LIETUVOS BANKO VALDYBA
N U T A R I M A S
DĖL „INFORMACIJOS APIE GALIMĄ NETEISĖTU BŪDU ĮGYTO TURTO LEGALIZAVIMĄ AR ĮSTATYMŲ DRAUDŽIAMOS VEIKLOS FINANSINĮ APTARNAVIMĄ PATEIKIMO TAISYKLIŲ“ PATVIRTINIMO
1995 m. kovo 27 d. Nr. 26
Vilnius
Vykdama Lietuvos Respublikos komercinių bankų įstatymo 55 straipsnio 3 dalį, Lietuvos banko valdyba nutaria:
Patvirtinti suderintas su Lietuvos Respublikos Vyriausybe „Informacijos apie galimą neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimą ar įstatymų draudžiamos veiklos finansinį aptarnavimą pateikimo taisykles“.
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
1995 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 26
Informacijos apie galimą neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimą ar įstatymų draudžiamos veiklos finansinį aptarnavimą pateikimo taisyklės
1. Bendroji dalis
1.1. Šios taisyklės apibrėžia dokumentų ir informacijos apie neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimą ar įstatymų draudžiamos veiklos finansinį aptarnavimą gavimo ir pateikimo teisėsaugos institucijoms iš Lietuvos Respublikos komercinių bankų ir kitų kredito įstaigų tvarką, taip pat nustato banke padedamų, keičiamų ir banko išmokamų grynųjų pinigų sumas, apie kurias turi būti informuojamos teisėsaugos institucijos.
1.2. Taisyklės taikomos visiems komerciniams bankams, kitoms kredito įstaigoms (toliau – bankai) bei bankus inspektuojančioms institucijoms, kurioms inspektavimo teisė suteikta įstatymais.
1.3. Šiose taisyklėse nurodytų dokumentų ir informacijos pateikimas nėra banko paslapčių saugojimo pažeidimas.
1.4. Dokumentai ir informacija teisėsaugos ir kitų institucijų reikalavimu taip pat teikiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka.
2. Sąvokų apibrėžimai
2.1. Neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimu vadinamos operacijos su turtu, siekiant taip nuslėpti jo kilmę, kad jis atrodytų gautas iš teisėtų šaltinių.
2.2. Įstatymų draudžiamos veiklos finansiniu aptarnavimu vadinamos banko operacijos, aptarnaujant klientą, kuris atlieka Lietuvos Respublikos įstatymais draudžiamą veiklą arba licencijuojamą veiklą, neturėdamas šiai veiklai licencijos.
3. Teisėsaugos institucijų informavimas
3.1. Bankų vadovų įsakymu paskirti asmenys informaciją apie galimus neteisėtus sandorius pateikia Vidaus reikalų ministerijos policijos komisariatui pagal bankų buvimo vietą ne vėliau kaip per tris darbo dienas po nurodymo atlikti operaciją gavimo. Informacija pateikiama raštu, užpildžius pridedamą formą (1 priedas). Kai būtinas skubus sprendimas, informacija pateikiama nedelsiant.
3.2. Bankui ir inspektuojančioms institucijoms draudžiama informuoti klientą apie savo įtarimus arba apie pranešimą Vidaus reikalų ministerijos policijos komisariatui.
3.3. Jei inspektuojančios institucijos, kurioms inspektavimo teisė suteikta įstatymais, inspektavimo metu pastebi neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimo ar įstatymų draudžiamos veiklos finansinio aptarnavimo požymius (toliau – draudžiama veikla), jos turi apie tai pranešti Vidaus reikalų ministerijos policijos komisariatui.
4. Grynųjų pinigų sumos, apie kurias bankai privalo pranešti teisėsaugos institucijoms
4.1. Padedamų, išmokamų ar keičiamų grynųjų pinigų vienkartinė suma didesnė kaip 50 000 litų, ar atitinkama užsienio valiutos suma, perskaičiuota į litus tos dienos oficialiu kursu (taip pat ir padedamoms arba išmokamoms grynųjų pinigų sumoms, naudojant čekius arba kelionės čekius, įsigyjant kreditines mokėjimų korteles ir kitus mokėjimų dokumentus).
4.2. Kliento padedamų ar jam išmokamų grynųjų pinigų suma, per mėnesį viršijanti 300 000 litų, ar atitinkama užsienio valiutos suma, perskaičiuota į litus oficialiu tos dienos kursu.
4.3. Jei viršijamas 4.1, 4.2 punktuose nurodytas limitas, o bankui nežinoma kliento tapatybė, bankas turi pareikalauti, kad klientas pateiktų asmens dokumentus.
4.4. Banko nuolatiniams klientams, užsiimantiems veikla, kuriai būdingos didelės nuolatinės ar reguliarios grynųjų pinigų operacijos – tokios kaip grynųjų pinigų išėmimai atlyginimams, pašalpoms mokėti, nuolatinės didelės grynųjų pinigų įplaukos iš prekybos ar paslaugų įmonių – gali būti taikomos reikalavimo informuoti išimtys. Išimtys taikomos neterminuotai, jei nepasikeičia aplinkybės. Tokiu atveju didesnį negu 4.1, 4.2 punktuose nurodytą limitą nustato pats bankas.
4.5. Jei bankai taiko klientams 4.4 punkte nurodytas reikalavimo informuoti išimtis, jie sudaro išimčių sąrašą, su kuriuo turi teisę susipažinti teisėsaugos bei inspektuojančios institucijos.
5. Galimo neteisėtu būdu įgyto turto legalizavimo ar įstatymų draudžiamos veiklos finansinio aptarnavimo požymiai
5.1. Kliento operacijos neatitinka įmonės registruotos veiklos ar įprasto bendradarbiavimo su banku.
5.2. Klientas padeda ar išima dideles grynųjų pinigų sumas, viršijančias 30 000 litų, ar atitinkamą užsienio valiutos sumą, perskaičiuotą į litus tos dienos oficialiu kursu, o jo veiklai būdingi atsiskaitymai negrynaisiais pinigais.
5.3. Klientas keičia daugiau kaip 30 000 litų smulkių banknotų arba atitinkamą užsienio valiutos sumą, perskaičiuotą į litus oficialiu tos dienos kursu, į stambius banknotus, o tai nesiderina su įprasta kliento veikla.
5.4. Klientas keičia 30 000 litų grynųjų pinigų į kitas valiutas, o tai nesiderina su įprasta kliento veikla.
5.5. Klientas turi daugiau kaip dvi ar daugiau skirtingų valiutų sąskaitų, o jo veikla nepaaiškina tokio įvairių valiutų poreikio.
5.6. Kliento, neužsiimančio aiškiai apibrėžta veikla, sąskaita naudojama grynųjų pinigų sumoms, viršijančioms 30 000 litų, arba atitinkamoms užsienio valiutos sumoms, perskaičiuotoms į litus tos dienos oficialiu kursu, padėti ar išmokėti.
5.7. Du ar daugiau asmenų įneša grynuosius pinigus į tą pačią sąskaitą, pateikę neįprastą ar neįtikinamą tokio įnešimo priežastį.
5.8. Klientas perveda į užsienio šalių bankuose esančias fizinių asmenų asmenines sąskaitas (savo ar kitų) arba gauna iš užsienio šalių bankų į fizinių asmenų sąskaitas pinigų sumas, viršijančias 50 000 litų, ar atitinkamą užsienio valiutos sumą, perskaičiuotą į litus tos dienos oficialiu kursu.
5.10. Didesni kaip 300 000 litų kliento atsiskaitymai už vertybinius popierius, o vertybinių popierių pirkimas- pardavimas nėra kliento registruota veikla.
5.11. Sąskaitos padidėjimas daugiau kaip 300 000 litų arba atitinkama užsienio valiutos suma, perskaičiuota į litus tos dienos oficialiu kursu, per dešimt dienų, jei tai nesiderina su kliento įprasta verslo apyvarta.
5.12. Kliento dažni prašymai išduoti kelionės čekius, įsakomuosius vekselius užsienio valiuta. Dažnas kelionės čekių ir įsakomųjų vekselių užsienio valiuta apmokėjimas, ypač jei jie išduoti užsienio šalyse.
6. Baigiamosios nuostatos
6.1. Informacijos ir dokumentų pagal šias taisykles pateikimo tvarką nustato banko ir atitinkamo Vidaus reikalų ministerijos padalinio vadovai tarpusavio susitarimu.
1 priedas
TEISĖSAUGOS ORGANŲ INFORMAVIMO FORMA
Kas praneša:
Pavadinimas .......................................................................................................
Adresas ..............................................................................................................
Formos užpildymo data 1995 m.............................. mėn. ......... d.
Kam praneša .......................................................................
Vidaus reikalų ministerijos padalinys
Atliekantis operaciją asmuo
1. Jei asmuo yra gyventojas: |
2. Jei asmuo yra įmonė: |
1.1 Vardas ............................................
|
2.1 Pavadinimas ...........................................
|
1.2 Pavardė............................................
|
2.2 Registracijos Nr......................................
|
1.3 Asmens kodas .................................
|
2.3 Adresas ..................................................
|
1.4 Adresas ...........................................
|
2.4 Asmenų, turinčių teisę atlikti operacijas, pavardės: |
1.5 Telefonas, faksas ............................
|
...................................................................... ......................................................................
|
|
2.5 Telefonas, faksas....................................
|
II. Operacijos suma ir data
1. Operacijos suma: ........................................... (valiuta)
(žodžiais)
............................................ ........... (valiuta)
(skaičiais)
2. Operacijos atlikimo (pavedimo atlikti) data: 1995 m. mėn. .......... d.
3. Sąskaitos numeris .................................................................................................
4. Kieno vardu atidaryta sąskaita .............................................................................
III. Operacijos pobūdis
[ ]Grynųjų pinigų įnešimas: |
[ ]Grynųjų pinigų išėmimas: |
[ ]Grynųjų pinigų keitimas: |
[ ]Operacijos negrynaisiais pinigais
3. Formą užpildžiusio tarnautojo:
Pavardė......................................... Parašas..........................
Telefonas, faksas..........................
4. Formą tvirtinančio tarnautojo (vadovo):
Pavardė ................................ Parašas .............................
Telefonas, faksas ..........................
______________