LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIZŲ IŠDAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1993 m. spalio 21 d. Nr. 797
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1993 m. spalio 21 d. nutarimu Nr. 797
Lietuvos Respublikos vizų išdavimo nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie nuostatai nustato vizų, kurios reikalingos vykstant per Lietuvos Respublikos valstybės sieną (toliau vadinama – siena), rūšis, jų išdavimo, pratęsimo bei panaikinimo tvarką, taip pat šiuos nuostatus vykdančių valstybinių institucijų kompetenciją.
2. Užsienio valstybių piliečiai ar asmenys be pilietybės (toliau vadinama – užsieniečiai), įvažiuodami į Lietuvos Respubliką, privalo turėti Lietuvos Respublikos vizą (toliau vadinama – viza), jeigu tarptautinėse sutartyse ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimuose nenumatyta kitokia tvarka.
Viza – tai žyma (įklija) asmens užsienio pase ar kitame Lietuvos Respublikos pripažintame kelionės dokumente (toliau vadinama – pasas), leidžianti jo savininkui atvykti į Lietuvos Respubliką, būti joje, išvykti iš jos arba vykti per ją tranzitu.
Vizų rūšys
Diplomatinės ir tarnybinės vizos
5. Diplomatinės ir tarnybinės vizos išduodamos asmenims, kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, tarptautines sutartis ir visų pripažintą tarptautinę praktiką naudojasi diplomatinėmis, konsulinėmis ir joms prilygintomis privilegijomis bei imunitetais ir atvyksta į Lietuvos Respubliką oficialiai arba vyksta per ją iš trečiųjų valstybių.
6. Diplomatinės vizos išduodamos šiems asmenims:
6.1. užsienio valstybių vadovams (juos lydintiems šeimos nariams) ir jų vadovaujamų delegacijų nariams;
6.2. užsienio valstybių vyriausybių vadovams (juos lydintiems šeimos nariams), jų vadovaujamų delegacijų nariams, užsienio valstybių parlamentų ir vyriausybių nariams;
6.3. užsienio valstybių užsienio reikalų ministrams (juos lydintiems šeimos nariams) ir jų vadovaujamų delegacijų nariams;
6.4. užsienio valstybių oficialių delegacijų (specialių misijų), lankančių Lietuvos Respubliką ar vykstančių per ją į trečiąsias valstybes, nariams ir juos lydintiems šeimos nariams;
6.5. užsienio valstybių diplomatiniams agentams ir konsuliniams pareigūnams, kurie vyksta į paskyrimo vietą arba grįžta iš jos, taip pat kartu su jais vykstantiems šeimos nariams.
Diplomatinio agento ar konsulinio pareigūno šeimos nariais pripažįstami: sutuoktinis, sūnus iki 18 metų, duktė, iki sudaro santuoką;
6.6. tarptautinių organizacijų atstovams ir jų šeimos nariams (išskyrus aptarnaujantįjį personalą), kai vizitas ir delegacijos sudėtis suderinta su Užsienio reikalų ministerija;
7. Tarnybinės vizos išduodamos šiems asmenims:
7.1. administracinio bei techninio ir aptarnaujančiojo personalo darbuotojams, akredituotiems Lietuvos Respublikoje veikiančiose diplomatinėse atstovybėse bei konsulinėse įstaigose ar vykstantiems per Lietuvos Respubliką į trečiąsias valstybes, taip pat užsienio valstybių masinės informacijos priemonių atstovams, nuolat dirbantiems Lietuvos Respublikoje, ir juos lydintiems šeimos nariams.
Administracinio bei techninio ir aptarnaujančiojo personalo darbuotojo šeimos nariais pripažįstami: sutuoktinis, sūnus iki 18 metų, duktė, iki sudaro santuoką;
7.2. užsienio valstybių parlamentinių ir vyriausybinių delegacijų nariams, neturintiems teisės gauti diplomatinės vizos;
7.3. užsienio valstybių prekybos atstovybių Lietuvos Respublikoje personalo nariams, neturintiems teisės gauti diplomatinių vizų;
8. Diplomatinės ir tarnybinės vizos išduodamos Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje užsienyje, taip pat Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniame departamente.
9. Diplomatinės ir tarnybinės vizos išduodamos, jeigu diplomatiniais kanalais gautas raštiškas atitinkamos valstybės Užsienio reikalų ministerijos arba jos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos Lietuvos Respublikoje prašymas, taip pat jeigu gautas raštiškas atitinkamos tarptautinės organizacijos, patvirtinančios, kad asmuo vyksta į Lietuvą arba tranzitu per ją, vykdydamas savo tarnybines funkcijas, prašymas.
10. Diplomatinės ir tarnybinės vizos išduodamos pageidaujamam laikui, bet jos galioja ne ilgiau kaip 1 metus. Užsienio valstybių diplomatinių ir prekybos atstovybių, konsulinių įstaigų, taip pat tarptautinių organizacijų atstovybių Lietuvos Respublikoje darbuotojams diplomatinės ir tarnybinės vizos išduodamos visam jų akreditavimo ar darbo Lietuvos Respublikoje laikui. Tarnybinės vizos visam nuolatinio darbo Lietuvos Respublikoje laikui išduodamos ir užsienio valstybių masinės informacijos priemonių atstovams.
Paprastosios vizos
13. Paprastosios vizos išduodamos užsieniečiams, vykstantiems į Lietuvos Respubliką trumpai paviešėti asmeniniais tikslais, turizmo, komercijos, gydymosi, taip pat kitais tikslais.
Specialiosios vizos
16. Specialiosios vizos išduodamos užsieniečiams, vykstantiems į Lietuvos Respubliką dirbti ar mokytis.
Tranzitinės vizos
18. Užsienietis, turintis tranzitinę vizą, gali vykti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją (ten ir atgal). Būti Lietuvoje, turint šią vizą, kiekvieną kartą galima ne ilgiau kaip 48 valandas.
Tranzitinių vizų galiojimo laikas – iki 1 metų.
19. Tranzitinės vizos išduodamos užsieniečiams, turintiems tos valstybės, į kurią jie vyksta per Lietuvos Respubliką, vizas. Jeigu į trečiąją valstybę vykti galima be vizų, tranzitinės vizos išduodamos užsieniečiams, jeigu jie laikosi vykimo į trečiąją valstybę taisyklių.
Kolektyvinės vizos
22. Kolektyvinės vizos gali būti išduotos, jeigu:
23. Kolektyvinė viza – tai grupės asmenų sąrašas, kurio gale dedama atitinkama žyma apie vykstančių asmenų skaičių. Tokia pati viza turi būti ir grupės vadovo pase.
Vienkartinės ir daugkartinės vizos
25. Užsienietis, turintis vienkartinę vizą, gali vieną kartą atvykti į Lietuvos Respubliką, būti joje vizoje nurodytą laiką ir išvykti iš jos.
26. Užsienietis, turintis daugkartinę vizą, gali vizos galiojimo laiką daug kartų atvykti į Lietuvos Respubliką, būti joje ir išvykti iš jos.
27. Vienkartinės ir daugkartinės diplomatinės, tarnybinės, paprastosios ir tranzitinės vizos išduodamos ne ilgiau kaip 1 metams. Visas buvimo laikas Lietuvos Respublikoje (įskaitant vizos pratęsimą) negali būti ilgesnis kaip 90 dienų (turint tranzitinę vizą, ši nuostata negalioja). Šie reikalavimai netaikomi 6.3 ir 7.1 punktuose nurodytiems asmenims.
28. Specialiosios vizos yra daugkartinės ir išduodamos visam darbo ar mokymosi Lietuvos Respublikoje laikui, bet ne ilgiau kaip 2 metams. Jeigu darbo ar mokymosi laikas ilgesnis, pasibaigus 2 metams, gali būti išduota nauja specialioji viza.
Prašymų gauti vizas pateikimas
30. Prašymų gauti vizas ir jas pratęsti pateikimo tvarką nustato Vidaus reikalų ministerija kartu su Užsienio reikalų ministerija.
31. Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienyje, gavusi prašymą, sprendimą dėl vizos išdavimo priima ne vėliau kaip per 10 dienų.
Jeigu sprendimui priimti reikalinga Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos išvada, šis terminas gali būti pratęstas iki mėnesio.
32. Viza, kuria užsienietis nepasinaudoja ir kurios galiojimo laikas pasibaigia, nepratęsiama, išskyrus tuos atvejus, kai užsienietis pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad jis negalėjo ja pasinaudoti dėl pateisinamų priežasčių (ligos ir kitų). Šis reikalavimas netaikomas diplomatinėms ir tarnybinėms vizoms.
33. Už vizos išdavimą, pratęsimą ir paslaugų, susijusių su jos išdavimu ar pratęsimu, suteikimą imamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos rinkliavos.
34. Vizoje nurodytas laikas (kartu su pratęsimais), leidžiantis būti Lietuvos Respublikoje, negali būti ilgesnis kaip 90 dienų. Ši nuostata netaikoma diplomatinėms, tarnybinėms ir specialiosioms vizoms.
35. Viza neišduodama, jeigu užsienietis:
35.1. pateikia Lietuvos Respublikoje nepripažintą ar negaliojantį pasą arba kitą kelionės dokumentą;
35.3. negali pateikti duomenų, patvirtinančių, kad turi lėšų, kurių reikia gyventi Lietuvos Respublikoje, grįžti į savo valstybę arba išvykti į kitą valstybę, į kurią išvykti turi teisę;
35.4. serga arba turi sveikatos sutrikimų, galinčių sukelti grėsmę visuomenės sveikatai ir saugumui, o jo susirgimas nurodytas Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintame sąraše;
35.5. priklauso totalitarinei, teroristinei arba prievartą naudojančiai organizacijai, keliančiai grėsmę saugumui ir viešajai tvarkai Lietuvos Respublikoje, taip pat yra slaptos antivalstybinės ar nusikalstamos organizacijos narys;
35.6. yra padaręs nusikaltimų pasauliui ir žmonijai, yra karinis nusikaltėlis arba masinių represijų dalyvis;
37. Sprendimą išduoti vizą arba jos neišduoti priima įgaliotas atitinkamos valstybinės tarnybos pareigūnas.
Kilus neaiškumams ar abejonėms dėl vizų išdavimo, sprendimą priima Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, o užsienyje – Užsienio reikalų ministerijos Konsulinis departamentas.
Vizų išdavimo kontrolė ir jų panaikinimas
38. Vizų išdavimo, registravimo, apskaitos ir panaikinimo tvarką (išskyrus 11 punkte nurodytus atvejus) nustato Vidaus reikalų ministerija.
39. Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos sudaro užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, sąrašą.
Draudimas atvykti į Lietuvos Respubliką užsieniečiui gali būti nustatomas apibrėžtam arba neapibrėžtam laikui.
41. Sprendimą dėl vizos panaikinimo priima:
41.1. iki atvykstant užsieniečiui į Lietuvos Respubliką – Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos arba Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienyje, kuri apie priimtą sprendimą informuoja Migracijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos;