LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GINKLŲ, ŠAUDMENŲ IR SPROGMENŲ ATIDAVIMO, LAIKYMO, PATIKRINIMŲ ATLIKIMO IR DOKUMENTŲ ĮFORMINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. rugsėjo 27 d. Nr. 1V-373

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų ir sprogmenų savanoriško atidavimo ir ginklų bei šaudmenų įteisinimo laikinojo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 77-2962) 7 straipsnio 2 dalimi:

1. Tvirtinu Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimo, laikymo, patikrinimų atlikimo ir dokumentų įforminimo taisykles (pridedama).

2. Pavedu Lietuvos policijos generaliniam komisarui kontroliuoti šio įsakymo 1 punkte nurodytų taisyklių vykdymą.

3. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2006 m. spalio 1 d. ir galioja 6 mėnesius nuo įsigaliojimo dienos.

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS,

L. E. VIDAUS REIKALŲ MINISTRO PAREIGAS                                       PETRAS BAGUŠKA

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2006 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 1V-373

 

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ IR SPROGMENŲ ATIDAVIMO, LAIKYMO, PATIKRINIMŲ ATLIKIMO IR DOKUMENTŲ ĮFORMINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimo, laikymo, patikrinimų atlikimo ir dokumentų įforminimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato asmenų neteisėtai laikomų ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimo, laikymo, patikrinimų atlikimo ir dokumentų įforminimo tvarką teritorinėse policijos įstaigose.

2. Šiose taisyklėse sąvoka „sprogmenys“ apima ir sprogstamąsias medžiagas.

 

II. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ ATIDAVIMAS

 

3. Asmuo, neteisėtai laikantis ginklus, šaudmenis ir norintis savanoriškai juos atiduoti, turi raštu ar žodžiu kreiptis į teritorinę policijos įstaigą. Žodiniai kreipimaisi į teritorinę policijos įstaigą yra registruojami Informacijos apie nusikalstamą veiką, kitus teisės pažeidimus ir įvykius registravimo bei tikrinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. V-271 (Žin., 2003, Nr. 49-2192), nustatyta tvarka. Rašytiniai prašymai registruojami teritorinės policijos įstaigos viršininko patvirtintų piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo taisyklių nustatyta tvarka.

4. Asmeniui draudžiama pernešti, pervežti ar kitaip gabenti ginklus ir šaudmenis, kuriuos jis neteisėtai įgijo, pagamino, laikė ar nešiojo, į teritorinę policijos įstaigą, jei prieš tai apie neteisėtai laikomus ginklus ir (ar) šaudmenis raštu ar žodžiu nebuvo informuota teritorinė policijos įstaiga.

5. Asmuo, kreipęsis į teritorinę policijos įstaigą raštu ar žodžiu, ginklą ir (ar) šaudmenis teritorinei policijos įstaigai privalo pristatyti per 5 dienas. Asmuo, atvykęs į teritorinę policijos įstaigą su neteisėtai laikomais ginklais ir šaudmenimis, teritorinei policijos įstaigai pateikia rašytinį prašymą, kuriame nurodoma, kada ir kokiu būdu jis įgijo ginklus, šaudmenis. Asmuo prašyme turi nurodyti, ar jis ginklą, šaudmenis pageidauja:

5.1. įteisinti ir gauti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus;

5.2. įteisinti ir teisės aktų nustatyta tvarka atlygintinai realizuoti;

5.3. įteisinti ir perdirbti (pritaikyti kolekcijoms);

5.4. atiduoti valstybės nuosavybėn.

6. Asmenų pristatytus ginklus ir (ar) šaudmenis priima teritorinės policijos įstaigos atsakingas pareigūnas (toliau – pareigūnas). Paėmimo faktas įforminamas Paimtų, areštuotų, konfiskuotų daiktų, daiktinių įrodymų priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo instrukcijos (toliau – instrukcija), patvirtintos Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 622 (Žin., 2001, Nr. 111-4059), nustatyta tvarka. Patikrinęs, ar asmens prašymas tinkamai įformintas, pareigūnas nustatyta tvarka jį užregistruoja. Prašymas iš asmens priimamas tik jam pateikus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Užregistravus asmens, teritorinei policijos įstaigai atidavusio neteisėtai laikomus ginklus ir (ar) šaudmenis, prašymą, išduodamas ginklų ir (ar) šaudmenų paėmimą patvirtinantis perdavimo ir priėmimo aktas.

7. Pareigūnas visus paimtus ginklus, šaudmenis tą pačią dieną perduoda saugoti į teritorinės policijos įstaigos ginklų saugyklą. Ginklai ir (ar) šaudmenys įtraukiami į apskaitą instrukcijoje nustatyta tvarka.

8. Asmuo, pageidaujantis gauti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo ginklo atidavimo turi Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-362 (Žin., 2003 Nr. 63-2875), nustatyta tvarka pateikti dokumentus, kurių reikia leidimui įsigyti ginklą gauti.

 

III. SPROGMENŲ ATIDAVIMAS

 

9. Asmuo, neteisėtai laikantis sprogmenis ir norintis savanoriškai juos atiduoti, turi raštu ar žodžiu kreiptis į teritorinę policijos įstaigą. Žodiniai kreipimaisi į teritorinę policijos įstaigą yra registruojami Informacijos apie nusikalstamą veiką, kitus teisės pažeidimus ir įvykius registravimo bei tikrinimo taisyklių nustatyta tvarka.

10. Asmuo, pageidaujantis teritorinei policijos įstaigai atiduoti neteisėtai laikomus sprogmenis ir kreipęsis žodžiu, ne vėliau kaip per 1 dieną pateikia rašytinį prašymą, kuriame nurodo sprogmenų buvimo vietą, kada ir kokiu būdu jis juos įgijo. Asmenims draudžiama pernešti, pervežti ar kitaip gabenti sprogmenis. Sprogmenys atiduodami neatlygintinai. Rašytinis prašymas iš asmens priimamas tik jam pateikus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Rašytiniai prašymai registruojami teritorinės policijos įstaigos viršininko patvirtintų piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo taisyklių nustatyta tvarka.

11. Pareigūnas, priėmęs asmens prašymą, organizuoja sprogmenų paėmimą. Sprogmenis jų buvimo vietoje teisės aktų nustatyta tvarka apžiūri, įvertina, jų paėmimo faktą įformina ir juos paima Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ (toliau – rinktinė „Aras“) arba Lietuvos kariuomenės išminuotojai. Išminuotojai iškviečiami Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka. Pareigūnas, organizavęs sprogmenų priėmimą, dviem egzemplioriais surašo aktą (laisva forma), patvirtinantį sprogmenų paėmimą. Vienas akto egzempliorius atiduodamas sprogmenis atidavusiam asmeniui, kitas saugomas teritorinėje policijos įstaigoje.

12. Sprogmenys, atlikus apžiūrą ir įvertinimą, pareigūno sprendimu perduodami saugoti rinktinei „Aras“ arba, kai rinktinėje „Aras“ nėra tinkamų sąlygų laikyti sprogmenis, -Lietuvos kariuomenei. Apie sprogmenų perdavimą dviem egzemplioriais surašomas sprogmenų perdavimo ir priėmimo aktas. Pavojingi gabenti ar saugoti sprogmenys nustatyta tvarka sunaikinami.

13. Rinktinės „Aras“ pareigūnai arba Lietuvos kariuomenės išminuotojai, apžiūrėję ir įvertinę sprogmenis, pareigūno sprendimu dalį sprogmenų (jeigu jie nebuvo sunaikinti) perduoda teritorinei policijos įstaigai kriminalistiniams tyrimams atlikti.

14. Teritorinė policijos įstaiga, siekdama nustatyti, ar sprogmenys nebuvo registruoti kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis, taisyklių 13 punkte nurodytus sprogmenis perduoda ištirti Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrui (toliau – centras).

 

IV. PATIKRINIMAI

 

15. Pareigūnas nuo ginklo, šaudmenų ir (ar) sprogmenų atidavimo:

15.1. per 10 dienų patikrina, ar ginklas, šaudmenys, sprogmenys nėra įregistruoti policijos įstaigose, ar ginklai nėra registruoti Ieškomų ginklų registre;

15.2. per 10 dienų visus graižtvinius ginklus perduoda centrui su prašymu patikrinti, ar ginklai nebuvo registruoti kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis. Centras ne vėliau kaip per 25 dienas nuo ginklų perdavimo centrui dienos atlieka patikrinimą ir grąžina ginklus teritorinei policijos įstaigai;

15.3. taisyklių 15.2 punkte nurodytus ginklus, grąžintus centro, lygiavamzdžius ginklus, arbaletus perduoda teritorinės policijos įstaigos viršininko sudarytai ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai (toliau – komisija). Komisija sudaroma ir veiklą vykdo vadovaudamasi Ginklų paėmimo, perduotų realizuoti Ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ginklų tinkamumo naudoti nustatymo, vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro, Lietuvos Respublikos finansų ministro ir Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2003 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. 1V-260/1K-193/1A-28 (Žin., 2003, Nr. 71-3248). Komisija per 10 dienų įvertina atiduotus ginklus ir šaudmenis ir priima sprendimą, ar ginklai ir šaudmenys tinkami naudoti. Įvertinusi ginklus, šaudmenis ir priėmusi sprendimą dėl jų tinkamumo naudoti, komisija ginklus, šaudmenis ir išvadą dėl ginklų ir šaudmenų tinkamumo toliau naudoti grąžina pareigūnui. Sudėtingais atvejais komisija gali kreiptis į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą arba į aukštesnės pakopos policijos komisariatų kriminalistinių tyrimų padalinius.

16. Per 25 dienas nuo sprogmenų perdavimo ištirti centrui dienos centro ekspertai nustato, ar nebuvo panaudoti analogiški sprogmenys sprogimo vietose, ir apie tai informuoja teritorinę policijos įstaigą.

17. Teritorinė policijos įstaiga, patikrinusi, ar atiduoti ginklai, šaudmenys, sprogmenys nėra įregistruoti policijos įstaigose, ar nebuvo registruoti kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis, taip pat įvertinusi, ar ginklai ir šaudmenys tinkami naudoti, priima atitinkamai taisyklių 18 ar 19 punkte nurodytą sprendimą.

18. Teritorinė policijos įstaiga, patikrinimo metu nustačiusi aplinkybių, dėl kurių gali būti pradėtas baudžiamasis procesas, teisės aktų nustatyta tvarka priima sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą ir, atlikusi procesinius veiksmus, medžiagą perduoda teismui. Galutinis sprendimas dėl ginklų, šaudmenų, sprogmenų priimamas gavus teismo nutartį ar nuosprendį.

19. Jeigu ikiteisminis tyrimas nepradedamas, teritorinė policijos įstaiga taisyklių 20 punkte nustatyta tvarka priima sprendimą dėl ginklo ir (ar) šaudmenų įteisinimo ar dėl sprogmenų perdavimo Lietuvos kariuomenei.

20. Pareigūnas, gavęs dokumentus dėl ginklų, šaudmenų, sprogmenų atidavimo, centro ir komisijos išvadas, atsižvelgdamas į asmens prašymą, atliktus patikrinimus, priimtą sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo ar atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą, per 5 dienas surašo sprendimą dėl ginklo ir (ar) šaudmenų įteisinimo ar dėl sprogmenų perdavimo Lietuvos kariuomenei ir, jį patvirtinus teritorinės policijos įstaigos viršininkui ar jo įgaliotam pareigūnui, per 3 dienas nuo sprendimo patvirtinimo apie tai informuoja asmenį, atidavusį ginklus, šaudmenis, sprogmenis.

 

V. GINKLŲ, ŠAUDMENŲ IR SPROGMENŲ TOLESNIS NAUDOJIMAS

 

21. Teritorinės policijos įstaigos viršininkui ar jo įgaliotam pareigūnui patvirtinus taisyklių 20 punkte nurodytą sprendimą dėl ginklo ir (ar) šaudmenų įteisinimo (išskyrus taisyklių 22 punkte nurodytą atvejį), ginklai, šaudmenys laikomi įteisintais.

22. Netinkami naudoti ginklai ir šaudmenys (jeigu asmuo neprašo leisti juos perdirbti (pritaikyti kolekcijoms), taip pat ginklai ir šaudmenys, kuriuos asmuo savo noru atidavė valstybės nuosavybėn, vadovaujantis Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 (Žin., 2004, Nr. 86-3119), perduodami Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Ginklų fondas). Perdavusi Ginklų fondui netinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, teritorinė policijos įstaiga per 5 dienas apie tai praneša ginklus ir šaudmenis atidavusiems asmenims.

23. Netinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, perduoti Ginklų fondui, naikinami teisės aktų nustatyta tvarka, o turintys istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę ginklai ir šaudmenys muziejų ar įstaigų, atliekančių kriminalistines ekspertizes, mokslo tiriamuosius darbus, turinčių teisę Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka kolekcionuoti ginklus, šaudmenis istoriniais, kultūriniais ir moksliniais tikslais, prašymu juos įvertinus perduodami šioms institucijoms. Institucija, perėmusi ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 14 dienų apie jų perėmimą praneša juos atidavusiam asmeniui, o jam atvykus išmoka šių ginklų, šaudmenų vertės atlyginimą.

24. Tinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, atiduoti atlygintinai realizuoti, taip pat ginklai, kuriuos asmuo atidavė įteisinti savo nuosavybėn, tačiau per 3 mėnesius nuo ginklo atidavimo asmuo taisyklių 8 punkte nurodyto teisės akto nustatyta tvarka nepateikė dokumentų, kurių reikia leidimui įsigyti ginklą, taip pat jeigu atiduoto ginklo pagal galiojančius teisės aktus neleidžiama įsigyti, laikyti ir nešiotis fiziniams asmenims arba yra teisės aktuose nustatytų aplinkybių, dėl kurių asmeniui leidimas įsigyti ginklą negali būti išduodamas, perduodami Ginklų fondui arba juridiniams asmenims, turintiems teisę verstis prekyba tokių rūšių ginklais, šaudmenimis, jų dalimis (toliau – juridiniai asmenys). Perdavusi ginklus ir šaudmenis Ginklų fondui arba juridiniams asmenims, teritorinė policijos įstaiga apie tai per 5 dienas praneša ginklus ir šaudmenis atidavusiems asmenims. Ginklų fondas arba juridiniai asmenys ginklus ir šaudmenis realizuoja įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

25. Tinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, kuriuos asmenys atidavė įteisinti savo nuosavybėn, Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-362, nustatyta tvarka priėmus sprendimą dėl leidimo laikyti (nešiotis) ginklus išdavimo, užregistruojami ir išdavus leidimus laikyti (nešiotis) ginklus grąžinami juos atidavusiems asmenims. Už ginklo registravimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

26. Tinkami naudoti ginklai, kurie iš teisėtų savininkų buvo pagrobti ar kurie jų teisėtų savininkų buvo pamesti arba kitaip prarasti, grąžinami buvusiems teisėtiems savininkams, jeigu atliekant patikrinimus jie buvo nustatyti.

27. Ginklai, kuriuos asmuo prašo perdirbti (pritaikyti kolekcijoms), teritorinei policijos įstaigai išdavus leidimą, perduodami juridiniams asmenims, turintiems teisę verstis ginklų taisymu, ginklų ir šaudmenų perdirbimu, kurie teisės aktų nustatyta tvarka juos perdirba asmenų sąskaita. Perdirbti ginklai grąžinami juos atidavusiems asmenims.

28. Teritorinė policijos įstaiga, atlikusi šiose taisyklėse nustatytus patikrinimus ir priėmusi taisyklių 19 punkte nurodytą sprendimą perduoti sprogmenis Lietuvos kariuomenei, sprogmenis per 10 dienų perduoda Lietuvos kariuomenei neatlygintinai. Apie sprogmenų perdavimą dviem egzemplioriais surašomas sprogmenų perdavimo ir priėmimo aktas.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Teritorinės policijos įstaigos iki 2007 m. vasario 5 d. Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai (toliau – Viešosios policijos valdyba) atsiunčia per 2006 m. spalio 1 d. – 2007 m. vasario 1 d. laikotarpį atiduotų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ataskaitą (priedas).

30. Pasibaigus Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų ir sprogmenų savanoriško atidavimo ir ginklų bei šaudmenų įteisinimo laikinojo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 77-2962) galiojimui, teritorinė policijos įstaiga parengia atiduotų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ataskaitą (priedas) ir iki 2007 m. balandžio 10 d. atsiunčia Viešosios policijos valdybai.

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

krašto apsaugos ministras

Juozas Olekas

2006 m. rugsėjo 27 d.

______________


Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimo,

laikymo, patikrinimų atlikimo ir dokumentų

įforminimo taisyklių

priedas

 

________________________________

(teritorinė policijos įstaiga)

 

ATIDUOTŲ GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, SPROGMENŲ ATASKAITA

 

2006 m. d.

___________________

(surašymo vieta)

 

Teritorinei policijos įstaigai asmenų atiduoti ginklai

Automatinių ginklų, vnt.

Lygiavamzdžių ginklų, vnt.

Graižtvinių ginklų, vnt.

Pistoletų (revolverių), vnt.

Kitų ginklų, vnt.

Šaudmenų, vnt.

Sprogmenų, vnt.

Sprogstamųjų medžiagų, kg

Įregistruoti ir gauti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus

 

 

 

 

 

 

 

 

Perdirbti (pritaikyti kolekcijoms)

 

 

 

 

 

 

 

 

Atlygintinai realizuoti

 

 

 

 

 

 

 

 

Atiduoti valstybės nuosavybėn

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso atiduota

 

 

 

 

 

 

 

 

 

________________________                                                        ________________                                                                                                             _______________________

(pareigos)                                                                                      (parašas)                    (vardas, pavardė)

______________