LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL POLICIJOS PAREIGŪNŲ ATRANKOS IR DALYVAVIMO JUNGTINIŲ TAUTŲ AR KITŲ TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ MISIJOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 2 d. Nr. V-314

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į tai, kad Lietuvos Respublikos policijos pareigūnai, dalyvaujantys tarptautinėse misijose, vykdo Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus, o jų atranka ir dalyvavimas šiose misijose yra nepakankamai reglamentuoti:

1. Tvirtinu Policijos pareigūnų atrankos ir dalyvavimo Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose taisykles (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiais galios:

2.1. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. rugpjūčio 2 d. įsakymą Nr. 344 „Dėl Policijos pareigūnų atrankos dalyvauti Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose taisyklių patvirtinimo“.

2.2. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2002 m. vasario 7 d. įsakymą Nr. 60 „Dėl 2001 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. 344 „Dėl Policijos pareigūnų atrankos dalyvauti Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose taisyklių patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“.

2.3. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. sausio 23 d. įsakymą Nr. V-19 „Dėl 2001 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. 344 „Dėl Policijos pareigūnų atrankos dalyvauti Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose taisyklių patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“.

3. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                               VYTAUTAS GRIGARAVIČIUS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio

komisaro 2003 m. birželio 2 d. įsakymu

Nr. V-314

 

POLICIJOS PAREIGŪNŲ ATRANKOS IR DALYVAVIMO JUNGTINIŲ TAUTŲ AR KITŲ TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ MISIJOSE TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Policijos pareigūnų atrankos ir dalyvavimo Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose taisyklės nustato Lietuvos Respublikos policijos pareigūnų (toliau – policijos pareigūnai) atrankos ir rotacijos tvarką, jiems taikomos atsakomybės Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose (toliau – misija) pagrindus bei jų teises ir pareigas.

2. Policijos pareigūnų atranka atliekama vykdant tarptautinius Lietuvos Respublikos įsipareigojimus, tarptautinių organizacijų poreikius bei atsižvelgiant į kandidatams keliamus reikalavimus.

3. Policijos pareigūnai jų sutikimu gali būti siunčiami teisės aktų ir šių taisyklių nustatyta tvarka į užsienio valstybes atlikti patarėjo, stebėtojo ir (ar) kitų funkcijų misijose.

 

II. POLICIJOS PAREIGŪNŲ DALYVAVIMO MISIJOSE ATRANKOS KOMISIJA

 

4. Policijos pareigūnus, tinkamus dalyvauti misijose, iš esamo rezervo, kuris sudaromas vykdant Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus dėl misijų, o nesant rezerve pakankamai policijos pareigūnų, iš norą dalyvauti misijose pareiškusių policijos pareigūnų konkurso būdu atrenka policijos generalinio komisaro įsakymu sudaryta Policijos pareigūnų dalyvavimo misijose atrankos komisija (toliau – komisija). Komisija šaukiama kiekvienu konkrečiu atveju vykdant Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus arba prireikus.

5. Komisiją sudaro 7 nariai. Komisijos posėdis laikomas įvykusiu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip 5 nariai. Komisijos sprendimai priimami komisijos pasėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma, o jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.

6. Komisijos nariais turi būti skiriami Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) Personalo tarnybos vadovas ar jo pavaduotojas bei Tarptautinio bendradarbiavimo ir Europos integracijos skyriaus vadovas ar jo pavaduotojas. Komisijos nariais taip pat gali būti skiriami kitų Policijos departamento padalinių ar policijos įstaigų vadovai, jų pavaduotojai, kiti tarnautojai.

 

III. REIKALAVIMAI POLICIJOS PAREIGŪNAMS, PRETENDUOJANTIEMS DALYVAUTI MISIJOSE

 

7. Reikalavimai policijos pareigūnams, pretenduojantiems dalyvauti misijose, nustatomi atsižvelgiant į kiekvienos misijos mandate nustatytus reikalavimus ir (ar) vadovaujantis Jungtinių Tautų Taikos palaikymo operacijų departamento parengtomis rekomendacijomis (Benchmark Selection Standards for the United Nations Civilian Police).

8. Minimalūs reikalavimai kandidatams, pretenduojantiems dalyvauti misijose:

8.1. sveikatos būklė, atitinkanti Jungtinių Tautų (Medical Support Manual for United Nations Field Operations) ar kitų misijų nustatytus reikalavimus;

8.2. turėti ne mažesnę kaip 5 metų tarnybos policijoje patirtį (einant policijos pareigūno pareigas);

8.3. gerai mokėti užsienio kalbą, kuri yra oficiali misijos kalba (mokėti skaityti, rašyti, klausyti ir kalbėti taip, kad asmuo lengvai suprastų kitus ir būtų suprastas kitų);

8.4. turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą, mokėti vairuoti 4X4 automobilius bet kokiomis oro sąlygomis;

8.5. išmanyti pagrindines tarptautinių teisės aktų nuostatas, reglamentuojančias dalyvavimo konkrečioje misijoje tvarką (teisės, pareigos, atsakomybė, pavaldumas ir pan.).

9. Papildomi reikalavimai: Lietuvos Respublikos teisės sistemos, Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių policijos veiklą, išmanymas, sugebėjimas naudotis radijo ir kitomis ryšio priemonėmis, gebėjimas suteikti pirmąją medicinos pagalbą, darbo kompiuteriu pagrindai ir kita.

10. Policijos pareigūnų, siunčiamų dalyvauti misijoje, grupės vadovu turi būti skiriamas tik dalyvavimo misijose ar vadovavimo (misijose ar Lietuvos Respublikoje) patirtį turintis policijos pareigūnas.

 

IV. POLICIJOS PAREIGŪNŲ, ATRINKTŲ DALYVAUTI MISIJOSE, REZERVAS

 

11. Siekdama užtikrinti Lietuvos Respublikos tarptautinių įsipareigojimų vykdymą, Policijos departamento Personalo tarnyba sudaro ir nuolat papildo policijos pareigūnų, norinčių dalyvauti misijose, rezervą (toliau – rezervas).

12. Į rezervą įtraukiami norą dalyvauti misijose pareiškę policijos pareigūnai, kurie atitinka vieną iš šių sąlygų:

12.1. yra apmokyti specialiuose užsienio šalių mokymo centrų organizuojamuose kursuose, skirtuose pareigūnams dalyvauti misijose parengti;

12.2. turintys dalyvavimo misijose patirtį;

12.3. atrinkti Jungtinių Tautų atrankos ir pagalbos grupės ekspertų (Selection and Assistance Team) (toliau – ekspertai).

13. Vadovaujantis 12.3 punktu įrašyti į rezervą policijos pareigūnai, tačiau neturintys dalyvavimo misijose patirties ir neapmokyti specialiuose kursuose, pirmiausia siunčiami dalyvauti kursuose, skirtuose policijos pareigūnams dalyvauti misijose parengti. Tam tikrais atvejais (reikia skubiai pasiųsti policijos pareigūnus į misiją ar panašiai) policijos pareigūnai gali būti ir nesiunčiami į minėtus kursus, tokiu atveju skubų jų mokymą ir parengimą organizuoja Lietuvos policijos mokymo centras, pasitelkdamas dalyvavusius misijose ar kitus valstybės tarnautojus.

 

V. POLICIJOS PAREIGŪNŲ ATRANKA IR PARENGIMAS DALYVAUTI MISIJOSE

 

14. Vykdant Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus ir (ar) rengiantis jau dalyvaujančių misijose pareigūnų rotacijai, esant naujų policijos pareigūnų misijoje poreikiui ar sprendžiant kitus, su policijos pareigūnų dalyvavimu misijose susijusius klausimus, sušaukiama komisija.

15. Policijos departamento Personalo tarnyba, vadovaudamasi šiomis taisyklėmis bei atitinkamos misijos mandate nustatytais reikalavimais, sudaro (iki misijos likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams) rezerve esančių ir nustatytus reikalavimus atitinkančių policijos pareigūnų sąrašą (toliau – sąrašas). Sąrašą, iki misijos likus ne mažiau kaip 2 mėnesiams, kartu su iš policijos įstaigų vadovų gautomis rekomendacijomis teikia komisijai.

16. Jeigu rezerve esančių policijos pareigūnų trūksta, sąrašas per 1 mėnesį papildomas 18 punkte nurodytais policijos pareigūnais. Komisija per 1 mėnesį privalo atrinkti policijos pareigūnus, vyksiančius į misiją, ir sudaryti Lietuvos policijos misijos grupę (toliau – LPM grupė). Policijos pareigūnų dalyvavimą komisijos posėdyje organizuoja Policijos departamento Personalo tarnyba. Tam tikrais atvejais (kai vykdant tarptautinius įsipareigojimus reikia skubiai pasiųsti į misiją policijos pareigūnus ir panašiai) šiame ir 15 punktuose nustatytais terminais gali būti nesivadovaujama, tokiu atveju už policijos pareigūnų siuntimą atsakinga komisija, o LPM grupė turi būti sudaryta kuo skubiau, kad LPM grupės nariai galėtų tinkamai pasirengti misijai, laiku sutvarkyti ir įvykdyti tarnybines užduotis ir kita.

17. Sąrašui sudaryti Policijos departamento Personalo tarnyba skelbia policijos pareigūnų, esančių rezerve, atranką. Atranka taip pat skelbiama:

17.1. gavus pasiūlymą dalyvauti kursuose, skirtuose policijos pareigūnams dalyvauti misijose parengti;

17.2. prieš atvykstant ekspertams;

17.3. jei neužtenka rezerve esančių policijos pareigūnų;

17.4. siekiant iš anksto papildyti rezervą ir kitais policijos generalinio komisaro numatytais atvejais.

18. Atrinkti, bet neturintys dalyvavimo misijose ar specialiuose kursuose patirties policijos pareigūnai yra siunčiami dalyvauti kursuose, skirtuose policijos pareigūnams dalyvauti misijose parengti, o sėkmingai juos baigę įrašomi į rezervą. Tam tikrais atvejais, t. y. reikia skubiai pasiųsti policijos pareigūnus į misiją ir panašiai, policijos pareigūnai gali būti ir nesiunčiami į minėtus kursus, tokiu atveju skubų jų mokymą ir parengimą organizuoja Lietuvos policijos mokymo centras, pasitelkdamas dalyvavusius misijose ar kitus policijos pareigūnus. Šie policijos pareigūnai į rezervą įtraukiami tik grįžę iš misijos.

19. Informacija apie rengiamą atranką siunčiama Policijos departamento struktūriniams padaliniams bei visoms policijos įstaigoms. Policijos departamento struktūrinių padalinių ir policijos įstaigų vadovai privalo užtikrinti pavaldžių pareigūnų supažindinimą su gauta informacija. Informacija apie rengiamą atranką papildomai gali būti skelbiama Policijos departamento interneto svetainėje ar žiniasklaidoje.

20. Policijos įstaigos vadovas iš pareiškusių norą dalyvauti atrankoje policijos pareigūnų atrenka 8.2, 8.3, 8.4 punktuose išvardytus minimalius reikalavimus atitinkančių policijos pareigūnų kandidatūras ir jų sąrašą bei rekomendacijas pateikia Policijos departamento Personalo tarnybai. Policijos įstaigos vadovas, priėmęs sprendimą pateikti policijos pareigūno kandidatūrą, privalo jį informuoti. Tais atvejais, kai policijos įstaigos vadovas nesutinka teikti kandidatūros, policijos pareigūnas turi teisę tiesiogiai kreiptis į komisijos pirmininką dėl leidimo dalyvauti atrankoje pateikdamas prašymą. Galutinį sprendimą dėl leidimo dalyvauti atrankoje priima komisijos pirmininkas Policijos departamento Personalo tarnybos teikimu.

21. Pretendentų atranką organizuoja Policijos departamento Personalo tarnyba ir Tarptautinio bendradarbiavimo ir Europos integracijos skyrius, prireikus pasitelkdami kitus policijos įstaigų valstybės tarnautojus. Atrankos metu tikrinamos pretendentų užsienio kalbos žinios, vertinama, ar pretendentas atitinka šiose taisyklėse ir misijos mandate nustatytus reikalavimus. Pretendento įgūdžiai ir dalykinės savybės gali būti tikrinamos žodžiu, remiantis dokumentais (pretendentui pateikus dokumentus apie tam tikrų įgūdžių įgijimą) ar atliekant praktines užduotis (kai tikrinamas praktinis tam tikrų įgūdžių turėjimas, pvz.: mokėjimas šaudyti, dirbti kompiuteriu, vairuoti automobilį, įvairūs testai ir pan.). Tokia atranka neatliekama, jei policijos pareigūnus atrinko ekspertai ir jų pakanka.

22. Teigiamai įvertinti policijos pareigūnai įtraukiami į sąrašą arba paskiriami toliau pagal atrankos tikslą.

23. Komisija atrenka policijos pareigūnus dalyvauti konkrečiose misijose ir sudaro LPM grupę iš Policijos departamento Personalo tarnybos pateikto sąrašo konkurso būdu, t. y. pokalbio su kiekvienu policijos pareigūnu metu, atsižvelgdama į jų vadovų rekomendacijas, policijos pareigūnų asmenines savybes, patirtį bei pasirengimą dalyvauti misijose.

24. Kompetentingos policijos įstaigos specialistai – psichologai atlieka komisijos atrinktų policijos pareigūnų psichologinį įvertinimą (jeigu kuris nors pareigūnas psichologo įvertinamas neigiamai, komisija paskiria kitą policijos pareigūną). Policijos departamento struktūrinių padalinių, policijos įstaigų vadovams, pateikusiems policijos pareigūnų sąrašą, ir rekomenduotiems ar prašymus pateikusiems policijos pareigūnams raštu pranešama apie konkurso rezultatus.

25. LPM grupė negali būti sudaroma vien tik iš policijos pareigūnų, neturinčių dalyvavimo tarptautinėse taikos palaikymo operacijose patirties. Vienas iš policijos pareigūnų, atitinkančių 10 punkte nustatytus reikalavimus, paties sutikimu siūlomas būti LPM grupės vadovu.

26. Komisijos atrinktų ir psichologų teigiamai įvertintų policijos pareigūnų dalyvauti misijose sąrašas teikiamas policijos generaliniam komisarui tvirtinti. Į patvirtintą sąrašą įtraukti policijos pareigūnai tampa LPM grupės nariais išvykimo į misiją dieną.

27. Policijos pareigūnus, siunčiamus dalyvauti misijose, Policijos departamento Personalo tarnyba, pasitelkdama kitus policijos įstaigų valstybės tarnautojus, papildomai supažindina su pagrindiniais tarptautiniais ir nacionaliniais teisės aktais ir jų nuostatomis, reglamentuojančiomis dalyvavimo konkrečioje misijoje tvarką ir ypatumus.

28. Policijos pareigūnai siunčiami dalyvauti misijoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu ir policijos generalinio komisaro įsakymu, kuriuos rengia Policijos departamento Personalo tarnyba. Juose nustatoma LPM grupės narių misijos pobūdis, vieta, trukmė, mokėjimo už tarnybą misijoje tvarka, materialinio aprūpinimo ir kitos reikalingos tarnybos misijoje sąlygos. Siunčiant į misiją taip pat yra vadovaujamasi kitais galiojančiais teisės aktais ar susitarimais.

 

VI. LPM GRUPĖS NARIŲ TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ

 

29. LPM grupės narių teises, pareigas ir atsakomybę nustato tarptautiniai ir nacionaliniai teisės aktai, reglamentuojantys konkrečios misijos atlikimo tvarką.

30. LPM grupės nariai, esantys misijoje, privalo laikytis bendrų Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių jų veiklą tiek, kiek to nereglamentuoja konkrečiai misijai reglamentuoti skirti teisės aktai.

31. LPM grupės vadovas, be bendrų jam nustatytų pareigų, privalo:

31.1. vadovauti LPM grupei, prireikus paskirti savo pavaduotoją (jeigu misijoje dalyvauja daugiau negu du policijos pareigūnai);

31.2. vienam iš LPM grupės narių pažeidus misijos personalo discipliną nedelsiant informuoti policijos generalinį komisarą, teikti jam reikalingą informaciją.

32. LPM grupės nariai traukiami drausminėn atsakomybėn Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka.

33. Policijos pareigūnams pažeidus tarptautinius ar nacionalinius teisės aktus taip pat gali būti taikoma administracinė, baudžiamoji ar civilinė atsakomybė.

 

VII. EKSPERTŲ ATLIEKAMA POLICIJOS PAREIGŪNŲ ATRANKA

 

34. Siekiant atrinkti tinkamiausius policijos pareigūnus dalyvauti misijose, užtikrinti sklandžią misijose esančių pareigūnų rotaciją, išvengti grąžinimo atvejų į Lietuvos Respubliką, gali būti kviečiami ekspertai.

35. Ekspertai kviečiami vadovaujantis Jungtinių Tautų Taikos palaikymo operacijų departamento nustatyta tvarka.

36. Policijos pareigūnų dalyvavimas ekspertų atliekamoje atrankoje užtikrinamas 16–22 punktuose nustatyta tvarka.

37. Ekspertų sudarytas teigiamai įvertintų policijos pareigūnų sąrašas galioja 1 metus.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

38. Policijos pareigūnai jų sutikimu gali būti siunčiami dalyvauti misijose ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui. Šis laikotarpis, esant misijos vadovybės prašymui, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu ir policijos generalinio komisaro įsakymu gali būti pratęstas, tačiau ne ilgiau kaip šešiems mėnesiams.

39. Policijos pareigūnas, dalyvavęs misijoje, pakartotinai dalyvauti misijose gali būti siunčiamas ne anksčiau kaip po dvejų metų nuo grįžimo dienos. Prireikus policijos generalinio komisaro sprendimu ir policijos pareigūnui sutikus, šis laikotarpis gali būti trumpesnis. Pakartotinai misijoje negali dalyvauti policijos pareigūnai, kuriems buvo taikyta atsakomybė, susijusi su misijos personalo disciplinos pažeidimu.

40. Stažo skaičiavimo tvarką ir socialines garantijas tarnybos misijoje metu nustato Vidaus tarnybos statutas ir kiti teisės aktai.

41. Atlikęs misiją policijos pareigūnas toliau eina iki misijos eitas tarnybines pareigas arba skiriamas į kitas lygiavertes pareigas.

______________