LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL LEIDIMO VERSTIS INVESTICINIŲ BENDROVIŲ IR PENSIJŲ FONDŲ VALDYMO ĮMONĖS VEIKLA IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLIŲ

 

1999 m. gruodžio 22 d. Nr. 31

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Leidimo verstis investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla išdavimo ir panaikinimo taisykles (pridedama).

2. Įsigaliojus Leidimo verstis investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla išdavimo ir panaikinimo taisyklėms, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 1998 m. birželio 28 d. posėdžio nutarimu Nr. 23 patvirtintas Leidimų investicinių bendrovių valdymo įmonėms išdavimo ir panaikinimo taisykles (Žin., 1998, Nr. 64-1867) pripažinti netekusiomis galios.

 

 

 

pirmininkas                                                                                                              V. Poderys

 

Patvirtinta

Vertybinių popierių komisijos

1999 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 31

 

LEIDIMO VERSTIS INVESTICINIŲ BENDROVIŲ IR PENSIJŲ FONDŲ VALDYMO ĮMONĖS VEIKLA IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLĖS

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Šios Leidimo verstis investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla išdavimo ir panaikinimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato leidimų verstis investicinių bendrovių ar pensijų fondų valdymo įmonės veikla išdavimo ir panaikinimo tvarką, reikalavimus turto valdymo sutarčiai ir Vertybinių popierių komisijos (toliau – Komisija) sutikimo įsigyti valdymo įmonės akcijas, suteikiančias 10 ir daugiau procentų balsų valdymo įmonės visuotiniame akcininkų susirinkime, davimo tvarką.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. vertybinių popierių realizuotas pelnas arba nuostolis – tai vertybinių popierių įsigijimo ir pardavimo kainos skirtumas, kai vertybiniai popieriai apskaitomi įsigijimo kaina, arba vertybinių popierių paskutiniosios perkainotos vertės ir pardavimo kainos skirtumas, kai vertybiniai popieriai yra apskaitomi perkainota verte;

2.2. vertybinių popierių nerealizuotas pelnas arba nuostolis – tai skirtumas tarp vertybinių popierių įsigijimo kainos ir nustatytos naujos (perkainotos) vertės arba paskutiniosios (perkainotos) vertės ir nustatytos naujos (perkainotos) vertės.

3. Sąvoka „valdymo įmonė“ vartojama tais atvejais, kai kalbama apie investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonę Investicinių bendrovių įstatyme ir Pensijų fondų įstatyme apibrėžta prasme. Valdymo įmonės gali verstis valdymo įmonės veikla, t. y. investicinių bendrovių turto valdymu, pensijų fondų turto valdymu ir pensijų fondų pensijų programų turto valdymu.

4. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip Investicinių bendrovių įstatyme, Pensijų fondų bei Vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatyme.

5. Šių taisyklių teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 14 straipsnio 1 dalis ir 25 straipsnio 1 dalis bei Lietuvos Respublikos pensijų fondų įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktai. Įmonė neturi teisės verstis valdymo įmonės veikla, jeigu ji neturi Komisijos išduoto leidimo.

6. Leidimas verstis valdymo įmonės veikla gali būti išduotas tik akcinei bendrovei arba uždarajai akcinei bendrovei, kuri numato verstis tik valdymo įmonės veikla.

7. Valdymo įmonei draudžiama verstis ne valdymo įmonės veikla.

8. Valdymo įmonės vadovai turi būti nepriekaištingos reputacijos asmenys, turintys darbo bankuose ar finansinėse įstaigose (draudimo bendrovėse, investicinėse kintamojo kapitalo bendrovėse, valdymo įmonėse, finansų maklerio įmonėse, investicijų valdymo ir konsultavimo įmonėse, išvardintas įstaigas bei bankus prižiūrinčiose valstybės institucijose) patirties. Valdymo įmonė turi būti tinkamai pasirengusi valdyti pensijų fondus: ne mažiau kaip du valdymo įmonės vadovai (arba darbuotojai, atsakingi už portfelio valdymą) turi turėti finansų maklerio konsultanto arba generalinę finansų maklerio licenciją.

9. Minimalus valdymo įmonės įstatinis kapitalas turi būti penki šimtai tūkstančių litų. Jei valdymo įmonė valdo daugiau nei vieno pensijų fondo ar investicinės bendrovės turtą, tai įstatinis kapitalas kiekvienam pensijų fondui ar investicinei bendrovei turi būti didinamas atitinkamai šimtu tūkstančių litų. Skolintas valdymo įmonės kapitalas negali sudaryti daugiau nei ½ jos nuosavo kapitalo. Valdymo įmonės nuosavas kapitalas negali būti mažesnis už jos įstatinį kapitalą.

10. Valdymo įmonė asmenis, susijusius su investicine bendrove arba pensijų fondu, investicinės bendrovės depozitoriumą, investicinės bendrovės ar valdymo įmonės darbuotojus ir asmenis, susijusius su valdymo įmone ar depozitoriumu, privalo pasirašytinai informuoti apie draudimus, numatytus investicinių bendrovių įstatymo 13 straipsnyje.

11. Valdymo įmonė privalo saugoti visus dokumentus, susijusius su investicinių bendrovių, pensijų fondų ir pensijų programų turto valdymu visą turto valdymo sutarties galiojimo laiką ir dešimt metų po tos sutarties pasibaigimo.

12. Valdymo įmonės vadovai ir darbuotojai privalo pranešti valdymo įmonės administracijos vadovui apie kiekvieną savo vardu sudarytą sandorį dėl vertybinių popierių ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo sudarymo, o valdymo įmonės administracijos vadovas privalo užtikrinti, kad tokie sandoriai būtų registruojami atskiroje registracijos knygoje ir nurodoma kiekvieno tokio sandorio rūšis, klasė ir skaičius, sandorio suma ir atsiskaitymo forma.

 

II. Turto valdymo sutartis

 

13. Turto valdymo sutarčiai taikomi tie Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių reikalavimai, kurie neprieštarauja Investicinių bendrovių įstatymui, Pensijų fondų įstatymui ir šioms taisyklėms, nustatančioms specialiuosius reikalavimus.

14. Turto valdymo sutarčiai netaikomi Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių 2.3 punkto reikalavimai.

15. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta investicinės bendrovės ar pensijų fondo pareiga turto valdymo sutarties kopijas pateikti depozitoriumui ir viešosios apyvartos tarpininkui – finansų maklerio įmonei ar bankui – (toliau vadinama finansų maklerio įmone), per kurį bus vykdomos operacijos su investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos portfelyje esančiais vertybiniais popieriais (išskyrus atvejus, kai pareigą pateikti sutarties kopiją prisiima valdymo įmonė).

16. Jeigu turto valdymo sutartis sudaroma su investicine kintamojo kapitalo bendrove, joje turi būti nustatyta investicinės kintamojo kapitalo bendrovės pareiga nuolat teikti valdymo įmonei informaciją apie investicijoms skiriamas pinigines lėšas ir kitą valdymo įmonei reikalingą operatyviąją informaciją apie investicinės kintamojo kapitalo bendrovės turtą. Investicinė bendrovė gali pavesti piniginių lėšų depozitoriumui arba viešosios apyvartos tarpininkui (finansų maklerio įmonei ar bankui), tvarkančiam investicinės kintamojo kapitalo bendrovės išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą, teikti valdymo įmonei šiame punkte aptariamą operatyviąją informaciją.

17. Investicinė bendrovė ar pensijų fondas turi teisę nurodyti valdymo įmonei depozitoriumą ir finansų maklerio įmonę, per kurią turi būti pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, arba pavesti valdymo įmonei juos parinkti ar rekomenduoti, o investicinė kintamojo kapitalo bendrovė taip pat dar gali pavesti valdymo įmonei parinkti arba rekomenduoti viešosios apyvartos tarpininką, tvarkantį investicinės kintamojo kapitalo bendrovės išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą. Investicinė bendrovė arba pensijų fondas turi teisę turto valdymo sutartyje nustatyti reikalavimus piniginių lėšų ir vertybinių popierių depozitoriumui, finansų maklerio įmonei, per kurią bus pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, o investicinė kintamojo kapitalo bendrovė dar ir teisę papildomai nustatyti reikalavimus viešosios apyvartos tarpininkui, tvarkysiančiam jo išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą.

18. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta, kokius įgaliojimus santykiuose su depozitoriumu bei finansų maklerio įmone, per kurią bus pateikiami pavedimai atlikti operacijas su vertybiniais popieriais, turi valdymo įmonė, įskaitant šiuos veiksmus:

18.1. teikti finansų maklerio įmonei pavedimus atlikti sandorius su investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos vertybinių popierių portfelyje esančiais vertybiniais popieriais ir gauti pavedimų patvirtinimus;

18.2. duoti nurodymus depozitoriumui suteikti piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių valdymo įmonės nurodytam sandoriui vykdyti;

18.3. gauti iš sandorį įvykdžiusios finansų maklerio įmonės ir depozitoriumo sandorio įvykdymą patvirtinančius ir kitus su tuo susijusius dokumentus, juos kaupti, saugoti ir perduoti investicinei bendrovei arba pensijų fondui jiems reikalaujant;

18.4. mokėti finansų maklerio įmonei atlyginimą už sandorius, įvykdytus su investicinės bendrovės, pensijų fondo ar pensijų programos vertybinių popierių portfelyje esančiais vertybiniais popieriais;

18.5. atlikti kitus veiksmus, reikalingus turto valdymo sutartyje nustatytoms pareigoms vykdyti.

19. Kitos Investicijų valdymo ir konsultavimo įmonių klientų vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo taisyklių nuostatos, reglamentuojančios klientų vertybinių popierių ir piniginių lėšų saugojimą ir apskaitą bei tai atliekančias finansų maklerio įmones, taip pat nuostatos, reglamentuojančios operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu ir tai atliekančias finansų maklerio įmones turto valdymo sutarčiai netaikomos.

20. Turto valdymo sutartyje privalu nustatyti valdymo įmonei draudimus, įtvirtintus Investicinių bendrovių įstatymo 13 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 15 straipsnio 2 dalyje, bei šių taisyklių 10 punkte numatytą pareigą ir atsakomybę už jų nevykdymą.

21. Investicinės veiklos tikslai, objektai ir būdai turto valdymo sutartyje nustatomi laikantis Investicinių bendrovių įstatyme, Pensijų fondų įstatyme, investicinės bendrovės ar pensijų fondo įstatuose bei pensijų programoje numatytų apribojimų.

22. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta, kokia valdymo įmonės veikla laikoma turto valdymu; ji privalo apimti vertybinių popierių portfelio valdymą, t. y. tokią veiklą, kai valdymo įmonė savo nuožiūra ir investicinės bendrovės arba pensijų fondo vardu ir sąskaita pateikia vykdyti pavedimus pirkti ar parduoti vertybinius popierius, realizuoja teises, kurias suteikia investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos turimi vertybiniai popieriai, bei vykdo kitas Investicinių bendrovių įstatymo bei Pensijų fondų įstatymo nepažeidžiančias operacijas su vertybiniais popieriais; į investicinės bendrovės turto valdymą turi būti įtraukta ir vertybinių popierių portfelio valdymo pagalbinė veikla, t. y. operacijos su pinigais, pinigų rinkos priemonėmis ar išvestinėmis finansinėmis priemonėmis (instrumentais), atsižvelgiant į Investicinių bendrovių įstatyme bei Pensijų fondų įstatyme numatytus reikalavimus ir apribojimus. Į turto valdymą gali gali būti įtraukta ir ši veikla:

22.1. konsultacijos, kaip parengti investicinės bendrovės prospektą ir jo pataisas, arba investicinės bendrovės prospekto ar jo pataisų rengimas, taip pat konsultacijos, kaip parengti pensijų fondo prospektą, arba pensijų fondo prospekto rengimas;

22.2. konsultacijos, kaip parengti investicinės bendrovės arba pensijų fondo metų ir pusmečio ataskaitas, arba investicinės bendrovės arba pensijų fondo metų ar pusmečio ataskaitų rengimas;

22.3. konsultacijos, kaip rengti investicinės bendrovės arba pensijų fondo finansinę atskaitomybę arba investicinės bendrovės ar pensijų fondo finansinės atskaitomybės rengimą; jei investicinėje bendrovėje nėra administracijos, valdymo įmonė privalo tvarkyti investicinės bendrovės finansinę apskaitą;

22.4. turto valdymo sutartyje nurodytų investicinės bendrovės arba pensijų fondo išlaidų apmokėjimas;

22.5. investicinės bendrovės administracijos funkcijos; jei investicinėje bendrovėje nėra administracijos, valdymo įmonė privalo vykdyti investicinės bendrovės administracijos funkcijas;

22.6. kitų turto valdymo sutartyje nustatytų investicinės bendrovės arba pensijų fondo funkcijų vykdymas, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams.

23. Turto valdymo sutartyje turi būti numatyta, kad tais atvejais, kai valdomos investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos veikloje susidaro situacija, apie kurią turi būti informuojama Komisija, valdymo įmonė privalo nedelsdama tai pranešti atitinkamai investicinei bendrovei arba pensijų fondui ir – teisės aktų nustatytais terminais – Komisijai.

24. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatyta investicinės bendrovės arba pensijų fondo išlaidų, kurias apmokėti pavedama valdymo įmonei, struktūra ir jų apmokėjimo tvarka. Investicinės bendrovės arba pensijų fondo išlaidų struktūra gali būti tokia:

24.1. atlyginimas finansų maklerio įmonei, per kurią bus vykdomos operacijos su investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos vertybinių popierių portfeliu;

24.2. atlyginimas viešosios apyvartos tarpininkui, tvarkančiam investicinės kintamojo kapitalo bendrovės išperkamųjų akcijų pardavimą ir išpirkimą;

24.3. kitos investicinės bendrovės arba pensijų fondo išlaidos, atsirandančios valdant investicinės bendrovės, pensijų fondo arba pensijų programos turtą, arba kitos išlaidos, kurių apmokėjimą investicinė bendrovė ar pensijų fondas patiki valdymo įmonei.

25. Atlyginimas valdymo įmonei gali susidėti tik iš šių dalių:

25.1. fiksuoto dydžio valdymo mokesčio arba procentinio dydžio valdymo mokesčio, skaičiuojamo nuo valdomo turto vertės;

25.2. honoraro už gerus rezultatus.

26. Turto valdymo sutartyje su kontroliuojančiąja investicine bendrove ir uždaruoju investiciniu fondu nustatomas tik fiksuoto dydžio valdymo mokestis. Turto valdymo sutartyje su investicine kintamojo kapitalo bendrove valdymo mokestis nustatomas fiksuoto dydžio arba procentinis, skaičiuojamas nuo valdomų investicinės kintamojo kapitalo bendrovės nuosavų (grynųjų) aktyvų vertės.

27. Turto valdymo sutartyje gali būti nustatytas honoraras už gerus rezultatus, jeigu laikomasi šių reikalavimų:

27.1. valdymo įmonė neturi teisės gauti honoraro tol, kol nebus padengti visi per 3 paskutiniuosius metus patirti investicinės bendrovės nuostoliai;

27.2. apskaičiuojant honorarą, nuostoliu turi būti laikomi vertybinių popierių realizuotas ir nerealizuotas nuostolis bei valdymo mokestis; skaičiuojant vertybinių popierių nerealizuotą nuostolį imamas tik dėl Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje išvardytų vertybinių popierių atsiradęs nuostolis; dėl kitų vertybinių popierių atsiradęs nuostolis skaičiuojamas tik tuo atveju, jeigu vertinant nuosavus (grynuosius) aktyvus atsižvelgiama į šių vertybinių popierių nerealizuotą pelną;

27.3. jeigu apskaičiuojant honorarą atsižvelgiama į nerealizuotąjį vertybinių popierių, nenurodytų Lietuvos Respublikos investicinių bendrovių įstatymo 9 straipsnio 2 dalies sąraše, pelną arba nuostolį, turto valdymo sutartyje privalo būti nustatyta, kokiu metodu vadovaujasi valdymo įmonė, vertindama tokius vertybinius popierius, ir šio įvertinimo nepriklausomo patikrinimo tvarka.

28. Per metus valdymo įmonei už turto valdymą išmokėtas atlyginimas negali viršyti 2 procentų nuosavų (grynųjų) aktyvų vidutinės metinės vertės arba 20 procentų metinio grynojo pelno priklausomai nuo to, kuris dydis yra didesnis.

29. Jeigu turto valdymo sutartyje nustatyta atlyginimą valdymo įmonei mokėti dažniau kaip kartą per metus ir per metus išmokėta suma viršija šių taisyklių 28 punkte nustatytus dydžius, valdymo įmonė permokėtą sumą privalo grąžinti turto valdymo sutartyje nustatytais terminais ir tvarka.

30. Atlyginimą valdymo įmonei moka pati investicinė bendrovė ar pensijų fondas arba jų pavedimu depozitoriumas. Pastaruoju atveju turto valdymo sutartyje privalo būti nustatyta valdymo įmonės pareiga depozitoriumui kartu su sąskaita pateikti ataskaitas ir dokumentus, įrodančius, kad valdymo įmonės atlyginimas apskaičiuotas teisingai.

31. Turto valdymo sutartis įsigalioja, kai ją patvirtina investicinės bendrovės arba pensijų fondo visuotinis akcininkų susirinkimas (šalys taip pat gali susitarti, kad turto valdymo sutartis įsigalios vėliau).

32. Turto valdymo sutartyje turi būti nustatytas jos galiojimo terminas, bet jis negali būti ilgesnis kaip 4 metai, išskyrus tuos atvejus, kai sutartyje nurodoma, kad turto valdymo sutarties galiojimą kiekvienais metais turi pratęsti investicinės bendrovės arba pensijų fondo stebėtojų taryba. Turto valdymo sutartis investicinės bendrovės arba pensijų fondo iniciatyva įstatymų ar turto valdymo sutarties numatytais atvejais gali būti nutraukiama pirma laiko, jeigu atitinkamas sprendimas yra priimtas investicinės bendrovės arba pensijų fondo visuotiniame akcininkų susirinkime.

 

III. Dokumentų leidimui gauti pateikimo tvarka

 

33. Norint gauti leidimą verstis valdymo įmonės veikla, Komisijai turi būti pateikiami šie dokumentai:

33.1. paraiška gauti leidimą verstis valdymo įmonės veikla (1 priedas);

33.2. notaro patvirtintos įstatų ir kitų steigimo dokumentų (pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą) kopijos, įmonės įregistravimo Įmonių registre pažymėjimo kopija;

33.3. veiklos planas, kuriame išdėstyta, kaip įmonė organizuos ir vykdys savo veiklą;

33.4. turto valdymo sutarties (-čių) projektas (-ai), atitinkantis (-ys) Investicinių bendrovių įstatymo 16 straipsnio 1 dalies ir šių taisyklių reikalavimus;

33.5. valdymo įmonės vadovų ir darbuotojų profesinės etikos taisyklės, vidinės kontrolės procedūras nustatantys dokumentai ir kiti valdymo įmonės vidaus dokumentai (asmenų, susijusių su valdymo įmone, supažindinimo su pareigomis taisyklės ir pan.), rodantys, kad valdymo įmonė pasirengusi užtikrinti Investicinių bendrovių įstatymo 13 ir 15 straipsniuose bei šių taisyklių 10 ir 12 punktuose nustatytus reikalavimus;

33.6. valdymo įmonės akcininkų sąrašas, kuriame nurodytas kiekvieno akcininko turimų akcijų skaičius;

33.7. informacija apie valdymo įmonės vadovus, akcininkus, turinčius daugiau kaip 10 proc. akcijų, arba asmenis, valdančius 10 proc. valdymo įmonės akcijų pagal įgaliojimus, ir Komisijos išduotas licencijas turinčius darbuotojus, nurodyti: jų vardus, pavardes, asmens kodus, adresus, telefonus, visas buvusias ir esamas darbovietes ir pareigas jose bei Komisijos išduotų licencijų rūšis ir numerius (jeigu šiame punkte išvardyti asmenys jas turi); jeigu savininkas yra juridinis asmuo, šio punkto reikalaujama informacija pateikiama apie jo akcininkus (pajininkus, narius) fizinius asmenis, turinčius daugiau kaip 10 proc. akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) ir (arba) valdančius 10 proc. šios įmonės akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) pagal įgaliojimus;

33.8. duomenys apie valdymo įmonės ir su ja susijusių asmenų kontroliuojamus asmenis – nurodyti jų įstatinį kapitalą (jei įstatinio kapitalo nėra, – nuosavą kapitalą), veiklos rūšis ir valdymo įmonės arba su ja susijusių asmenų turimų kontroliuojamų asmenų akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) suteikiamą balsų skaičių;

33.9. dokumentą, patvirtinantį, kad įstatinis kapitalas apmokėtas;

33.10. paskutinio ataskaitinio laikotarpio įmonės balansą, patvirtinantį nuosavo ir skolinto kapitalo santykį, su nepriklausomo auditoriaus išvada (šių dokumentų pateikti nereikia, jeigu pareiškėjas yra steigiama įmonė).

 

IV. Dokumentų nagrinėjimo Komisijoje ir leidimo išdavimo sąlygos bei tvarka

 

34. Komisija per 90 dienų nuo paraiškos gauti leidimą verstis valdymo įmonės veikla gavimo privalo išnagrinėti pateiktus dokumentus ir išduoti leidimą (2 priedas) arba raštu pateikti atsisakymo išduoti leidimą motyvus.

35. Vertybinių popierių komisija turi teisę pareikalauti papildomos informacijos (dokumentų ir duomenų) ir paaiškinimų. Pareiškėjui pateikus papildomą informaciją arba paaiškinimus, paraiškos nagrinėjimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų pateikimo dienos.

36. Komisijos išduoti leidimai registruojami specialiame Leidimų verstis investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonių veikla registre įrašant šiuos duomenis:

36.1. leidimo numerį;

36.2. turėtoją (įmonės pavadinimas, buveinės adresas, kodas);

36.3. išdavimo datą;

36.4. galiojimo terminą;

36.5. galiojimo panaikinimo datą.

37. Komisija gali neduoti leidimo verstis valdymo įmonės veikla, jeigu:

37.1. paraiškoje pateikta ne visa reikalaujama informacija arba pateikta informacija neatitinka tikrovės;

37.2. pareiškėjas yra įmonė, turinti leidimą ar licenciją verstis kita, ne valdymo įmonės veikla arba kai pareiškėjas yra valdymo įmonė, kurios leidimas panaikintas;

37.3. pareiškėjas neatitinka valdymo įmonei įstatymų ar kitų teisės aktų keliamų reikalavimų arba pareiškėjo steigimo dokumentai neatitinka teisės aktų reikalavimų;

37.4. valdymo įmonės veiklos planas nepakankamas, kad ji tinkamai atliktų savo funkcijas;

37.5. turto valdymo sutartis (-ys) neatitinka jai (-joms) keliamų reikalavimų;

37.6. valdymo įmonės vadovų ir darbuotojų profesinės etikos taisyklės ar kiti pagal šių taisyklių 33 punkto 5 papunktį pateikti dokumentai nepatvirtina, kad valdymo įmonė pasirengusi užtikrinti Investicinių bendrovių įstatymo 13 ir 15 straipsnių reikalavimus;

37.7. pareiškėjo kapitalas neatitinka šių taisyklių 9 punkte nustatytų reikalavimų;

37.8. pareiškėjui, kuris yra veikianti įmonė, arba pareiškėjo savininkui juridiniam asmeniui, turinčiam daugiau negu 10 proc. pareiškėjo akcijų, sustabdytas finansų maklerio įmonės licencijos galiojimas arba ji panaikinta remiantis Finansų maklerio įmonių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisyklių 23.3 – 23.8 ir 24 punktais, arba jei komerciniam bankui pritaikytos poveikio priemonės dėl operacijų su vertybiniais popieriais tvarkos pažeidimo, arba jei pareiškėjas per pastaruosius 3 metus yra grubiai pažeidęs Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų etikos kodeksą ar kitus vertybinių popierių rinką reglamentuojančius teisės aktus;

37.9. pareiškėjo savininkas fizinis asmuo, turintis daugiau negu 10 proc. pareiškėjo akcijų (kai savininkas juridinis asmuo, – šį juridinį asmenį kontroliuojantys fiziniai asmenys), arba kuris nors iš pareiškėjo vadovų nėra nepriekaištingos reputacijos;

37.10. nesilaikoma Investicinių bendrovių įstatymo 23 straipsnio 2-4 dalyse arba Pensijų fondų įstatymo 38 straipsnio 6-8 dalyse nustatytų apribojimų.

38. Vertybinių popierių komisija gali neišduoti leidimo verstis valdymo įmonės veikla ir tuo atveju, kai pareiškėjas nepateikia papildomų dokumentų ir duomenų arba pateikti dokumentai neatitinka jiems keliamų reikalavimų, o pateikti duomenys neatitinka tikrovės.

39. Leidimas investicinės bendrovės valdymo įmonei (2 priedas) atiduodamas tik pateikus Komisijai dokumentą, patvirtinantį, kad žyminis mokestis sumokėtas.

 

V. Leidimo panaikinimo pagrindai ir tvarka

 

40. Vertybinių popierių komisija gali panaikinti valdymo įmonės leidimo galiojimą, jeigu įmonė:

40.1. pati raštu kreipiasi dėl leidimo panaikinimo;

40.2. per 12 mėnesių iš eilės nepradeda naudotis suteiktu leidimu ar daugiau kaip 12 mėnesių iš eilės nutraukia savo veiklą;

40.3. leidimą gavo pateikusi klaidingą ar melagingą informaciją, suklastotus dokumentus, taip pat nuslėpusi faktus, dėl kurių leidimas neturėjo būti išduotas;

40.4. nebevykdo šiose taisyklėse nustatytų leidimo išdavimo sąlygų;

40.5. valdymo įmonės įstatinis kapitalas neatitinka šių taisyklių 9 punkte nustatytų reikalavimų;

40.6. nesilaiko Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų bei teisėtų Vertybinių popierių komisijos nurodymų, įskaitant tai, kad sudarinėja Investicinių bendrovių įstatymo 13 str. 1 ir 2 dalyse ar Pensijų fondų įstatymo 38 str. 1 dalyje nurodytus sandorius ir juos vykdo;

40.7. valdymo įmonė nevykdo sutartinių įsipareigojimų savo klientams arba paaiškėja, kad ji nesilaiko reikalavimų, nustatytų šių taisyklių 10–12 punktuose.

41. Nustačiusi šių taisyklių 40 punkto 2–7 papunkčiuose nurodytus valdymo įmonės leidimo panaikinimo pagrindus, Komisija turi teisę nurodyti investicinei bendrovei terminą, per kurį turi būti ištaisyti rasti pažeidimai.

42. Leidimo galiojimo panaikinimo klausimas svarstomas pranešus jai raštu. Valdymo įmonės atstovai turi teisę dalyvauti Komisijos posėdyje svarstant jos leidimo panaikinimo klausimą. Valdymo įmonės atstovams neatvykus į svarstymą ar jiems nepateikus paaiškinimų, sprendimas panaikinti leidimo galiojimą priimamas be jų.

 

VI. Leidimo įsigyti investicinės bendrovės akcijų, suteikiančių dešimt ir daugiau procentų balsų valdymo įmonės visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, išdavimas

 

43. Įsigyti valdymo įmonės akcijų, suteikiančių 10 ir daugiau procentų balsų valdymo įmonės visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, galima tik gavus Komisijos leidimą.

44. Asmuo, norintis gauti leidimą įsigyti valdymo įmonės akcijų, pateikia Komisijai prašymą, kuriame turi būti nurodyta:

44.1. vardas, pavardė (arba įmonės pavadinimas), asmens kodas (įmonės kodas), adresas, telefonas;

44.2. darbovietė ir pareigos (jei fizinis asmuo);

44.3. kontroliuojantieji asmenys (jei įmonė);

44.4. norimas įsigyti akcijų skaičius, nurodant šių akcijų suteikiamų balsų dalį;

44.5. patvirtinimas, kad įsigyti akcijų norintis fizinis asmuo arba norintį įsigyti akcijas juridinį asmenį arba įmonę, neturinčią juridinio asmens teisių, kontroliuojantys fiziniai asmenys bei vadovai yra nepriekaištingos reputacijos.

45. Prašymą Komisija turi išnagrinėti per penkiolika dienų nuo jo gavimo ir raštu pateikti atsakymą. Komisijos atsisakymas leisti įsigyti valdymo įmonės akcijas turi būti motyvuotas.

46. Komisija gali atsisakyti duoti leidimą, jeigu:

46.1. prašantysis fizinis asmuo arba prašantįjį juridinį asmenį arba juridinio asmens teisių neturinčią įmonę kontroliuojantys asmenys bei vadovai nėra nepriekaištingos reputacijos;

46.2. prašantysis fizinis asmuo arba bent vienas iš prašantįjį juridinį asmenį arba juridinio asmens teisių neturinčią įmonę kontroliuojančių asmenų ar vadovų yra investicinės bendrovės, kurios turtą valdo ši valdymo įmonė, vadovas.

 

VII. Baigiamosios nuostatos

 

47. Valdymo įmonė per 10 dienų privalo pateikti Vertybinių popierių komisijai dokumentų ir duomenų, pateiktų su prašymu gauti leidimą, pasikeitimus ir papildymus. Jei valdymo įmonės įstatinis kapitalas tapo mažesnis už nustatytą minimumą, skolinto kapitalo dydis (procentais), palyginti su nuosavu kapitalu, viršijo nustatytą maksimumą arba jei valdymo įmonė pažeidė kitus Vertybinių popierių komisijos nustatytus reikalavimus valdymo įmonės kapitalui, ji privalo per 5 dienas apie tai informuoti Vertybinių popierių komisiją.

48. Vertybinių popierių komisijos sprendimai dėl leidimo verstis valdymo įmonės veikla išdavimo ar leidimo galiojimo panaikinimo turi būti skelbiami „Valstybės žiniose“. Skelbime nurodomi šie duomenys:

48.1. įmonės pavadinimas;

48.2. įmonės kodas;

48.3. leidžiama veikla;

48.4. leidimo numeris;

48.5. leidimo išdavimo data, leidimo galiojimo panaikinimo data.

49. Ginčus dėl leidimo užsiimti valdymo įmonės veikla išdavimo ar panaikinimo sprendžia teismas.

50. Visos įmonės, turinčios Komisijos išduotus leidimus verstis valdymo įmonės veikla, per 30 dienų nuo šių taisyklių įsigaliojimo turto valdymo sutarčių projektų nuostatas turi suderinti su šių taisyklių nuostatomis.

51. Visos įmonės, turinčios Komisijos išduotus leidimus verstis valdymo įmonės veikla, ne vėliau kaip per 90 dienų nuo šių taisyklių įsigaliojimo turi sutvarkyti savo įstatinius ir nuosavus kapitalus pagal šių taisyklių reikalavimus.

52. Komisijos išduoti leidimai verstis valdymo įmonės veikla turi būti pakeisti į naujo pavyzdžio (2 priedas) leidimus.

53. Įmonės, norėdamos gauti naujo pavyzdžio leidimą (2 priedas), Komisijai turi pateikti turto valdymo sutarčių, suderintų su šiomis taisyklėmis, projektus bei įstatymų nustatyta tvarka įregistruotus įstatų pakeitimus, rodančius, jog valdymo įmonės įstatinis kapitalas atitinka šių taisyklių reikalavimus.

54. Įmonėms, neįvykdžiusioms šių taisyklių 50 ir 51 punkto reikalavimų, naujo pavyzdžio leidimai nebus išduoti, o išduotųjų galiojimas bus panaikintas šių taisyklių nustatyta tvarka.

______________

 

 

Leidimo verstis investicinių bendrovių

ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla

išdavimo ir panaikinimo taisyklių

1 priedas

 

PARAIŠKA gauti leidimą verstis INVESTICINIŲ BENDROVIŲ IR PENSIJŲ FONDŲ VALDYMO ĮMONĖS veikla

 

1. Pareiškėjo įmonės visas pavadinimas

________________________________________________________________________________

2. Pareiškėjo būstinės adresas ir įmonių registro kodas

________________________________________________________________________________

3. Pareiškėjo telefonų, faksų numeriai

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

4. Pareiškėjas yra*:

4.1. akcinė bendrovė

taip  ne ;

4.2. uždaroji akcinė bendrovė

taip  ne .

5. Pareiškėjo įstatinio kapitalo dydis ___________________________________________________

 

6. Pareiškėjo skolinto kapitalo dalis (procentais), palyginti su nuosavu kapitalu

________________________________________________________________________________

6.1. skolintų pinigų suma ___________________________________________________________

6.2. kreditorių pavadinimai, adresai ir kiekvieno jų paskolinta suma (atskirai parodyti grąžintas ir negrąžintas dalis)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

6.3. nuosavo kapitalo dydis _________________________________________________________

7. Įmonės išleistų akcijų bendras skaičius, nominalioji vertė

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

8. Pareiškėjo vadovų vardai, pavardės, asmens kodai, adresai, telefonų numeriai, išsilavinimas, darbovietės per 5 paskutiniuosius metus ir pareigos jose

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

9. Finansų maklerio sertifikatus turinčių darbuotojų vardai, pavardės, asmens kodai, turimų sertifikatų rūšys bei numeriai, pareigos įmonėje

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

10 Ar bent vienas pareiškėjo, valdymo įmonės arba depozitoriumo vadovas ar steigėjas:

10.1. buvo pripažintas kaltu dėl sunkaus nusikaltimo padarymo

taip  ne ;

10.2. teistas už nesunkų tyčinį ar nusikaltimą dėl neatsargumo

taip  ne ;

10.3. piktnaudžiauja alkoholiu, toksinėmis, narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (yra įrašytas į narkologinio dispanserio įskaitą)

taip  ne .

11. Ar pareiškėjo savininkas (jeigu savininkas – juridinis asmuo, šį juridinį asmenį kontroliuojantys subjektai), turintis daugiau kaip 10 proc. pareiškėjo akcijų, arba kuris nors pareiškėjo vadovas turėjo finansų maklerio sertifikatą, kuris buvo panaikintas arba kurio galiojimas yra sustabdytas

taip  ne .

Jeigu „taip“, nurodykite sertifikato rūšį, numerį, išdavimo ir sustabdymo ar panaikinimo datą bei priežastis    

________________________________________________________________________________

12. Ar pareiškėjo savininkas (juridinis asmuo) ar pats pareiškėjas turėjo leidimą užsiimti finansų maklerio įmonės, investicijų valdymo įmonės ar valdymo įmonės veikla, kuris buvo panaikintas ar kurio galiojimas buvo sustabdytas

taip  ne .

Jeigu „taip“, nurodykite leidimo rūšį, numerį, išdavimo ir galiojimo sustabdymo ar panaikinimo datą bei priežastis

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

13. Ar bent vienas pareiškėjo vadovas ar darbuotojas yra:

13.1. investicinės bendrovės darbuotojas

taip  ne ;

13.2. investicinės bendrovės vadovas

taip  ne ;

13.3. investicinės bendrovės depozitoriumo darbuotojas

taip  ne ;

13.4. investicinės bendrovės depozitoriumo vadovas

taip  ne .

Jeigu „taip“, prašome pateikti šią papildomą informaciją:

darbuotojo arba vadovo vardas, pavardė, asmens kodas

________________________________________________________________________________

investicinės bendrovės arba investicinės bendrovės depozitoriumo pavadinimas ir valdymo įmonės vadovo ar darbuotojo pareigos šioje investicinėje bendrovėje arba investicinės bendrovės depozitoriume

________________________________________________________________________________

14. Ar pareiškėjas:

14.1. dalyvauja kitų įmonių veikloje

taip  ne ;

14.2. turi kitų įmonių kapitalo (akcijų, pajų ar kitokių kapitalo dalių)

taip  ne ;

14.3. yra investavęs į vertybinius popierius

taip  ne .

Jeigu „taip“, nurodyti įmonių, įstaigų, organizacijų pavadinimus, turimas kapitalo dalis (procentais), turimų balsų dalį (procentais)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

15. Ankstesnė pareiškėjo veikla bei jos nutraukimo priežastys

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

16. Kita pareiškėjo įstatuose numatyta veikla

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

17. Žemiau pasirašę asmenys patvirtina, kad užpildė šią formą pareiškėjo vardu ir jo įgalioti. Pasirašiusieji ir pareiškėjas, kuriam jie atstovauja, parašais patvirtina, kad visi paraiškoje pateikti duomenys, taip pat dokumentai, įteikiami kartu su paraiška, yra tikri, teisingi ir kad juose pateikiama visa reikalaujama informacija.

 

Stebėtojų tarybos pirmininkas*                                                                                                     

                                                                         (parašas)                             (vardas, pavardė)

 

Valdybos pirmininkas*                                                             __________________________

                                                                        (parašas)                               (vardas, pavardė)

Administracijos vadovas                                                                                                              

                                                                        (parašas)                                (vardas, pavardė)

______________

 

 

Leidimo verstis investicinių bendrovių

ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla

išdavimo ir panaikinimo taisyklių

2 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

LEIDIMAS

VERSTIS INVESTICINIŲ BENDROVIŲ IR PENSIJŲ FONDŲ VALDYMO ĮMONĖS VEIKLA

 

Nr.

 

Leidimo turėtojas

Įmonės kodas

Pavadinimas

 

Adresas

 

Leidžiama verstis investicinių bendrovių ir pensijų fondų valdymo įmonės veikla.

 

Leidimas galioja nuo ______________________________

 

Leidimo išdavimo pagrindas:

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 20 ___ m. ________ d. posėdžio sprendimas

(protokolo Nr._____ _____ punktas)

 

Leidimą išdavė Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija,

Ukmergės g. 41, 2360 Vilnius

 

Leidimas išduotas 20_____m. ___________ d.

 

Vertybinių popierių komisijos pirmininkas ______________________________________

                                                                             (Parašas)                     (Vardas, pavardė)

 

A. V.

 

______________