LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1997 m. rugsėjo 18 d. Nr. 117
Vilnius
Vadovaudamasis 1995 m. lapkričio 30 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo Nr. I-1110 „Dėl Lietuvos Respublikos ryšių įstatymo įgyvendinimo“ 3 punkto 3 dalimi:
1. Tvirtinu Telekomunikacijų tinklų apsaugos taisykles ir nustatau jų įsigaliojimą nuo 1997 m. spalio 1 d.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos
ryšių ir informatikos ministro
1997 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. 117
TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ APSAUGOS
T A I S Y K L Ė S
Bendroji dalis
1. Šios taisyklės reglamentuoja telekomunikacijų tinklų apsaugą, apsaugos zonų matmenis, jų žymėjimo būdus bei darbų juose tvarką. Šios taisyklės yra privalomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.
2. Telekomunikacijų tinklams priskiriama: kabelių linijos ir jų sujungimo movos, telefoninė kanalizacija, šviesolaidinių kabelių sujungimo movų apsaugos dėžės, antžeminių ir požeminių neaptarnaujamų stiprinimo ir regeneracinių punktų (NSP, NRP) konteineriai ir jų antstatai, nurodomieji, įspėjamieji ir technologiniai kabelių trasos žymėjimo vietovėje ženklai (žr. 1 priedą), kabelio perėjos per vandens užtvaras įrenginiai, apsaugos priemonės nuo korozijos ir įvairių elektromagnetinių įtakų, šachtos, kolektoriai, spintos, oro linijų stulpai ir laidai, įrenginiai orui į kabelius ir konteinerius pūsti, patalpos ir estakados kabeliams sandėliuoti, laidinės radiotransliacijos linijos ir jiems priklausantys įrenginiai, radijo relinių linijų antenų stiebai ir konteineriai su šių linijų įrenginiais.
3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys darbus telekomunikacijų tinklų apsaugos zonose ir galintys pažeisti normalų telekomunikacijų funkcionavimą, privalo pagal šias taisykles nustatyti darbų, vykdomų telekomunikacijų tinklų apsaugos zonose, tvarką.
4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, taip pat įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, privalo vykdyti jų naudojamiems žemės sklypams nustatytas specialiąsias žemės (miško) naudojimo ryšių linijų apsaugos zonose sąlygas.
Telekomunikacijų tinklų apsaugos zonos ir proskynos
5. Telekomunikacijų tinkluose nustatomos apsaugos zonos ir įrengiamos proskynos želdiniuose bei miškų masyvuose.
Apsaugos zonas (proskynas) sudaro:
požeminių kabelių ir oro telekomunikacijų linijų
– žemės ruožas išilgai tų linijų, kuris pažymimas lygiagretėmis tiesiosiomis, nutolusiomis nuo požeminio kabelio trasos arba nuo oro linijos kraštinių laidų po 2 metrus į abi puses;
povandeninių kabelių telekomunikacijų linijų, nutiestų per laivybai ar plukdymui naudojamas upes, ežerus, vandenvietes ir kanalus
– vandens ruožas per visą gylį nuo vandens paviršiaus iki dugno, esantis tarp lygiagrečių plokštumų, nutolusių nuo povandeninio kabelio trasos jūroje per 0,25 mylios ir nuo kabelio trasos po 100 metrų į abi puses, jei kabelis eina per upes, ežerus, vandenvietes;
antžeminių ir požeminių neaptarnaujamų stiprinimo ir regeneracinių punktų
– žemės sklypas, kuris pažymimas uždara linija, nutolusia nuo šių punktų arba nuo jų apkasimo ribos per 3 metrus;
radiorelinių linijų
– nustatomos pagal radiorelinių linijų ir jų įrenginių projektus.
Telekomunikacijų tinklų žymėjimas vietovėje
7. Požeminių telekomunikacijų tinklai, esantys už miesto ribos, žymimi technologiniais ir įspėjamaisiais ženklais, kurių pavyzdžius tvirtina Ryšių ir informatikos ministerija. Vykdant statybos darbus, tikslią požeminių telekomunikacijų tinklų vietą mieste, gyvenvietėse, tiek už jų ribų pagal techninius dokumentus, specialiomis techninėmis priemonėmis ir atkasdami telekomunikacijų tinklus nustato juos eksploatuojančiųtelekomunikacijų įmonių specialistai fizinio ar juridinio asmens, prašančio leidimo atlikti darbus, lėšomis. Kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims savavališkai nustatinėti požeminių telekomunikacijų vietą draudžiama.
8. Kabelių, nutiestų per laivybai ar plukdymui naudojamas upes, ežerus, vandenvietes ir kanalus, trasos žymimos ant kranto statomais įspėjamaisiais ženklais.
10. Radiorelinių telekomunikacijų linijų trasose telekomunikacijų įmonė nustato tam tikrus žemės sklypus, kuriuose draudžiama statyti pastatus ir statinius, kad būtų išvengta radijo bangų ekranavimo, žemės sklypų vieta ir ribos nurodomos radiorelinių linijų įrengimo projektuose ir žemėtvarkos dokumentuose.
Darbai telekomunikacijų tinklų apsaugos zonose
11. Apsaugos zonose (proskynose) be raštiško įmonės, eksploatuojančios telekomunikacijų tinklus, leidimo ir darbų metu nesant šios įmonės atstovo, draudžiama:
11.3. naudoti smūginius įrankius (laužtuvus ir kt.) bei mechanizmus (buldozerius, ekskavatorius ir kt.);
11.5. sodinti medžius, rengti lauko stovyklas, sandėliuoti įvairias medžiagas, pašarus ir trąšas, daryti žemės sampilus, kurti laužus, statyti statinius;
11.6. rengti automobilių, traktorių bei kitų mechanizmų pervažas ar stovėjimo aikšteles, vežti po oro telekomunikacijų linijų laidais negabaritinius krovinius;
11.7. statyti laivų, baržų ir plaukiojančių kranų prieplaukas, atlikti krovimo, dugno gilinimo ir žemės kasimo darbus, mesti inkarus, plaukti su nuleistais inkarais, grandinėmis, lotais, velkėmis ir tralais, skirti žvejybos plotus, rengti girdyklas, kapoti bei kirsti (pjaustyti) ledą;
12. Fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie netoli telekomunikacijų tinklų apsaugos zonų (proskynų) atlieka sprogdinimo, karjero darbus ir pan. ir gali sugadinti telekomunikacijų tinklus, privalo iš anksto pranešti telekomunikacijų tinklus toje apsaugos zonoje eksploatuojančiai įmonei apie tokių darbų atlikimo vietą ir laiką.
13. Telekomunikacijų tinklų apsaugos zonose (proskynose) draudžiama:
13.1. užversti ir laužyti technologinius ir įspėjamuosius ženklus, versti ant požeminių kabelių linijų trasų sunkius daiktus, rengti šiose trasose rūgščių, druskų bei šarmų nuotėkius;
13.2. atidaryti neaptarnaujamų stiprinimo punktų (antžeminių ir požeminių) bei radiorelinių stočių, telefono kanalizacijos kabelių šulinių, skirstomųjų spintų ir kabelių dėžių duris bei angas, taip pat jungti prie telekomunikacijų linijų kokius nors prietaisus, išskyrus asmenis, prižiūrinčius šias linijas;
14. Fiziniai ir juridiniai asmenys, apsaugos zonose (proskynose) atliekantys šių taisyklių 11 punkte nurodytus darbus, privalo turėti Ryšių ir informatikos ministerijos nustatytos formos raštišką įmonės, kurios žinioje yra telekomunikacijų tinklai, leidimą.
15. Fizinis ar juridinis asmuo, atliekantis darbus telekomunikacijų tinklų apsaugos zonoje (proskynoje), prieš pradėdamas dirbti, privalo ne vėliau kaip prieš tris dienas iki darbų pradžios iškviesti įmonės, eksploatuojančios šiuos tinklus, atstovą, kad pagal techninius dokumentus, techninėmis priemonėmis ir atkasant tranšėjas tiksliai nustatytų požeminių kabelių ir kitų esamų ir projektuojamų požeminių telekomunikacijų tinklų vietas, jų paklojimo gylį.
16. Patikslinta telekomunikacijų tinklų požeminių įrenginių trasa darbų zonoje turi būti pažymima įspėjamaisiais ženklais. Ženklai statomi tiesiuose trasos ruožuose kas 15–20 m, taip pat visose didesnėse kaip 0,5 m nukrypimo nuo trasos tiesiosios ašies vietose, trasos posūkiuose ir ant grunto kasimo ribos, kur darbai turi būti atliekami rankiniu būdu.
17. Patikslinus telekomunikacijų tinklų trasą, telekomunikacijų įmonė darbus tinklų apsaugos zonoje atliekančiam fiziniam ar juridiniam asmeniui išduoda nustatytos formos leidimą (žr. 2 priedą). Leidimas išduodamas per 1 darbo dieną. Išdavus leidimą, už pastatytų ženklų saugą ir telekomunikacijų tinklų saugumą atsako atliekantis darbus fizinis ar juridinis asmuo.
18. Jeigu nėra raštiško leidimo darbams apsaugos zonoje (proskynoje) atlikti arba jei pažeidžiami kiti šių taisyklių reikalavimai, įmonės, eksploatuojančios telekomunikacijų tinklus, atstovas turi teisę nutraukti darbus ir surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolą.
19. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys darbus apsaugos zonoje arba proskynoje, privalo ne vėliau kaip prieš vieną dieną iki darbų pradžios telefonograma pranešti telekomunikacijų įmonei, eksploatuojančiai telekomunikacijų tinklus, kurią dieną ir valandą bus atliekami darbai, kuriuose privalo dalyvauti jos atstovas.
Jeigu įmonės, eksploatuojančios telekomunikacijų tinklus, atstovai neatvyksta, juridiniai arba fiziniai asmenys, atliekantys darbus, privalo vienos paros laikotarpiu telefonograma apie tai informuoti minėtos įmonės vadovą. Neatvykus telekomunikacijų tinklus eksploatuojančios įmonės atstovui, draudžiama dirbti darbus, nurodytus šių Taisyklių 11 punkte, telekomunikacijų tinklų apsaugos zonoje. Mechanizmų ir darbininkų prastovų nuostolius privalo atlyginti telekomunikacijų tinklus eksploatuojanti įmonė.
20. Jeigu požeminių telekomunikacijų tinklų trasose būtina įrengti laikinus kelius statybų mašinoms ir mechanizmams, tai organizacija, vykdanti statybos darbus, susitarusi su šių tinklų savininkais, privalo užkloti tinklų trasas apsaugos danga. Tai turi būti numatyta statybos projekte.
21. Jeigu per projektuojamų pastatų ir įrenginių statybos aikštelių teritoriją eina telekomunikacijų tinklai, tai šių objektų statybos projektuose ir sąmatose, suderinus su įmonėmis, kurių žinioje yra telekomunikacijų tinklai, turi būti numatomos šių tinklų apsaugos užtikrinimo priemonės.
22. Vežant aukštus krovinius pro oro ryšių linijų laidus, kad jie nenutrūktų, reikia laikinai laidus pakelti – pastatyti skersinius arba aukštesnius stulpus. Laidus reikia pakelti į tokį aukštį, kad tarpas tarp jų ir aukščiausio krovinio (mechanizmo) taško būtų ne mažesnis kaip 200 mm. Šiuos darbus atlieka liniją eksploatuojanti įmonė fizinio ar juridinio asmens, vežančio krovinius, lėšomis.
23. Fizinis ar juridinis asmuo, kasantis tranšėjas ir duobes, kurios susikerta su telekomunikacijų tinklais, privalo juos saugoti. Jeigu atkastieji telekomunikacijų tinklai neapsaugoti nuo mechaninių sužalojimų, reikia įrengti laikiną jų saugą.
25. Medžių, esančių oro telekomunikacijų linijų apsaugos zonoje, genėjimą miestų teritorijose tvarko savivaldybės, iš anksto suderinusios su telekomunikacijų tinklus eksploatuojančia įmone.
26. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys žemės darbus, radę požeminius telekomunikacijų tinklus arba signalinę juostą, nepažymėtus šių darbų techniniuose dokumentuose, turi iš karto nutraukti darbus, imtis priemonių telekomunikacijų tinklų saugumui užtikrinti ir apie tai pranešti artimiausiai telekomunikacijų įmonei.
27. Jeigu kabelis iškeliamas inkaru arba žvejybos įrankiais, laivų kapitonai (laivų vadai) turi stengtis kabelį nuleisti saugiai, nepaisant to, kad netenkama inkaro arba įrankių. Apie kabelio pakėlimą laivų kapitonai (laivų vadai) nedelsdami per radiją praneša artimiausiam uostui ir nurodo vietos koordinates, laiką, kada kabelis buvo pakeltas, ir apie tai informuoja artimiausią telekomunikacijų tinklus eksploatuojančią įmonę.
Telekomunikacijų įmonės teisės
28. Įmonėms, eksploatuojančioms telekomunikacijų tinklus, jų apsaugos zonose (proskynose), suderinus su žemės savininkais (naudotojais) ir atlyginant jiems padarytus nuostolius, leidžiama:
28.1. tiesti kelius, rengti įvažiavimus, statyti tiltus ir kitus įrenginius, kurie reikalingi šiems tinklams eksploatuoti;
28.3. persodinti medžius, genėti medžių šakas ir iškirsti išaugusius jaunuolynus bei krūmus, kad būtų palaikomas nustatytas proskynų plotis.
29. Likviduoti avarijas ir atlikti eksploatacinę telekomunikacijų tinklų priežiūrą galima bet kuriuo laiku.
30. Telekomunikacijų įmonės raštu įgaliotas asmuo, iš anksto perspėjęs žemės valdos savininką, gali įeiti į šią valdą (jei ji neužstatyta pastatais, nenaudojama kaip sodas ar pramogų aikštelė) telekomunikacinių įrenginių projektiniams tyrimams.
31. Telekomunikacijų įmonė turi teisę prižiūrėti telekomunikacijų technines priemones gatvėse bei kitose viešosiose vietose, jeigu tai netrukdo žmonių bei transporto judėjimui, taip pat patekti į privačios nuosavybės objektus, kai reikia įrengti, patikrinti ar pataisyti juose esančias telekomunikacijų ryšių technines priemones.
32. Į Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijoms bei jų struktūroms priklausančias žemės valdas telekomunikacijų įmonės atstovai gali įeiti šių ministerijų bei Ryšių ir informatikos ministerijos bendro įsakymo nustatyta tvarka.
33. Įvykus avarijoms telekomunikacijų tinkluose, einančiuose per miškų masyvus, leidžiama vietose prie šių tinklų trasos kirsti medžius avarijoms likviduoti. Vėliau nustatyta tvarka gaunami miško kirtimo bilietai (orderiai) ir išvalomos kirtavietės.
34. Planinis telekomunikacijų tinklų, einančių per žemės ūkio naudmenas, remontas atliekamas tada, kai pasėliams padaromi mažiausi nuostoliai.
35. Atlikus telekomunikacijų tinklų remontą ar statybos darbus, įmonės, eksploatuojančios šiuos tinklus, žemės naudmenas turi sutvarkyti taip, kad jos būtų tinkamos naudoti, ir atlyginti žemės naudotojams padarytus nuostolius.
36. Telekomunikacijų tinklų remontas bei atstatymo darbai, kai reikia išardyti kelio dangą ir kasti žemę, atliekami tik iš anksto suderinus jų atlikimo sąlygas su atitinkamomis kelių įmonėmis, kelių savininkais, o miestų ir gyvenviečių teritorijoje – su savivaldybėmis ir gavus jų raštišką leidimą, o jeigu atliekant darbus kliudoma eismui – būtina suderinti su Vidaus reikalų ministerija.
Paraiška darbams atlikti turi būti išnagrinėta per 3 darbo dienas, po to informuojamas pareiškėjas.
37. Jeigu, įvykus avarijai telekomunikacijų tinkluose, negalima organizuoti aplinkinio ryšio, tai kelio danga ardoma ir žemė kasama raštiškai nesuderinus, tik būtina į darbo vietą iškviesti suinteresuotos įmonės arba savivaldybės atstovą bei pranešti Vidaus reikalų ministerijai. Be to, šiuos darbus atliekanti įmonė apie avarijos vietas turi įrengti apylankas, išdėlioti įspėjamuosius transporto bei pėsčiųjų ženklus. Kelio pagrindas ir danga atstatomi įmonės, eksploatuojančios telekomunikacijų tinklus, lėšomis bei suderintais su savivaldybe terminais.
1 priedas
prie Telekomunikacijų tinklų apsaugos
taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos
ryšių ir informatikos ministro
1997 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. 117
Technologinių ir įspėjamųjų ženklų, žyminčių požeminių telekomunikacijų tinklus, pavyzdžiai
2 priedas
prie Telekomunikacijų tinklų apsaugos
taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos
ryšių ir informatikos ministro
1997 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. 117
................................................................................................................................................................
(telekomunikacijų įmonės, įmonės padalinio pavadinimas)
LEIDIMAS
Darbams....................................................................... telekomunikacijų tinklų apsaugos zonoje atlikti
............................................................................................................... 199.... m................. mėn...... d.
1. Išduotas .............................................................................................................................................
(visas organizacijos pavadinimas, adresas ir telefonų numeriai)
................................................................................................................................................................
2. Atlikti darbus .....................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
(darbų pobūdis)
3. Darbų atlikimo adresas ......................................................................................................................
................................................................................................................................................................
4. Darbų atlikimo terminai:
Pradžia: 199.. m........ mėn...... d. pabaiga: 199.. m......... mėn...... d.
5. Už darbus atsakingas statybinės organizacijos atstovas ....................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
(pavardė, vardas, pareigos)
6. Darbų sąlygos ....................................................................... telekomunikacijų tinklų saugos zonoje
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
7. Tiksli kabelių linijos trasos vieta, nustatyta kartu su statytojo-rangovo (užsakovo) atstovu pagal dokumentus, kabelio ieškotuvu ir kabelio atkasimo būdu.
Kabeliai atkasti....................... vietose,................. m trasos ilgyje, toje trasoje pastatyta............... vnt.
įspėjamųjų ženklų,............ vnt. gairių,.................. vnt. technologinių stulpelių,............. vnt. užkardų.
8. Pasikeitus mechanizatoriui, brigadininkui, meistrui ar darbų vykdytojui, jie turi būti supažindinti su darbų sąlygomis kabelių linijų saugos zonoje, tik po to jiems leidžiama dirbti.
9. Asmenys, pažeidę darbų taisykles telekomunikacijų tinklų saugos zonoje, traukiami baudžiamojon atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 29 d. nutarimą Nr. 1640.
10. Trasos su atitinkamomis žymomis, priderinimais ir ženklais eskizas:
|
Telekomunikacijų įmonės ......................................................................................................................
filialo ........................................................................................................................................ tarnybos
..................................................................................... cecho (ruožo) atstovas......................................
....................................................... .........
(pareigos) (parašas) (telefonas)
Statybos (užsakovo) organizacijos atstovas
....................................................... .........
(pareigos) (parašas) (telefonas)
Leidimas surašomas dviem egzemplioriais. Vienas lieka telekomunikacijų tarnybai, kitas – statybos organizacijos atstovui.
Leidimas pratęstas nuo 199..... m........................ mėn...... d.
iki 199..... m........................ mėn...... d.
______________