LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. BIRŽELIO 26 D. NUTARIMO NR. 680 „DĖL VALSTYBĖS KONTROLIUOJAMŲ AKCINIŲ BENDROVIŲ (UŽDARŲJŲ AKCINIŲ BENDROVIŲ) IR VALSTYBĖS ĮMONIŲ VADOVAUJANČIŲJŲ DARBUOTOJŲ DARBO APMOKĖJIMO BEI PELNO NAUDOJIMO „ PAPILDYMO
1997 m. rugpjūčio 11 d. Nr. 899
Vilnius
Papildyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. 680 „Dėl valstybės kontroliuojamų akcinių bendrovių (uždarųjų akcinių bendrovių) ir valstybės įmonių vadovaujančiųjų darbuotojų darbo apmokėjimo bei pelno naudojimo“ (Žin., 1997, Nr. 61-1456) šiuo 6 punktu:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. 680
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. rugpjūčio 11 d. nutarimo Nr. 899
redakcija)
Valstybės kontroliuojamų akcinių bendrovių (uždarųjų akcinių bendrovių) ir valstybės įmonių administracijos vadovų (generalinio direktoriaus, direktoriaus) ir jų pavaduotojų tarnybinių atlyginimų apskaičiavimo tvarka
1. Valstybės kontroliuojamų akcinių bendrovių (uždarųjų akcinių bendrovių), valstybės įmonių (toliau vadinama – įmonių) administracijos vadovų (generalinio direktoriaus, direktoriaus) ir jų pavaduotojų tarnybiniai atlyginimai priklauso nuo įmonės darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio.
2. Valstybės kontroliuojamos akcinės bendrovės (uždarosios akcinės bendrovės) arba įmonės darbuotojų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis apskaičiuojamas taip: praėjusio ketvirčio įmonės apskaičiuotos darbo apmokėjimo lėšos dalijamos iš to ketvirčio įmonės vidutinio darbuotojų skaičiaus ir dalijamos iš 3.
3. Įmonės darbo apmokėjimo lėšos yra visų rūšių darbo užmokestis už atliktą darbą ar dirbtą laiką, įskaitant įvairias priemokas, priedus, išmokas iš pelno, nuolatines ir vienkartines premijas, kompensacijas už nedirbtą laiką (atostogas, prastovas ir pan.).
4. Į darbo apmokėjimo lėšų sumą neįskaitomos išeitinės pašalpos ir kompensacijos, dividendai, materialinė pašalpa, išmokos pagal rangos, autorines ir kitas civilines sutartis, taip pat delspinigiai už laiku neišmokėtą darbo užmokestį, dotacijos darbuotojams maitinti, kompensacinės išmokos (butų nuomos, komunalinių paslaugų, už mėnesinius transporto bilietus ir pan.), negrąžintos lėšos, kurios buvo panaudotos gyvenamųjų namų ir butų statybai, ligos pašalpos ir kitos išmokos.
5. Įmonės vidutinis darbuotojų skaičius – tai ne tik visą darbo dieną dirbusių darbuotojų skaičius, bet ir darbuotojai, dirbantys darbovietėje trumpesnį darbo laiką negu numatyta įstatymų, dirbantys pagal terminuotas ir neterminuotas darbo sutartis neatsižvelgiant į tai, ar ši jų darbovietė pagrindinė ar ne pagrindinė. Darbuotojai, nedirbę dėl prastovos ar nemokamų atostogų, prilyginami dirbantiems darbuotojams.
6. Darbuotojai, dirbantys ne visą mėnesį arba ne visą darbo dieną, sąlyginai perskaičiuojant prilyginami darbuotojams, dirbusiems visą mėnesį ir visą darbo dieną (pagal Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą metodiką, kuri taikoma atliekant metinį darbo užmokesčio tyrimą DA-03 ir P-01).
7. Į vidutinį darbuotojų skaičių neįskaitomos moterys, išėjusios nėštumo ir gimdymo atostogų, moterys, prižiūrinčios vaikus iki 3 metų, darbuotojai, pašaukti į būtinąją karo tarnybą, darbuotojai, dirbantys pagal rangos, autorines ar kitas civilines sutartis, praktikantai, mokiniai, įmonių direktorių valdybų nariai (jeigu jie nėra įmonės, bendrovės darbuotojai) ir teisėtvarkos organų sulaikytieji darbuotojai.
______________