LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR ČEKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

 

SUSITARIMAS

DĖL PREKYBINIŲ IR EKONOMINIŲ RYŠIŲ BEI MOKSLINIO-TECHNINIO BENDRADARBIAVIMO

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Čekijos Respublikos Vyriausybė, toliau vadinamos „Susitariančiomis Šalimis„,

pripažindamos tradicinių prekybinių ir ekonominių ryšių svarbą,

atsižvelgdamos į stiprius abiejų šalių ekonomikos pasikeitimus,

taip pat vadovaudamosi prekybiniuose ir ekonominiuose santykiuose lygiateisiškumo, abipusės naudos ir tarptautinės teisės principais,

susitarė:

 

1 straipsnis

 

Susitariančios Šalys suteiks viena kitai didžiausio palankumo statusą muitams, mokesčiams, muitinės formalumams prekiaujant prekėmis, pagamintomis jų teritorijose, bei bendradarbiaujant kitomis ekonominėmis formomis.

 

2 straipsnis

 

Didžiausio palankumo statusas netaikomas:

a) privilegijoms ir lengvatoms, kurias viena iš Susitariančių Šalių suteikė arba suteiks kaimyninėms valstybėms, siekiant palengvinti pasienio arba tarpregioninę prekybą su kitomis valstybėmis;

b) privilegijoms ir lengvatoms, kurios teikiamos Susitariančioms Šalims dalyvaujant muitinių sąjungose arba laisvos prekybos zonose.

 

3 straipsnis

 

Susitariančių Šalių fiziniai ir juridiniai asmenys, toliau vadinami „subjektais“, vykdo atsiskaitymus ir mokėjimus laisvai konvertuojama valiuta pagal esamas pasaulines kainas ir principus, taikomus pasaulinėje prekybinėje ir finansinėje praktikoje, visame prekybinių ir ekonominių ryšių tarp Lietuvos Respublikos ir Čekijos Respublikos komplekse.

 

4 straipsnis

 

Susitariančios Šalys skatins prekybinių santykių, didinančių tarpusavio prekių apyvartą ir teikiamas paslaugas priimtinomis komercinėmis sąlygomis, įskaitant barterines operacijas, plėtimą. Neatmetama atitinkamų tarnybų galimybė suderinti tarpusavio tiekimus tų svarbiausių prekių, kurios turi reikšmės Susitariančių Šalių prioritetinių poreikių tenkinimui.

Susitariančios Šalys drauge analizuos prekybinių ir ekonominių santykių būklę ir keisis atitinkamais duomenimis bei informacija, reikalinga tolesniam tarpusavio ekonominių ryšių plėtojimui.

 

5 straipsnis

 

Susitariančios Šalys sudarys palankias sąlygas prekių tiekimo ir paslaugų suteikimo kontraktų pasirašymui ir jų realizavimui.

 

6 straipsnis

 

Susitariančios Šalys sutarė, kad, esant būtinumui, atitinkami bankai susitars dėl techninių mokėjimo, kreditavimo ir atsiskaitymo už prekes bei paslaugas būdų.

 

7 straipsnis

 

Susitariančių Šalių subjektai pagal tarpusavio susitarimus sudarys kontraktus, tarp jų ilgalaikius, ypač dėl ilgalaikio gamybos ciklo prekių tiekimo, susitariant dėl kainų ir kitų komercinių sąlygų, atitinkančių šio Susitarimo nuostatas.

 

8 straipsnis

 

Krovinių pervežimo tvarka ir sąlygos, transporto judėjimas, įskaitant tranzitinių krovinių ir keleivių pervežimą, taip pat transporto sistemų tarpusavio sąveika gali būti nustatomi atskirais susitarimais.

 

9 straipsnis

 

Susitariančios Šalys sutinka su tuo, kad turizmas gali turėti didelės įtakos dvišaliams prekybiniams ir ekonominiams ryšiams.

Vystydami prekybinį ir ekonominį bei mokslinį-techninį bendradarbiavimą, kuriant ir eksploatuojant turizmo industriją ir infrastruktūrą, Susitariančios Šalys vadovausis aplinkos apsaugos principais ir sieks aukšto turizmo paslaugų lygio.

 

10 straipsnis

 

Susitariančios Šalys skatins ekonominį ir mokslinį -techninį bendradarbiavimą. Toks bendradarbiavimas, be tarpusavio prekybos, aprėps gamybos kooperacijos plėtojimą, bendrų įmonių, susivienijimų ir organizacijų kūrimą, taip pat kitų progresyvių bendradarbiavimo formų, priimtinų pasaulinėje ekonomikoje, vystymą ir įgyvendinimą. Todėl Susitariančios Šalys, remdamosi jų valstybėse galiojančiais įstatymais, suteiks savo Šalių teritorijose palankias sąlygas filialų, skyrių, organizacijų atstovybių, įmonių, firmų, bankų, prekybos namų, prekybinių ir fondinių biržų, kooperatyvų, kompanijų kūrimui dėl jų prekybinės, pramoninės ir ekonominės veiklos vystymo, suteikiant kitos Susitariančios Šalies fiziniams ir juridiniams asmenims atitinkamas teises.

 

11 straipsnis

 

Susitariančios Šalys patvirtina abipusį suinteresuotumą sukurti kapitalo judėjimo prielaidas sujungiant abiejų šalių investicijas svarbiems projektams realizuoti, aktyvių investicijų įplaukų iš trečiųjų šalių sąlygoms sudaryti, Susitariančių Šalių ūkiniams subjektams dalyvauti privatizacijos procese, remiantis Šalyse galiojančiais įstatymais ir atsižvelgiant į jų ekonomikos ypatumus.

 

12 straipsnis

 

Susitariančios Šalys sudarys palankias sąlygas bendros verslininkystės vystymui, įskaitant investicijų skatinimą ir jų apsaugą, išvengiant dvigubo apmokestinimo, ir netaikys tarpusavio ekonominiame bendradarbiavime diskriminuojančių priemonių.

 

13 straipsnis

 

 

Leidimą reeksportuoti nepakeistu pavidalu prekes, tiekiamas pagal šio Susitarimo nuostatas, sąlygoja tarp subjektų pasirašyti kontraktai.

 

14 straipsnis

 

Bendri Lietuvos ir Čekijos mokslinių-techninių tyrimų ir darbų rezultatai negali būti perduodami tretiesiems asmenims bei skelbiami be jų sutikimo.

 

15 straipsnis

 

Dėl šio Susitarimo vykdymo eigos įgaliotieji Susitariančių Šalių asmenys, tarpusavyje susitarę, susitiks paeiliui Lietuvos Respublikoje ir Čekijos Respublikoje ir, esant būtinumui, priims atitinkamus sprendimus.

Atskiriems klausimams spręsti gali būti vedamos Susitariančių Šalių firmų, organizacijų bei tarnybų atstovų ir specialistų konsultacijos ir derybos.

 

16 straipsnis

 

Šio Susitarimo pakeitimai arba papildymai galimi Susitariančioms Šalims tarpusavyje suderinus.

 

17 straipsnis

 

Šis Susitarimas įsigalioja nuo jo pasirašymo dienos.

 

18 straipsnis

 

Šis Susitarimas galios penkerius metus, automatiškai pratęsiant jį vienerių metų laikotarpiui.

Šis Susitarimas gali būti nutrauktas Susitariančių Šalių notifikacijomis. Tokiu atveju Susitarimas netenka galios praėjus 6 mėnesiams nuo paskelbimo apie jo nutraukimą.

Šio Susitarimo galiojimo nutraukimas neturės įtakos jo galiojimo laikotarpiu subjektų sudarytų, bet neįvykdytų kontraktų sąlygoms.

Pasirašius šį Susitarimą tarp Lietuvos Respublikos ir Čekijos Respublikos, netenka galios susitarimas tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Čekijos ir Slovakijos Federacinės Respublikos Vyriausybės dėl prekybinių ir ekonominių ryšių bei mokslinio-techninio bendradarbiavimo, pasirašytas 1991 m. rugpjūčio 3 d.

 

Susitarimas pasirašytas Vilniuje 1993 m. rugsėjo mėn. 23 d. dviem egzemplioriais lietuvių, čekų ir anglų kalbomis. Visi tekstai turi vienodą galią.

Esant nesutarimams aiškinantis kurią nors šio Susitarimo nuostatą, pagrindu bus imamas tekstas anglų kalba.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ČEKIJOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VARDU

VYRIAUSYBĖS VARDU

______________