LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĖS

 

2003 m. gruodžio 31 d. Nr. B1-1020

Vilnius

 

Siekdamas užtikrinti pašarų produktų kontrolės efektyvumą pašarų gamybos, laikymo, tiekimo įmonėse, pardavimo ir naudojimo vietose, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 34-952) bei siekdamas įgyvendinti 1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyvą 95/53/EB, nustatančią gyvūnų mitybos oficialių patikrinimų organizavimo principus:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Valstybinės pašarų produktų kontrolės programą;

1.2. Pašarų produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo reikalavimus.

2. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui ir Pasienio ir transporto valstybinei veterinarijos tarnybai.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. gruodžio 31 d.

įsakymu Nr. B1-1020

 

PAŠARŲ PRODUKTŲ, ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VETERINARINIO TIKRINIMO REIKALAVIMAI

 

Pašarų produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo reikalavimai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15).

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pašarų produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo reikalavimų (toliau – Reikalavimai) tikslas – užtikrinti pašarų produktų (toliau – produktų), importuojamų į Lietuvos Respubliką ir gabenamų per jos teritoriją tranzitu, veterinarinio tikrinimo vykdymą, kad nebūtų įvežti produktai, galintys pakenkti žmonių sveikatai arba tapti gyvūnų ligų plitimo priežastimi.

2. Reikalavimai netaikomi gyvūniniams produktams, skirtiems gyvūnų šėrimui, ir šienui bei šiaudams, kurių veterinarinis tikrinimas atliekamas pagal Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką (Žin., 2003, Nr. 87-3972).

3. Vartojamos sąvokos:

Asmuo, atsakingas už siuntą – fizinis ar juridinis asmuo, specialiai įgaliotas arba savo veiksmais prisiėmęs atsakomybę už įvežamų į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją produktų gabenimą.

Atitikties patikrinimas – tikrinimas, ar produktų veterinarijos sertifikatas ar kiti siuntą lydintys dokumentai atitinka gabenamą produktą.

Dokumentų patikrinimas – veterinarijos sertifikatų ir kitų produktų siuntą lydinčių dokumentų tikrinimas.

Importas – produktų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, deklaruojant juos išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinės prižiūrimo perdirbimo arba laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūroms atlikti.

Pasienio ir transporto valstybinė veterinarijos tarnyba (toliau PTVVT)– Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliota institucija pasienio veterinarinei kontrolei atlikti.

Pasienio veterinarijos postas – PTVVT struktūrinis padalinys, kuris veikia valstybės sienos kontrolės punkte ir yra patvirtintas vykdyti produktų veterinarinę kontrolę.

Siunta – tos pačios rūšies produktai, kuriems išduotas vienas veterinarijos sertifikatas arba prekybos dokumentas, gabenami ta pačia transporto priemone iš tos pačios šalies ar jos teritorijos.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Valstybinis veterinarijos gydytojas – VMVT paskirtas ar įgaliotas veterinarijos gydytojas.

Veterinarinis tikrinimas – valstybinio veterinarijos gydytojo atliekamas produktų dokumentų ir atitikties tikrinimai, siekiant apsaugoti valstybę nuo nesaugių ir nekokybiškų produktų bei gyvūnų užkrečiamųjų ligų patekimo.

4. Asmuo, atsakingas už siuntą, turi prieš 24 valandas informuoti pasienio veterinarijos posto darbuotojus apie atvykstančią produktų siuntą, pateikti detalų produktų siuntos aprašymą.

5. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas turi registruoti informaciją apie produktų siuntas kompiuterinėje duomenų bazėje.

6. Kiekvienai į Lietuvos Respubliką įvežamai produktų siuntai pasienio veterinarijos poste turi būti atliekami dokumentų ir atitikties patikrinimai.

7. Dokumentų patikrinimas atliekamas siekiant nustatyti:

7.1. ar veterinarijos sertifikatuose ir kituose produktų siuntos dokumentuose nurodyta informacija atitinka iš anksto atsiųstus duomenis apie produktų siuntą;

7.2. jei produktai importuojami, ar veterinarijos sertifikatas ar kiti produktų siuntos dokumentai užtikrina reikalingas garantijas.

8. Atitikties patikrinimas atliekamas siekiant nustatyti, ar produktai atitinka siuntą lydinčių veterinarijos sertifikatų ir kitų dokumentų duomenis; jei produktai gabenami konteineriais, patikrinama, ar konteinerių plombos atitinka plombas, nurodytas veterinarijos sertifikate ar kitame dokumente; patikrinamas visų produktų rūšių ženklinimas, spaudai; duomenys sulyginami su veterinarijos sertifikato ar kito dokumento duomenimis; patikrinamas produktų pakuočių ženklinimas.

9. Atlikęs reikalingus patikrinimus, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas importuojamai produktų siuntai turi išrašyti Produktų siuntos įvertinimo dokumentą, kaip nurodyta Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 71-3307), arba veterinarinio patikrinimo sertifikatą, nurodytą Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje (Žin., 2003, Nr. 87-3972).

10. Produktų siuntos įvertinimo dokumentas turi lydėti produktų siuntą, kol siunta yra muitinės prižiūrima, iki paskirties vietos.

 

II. IMPORTO KONTROLĖ

 

11. Kiekvieną į Lietuvos Respubliką importuojamą produktų siuntą turi lydėti originalus veterinarijos sertifikatas ar kitas dokumentas. Veterinarijos sertifikatų ar kitų dokumentų originalai paliekami pasienio veterinarijos poste.

12. Pasienio veterinarijos poste nustatyta tvarka turi būti atliktas importuojamų produktų siuntų atitikties patikrinimas.

13. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas privalo paimti mėginį iš kiekvienos dešimtos importuojamų produktų siuntos pagal nustatytą grafiką ir surašyti mėginių paėmimo aktą; mėginiai siunčiami tyrimui į akredituotą laboratoriją teisės aktų nustatyta tvarka.

14. Neleidžiama importuoti produktų siuntų, kol nėra patvirtinama, kad atliktas veterinarinis tikrinimas, nėra išrašytas Produktų siuntos įvertinimo dokumentas ir nėra sumokėta už veterinarinį tikrinimą.

15. Jei produktų siunta atitinka importo reikalavimus, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas išduoda asmeniui atsakingam už siuntą už veterinarijos sertifikato kopiją ir išrašo Produktų siuntos įvertinimo dokumentą.

16. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas informuoja paskirties vietos VMVT apie produktų siuntą, nusiunčiant faksu Produktų siuntos įvertinimo dokumento kopiją.

17. Visas veterinarinio tikrinimo išlaidas nustatyta tvarka apmoka, asmuo atsakingas už siuntą.

 

III. TRANZITO KONTROLĖ

 

18. Produktų siuntų tranzitas per Lietuvos Respubliką leidžiamas, jei:

18.1. produktų siuntos gabenamos iš šalies, iš kurios nedraudžiama įvežti į Lietuvos Respubliką, ir yra skirtos kitai šaliai; šis reikalavimas nėra taikomas, kai produktų siuntos yra perkraunamos nustatyta tvarka iš vieno lėktuvo ar laivo į kitą to paties uosto ar oro uosto muitinės teritorijoje, siekiant išgabenti iš šalies;

18.2. įvežimo pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas leido produktų siuntą gabenti tranzitu per šalies teritoriją;

18.3. asmuo, atsakingas už siuntą, iš anksto įsipareigoja atsiimti produktų siuntą, jei siuntą reikės grąžinti ar sunaikinti nustatyta tvarka.

19. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas leidžia gabenti produktų siuntą per šalies teritoriją, jei:

19.1. tranzitu per pasienio veterinarijos postą gabenamas produktų siuntas lydi veterinarijos sertifikatas ar kiti dokumentai ir, jei būtina, šių dokumentų patvirtinti vertimai;

19.2. produktų siunta atgabenta į pasienio veterinarijos postą, jai atlikti dokumentų ir atitikties patikrinimai;

19.4. valstybinis veterinarijos gydytojas, leidęs produktų siuntų tranzitą, informuoja apie tai išvežimo pasienio veterinarijos postą;

19.5. išvežimo pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas patikrina, ar išvežama produktų siunta buvo patikrinta įvežimo pasienio veterinarijos poste ir atitinka duomenis; atlikęs patikrinimą, valstybinis veterinarijos gydytojas siuntą lydinčiuose dokumentuose pažymi, kad produktų siunta išgabenta, ir įrašo „Patikrinimai atlikti nustatyta tvarka“, nurodo išvykimo datą ir laiką ir patvirtina sertifikatą parašu ir antspaudu; šio dokumento kopiją faksu nusiunčia įvežimo pasienio veterinarijos postui; jei per 30 darbo dienų įvežimo pasienio veterinarijos postas negauna pranešimo, kad produktų siunta išvyko iš šalies teritorijos, praneša kompetentingai muitinės tarnybai.

20. Visas veterinarinio tikrinimo išlaidas nustatyta tvarka apmoka asmuo, atsakingas už siuntą.

 

IV. ĮVEŽIMAS Į LAISVĄSIAS ZONAS AR MUITINĖS SANDĖLIUS

 

21. Į laisvąsias zonas ar muitinės sandėlius produktų siuntas leidžiama įvežti, tik kai asmuo, atsakingas už siuntą, iš anksto patvirtina, kad produktai skirti laisvai prekybai arba kitai paskirčiai ir atitinka importo reikalavimus. Jei nėra nurodyta paskirtis, produktai laikomi skirtais laisvai prekybai.

22. Į laisvąsias zonas ar muitinės sandėlius įvežamoms produktų siuntoms pasienio veterinarijos poste turi būti atlikti dokumentų, atitikties patikrinimai, siekiant nustatyti, ar produktai atitinka importo reikalavimus. Produktų siuntas turi lydėti veterinarijos sertifikatai ar kiti dokumentai, ir, jei reikia, šių dokumentų vertimai.

23. Jei atlikus dokumentų, atitikties patikrinimus nustatoma, kad produktų siunta atitinka veterinarijos reikalavimus, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas išrašo Produktų siuntos įvertinimo dokumentą ir leidžia įvežti produktų siuntą į laisvąją zoną ar muitinės sandėlį. Tokios produktų siuntos yra tinkamos laisvai prekybai teritorinei VMVT leidus.

24. Jei atlikus dokumentų, atitikties patikrinimus nustatoma, kad produktų siunta neatitinka veterinarijos reikalavimų, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas leidžia įvežti produktų siuntą į laisvąja zoną ar muitinės sandėlį, jei:

24.1. produktai nėra gauti iš šalies, iš kurios draudžiama įvežti;

24.2. laisvųjų zonų sandėliai, laisvieji sandėliai ar muitinės sandėliai yra patvirtinti VMVT ir tinka produktams laikyti.

25. Neleidžiama į muitinės sandėlius, laisvuosius sandėlius ar laisvąsias zonas įvežti produktų siuntų be muitinės plombų.

 

V. EKSPORTO KONTROLĖ

 

26. Pasienio veterinarijos poste valstybinis veterinarijos gydytojas privalo atlikti eksportuojamų produktų dokumentų ir atitikties patikrinimus.

27. Apie nustatytus neatitikimus pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas privalo informuoti eksportuotoją.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Visą informaciją apie importuojamas, eksportuojamas ar tranzitu gabenamas produktų siuntas pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas privalo įvesti į kompiuterinę duomenų bazę.

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. gruodžio 31 d.

įsakymu Nr. B1-1020

 

VALSTYBINĖS PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĖS PROGRAMA

 

Valstybinės pašarų produktų kontrolės programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 34-952), Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyvą 95/53/EB, nustatančią gyvūnų mitybos valstybinių patikrinimų organizavimo principus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinės pašarų produktų kontrolės programa (toliau – Programa) reglamentuoja valstybinį pašarų produktų tikrinimą (įskaitant dokumentų, atitikties ir fizinį patikrinimus pasienio veterinarijos postuose ir šalies vidaus rinkoje, pašarinių žaliavų ir pašarų gamybos ir laikymo tikrinimą įmonėse, pardavimo ir naudojimo vietose) pašarų saugai užtikrinti.

2. Vartojamos sąvokos:

Atitikties patikrinimas tikrinimas, siekiant įsitikinti, ar pašarų produktus lydinčiuose dokumentuose nurodyti duomenys atitinka pašarų produktus ir jų ženklinimo rekvizitus.

Auditas – nepriklausomas ir reguliarus tyrimas, siekiant nustatyti, ar atliekama veikla ir jos rezultatai atitinka sudarytus planus, jų įdiegimo efektyvumą ir tinkamumą norimiems rezultatams pasiekti.

Dokumentų patikrinimas pašarų produktų siuntos atitikties deklaracijų, veterinarijos sertifikatų, prekybos ar kitų siuntą lydinčių dokumentų tikrinimas.

Eksportas – prekių išvežimas iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos ar jų išvežimą sukėlę veiksmai.

Fizinis patikrinimas pašarų produktų vizualinis tikrinimas, įskaitant, jei reikia, ir mėginio paėmimą bei jo ištyrimą laboratorijoje.

Įmonė – pašarų produktų gamybos, pardavimo ir tiekimo įmonės, įskaitant tarpininkus ir naudotojus.

Importas pašarų produktų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, deklaruojant jas išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinės prižiūrimo perdirbimo arba laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūroms atlikti.

Kombinuotieji pašarai pašarinių žaliavų mišiniai su priedais ar be jų, naudojami kaip visaverčiai pašarai ar pašarų papildai gyvūnams.

Lietuvos valstybinė veterinarijos preparatų inspekcija (toliau – LVVPI) – VMVT pavaldi institucija, įgaliota organizuoti ir koordinuoti valstybinę pašarų produktų kontrolę.

Mėginys – pašarų produktų mėginys, paimtas laboratoriniam tyrimui atlikti pagal įmonės savikontrolės programą.

Oficialus mėginys – pašarų produktų mėginys, kurį valstybinis veterinarijos gydytojas ima vykdydamas pašarų produktų valstybinę kontrolę.

Pasienio ir transporto valstybinė veterinarijos tarnyba (toliau – PTVVT) – VMVT pavaldi institucija, atsakinga už pašarų produktų veterinarinį tikrinimą pasienyje.

Pašarai gyvūnų šėrimui naudojami augaliniai ar gyvūniniai produktai, natūralaus pavidalo, neapdirbti ar apdirbti, ar pramoniniu būdu perdirbti produktai ir organinės ar neorganinės medžiagos, naudojamos vienos ar sumaišytos su priedais ar be jų.

Pašarinės žaliavos – įvairūs augaliniai ar gyvūniniai produktai, natūralaus pavidalo, neapdirbti ar apdirbti, ar perdirbti pramoniniu būdu, ir organinės ar neorganinės medžiagos su priedais ar be jų, skirtos šerti gyvūnams tiesiogiai ar jas perdirbus ar naudojamos kombinuotojo pašaro gamybai, premikso užpildui.

Pašarų papildai – pašarų mišiniai, turintys didelį kai kurių medžiagų kiekį ir naudojami gyvūnų paros daviniui papildyti derinant juos su kitais pašarais.

Pašarų priedai medžiagos, mikroorganizmai ar preparatai, išskyrus pašarines žaliavas ir premiksus, kurie yra dedami į pašarą ar vandenį, kad pagerintų:

pašaro savybes,

gyvūninių produktų savybes,

dekoratyvinių žuvų ar paukščių spalvą,

gyvūnų mitybinius poreikius,

gyvūnų produkcijos įtaką aplinkai;

skrandžio ir žarnyno mikroflorą ar pašaro virškinamumą, o tuo pačiu ir gyvūnų produkciją, produktyvumą ar gerovę;

kokcidiostatinį ar histomonostatinį poveikį.

Pašarų produktai produktai, skirti gyvūnų mitybai.

Premiksai pašarų priedų mišiniai arba vieno ar kelių pašarų priedų mišiniai su medžiagomis, naudojamomis kaip užpildas, skirti pašarų gamybai.

Produkcijos gyvūnas – gyvūnas, iš kurio gauta produkcija naudojama žmonių maistui.

Rizikos veiksnių analizė svarbiuose valdymo taškuose (toliau – RVASVT) – mikrobiologinių, cheminių ir/ar fizinių veiksnių pašarų produktų gamybos, tiekimo ir laikymo etapais identifikavimas, patvirtinimas bei priemonių jiems valdyti nustatymas.

Siunta – vienos rūšies pašarų produktai, kuriems išduotas veterinarijos sertifikatas ar kiti dokumentai, nustatyti teisės aktais, ir kurie gabenami viena transporto priemone iš tos pačios šalies ar jos dalies.

Tikrinimo planas – VMVT patvirtintas valstybinis pašarų produktų tikrinimo organizavimo planas.

Tranzitas – pašarų produktų gabenimas per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, įskaitant jų laikiną sandėliavimą muitinės sandėliuose.

Valstybinė kontrolė – VMVT atliekama pašarų produktų atitikties ES, Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimams priežiūra.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija, atsakinga už valstybinę pašarų produktų kontrolę.

Valstybinis tikrinimas (toliau – tikrinimas) įmonės, tarpininko, pašarų produktų, jų perdirbimo, pašarų produktų verslo valdymo ir gamybos sistemos, įskaitant pašarų produktų tyrimą ir naudojimą, tikrinimas.

Visaverčiai pašarai – suderinti pašarų mišiniai, atitinkantys gyvūnų paros davinį.

 

II. VALSTYBINĖS PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS

 

3. Valstybinė kontrolė turi būti atliekama visais pašarų produktų gamybos, perdirbimo, tiekimo į rinką ir naudojimo etapais, įskaitant pašarų produktų importą, tranzitą ir eksportą.

4. Valstybinė kontrolė atliekama atsižvelgus į:

4.1. nustatytą pavojų, susijusį su pašarų produktais, jų naudojimu ar perdirbimu, medžiagomis, veikla ar veiksmais, kurie gali turėti įtakos pašarų produktų saugai;

4.2. anksčiau nustatytus pažeidimus ir tikrinimų patirtį;

4.3. įmonių savikontrolės patikimumą;

4.4. įtarimus dėl galimo pašarų produktų neatitikimo privalomuosius pašarų saugos reikalavimus;

4.5. Lietuvos Respublikos ir ES teisės aktų reikalavimus.

5. Pašarų produktai, skirti eksportuoti, gali būti tikrinami pagal paskirties šalies kompetentingos institucijos reikalavimus.

 

III. REIKALAVIMAI VALSTYBINĘ PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĘ VYKDANČIOMS INSTITUCIJOMS

 

6. Valstybinę pašarų produktų kontrolę vykdančios institucijos turi:

6.1. būti nešališkos, laisvos nuo interesų konfliktų;

6.2. užtikrinti pašarų produktų tikrinimus visais pašarų produktų gamybos, perdirbimo, tiekimo ir naudojimo etapais;

6.3. atlikti pašarų produktų tyrimus patvirtintoje ir akredituotoje laboratorijoje;

6.4. turėti pakankamą skaičių kvalifikuotų darbuotojų pašarų produktų valstybinei kontrolei atlikti;

6.5. sudaryti sąlygas antrai nuomonei apie pašarų produktą pareikšti;

6.6. būti pasiruošusios taikyti priemones pagal neatidėliotinų priemonių planus, nustačius nesaugius pašarų produktus;

6.7. organizuoti mokymo kursus šiomis temomis:

6.7.1. oficialios kontrolės metodai, atlikimo būdai,

6.7.2. pasienio ir vidaus rinkos kontrolė,

6.7.3. pašarų produktų gamybos, ženklinimo ir prekybos kontrolė.

 

IV. VALSTYBINĘ PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĘ VYKDANČIŲ INSTITUCIJŲ FUNKCIJOS

 

7. VMVT turi:

7.1. užtikrinti valstybinę pašarų produktų kontrolę;

7.2. rengti ir tvirtinti teisės aktus, reglamentuojančius pašarų produktų kontrolę;

7.3. tvirtinti pašarų produktų kontrolės programą ir kasmetinį tikrinimo planą;

7.4. teikti informaciją Europos Komisijai ir ES šalims;

7.5. nustatyti pasienio veterinarijos postus (kelių, geležinkelio, jūros, oro), per kuriuos į Lietuvos Respubliką ar ES iš trečiųjų šalių įvežami ar gabenami tranzitu pašarų produktai;

7.6. uždrausti importuoti į Lietuvos Respubliką pašarų produktus, jei jie neatitinka privalomųjų saugos reikalavimų;

7.7. patvirtinti akredituotas laboratorijas oficialių mėginių laboratoriniams tyrimams atlikti;

7.8. organizuoti mokymus, seminarus, kursus.

8. PTVVT turi:

8.1. užtikrinti pašarų produktų importo, eksporto ir tranzito pasienio veterinarinę kontrolę;

8.2. esant reikalui, imti oficialius mėginius laboratoriniam tyrimui;

8.3. turėti reikiamų priemonių oficialių mėginių paėmimui, paruošimui, ženklinimui;

8.4. organizuoti mokymus, seminarus, kursus.

9. LVVPI turi:

9.1. parengti valstybinės pašarų kontrolės programą ir kasmetinį kontrolės planą, esant reikalui, teikti VMVT jų pakeitimus ir papildymus;

9.2. organizuoti pašarų produktų tikrinimus;

9.3. analizuoti laboratorinių tyrimų rezultatus;

9.4. analizuoti teritorinių VMVT tikrinimų metu nustatytus pažeidimus;

9.5. valdyti pašarų produktų tiekimo, gamybos, pardavimo ir naudojimo informaciją;

9.6. esant reikalui, atlikti pašarų produktų tiekėjų, tarpininkų, gamintojų, naudotojų tikrinimą;

9.7. esant reikalui, imti oficialius mėginius ir pristatyti laboratoriniam tyrimui;

9.8. turėti reikiamų priemonių oficialių mėginių paėmimui, paruošimui, ženklinimui ir pristatymui tyrimams;

9.9. dalyvauti komisijose;

9.10. taikyti apribojimus ir administracines nuobaudas;

9.11. organizuoti mokymus, seminarus, kursus;

9.12. dalyvauti rengiant naujus teisės aktus, techninius dokumentus.

10. Patvirtinta ir akredituota laboratorija turi:

10.1. atlikti oficialių mėginių tyrimus;

10.2. organizuoti oficialių mėginių pristatymą;

10.3. analizuoti laboratorinių tyrimų rezultatus;

10.4. turėti pakankamai kompetencijos, priemonių ir infrastruktūrą tyrimams atlikti;

10.5. parengti neatidėliotinų priemonių planą (dėl nesaugių pašarų) ir atlikti tyrimus pagal jį;

10.6. teikti metodines rekomendacijas.

11. Apskričių, miestų, rajonų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – teritorinės VMVT) turi:

11.1. paskirti valstybinius veterinarijos gydytojus, atsakingus už valstybinę pašarų produktų kontrolę;

11.2. organizuoti mokymus, seminarus, kursus.

12. Teritorinių VMVT valstybiniai veterinarijos gydytojai turi:

12.1. tikrinti pašarų produktų tiekėjus, tarpininkus, gamintojus, pardavėjus, naudotojus;

12.2. imti oficialius mėginius laboratoriniams tyrimams;

12.3. turėti reikiamų priemonių oficialių mėginių paėmimui, paruošimui, ženklinimui;

12.4. tikrinti ūkio subjektus, norinčius gauti leidimus pašarų gamybai ir prekybai, bei derinti parengtą dokumentaciją;

12.5. tikrinti gyvūninių pašarinių žaliavų ar pašarų, kurių sudėtyje yra gyvūninių pašarinių žaliavų, naudojimą pašarų gamybos ir gyvulininkystės, tarpininkų ir tiekėjų įmonėse;

12.6. tikrinti, ar pašarų gamybos, naudotojų įmonėse nenaudojamos uždraustos ar kenksmingos žaliavos;

12.7. taikyti apribojimus ar administracines nuobaudas;

12.8. dalyvauti mokymuose, seminaruose, kursuose.

 

V. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS PASIENIO VETERINARIJOS POSTUOSE

 

13. Pasienio veterinarijos postuose tikrinimus atlieka PTVVT veterinarijos gydytojai pagal Pašarų produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo reikalavimus.

14. Už pasienio veterinarijos poste atliekamus tikrinimus imamas VMVT nustatytas mokestis.

15. Ūkio subjektai apie numatomą pašarų produktų įvežimą turi informuoti PTVVT prieš 24 val.

16. PTVVT apie importuotus pašarų produktus informuoja paskirties vietos teritorinę VMVT.

17. Įvažiavimo pasienio veterinarijos postas, per kurį tranzitu įvežtos pašarų produktų siuntos, informuoja išvažiavimo pasienio veterinarijos postą, per kurį bus išvežtos tranzitu gabenamos pašarų produktų siuntos.

18. Pasienio veterinarijos postuose atliekamas kiekvienos importuojamos pašarų produktų siuntos dokumentų (veterinarijos, atitikties, prekybos ar kitų lydimųjų dokumentų) ir atitikties patikrinimai.

19. Nustatyta tvarka užpildžius veterinarinio patikrinimo sertifikatą (gyvūniniams pašarų produktams) ar Produktų siuntos įvertinimo dokumentą (kitiems pašarų produktams), nurodytą Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 71-3307), pašarų produktai siunčiami į paskirties vietą, kur teritorinė VMVT juos patikrina.

20. Pašarų produktų oficialūs mėginiai imami iš laivo triumo, geležinkelio vagonų, transporto priemonių pagal 35 punkto reikalavimus.

21. Oficialūs mėginiai tiriami patvirtintoje ir akredituotoje laboratorijoje.

22. Pagal gautus iš patvirtintų ir akredituotų laboratorijų tyrimų rezultatus teritorinė VMVT nusprendžia apie pašarų produktų naudojimą. Apie priimtus sprendimus informuojamas pašarų produktų savininkas ar jo įgaliotas asmuo.

23. Gavus tyrimų rezultatus, neatitinkančius galiojančių teisės aktų reikalavimų, informuojamas pašarų produktų siuntos įvažiavimo pasienio veterinarijos postas, VMVT, pašarų produktų siuntos kilmės šalies kompetentinga institucija.

24. Eksportuojant pašarų produktus, pasienio veterinarijos postuose atliekami dokumentų ir atitikties patikrinimai. Ūkio subjektas pateikia VMVT paskirties šalies kompetentingos institucijos reikalavimus dėl pašarų produktų importo. Teritorinė VMVT išduoda veterinarijos sertifikatą gyvūniniams pašarų produktams, jei reikia, ir augaliniams pašarų produktams. Pašarų produktų siuntą iki paskirties vietos turi lydėti atitikties sertifikatas, kiti prekybos dokumentai.

25. Visi duomenys apie importuojamus, eksportuojamus ir tranzitu gabenamus pašarų produktus įvedami į kompiuterinę duomenų bazę.

 

VI. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMO KRITERIJAI PAŠARŲ PRODUKTŲ GAMYBOS, TIEKIMO, NAUDOJIMO IR TARPININKŲ ĮMONĖSE

 

26. Pašarų produktų gamybos, tiekimo, naudojimo ir tarpininkų įmonėse tikrinimai atliekami pagal 1 priedo reikalavimus, atsižvelgus į šiuos kriterijus:

26.1. pašarų produktų gamybos technologinį procesą, gaminamos produkcijos įvairovę, kiekį;

26.2. gamybos linijų skaičių įmonėje, iš gyvūninių žaliavų gaminant kombinuotuosius pašarus atrajotojams ir kitoms gyvūnų rūšims;

26.3. savikontrolės programą, metinių savikontrolės planų sudarymą, vykdymą;

26.4. RVASVT įdiegimą įmonėje;

26.5. gyvūninių žaliavų ir pašarų, kurių sudėtyje yra gyvūninių žaliavų, laikymą;

26.6. importuotų baltyminių žaliavų (žuvų miltų, sojos produktų, javų glitimo) ir baltymų koncentratų naudojimą pašarų gamybai;

26.7. kryžminio užteršimo riziką (atskirų linijų efektyvumo kontrolė, ingredientų kontrolė, įmonės laboratorija, mėginių ėmimo procedūros);

26.8. pašarų priedų naudojimą;

26.9. vaistinio premikso naudojimą;

26.10. apskaitos dokumentų tvarkymą bei atsekamumo užtikrinimą;

26.11. pašarų produktų atitikimą privalomuosius saugos ir kokybės rodiklius;

26.12. ženklinimą, pakavimą ir laikymą;

26.13. mėginių saugojimą;

26.14. transporto priemonių panaudojimą;

26.15. personalo kvalifikaciją;

26.16. anksčiau nustatytus pažeidimus, pretenzijas, nusiskundimus.

 

VII. VALSTYBINĖ PAŠARŲ PRODUKTŲ STEBĖSENA, OFICIALIŲ MĖGINIŲ PAĖMIMO TVARKA

 

27. Tikrinimai atliekami:

27.1. reguliariais laiko tarpais;

27.2. kai kyla įtarimų dėl neatitikimo teisės akto reikalavimams;

27.3. taikant būdus, atitinkančius pageidaujamą tikslą, ir atsižvelgiant į rizikos faktorius bei sukauptą patirtį;

27.4. gavus informacijos iš pripažintų tarptautinių organizacijų.

28. VMVT, atsižvelgdama į pasirinktą tikrinimo tikslą, pati nustato, kuriose įmonėse turi būti atliekama valstybinė kontrolė.

29. Tikrinimai atliekami iš anksto neįspėjus.

30. Oficialūs pašarų produktų mėginiai tyrimams imami pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 208 patvirtintą Pašarų mėginių paėmimo ir paruošimo techninį reglamentą (Žin., 2000, Nr. 60-1786).

31. Oficialių pašarų produktų mėginių skaičius planuojamas pagal ūkio subjektų gaminamos produkcijos kiekį apskrityje. Pagal priskirtą oficialių mėginių skaičių, atsižvelgdama į gamybos kiekį, teritorinė VMVT individualiai planuoja oficialių mėginių paėmimo skaičių iš ūkio subjektų.

32. Iš 100 000 t pagamintų kombinuotųjų pašarų imama 60 oficialių mėginių privalomiesiems saugos rodikliams nustatyti.

33. Jei apskrityje yra ūkio subjektų, gaminančių premiksus, iš 1 000 t premiksų imama 10 oficialių mėginių privalomiesiems saugos rodikliams nustatyti. Tačiau kiekvieną metų ketvirtį turi būti paimta ne mažiau kaip po 1 kiekvieno premikso rūšies mėginį privalomiesiems saugos rodikliams nustatyti.

34. PTVVT ir teritorinės VMVT valstybinis veterinarijos gydytojas, imdamas oficialų mėginį laboratoriniam tyrimui, turi teisę, atsižvelgęs į pageidaujamą tikslą, rizikos faktorius bei sukauptą patirtį, pats nuspręsti, kokius privalomuosius saugos rodiklius (nurodytus galiojančiuose teisės aktuose) reikia tirti.

35. Fizinis importuojamos siuntos patikrinimas atliekamas pasirinktinai, tačiau ne rečiau kaip vienai siuntai iš dešimties tos pačios pašarų produktų rūšies siuntų.

36. Nustačius, kad pašarų produktai neatitinka saugos reikalavimų, oficialūs mėginiai imami iš trijų to paties tiekėjo tos pačios rūšies pašarų produktų siuntų.

37. Pakartotinai nustačius pašarų produktų neatitikimą saugos reikalavimus, VMVT informuoja pašarų produktų kilmės šalies kompetentingą instituciją ir imasi atitinkamų priemonių tiekėjo atžvilgiu, kaip nurodyta 41 punkte ir galiojančiuose teisės aktuose.

38. Kiekviena importuojama gyvūninių medžiagų ar pašarų, kuriuose yra gyvūninių medžiagų, siunta turi būti tiriama dėl antimikrobinių žaliavų ir šiltakraujų gyvūnų komponentų buvimo. Šie tyrimai turi būti įtraukti į įmonės savikontrolės programą.

39. Išlaidas, susijusias su 36–38 punktų vykdymu, apmoka pašarų produktų savininkas ar jo įgaliotas asmuo.

 

VIII. TAIKOMOS PRIEMONĖS, NUSTAČIUS PAŽEIDIMŲ

 

40. Nustačius pažeidimų, VMVT gali laikinai sustabdyti ar uždrausti nesaugių pašarų produktų gamybą ar prekybą, kai:

40.1. gaminant pašarus naudojamos draudžiamos medžiagos ir pašarinės žaliavos;

40.2. pašaruose esančių kenksmingų (nepageidaujamų) žaliavų, produktų, augalinių priemaišų arba pašarų priedų kiekis viršija leistinas normas;

40.3. gamybos technologija neatitinka galiojančių teisės aktų reikalavimų.

41. Nustačius, kad pašarų produktai yra nesaugūs žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai, VMVT gali leisti taikyti šias priemones:

41.1. iki nustatyto termino pašalinti nustatytus trūkumus;

41.2. pašarų produktus perdirbti tinkamu būdu;

41.3. pašarų produktus nukenksminti;

41.4. pašarų produktus grąžinti į kilmės šalį;

41.5. pašarų produktus sunaudoti kitai paskirčiai;

41.6. pašarų produktus sunaikinti;

41.7. administracines priemones.

42. Išlaidas, susijusias su 40, 41 punktuose nurodytų priemonių taikymu, apmoka pašarų produktų savininkas ar jo įgaliotas asmuo.

 

IX. NEATIDĖLIOTINI VEIKSMAI, NUSTAČIUS, KAD PAŠARŲ PRODUKTAI NESAUGŪS

 

43. Nustačius, kad pašarų produktai nesaugūs, informuojama VMVT bei LVVPI ir teritorinės VMVT.

44. Teritorinės VMVT valstybiniai veterinarijos gydytojai nedelsdami patikrina tą ūkio subjektą, papildomai paima oficialius mėginius ir siunčia į patvirtintą ir akredituotą laboratoriją.

45. Kai VMVT turi informacijos, kuri, pagal rizikos veiksnių įvertinimo duomenis, rodo, jog pašarų siunta kelia pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai ir/ar aplinkai, praneša VMVT neatidėliotinų veiksmų koordinavimo centrui, kuris toliau dirba pagal neatidėliotinų veiksmų planą.

46. VMVT privalo patikrinti gautą informaciją ir prireikus užtikrinti, kad pašarų produktai nebūtų šeriami gyvūnams, nustatyti siuntai apribojimus ir nedelsdama ištirti:

46.1. pavojaus pobūdį ir, jei reikia, kenksmingų (nepageidaujamų) žaliavų leistiną didžiausią kiekį pašare;

46.2. kenksmingų (nepageidaujamų) žaliavų ar pavojaus galimą kilmę.

47. Prireikus VMVT gali įvertinti ir kitų tų pačių pašarų siuntų ar kitų pašarų ir maisto produktų riziką:

47.1. kuriuose gali būti kenksmingų (nepageidaujamų) medžiagų neleistinas kiekis;

47.2. kurie gali kelti pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai ir/ar aplinkai.

48. Pasitvirtinus 45 punkte nurodytai rizikai, VMVT turi užtikrinti, kad kenksmingos siuntos galutinė paskirtis, įskaitant galimą nukenksminimą, tolesnius veiksmus nukenksminant, perdirbant ar sunaikinant pašarus, neturės kenksmingo poveikio žmonių ar gyvūnų sveikatai ir/ar aplinkai.

49. Tais atvejais, kai pašarų produktuose esančios kenksmingos (nepageidaujamos) medžiagos išplinta į kitas siuntas ar pašarus ir maistą, VMVT nedelsdama nustato tokias siuntas ir taiko 50 punkto priemones, jei reikia – nustato gyvus gyvūnus, kurie buvo šeriami kenksmingais pašarais.

50. Kai LVVPI išsiaiškina, kad pašarų produktuose, kurie buvo tiekiami į rinką šalies teritorijoje, arba pašarų produktuose, kilusiuose iš trečiosios šalies ir įvežtuose į Lietuvos teritoriją siekiant tiekti į rinką, viršyti didžiausi leistini kenksmingų (nepageidaujamų) žaliavų kiekiai arba šie produktai neatitinka kitų teisės aktų reikalavimų ir panaudoti pagal paskirtį sukeltų pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai ir/ar aplinkai, apie galimą pavojų turi pranešti VMVT ir pateikti išsamią informaciją apie pašaro identifikaciją, atsekamumą ir kontroliavimą Jei reikia, pateikia informaciją apie gyvus gyvūnus, šertus kenksmingais pašarų produktais, nurodo numatomas taikyti ir jau taikomas saugos priemones.

51. 50 punkto atveju VMVT gali taikyti tokias sankcijas:

51.1. sustabdyti įmonės patvirtinimo galiojimą;

51.2. panaikinti įmonės patvirtinimo galiojimą;

51.3. sustabdyti pašarų produktų gamybą;

51.4. įspėti įmonę raštu;

51.5. taikyti administracinę baudą;

51.6. inicijuoti administracinės teisės pažeidimo procesą.

52. Lietuvos Respublikoje nesaugūs pašarai yra tvarkomi pagal Nesaugių pašarų tvarkymo taisykles, (Žin., 2003, Nr. 26-1061).

 

X. VALSTYBINĖS PAŠARŲ KONTROLĖS ATLIKIMO TVARKA

 

53. Valstybiniai veterinarijos gydytojai, atliekantys valstybinę pašarų produktų kontrolę, vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, VMVT, ES teisės aktais, rekomendacijomis.

54. Valstybiniai veterinarijos gydytojai, vykdami atlikti tikrinimą, privalo turėti pavedimą, kuriame turi būti nurodyta: vardas, pavardė, pareigos, tikrinamos įmonės adresas, tikrinimo tikslas.

55. Atvykęs į tikrinimo vietą, valstybinis veterinarijos gydytojas pateikia tarnybinį pažymėjimą ir pavedimą.

56. Su tikrinimo užduotimi ir terminais supažindinamas tikrinamos įmonės vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

57. Tikrinamos įmonės administracija sudaro sąlygas tikrinimui atlikti: pateikia būtinus darbui dokumentus, suteikia darbo vietą, įsakymu paskiria asmenis, dalyvaujančius tikrinant įmonę.

58. Patikrinus įmonę, surašomas patikrinimo aktas (vietoje arba per penkias darbo dienas) (2, 3,4, 5 priedai).

59. Apie atliktos valstybinės kontrolės rezultatus VMVT pranešama tikrinimo plane nurodytais terminais ar šiai pareikalavus, tačiau, įtarus arba nustačius pažeidimų, nurodytų 40 punkte, VMVT informuojama nedelsiant.

60. Valstybiniai veterinarijos gydytojai, imantys oficialius mėginius, turi užtikrinti, kad:

60.1. oficialūs pašarų mėginiai būtų imami pagal Pašarų mėginių paėmimo ir paruošimo techninį reglamentą;

60.2. paėmus mėginį būtų surašytas lydraštis, kurio vienas egzempliorius lieka ūkio subjektui;

60.3. kontroliniai mėginiai būtų užplombuoti ir išsaugoti (oficialus mėginys padalijamas į dvi dalis: viena oficialaus mėginio dalis pristatoma tyrimui į patvirtintą ir akredituotą laboratoriją, o kita oficialaus mėginio dalis, kaip kontrolinis mėginys, turi būti užplombuota ir išsaugota).

 

XI. KONFIDENCIALUMAS

 

61. Valstybiniai veterinarijos gydytojai, atsakingi už valstybinę pašarų produktų kontrolę, privalo laikytis konfidencialumo.

62. Valstybiniai veterinarijos gydytojai, atsakingi už valstybinę pašarų produktų kontrolę, atskleidę ūkio subjektų gamybines, komercines paslaptis ar kitą konfidencialią informaciją, kurią sužinojo atlikdami tikrinimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai šių paslapčių atskleidimas neišvengiamas, siekiant išvengti pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai ir/ar aplinkai.

 

XII. INFORMACIJOS VALDYMAS

 

63. LVVPI turi valdyti informaciją apie pašarų produktų tiekimą, gamybą, naudojimą, teikti rekomendacijas ar nurodymus pašarų valstybinės kontrolės, pašarų tiekimo, gamybos ir naudojimo srityse.

64. LVVPI turi visą gautą informaciją susisteminti, išanalizuoti ir pateikti VMVT metinės ataskaitos forma.

65. Teritorinės VMVT, taip pat PTVVT, patvirtintos ir akredituotos laboratorijos turi siųsti ataskaitas LVVPI pagal patvirtintas ataskaitų formas.

66. PTVVT kas mėnesį turi teikti informaciją apie VMVT kontroliuojamų prekių siuntų importą.

67. Patvirtintos ir akredituotos laboratorijos kas mėnesį turi teikti informaciją apie ištirtus oficialius pašarų produktų mėginius.

68. Teritorinės VMVT turi teikti informaciją:

68.1. kas mėnesį – informaciją apie žuvų milus, hidrolizuotus baltymus, dikalcio fosfatą, pagamintą iš kaulų su pašalintais riebalais, jų panaudojimą pašarų gamybai, pagamintų pašarų, kuriuose jų yra, kiekį ir panaudojimą;

68.2. kas ketvirtį – apie atliktą oficialią pašarų produktų kontrolę;

68.3. metų pabaigoje – apie kombinuotųjų pašarų, premiksų, tarp jų su gyvūninėmis žaliavomis, gamybą;

68.4. kas pusmetį – apie vaistinių pašarų gamybą;

68.5. kas pusmetį – apie pašarų produktų užteršimą dioksinais ir sunkiaisiais metalais, uždraustų pašarinių antibiotikų ir kokcidiostatikų naudojimą;

68.6. kas pusmetį – suvestinį sąrašą apie gyvūnų laikymo vietas, kuriose gyvūnus leidžiama šerti pašarais, kurių sudėtyje yra žuvų miltų, dikalcio fosfato, pagaminto iš kaulų su pašalintais riebalais, ir hidrolizuotų baltymų.

 

XIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

69. Programa gali būti keičiama arba papildoma, jei:

69.1. patvirtintas naujas teisės aktas, reglamentuojantis pašarų kontrolę;

69.2. dėl nesaugių pašarų kyla pavojus žmonių ar gyvūnų sveikatai bei aplinkai;

69.3. pasikeičia VMVT struktūra, valdymas ar veikla;

69.4. to reikalauja atliktos valstybinės kontrolės rezultatai;

69.5. to reikalauja naujausios mokslinės žinios;

69.6. gavus Europos Komisijos ekspertų rekomendacijas.

______________

 


Valstybinės pašarų produktų

kontrolės programos

1 priedas

 

PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS

 

I. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS PAŠARŲ PRODUKTUS NAUDOJANČIOSE ĮMONĖSE

 

1. Pašarų produktus naudojančiose įmonėse (ūkiuose) valstybinė kontrolė atliekama pagal Programos 26 punktą, atsižvelgus į šiuos kriterijus:

1.1. pašaro gamybą vietoje;

1.2. atrajotojų gyvulių ir kitų gyvūnų laikymą įmonėje (ūkyje).

 

II. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS PARDAVIMO, SANDĖLIAVIMO IR TARPININKŲ ĮMONĖSE

 

2. Pardavimo, sandėliavimo, tarpininkų įmonėse valstybinė kontrolė atliekama pagal Programos 26 punktą (išskyrus 26.1, 26.2, 26.3 punktus), atsižvelgus į šiuos kriterijus:

2.1. pašarų produktų, turinčių didelį baltymų kiekį, laikymą;

2.2. importuotų pašarų produktų platinimą;

2.3. kryžminio užteršimo riziką;

2.4. prekybą dideliu nesupakuotų pašarų kiekiu.

 

III. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS MOBILIOSIOSE PAŠARŲ AUTOMAŠINOSE

 

3. Pašarų produktų valstybinė kontrolė mobiliosiose pašarų automašinose atliekama pagal Programos 26 punktą, išskyrus 26.1 punktą, atsižvelgus į šiuos kriterijus:

3.1. gaminamos pašarų produkcijos rūšį, kiekį;

3.2. aptarnaujamų ūkių skaičių, įskaitant ūkių, laikančių atrajotojus, skaičių.

 

IV. PAŠARŲ PRODUKTŲ TIKRINIMAS DĖL UŽDRAUSTŲ IR KENKSMINGŲ MEDŽIAGŲ

 

4. Pašarų produktų tikrinimas dėl uždraustų ir kenksmingų (nepageidaujamų) medžiagų atliekamas gaminančiose, tiekiančiose, naudojančiose, tarpininkų įmonėse, sandėliavimo vietose pagal Programos 26 punktą, atsižvelgus į šiuos kriterijus:

4.1. perdirbimo būdą;

4.2. rastą kenksmingų žaliavų kiekį įvairiose pašarinėse žaliavose ir pašaruose;

4.3. rastus pašarinių antibiotikų likučius ar kenksmingas medžiagas gyvūniniuose produktuose, atliekant jų stebėsenos tyrimus;

4.4. kilus įtarimui, kad pašare gali būti uždraustų pašarinių antibiotikų likučių ar kenksmingų žaliavų.

5. Tiriant oficialius mėginius, būtina atkreipti dėmesį į šiuos produktus ir juose tiriamas medžiagas:

5.1. žuvų taukus, žuvų miltus ir pašarą žuvims ir dioksinų (PCSD/F, PCBs), sunkiųjų metalų (Pb, Cd, As, Hg) buvimą juose;

5.2. dirbtiniu būdu džiovintas pašarines žaliavas (šienas, liucernos miltai ir pan.) ir dioksinų (PCSD/F, PCBs) buvimą jose;

5.3. pašarų produktus ir mikroelementų (cinko oksidas, vario oksidas, manganas, cinko sulfatas ir pan.), dioksinų (PCDD/F) ir sunkiųjų metalų (Pb, Cd, As, Hg) buvimą juose.

______________


Valstybinės pašarų produktų

kontrolės programos

2 priedas

 

_______________________________VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA

 

ŪKIO SUBJEKTO, SAVO REIKMĖMS GAMINANČIO PAŠARĄ,

PATIKRINIMO AKTAS

 

 

 

Nr.

 

 

 

(data)

 

 

 

 

 

 

 

(vieta)

 

 

 

(pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

,

vykdydamas (-i)

 

,

dalyvaujant

 

(pareigos, vardas ir pavardė)

 

 

,

patikrino, ar

 

(ūkio subjekto pavadinimas, įmonės kodas, savininko/vadovo vardas, pavardė, tel. )

 

 

 

 

atitinka teisės aktuose nustatytus pašarų kokybės, gamybos, laikymo, gabenimo privalomuosius

reikalavimus.

Anksčiau ūkio subjektas buvo/nebuvo tikrintas:

 

 

(jei buvo tikrintas, nurodyti tikrinimo datą, akto Nr.; jei patikrinimas pakartotinis, tikrinama, kaip pašalinti trūkumai)

 

 


 

BENDROJI INFORMACIJA

 

 

Ūkyje laikomi gyvūnai:

 

galvijai

Taip    Ne

 

kiaulės

Taip    Ne

 

paukščiai

Taip    Ne

 

avys

Taip    Ne

 

paukščiai

Taip    Ne

 

žuvys

Taip    Ne

 

kiti gyvūnai

Taip    Ne

 

kailiniai žvėreliai

Taip    Ne

 

Ūkio subjektas turi veterinarinio patvirtinimo numerį

Taip    Ne

 

Ūkio subjektas turi Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos išduotą leidimą

Taip    Ne

 

 

I. ŪKIO SUBJEKTO TERITORIJA

 

 

1. Teritorijoje esantys keliai asfaltuoti, dengti kita kieta danga, nutiesti ir

paženklinti pagal kelių eismo taisyklių reikalavimus, neduobėti

Taip    Ne

 

2. Žmonių ir transporto priemonių srautų judėjimas teritorijoje

reglamentuojamas vidaus tvarkos taisyklėmis, schemomis

Taip    Ne

 

3. Teritorija ir įėjimai į patalpas apšviesti nakties metu, yra priešgaisrinės

apsaugos priemonių

Taip    Ne

 

4. Yra vandens nutekamieji įrengimai su nuolydžiu link

vandens surinkimo vietos ir įrengta vandens nuotekų valymo sistema

Taip    Ne

 

5. Teritorija aptverta, tvarkinga

Taip    Ne

 

 

II. ŽALIAVŲ IR PAŠARŲ GAMYBOS IR SANDĖLIAVIMO PATALPOS

 

 

6. Patalpų grindų, sienų ir lubų paviršius lygus, sandarus, sausas, gerai izoliuotas, patogus prižiūrėti

Taip    Ne

 

7. Apšvietimas:

 

 

natūralus

Taip    Ne

 

dirbtinis

Taip    Ne

 

mišrus

Taip    Ne

 

8. Langai neišdužę, šviestuvai saugios konstrukcijos, įrengti taip, kad jiems sudužus šukės nepatektų į pašarus

Taip    Ne

 

9. Patalpų vėdinimas:

 

 

natūralus

Taip    Ne

 

mechaninis

Taip    Ne

 

mišrus

Taip    Ne

 

10. Riebalų ir melasos įmaišymo į pašarus patalpos, laiptų aikštelės padengtos plytelėmis arba medžiagomis, nepraleidžiančiomis vandens ir skystų riebalų

Taip    Ne

 

11. Įrengta vandens nuotekų valymo sistema

Taip    Ne

 

12. Laiku atliekamas patalpų valymas, dulkių pašalinimas iš oro, nuo technologinių bei kitų įrengimų, atlikti darbai registruojami žurnale

Taip    Ne

 

13. Patalpose nėra pašalinių medžiagų ir įrengimų, nenaudojamų gamybai ir sandėliavimui

Taip    Ne

 

14. Šalinami ant sienų, lubų ir kitose vietose atsiradę pelėsiai, atliekama patalpų dezinsekcija, deratizacija, dezinfekcija, atlikti darbai registruojami tam skirtuose žurnaluose

Taip    Ne

 

15. Pildomas kenkėjų stebėjimo ir higienos priemonių taikymo registracijos žurnalas, pagal stebėjimo rezultatus koreguojamas higieninių priemonių atlikimas

Taip    Ne

 

 

III. ŽALIAVŲ IR PAŠARų LAIKYMAS

 

 

16. Talpyklų sienos lygios, vidus – sausas, švarus, neužkrėstas kenkėjų, vėdinamas

Taip    Ne

 

17. Žaliavos ir pašarai surūšiuoti ir laikomi pagal iš anksto sudarytą laikymo planą

Taip    Ne

 

18. Žaliavų ir pašarų laikymo patalpų mikroklimatas atitinka reikalavimus, duomenys apie mikroklimato parametrus registruojami specialiuose žurnaluose

Taip    Ne

 

19. Gyvūninės žaliavos ir pašarai, kurių sudėtyje yra gyvūninių žaliavų, bei rupiniai ir išspaudos yra laikomi apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

Taip    Ne

 

20. Žaliavos ir pašarai laikomi maišuose, kraunami į stačiakampes rietuves, tarp kurių paliekami tarpai: 3,8 m krautuvui, 1,25 m rankiniam pakrovimui. Tarp sienų ir rietuvių paliekamas 0,7 m tarpas. Rietuvių aukštis neviršija 15 maišų (kai maišo svoris 50 kg) eilių

Taip    Ne

 

21. Pašarai sampylose laikomi iki 5 m aukščio, o bokštiniuose aruoduose iki 30 m, išspaudos ir rupiniai – bokštiniuose aruoduose iki 18 m, kur įrengti distanciniai elektriniai termometrai, kurių rodmenys registruojami žurnaluose

Taip    Ne

 

22. Nelaipiojama ant žaliavų, pašarų, sampylų, maišų. Yra tam skirtos švarios lentos, ne siauresnės kaip 30 cm pločio, trapai, kopėčios

Taip    Ne

 

 

IV. GYVŪNINIŲ PAŠARINIŲ ŽALIAVŲ NAUDOJIMAS

 

 

23. Pašarinių produktų gamybai naudojami:

 

 

žuvų miltai

Taip    Ne

 

hidrolizuoti baltymai

Taip    Ne

 

dikalcio fosfatas

Taip    Ne

 

24. Vykdoma gyvūninių žaliavų laboratorinė kontrolė dėl šiltakraujų gyvūnų komponentų ir antimikrobinių  medžiagų užterštumo

Taip    Ne

 

25. Yra savikontrolės sistema, užtikrinanti, kad:

 

 

25.1. žuvų miltai, hidrolizuoti baltymai, dikalcio fosfatas nebūtų terpiami į

pašarus atrajotojams

Taip    Ne

 

25.2. ant žuvų miltų, hidrolizuotų baltymų, dikalcio fosfato ženklinimo etikečių būtų užrašas „Draudžiama šerti atrajotojams“

Taip    Ne

 

25.3. ant pašarų, kurių sudėtyje yra 23 punkte išvardytų žaliavų ženklinimo etikečių, būtų užrašas „Draudžiama šerti atrajotojams“

Taip    Ne

 

25.4. ūkio subjektas yra sudaręs 23 punkte nurodytų žaliavų vežimui naudojamų transporto priemonių, talpyklų valymo ir dezinfekavimo sistemą ir vykdo jų kontrolę, duomenys apie atliktą dezinfekavimą registruojami žurnaluose

Taip    Ne

 

26. Gaminami pašarai atrajotojams

Taip    Ne

 

27. Pašarinės žaliavos, skirtos atrajotojų pašarų gamybai, nelaikomos vienoje patalpoje su gyvūninėmis žaliavomis

Taip    Ne

 

28. Pašarai atrajotojams gaminami, laikomi, pakuojami ir gabenami visiškai atskirai nuo pašarų, skirtų ne atrajotojams

Taip    Ne

 

29. Pašarai atrajotojams tiriami dėl perdirbtų gyvūninių baltymų

Taip    Ne

 

30. Tvarkoma žaliavų bei jų panaudojimo pašarų gamybai ir pagamintos produkcijos apskaita, užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

 

 

V. MOBILIOSIOS PAŠARŲ GAMYBOS AUTOMAŠINOS

 

 

31. Ūkio subjektas turi mobiliąją pašarų gamybos automašiną, kurią naudoja pašarų gamybai

Taip    Ne

 

32. Mobiliąja pašarų gamybos automašina gaminami pašarai:

 

 

kiaulėms

Taip    Ne

 

galvijams

Taip    Ne

 

paukščiams

Taip    Ne

 

arkliams

Taip    Ne

 

kitiems gyvūnams

Taip    Ne

 

33. Nustatyti bei pažymėti technologinėje schemoje mobiliosios pašarų gamybos automašinos RVASVT

Taip    Ne

 

34. Gaminant pašarus mobiliąja pašarų gamybos automašina, naudojamos gyvūninės žaliavos

Taip    Ne

 

35. Tvarkoma žaliavų ir jų panaudojimo pašarų gamybai, pagamintos produkcijos apskaita, užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

 

36. Sukurta mobiliosios pašarų automašinos valymo ir dezinfekavimo sistema, atliekama jos kontrolė bei pildomi dezinfekavimo žurnalai

Taip    Ne

 

 

VI. PAŠARŲ PRIEDŲ IR PREMIKSŲ NAUDOJIMAS PAŠARŲ GAMYBAI

 

 

37. Ūkio subjektas naudoja pašarų priedus ir premiksus pašarų gamybai

Taip    Ne

 

38. Į pašarus arba kitus pašarinius produktus terpiami:

 

 

pašariniai antibiotikai

Taip    Ne

 

kokcidiostatikai

Taip    Ne

 

mikroelementai: varis, selenas, vitaminai D bei A

Taip    Ne

 

39. Pašarų priedų ir premiksų įterpimo normos į pašarus atitinka normatyvinių dokumentų reikalavimus

Taip    Ne

 

40. Nustatyti RVASVT

Taip    Ne

 

41. Paskirti už RVASVT kontrolę atsakingi asmenys. Registruojami

duomenys apie atliktą kontrolę

Taip    Ne

 

42. Parengtos gamybos technologinių linijų schemos, kur pažymėti RVASVT

Taip    Ne

 

43. Nuolat tikrinamas premiksų, įmaišytų į pašarus, tikslus kiekis

Taip    Ne

 

44. Atlikta matavimo ir svėrimo įrangos metrologinė patikra, tiksliai

nustatytos paklaidos

Taip    Ne

 

45. Dozatoriai gerai sureguliuoti ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

 

46. Maišytuvai gerai sumaišo pašarus ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

 

47. Transporteriai, sklendės techniškai tvarkingi, sandarūs, nuolat tikrinami

Taip    Ne

 

48. Kaušiniai elevatoriai techniškai tvarkingi ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

 

49. Smulkintuvas gerai susmulkina, nuolat tikrinamas dalelių stambumas

Taip    Ne

 

50. Nepramuštas smulkintuvo sietas

Taip    Ne

 

51. Granuliavimo presas gerai granuliuoja, nuolat tikrinamas

Taip    Ne

 

52. Visa smulki frakcija grąžinama į granuliavimo etapą

Taip    Ne

 

53. Aušintuvas ataušina iki ne aukštesnės kaip 10ºC aplinkos temperatūros

Taip    Ne

 

54. Surinktos nuo oro filtrų dulkės laikomos sandariose talpyklose. Jos tiriamos dėl salmonelių

Taip    Ne

 

55. Periodiškai atliekamas magnetinių kolonėlių valymas

Taip    Ne

 

56. Tinkamai į kombinuotuosius pašarus įterpiami skysti komponentai

Taip    Ne

 

57. Yra asmuo, atsakingas už pašarų receptūrų sudarymą

Taip    Ne

 

58. Iš receptų į etiketes teisingai perkeliami duomenys

Taip    Ne

 

59. Tikrinama pagaminto produkto kokybė

Taip    Ne

 

60. Atliekami tarpiniai produkto kokybės tyrimai

Taip    Ne

 

61. Kombinuotųjų pašarų gamybai nenaudojamos draudžiamos pašarinės žaliavos ir pašarų priedai

Taip    Ne

 

62. Gerai sutvarkyta oro vėdinimo sistema (filtrai, ciklonai)

Taip    Ne

 

63. Pakavimo vietos atitinka veterinarijos ir higienos reikalavimus

Taip    Ne

 

64. Numatyti veiksmų planai, nustačius, kad gautos žaliavos arba pagaminti produktai yra nekokybiški, nesaugūs, numatytas žaliavų grąžinimas

Taip    Ne

 

 

VII. PERSONALAS

 

 

65. Dirba pakankamai pašarų specialistų, turinčių atitinkamą kvalifikaciją ir įgūdžių

Taip    Ne

 

66. Darbuotojai dirba pagal pareigybines instrukcijas, apibrėžiančias jų teises, pareigas, atsakomybę už produkcijos kokybę

Taip    Ne

 

67. Planuojamas ir vyksta personalo apmokymas, kvalifikacijos kėlimas

Taip    Ne

 

68. Yra numatyti darbuotojų pakeitimai atostogų, ligos atvejais

Taip    Ne

 

69. Personalas vilki tinkamus, švarius darbo drabužius, dengiančius asmeninius drabužius, avi tinkamą avalynę ir dėvi galvos apdangalus

Taip    Ne

 

70. Kiekvienoje darbo patalpoje yra pirmos pagalbos vaistinėlė

Taip    Ne

 

71. Pašarų gamybos, sandėliavimo patalpose nerūkoma, nevalgoma

Taip    Ne

 

 

VIII. LABORATORIJA

(pildoma, jei ūkio subjektas turi laboratoriją)

 

 

72. Yra reikalingi laboratoriniais prietaisai ir įranga

Taip    Ne

 

73. Atlikta laboratorinių prietaisų metrologinė patikra

Taip    Ne

 

74. Įmonės vadovas paskyrė atsakingus asmenis, kurie ims, tirs mėginius, vykdys priežiūrą, atliks patikrinimus

Taip    Ne

 

75. Yra nustatytas mėginių ėmimo dažnumas, vykdoma priežiūra ir kontrolė

Taip    Ne

 

76. Yra nurodyta laboratorinė įranga, kuria atliekamas žaliavų ir pašarų mėginių tyrimas jų kokybei nustatyti

Taip    Ne

 

77. Yra mėginių saugojimo patalpa

Taip    Ne

 

78. Mėginiai laikomi užantspauduoti, nustatytą laiką, prie jų pritvirtintos etiketės, identifikuojančios mėginį

Taip    Ne

 

79. Mėginiai sunaikinami pasibaigus laikymo terminui

Taip    Ne

 

80. Sunaikinami cheminiai reagentai pasibaigus jų galiojimo laikui

Taip    Ne

 

81. Pildomi atitinkami laboratorijoje atliekamų darbų žurnalai

Taip    Ne

 

82. Yra numatytas bei ūkio subjekto vadovo patvirtintas skubių veiksmų planas dėl nekokybiškų, kenksmingų pašarinių produktų patekimo į rinką

Taip    Ne

 

Tikrinimo išvada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurodymai:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakartotinis patikrinimas numatomas: __________________________________________________

 

Surašyti akto ________egzemplioriai ir perduoti:

 

1.

2.

3.

 

Tikrino

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Dalyvavo

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Su tikrinimo aktu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

(data)

A. V.

 

______________


Valstybinės pašarų produktų

kontrolės programos

3 priedas

 

______________________________VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA

 

ŪKIO SUBJEKTO, GAMINANČIO IR/AR TIEKIANČIO Į RINKĄ PAŠARų produktus, PATIKRINIMO AKTAS

 

 

 

Nr.

 

 

 

(data)

 

 

 

 

 

 

 

(vieta)

 

 

 

(pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

,

vykdydamas (-i)

 

,

dalyvaujant

 

(pareigos, vardas ir pavardė)

 

 

,

patikrino, ar

 

(ūkio subjekto pavadinimas, įmonės kodas, savininko/vadovo vardas, pavardė, tel. )

 

 

 

 

atitinka teisės aktuose nustatytus pašarų kokybės, gamybos, laikymo, gabenimo privalomuosius

reikalavimus.

Anksčiau ūkio subjektas buvo/nebuvo tikrintas:

 

 

(jei buvo tikrintas, nurodyti tikrinimo datą, akto Nr.; jei patikrinimas pakartotinis, tikrinama, kaip pašalinti trūkumai)

 

 

 



BENDROJI INFORMACIJA

 

Ūkio subjektas turi išduotą Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos leidimą veiklos rūšims, leidimo numeris, data:

kombinuotųjų pašarų tiekimas (KPT)

Taip    Ne

kombinuotųjų pašarų gamyba ir tiekimas (KPGT)

Taip    Ne

premiksų tiekimas (PT)

Taip    Ne

premiksų gamyba ir tiekimas (PGT)

Taip    Ne

baltymingų pašarinių medžiagų ir nebaltyminių azotinių žaliavų tiekimas (BMT)

Taip    Ne

baltymingų pašarinių medžiagų ir nebaltyminių azotinių žaliavų gamyba ir tiekimas (BMGT)

Taip    Ne

pašarų priedų tiekimas (PPT)

Taip    Ne

pašarų priedų gamyba ir tiekimas (PPGT)

Taip    Ne

pašarų gamyba ir prekyba iš mobiliųjų pašarų automašinų (MPA)

Taip    Ne

Tikrinimo metu įmonėje buvo gaminama (įrašyti):

 

 

 

 

 

Įmonė savo produkciją realizuoja:

 

LR rinkoje

Taip    Ne

eksportuoja į ES šalis

Taip    Ne

eksportuoja į trečiąsias šalis

Taip    Ne

Per paskutinius metus gauti skundai ir reklamacijos dėl žaliavų ar pašarinių produktų kokybės

Taip    Ne

Praėjusiais metais tirti pašarų produktų mėginiai

Taip    Ne

 

I. ŪKIO SUBJEKTO TERITORIJA

 

1. Teritorijoje esantys keliai asfaltuoti, dengti kita kieta danga, nutiesti ir paženklinti pagal kelių eismo taisyklių reikalavimus, neduobėti

Taip    Ne

2. Žmonių ir transporto priemonių srautų judėjimas teritorijoje reglamentuojamas vidaus tvarkos taisyklėmis, schemomis

Taip    Ne

3. Teritorija ir įėjimai į patalpas apšviesti nakties metu, yra priešgaisrinės apsaugos priemonių

Taip    Ne

4. Yra vandens nutekamieji įrengimai su nuolydžiu link vandens surinkimo vietos

Taip    Ne

5. Teritorija aptverta, tvarkinga

Taip    Ne

 

II. PAŠARų PRODUKTŲ SANDĖLIAVIMO PATALPOS

 

6. Patalpų grindų, sienų ir lubų paviršius lygus, sandarus, sausas, gerai izoliuotas, patogus prižiūrėti

Taip    Ne

7. Apšvietimas:

 

natūralus

Taip    Ne

dirbtinis

Taip    Ne

8. Langai neišdužę, šviestuvai saugios konstrukcijos, įrengti taip, kad jiems sudužus šukės nepatektų į pašarus

 

9. Patalpų vėdinimas:

 

natūralus

Taip    Ne

mechaninis

Taip    Ne

mišrus

Taip    Ne

10. Riebalų ir melasos įmaišymo į pašarus patalpos, laiptų aikštelės padengtos plytelėmis arba medžiagomis, nepraleidžiančiomis vandens ir skystų riebalų

Taip    Ne

11. Yra įrengta vandens nuotekų valymo sistema

Taip    Ne

12. Laiku atliekamas patalpų valymas, dulkių pašalinimas iš oro, nuo technologinių bei kitų įrengimų, atlikti darbai registruojami žurnale

Taip    Ne

13. Patalpose nėra pašalinių medžiagų ir įrengimų, nenaudojamų gamybai ir sandėliavimui

Taip    Ne

14. Šalinami ant sienų, lubų ir kitose vietose atsiradę pelėsiai, atliekama patalpų dezinsekcija, deratizacija, dezinfekcija, darbai registruojami žurnaluose

Taip    Ne

15. Pildomas kenkėjų stebėjimo ir higienos priemonių taikymo registracijos žurnalas, pagal stebėjimo rezultatus koreguojamas higieninių priemonių atlikimas

Taip    Ne

 

III. ŽALIAVŲ IR PAŠARų LAIKYMAS

 

16. Talpyklų sienos lygios, vidus – sausas, švarus, neužkrėstas kenkėjų, vėdinamas

Taip    Ne

17. Žaliavos ir pašarai surūšiuoti ir laikomi pagal iš anksto sudarytą laikymo planą

Taip    Ne

18. Žaliavų ir pašarų laikymo patalpų mikroklimatas atitinka reikalavimus, duomenys apie mikroklimato parametrus registruojami specialiuose žurnaluose

Taip    Ne

19. Gyvūninės žaliavos ir pašarai, kurių sudėtyje yra gyvūninių žaliavų, bei rupiniai ir išspaudos yra laikomi apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

Taip    Ne

20. Žaliavos ir pašarai laikomi maišuose, kraunami į stačiakampes rietuves, tarp kurių paliekami tarpai: 3,8 m krautuvui, 1,25 m rankiniam pakrovimui. Tarp sienų ir rietuvių paliekamas 0,7 m tarpas. Rietuvių aukštis neviršija 15 maišų (kai maišo svoris 50 kg) eilių

Taip    Ne

21. Pašarai sampylose laikomi iki 5 m aukščio, o bokštiniuose aruoduose iki 30 m, išspaudos ir rupiniai – bokštiniuose aruoduose iki 18 m, kur įrengti distanciniai elektriniai termometrai, kurių rodmenys registruojami žurnaluose

Taip    Ne

22. Nelaipiojama ant žaliavų, pašarų, sampylų, maišų. Yra tam skirtos švarios lentos, ne siauresnės kaip 30 cm pločio, trapai, kopėčios

Taip    Ne

 

IV. GYVŪNINIŲ PAŠARINIŲ ŽALIAVŲ NAUDOJIMAS

 

23. Pašarų produktų gamybai naudojami:

 

žuvų miltai

Taip    Ne

hidrolizuoti baltymai

Taip    Ne

dikalcio fosfatas

Taip    Ne

24. Yra perdirbtų gyvūninių baltymų naudojimo bei pašarinių produktų, savo sudėtyje turinčių perdirbtų gyvūninių baltymų, apskaitos dokumentai

Taip    Ne

25. Vykdoma gyvūninių žaliavų laboratorinė kontrolė – tiriamas užterštumas antimikrobiniais vaistais ir kitais perdirbtais gyvūniniais baltymais

Taip    Ne

26. Yra savikontrolės sistema, užtikrinanti, kad:

Taip    Ne

26.1. žuvų miltai, hidrolizuoti baltymai, dikalcio fosfatas nebūtų terpiami į pašarus atrajotojams

Taip    Ne

26.2. ant žuvų miltų, hidrolizuotų baltymų, dikalcio fosfato ženklinimo etikečių būtų užrašas „Draudžiama šerti atrajotojams“

Taip    Ne

26.3. ant pašarų, kurių sudėtyje yra 23 punkte išvardytų žaliavų, ženklinimo etikečių būtų užrašas „Draudžiama šerti atrajotojams“

Taip    Ne

26.4. ūkio subjektas yra sudaręs 23 punkte minimų žaliavų vežimui naudojamų transporto priemonių, talpyklų valymo ir dezinfekavimo sistemą ir vykdo jos kontrolę, duomenys apie atliktą dezinfekavimą registruojami žurnaluose

Taip    Ne

27. Gaminami pašarai:

 

šunims

Taip    Ne

katėms

Taip    Ne

kailiniams žvėreliams

Taip    Ne

28. Tvarkoma žaliavų ir gatavos produkcijos apskaita, pildomi pirkimo-pardavimo dokumentai pašarams, nurodytiems 26 p., užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

29. 26 punkte minėti pašarai ir pašarai produkcijos gyvūnams gaminami atskiruose gamybos cechuose

Taip    Ne

30. 26 punkte išvardyti pašarai pakuojami ir ženklinami pagal LR teisės aktų reikalavimus

Taip    Ne

31. 26 punkte išvardytų pašarų sandėliavimas ir gabenimas atitinka teisės aktų reikalavimus

Taip    Ne

32. Gaminami pašarai atrajotojams

Taip    Ne

33. Pašarinės žaliavos, skirtos atrajotojų pašarų gamybai, nelaikomos vienoje patalpoje su gyvūninėmis žaliavomis

Taip    Ne

34. Pašarai atrajotojams gaminami, laikomi, pakuojami ir gabenami visiškai atskirai nuo pašarų, skirtų ne atrajotojams

Taip    Ne

35. Tiriami pašarai atrajotojams dėl perdirbtų gyvūninių baltymų buvimo

Taip    Ne

36. Tvarkoma žaliavų bei jų panaudojimo pašarų gamybai ir pagamintos produkcijos atrajotojams apskaita, užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

 

V. MOBILIOSIOS PAŠARŲ GAMYBOS AUTOMAŠINOS

(pildoma, jeigu ūkio subjektas turi mobiliąją pašarų gamybos automašiną)

 

37. Ūkio subjektas turi mobiliąją pašarų gamybos automašiną, kurią naudoja pašarų gamybai

Taip    Ne

38. Mobiliąja pašarų gamybos automašina gaminami pašarai:

 

kiaulėms

Taip    Ne

galvijams

Taip    Ne

paukščiams

Taip    Ne

arkliams

Taip    Ne

kitiems gyvūnams

Taip    Ne

39. Yra nustatyti bei pažymėti technologinėje schemoje mobiliosios pašarų gamybos automašinos RVASVT

Taip    Ne

40. Gaminant pašarus mobiliąja pašarų gamybos automašina, naudojamos gyvūninės žaliavos

Taip    Ne

41. Tvarkoma žaliavų ir jų panaudojimo pašarų gamybai, pagamintos produkcijos apskaita, užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

42. Yra mobiliosios pašarų automašinos valymo ir dezinfekavimo sistema, atliekama jos kontrolė bei pildomi duomenų registracijos žurnalai

Taip    Ne

 

VI. PAŠARŲ PRIEDŲ IR PREMIKSŲ GAMYBA

(pildoma, jeigu gamina)

 

43. Ūkio subjektas gamina:

 

pašarų priedus

Taip    Ne

premiksus

Taip    Ne

44. Į premiksus arba kitus pašarinius produktus terpiami:

 

pašariniai antibiotikai

Taip    Ne

kokcidiostatikai

Taip    Ne

mikroelementai: varis, selenas, vitaminai D bei A

Taip    Ne

 

VII. PAŠARŲ GAMYBOS RIZIKOS VEIKSNIŲ ANALIZĖ BEI SVARBIAUSI VALDYMO TAŠKAI (RVASVT)

 

45. Nustatyta RVASVT

Taip    Ne

46. Yra paskirti už RVASVT kontrolę atsakingi asmenys. Registruojami duomenys apie atliktą kontrolę

Taip    Ne

47. Parengtos gamybos technologinių linijų schemos, kur pažymėti RVASVT

Taip    Ne

48. Nuolat tikrinamas premiksų, įmaišytų į pašarus, tikslus kiekis

Taip    Ne

49. Atlikta matavimo ir svėrimo įrangos metrologinė patikra, tiksliai nustatytos paklaidos

Taip    Ne

50. Dozatoriai gerai sureguliuoti ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

51. Maišytuvai gerai sumaišo pašarus ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

52. Transporteriai, sklendės techniškai tvarkingi, sandarūs, nuolat tikrinami

Taip    Ne

53. Kaušiniai elevatoriai techniškai tvarkingi ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

54. Smulkintuvas gerai susmulkina, nuolat tikrinamas dalelių stambumas

Taip    Ne

55. Nepramuštas smulkintuvo sietas

Taip    Ne

56. Granuliavimo presas gerai granuliuoja, nuolat tikrinamas

Taip    Ne

57. Visa smulki frakcija grąžinama į granuliavimo etapą

Taip    Ne

58. Aušintuvas ataušina iki ne aukštesnės kaip 110ºC aplinkos temperatūros

Taip    Ne

59. Surinktos nuo vėdinimo filtrų dulkės laikomos sandariose talpyklose. Jos tiriamos dėl salmonelių

Taip    Ne

60. Periodiškai atliekamas magnetinių kolonėlių valymas

Taip    Ne

61. Tinkamai į gatavus kombinuotuosius pašarus įterpiami skysti komponentai, periodiškai tikrinamas jų įterpimas

Taip    Ne

62. Teisingai perkeliami duomenys iš receptų į etiketes

Taip    Ne

63. Tikrinama gatavo produkto kokybė

Taip    Ne

64. Atliekami tarpiniai produkto kokybės tyrimai

Taip    Ne

65. Kombinuotųjų pašarų gamybai nenaudojamos draudžiamos pašarinės žaliavos ir pašarų priedai

Taip    Ne

66. Gerai sutvarkyta dulkių surinkimo sistema (filtrai, ciklonai)

Taip    Ne

67. Pakavimo vietos atitinka veterinarijos ir higienos reikalavimus

Taip    Ne

68. Numatyti veiksmų planai nustačius, kad gautos žaliavos arba pagaminti produktai yra nekokybiški, kenksmingi, numatytas žaliavų, pagamintų produktų grąžinimas

Taip    Ne

 

VIII. PERSONALAS

 

69. Dirba pakankamai pašarų specialistų, turinčių atitinkamą kvalifikaciją ir įgūdžių

Taip    Ne

70. Darbuotojai dirba pagal pareigybines instrukcijas, apibrėžiančias jų teises, pareigas, atsakomybę už produkcijos kokybę

Taip    Ne

71. Planuojamas ir vyksta personalo mokymas, kvalifikacijos kėlimas

Taip    Ne

72. Numatyti darbuotojų pakeitimai atostogų, ligos atvejais

Taip    Ne

73. Personalas vilki tinkamus, švarius darbo drabužius, dengiančius asmeninius drabužius, avi tinkamą avalynę ir dėvi galvos apdangalus

Taip    Ne

74. Kiekvienoje darbo patalpoje yra pirmosios pagalbos vaistinėlė

Taip    Ne

75. Pašarų gamybos, sandėliavimo patalpose nerūkoma, nevalgoma

Taip    Ne

 

IX. LABORATORIJA

(pildoma, jeigu turi laboratoriją)

 

76. Yra reikalingi laboratoriniai prietaisai ir įranga

Taip    Ne

77. Atlikta laboratorinių prietaisų metrologinė patikra

Taip    Ne

78. Įmonės vadovas paskyrė atsakingus asmenis, kurie ims, tirs mėginius, vykdys priežiūrą, atliks patikrinimus

Taip    Ne

79. Yra nustatytas mėginių ėmimo dažnumas, priežiūra ir kontrolė

Taip    Ne

80. Yra nurodyta laboratorinė įranga, kuria atliekamas žaliavų ir pašarų mėginių tyrimas jų kokybei nustatyti

Taip    Ne

81. Yra mėginių saugojimo patalpa

Taip    Ne

82. Mėginiai laikomi užantspauduoti, nustatytą laiką, prie jų pritvirtintos etiketės, identifikuojančios mėginį

Taip    Ne

83. Mėginiai sunaikinami pasibaigus laikymo terminui

Taip    Ne

84. Sunaikinami cheminiai reagentai pasibaigus jų galiojimo laikui

Taip    Ne

85. Pildomi atitinkami laboratorijoje atliekamų darbų žurnalai

Taip    Ne

86. Numatytas bei ūkio subjekto vadovo patvirtintas skubių veiksmų planas dėl nekokybiškų, kenksmingų pašarinių produktų išėmimo iš prekybos

Taip    Ne

 

Tikrinimo išvada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurodymai:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakartotinis patikrinimas numatomas: _________________________________________________

Surašyti akto ________egzemplioriai ir perduoti:

1.

2.

3.

 

Tikrino

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Dalyvavo

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Su tikrinimo aktu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

(data)

A. V.

 

______________


Valstybinės pašarų produktų

kontrolės programos

4 priedas

 

_______________________________VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA

ŪKIO SUBJEKTO, TIEKIANČIO Į RINKĄ PAŠARŲ PRODUKTUS, PATIKRINIMO AKTAS

 

 

 

Nr.

 

 

 

(data)

 

 

 

 

 

 

 

(vieta)

 

 

 

(pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

,

vykdydamas (-i)

 

,

dalyvaujant

 

(pareigos, vardas ir pavardė)

 

 

 

,

patikrino, ar

 

(ūkio subjekto pavadinimas, įmonės kodas, savininko/vadovo vardas, pavardė, tel. )

 

 

 

 

atitinka teisės aktuose nustatytus pašarų kokybės, gamybos, laikymo, gabenimo privalomuosius

reikalavimus.

Anksčiau ūkio subjektas buvo/nebuvo tikrintas:

 

 

(jei buvo tikrintas, nurodyti tikrinimo datą, akto Nr.; jei patikrinimas pakartotinis, tikrinama, kaip pašalinti trūkumai)

 

 

 

 

BENDROJI INFORMACIJA

 

Ūkio subjektas turi išduotą Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos leidimą veiklos rūšims, leidimo numeris, data:

kombinuotųjų pašarų tiekimas (KPT)

Taip    Ne

premiksų tiekimas (PT)

Taip    Ne

baltymingų pašarinių medžiagų ir nebaltyminių azotinių žaliavų tiekimas

Taip    Ne

pašarų priedų tiekimas (PPT)

Taip    Ne

Tikrinimo metu ūkio subjektas prekiavo (nurodyti):

 

 

 

 

Per paskutinius metus gauta pretenzijų dėl pašarų produktų kokybės

Taip    Ne

 

I. ŪKIO SUBJEKTO TERITORIJA

 

1. Teritorijoje esantys keliai asfaltuoti, dengti kita kieta danga, neduobėti prie prekybos vietų

Taip    Ne

2. Teritorija ir įėjimai į patalpas apšviesti nakties metu, yra priešgaisrinės apsaugos priemonių

Taip    Ne

3. Yra vandens nutekamieji įrengimai su nuolydžiu link vandens surinkimo vietos

Taip    Ne

4. Teritorija prie prekybos vietos tvarkinga

Taip    Ne

 

II. PAŠARų PRODUKTŲ SANDĖLIAVIMO PATALPOS

 

5. Patalpų grindų, sienų ir lubų paviršius lygus, sandarus, sausas, gerai izoliuotas, patogus prižiūrėti

Taip    Ne

1.   Apšvietimas:

natūralus

dirbtinis

 

Taip    Ne

Taip    Ne

7. Langai neišdužę, šviestuvai saugios konstrukcijos, įrengti taip, kad jiems sudužus šukės nepatektų į pašarus

Taip    Ne

8. Patalpų vėdinimas:

 

natūralus

Taip    Ne

mechaninis

Taip    Ne

mišrus

Taip    Ne

9. Pašarų produktų sandėliavimo patalpos izoliuotos nuo kitų patalpų

Taip    Ne

10. Laiku atliekamas patalpų valymas, atlikti darbai registruojami žurnale

Taip    Ne

11. Patalpose nėra pašalinių medžiagų, įrengimų, kurie nenaudojami pašarų prekybai

Taip    Ne

12. Šalinami ant sienų, lubų ir kitose vietose atsiradę pelėsiai, atliekama patalpų dezinsekcija, deratizacija, dezinfekcija, atlikti darbai registruojami tam skirtuose žurnaluose

Taip    Ne

13. Pildomas kenkėjų stebėjimo ir higienos priemonių taikymo registracijos žurnalas, pagal stebėjimo rezultatus koreguojamas higieninių priemonių atlikimas

Taip    Ne

14. Matuojama patalpų temperatūra, drėgmė

Taip    Ne

 

III. PAŠARų PRODUKTŲ LAIKYMAS

 

15. Surūšiuoti pašarų produktai laikomi pagal iš anksto sudarytą laikymo planą

Taip    Ne

16. Pašarų produktų laikymo patalpų mikroklimatas atitinka jų laikymo reikalavimus

Taip    Ne

17. Pašarų produktai, kuriuose yra gyvūninių žaliavų, rupinių, išspaudų, laikomi apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

Taip    Ne

18. Pašarų produktai supilti į maišus, kraunami į stačiakampes rietuves, tarp sienų ir rietuvių paliekamas 0,7 m tarpas. Rietuvių aukštis neviršija 15 maišų (kai maišo svoris 50 kg) eilių. Produktai kraunami ant medinių padėklų

Taip    Ne

19. Tvarkoma pašarų pirkimo-pardavimo apskaita, pildomi dokumentai, užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

 

IV. PREKYBA PRODUKTAIS, KURIŲ SUDĖTYJE YRA GYVŪNINIŲ MEDŽIAGŲ

 

20. Prekiaujama pašarų produktais, kurių sudėtyje yra:

 

žuvų miltų

Taip    Ne

hidrolizuotų baltymų

Taip    Ne

dikalcio fosfato

Taip    Ne

21. Tvarkoma žaliavų produkcijos apskaita, pildomi pirkimo-pardavimo dokumentai, užtikrinama pašarų atsekamumo sistema

Taip    Ne

22. Įdiegta savikontrolės sistema, užtikrinanti, kad:

Taip    Ne

22.1. pašarų produktai, kuriuose yra gyvūninių medžiagų, nesusimaišytų su pašarais atrajotojams

Taip    Ne

22.2. pašarų, kurių sudėtyje yra 20 punkte išvardytų medžiagų, etiketėse būtų užrašas „Draudžiama šerti atrajotojams“

Taip    Ne

22.3. būtų sudaryta pašarų produktų, kuriuose yra gyvūninių medžiagų, ir pašarų, skirtų atrajotojams, vežimui naudojamų transporto priemonių valymo ir dezinfekavimo sistema, vykdoma jų kontrolė, duomenys apie atliktus darbus registruojami žurnaluose

Taip    Ne

23. Prekiaujama pašarais:

 

šunims

Taip    Ne

katėms

Taip    Ne

kailiniams žvėreliams

Taip    Ne

24. 20 punkte išvardytų produktų sandėliavimas ir gabenimas atitinka teisės aktų reikalavimus

Taip    Ne

 

V. PREKYBA PAŠARų PRODUKTAIS, SKIRTAIS ATRAJOTOJAMS

 

25. Prekiaujama pašarais atrajotojams

Taip    Ne

26. Pašarai, skirti atrajotojams, laikomi ir gabenami visiškai atskirai nuo pašarų, skirtų kitiems gyvūnams, laikymo ir gabenimo

Taip    Ne

 

VI. PAŠARinių PRODUKTŲ ĮPAKAVIMAS ir ŽENKLINIMAS

 

27. Pašarų produktai į rinką tiekiami uždaromis, nepažeistomis pakuotėmis

Taip    Ne

28. Tara sausa, švari, be pašalinio kvapo, neužkrėsta grūdų kenkėjų

Taip    Ne

29. Pašarų produktų pakuotės paženklintos etiketėmis, kuriose deklaruojama visa reikalinga informacija. Informacija pateikta aiškiai, įskaitomai, tiksliai, teisingai, nenuplaunama

Taip    Ne

30. Pašarų papildų naudojimo instrukcijose yra pateiktos naudojimo normos su kitais pašarais

Taip    Ne

31. Pašarų produktų, skirtų šunims, katėms, naminiams gyvūnėliams, pakuotės iki kilogramo dedamos į:

 

dėžes

Taip    Ne

konteinerius

Taip    Ne

polimerinius paketus

Taip    Ne

32. Ant visų pakuočių etikečių yra nurodytas minimalus saugojimo laikas, gamybos data

Taip    Ne

33. Numatytas ir ūkio subjekto vadovo patvirtintas skubių veiksmų planas dėl nekokybiškų, kenksmingų pašarų produktų patekimo į rinką

Taip    Ne

 

VII. PERSONALAS

 

34. Dirba pakankamai pašarų specialistų, turinčių atitinkamą kvalifikaciją ir įgūdžių

Taip    Ne

35. Darbuotojai dirba pagal pareigines instrukcijas, apibrėžiančias jų teises, pareigas, atsakomybę už produkcijos kokybę

Taip    Ne

36. Vyksta planuojamas personalo mokymas, kvalifikacijos kėlimas

Taip    Ne

37. Numatyti darbuotojų pasikeitimai atostogų, ligos atvejais

Taip    Ne

38. Darbuotojai vilki tinkamus, švarius darbo drabužius, dengiančius asmeninius drabužius, avi tinkamą avalynę ir dėvi galvos apdangalus

Taip    Ne

39. Yra pirmos pagalbos vaistinėlė

Taip    Ne

40. Pašarų sandėliavimo patalpose nerūkoma, nevalgoma

Taip    Ne

 

Tikrinimo išvada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurodymai:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakartotinis patikrinimas numatomas: _________________________________________________

Surašyti akto ________egzemplioriai ir perduoti:

1.

2.

3.

 

Tikrino

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Dalyvavo

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Su tikrinimo aktu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:

 

 

 

(pareigos)

 

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

(data)

A. V.

______________


Valstybinės pašarų produktų

kontrolės programos

5 priedas

 

______________________________VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA

ŪKIO SUBJEKTO, GAMINANČIO VAISTINĮ PAŠARĄ, PATIKRINIMO AKTAS

 

 

 

Nr.

 

 

 

(data)

 

 

 

 

 

 

 

(vieta)

 

 

 

(pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

,

vykdydamas (-i)

 

,

dalyvaujant

 

(pareigos, vardas ir pavardė)

 

 

 

,

patikrino, ar

 

(ūkio subjekto pavadinimas, įmonės kodas, savininko/vadovo vardas, pavardė, tel. )

 

 

 

 

atitinka teisės aktuose nustatytus pašarų kokybės, gamybos, laikymo, gabenimo privalomuosius

reikalavimus.

Anksčiau ūkio subjektas buvo/nebuvo tikrintas:

 

 

(jei buvo tikrintas, nurodyti tikrinimo datą, akto Nr.; jei patikrinimas pakartotinis, tikrinama, kaip pašalinti trūkumai)

 

 


 

BENDROJI INFORMACIJA

 

Ūkyje laikomi gyvūnai:

 

galvijai

Taip    Ne

kiaulės

Taip    Ne

paukščiai

Taip    Ne

avys

Taip    Ne

kiti gyvūnai

Taip    Ne

kailiniai žvėreliai

Taip    Ne

Ūkio subjektas turi veterinarinio patvirtinimo numerį

Taip    Ne

 

I. ŪKIO SUBJEKTO TERITORIJA

 

1. Teritorijoje esantys keliai asfaltuoti, dengti kita kieta danga, neduobėti prie prekybos vietų

Taip    Ne

2. Žmonių ir transporto priemonių srautų judėjimas teritorijoje reglamentuojamas vidaus tvarkos taisyklėmis, schemomis

Taip    Ne

3. Teritorija ir įėjimai į patalpas apšviesti nakties metu

Taip    Ne

4. Yra priešgaisrinės apsaugos priemonių

Taip    Ne

5. Yra vandens nutekamieji įrengimai su nuolydžiu link vandens surinkimo vietos

Taip    Ne

6. Teritorija aptverta, tvarkinga

Taip    Ne

 

II. žaliavų ir pašarų SANDĖLIAVIMO PATALPOS

 

7. Patalpų grindų, sienų ir lubų paviršius lygus, sandarus, sausas, gerai izoliuotas, patogus prižiūrėti

Taip    Ne

8. Apšvietimas:

 

natūralus

Taip    Ne

dirbtinis

Taip    Ne

9. Langai neišdužę, šviestuvai saugios konstrukcijos, įrengti taip, kad jiems sudužus šukės nepatektų į pašarus

Taip    Ne

10. Patalpų vėdinimas:

 

natūralus

Taip    Ne

mechaninis

Taip    Ne

mišrus

Taip    Ne

11. Įrengta vandens nuotekų valymo sistema

Taip    Ne

12. Laiku atliekamas patalpų valymas, dulkių pašalinimas iš oro, nuo technologinių bei kitų įrengimų, atlikti darbai registruojami žurnale

Taip    Ne

13. Patalpose nėra pašalinių medžiagų ir įrengimų, nenaudojamų gamybai bei sandėliavimui

Taip    Ne

14. Šalinami ant sienų, lubų ir kitose vietose atsiradę pelėsiai, atliekama patalpų dezinsekcija, deratizacija, dezinfekcija, atlikti darbai registruojami žurnaluose

Taip    Ne

15. Pildomas kenkėjų stebėjimo ir higienos priemonių taikymo registracijos žurnalas, pagal stebėjimo rezultatus koreguojamas higieninių priemonių atlikimas

Taip    Ne

 

III. ŽALIAVŲ, VAISTINIŲ PREMIKSŲ IR PAŠARŲ LAIKYMAS

 

16. Yra atskira patalpa vaistinių premiksų laikymui

Taip    Ne

17. Talpyklų sienos lygios, vidus sausas, švarus, neužkrėstas kenkėjų, talpyklos vėdinamos

Taip    Ne

18. Žaliavos, vaistiniai premiksai ir pašarai surūšiuoti ir laikomi pagal iš anksto sudarytą laikymo planą

Taip    Ne

19. Žaliavų, vaistinių premiksų ir pašarų laikymo patalpų mikroklimatas atitinka reikalavimus, duomenys apie mikroklimato parametrus registruojami specialiuose žurnaluose

Taip    Ne

20. Vaistiniai premiksai laikomi apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

Taip    Ne

21. Gyvūninės žaliavos ir pašarai, kuriuose yra gyvūninių žaliavų, bei rupiniai, išspaudos laikomi apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

Taip    Ne

22. Žaliavos ir pašarai supilti į maišus, kraunami į stačiakampes rietuves, tarp kurių paliekami tarpai: 3,8 m krautuvui, 1,25 m rankiniam pakrovimui. Tarp sienų ir rietuvių paliekamas 0,7 m tarpas. Rietuvių aukštis neviršija 15 maišų (kai maišo svoris 50 kg) eilių

Taip    Ne

23. Pašarai sampylose laikomi iki 5 m aukščio, o bokštiniuose aruoduose iki 30 m, išspaudos ir rupiniai – bokštiniuose aruoduose iki 18 m, kur įrengti distanciniai elektriniai termometrai, kurių rodmenys registruojami žurnaluose

Taip    Ne

24. Nelaipiojama ant žaliavų, pašarų, sampylų maišų. Yra tam skirtos švarios lentos, ne siauresnės kaip 30 cm pločio, trapai, kopėčios

Taip    Ne

 

IV. GYVŪNINIŲ PAŠARINIŲ ŽALIAVŲ NAUDOJIMAS

(pildoma, kai ūkio subjektas laiko galvijus)

 

25. Pašarų produktų gamybai naudojami:

 

žuvų miltai

Taip    Ne

hidrolizuoti baltymai

Taip    Ne

dikalcio fosfatas

Taip    Ne

26. Pildomi perdirbtų gyvūninių baltymų ir pašarinių produktų, savo sudėtyje turinčių perdirbtų gyvūninių baltymų, naudojimo, apskaitos dokumentai

Taip    Ne

27. Gyvūninės žaliavos tiriamos laboratorijoje dėl užterštumo antimikrobiniais vaistais ir kitais gyvūniniais baltymais

Taip    Ne

28. Yra savikontrolės sistema, užtikrinanti, kad:

 

28.1. žuvų miltai, hidrolizuoti baltymai, dikalcio fosfatas nebūtų terpiami į pašarus atrajotojams

Taip    Ne

28.2. ūkio subjektas yra sudaręs 25 punkto žaliavų vežimui naudojamų transporto priemonių, talpyklų valymo ir dezinfekavimo sistemą ir vykdo jos kontrolę, duomenys apie atliktą dezinfekavimą registruojami žurnaluose

Taip    Ne

29. Tvarkoma žaliavų ir pagamintų pašarų produkcijos apskaita, pildomi pirkimo-pardavimo dokumentai, užtikrinama atsekamumo sistema

Taip    Ne

30. Gaminami pašarai atrajotojams

Taip    Ne

31. Pašarinės žaliavos, skirtos atrajotojų pašarų gamybai, nelaikomos vienoje patalpoje su gyvūninėmis žaliavomis

Taip    Ne

32. Pašarai, skirti atrajotojams, gaminami, laikomi, pakuojami ir gabenami visiškai atskirai nuo pašarų, skirtų kitiems gyvūnams, gamybos, laikymo, pakavimo ir gabenimo

Taip    Ne

33. Pašarai atrajotojams tiriami dėl perdirbtų gyvūninių baltymų

Taip    Ne

34. Tvarkoma žaliavų, jų panaudojimo pašarų gamybai, pagamintos produkcijos atrajotojams apskaita ir užtikrinama jų atsekamumo sistema

Taip    Ne

V. VAISTINIO PAŠARO GAMYBA

35. Yra vaistinio pašaro gamybos technologinė schema, jos aprašymas

Taip    Ne

36. Vaistinis pašaras gaminamas tik iš LR registruotų vaistinių premiksų

Taip    Ne

37. Vaistinio pašaro gamybai naudojamos tik kokybiškos žaliavos

Taip    Ne

38. Vaistinio pašaro gamybai naudojamas pašaras užtikrina galutinio produkto homogeniškumą ir patvarumą

Taip    Ne

39. Vaistinis premiksas naudojamas pagal aprobuotą naudojimo instrukciją

Taip    Ne

40. Tarp vaistinio premikso, pašarų priedų ir pašarų nėra nepageidaujamos sąveikos tikimybės

Taip    Ne

41. Vaistinio premikso tinkamumo laikas nepasibaigęs

Taip    Ne

42. Pašare nėra panašaus poveikio (kaip vaistinio premikso veikliosios medžiagos) kokcidiostatikų ar antibiotikų

Taip    Ne

43. Vaistinio pašaro paros dozė paskirstoma ne mažiau kaip pusėje paros raciono, o galvijams – ne mažiau kaip pusėje parai skirtų nemineralinių pašarų papildų

Taip    Ne

44. Tiriamas vaistinio pašaro homogeniškumas ir stabilumas

Taip    Ne

45. Tvarkoma pagaminto vaistinio pašaro apskaita, nurodant:

 

vaistinio pašaro rūšį

Taip    Ne

vaistinio pašaro kiekį

Taip    Ne

gamybai naudotą pašarą

Taip    Ne

vaistinio pašaro sunaudojimą

Taip    Ne

receptą išrašiusį veterinarijos gydytoją

Taip    Ne

46. Apskaitos dokumentai saugomi 3 metus

Taip    Ne

47. Vaistiniai premiksai ir vaistinis pašaras saugomi tinkamose, atskirose, saugomose patalpose arba hermetiškose talpyklose, skirtose tokių produktų laikymui

Taip    Ne

48. Receptas vaistiniam pašarui atitinka nustatytus reikalavimus

Taip    Ne

49. Pagal receptą pagamintas pašaras nenaudojamas daugiau negu vienam gydymo kursui

Taip    Ne

50. Vaistinio pašaro receptas galioja ne ilgiau kaip tris mėnesius

Taip    Ne

51. Receptą išrašė tas veterinarijos gydytojas, kuris pats prižiūri sergančius gyvūnus

Taip    Ne

52. Veterinarijos gydytojas atsižvelgė į:

 

vaistinio premikso tinkamumą gydomai gyvūnų rūšiai

Taip    Ne

suderinamumą su prieš tai taikytu gydymu

Taip    Ne

galimą nepageidaujamą sąveiką

Taip    Ne

didžiausią leistiną gydymo dozę

Taip    Ne

prieš tai naudotus pašarų priedus

Taip    Ne

53. Nepažeista išlauka

Taip    Ne

 

VI. PAŠARŲ GAMYBA, RIZIKOS VEIKSNIŲ ANALIZĖ IR SVARBIAUSI VALDYMO TAŠKAI (RVASVT)

 

54. Nustatyti RVASVT

Taip    Ne

55. Paskirti už RVASVT kontrolę atsakingi asmenys. Registruojami duomenys apie atliktą kontrolę

Taip    Ne

56. Parengtos gamybos technologinių linijų schemos, kur pažymėti RVASVT

Taip    Ne

57. Nuolat tikrinamas vaistinių premiksų, įmaišytų į pašarus, tikslus kiekis

Taip    Ne

58. Atlikta matavimo ir svėrimo įrangos metrologinė patikra, tiksliai nustatytos paklaidos

 

59. Dozatoriai gerai sureguliuoti ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

60. Maišytuvai gerai sumaišo pašarus ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

61. Transporteriai, sklendės techniškai tvarkingi, sandarūs ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

62. Kaušiniai elevatoriai techniškai tvarkingi ir yra nuolat tikrinami

Taip    Ne

63. Smulkintuvas gerai susmulkina ir yra nuolat tikrinamas dalelių stambumas

Taip    Ne

64. Nepramuštas smulkintuvo sietas

Taip    Ne

65. Granuliavimo presas gerai sugranuliuoja ir yra nuolat tikrinamas

Taip    Ne

66. Visa smulki frakcija grąžinama į granuliavimo etapą

Taip    Ne

67. Aušintuvas ataušina iki ne aukštesnės kaip 110 0C aplinkos temperatūros

Taip    Ne

68. Periodiškai atliekamas magnetinių kolonėlių valymas

Taip    Ne

69. Tinkamai įterpiami skysti komponentai į gatavus kombinuotuosius pašarus ir periodiškai tikrinami

Taip    Ne

70. Tikrinama gatavo produkto kokybė

Taip    Ne

71. Atliekami tarpiniai produkto kokybės tyrimai

Taip    Ne

72. Vaistinio pašaro gamybai nenaudojamos draudžiamos pašarinės žaliavos ir pašarų priedai

Taip    Ne

73. Gerai sutvarkyta dulkių surinkimo sistema (filtrai, ciklonai)

Taip    Ne

74. Yra numatyti veiksmų planai, jeigu nustatoma, kad gautos žaliavos arba pagaminti produktai yra nekokybiški, nesaugūs, numatytas žaliavų grąžinimas

Taip    Ne

VII. PERSONALAS

75. Paskirtas asmuo, atsakingas už vaistinio pašaro gamybą

Taip    Ne

76. Dirba pakankamai pašarų specialistų, turinčių atitinkamą kvalifikaciją ir įgūdžių

Taip    Ne

77. Darbuotojai dirba pagal pareigines instrukcijas, apibrėžiančias jų teises, pareigas, taip pat atsakomybę už produkcijos kokybę

Taip    Ne

78. Planuojamas, vyksta personalo mokymas, kvalifikacijos kėlimas

Taip    Ne

79. Yra numatyti darbuotojų pasikeitimai atostogų, ligos atvejais

Taip    Ne

80. Personalas vilki tinkamus, švarius darbo drabužius, dengiančius asmeninius drabužius, avi tinkamą avalynę ir dėvi galvos apdangalus

Taip    Ne

81. Kiekvienoje darbo patalpoje yra pirmosios pagalbos vaistinėlė

Taip    Ne

82. Pašarų gamybos, sandėliavimo patalpose nerūkoma, nevalgoma

Taip    Ne

 

VIII. LABORATORIJA

(pildoma, jei ūkio subjektas turi laboratoriją)

 

83. Ūkio subjektas turi laboratoriją

Taip    Ne

84. Laboratorija aprūpinta reikiamais laboratoriniais prietaisais ir įranga

Taip    Ne

85. Atlikta laboratorinių prietaisų metrologinė patikra

Taip    Ne

86. Įmonės vadovo paskirti atsakingi asmenys, kurie ims mėginius, juos tirs, vykdys priežiūrą, atliks patikrinimus

Taip    Ne

87. Yra nustatytas mėginių paėmimo dažnumas, vykdoma priežiūra ir kontrolė

Taip    Ne

88. Nurodyta laboratorinė įranga, kuria atliekamas žaliavų ir pašarų mėginių tyrimas jų kokybei nustatyti

Taip    Ne

89. Yra mėginių saugojimo patalpa

Taip    Ne

90. Mėginiai laikomi užantspauduoti, prie jų pritvirtintos etiketės, kad būtų galima juos identifikuoti. Mėginiai laikomi nustatytą laiką

Taip    Ne

91. Mėginiai sunaikinami pasibaigus jų laikymo terminui

Taip    Ne

92. Sunaikinami cheminiai reagentai pasibaigus jų galiojimo laikui

Taip    Ne

93. Pildomi atitinkami laboratorijoje atliekamų darbų žurnalai

Taip    Ne

94. Yra numatytas ir ūkio subjekto vadovo patvirtintas skubių veiksmų planas dėl nekokybiškų ar kenksmingų pašarinių produktų

Taip    Ne

 

Tikrinimo išvada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurodymai:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakartotinis patikrinimas numatomas: ________________________________________________

Surašyti akto ________egzemplioriai ir perduoti:

 

 

 

 

Tikrino

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Dalyvavo

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

 

 

(parašas)

 

 

 

(vardas, pavardė)

 

 

Su tikrinimo aktu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

(data)

A. V.

 

______________