LIETUVOS RESPUBLIKOS

TARPTAUTINIŲ SUTARČIŲ ĮSTATYMO 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

2012 m. kovo 13 d. Nr. XI-1927

Vilnius

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis

1. Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis – tarptautinės teisės principų ir normų reglamentuotas susitarimas, kurį raštu sudaro Lietuvos Respublika su tarptautinės teisės subjektais, nesvarbu, koks sutarties pavadinimas ir ar sutartį sudaro vienas, du ar keli tarpusavyje susiję dokumentai.

2. Kitų, negu nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, Lietuvos Respublikos susitarimų, taip pat Lietuvos Respublikos ministerijų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigų ir kitų valstybės institucijų vardu ir pagal jų kompetenciją sudaromų su atitinkamomis užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų institucijomis susitarimų, jeigu jų nereglamentuoja kiti įstatymai, rengimo ir sudarymo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Informacija apie šiuos susitarimus turi būti pateikta Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, kurioje ji turi būti kaupiama ir tvarkoma.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

2 straipsnyje išbraukti žodžius „visų“, „neatsižvelgiant į tai, kokia institucija ar koks pareigūnas nustatyta tvarka sudarė Lietuvos Respublikos tarptautinę sutartį“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. Įstatymo taikymas

Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių sudarymo ir vykdymo tvarką.“

 

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

4 straipsnis. Sprendimų dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių sudarymo tikslingumo ir dėl prieštaravimo išlygoms priėmimas

1. Sprendimus dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių sudarymo tikslingumo pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos, šio ir kitų įstatymų bei tarptautinės teisės reikalavimus priima Lietuvos Respublikos Prezidentas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos pavedimu ir nustatyta tvarka – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

2. Sprendimai dėl Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos, kaip Europos Sąjungos valstybės narės, atstovaujančių vienai tarptautinės sutarties šaliai, tarptautinių sutarčių (toliau – tarptautinės mišriosios sutartys) sudarymo tikslingumo priimami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstituciniu aktu „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“, įstatymais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais Lietuvos Respublikos pozicijos dėl Europos Sąjungos institucijose svarstomų teisės aktų ir dokumentų projektų rengimą ir derinimą.

3. Priimant sprendimą dėl Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties sudarymo tikslingumo, turi būti apsvarstyta, ar šios sutarties projekto nuostatos atitinka Lietuvos Respublikos Konstituciją, Lietuvos Respublikos užsienio politikos ir nacionalinio saugumo pagrindus ir tikslus, šio įstatymo reikalavimus, tarptautinės teisės principus ir normas.

4. Sprendimai dėl prieštaravimo kitų tarptautinės teisės subjektų padarytoms išlygoms dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių priimami šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka, gavus Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komiteto išvadą, ir skelbiami leidinyje „Valstybės žinios“. Jeigu prieštaraujant išlygai dėl ratifikuotos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties prieštaraujama ir šios sutarties įsigaliojimui tarp Lietuvos Respublikos ir išlygą padariusio tarptautinės teisės subjekto, sprendimą dėl prieštaravimo šio įstatymo 8 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyta tvarka priima Lietuvos Respublikos Seimas.“

 

4 straipsnis. 5 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Papildyti 5 straipsnio 2 dalį antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

2. Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės vadovas arba Lietuvos Respublikos įgaliotas atstovas tarptautinėje konferencijoje, tarptautinėje organizacijoje ar viename iš jos organų turi teisę derėtis dėl Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties sudarymo ar patvirtinti jos tekstą be specialių įgaliojimų atitinkamai su valstybe, kurioje jis yra akredituotas, arba tarptautinėje konferencijoje, tarptautinėje organizacijoje ar viename iš jos organų. Lietuvos nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje turi teisę atlikti visus veiksmus, susijusius su tarptautinių mišriųjų sutarčių sudarymu, be specialių įgaliojimų.“

 

5 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

6 straipsnis. Įgaliojimų sudaryti Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis suteikimo tvarka

1. Įgaliojimus atlikti veiksmus, susijusius su šio įstatymo 7 straipsnyje nurodytų Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių sudarymu, suteikia Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikimu.

2. Įgaliojimus atlikti veiksmus, susijusius su Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, kurioms Lietuvos Respublikos Konstitucija, šis įstatymas arba pati tarptautinė sutartis nenumato ratifikavimo procedūros, tačiau kurių sudarymą pagal šio įstatymo 9 straipsnyje nustatytą tvarką tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, suteikia Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas ministerijos ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigos, kuri pagal kompetenciją rengia sutartį, teikimu, pritarus Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai.

3. Įgaliojimus sudaryti Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, kurios įsigalioja nuo pasirašymo ar pasikeitimo laiškais dienos arba yra laikinai taikomos, jeigu joms Lietuvos Respublikos Konstitucija, šis įstatymas arba pati tarptautinė sutartis nenumato ratifikavimo procedūros, suteikia Lietuvos Respublikos Vyriausybė ministerijos ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigos, kuri pagal kompetenciją rengia sutartį, teikimu, pritarus Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai.

4. Sudaryti Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis pasikeičiant diplomatinėmis notomis, jeigu jos įsigalioja nuo pasikeitimo diplomatinėmis notomis dienos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu pavedama Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai.

5. Suteikus šio straipsnio 1, 2, 3 ir 4 dalyse nurodytus įgaliojimus, įgaliojamuosius raštus išduoda Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

6. Informacija apie įgaliojamuosius raštus kaupiama ir tvarkoma Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje.“

 

6 straipsnis. 7 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir papildymas

1. 7 straipsnio 1 dalies 1 punkte vietoj žodžio „išimtinės“ įrašyti žodį „išskirtinės“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) dėl Lietuvos Respublikos valstybės sienų nustatymo ir pakeitimo, išskirtinės ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo delimitavimo;“.

2. 7 straipsnio 1 dalies 6 punkte išbraukti žodžius „arba ilgalaikės, sudaromos ilgesniam nei 5 metų laikotarpiui, ekonominės“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6) daugiašalės sutartys;“.

3. Papildyti 7 straipsnio 1 dalį 9 punktu:

9) ilgalaikės ekonominės sutartys, sudaromos ilgesniam negu 5 metų laikotarpiui, jeigu jose nėra numatyta vienašalio nutraukimo galimybė arba jeigu minimalus įspėjimo dėl tokio nutraukimo laikotarpis yra ilgesnis negu vieni metai;“.

4. Papildyti 7 straipsnio 1 dalį 10 punktu:

10) tarptautinės mišriosios sutartys;“.

5. Papildyti 7 straipsnio 1 dalį 11 punktu:

11) Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pakeitimai, priimti Europos Sąjungos sutarties 48 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka.“

 

7 straipsnis. 9 straipsnio 1 dalies pakeitimas

9 straipsnio 1 dalyje vietoj skaičių ir žodžio „4 ir 5“ įrašyti skaičius ir žodį „3 ir 4“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, kurioms Lietuvos Respublikos Konstitucija, šis įstatymas arba pati sutartis nenumato ratifikavimo procedūros, tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Šis reikalavimas netaikomas šio įstatymo 6 straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytoms Lietuvos Respublikos tarptautinėms sutartims.“

 

8 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

10 straipsnyje po žodžio „nutraukimą“ įrašyti žodžius „prieštaravimo sutarties pakeitimui ar išlygoms pateikimas“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

10 straipsnis. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos kompetencija Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių įsigaliojimo procese

Tarptautinius veiksmus, susijusius su Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties įsigaliojimu, galiojimu ar veikimu (dokumentų, reikalingų tarptautinei sutarčiai įsigalioti, parengimas ir deponavimas, tarptautinės sutarties atidavimas saugoti depozitarui, pranešimas apie galiojimo sustabdymą ar nutraukimą, prieštaravimo sutarties pakeitimui ar išlygoms pateikimas ir kt.), atlieka Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.“

 

9 straipsnis. 11 straipsnio 1 dalies pakeitimas

11 straipsnio 1 dalyje po žodžio „įsigaliojusias“ įrašyti žodžius „taip pat laikinai taikomas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Įsigaliojusias, taip pat laikinai taikomas Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis Lietuvos Respublikoje privaloma vykdyti.“

 

10 straipsnis. 13 straipsnio papildymas 2 dalimi

Papildyti 13 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

13 straipsnis. Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių pakeitimas ar papildymas

1. Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis gali būti pakeista ar papildyta remiantis tarptautinės teisės normomis bei šio įstatymo II skyriuje nustatyta tvarka, jeigu pačioje tarptautinėje sutartyje nenustatyta kitaip.

2. Jeigu vadovaujantis Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties nuostatomis jos pakeitimams ar papildymams įsigalioti sutarties šalių pritarimas nėra būtinas (įsigaliojimas pagal nutylėjimą), sprendimas dėl tokių pakeitimų ar papildymų tikslingumo priimamas šio įstatymo 4 straipsnyje nustatyta tvarka.“

 

11 straipsnis. Pasiūlymas Lietuvos Respublikos Vyriausybei

Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

12 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 11 straipsnį, įsigalioja 2012 m. liepos 1 d.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ                                                    DALIA GRYBAUSKAITĖ