VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL "BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ SVARBIŲ SAUGAI SISTEMŲ PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI" PATVIRTINIMO

 

2002 m. spalio 11 d. Nr. 42

Vilnius

 

Vadovaudamasis Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nuostatais (Žin., 1992, Nr. 32-1004):

1. Tvirtinu pridedamus „Branduolinės energetikos objektų svarbių saugai sistemų priešgaisrinės saugos reikalavimus“ (P-2002-01).

2. Nustatau, kad „Branduolinės energetikos objektų svarbių saugai sistemų priešgaisrinės saugos reikalavimai“ (P-2002-01) įsigalioja nuo 2003 01 01.

 

 

VATESI VIRŠININKAS                                                                                       SAULIUS KUTAS

______________


PATVIRTINTA

VATESI viršininko

2002 10 11 įsakymu Nr. 42

 

BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ SVARBIŲ SAUGAI SISTEMŲ

PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI (P-2002-01)

 

I. Įvadas

 

1. Šio dokumento paskirtis – nustatyti branduolinės energetikos objektų (toliau tekste – BEO) svarbių saugai sistemų (toliau tekste – SSS) bendruosius ir specialiuosius priešgaisrinės saugos reikalavimus (toliau tekste – Reikalavimai). Užtikrinant BEO priešgaisrinę saugą privalo būti užtikrinta ir BEO sistemų ir elementų apsauga nuo gaisro ir jo pasekmių, nepažeidžiant SSS priskirtų saugos funkcijų įgyvendinimo.

2. Reikalavimai parengti vadovaujantis Bendraisiais atominių elektrinių saugos užtikrinimo nuostatais, Atominių elektrinių reaktoriaus įrenginių branduolinės saugos taisyklėmis, Bendrosiomis priešgaisrinės saugos taisyklėmis, Energetikos objektų priešgaisrinės saugos taisyklėmis, Priešgaisrinės saugos Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) taisyklėmis ir atsižvelgiant į Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijas, JAV bei Rusijos Federacijos branduolinės energetikos saugą reguliuojančių institucijų patirtį.

3. BEO projekte turi būti numatytos BEO priešgaisrinę saugą užtikrinančios techninės priemonės. BEO priešgaisrinės saugos sistema turi išaiškinti ir įvertinti gaisro pavojaus šaltinius, numatyti priemones, užkertančias kelią gaisrams, technines priemones ir žmogiškuosius resursus, būtinus gaisrams aptikti, gesinti ir jų pasekmėms sušvelninti.

4. Šie Reikalavimai yra privalomi eksploatuojančioms organizacijoms (EO), taip pat organizacijoms, vykdančioms su sauga susijusius darbus ar teikiančioms su sauga susijusias paslaugas EO.

 

II. apibrėžimai

 

5. Šiame dokumente vartojamos sąvokos:

Antrinės gaisro pasekmės – įvairios pasekmės, turėjusios įtakos BEO įrengimams arba personalui, kilusios vykstant degimo procesui: uždūmijimas, karščio (šilumos išsiskyrimas degant), cheminės (chemiškai aktyvių arba toksiškų medžiagų susiformavimas) bei radiacinės pasekmės.

Atsparumas ugniai pastato konstrukcijos arba jų elemento (statybos produkto) gebėjimas standartiniu atsparumo ugniai bandymu nustatytą laiko tarpą išlaikyti nustatytas apkrovas ir (arba) šilumos izoliacines savybes ir (arba) išlikti vientisam (sandariam, be plyšių).

Branduolinė sauga – branduolinės energetikos objekto savybė apriboti pagal nustatytas normas radiacijos poveikį žmogui bei aplinkai ir normalaus eksploatavimo, ir avarinių situacijų atvejais.

Branduolinės energetikos objektą eksploatuojanti organizacija (toliau vadinama – eksploatuojanti organizacija, EO) – ūkio subjektas, turintis licenciją bei materialinių ir finansinių išteklių eksploatuoti branduolinės energetikos objektą ir atsakingas už jo saugos būklę.

Branduolinės energetikos objektas (toliau vadinama – BEO) – atominė elektrinė, branduolinis reaktorius, branduolinių medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų saugykla, jų perdirbimo objektas.

Degimas – medžiagos (statybos produkto) egzoterminė reakcija su oksidantu, paprastai lydima liepsnos ir (arba) rusenimo ir (arba) dūmų išsiskyrimo.

Gaisras degimo procesas, pasižymintis šilumos išskyrimu, lydimas dūmų ir (arba) liepsnos.

Gaisro apkrova – energijos kiekis, kuris gali būti išskirtas sudegus visoms gaisro zonoje esančioms degioms medžiagoms, įskaitant sienų, pertvarų, lubų, grindų išorinių paviršių dangas.

Gaisro gesinimas – aktyvūs veikimai, kuriais siekiama išgelbėti žmones, turtą bei užgesinti gaisrą.

Gaisro aptikimas – priemonių kompleksas gaisrui pastebėti.

Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba Visagino m. ir Ignalinos atominės elektrinės apsaugai (PGT) – specializuotas priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo padalinys, skirtas likviduoti gaisrus ir vykdyti gelbėjimo darbus Ignalinos atominėje elektrinėje.

Gaisro pavojaus zona – BEO sistemų (elementų) išsidėstymo zona, kurioje galimi potencialūs gaisro šaltiniai.

Pasyvusis įrengimas (elementas) – įrengimas (elementas), kurio funkcionavimas susijęs tik su jo darbą sukėlusiu įvykiu ir nepriklauso nuo kito aktyvaus įrengimo darbo, pavyzdžiui, valdančiojo įrengimo, energijos šaltinio ir pan.

Priešgaisrinės užtvaros – nustatyto atsparumo ugniai konstrukcijos, neleidžiančios gaisrui išplisti į gretimą patalpą (priešgaisrinės zonos, sienos, pertvaros, perdangos, durys, vartai, liukai, vožtuvai).

Rezervavimas – sistemų patikimumo didinimas taikant struktūrinį, funkcinį, informacinį ir laikiną perteklių, lyginant su minimaliai būtinu ir pakankamu sistemai priskirtoms funkcijoms vykdyti.

Svarbios saugai sistemos (SSS) ir elementai – saugos sistemos ir elementai, taip pat normalios eksploatacijos sistemos (elementai), kurių gedimas pažeidžia normalią AE eksploataciją ir gali sukelti projektines arba neprojektines avarijas.

 

III. BEO PRIEŠgaisrinė sauga

 

I. PRIEŠGaisrinė sauga

 

6. Priešgaisrinės saugos sistema BEO priskiriamos svarbioms saugai sistemoms.

7. Siekiant užtikrinti saugią eksploataciją, BEO privalo turėti SSS, užtikrinančias tris pagrindines reaktoriaus saugaus sustabdymo ir atvėsinimo funkcijas:

7.1. reaktoriaus sustabdymas ir jo palaikymas ne kritinėje būsenoje normalios eksploatacijos ir avarinėmis sąlygomis;

7.2. liekamosios šilumos pašalinimas (atvėsinimas) sustabdžius reaktorių;

7.3. radioaktyviųjų medžiagų sulaikymas ir jų išmetimų į aplinką apribojimas pagal nustatytas normas.

8. Pagrindinis BEO priešgaisrinės saugos tikslas yra apsaugoti BEO sistemas ir elementus nuo gaisro ir jo pasekmių siekiant užtikrinti SSS priskirtų saugos funkcijų vykdymą.

9. EO privalo užtikrinti priešgaisrinę saugą BEO SSS, dalyvaujančių įgyvendinant apsaugos koncepciją, kurios pagrindiniai uždaviniai yra:

9.1. užkirsti kelią gaisro kilimui;

9.2. operatyviai nustatyti ir gesinti kylančius gaisrus;

9.3. riboti gaisro vystymąsi bei švelninti jo pasekmes.

10. Techninės, organizacinės ir administracinės priemonės projekte turi būti tokios, kad eksploatuojant BEO gaisro kilimo tikimybė būtų minimali.

 

II. PRIEŠGaisrinės saugos principo parinkimas ir pagrindimas

 

11. EO privalo pagrįsti priešgaisrinės saugos principą kiekvienai gaisro pavojaus zonai, kurioje yra SSS.

12. EO privalo pagrįsti, kad nepriklausomai nuo pasirinkto priešgaisrinės saugos principo, bus užtikrintas pakankamas SSS apsaugos lygis, arba turi būti parengtos ir įgyvendintos koreguojančios priemonės.

 

III. Gaisro pavojaus analizė

 

13. Gaisro pavojaus analizę (GPA) būtina atlikti BEO projektavimo stadijoje, tikslinti eksploatacijos metu bei periodiškai ir (arba) esant reikalui peržiūrėti pagal EO nustatytas procedūras.

14. EO privalo atlikti GPA, siekiant patvirtinti, kad BEO projektas priešgaisrinės saugos atžvilgiu atitinka šiuos Reikalavimus bei galiojančių standartų, statybos techninių reglamentų, normų, taisyklių reikalavimus. Išaiškinus neatitikimus galiojantiems reikalavimams, EO privalo parengti ir įgyvendinti koreguojančias priemones, užtikrinančias reikiamą BEO priešgaisrinės saugos lygį.

15. Gaisro pavojaus analizė privalo apimti šiuos etapus, tuo pačiu neapsiribodama jais:

15.1. gaisro pavojaus zonų nustatymas ir klasifikavimas;

15.2. SSS sudėties ir išsidėstymo gaisro pavojaus zonose nustatymas;

15.3. potencialių galimo gaisro šaltinių ir gaisro pavojaus lygio nustatymas, gaisro galimo vystymosi ir jo blogiausio tikėtino poveikio SSS įvertinimas kiekvienoje gaisro pavojaus zonoje;

15.4. priešgaisrinių užtvarų reikalaujamo atsparumo ugniai nustatymas gaisro pavojaus zonose;

15.5. būtinų gaisro aptikimo ir gesinimo priemonių reikalavimų nustatymas;

15.6. papildomų priešgaisrinės saugos priemonių poreikio nustatymas, esant būtinų gaisro aptikimo ir gesinimo priemonių gedimui dėl bendros priežasties, siekiant užtikrinti SSS veikimą tikėtino gaisro metu ir jam pasibaigus;

15.7. gaisro gesinimo sistemos darbingumo patikrinimas;

15.8. gaisro gesinimo sistemos galimo poveikio saugai svarbių sistemų darbingumui įvertinimas;

15.9. gaisro atžvilgiu pavojingų darbų rizikos įvertinimas, vykdant techninį aptarnavimą ir remontą, modifikuojant BEO, taip pat vykdant kitus darbus, susijusius su potencialių užsidegimo šaltinių naudojimu;

15.10. radiacinių ir kitų antrinių gaisro pasekmių analizė.

 

IV. BEO PRIEŠgaisrinės saugos organizavimas ir valdymas

 

16. EO privalo rengti ir įgyvendinti būtinas BEO priešgaisrinės saugos priemones. EO privalo naudoti procedūras, technines priemones ir personalą, reikalingus BEO priešgaisrinei saugai įgyvendinti ir tobulinti.

17. EO privalo paskirti specialistą, atsakingą už BEO priešgaisrinę saugą, kuris būtų kompetentingas branduolinės, radiacinės ir priešgaisrinės saugos klausimais.

18. EO privalo turėti operatyvaus gaisro gesinimo planą BEO vidaus ir išorės gaisro atveju. Planas turi būti suderintas nustatyta tvarka.

19. EO privalo parengti ir įgyvendinti BEO tarnybų ir padalinių sąveikos su PGT tvarką, įskaitant jos informavimą, instruktavimą dėl radiacinio poveikio gaisro gesinimo vietose, įleidimą į aikštelę ir prie gaisro vietos, PGT bendradarbiavimą su BEO personalu, dalyvaujančiu gesinant gaisrą. Ši tvarka privalo numatyti bendras BEO personalo ir PGT treniruotes.

 

V. gaisrų kilimo PREVENCIJA

 

20. EO privalo parengti ir įdiegti priemonių kompleksą, kurios sumažintų gaisrų kilimo tikimybę atominėje elektrinėje iki minimumo.

21. EO privalo užtikrinti galimų užsidegimo šaltinių ir degių medžiagų naudojimo kontrolę statant, eksploatuojant BEO ir nutraukiant BEO eksploataciją.

22. EO privalo turėti medžiagų apskaitos sistemą pagal jų degimo lygį ir potencialią galimybę sukelti antrines gaisro pasekmes;

23. EO privalo užtikrinti reikiamų priemonių, kurios neleistų gaisro metu pažeisti SSS, įgyvendinimą. BEO turi užtikrinti efektyvų potencialių gaisro šaltinių išaiškinimą ir jų neutralizavimą.

24. Gaisro pavojaus zonų, kuriose yra SSS, priešgaisrinės užtvaros turi būti reikiamo atsparumo ugniai.

25. EO privalo turėti BEO vykdomų darbų, susijusių su atviros ugnies panaudojimu ir (ar) pavojingų gaisro atžvilgiu, organizavimo ir kontrolės sistemą.

26. BEO projekte turi būti numatyta apsauga nuo žaibo iškrovos. EO privalo užtikrinti pastatų, kuriuose yra SSS, apsaugą nuo žaibų.

27. EO privalo parengti ir įgyvendinti priemones, kurios kontroliuotų apsaugos nuo žaibų priemonių būklės ir veiksmingumo atitikimą nustatytiems reikalavimams.

 

VI. Gaisro APTIKIMAS ir gesinimas

 

28. EO privalo užtikrinti gaisro aptikimą laiku ir efektyvų gaisro gesinimą, siekiant apsaugoti svarbias saugai sistemas ir joms pavestų funkcijų vykdymą. Būtinos gaisro aptikimo ir gesinimo priemonės turi būti pagrįstos galiojančių standartų, statybos techninių reglamentų, normų, taisyklių reikalavimais bei gaisro pavojaus analize.

29. Kiekvienoje gaisro pavojaus zonoje, kurioje yra SSS, privalo būti gaisro aptikimo sistemos, įrengtos vadovaujantis BEO projekto reikalavimais, gaisro pavojaus analize.

30. Gaisro aptikimo sistemose privalo būti garso ir šviesos signalai. Gaisro pavojaus signalai privalo skirtis nuo visų kitų BEO naudojamų signalų.

31. Gaisro aptikimo sistemos privalo būti nuolat parengtos darbui ir galinčios veikti atsijungus pagrindiniam elektros energijos tiekimo šaltiniui.

32. EO privalo pagrįsti stacionarių gaisro gesinimo sistemų ir jų charakteristikų parinkimą ir, esant reikalui, atlikti stacionarių gaisro gesinimo sistemų, esančių gaisro pavojaus zonose, kuriose yra SSS, modifikaciją, pagrįstą galiojančių standartų, statybos techninių reglamentų, normų, taisyklių reikalavimais, taip pat GPA.

33. EO privalo pagrįsti techninius priešgaisrinės saugos priemonių reikalavimus ir adekvatumą, įskaitant jų fizinį atskyrimą ir priešgaisrinių užtvarų atsparumą ugniai.

34. EO privalo modernizuoti BEO arba įrengti papildomas atsargines reaktoriaus sustabdymo ir atvėsinimo sistemas su ta pačia saugos funkcija, jeigu esamų sistemų kabeliai ir įrengimai gali būti pažeisti dėl stacionarios gaisro gesinimo sistemos veikimo.

35. Gaisrinių hidrantų ir čiaupų rankovės bei stovai privalo turėti sujungimus, įgalinančius jų sujungimą su vietiniais ir išoriniais priešgaisrinės saugos įrenginiais.

36. EO privalo užtikrinti, kad vandens tiekimo priešgaisrinės saugos įrenginiams sistemos charakteristikos atitiktų būtinus poreikius.

37. BEO projekte turi būti numatyta galimybė gaisro gesinimo sistemai persijungti nuo vienų vandens naudojimo šaltinių prie pagrindinės vandens tiekimo sistemos priešgaisrinės saugos įrenginiams.

38. Kitų sistemų naudojimas tiekti vandenį priešgaisrinės gaisrinės saugos sistemoms neturi kliudyti atlikti šių sistemų funkcijas. Taip pat gedimai tokiose sistemose neturi lemti priešgaisrinės saugos sistemų darbo.

39. EO privalo aprūpinti BEO pakankamu reikiamo tipo ir charakteristikų kilnojamų gaisro gesinimo priemonių kiekiu, remiantis BEO projektu, galiojančiomis taisyklėms ir normomis, taip pat GPA rezultatais.

40. EO turi turėti BEO personalą, sugebantį vykdyti operatyvias užduotis kilus gaisrui. Šis personalas privalo būti apmokytas atlikti gaisro gesinimo veiksmus, atsižvelgiant į radiacinį poveikį gaisro vietose, ir aprūpintas reikiamomis priemonėmis, kad galėtų vykdyti savo veiksmus ir galėtų patekti į visas gaisro pavojaus zonas, kuriose yra SSS.

41. BEO personalas privalo būti tinkamai paruoštas gaisro atveju vykdyti reikiamus veiksmus prieš atvykstant priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai į aikštelę ir likviduojant gaisrą (esant būtinybei).

42. Atsižvelgiant į potencialiai pavojingo BEO ir esamos gaisrinės saugos įrangos specifiką, personalo apmokymą turi atlikti reikiamos kvalifikacijos specialistai, turintys reikiamų žinių ir patirtį gesinant gaisrus.

43. BEO personalas privalo dalyvauti praktiniuose gaisrų gesinimo užsiėmimuose, gesinant skirtingų tipų gaisrus, galinčius kilti BEO.

44. EO privalo užtikrinti avarinį apšvietimą bei nešiojamus apšvietimo prietaisus visose gaisro pavojaus zonose, kuriose yra SSS. Prietaisai turi atitikti tai zonai keliamus saugos reikalavimus.

45. EO privalo užtikrinti reikiamas telefoninio ryšio priemones. BEO personalas ir/arba priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gali naudoti nešiojamas telefoninio ryšio priemones tik patvirtinus, kad nėra iš esmės neigiamo siųstuvų poveikio SSS darbui.

46. BEO personalas, dalyvaujantis likviduojant gaisrą, turi būti aprūpintas autonominėmis kvėpavimo priemonėmis su oro atsarga, vadovaujantis galiojančiomis normomis. EO privalo užtikrinti, kad kvėpavimo aparatai turėtų atsarginius balionus.

 

VII. Gaisro pasekmių švelninimas

 

47. EO privalo įvertinti antrines galinčio kilti branduolinės energetikos objekte gaisro pasekmes, kurios gali sukelti gaisro plitimą už zonos, kurioje jis kilo, ribų ir(ar) pažeisti saugai svarbių sistemų reikiamą funkcionavimą.

48. EO privalo nustatyti ir pagrįsti reikalavimus priešgaisrinėms užtvaroms, ugniai atsparioms dangoms, vėdinimo sistemoms, specialioms vėdinimo ir dūmų pašalinimo sistemoms.

49. Priešgaisrinės užtvaros ir ugniai atsparios dangos turi būti atestuotos pagal atsparumą ugniai pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus.

50. EO privalo užtikrinti reikiamą priešgaisrinių užtvarų būklės priežiūrą gaisro pavojaus zonose, kuriose yra SSS.

51. Gaisro pavojaus zonas aptarnaujančių vėdinimo sistemų elementai privalo būti tokie pat atsparūs ugniai kaip ir tos zonos priešgaisrinės užtvaros.

52. Projekte ir GPA rezultatuose turi būti nustatytas dūmų pašalinimo specialių sistemų poreikis gaisro pavojaus zonose su didesne gaisro apkrova, su radioaktyviosiomis medžiagomis ir personalo aptarnaujamose gaisro pavojaus zonose.

53. EO turi įvertinti galimų išorinės kilmės gaisrų pasekmių poveikį SSS.

54. EO privalo parengti ir įgyvendinti priemones, iki minimumo sumažinančias gaisrų kilimą už BEO aikštelės ribų ir šių gaisrų poveikį SSS darbui.

 

IV. Dokumentacija

 

55. EO privalo turėti dokumentų rengimo ir tolimesnio darbo su jais sistemą, kuri užtikrintų jų saugumą atitinkamuose informacijos nešėjuose ir reikiamą priėjimo prie šios informacijos kontrolę visą dokumentų saugojimo laikotarpį. EO privalo turėti dokumentacijos valdymo, klasifikavimo ir kontrolės sistemą.

56. EO privalo turėti sistemą, užtikrinančią reikiamą dokumentų saugojimo tvarką ir sąlygas, užkertančias kelią galimybei juos pamesti, sugadinti arba nesankcionuotai sunaikinti.

57. Priešgaisrinės saugos dokumentacija turi būti saugoma visą BEO gyvavimo ciklo laikotarpį.

 

V. Gaisrų analizė

 

58. EO privalo turėti gaisrų BEO analizės sistemą. Gaisrų analizės sistema privalo turėti koreguojančių priemonių rengimo ir įgyvendinimo reikalavimus.

59. Gaisrų analizės sistema privalo numatyti duomenų apie BEO įvykusius gaisrus kaupimą, apibendrinimą, bazės įdiegimą, įskaitant gaisro priežasties analizės rezultatus, parengtas ir įgyvendintas koreguojančias priemones, taip pat savosios ir kitos patirties studijas ir panaudojimą BEO organizacijos ir priešgaisrinės saugos priemonių efektyvumo gerinimo srityje.

60. Gaisrų analizės sistema privalo numatyti valstybės valdymo ir priežiūros institucijų informavimą nustatyta tvarka apie įvykusį gaisrą.

 

VI. ATSAKOMYBĖ

 

I. eksploatuojanti orgaNizacija

 

61. Už priešgaisrinę saugą ir su tuo susijusių priemonių įgyvendinimo darbus BEO yra atsakinga EO. EO atsakomybė nesumažėja dėl kitų įmonių, organizacijų, įstaigų ar EO nepriklausančių asmenų vykdomos veiklos branduolinės energetikos objekte.

62. EO užsakymu priešgaisrinės saugos darbus ir kitas reikiamas priemones gali vykdyti rangovinės organizacijos, bet už BEO saugą lieka atsakinga EO.

63. EO yra atsakinga už branduolinę ir radiacinę saugą, vykdant priešgaisrinės saugos reikiamas priemones, taip pat už galiojančių EO dokumentų atitikimą šiems Reikalavimams.

64. EO atsakinga už priešgaisrinės saugos ir reikalingoms priemonėms vykdyti būtinų programų, planų, grafikų, instrukcijų ir procedūrų parengimą bei vykdymą. EO užtikrina reikiamą BEO personalo ir rangovinių organizacijų darbuotojų, dirbančių gaisrinės saugos srityje, apšvitos normų kontrolę ir apskaitą, dezaktyvacijos sistemų, personalo (rangovinių organizacijų darbuotojų) apšvitos normų sumažinimo priemonių parengimą ir vykdymą, vadovaujantis ALARA principu.

65. EO atsakinga už darbų vykdymą ir kokybę, atsakomybės nustatymą ir atitinkamų resursų paskirstymą siekiant tinkamai užtikrinti priešgaisrinę saugą.

66. EO atsakinga už eksploatacinės ir gamybos patirties rinkimą, apdorojimą ir analizę, dokumentacijos atnaujinimą ir personalo mokymą.

 

II. KITOS ORGANIZACIJOS

 

67. BEO gaisrinės saugos ir reikalingų priemonių darbus vykdančių organizacijų personalas turi būti kompetentingas ir jo kvalifikacija turi atitikti branduolinės saugos reikalavimus.

68. BEO priešgaisrinės saugos ir reikalingų priemonių darbus vykdančios organizacijos yra atsakingos už kokybišką darbų vykdymą pagal branduolinės saugos, priešgaisrinės saugos ir papildomus EO reikalavimus.

 

SUDERINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento

prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

direktorius, vyriausiasis valstybės priešgaisrinės

priežiūros inspektorius

Kazys Zulonas

2002 09 23 raštas Nr. 9/4-13-1294

______________