LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ PRADINIO KAPITALO REIKALAVIMŲ INSTRUKCIJOS

 

2002 m. kovo 14 d. Nr. 8

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Finansų maklerio įmonių pradinio kapitalo reikalavimų instrukcijos naują redakciją.

2. Nustatyti, kad Finansų maklerio įmonių pradinio kapitalo reikalavimų instrukcija įsigalioja nuo 2002 m. balandžio 1 d.

3. Pripažinti netekusia galios Vertybinių popierių komisijos 1996 m. balandžio 1 d. nutarimu Nr. 5 patvirtintą Finansų maklerio įmonių pradinio nuosavo kapitalo reikalavimų instrukciją (Žin., 1996, Nr. 34-850).

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                     VIRGILIJUS PODERYS

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių

komisijos 2002 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 8

 

FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ PRADINIO KAPITALO REIKALAVIMŲ INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši instrukcija nustato minimalaus pradinio kapitalo reikalavimus įmonėms, turinčioms Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją verstis investicinėmis paslaugomis, taip pat įmonėms, kurios pageidauja teikti investicines paslaugas ir kreipiasi į Vertybinių popierių komisiją dėl licencijos išdavimo.

2. Šių taisyklių teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 22 straipsnis.

 

II. PRADINIO KAPITALO REIKALAVIMAI

 

3. Įmonės, turinčios Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją ir pageidaujančios gauti licenciją, pradinis kapitalas apskaičiuojamas susumuojant šias kapitalo dalis:

3.1. apmokėtas kapitalas ar jo dalis – akcininkų įnašai už paprastąsias ir privilegijuotąsias akcijas su nekaupiamuoju dividendu, kuriais yra padengiama nominali akcijų vertė ir kuriais turi teisę disponuoti įmonė;

3.2. akcijų priedai;

3.3. rezervai (išskyrus perkainojimo rezervą);

3.4. auditoriaus patvirtintas praėjusių metų nepaskirstytas pelnas (nuostolis);

3.5. auditoriaus patvirtintas einamųjų metų pelnas.

4. C kategorijos licenciją turinčių finansų maklerio įmonių, kurios neturi teisės laikyti klientų piniginių lėšų ar vertybinių popierių, vykdyti vertybinių popierių įsigijimo ar perleidimo pavedimų savo sąskaita arba platinti vertybinių popierių pagal susitarimą su emitentu, įsipareigojant naują vertybinių popierių emisiją išplatinti, pradinis kapitalas negali būti mažesnis kaip 50 000 eurų ekvivalentas litais.

5. B kategorijos licenciją turinčių finansų maklerio įmonių, kurios neturi leidimo vykdyti vertybinių popierių įsigijimo ar perleidimo pavedimų savo sąskaita arba platinti vertybinių popierių pagal susitarimą su emitentu, įsipareigojant naują vertybinių popierių emisiją išplatinti, pradinis kapitalas negali būti mažesnis kaip 125 000 eurų ekvivalentas litais.

6. A kategorijos licenciją turinčių finansų maklerio įmonių pradinis kapitalas negali būti mažesnis kaip 730 000 eurų ekvivalentas litais.

7. B ir C kategorijos finansų maklerio įmonės gali investuoti nuosavas lėšas nevykdydamos vertybinių popierių įsigijimo ar perleidimo pavedimų savo sąskaita, turėdamos šias vertybinių popierių pozicijas ne prekybos knygoje.

8. B kategorijos finansų maklerio įmonės laikinai gali turėti prekybos knygoje vertybinių popierių savo sąskaita pozicijų, jeigu tokios pozicijos atsirado tik dėl to, kad įmonė netiksliai suderino klientų pavedimus, visų tokių pozicijų bendra rinkos vertė yra ne didesnė kaip 15 procentų įmonės pradinio kapitalo sumos, įmonė atitinka kapitalo pakankamumo reikalavimus, tokios pozicijos yra atsitiktinės, laikino pobūdžio, kurioms apribotas laikotarpis atitinkamam sandoriui įvykdyti.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Jeigu įmonės pradinis kapitalas yra mažesnis už 4–6 punktuose nustatytą minimalų dydį, įmonės administracijos vadovas privalo nedelsdamas tai pranešti Vertybinių popierių komisijai, nurodyti priežastis ir pateikti paaiškinimą, kokių priemonių ketina imtis padėčiai ištaisyti.

10. Jeigu įmonė netenkina pradinio kapitalo dydžio reikalavimų, Vertybinių popierių komisija gali nustatyti laikotarpį, per kurį įmonė turi ištaisyti padėtį ir sukaupti reikalaujamą pradinį kapitalą, arba panaikinti licencijos teikti vieną, kelias ar visas paslaugas galiojimą.

______________