LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL GELEŽINKELIO TRANSPORTO ŪKINĖS VEIKLOS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1996 m. kovo 29 d. Nr. 406
Vilnius
2. Pavesti Susisiekimo ministerijai išduoti licencijas verstis geležinkelio transporto ūkine veikla, atlikti licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, prireikus sustabdyti ir panaikinti šių licencijų galiojimą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 406
Geležinkelio transporto ūkinės veiklos licencijavimo taisyklės
Bendroji dalis
1. Šios taisyklės reglamentuoja Lietuvos Respublikoje įregistruotų ir steigiamų įmonių geležinkelio transporto ūkinės veiklos licencijavimą.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. įmonė – Lietuvos Respublikoje įregistruotas ar steigiamas ūkio subjektas, kurio pagrindinė veikla yra keleivių ir (ar) krovinių vežimas geležinkeliu, su sąlyga, kad trauka užtikrinama nuosavomis ar nuomojamomis traukos priemonėmis;
Licencijų rūšys
4. Nustatomos šios licencijos:
Licencijas išduodanti institucija ir jos įgaliojimai
7. Susisiekimo ministerija turi teisę:
Dokumentai, kurių reikia licencijai gauti
9. Įmonė, pageidaujanti verstis geležinkelio transporto ūkine veikla, pateikia nustatytosios formos paraišką gauti licenciją Susisiekimo ministerijai. Paraiškoje turi būti nurodyta:
9.1. duomenys apie pareiškėją: įmonės kodas (jeigu licenciją įsigyja jau įregistruota įmonė), pavadinimas, adresas, telefono ir fakso numeriai;
10. Kartu su paraiška gauti licenciją įmonė turi pateikti:
10.1. įmonės įstatų ir įregistravimo pažymėjimo kopijas (įmonės, dirbančios be įstatų, jų nepateikia);
10.2. pažymą apie turimas darbo patalpas, ryšių ir informacijos priėmimo bei perdavimo priemones, dokumentą, įrodantį naudojimosi darbo patalpomis teisėtumą;
10.3. verslo planą (vienerių veiklos metų). Plane turi būti smulkiai nurodyta numatoma veikla, investicijos, taip pat lėšų, būtinų šiai veiklai, šaltiniai;
10.4. pažymą apie įmonės valdymo struktūrą bei įmonės vadovaujančiųjų asmenų profesinę kvalifikaciją. Šie asmenys turi turėti gerą reputaciją, aukštojo mokslo diplomą, profesinę darbo geležinkelio transporte patirtį. Pasikeitus įmonės vadovaujančiajam asmeniui, naujojo vadovo profesinė kompetencija turi atitikti šiame punkte nurodytus reikalavimus;
10.5. pažymą apie nuosavas ar nuomojamas traukos priemones. Pažymoje turi būti nurodytas traukos priemonių skaičius, jų sertifikavimo terminai, taip pat kas atsakingas už traukos priemonių techninę būklę;
10.6. pažymą apie įmonės finansinę būklę. Įmonė privalo turėti pakankamai lėšų, kurių reikia verslo plane numatytiems tikslams pirmaisiais metais įgyvendinti;
10.7. valstybinės mokesčių inspekcijos ir Muitinės departamento prie Finansų ministerijos pažymas, kad sumokėti mokesčiai;
11. Steigiama įmonė, norinti gauti licenciją, kartu su paraiška pateikia atitinkamos įmonės rūšies steigimo dokumentus. Kitus šiose taisyklėse nurodytus dokumentus ir įregistravimo pažymėjimo kopiją įmonė privalo pateikti per mėnesį nuo įmonės įregistravimo dienos.
Dokumentų nagrinėjimas, licencijų išdavimas
13. Gavusi paraišką bei dokumentus, Susisiekimo ministerija per 30 dienų privalo išduoti licenciją arba pateikti raštu motyvuotą atsisakymą ją išduoti.
14. Priėmus sprendimą išduoti licenciją, pateikta paraiška ir dokumentai lieka Susisiekimo ministerijoje.
16. Licencijoje nurodoma:
16.7. licencijos išdavimo data.
Jeigu licencija išduodama steigiamai įmonei, verstis licencijoje nurodyta veikla ši įmonė įgyja teisę tik ją įregistravus Lietuvos Respublikos įmonių registre. Įmonės kodą licencijoje įrašo Susisiekimo ministerija, kai licencijos turėtojas pateikia įmonės įregistravimo pažymėjimo nuorašą.
17. Išduodamos licencijos registruojamos Susisiekimo ministerijoje, tam skirtame žurnale. Žurnale nurodoma:
18. Fiziniai bei juridiniai asmenys Susisiekimo ministerijos nustatyta tvarka turi teisę gauti informaciją apie tai, ar konkreti įmonė turi licenciją ir ar ji galioja.
19. Praradęs licenciją, licencijos turėtojas privalo pateikti motyvuotą paaiškinimą Susisiekimo ministerijai. Susisiekimo ministerija apie tai, kad prarastoji licencija negalioja, privalo paskelbti Lietuvos Respublikos dienraščiuose (licencijos turėtojo lėšomis) ir išduoti licencijos dublikatą su žyma „dublikatas“.
Atsisakymas išduoti licenciją
20. Susisiekimo ministerija turi teisę atsisakyti išduoti licenciją, jeigu:
21. Atsisakius išduoti licenciją, apie tai raštu pranešama pareiškėjui, nurodomi atsisakymo išduoti licenciją motyvai. Šį sprendimą įmonė turi teisę skųsti teismine tvarka.
Mokesčiai už licencijas
Licencijuojamos veiklos sąlygos
24. Licencijos turėtojas privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių licencijuojamą veiklą, taip pat šių taisyklių reikalavimų.
Įmonė, teikianti tarptautinio keleivių ir krovinių vežimo paslaugas, privalo laikytis ir dvišalių ar daugiašalių susitarimų dėl tarptautinio susisiekimo geležinkeliais nustatytos tvarkos.
25. Licencijuojamai veiklai vykdyti įmonės privalo turėti specialistus, susipažinusius su keleivių ir bagažo, krovinių vežimo taisyklėmis, tarptautinių susitarimų ir taisyklių, reglamentuojančių geležinkelio transporto veiklą, taip pat tarifų apskaičiavimo ir taikymo reikalavimais.
26. Įmonė privalo nuolat tikrinti ir sertifikuoti traukos priemones ir vagonus įmonės nustatyta tvarka.
27. Įmonė, vykdydama licencijuojamą veiklą, privalo užtikrinti geležinkelio eismo saugumą, taip pat vykdyti kitus geležinkelio technologinius aktus.
Įmonė privalo nuolat tikrinti darbuotojų, tiesiogiai susijusių su eismo saugumu, žinias.
28. Įmonė, įsigijusi licenciją, licencijuojamai veiklai vykdyti sudaro sutartį su įmone, prižiūrinčia geležinkelius (jeigu tai nėra tas pats ūkio subjektas).
29. Licencijos turėtojas negali savo vardu įgalioti kitų įmonių arba leisti kitoms įmonėms vykdyti licencijoje nurodytą veiklą.
30. Licencijos originalas turi būti laikomas įmonėje (licencijoje nurodytu adresu). Įmonės vadovas arba jo įgaliotas asmuo privalo pateikti licenciją kontroliuoti įmonės veiklą turinčių teisę pareigūnų reikalavimu.
31. Įmones, pagal šias taisykles vykdančias licencijuojamą veiklą, kontroliuoja ir licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą jose atlieka Susisiekimo ministerija bei kitos turinčios šią teisę valstybinės institucijos.
Licencijų galiojimo sustabdymas ir panaikinimas
33. Licencijos galiojimas gali būti sustabdomas, jeigu:
33.1. įmonė buvo nutraukusi licencijuojamą veiklą daugiau kaip 6 mėnesius arba nepradėjo veiklos per 6 mėnesius nuo licencijos išdavimo dienos;
33.4. nesilaikoma Lietuvos Respublikos teisės aktų, tarptautinių susitarimų, reglamentuojančių licencijuojamą veiklą, reikalavimų;
34. Sustabdžiusi licencijos galiojimą, Susisiekimo ministerija per 5 dienas raštu praneša apie tai licencijos turėtojui ir nustato laiką, per kurį licencijos turėtojas privalo pašalinti licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus. Šis laikas gali būti pratęstas motyvuotu licencijos turėtojo prašymu.
35. Licencijos galiojimas gali būti panaikinamas, jeigu:
35.2. licencijos turėtojas pakartotinai per vienerius metus pažeidžia 33.2, 33.4 ir 33.5 punktų nuostatas;
35.3. licencijos turėtojas per nustatytąjį laiką nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;
36. Apie licencijos galiojimo panaikinimą ir to priežastis įmonei pranešama raštu per 5 dienas nuo sprendimo dėl licencijos galiojimo panaikinimo priėmimo dienos.
Licencijos turėtojas, gavęs pranešimą, privalo per 15 dienų grąžinti licenciją Susisiekimo ministerijai.
Informacija apie licencijų išdavimą, galiojimo sustabdymą ar licencijų panaikinimą
38. Susisiekimo ministerija, išdavusi licenciją, sustabdžiusi licencijos galiojimą, panaikinusi licencijos galiojimo sustabdymą ar panaikinusi licencijos galiojimą, skelbia apie tai „Valstybės žiniose“. Skelbime nurodomi šie duomenys: