaltimo pobūdį, laisvės atėmimo bausmės laiką ir kitas aplinkybes. Šis pataisos planas įrašomas individualaus darbo su nuteistuoju knygelėje.
II. NAUJAI ATVYKUSIŲ Į PDĮ NUTEISTŲJŲ ADAPTACIJA
5. Naujai atvykusių į PDĮ nuteistųjų adaptacijos programos tikslai yra:
6. Naujai atvykusių į PDĮ nuteistųjų adaptacijos programa turi numatyti auklėjamojo darbo, apsaugos ir priežiūros, vidaus tyrimų, sveikatos priežiūros ir kitų PDĮ tarnybų bendradarbiavimą siekiant programos tikslų įgyvendinimo.
7. Informacija apie nuteistąjį ir jo poreikius renkama ir analizuojama remiantis jo asmens byloje esančia dokumentine medžiaga, duomenimis, sukauptais asmeninių pokalbių, psichologinių testavimų metu, bendraujant su nuteistojo artimaisiais, bei kitais teisėtais būdais. Nuteistojo asmenybės stebėjimo ir tyrimo rezultatas turėtų būti jo pataisos planas, kuris ne rečiau kaip kartą per šešis mėnesius peržiūrimas ir pagal poreikius koreguojamas.
8. Naujai atvykusiam į PDĮ nuteistajam turi būti kiek galima greičiau suteikiama objektyvi ir išsami informacija apie jo teisinę padėtį ir bausmės atlikimo sąlygas. Tinkamiausias nuteistųjų informavimo būdas – įteikti kiekvienam nuteistojo atmintinę, kurioje kiek įmanoma detaliau pateikiama visa laisvės atėmimo bausmę atliekantiems asmenims aktuali informacija. Nuteistajam susipažinus su atmintinės tekstu, būrio viršininkas (instruktorius) ar kitas paskirtas pareigūnas privalo išsiaiškinti, ar nuteistasis tinkamai suprato ir įsisąmonino jam pateiktą informaciją, jei ne – ištaisyti suvokimo klaidas, atsakyti į iškilusius klausimus. Pageidautina, kad atmintinė būtų paliekama nuteistajam visam jo bausmės atlikimo laikui. Tokiu atveju nuteistasis turi būti įspėjamas, kad atmintinė yra PDĮ nuosavybė ir už jos praradimą ar sugadinimą nuteistasis atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
Nepriklausomai nuo informacijos pateikimo formos nuteistasis turi savo parašu individualaus auklėjamojo darbo knygelėje patvirtinti, kad susipažino su įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis.
9. Paprastai naujai atvykęs į PDĮ asmuo patiria didesnį ar mažesnį stresą, galintį nulemti neadekvačias reakcijas į susidarančias naujas, dažnai nepažįstamas ir bauginančias, situacijas. Siekiant kiek įmanoma mažinti galimus tokio streso padarinius, adaptaciniu laikotarpiu PDĮ tarnybų, tiesiogiai kontaktuojančių su nuteistaisiais, pareigūnai turi teikti pirmenybę individualaus darbo formoms. Ypatingą dėmesį reikia skirti galimoms konfliktinėms situacijoms, suicido ir autoagresijos atvejams. Šių atvejų prevencijai PDĮ gali būti vykdomos atskiros programos, kuriose pagrindinis dėmesys skirtinas individualiai nuteistųjų psichologinei terapijai.
10. Naujai atvykusių į PDĮ nuteistųjų adaptacijos programa paprastai vykdoma nuteistiesiems esant karantine ir 1–3 mėnesių laikotarpiu po paskyrimo į būrį. Siekiant palengvinti naujokų adaptaciją laisvės atėmimo vietoje bei sudaryti vykdantiems programą pareigūnams sąlygas sukoncentruoti reikiamą dėmesį bei pastangas programos tikslams įgyvendinti, PDĮ gali būti steigiami specialūs nuteistųjų adaptaciniai būriai. Šių būrių nuostatus tvirtina pataisos darbų įstaigos direktorius.
III. NUTEISTŲJŲ PATAISOS PROGRAMOS
11. Nuteistųjų specialių pataisos programų taikymas turi tapti vienu pagrindinių PDĮ atliekamo auklėjamojo darbo principų. Programų taikymas tiesiogiai susijęs su objektyviais nuteistųjų poreikiais, t. y. su tais poreikiais, kurių patenkinimas įgalintų asmenį po laisvės atėmimo bausmės atlikimo tapti pilnaverčiu visuomenės nariu, sugebančiu ir norinčiu savarankiškai bei teisėtais būdais siekti gyvenime užsibrėžtų tikslų ir spręsti iškylančias problemas.
12. Pataisos programų taikymas planuojamas ir įgyvendinamas taip, kad būtų galima optimaliai išnaudoti įstaigos personalo galimybes, turimus materialinius ir finansinius resursus. Atsisakoma prielaidos, kad programų taikymas patenkins visus nuteistųjų norus.
13. Rengiant ir vykdant nuteistųjų pataisos programas, gali dalyvauti valstybės ir savivaldybių institucijos bei pareigūnai, švietimo ir mokslo įstaigos, visuomeninės organizacijos, pavieniai asmenys, turintys atitinkamų įgūdžių, žinių bei patirties.
14. Pagal pataisos programas nuteistųjų užsiėmimai paprastai vyksta grupėse. Tai suteikia jiems galimybę mokytis ir įgyti visuomeniškai svarbių praktinių įgūdžių, kurių prireiks ateityje gyvenant savarankiškai.
IV. NUTEISTŲJŲ SOCIALINIS ORIENTAVIMAS, DOROVINIS AUKLĖJIMAS IR TEISINIS ŠVIETIMAS
16. Atskiros pataisos programos vykdomos tam tikrą ribotą laikotarpį ir taikomos tiems nuteistiesiems, kurių poreikiai atitinka programų turinį. Siekiant daryti nuolatinį teigiamą poveikį nuteistiesiems, PDĮ organizuojami socialinio orientavimo, dorovinio auklėjimo ir teisinio švietimo užsiėmimai.
17. Užsiėmimai organizuojami mokymo periodais, paprastai sutampančiais su mokslo metų laikotarpiu (rugsėjo-gegužės mėn.), ir vykdomi ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, siekiant įtraukti į juos kuo daugiau nuteistųjų.
18. Nuteistųjų dalyvavimas socialinio orientavimo, dorovinio auklėjimo ir teisinio švietimo užsiėmimuose, kaip ir dalyvavimas pataisos programose, turi atsispindėti nuteistuosius charakterizuojančiuose dokumentuose bei auklėjamojo darbo tarnybų statistinėse ataskaitose, todėl būrių viršininkai (instruktoriai) turi tvarkyti nuteistųjų dalyvavimo užsiėmimuose apskaitą (pildyti žurnalus).
19. Prieš kiekvieną mokymo periodą PDĮ sudaromas socialinio orientavimo, dorovinio auklėjimo ir teisinio švietimo užsiėmimų teminis planas, kurį tvirtina PDĮ direktorius. Plane turi būti nurodytos numatomų užsiėmimų datos, temos ir lektoriai.
20. Užsiėmimus gali vesti:
20.2. PDĮ atskirų tarnybų specialistai – didesnėms nuteistųjų grupėms arba pagal grafiką atskiruose būriuose (skyriuose);
V. NUTEISTŲJŲ INTEGRACIJA Į VISUOMENĘ
22. Laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu su nuteistaisiais atliekamo auklėjamojo darbo tikslas yra sėkmingas nuteistojo grąžinimas į visuomenę. Nuteistųjų integracijos į visuomenę programa išskirtina savo vieta bausmės atlikimo laike bei konkrečiu turiniu.
23. Minimalūs nuteistųjų integracijos į visuomenę programos vykdymo terminai nustatyti Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių 520 punkte. Nuteistiesiems, atliekantiems ilgas laisvės atėmimo bausmes, turi būti sudarytos galimybės pradėti dalyvauti programoje anksčiau, laipsniškai įsisavinant jos turinį.
24. Vykdant programą, ypatingas dėmesys skiriamas intensyviam nuteistųjų supažindinimui su teisės aktais, reglamentuojančiais asmenų, paleistų iš laisvės atėmimo vietų, teisinę padėtį bei socialinės paramos jiems teikimo tvarką. Pageidautina, kad paleidžiamiems nuteistiesiems būtų įteikiama rašytinė informacija su minėtų teisės aktų išrašais, reikalingų įstaigų adresais ir kita aktualia informacija.
25. Rengiant nuteistuosius paleidimui, būtina aktyviai bendradarbiauti su socialiniais darbuotojais, savivaldybėmis, darbo biržomis, pataisos inspekcijomis, nuteistųjų giminaičiais.
26. Asmenys, atliekantys ilgą laisvės atėmimo bausmę, dažnai praranda normalaus visuomeninio bendravimo bei elementarius buitinius įgūdžius. Siekiant iš naujo suformuoti šiuos įgūdžius, ruošiamiems paleisti nuteistiesiems gali būti sudaromos gyvenimo sąlygos, įgalinančios nuteistuosius priprasti gyventi savarankiškai. Nuteistieji turi būti mokomi spręsti buitines ir socialines problemas, bendrauti su valstybės ir savivaldybių institucijų atstovais bei kitais asmenimis.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Šiose metodinėse rekomendacijose pateikti bendri minimalūs reikalavimai, taikomi auklėjamojo darbo su nuteistaisiais ir jų socialinės reabilitacijos programoms, vykdomoms PDĮ. Konkretus kiekvienos programos turinys turi atitikti atskiros PDĮ, joje laikomo kontingento ir atskirų nuteistųjų specifiką.
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie
Teisingumo ministerijos direktoriaus
2000 m. lapkričio 13 d.
įsakymu Nr. 30
INDIVIDUALAUS DARBO SU NUTEISTUOJU (KALINAMUOJU) KNYGELĖS PILDYMO METODINĖS REKOMENDACIJOS
1. Vadovaujantis Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų teisingumo ministro 2000 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. 172 (Žin., 2000, Nr. 72-2243), 94 punktu, individualaus darbo su nuteistuoju (kalinamuoju) knygelė (toliau – knygelė) pildoma kiekvienam nuteistajam. Knygelė pildoma taip pat kiekvienam nepilnamečiui kalinamajam.
3. Knygelėje įrašomi duomenys remiantis nuteistojo (kalinamojo) asmens byloje esančiais dokumentais, taip pat jo asmenybės pažinimo, individualaus darbo bei socialinės reabilitacijos (adaptacijos, pataisos, integracijos į visuomenę) programų vykdymo rezultatais.
4. Atvykus nuteistajam ar nepilnamečiui kalinamajam į pataisos darbų įstaigą, pradedamas aktyvus aiškinamasis-tiriamasis darbas. Šį darbą atlieka auklėjamojo darbo, vidaus tyrimų, apsaugos ir priežiūros, sveikatos priežiūros bei įskaitos tarnybų darbuotojai. Šio darbo rezultatai įrašomi į knygelę.
5. Iki nuteistojo perkėlimo į būrį knygelėje būtina užpildyti šiuos skyrius:
6. Užpildžius nurodytus skyrius, knygelė pateikiama komisijai, skiriančiai nuteistąjį į būrį. Paskyrimo rezultatai įrašomi 2 skyriuje.
7. Susipažinęs su nuteistojo ar nepilnamečio kalinamojo asmens byla, naudodamasis atlikto aiškinamojo-tiriamojo darbo rezultatais ir anksčiau minėtų tarnybų įrašais bei gaunama papildoma informacija, būrio viršininkas (instruktorius) pildo visus kitus knygelės skyrius.
8. Pirminiai duomenys apie nuteistojo (kalinamojo) giminaičius įrašomi iš asmens bylos 13 skyriuje. Pateikus giminystę patvirtinančius dokumentus, giminaičių sąrašas papildomas.
9. Būrio viršininkas (instruktorius) kartu su psichologu, atsižvelgę į nuteistojo asmenybės ypatumus, parenka adaptacijos programą, vėliau – pataisos bei integracijos į visuomenę programas.
10. Ne rečiau kaip vieną kartą per pusmetį 29 skyriuje būrio viršininkas (instruktorius), o prireikus ir kiti įstaigos pareigūnai, užrašo pataisos programų vykdymo rezultatus bei išsamias išvadas, charakterizuojančias nuteistojo elgesį. Auklėjimo darbų kolonijoje tokio turinio įrašus rekomenduojama daryti ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį.
11. Socialinės reabilitacijos programų vykdymo eigos ir rezultatų skyriuose (27, 29, 31) įrašomi auklėjamojo pobūdžio priemonių dėl režimo reikalavimų pažeidimo taikymo rezultatai, žymos apie supažindinimą su teisės aktais, reglamentuojančiais kalinamųjų ir nuteistųjų teisinę padėtį, bei šių aktų pakeitimais ir papildymais, nuteistojo svarstymo drausminėje komisijoje rezultatai ir kt. Jeigu nuteistasis pripažintas sunkiai auklėjamuoju, įrašus apie individualaus darbo rezultatus minėtuose knygelės skyriuose privalo daryti ir individualiai paskirtas darbuotojas.
12. Knygelėje būtina daryti įrašus apie laisvės atėmimo bausmės atlikimo (kardomojo kalinimo) metu įvykusius nuteistojo (kalinamojo) sveikatos būklės, šeimyninės padėties, giminaičių, išsilavinimo, civilinių ieškinių ir kitus pasikeitimus.
13. 34 skyrių užpildo vyresnysis inspektorius (inspektorius) socialiniams klausimams nuteistojo paleidimo iš laisvės atėmimo vietos dieną.
16. Perkeliant nuteistąjį (kalinamąjį) į kitą pataisos darbų įstaigą arba pasibaigus nuteistojo bausmės laikui, knygelė įdedama į jo asmens bylą.
PASTABOS:
1. Žinios apie nuteistąjį (kalinamąjį), jo elgesį ir kiti duomenys gali būti rašomi knygelėje arba kaupiami pataisos darbų įstaigos kompiuterinėje duomenų bazėje. Pastaruoju atveju, perkeliant nuteistąjį (kalinamąjį) į kitą pataisos darbų įstaigą ar pasibaigus nuteistojo bausmės laikui, turi būti nedelsiant suformuota ir atspausdinta byla-knygelė ir įdėta į asmens bylą.