VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL BRANDUOLINĘ SAUGĄ REGLAMENTUOJANČIŲ TEISĖS AKTŲ KLASIFIKAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2001 m. liepos 11 d. Nr. 34

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 119-2771; 1999, Nr. 65-2088) 14 straipsnio 2 dalimi:

1. Tvirtinu Branduolinę saugą reglamentuojančių teisės aktų klasifikavimo nuostatus (pridedama).

2. Nustatau, jog šis įsakymas įsigalioja nuo 2002 m. vasario 1 d.

 

 

VATESI VIRŠININKAS                                                                                       SAULIUS KUTAS

______________

 


PATVIRTINTA

VATESI viršininko

2001 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 34

 

BRANDUOLINĘ SAUGĄ REGLAMENTUOJANČIŲ TEISĖS AKTŲ KLASIFIKAVIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai nustato branduolinę saugą reglamentuojančių teisės aktų (toliau tekste – teisės aktai), kuriuos tvirtina VATESI, klasifikavimą, kodus, taip pat šių teisės aktų bei standartų, techninių specifikacijų ir įmonių normatyvinių- techninių dokumentų privalomumo vykdyti pagrindus.

Branduolinę saugą reglamentruojantys teisės aktai nustato reikalavimus branduolinės energetikos objektų eksploatacijos saugai, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugai, branduolinių medžiagų apskaitai ir kontrolei, branduolinės energetikos objektų ir branduolinių medžiagų fizinei saugai, taip pat kitus reikalavimus pagal VATESI kompetenciją.

2. Šie nuostatai parengti remiantis Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymu, Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl įstatymų ir kitų teisės aktų skelbimo ir įsigaliojimo tvarkos“, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymu, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nuostatais, taip pat atsižvelgiant į Tarptautinės atominės energijos agentūros rekomendacijas.

3. Šiuose nuostatuose naudojamos sąvokos:

3.1. teisės aktas – VATESI patvirtintas norminis ar individualus teisės aktas, nustatantis, keičiantis ar panaikinantis privalomojo arba rekomendacinio pobūdžio teisės normas branduolinės saugos srityje;

3.2. norminis teisės aktas – VATESI patvirtintas teisės aktas, nustatantis, keičiantis ar panaikinantis bendras privalomojo ar rekomendacinio pobūdžio teisės normas ir skirtas neapibrėžtai asmenų grupei;

3.3. individualus teisės aktas – VATESI patvirtintas teisės aktas, nustatantis, keičiantis ar panaikinantis privalomojo ar rekomendacinio pobūdžio teisės normas ir skirtas individualiam asmeniui (pvz., Ignalinos atominei elektrinei) ar apibrėžtai asmenų grupei (individualiais teisės aktais taip pat laikomos licencijos bei vienkartinio pobūdžio teisės taikymo aktai);

3.4. teisės norma – VATESI nustatyta elgesio taisyklė, sukurianti teisinių santykių dalyviams teises ir pareigas branduolinės saugos srityje;

3.5. asmuo – fizinis asmuo, fizinių asmenų grupė, juridinis asmuo, kitas asmuo, neturintis juridinio asmens teisių;

3.6. Įmonių normatyviniai-techniniai dokumentai – tai įmonių parengti ir priimti bei VATESI sankcionuoti (patvirtinti arba suderinti) ar užregistruoti techniniai ir procedūriniai dokumentai (taisyklės, procedūros ir kt.), nustatantys technines charakteristikas ar tam tikros veiklos vykdymo tvarką, įvairias procedūras ir VATESI bei kitų viešojo administravimo institucijų nustatytų reikalavimų įgyvendinimo būdus bei metodus;

3.7. standarto ir techninės specifikacijos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatyme naudojamas sąvokas.

4. VATESI priimti teisės aktai, nustatantys techninius reikalavimus tiesiogiai arba su nuorodomis į standartą, turi techninių reglamentų statusą (pagal Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymą). Jie rengiami, priimami, taikomi bei keičiamasi informacija apie juos Lietuvos Respublikoje nustatyta tvarka.

 

II. BRANDUOLINĘ SAUGĄ REGLAMENTUOJANČIŲ AKTŲ KLASIFIKAVIMAS IR KODAI

 

5. Teisės aktai gali būti privalomieji ir rekomendaciniai.

6. Privalomieji teisės aktai vadinami bendraisiais reikalavimais, taisyklėmis ir nuostatais. Jie apibrėžiami taip:

6.1. bendrieji reikalavimai – teisės aktas, kuriame nustatomi pagrindiniai branduolinės saugos principai, koncepcijos, tikslai;

6.2. nuostatai – teisės aktas, įgyvendinantis branduolinės saugos principus, koncepcijas, tikslus ir paprastai nustatantis darbo organizavimo tvarką, dokumentų rengimo tvarką, taip pat kitas procedūras branduolinės saugos srityje;

6.3. taisyklės – teisės aktas, įgyvendinantis branduolinės saugos principus, koncepcijas, tikslus ir nustatantis branduolinės saugos reikalavimus, taip pat techninius reikalavimus, kuriuos turi atitikti gaminys, procesas, paslauga (atskirais atvejais tokio turinio teisės aktas gali būti vadinamas reikalavimais).

7. Taisyklėse ir nuostatuose, be privalomųjų normų, taip pat gali būti pateikiamos rekomendacijos, apie tai nurodant teisės akte.

8. Rekomendaciniai teisės aktai vadinami rekomendacijomis. Šie teisės aktai rekomenduoja privalomųjų teisės aktų įgyvendinimo būdus, metodus ir paprastai detaliai nurodo tam tikro darbo organizavimo ir vykdymo tvarką, dokumentų rengimo tvarką, darbo su atitinkamais įrenginiais, įrengimais tvarką.

9. Po teisės akto pavadinimu turi būti nurodomas jo kodas. Privalomųjų teisės aktų kode rašoma raidė „P“ ir nurodomi jo priėmimo metai bei eilės numeris (pvz., P-2001-01). Rekomendacinių teisės aktų kode rašoma raidė „R“ ir nurodomi jo priėmimo metai bei eilės numeris (pvz., R-2001-01). Šių teisės aktų pakeitimai nėra koduojami.

 

III. TEISĖS AKTŲ, REGLAMENTUOJANČIŲ BRANDUOLINĘ SAUGĄ, BEI KITŲ

DOKUMENTŲ PRIVALOMUMAS, JŲ RENGIMAS, PASKELBIMAS IR ĮSIGALIOJIMAS

 

10. Privalomuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus privalo vykdyti visi asmenys, kurių veikla susijusi su branduolinės energetikos objektų eksploatavimu, branduolinių medžiagų naudojimu ar tvarkymu bei radioaktyviųjų medžiagų, naudojamų branduolinėje energetikoje, naudojimu ar tvarkymu.

11. Standartai ir techninės specifikacijos taikomi savanoriškai, išskyrus atvejus, kai privalomuose teisės aktuose arba licencijos galiojimo sąlygose nurodoma, kad atitinkamą dokumentą taikyti privaloma.

Savo pasirinktais standartais ir techninėmis specifikacijomis įmonė privalo vadovautis.

12. Rekomendaciniai teisės aktai taikomi savanoriškai. Tai reiškia, kad įmonės gali pasirinkti kitus nei rekomenduojama privalomųjų teisės aktų nustatytų reikalavimų įgyvendinimo būdus, tačiau jie privalo išlaikyti reikiamą saugos lygį ir turi būti suderinti su VATESI. Po suderinimo toks dokumentas tampa privalomu jį pasirinkusiai įmonei.

Jei įmonė nepateikia alternatyvių teisės aktų įgyvendinimo būdų nei rekomenduojama, ji privalo vadovautis rekomendaciniu teisės aktu.

13. Privalomuose teisės aktuose arba licencijos galiojimo sąlygose gali būti nurodoma, kad atitinkamą rekomendacinį teisės aktą taikyti privaloma.

14. Už privalomuose teisės aktuose nustatytų branduolinės saugos normų pažeidimą kyla teisinė atsakomybė.

Už rekomendaciniuose teisės aktuose nustatytų branduolinės saugos normų pažeidimą, taip pat už standartų ir techninių sąlygų netinkamą taikymą teisinė atsakomybė kyla tuomet, kai jie pripažinti privalomais pagal šių nuostatų 11 ir 12 punktus.

15. VATESI sankcionuotas arba registruotas įmonės techninis aktas yra privalomas tai įmonei, įstaigai arba organizacijai, kuri jį priėmė ir už jo nesilaikymą kyla teisinė atsakomybė.

16. Teisės aktai yra rengiami ir įsigalioja Lietuvos Respublikoje nustatyta tvarka. Teisės norminiai aktai yra nustatyta tvarka skelbiami „Valstybės žiniose“.

______________