LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJOS KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL KULTŪROS VERTYBIŲ IR KULTŪROS PAMINKLŲ ŽENKLINIMO BEI ŽENKLO NAUDOJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. kovo 20 d. Nr. 054
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 16 straipsniu,
PATVIRTINTA
Kultūros vertybių apsaugos departamento
direktoriaus 2002 03 20 įsakymu Nr. 054
KULTŪROS VERTYBIŲ IR KULTŪROS PAMINKLŲ ženklinimo bei ženklo naudojimo tvarka
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimo bei ženklo naudojimo tvarka (toliau – tvarka) reglamentuoja Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių (toliau – kultūros vertybės) bei kultūros paminklų ženklinimą, jų ženklinimui skirto kultūros vertybės ženklo naudojimą.
2. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimas yra viena iš apsaugos priemonių, kuria siekiama informuoti visuomenę apie kultūros vertybes, kultūros paminklus, jų buvimo vietą, taikomas priežiūros, tvarkymo ir naudojimo sąlygas.
3. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimui naudojamas įstatymų nustatyta tvarka įregistruotas ženklas. Kultūros vertybės ir kultūros paminklai, įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą, ženklinami UNESCO 1954 m. Kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos nustatytu ženklu.
4. Kultūros vertybės ženklo registravimą, teisinę apsaugą bei naudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas.
5. Ši tvarka taikoma ženklinant Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo nustatyta tvarka įregistruotas kultūros vertybes ir kultūros paminklus. Ženklu, žyminčiu kultūros vertybes ir kultūros paminklus, gali būti ženklinamos ir kilnojamosios kultūros vertybės.
Į vietinius nekilnojamųjų kultūros vertybių registrus įrašyti objektai ženklinami savivaldybių nustatyta tvarka.
6. Ši tvarka taip pat taikoma naudojant ženklą, žymintį kultūros vertybes ir kultūros paminklus, leidiniuose, bukletuose, plakatuose, vėliavose, ženkleliuose, informaciniuose stenduose, kelio nuorodose ar kitaip jį atvaizduojant.
7. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
„nekilnojamosios kultūros vertybės“, „kultūrinė vertė“, „visuomeninė reikšmė“, „kultūros paminklai“ atitinka Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme apibrėžtas sąvokas;
II. ŽENKLINIMO ORGANIZACINĖ STRUKTŪRA IR PROCEDŪRA
8. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimo kriterijus ir ženklinimo procedūrą nustato Kultūros vertybių apsaugos departamentas.
9. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimo kriterijai nustatomi kiekvienai Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo nustatyta tvarka įregistruotų kultūros vertybių grupei atskirai, parengus tipinius kiekvienos kultūros vertybių ar kultūros paminklų grupės ženklinimo projektus.
10. Kultūros vertybių ir kultūros paminklų ženklinimo parengiamąsias procedūras atlieka ir konkursus tipiniams kiekvienos kultūros vertybių ar kultūros paminklų grupės ženklinimo projektams parengti organizuoja Kultūros vertybių apsaugos departamentas.
11. Ženklo, žyminčio kultūros vertybes ir kultūros paminklus, techniniame projekte turi būti:
11.3. erdvinis ženklo sprendimas (kiekvienai kultūros vertybių grupei pagal duomenis apie objektus, įrašytus į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą);
12. Tipinius kiekvienos kultūros vertybių ar kultūros paminklų grupės ženklinimo projektus tvirtina Kultūros vertybių apsaugos departamentas.
13. Pirmiausia yra ženklinami kultūros paminklai, atsižvelgiant į jų unikalumą, kultūrinę vertę ir visuomeninę reikšmę bei sužalojimo ar sunaikinimo rizikos faktorių.
14. Kultūros vertybių savininkai, valdytojai ar naudotojai, ženklindami kultūros vertybes ir kultūros paminklus bei naudodami ženklą, žymintį kultūros vertybes ir kultūros paminklus, ženklinimo darbų projektus turi suderinti su Kultūros vertybių apsaugos departamentu.
15. Ženklo, žyminčio kultūros vertybes ir kultūros paminklus, gaminimą ir kultūros vertybių ženklinimą organizuoja Kultūros vertybių apsaugos departamentas.
16. Ženklo, žyminčio kultūros vertybes ir kultūros paminklus, gaminimą ir kultūros vertybių ženklinimą finansuoja Kultūros vertybių apsaugos departamentas iš valstybės biudžeto skirtų asignavimų.
Ženklo, žyminčio kultūros vertybes ir kultūros paminklus, gaminimas ir kultūros vertybių ženklinimo darbai gali būti finansuojami ir iš kitų šaltinių.
17. Apie kultūros vertybės paženklinimą ženklu, žyminčiu kultūros vertybes ir kultūros paminklus, Kultūros vertybių apsaugos departamento teritoriniai padaliniai (apygarda) pažymi kultūros vertybės reglamente. Apie kultūros vertybės paženklinimą taip pat pažymima kultūros vertybės apskaitos dokumentuose (dosjė).
III. Baigiamosios NUOSTATOS
18. Juridiniai ir fiziniai asmenys, norintys naudoti ženklą, žymintį kultūros vertybes ir kultūros paminklus, leidiniuose, bukletuose, plakatuose, vėliavose, ženkleliuose, informaciniuose stenduose, kelio nuorodose ar kitaip jį atvaizduoti, privalo sudaryti sutartis su Kultūros vertybių apsaugos departamentu dėl ženklo naudojimo.
19. Kultūros vertybes ženklinti ar kitaip naudoti ženklą, žymintį kultūros vertybes ir kultūros paminklus, be Kultūros vertybių apsaugos departamento sutikimo draudžiama.
20. Juridiniai ir fiziniai asmenys, neteisėtai naudojantys ženklą, žymintį kultūros vertybes ir kultūros paminklus, taip pat asmenys, sunaikinę ar sugadinę ženklą, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.
21. Kultūros vertybių savininkai privalo nekliudyti atlikti kultūros vertybės ar kultūros paminklo ženklinimo darbus.