LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO,

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO,

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR

STATISTIKOS DEPARTAMENTO PRIE

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS GENERALINIO DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL INFORMACIJOS APIE LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAMINAMAS, IMPORTUOJAMAS, EKSPORTUOJAMAS IR GAMYBOJE NAUDOJAMAS CHEMINES MEDŽIAGAS IR PREPARATUS, JŲ SAVYBES, GALIMĄ POVEIKĮ ŽMOGAUS SVEIKATAI IR APLINKAI PATEIKIMO, RINKIMO, KAUPIMO BEI TOLESNIO PASKIRSTYMO TVARKOS

 

2002 m. vasario 8 d. Nr. 52/77/44/30

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 36-987) 17 ir 18 straipsniais ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. spalio 26 d. nutarimu Nr. 1273 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymą“ (Žin., 2000, Nr. 91-2833):

1. Tvirtiname Informacijos apie Lietuvos Respublikoje gaminamas, importuojamas, eksportuojamas ir gamyboje naudojamas chemines medžiagas ir preparatus, jų savybes, galimą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai pateikimo, rinkimo, kaupimo bei tolesnio paskirstymo tvarką (toliau – Tvarka) (pridedama).

2. Pavedame Tvarkoje nurodytoms valstybės institucijoms rinkti ir kaupti nustatytos apimties informaciją apie jų valdymo sričiai priskirtas chemines medžiagas ir preparatus.

3. Nustatome, kad įsakymu patvirtinta Informacijos apie Lietuvos Respublikoje gaminamas, importuojamas, eksportuojamas ir gamyboje naudojamas chemines medžiagas ir preparatus, jų savybes, galimą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai pateikimo, rinkimo, kaupimo bei tolesnio paskirstymo tvarka įsigalioja nuo 2003 metų sausio 1 dienos.

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS KONSTANTINAS ROMUALDAS DOBROVOLSKIS

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

 

STATISTIKOS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS GENERALINIS DIREKTORIUS                                     ALGIRDAS ŠEMETA

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministras

Petras Čėsna

2002 m. vasario 7 d.


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro,

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro,Lietuvos Respublikos žemės ūkio

ministro,Statistikos departamento prie

Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio

direktoriaus2002 m. vasario 8 d.

įsakymu Nr. 52/77/44/30

 

INFORMACIJOS APIE LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAMINAMAS, IMPORTUOJAMAS, EKSPORTUOJAMAS IR GAMYBOJE NAUDOJAMAS CHEMINES MEDŽIAGAS IR PREPARATUS, JŲ SAVYBES, GALIMĄ POVEIKĮ ŽMOGAUS SVEIKATAI IR APLINKAI PATEIKIMO, RINKIMO, KAUPIMO BEI TOLESNIO PASKIRSTYMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Informacija apie chemines medžiagas ir preparatus, jų savybes bei galimą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai reikalinga rizikos įvertinimui bei priemonių, mažinančių šią riziką, nustatymui, taip pat aprūpinimui valstybės valdymo ir kontrolės institucijų, darančių sprendimus cheminių medžiagų ir preparatų valdymo bei kontrolės srityje, bei tvarkantiems chemines medžiagas ir preparatus.

2. Tvarkos tikslas – nustatyti, apie kokias gaminamas, importuojamas, eksportuojamas, gamyboje ar kitoje komercinėje-ūkinėje veikloje naudojamas chemines medžiagas ir preparatus ir kokią informaciją privalo rinkti gamintojai, importuotojai, eksportuotojai, skirstytojai (platintojai), taip pat profesionalūs naudotojai ir teikti valstybės institucijoms, nustatyti informacijos pateikimo būdus, formas ir apimtis, taip pat informacijos tolesnį paskirstymą.

3. Ši Tvarka netaikoma:

3.1. atliekoms;

3.2. kosmetikos gaminiams;

3.3. maisto, alkoholio ir tabako gaminiams;

3.4. narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms;

3.5. pašarams;

3.6. radioaktyviosioms medžiagoms ir radioaktyviosioms atliekoms;

3.7. sprogmenims ir pirotechnikos gaminiams;

3.8. vaistams ir veterinariniams preparatams.

4. Informacija teikiama raštu ir, esant galimybei, elektronine forma.

5. Informacijos teikėjai turi turėti informaciją, kurią reikia teikti valstybės institucijoms teisės aktų nustatyta tvarka, bei dokumentus ir kitą medžiagą, patvirtinančią šios informacijos patikimumą, kurią turi pateikti valstybės institucijoms, vykdančioms cheminių medžiagų ir preparatų kontrolę ir priežiūrą, pareikalavus.

 

II. SĄVOKOS

 

6. CAS Nr. Cheminių medžiagų santrumpų tarnybos registracijos numeris.

7. Informacijos teikėjai – cheminių medžiagų ir preparatų gamintojai, importuotojai, eksportuotojai, skirstytojai (platintojai), taip pat profesionalūs naudotojai.

8. EB Nr. – Europos Bendrijų Komisijos suteiktas numeris cheminėms medžiagoms, įrašytoms į EINECS ir ELINCS sąrašus.

9. IUPAC – Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjunga.

10. Pagrindinė informacija – informacija, nurodyta 15 punkte, kuri renkama paskirtoje atsakingoje valstybės institucijoje – Valstybinėje ne maisto produktų inspekcijoje prie Ūkio ministerijos (toliau – Valstybinė ne maisto produktų inspekcija).

11. Specialioji informacija – informacija, nurodyta 23 punkte, kuri renkama atskirose valstybės institucijose pagal jų kompetenciją.

12. Sąvokos, vartojamos šios Tvarkos 23.4 punkte:

12.1. kontroliuojamos medžiagos tai pavienės arba mišiniuose esančios grynos, utilizuotos, recirkuliuotos ar regeneruotos ozono sluoksnį ardančios medžiagos, kurios išvardytos šios Tvarkos 1 priede. Šis apibrėžimas netaikomas kontroliuojamoms medžiagoms, kurios yra pagamintame produkte, išskyrus konteinerį, naudojamą minėtai medžiagai gabenti ar laikyti;

12.2. utilizavimas – tai kontroliuojamų medžiagų surinkimas, pavyzdžiui, iš mašinų, įrenginių ir talpų šių techninės priežiūros metu arba prieš jų šalinimą;

12.3. recirkuliacija – tai utilizuotos kontroliuojamos medžiagos pakartotinis panaudojimas po pirminio valymo, pavyzdžiui, atlikus filtravimą ar džiovinimą;

12.4. regeneracija – tai utilizuotos kontroliuojamos medžiagos antrinis apdorojimas ir atnaujinimas tokiais būdais kaip filtravimas, džiovinimas, distiliavimas ir cheminis apdorojimas, siekiant atkurti medžiagos nustatytas kokybės charakteristikas.

13. Kitos šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos pateiktos Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos galiojančiuose teisės aktuose.

 

III. INFORMACIJOS OBJEKTAS

 

14. Informacijos objektas – gaminamos, importuojamos, eksportuojamos, taip pat gamyboje ar kitoje komercinėje-ūkinėje veikloje naudojamos cheminės medžiagos ir preparatai, reglamentuojami Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymu, įskaitant biocidus, kurie yra cheminės medžiagos ir preparatai, cheminius augalų apsaugos preparatus, polimerus, taip pat ozono sluoksnį ardančios medžiagos.

 

IV. INFORMACIJOS TEIKIMAS

 

15. Pagrindinė informacija:

15.1. Informacijos teikėjas:

15.1.1. informacijos teikėjo pavadinimas ir buveinė, telefono, fakso numeris ir elektroninio pašto adresas (jeigu yra), įmonės kodas;

15.2. Medžiagos identifikavimo duomenys:

15.2.1. pavadinimas IUPAC nomenklatūroje;

15.2.2. kiti pavadinimai (įprastas, prekinis, sutrumpintas);

15.2.3. CAS numeris;

15.2.4. EB numeris (jei priskirtas);

15.2.5. numeris Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše (jeigu medžiaga yra šiame sąraše);

15.2.6. grynumo laipsnis (procentais);

15.2.7. priemaišų prigimtis, įskaitant izomerus ir šalutinius produktus;

15.2.8. pagrindinių (svarbiausių) priemaišų kiekis (procentais);

15.2.9. stabilizuojantys priedai ar inhibitoriai, ar kiti priedai (jeigu yra), nurodant jų prigimtį, kiekį (procentais);

15.3. Preparato identifikavimo duomenys:

15.3.1. prekinis ar kitoks pavadinimas;

15.3.2. sudedamųjų dalių kiekis preparate (procentais) ir jų pavadinimas IUPAC nomenklatūroje.

15.4. Gaminamos, importuojamos, eksportuojamos, gamyboje ar kitoje komercinėje-ūkinėje veikloje naudojamos cheminės medžiagos ar preparato kiekis (t/metus).

15.5. Medžiagos ar preparato klasifikavimo ir ženklinimo duomenys:

15.5.1. pavojingumo simboliai ir nuorodos;

15.5.2. rizikos ir saugos frazės.

15.6. Numatoma medžiagos ar preparato panaudojimo sritis.

16. Kiekvienas gamintojas, importuotojas, gaminantis ar importuojantis pavojingos cheminės medžiagos ar preparato daugiau negu 100 kg per metus, 15 punkte nurodytą informaciją teikia Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai, išskyrus chemines medžiagas ir preparatus, paminėtus 17 ir 18 punktuose.

17. Kiekvienas gamintojas, importuotojas 15 punkte nurodytą informaciją apie labai toksiškas chemines medžiagas ir preparatus teikia Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai, jeigu šių cheminių medžiagų ar preparatų gamina ar importuoja daugiau negu 1 kg per metus.

18. Kiekvienas gamintojas, importuotojas teikia Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai 15 punkte nurodytą informaciją apie 18.1-18.4 punktuose paminėtas chemines medžiagas ir preparatus, jeigu šių medžiagų ar preparatų gamina ar importuoja daugiau negu 10 kg per metus:

18.1. toksiškas chemines medžiagas ir preparatus, kuriems priskirtos rizikos frazės R23, R24, R25, R45, R46, R47, R48;

18.2. chemines medžiagas ir preparatus, paženklintus priskiriant rizikos frazę R35 (stipriai nudegina);

18.3. jautrinančias chemines medžiagas ir preparatus, kuriems priskirtos rizikos frazės R42, R43;

18.4. aplinkai pavojingas chemines medžiagas ir preparatus (R50–R59).

19. Reikalavimai, nurodyti 16, 17 ir 18 punktuose, netaikomi cheminiams augalų apsaugos preparatams ir biocidams.

20. Kiekvienas gamintojas, importuotojas 15.3 punkte nurodytą informaciją apie cheminius preparatus, kurie priskiriami prie pavojingų dėl jų poveikio žmogaus sveikatai arba dėl fizikinių cheminių savybių, teikia Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai nepriklausomai nuo tiekiamų į rinką preparatų kiekių.

21. Kiekvienas gamintojas, importuotojas, pradedant 2004 metais, informaciją, nurodytą 15 punkte, apie kiekvieną cheminę medžiagą ir preparatą pateikia iki kovo 1 dienos už praėjusius metus.

22. Kiekvienas gamintojas, importuotojas kiekvienais metais papildo ir atnaujina informaciją, nurodytą 15 punkte, apie kiekvieną cheminę medžiagą ar preparatą šiais atvejais, jeigu:

22.1. pasikeitė informacijos teikėjo buveinė, telefono, fakso numeris;

22.2. pasikeitė cheminės medžiagos ar preparato sudėtis;

22.3. pasikeitė cheminės medžiagos ar preparato klasifikavimas ir ženklinimas;

22.4. pasikeitė cheminės medžiagos ar preparato panaudojimo sritis;

22.5. pasikeitė gaminamos ar importuojamos cheminės medžiagos ar preparato metinis kiekis.

 

23. Specialioji informacija:

23.1. Cheminiai augalų apsaugos preparatai

23.1.1. Informaciją apie sunaudojamų cheminių augalų apsaugos preparatų kiekius profesionalūs naudotojai vieną kartą per metus teikia Valstybinei augalų apsaugos tarnybai vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu (Žin., 1998, Nr. 56–1545).

23.1.2. Gamintojai, importuotojai, skirstytojai (platintojai), taip pat profesionalūs naudotojai informaciją apie cheminius augalų apsaugos preparatus teikia Valstybinei augalų apsaugos priemonių registracijos komisijai pagal žemės ūkio, aplinkos ir sveikatos apsaugos ministrų 1999 m. gegužės 7 d. įsakymu Nr. 196/134/225 „Dėl augalų apsaugos priemonių naudojimo taisyklių ir registracijos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintus augalų apsaugos priemonių registracijos nuostatus (Žin., 1999, Nr. 45–1454).

23.1.3. Importuotojai informaciją apie importuojamų cheminių augalų apsaugos preparatų kiekius teikia Valstybinei augalų apsaugos tarnybai du kartus per metus pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. sausio 18 d. įsakymą Nr. 12 „Dėl augalų apsaugos priemonių įvežimo į Lietuvos Respubliką leidimų išdavimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 11–268).

23.2. Biocidai

23.2.1. Gamintojai, importuotojai, skirstytojai (platintojai), taip pat profesionalūs naudotojai informaciją apie biocidus, kurie yra cheminės medžiagos ir preparatai, teikia Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotai visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai, vykdančiai jų autorizaciją, registraciją ir monitoringą, teisės aktų nustatyta tvarka.

23.3. Nuodingosios medžiagos

23.3.1. Informacija apie nuodingųjų medžiagų (labai toksiškų, toksiškų, kancerogeninių, mutageninių, toksiškų reprodukcijai) ir kenksmingų, ardančių, dirginančių, jautrinančių cheminių medžiagų ir preparatų savybes, poveikį sveikatai, apsinuodijimus, epidemiologinių stebėjimų rezultatus teikiama Valstybiniam visuomenės sveikatos centrui teisės aktų nustatyta tvarka.

23.4. Ozono sluoksnį ardančios medžiagos (Monrealio protokolu kontroliuojamos medžiagos)

23.4.1. Ozono sluoksnį ardančių medžiagų importuotojai ir eksportuotojai privalo pateikti Aplinkos ministerijai informaciją apie įvežamas bei išvežamas kontroliuojamas medžiagas pagal Pavojingų cheminių medžiagų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš jos leidimų išdavimo tvarką (Žin., 2000, Nr. 77–2350).

23.4.2. Juridiniai asmenys, nurodyti 23.4.2.1–23.4.2.4 punktuose, privalo kiekvienais metais iki kovo 1 d. pateikti Aplinkos ministerijai 23.4.3 punkte nurodytą informaciją apie kontroliuojamų medžiagų sunaudojimą už praeitus kalendorinius metus:

23.4.2.1. turintys stacionarius šaldymo, oro šildymo bei kondicionavimo įrenginius, kuriuose yra daugiau negu 3 kg šaldymo medžiagos (taip pat mišiniuose) kiekviename įrenginyje, arba kai bendras kontroliuojamų medžiagų kiekis, turimas visuose juridinio asmens šaldymo, oro šildymo bei kondicionavimo įrenginiuose, viršija 10 kg (vienoje aikštelėje, įskaitant visas kontroliuojamas medžiagas);

23.4.2.2. turintys stacionarius gaisro gesinimo įrenginius (sistemas), taip pat naudojantys gesintuvus bei turintys įvairios paskirties transporto priemones, kurių gaisro gesinimo įrenginiai užpildyti halonais arba halonus turinčiais mišiniais, arba kitomis kontroliuojamomis medžiagomis arba jų mišiniais;

23.4.2.3. montuojantys (išmontuojantys), aptarnaujantys įrenginių dalis, kuriose yra kontroliuojamų medžiagų, utilizuojantys kontroliuojamas medžiagas;

23.4.2.4. naudojantys kontroliuojamas medžiagas kitoje komercinėje-ūkinėje veikloje, išskyrus atvejus, kai kontroliuojamos medžiagos naudojamos vien tik laboratoriniais ir analizės tikslais1.

23.4.3. Informacija, teikiama pagal 23.4.2 bei 23.4.4 punktų reikalavimus:

23.4.3.1. juridinio asmens pavadinimas, buveinė, telefonas, faksas, įmonės kodas;

23.4.3.2. periodas, už kurį pateikiama informacija;

23.4.3.3. sunaudotos grynos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis (kilogramais), naudojimo sritis (aerozolių gamyba, putplasčio gamyba, gaisro gesinimo įrenginiai, šaldymo ir oro kondicionavimo įrenginiai, tirpikliai, fumigacija, žemės ūkis, karantininis apdorojimas bei apdorojimas prieš transportavimą (eksportuojant), nustatyta tvarka patvirtinti išimties atvejai, t. y. naudojimas pagrindinėms bei kritinėms šalies reikmėms, naudojimas kitų medžiagų gamybai, naudojimas kaip technologinė medžiaga, kiti naudojimo atvejai);

23.4.3.4. sunaudotos utilizuotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis, naudojimo sritis;

23.4.3.5. sunaudotos recirkuliuotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis, naudojimo sritis;

23.4.3.6. sunaudotos regeneruotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis, naudojimo sritis.

23.4.4. Jeigu teikiantis informaciją juridinis asmuo pats neaptarnauja bei neremontuoja įrenginių bei jų dalių, užpildytų kontroliuojamomis medžiagomis, reikalingą informaciją jis gauna iš įrenginius aptarnaujančios įmonės ir tokiu atveju būtina papildomai nurodyti įmonės, samdomos aptarnauti šiuos įrenginius arba jų atitinkamas dalis, pavadinimą, buveinę, telefoną.

23.4.5. Juridiniai asmenys, kurie utilizuoja, recirkuliuoja, regeneruoja arba naikina kontroliuojamas medžiagas, privalo kiekvienais metais iki kovo 1 d. pateikti Aplinkos ministerijai 23.4.5.1–23.4.5.6 punktuose nurodytą informaciją už praeitus kalendorinius metus:

23.4.5.1. juridinio asmens pavadinimas, buveinė, telefonas, faksas, įmonės kodas;

23.4.5.2. periodas, už kurį pateikiama informacija;

23.4.5.3. utilizuotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis (kilogramais), iš jų:

kiek perduota recirkuliacijai;

kiek perduota regeneracijai;

23.4.5.4. recirkuliuotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis;

23.4.5.5. regeneruotos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis;

23.4.5.6. sunaikintos kontroliuojamos medžiagos pavadinimas, kiekis, taip pat nurodant skirtos sunaikinimui medžiagos likutį iki paskutiniosios atsiskaitomųjų metų dienos.

 

V. INFORMACIJOS RINKIMAS IR KAUPIMAS VALSTYBĖS INSTITUCIJOSE

 

24. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija renka ir kaupia:

24.1. pagrindinę informaciją apie chemines medžiagas ir preparatus, nurodytą šios Tvarkos 15 punkte, pagal 16–20 punktus;

24.2. informaciją apie naujas chemines medžiagas, esančias Lietuvos rinkoje, pagal Naujų cheminių medžiagų, esančių Lietuvos rinkoje, nustatymo tvarką (Žin., 2001, Nr. 108–3979) ir pagal pranešimų apie tiekiamas į rinką naujas chemines medžiagas tvarką;

24.3. informaciją pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką (Žin., 2001, Nr. 16-509);

24.4. informaciją apie gaminamas, importuojamas, eksportuojamas, naudojamas gamyboje pavojingas chemines medžiagas ir preparatus pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų registro nuostatus (Žin., 2001, Nr. 47–1625).

 

25. Aplinkos ministerija renka ir kaupia:

25.1. specialiąją informaciją apie ozono sluoksnį ardančias medžiagas pagal šios Tvarkos 23.4 punktą. Ši informacija pateikiama valstybės institucijoms bei kitiems suinteresuotiems asmenims, tik jiems raštiškai pareikalavus bei atsižvelgiant į šios Tvarkos VI skyriaus, taip pat kitų galiojančių teisės aktų dėl duomenų apsaugos reikalavimus.

 

26. Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliota įstaiga renka ir kaupia:

26.1. specialiąją informaciją apie nuodingąsias chemines medžiagas ir preparatus;

26.2. informaciją apie autorizuotus ir registruotus biocidus, kurių veiklioji dalis yra viena ar kelios cheminės medžiagos.

 

27. Valstybinė augalų apsaugos tarnyba renka ir kaupia:

27.1. informaciją apie sunaudojamų cheminių augalų apsaugos preparatų kiekius ir pagal atskirus prašymus vieną kartą per metus perduoda Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Aplinkos ministerijai;

27.2. informaciją apie importuojamų cheminių augalų apsaugos preparatų kiekius, kurią perduoda Aplinkos ministerijai pagal Augalų apsaugos priemonių įvežimo į Lietuvos Respubliką leidimų išdavimo tvarką (Žin., 1999, Nr. 11–268).

 

28. Valstybinė augalų apsaugos priemonių registracijos komisija renka ir kaupia:

28.1. informaciją apie teikiamus registruoti ir užregistruotus cheminius augalų apsaugos preparatus.

 

29. Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės renka ir kaupia:

29.1. informaciją apie importuojamų ir eksportuojamų cheminių medžiagų ir preparatų kiekius pagal atskirus jų importuotojus ir eksportuotojus pagal Lietuvos Respublikos kombinuotąją muitų tarifų ir užsienio prekybos statistikos nomenklatūrą (KPN);

29.2. informaciją apie pagamintų cheminių medžiagų ir preparatų kiekius pagal Produktų, gaminių ir paslaugų klasifikatorių (Europos bendrijos pramonės klasifikatorių PRODCOM LIST);

29.3. informaciją apie sunaudojamų cheminių augalų apsaugos preparatų kiekius.

 

VI. INFORMACIJOS APIE CHEMINES MEDŽIAGAS IR PREPARATUS, SURINKTOS

IR SUKAUPTOS VALSTYBINĖJE NE MAISTO PRODUKTŲ INSPEKCIJOJE PRIE ŪKIO MINISTERIJOS, PASKIRSTYMAS

 

30. Informacijos apie chemines medžiagas ir preparatus prieinamumas ir konfidencialių duomenų apsauga.

30.1. Informacija apie chemines medžiagas ir preparatus, kuri pagal Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo 19 straipsnį ir kitus Lietuvos įstatymus nėra priskiriama konfidencialiai informacijai, turi teisę pasinaudoti visi suinteresuoti fiziniai ir juridiniai asmenys.

30.2. Informacija, kuri laikoma konfidencialia pagal Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo 19 straipsnį ir kitus Lietuvos Respublikos įstatymus, turi teisę naudotis:

30.2.1. cheminių medžiagų ir preparatų valdymą vykdančios valstybės institucijos ar jų įgaliotos institucijos ir įstaigos;

30.2.2. cheminių medžiagų ir preparatų tvarkymo valstybinę kontrolę vykdančios institucijos ir įstaigos;

30.2.3. asmenys, tiesiogiai susiję su administraciniais ar teisiniais veiksmais, siejamais su sankcijomis, kurių imamasi patiektoms į rinką cheminėms medžiagoms ar preparatams kontroliuoti.

30.3. Valstybės institucijos, nustatyta tvarka gaunančios konfidencialią informaciją iš Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos, kitos valstybės institucijos ar įstaigos, šią informaciją turi laikyti konfidencialia bei teisės aktų nustatyta tvarka užtikrinti jos apsaugą.

30.4. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, gaunanti konfidencialią informaciją apie chemines medžiagas ir preparatus iš kitų valstybės institucijų ir įstaigų, šią informaciją turi laikyti konfidencialia.

 

31. Pasikeitimas informacija.

31.1. Atskiros pagal savo kompetenciją cheminių medžiagų ir preparatų valdymą vykdančios valstybės institucijos – Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Žemės ūkio, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, taip pat jų įgaliotos institucijos bei įstaigos, kurioms nustatyta tvarka pavestos cheminių medžiagų ir preparatų tvarkymo kontrolės funkcijos, joms reikalingą pagrindinę informaciją apie chemines medžiagas ir preparatus gauna iš Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos.

31.2. Nepažeidžiant Lietuvos Respublikos teisės aktų, nustatančių informacijos teikimo tvarką, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija duomenis teikia nemokamai 31.1 punkte nurodytoms ir kitoms valstybės institucijoms iš inspekcijos tvarkomų duomenų bazių ar kitų šaltinių pagal atskirus užklausimus raštu.

31.3. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija informaciją apie cheminių preparatų sudedamąsias dalis perduoda periodiškai Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotai įstaigai pagal duomenų teikimo sutartį.

31.4. Informacija apie cheminių medžiagų ir preparatų savybes, jų galimą pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai jas įprastai naudojant, naudotoją aprūpina gamintojai, importuotojai, kiti cheminių medžiagų ir preparatų tiekėjai į rinką, ženklindami chemines medžiagas ir preparatus pagal jų klasifikaciją, taip pat nustatyta tvarka pateikdami saugos duomenų lapus.

31.5. Kitą cheminių medžiagų ir preparatų naudotojai, įmonių asociacijos ir kitos nevyriausybinės organizacijos joms reikalingą nekonfidencialia laikomą informaciją gali gauti iš Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos pagal atskirus užklausimus raštu, nurodydami, kokia informacija būtina ir kokiu tikslu ji bus naudojama.

31.6. Valstybės institucijos, renkančios ir kaupiančios specialiąją informaciją apie chemines medžiagas ir preparatus, teikia viena kitai tam tikrą informaciją, reikalingą jų funkcijoms vykdyti pagal raštišką susitarimą (užklausimą).

 

32. Duomenų konfidencialumas.

32.1. Gamintojai, importuotojai ar skirstytojai (platintojai), atsakingi už cheminių medžiagų ir preparatų tiekimą į Lietuvos rinką, teikdami duomenis cheminių medžiagų ir preparatų valdymą vykdančioms valstybės institucijoms, turi teisę pasinaudoti teikiamų duomenų konfidencialumo užtikrinimu.

32.2. Jeigu iškyla konfidencialumo būtinumas, asmuo, tiekiantis chemines medžiagas ir preparatus į rinką, gali nurodyti informaciją, kurią jis laiko komerciniu atžvilgiu pažeidžiama ir kurios atskleidimas galėtų pakenkti gamybai ar prekybai (išskyrus šios Tvarkos 32.4 punkte nurodytas išimtis). Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai ar kitai atsakingai valstybės institucijai turi būti pateikiamas prašymas, nurodant konfidencialumo prašymo priežastis.

32.3. Sąlygos, kurioms esant asmuo, atsakingas už cheminių medžiagų ir preparatų tiekimą į rinką, gali pasinaudoti cheminės medžiagos pavadinimo konfidencialumu.

32.3.1. Asmuo, tiekiantis į rinką cheminį preparatą ar cheminę medžiagą, turinčią priemaišų, priedų, norėdamas pasinaudoti cheminės medžiagos pavadinimo konfidencialumu Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkoje (Žin., 2001, Nr. 16–509) ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 687 patvirtintoje Saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo pateikimo profesionaliems naudotojams tvarkoje numatytais atvejais, turi pateikti Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prašymą su išsamiu pagrindimu dėl konfidencialumo suteikimo.

32.3.2. Kad būtų išvengta daugkartinių prašymų dėl konfidencialumo suteikimo, susijusio su ta pačia medžiaga, naudojama skirtinguose preparatuose ar esančia kaip cheminės medžiagos priemaiša ar priedas, pakanka pateikti vieną prašymą dėl konfidencialumo, jeigu tie preparatai ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų:

32.3.2.1. turi tas pačias pavojingas sudedamąsias dalis, esančias tame pačiame koncentracijų intervale,

32.3.2.2. taip pat klasifikuojami ir ženklinami,

32.3.2.3. numatomos tos pačios panaudojimo sritys.

32.3.3. Tos pačios cheminės medžiagos, esančios konkrečiame preparate ar kuri yra cheminės medžiagos priemaiša ar priedas, cheminei tapatybei paslėpti turi būti naudojamas vienas alternatyvus pavadinimas. Be to, prašyme dėl konfidencialumo suteikimo turi būti pateikiama visa 32.3.6 punkte reikalaujama informacija, nurodant kiekvieno preparato pavadinimą ar prekinį pavadinimą, kiekvienos cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų pavadinimą ar prekinį pavadinimą.

32.3.4. Naudojamame alternatyviame cheminės medžiagos pavadinime turi būti pakankamai informacijos apie cheminę medžiagą, kad būtų išvengta pavojaus ją tvarkant. Alternatyvus cheminės medžiagos pavadinimas pagal svarbiausias jos funkcines chemines grupes nustatomas vadovaujantis rekomendacijomis, pateiktomis 2 priede.

32.3.5. Rengiant prašymą dėl alternatyvaus pavadinimo suteikimo cheminei medžiagai, įeinančiai į cheminio preparato sudėtį ar kuri yra cheminės medžiagos priedas ar priemaiša, asmuo, atsakingas už cheminių medžiagų ar preparatų tiekimą į rinką, turi atsižvelgti į reikalingumą pateikti pakankamai informacijos, kad darbo vietose galima būtų imtis būtinų atsargumo priemonių žmonių sveikatos ir saugos atžvilgiu ir kad būtų užtikrinama, jog, tvarkant cheminį preparatą ar cheminę medžiagą, turinčią priemaišų, priedų, bus sumažintas jų keliamas pavojus.

32.3.6. Prašyme dėl konfidencialumo suteikimo privalomai turi būti pateikiama tokia informacija:

32.3.6.1. Gamintojo, importuotojo ar skirstytojo (platintojo), atsakingo už cheminių medžiagų ir preparatų tiekimą į rinką, įmonės pavadinimas ir buveinė, telefono, fakso numeris ir elektroninio pašto adresas.

32.3.6.2. Tikslūs cheminių medžiagų, kurioms prašoma suteikti konfidencialumą, identifikavimo duomenys ir alternatyvus pavadinimas:

 

Cas Nr.

EINECS Nr.

Cheminis pavadinimas pagal tarptautinę nomenklatūrą ir klasifikaciją (Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašas arba laikinoji klasifikacija)

Alternatyvus pavadinimas

a)

 

 

 

 

b)

 

 

 

 

c)

 

 

 

 

 

32.3.6.3. Jeigu cheminės medžiagos klasifikacija laikina, turėtų būti pateikiama papildoma informacija kaip įrodymas, kad laikinojoje klasifikacijoje atsižvelgta į visą prieinamą informaciją apie šios medžiagos savybes.

32.3.6.4. Konfidencialumo pagrindimas (tikimybė – įtikimumas).

32.3.6.5. Preparato ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų, pavadinimas arba prekinis pavadinimas.

32.3.6.6. Preparato ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų, sudėtis arba informacija apie jo sudedamąsias dalis pagal Saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo pateikimo profesionaliems naudotojams tvarką.

32.3.6.7. Preparato ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų, klasifikacija pagal žmonių sveikatai keliamą pavojų.

32.3.6.8. Preparato ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų, ženklinimas pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos 7 skyrių.

32.3.6.9. Numatomas cheminio preparato ar cheminės medžiagos, turinčios priemaišų, priedų, panaudojimas.

32.3.6.10. Saugos duomenų lapas (lapai).

32.4. Pateikiant informaciją apie Lietuvos Respublikoje gaminamas, importuojamas, eksportuojamas ir gamyboje naudojamas chemines medžiagas ir preparatus, pramoninis ir komercinis konfidencialumas netaikomas:

32.4.1. cheminės medžiagos ar preparato prekiniam pavadinimui;

32.4.2. gamintojo, importuotojo, skirstytojo (platintojo), atsakingo už cheminės medžiagos ar preparato tiekimą į rinką, įmonės pavadinimui, buveinei, telefono, fakso numeriui ir elektroninio pašto adresui;

32.4.3. duomenims apie cheminės medžiagos ar preparato fizikines ir chemines savybes;

32.4.4. galimiems cheminės medžiagos ar preparato nukenksminimo būdams;

32.4.5. toksikologinių ir ekotoksikologinių bandymų apibendrintiems rezultatams;

32.4.6. cheminės medžiagos grynumo laipsniui, priemaišų tapatybei ir (ar) priedams, kurie yra klasifikuojami kaip pavojingi pagal Lietuvos Respublikos pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimus, jeigu tai svarbu klasifikavimui ir ženklinimui siekiant įtraukti cheminę medžiagą į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą;

32.4.7. rekomenduotiems cheminių medžiagų tvarkymo metodams ir saugos priemonėms, avarinėms priemonėms;

32.4.8. saugos duomenų lape esančiai ir ženklinimo informacijai;

32.4.9. Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše išvardytų cheminių medžiagų analitiniams metodams, kurie leidžia aptikti patekusias į aplinką chemines medžiagas ir nustatyti jų tiesioginį poveikį žmonėms.

32.5. Cheminiams augalų apsaugos preparatams taikomi duomenų konfidencialumo reikalavimai pagal Augalų apsaugos priemonių registracijos nuostatus (Žin., 1999, Nr. 45–1454).

32.6. Biocidams taikomi duomenų konfidencialumo reikalavimai pagal biocidų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus.

32.7. Informaciją renkanti Valstybinė ne maisto produktų inspekcija ar kita valstybės institucija sprendžia, kokiems duomenims taikomas pramoninis ir komercinis konfidencialumas. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija ar kita valstybės institucija, gavusi prašymą dėl konfidencialumo suteikimo, per vieną mėnesį praneša pareiškėjui apie savo sprendimą.

32.8. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija ar kita valstybės institucija gali pareikalauti papildomos informacijos iš pareiškėjo, jeigu tokia informacija reikalinga prašymo dėl konfidencialumo suteikimo pagrįstumui įvertinti.

32.9. Jeigu gamintojas, importuotojas, skirstytojas (platintojas) ar kitas pareiškėjas dėl duomenų konfidencialumo vėliau pats atskleidžia anksčiau konfidencialia laikytą informaciją, jis turi informuoti apie tai Valstybinę ne maisto produktų inspekciją ar kitą valstybės instituciją, kuriai jis pateikė duomenis apie chemines medžiagas ir preparatus.

______________


1 priedas

 

Monrealio protokolu kontroliUOjamŲ ozono sluoksnį ardančiŲ medžiagų sąrašas

 

Cheminis pavadinimas*

Cheminis kodas

Trumpa cheminė formulė*

Medžiagos prekinis pavadinimas**

Monrealio protokolo A priedo medžiagos

 

I grupė (chlorfluorangliavandeniliai CFC)

 

Trichlorfluormetanas

CFC 11

CFCl3

R11, freonas 11, chladonas 11, FCC‑11, Genetron 11, Asahifron R‑11, Algofrene 11, Forane 11, Dional 11, Frigen 11, Maflon 11, Isceon 11, Floron 11, Korfron 11

Dichlordifluormetanas

CFC 12

CF2Cl2

R12, freonas 12, chladonas 12, FCC‑12, G12, Asahifron R‑12, Algofrene 12, Forane 12, Taisoton 12, Friogas 12, Frigen 12, Maflon 12, Algofrene 12, Genetron 12, Isceon 12, Floron 12, Korfron 12

Trichlortrifluoretanas

CFC 113

C2F3Cl3

R113, freonas 113, chladonas 113, R113A, freonas 113A, chladonas 113A, Delifrene 113, Genetron 113, Algofrene 113, Asahifron R‑113, CG Triflon, Freon TDF, Freon TF, Forane 113, Dional 113, Frigen 113, Frigen TR 113, Fluorisol, Isceon 113, Fronsolve

Dichlortetrafluoretanas

CFC 114

C2F4Cl2

R114, freonas 114, chladonas 114, Genetron 114, Asahifron R‑114, Algofrene 114, Daiflon 114, Forane 114, Frigen 114, Arcton 114, Isceon 114, kriofluoranas

 

CFC 115

C2F5Cl

R115, freonas 115, chladonas 115, Genetron 115, Asahifron R‑115, Algofrene 115, Daiflon 115, Freon T‑DA35, Freon T‑DFC, Freon TE, Forane 115, Frigen 115, Arcton 115, Isceon 115

II grupė (halonai)

 

Bromchlordifluormetanas

Halonas 1211

CF2ClBr

R12B1, freonas 12B1, chladonas 12B1

Bromtrifluormetanas

Halonas 1301

CF3Br

R13B1, freonas 13B1, chladonas 13B1

Dibromtetrafluoretanas

Halonas 2402

C2F4Br2

R114B2, freonas 114B2, chladonas 114B2

Monrealio protokolo B priedo medžiagos

 

I grupė (kiti visiškai halogeninti CFC)

 

Chlortrifluormetanas

CFC 13

CF3Cl

Gentron 13, Asahifron R‑13, Daiflon 13, Forane 13, Frigen 13, Arcton 13, Isceon 13

Pentachlorfluoretanas

CFC 111

C2FCl5

R111, freonas 111, chladonas 111

Tetrachlordifluoretanas

CFC 112

C2F2Cl

R112, freonas 112, chladonas 11, R112a, freonas 112a, chladonas 112a

Heptachlorfluorpropanas

CFC 211

C3FCl7

 

Heksachlordifluorpropanas

CFC 212

C3F2Cl6

 

Pentachlortrifluorpropanas

CFC 213

C3F3Cl5

 

Tetrachlortetrafluorpropanas

CFC 214

C3F4Cl4

R214, freonas 214, chladonas 214

Trichlorpentafluorpropanas

CFC 215

C3F5Cl3

 

Dichlorheksafluorpropanas

CFC 216

C3F6Cl2

R216, freonas 216, chladonas 216

Chlorheptafluorpropanas

CFC 217

C3F7Cl

 

II grupė

 

Tetrachlormetanas (anglies tetrachloridas)

 

 

CCl4

 

1,1,1-trichloretanas (metilchloroformas)

 

CCl3CH3

Arrow C190 LEC, Ardrox K410C Remover, Ardrox D495A Developer, A C Delco Fabric, JS‑536B, CRC Lectra Clean, CRC226, Ethana, Rust inhibator No. B007, Safety Solvent No.8060, Aerothene® TA Solvent, Aerothene® TT Solvent, Chlorothene®, Dowclene®, Firm Cleaning Grade, Prelete®, Proact®, S. E. M. I. Grade, Baltane, Norchem ACC572 Air Cooler Cleaner, Kanden Triethane, Sienkatanso, Chemlock 252, Molybkombin UMFT4 Spray, Fronsolve R113, Aerolex, B‑Lube, Chem‑Slich, GEX, NC‑123, SS‑25, Swish, Nilos Solution TLT70, Super Solution, MV3, Krylon Dulling Spray, C‑60, Tempilaq, Three bond 1802, Three one, Toyclean, Electrosolv, Nicrobraz cement 500RTS, New Dine T, CG Triethane

Monrealio protokolo C priedo medžiagos

 

I grupė (hidrochlorfluorangliavandeniliai HCFC)

 

Dichlorfluormetanas

HCFC 21

CHFCl2

R21, freonas 21, chladonas 21

Chlordifluormetanas

HCFC 22

CHF2Cl

R22, freonas 22, chladonas 22, Genetron 22, Asahifron R‑22, D 136, Flugene 22, Daiflon 22Dymel 22, Formacel S, Forane 22, Taisoton 22, Frigen 22, Arcton 22, Solkane 22, Algofrene 22, Flon Showa 22, Isceon 22, Floron 22, Flugene 22, Solkane 22, Korfron 22

Chlorfluormetanas

HCFC 31

CH2FCl

 

Tetrachlorfluoretanas

HCFC 121

C2HFCl4

 

Trichlordifluoretanas

HCFC 122

C2HF2Cl3

 

Dichlortrifluoretanas

HCFC 123

C2HF3Cl2

R123, freonas 123, chladonas 123, Genesolv 2123, Genetron 123, Asahiklin AK‑123, FE‑232, Suva 123, Vertrel 423, Forane 123, Solkane 123

Chlortetrafluoretanas

HCFC 124

C2HF4Cl

R124, freonas 124, chladonas 124, Genetron 124, Asahiklin AK‑124, Suva 124

Trichlorfluoretanas

HCFC 131

C2H2FCl3

 

Dichlordifluoretanas

HCFC 132

C2H2F2Cl2

 

Chlortrifluoretanas

HCFC 133

C2H2F3Cl

 

Dichlorfluoretanas

HCFC 141

C2H3FCl2

 

1,1‑dichlor‑1‑fluoretanas

HCFC 141b

CH3CFCl2

Freonas 141, chladonas 141, Genetron 141b, Asahiklin AK‑141b, CB‑046 (moldspratto A‑673), Genesolv 2004, Suva 141b, Forane 141b, Polioli Poliuretano ICI, Solkane 141b, Korfron 141b

Chlordifluoretanas

HCFC 142

C2H3F2Cl

 

1‑chlor‑1,1‑difluoretanas

HCFC 142b

CH3CF2Cl

Freonas 142, chladonas 142, Genetron 124b, Asahiklin AK‑142b, Daiflon 142b, Dymel 142b, Forane 124b, Solkane 142b, Korfron 142b

Chlorfluoretanas

HCFC 151

C2H4FCl

Freonas 151, chladonas 151

Heksachlorfluorpropanas

HCFC 221

C3HFCl6

 

Pentachlordifluorpropanas

HCFC 222

C3HF2Cl5

 

Tetrachlortrifluorpropanas

HCFC 223

C3HF3Cl4

 

Trichlortetrafluorpropanas

HCFC 224

C3HF4Cl3

 

Dichlorpentafluorpropanas

HCFC 225

C3HF5Cl2

Asahiklin AK‑225

3,3‑dichlor‑1,1,1,2,2‑pentafluor-propanas

HCFC 225ca

CF3CF2CHCl2

 

1,3‑dichlor‑1,1,1,2,3‑pentafluor-propanas

HCFC 225cb

CF2ClCF2CHClF

 

Chlorheksafluorpropanas

HCFC 226

C3HF6Cl

 

Pentachlorpropanas

HCFC 231

C3H2FCl5

 

Tetrachlordifluorpropanas

HCFC 232

C3H2F2Cl4

 

Trichlortrifluorpropanas

HCFC 233

C3H2F3Cl3

 

Dichlortetrafluorpropanas

HCFC 234

C3H2F4Cl2

 

Chlorpentafluorpropanas

HCFC 235

C3H2F5Cl

 

Tetrachlorfluorpropanas

HCFC 241

C3H3FCl4

 

Trichlortrifluorpropanas

HCFC 242

C3H3F2Cl3

 

Dichlotrifluorpropanas

HCFC 243

C3H3F3Cl2

Freonas 243, chladonas 243

Chlortetrafluorpropanas

HCFC 244

C3H3F4Cl

 

Trichlorfluorpropanas

HCFC 251

C3H4FCl3

Freonas 251, chladonas 251

Dichlordifluorpropanas

HCFC 252

C3H4F2Cl2

Freonas 252, chladonas 252

Chlortrifluorpropanas

HCFC 253

C3H4F3Cl

Freonas 253, chladonas 253

Dichlorfluorpropanas

HCFC 261

C3H5FCl2

 

Chlordifluorpropanas

HCFC 262

C3H5F2Cl

 

Chlorfluorpropanas

HCFC 271

C3H6FCl

 

II grupė (hidrobromfluorangliavandeniliai HBFC)

 

Dibromfluormetanas

 

CHFBr2

 

Bromdifluormetanas

HBFC 22B1

CHF2Br

 

Bromfluormetanas

 

CH2FBr

 

Tetrabromfluormetanas

 

C2HFBr4

 

Tribromdifluormetanas

 

C2HF2Br3

 

Dibromtrifluoretanas

 

C2HF3Br2

 

Bromtetrafluoretanas

 

C2HF4Br

 

Tribromfluoretanas

 

C2H2FBr3

 

Dibromdifluoretanas

 

C2H2F2Br2

 

Bromtrifluoretanas

 

C2H2F3Br

 

Dibromfluoretanas

 

C2H3FBr2

 

Bromdifluoretanas

 

C2H3F2Br

 

Bromfluoretanas

 

C2H4FBr

 

Heksabromfluoretanas

 

C3HFBr6

 

Pentabromdifluorpropanas

 

C3HF2Br5

 

Tetrabromtrifluorpropanas

 

C3HF3Br4

 

Tribromtetrafluorpropanas

 

C3HF4Br3

 

Dibrompentafluorpropanas

 

C3HF5Br2

 

Bromheksafluorpropanas

 

C3HF6Br

 

Pentabromfluorpropanas

 

C3H2FBr5

 

Tetrabromdifluorpropanas

 

C3H2F2Br4

 

Tribromtrifluorpropanas

 

C3H2F3Br3

 

Dibromtetrafluorpropanas

 

C3H2F4Br2

 

Brompentafluorpropanas

 

C2H2F5Br

 

Tetrabromfluorpropanas

 

C3H3FBr4

 

Tribromdifluorpropanas

 

C3H3F2Br3

 

Dibromtrifluorpropanas

 

C3H3F3Br2

 

Bromtetrafluorpropanas

 

C3H3F4Br

 

Tribromfluorpropanas

 

C3H4FBr3

 

Dibromdifluorpropanas

 

C3H4F2Br2

 

Bromtrifluorpropanas

 

C3H4F3Br

 

Dibromfluorpropanas

 

C3H5FBr2

 

Bromdifluorpropanas

 

C3H5F2Br

 

Bromfluorpropanas

 

C3H6FBr

 

III grupė

 

Bromchlormetanas

 

CH2BrCl

 

Monrealio protokolo E priedo medžiagos

 

I grupė

 

Metilbromidas (brommetanas)

 

CH3Br

 

* Kontroliuojami visi medžiagos izomerai, išskyrus specialiai nurodytus atvejus.

** Galimi kitokie prekybiniai pavadinimai.

______________


2 priedas

 

Pavojingų cheminių medžiagų rekomenduojamų alternatyvių pavadinimų žodynėlis (bendriniai pavadinimai)

 

1. Įvadinė pastaba

Pagalbinis žodynėlis yra pagrįstas pavojingų cheminių medžiagų klasifikavimo procedūros atlikimo tvarka (medžiagų suskirstymas į šeimas), kurios yra Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše.

Pasirinktieji pavadinimai turi pateikti tiek informacijos, kad ji užtikrintų, jog preparatu bus naudojamasi be rizikos ir kad darbo vietoje bus imtasi saugos priemonių, reikalingų sveikatos apsaugai.

Šeimos yra apibrėžiamos taip:

- neorganinės arba organinės medžiagos, kurių tapatybė nustatoma imant bendrą cheminį elementą pagrindine jų charakteristika. Šeimos pavadinimas padaromas iš cheminio elemento pavadinimo. Šių šeimų tapatybė yra nustatoma kaip Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše pagal atominį cheminio elemento numerį (001–103),

- organinės medžiagos, kurių savybės nustatomos imant pagrindinėmis jų charakteristikomis bendrą funkcinę grupę.

Šeimos pavadinimas gaunamas iš funkcinės grupės pavadinimo.

Šeimos yra identifikuojamos pagal bendrai priimtą numerį Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše (601–650).

Tam tikrais atvejais buvo pridedami pošeimiai, į kuriuos įeina medžiagos su būdingomis specifinėmis savybėmis.

 

2. Bendrinio pavadinimo sudarymas

Bendrieji principai

Kad būtų sudarytas bendrinis pavadinimas, pasirenkamas toks bendras metodas, kurį sudaro du vienas paskui kitą einantys etapai:

- funkcinių grupių ir molekulėje esančių cheminių elementų nustatymas;

- nustatoma, kiek turėtų būti atsižvelgiama į pačias svarbiausias funkcines grupes ir cheminius elementus.

Nustatytos funkcinės grupės ir elementai, į kuriuos buvo atsižvelgta, yra šeimų ir pošeimių, nurodytų 3 punkte, pavadinimai.

 

3. Medžiagų suskirstymas į šeimas ir pošeimius

 

Šeimos Nr. Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše

Šeima/pošeimis

001

Vandenilio junginiai

 

Hidridai

002

Helio junginiai

003

Ličio junginiai

004

Berilio junginiai

005

Boro junginiai

 

Boranai

 

Boratai

006

Anglies junginiai

 

Karbamatai

 

Neorganiniai anglies junginiai

 

Cianido rūgšties druskos

 

Karbamidas ir dariniai

007

Azoto junginiai

 

Ketvirtiniai amonio junginiai

 

Azoto rūgšties junginiai

 

Nitratai

 

Nitritai

008

Deguonies junginiai

009

Fluoro junginiai

 

Neorganiniai fluoridai

010

Neono junginiai

011

Natrio junginiai

012

Magnio junginiai

 

Magnio organiniai metalo junginiai

013

Aliuminio junginiai

 

Aliuminio organiniai metalo junginiai

014

Silicio junginiai

 

Polisiloksanai

 

Silikatai

015

Fosforo junginiai

 

Fosforo rūgšties junginiai

 

Fosfonio junginiai

 

Fosfato esteriai

 

Fosfatai

 

Fosfitai

 

Fosforamidai ir dariniai

016

Sieros junginiai

 

Sieros rūgšties junginiai

 

Merkaptanai

 

Sulfatai

 

Sulfitai

017

Chloro junginiai

 

Chloratai

 

Perchloratai

018

Argono junginiai

019

Kalio junginiai

020

Kalcio junginiai

021

Skandžio junginiai

022

Titano junginiai

023

Vanadžio junginiai

024

Chromo junginiai

 

Chromo VI junginiai

025

Mangano junginiai

026

Geležies junginiai

027

Kobalto junginiai

028

Nikelio junginiai

029

Vario junginiai

030

Cinko junginiai

 

Cinko organiniai metalo junginiai

031

Galio junginiai

032

Germanio junginiai

033

Arseno junginiai

034

Seleno junginiai

035

Bromo junginiai

036

Kriptono junginiai

037

Rubidžio junginiai

038

Stroncio junginiai

039

Itrio junginiai

040

Cirkonio junginiai

041

Niobio junginiai

042

Molibdeno junginiai

043

Technecio junginiai

044

Rutenio junginiai

045

Rodžio junginiai

046

Paladžio junginiai

047

Sidabro junginiai

048

Kadmio junginiai

049

Indžio junginiai

050

Alavo junginiai

 

Alavo organiniai metalo junginiai

051

Stibio junginiai

052

Telūro junginiai

053

Jodo junginiai

054

Ksenono junginiai

055

Cezio junginiai

056

Bario junginiai

057

Lantano junginiai

058

Cerio junginiai

059

Prazeodimio junginiai

060

Neodimio junginiai

061

Promečio junginiai

062

Samario junginiai

063

Europio junginiai

064

Gadolinio junginiai

065

Terbio junginiai

066

Disprozio junginiai

067

Holmio junginiai

068

Erbio junginiai

069

Tulio junginiai

070

Iterbio junginiai

071

Lutecio junginiai

072

Hafnio junginiai

073

Tantalo junginiai

074

Volframo junginiai

075

Renio junginiai

076

Osmio junginiai

077

Iridžio junginiai

078

Platinos junginiai

079

Aukso junginiai

080

Gyvsidabrio junginiai

 

Gyvsidabrio organiniai metalo junginiai

081

Talio junginiai

082

Švino junginiai

 

Švino organiniai metalo junginiai

083

Bismuto junginiai

084

Polonio junginiai

085

Astato junginiai

086

Radono junginiai

087

Francio junginiai

088

Radžio junginiai

089

Aktinio junginiai

090

Torio junginiai

091

Protaktinio junginiai

092

Urano junginiai

093

Neptūnio junginiai

094

Plutonio junginiai

095

Americio junginiai

096

Kurio junginiai

097

Berklio junginiai

098

Kalifornio junginiai

099

Einšteinio junginiai

100

Fermio junginiai

101

Mendelevio junginiai

102

Nobelio junginiai

103

Laurencio junginiai

601

Angliavandeniliai

 

Alifatiniai angliavadeniliai

 

Aromatiniai angliavandeniliai

 

Alicikliniai angliavandeniliai

 

Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH)

602

Halogeninti angliavandeniliai (*)

 

Halogeninti alifatiniai angliavandeniliai (*)

 

Halogeninti aromatiniai angliavandeniliai (*)

 

Halogeninti alicikliniai angliavandeniliai (*)

 

------------------------------

 

(*) Apibrėžkite pagal šeimą, atitinkančią halogeną.

603

Alkoholiai ir dariniai

 

Alifatiniai alkoholiai

 

Aromatiniai alkoholiai

 

Alicikliniai alkoholiai

 

Alkalonaminai

 

Epoksidiniai dariniai

 

Eteriai

 

Glikolio eteriai

 

Glikoliai ir polioliai

604

Fenoliai ir dariniai

 

Halogeninti fenolio dariniai (*)

 

------------------------------

 

(*) Apibrėžkite pagal halogeną atitinkančią šeimą.

605

Aldehidai ir dariniai

 

Alifatiniai aldehidai

 

Aromatiniai aldehidai

 

Alicikliniai aldehidai

 

Alifatiniai acetaliai

 

Aromatiniai acetaliai

 

Alicikliniai acetaliai

606

Ketonai ir dariniai

 

Alifatiniai ketonai

 

Aromatiniai ketonai (*)

 

Alicikliniai ketonai

 

------------------------------

 

(*) Taip pat ir chinonai.

607

Organinės rūgštys ir dariniai

 

Alifatinės rūgštys

 

Halogenintos alifatinės rūgštys (*)

 

Aromatinės rūgštys

 

Halogenintos aromatinės rūgštys (*)

 

Aliciklinės rūgštys

 

Halogenintos aliciklinės rūgštys (*)

 

Alifatinių rūgščių anhidridai

 

Halogenintos alifatinės rūgšties anhidridai (*)

 

Aromatinių rūgščių anhidridai

 

Halogenintų aromatinių rūgščių anhidridai (*)

 

Aliciklinių rūgščių anhidridai

 

Halogenintos aliciklinės rūgšties anhidridai (*)

 

Alifatinių rūgščių druskos

 

Halogenintos alifatinės rūgšties druskos (*)

 

Aromatinės rūgšties druskos

 

Halogenintos aromatinės rūgšties druskos(*)

 

Aliciklinės rūgšties druskos

 

Halogenintos aliciklinės rūgšties druskos (*)

 

Alifatinės rūgšties esteriai

 

Halogenintos aliciklinės rūgšties esteriai (*)

 

Aromatinės rūgšties esteriai

 

Halogenintos aromatinės rūgšties esteriai (*)

 

Aliciklinės rūgšties esteriai

 

Halogenintos aliciklinės rūgšties esteriai (*)

 

Glikolio eterio esteriai

 

Akrilatai

 

Metakrilatai

 

Laktonai

 

Acilhalogenidai

 

------------------------------

 

(*) Apibrėžkite pagal atitinkamą halogenų šeimą.

608

Nitrilai ir dariniai

609

Nitrojunginiai

610

Chloro nitratų junginiai

611

Azoksijunginiai ir azojunginiai

612

Amino junginiai

 

Alifatiniai aminai ir dariniai

 

Alicikliniai aminai ir dariniai

 

Aromatiniai aminai ir dariniai

 

Anilinai ir dariniai

 

Benzidinas ir dariniai

613

Heterociklinės bazės ir dariniai

 

Benzimidazolas ir dariniai

 

Imidazolas ir dariniai

 

Piretrinoidai

 

Chinolinai ir dariniai

 

Triazinas ir dariniai

 

Triazolis ir dariniai

614

Glikozidai ir alkaloidai

 

Alkaloidai ir dariniai

 

Glikozidai ir dariniai

615

Cianatai ir izocianatai

 

Cianatai

 

Izocianatai

616

Amidai ir dariniai

 

Acetamidai ir dariniai

 

Anilidai

617

Organiniai peroksidai

647

Enzimai

648

Kompleksiniai anglies dariniai

 

Rūgšties ekstraktas

 

Šarmo ekstraktas

 

Antraceno alyva

 

Antraceno alyvos ekstrakto liekanos

 

Antraceno alyvos frakcija

 

Karbolio alyva

 

Karbolio alyvos ekstrakto liekanos

 

Akmens anglių skysčiai, skystų tirpiklių ekstrahavimas

 

Akmens anglių skysčiai, skystų tirpiklių ekstrahavimo tirpikliai

 

Akmens anglių alyva

 

Akmens anglių degutas

 

Akmens anglių deguto ekstraktas

 

Akmens anglių kietosios liekanos

 

Kokso (akmens anglių deguto) žemos temperatūros, aukštos temperatūros pikis

 

Kokso (akmens anglių deguto) aukštos temperatūros pikis

 

Kokso (akmens anglių deguto) maišytų anglių aukštos temperatūros pikis

 

Žaliasis benzolas

 

Žaliasis fenolis

 

Žaliosios deguto bazės

 

Distiliato bazės

 

Distiliato fenoliai

 

Distiliatai

 

Distiliatai (akmens anglies), skysto tirpiklio ekstrahavimas, pirminis

 

Distiliatai (akmens anglies), tirpiklio ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas

 

Distiliatai (akmens anglies), tirpiklio ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas ir hidrogenizavimas, vidurinis

 

Distiliatai (akmens anglies), tirpiklio ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas, vidurinis

 

Ekstraktų likučiai (akmens anglies), žemos temperatūros akmens anglies dervos šarmas

 

Šviežia nafta

 

Kuras, dyzelinis, akmens anglių tirpiklių ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas, hidrogenizavimas

 

Kuras, reaktyvinių lėktuvų, akmens anglių tirpiklių ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas, hidrogenizavimas

 

Benzinas, akmens anglių tirpiklių ekstrahavimas, destrukciniu būdu hidrinta nafta

 

Terminio apdorojimo produktai

 

Sunkioji antraceno alyva

 

Sunkiosios antraceno alyvos perdistiliatas

 

Lengvoji alyva

 

Lengvosios alyvos ekstrakto likučiai, verdantys aukštoje temperatūroje

 

Lengvosios alyvos ekstrakto likučiai, verdantys vidutinėje temperatūroje

 

Lengvosios alyvos ekstrakto likučiai, verdantys žemoje temperatūroje

 

Lengvosios alyvos perdistiliatas, verdantis aukštoje temperatūroje

 

Lengvosios alyvos perdistiliatas, verdantis vidutinėje temperatūroje

 

Lengvosios alyvos perdistiliatas, verdantis žemoje temperatūroje

 

Metilnaftaleno alyva

 

Metilnaftaleno alyvos ekstrakto likučiai

 

Nafta (akmens anglies), tirpiklių ekstrahavimas, destrukcinis hidrinimas

 

Naftaleno alyva

 

Naftaleno alyvos ekstrakto likučiai

 

Naftaleno alyvos perdistiliatas

 

Pikis

 

Pikio perdistiliatas

 

Pikio likučiai

 

Pikio likučiai, termiškai apdoroti

 

Pikio likučiai, oksiduoti

 

Pirolizės produktai

 

Perdistiliatai

 

Likučiai (akmens anglių), skystų tirpiklių ekstraktai

 

Rusvųjų anglių derva

 

Rusvųjų anglių derva, žemos temperatūros

 

Dervos alyva, aukšta virimo temperatūra

 

Dervos alyva, vidutinė virimo temperatūra

 

Skruberinė alyva

 

Skruberinės alyvos ekstrakto likučiai

 

Skruberinės alyvos perdistiliatas

649

Kompleksiniai alyvos dariniai

 

Žalia alyva

 

Naftos dujos

 

Žemos virimo temperatūros nafta

 

Žemos virimo temperatūros modifikuota nafta

 

Žemos virimo temperatūros katalizinio krekingo nafta

 

Žemos virimo temperatūros katalizinio reformingo nafta

 

Žemos virimo temperatūros terminio krekingo nafta

 

Žemos virimo temperatūros vandeniliu apdorota nafta

 

Žemos virimo temperatūros nafta – neapibrėžta

 

Pirminis žibalas

 

Žibalas – neapibrėžtas

 

Krekingo gazolis

 

Gazolis – neapibrėžtas

 

Sunkioji kuro alyva

 

Tepalas

 

Nerafinuota arba švelniai rafinuota bazinė alyva

 

Bazinė alyva – neapibrėžta

 

Distiliato aromatinis ekstraktas

 

Distiliato aromatinis ekstraktas (apdorotas)

 

Drumzlių alyva

 

Minkštas vaškas

 

Petrolatumas

650

Įvairios medžiagos

 

Šios šeimos nenaudoti. Vietoj jos naudoti aukščiau paminėtas šeimas arba pošeimius.

 

4. Praktinis taikymas

Atlikus paiešką, ar medžiaga priklauso vienai ar kelioms sąraše esančioms šeimoms arba pošeimiams, bendrinis pavadinimas gali būti nustatomas taip:

4.1. Jeigu šeimos arba pošeimio pavadinimo pakanka cheminiams elementams arba svarbioms funkcinėms grupėms apibūdinti, tas pavadinimas bus pasirenkamas kaip bendrinis pavadinimas.

Pavyzdžiai:

- 1,4 dihidroksibenzenas

604 šeima: fenoliai ir dariniai

bendrinis pavadinimas: fenolio dariniai

 

- butanolis

603 šeima: alkoholiai ir dariniai

pošeimis: alifatiniai alkoholiai

bendrinis pavadinimas: alifatinis alkoholis

 

- 2-izopropoksietanolis

603 šeima: alkoholiai ir dariniai

pošeimis: glikolio eteriai

bendrinis pavadinimas: glikolio eteris

 

- metakrilatas

607 šeima: organinės rūgštys ir dariniai

pošeimis: akrilatai

bendrinis pavadinimas: akrilatas

 

4.2. Jeigu šeimos arba pošeimio pavadinimo nepakanka svarbių funkcinių grupių cheminiams elementams apibūdinti, bendrinis pavadinimas bus sudarytas iš atitinkamų skirtingų šeimų arba pošeimių pavadinimų derinio:

Pavyzdžiai:

- chlorbenzenas

602 šeima: halogeninti angliavandeniliai

pošeimis: halogeninti aromatiniai angliavandeniliai

017 šeima: chloro junginiai

bendrinis pavadinimas: chloruoti aromatiniai angliavandeniliai

 

- 2,3,6-trichlorfenilacetato rūgštis

607 šeima: organinės rūgštys

pošeimis: halogenintos aromatinės rūgštys

017 šeima: chloruotos aromatinės rūgštys

bendrinis pavadinimas: chloruotos aromatinės rūgštys

 

- 1-chloro-1-nitropropanas

610 šeima: chloronitratų dariniai

601 šeima: angliavandeniliai

pošeimis: alifatiniai angliavandeniliai

bendrinis pavadinimas: chloronitruoti alifatiniai angliavandeniliai

 

- tetrapropilo ditiopirofosfatas

015 šeima: fosforo junginiai

pošeimis: fosforo esteriai

016 šeima: sieros junginiai

bendrinis pavadinimas: tiofosforo esteris

 

4.3. Tam tikrų elementų atvejais, ypač metalų atvejais, šeimos arba pošeimio pavadinimas gali būti nurodomas žodžiais „organinis“ arba „neorganinis“.

 

Pavyzdžiai:

- gyvsidabrio dichloridas

080 šeima: gyvsidabrio dariniai

bendrinis pavadinimas: neorganinis gyvsidabrio junginys

 

- bario acetatas

056 šeima: bario junginiai

bendrinis pavadinimas: organinis bario junginys

 

- etilo nitritas

007 šeima: azoto junginiai

pošeimis: nitritai

bendrinis pavadinimas: organinis nitritas

 

- natrio hidrosulfitas

016 šeima: sieros junginiai

bendrinis pavadinimas: neorganinis sieros junginys

 

Šiame priede paminėti pavyzdžiai – tai medžiagos, paimtos iš Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo prašymams, kurie pateikiami dėl konfidencialumo suteikimo.

______________