LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL APSKRITIES TERITORINĖS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2001 m. spalio 29 d. Nr. 137/573

Vilnius

 

Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. balandžio 20 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano patvirtinimo ir kai kurių teisės aktų pripažinimo netekusiais galios“ patvirtinto Saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano (Žin., 2001, Nr. 35-1196) 2 punktą,

1. Tvirtiname Apskrities teritorinės darbuotojų saugos ir sveikatos komisijos nuostatus (pridedama).

2. Nustatome, kad 1 punkte nurodyti nuostatai įsigalioja nuo 2002 m. sausio 1 d.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS KONSTANTINAS ROMUALDAS DOBROVOLSKIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro ir Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2001 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 137/573

 

APSKRITIES TERITORINĖS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Apskrities teritorinė darbuotojų saugos ir sveikatos komisija (toliau – komisija) valstybės, darbuotojų ir darbdavių trišaliu socialinių partnerių bendradarbiavimo principu dalyvauja darbuotojų saugos ir sveikatos valstybės politikos įgyvendinime. Šie nuostatai reglamentuoja komisijos uždavinius, funkcijas, teises, jos sudarymą ir darbo organizavimą.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos, Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymais, kitais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, šiais nuostatais ir šalių lygiateisiškumo principu.

3. Komisijos šalys (toliau – šalys):

3.1. valstybės institucijų atstovai;

3.2. darbdavių organizacijų atstovai;

3.3. darbuotojų organizacijų atstovai.

4. Komisija sudaroma iš vienodo valstybės institucijų, darbdavių ir darbuotojų organizacijų atstovų skaičiaus. Bendras komisijos narių skaičius – 9 (po 3 atstovus iš kiekvienos šalies).

5. Valstybės institucijų atstovus skiria: apskrities viršininkas – vienos iš apskrities savivaldybių institucijų atstovą; Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius – teritorinio inspektavimo skyriaus atstovą; Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius – teritorinio visuomenės sveikatos centro atstovą.

6. Darbdavių atstovus skiria apskrityje veikiančios darbdavių organizacijos savo kolegialių organų sprendimu ir įmonės vadovai bendru sutarimu.

7. Darbuotojų organizacijų atstovus skiria bendru sutarimu savivaldybėje nustatyta tvarka įregistruotų profesinių sąjungų koordinacinės tarybos, nesant tokių tarybų – bendru sutarimu savivaldybėse veikiančios ir nustatyta tvarka įregistruotos profesinės sąjungos.

8. Valstybės institucijos ir organizacijos, nurodytos 5, 6, 7 punktuose, apie savo atstovų delegavimą į komisiją praneša Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam inspektavimo skyriui (toliau – VDI inspektavimo skyrius). Savo atstovą skyręs pareigūnas, organizacija ar įmonė gali bet kada pakeisti kitu atstovu.

 

II. KOMISIJOS UŽDAVINYS IR FUNKCIJOS

 

10. Komisijos uždavinys – apskrityse derinti valstybės, darbdavių ir darbuotojų interesus darbuotojų saugos ir sveikatos srityje trišaliu socialinių partnerių bendradarbiavimo principu.

11. Komisija, vykdydama jai iškeltą uždavinį, atlieka šias funkcijas:

11.1. nagrinėja VDI inspektavimo skyriaus, esančio apskrities teritorijoje, informaciją ir duomenis apie darbuotojų saugos ir sveikatos būklę apskrities įmonėse, įstaigose ir kituose ūkio subjektuose (toliau – įmonės), darbuotojų traumatizmą ir sergamumą profesinėmis ligomis, siūlo priemones nelaimingiems atsitikimams darbe, profesinėms ligoms išvengti bei gerinti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų laikymąsi įmonėse;

11.2. nagrinėja nelaimingų atsitikimų darbe draudimo vykdymą (draudėjams privalomų įmokų mokėjimą, draudimo kompensacijų mokėjimą nukentėjusiems nuo nelaimingų atsitikimų darbe, susirgusiems profesinėmis ligomis) ir teikia atitinkamus pasiūlymus draudėjams, draudimo vykdytojui;

11.3. teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisijai dėl darbuotojų saugos ir sveikatos galiojančių teisės aktų pakeitimų ir papildymų bei naujų projektų rengimo;

11.4. bendradarbiauja su apskrityje veikiančiomis valstybės institucijomis ir įstaigomis, susijusiomis su darbuotojų sauga ir sveikata darbe, darbdavių organizacijomis ir profesinėmis sąjungomis.

 

III. KOMISIJOS TEISĖS

 

12. Komisija, vykdydama jai pavestas funkcijas, turi teisę:

12.1. išklausyti posėdžiuose VDI inspektavimo skyriaus ir kitų apskrities teritorijoje esančių įstaigų, susijusių su darbuotojų sauga ir sveikata, komisijos narių, darbdavių ar jų organizacijų, profesinių sąjungų informaciją apie tai, kaip laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų, siūlyti priemones VDI inspektavimo skyriui, įmonėms, profesinėms sąjungoms šių teisės aktų reikalavimų pažeidimams šalinti;

12.2. teikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisijai dėl galiojančių darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų tobulinimo, naujų rengimo;

12.3. suderinusi su Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisija, kviesti į posėdžius šios komisijos šalių atstovus ar rengti bendrus posėdžius;

12.4. komisijos svarstomiems klausimams nagrinėti pasitelkti atitinkamos srities specialistus.

 

IV. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

13. Pirmąjį komisijos posėdį organizuoja Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius arba jo pavaduotojas.

14. Komisijai vadovauja pirmininkas, renkamas iš šalių atstovų vieneriems metams rotacijos būdu, kai už jo kandidatūrą balsuoja daugiau negu pusė komisijos narių.

15. Komisijos pirmininkas organizuoja komisijos darbą, kviečia komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja. Komisijos pirmininkui nedalyvaujant posėdyje, pirmininko pareigas laikinai eina vienas iš tos pačios šalies komisijoje atstovų, už kurį balsuoja daugiau negu pusė komisijos narių.

16. Komisijos posėdžiams patalpas suteikia VDI inspektavimo skyrius. Komisijos sekretoriumi (raštvedybos tvarkymui, posėdžių protokolų rengimui) VDI inspektavimo skyriaus viršininkas paskiria šio skyriaus darbo inspektorių.

17. Komisijos posėdžių periodiškumą nustato komisija.

18. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip du kiekvienos šalies atstovai.

19. Komisijos pasiūlymai, rekomendacijos ir sprendimai priimami, kai už juos balsuoja ne mažiau kaip du kiekvienos šalies atstovų. Nepavykus susitarti, posėdžio protokole įrašomos šalių atstovų nuomonės ar pasiūlymai, kurie pateikiami šalims, delegavusioms savo atstovus.

20. Artimiausiame posėdyje komisija, atsižvelgdama į šalių pasiūlymus, pakartotinai svarsto klausimą, dėl kurio nepavyko priimti sprendimo. Jeigu ir tokiu atveju nepavyksta priimti sprendimo, komisija apie tai informuoja Lietuvos Respublikos vyriausiąjį valstybinį darbo inspektorių, kuris pateikia išvadas komisijai dėl šalių pasiūlymų ir nuomonių.

21. Komisijos pasiūlymus, rekomendacijas komisijos sekretorius įformina protokolu per 10 dienų po posėdžio. Protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Protokolai pateikiami komisijos nariams kartu su kito posėdžio medžiaga.

22. Rengiamo posėdžio medžiagą ir ankstesnio posėdžio protokolą komisijos sekretorius išsiunčia komisijos nariams ne vėliau kaip 10 dienų iki posėdžio.

23. Svarstyti posėdžiuose klausimus gali pateikti viena iš šalių, komisijos narius delegavusios valstybės institucijos, organizacijos ar komisijos nariai. Sprendimai dėl komisijos narių teikiamų svarstyti klausimų priimami, kai pasiūlymui pritaria ne mažiau kaip du kiekvienos šalies atstovai.

24. Neeiliniai posėdžiai kviečiami komisijos pirmininko iniciatyva, pasiūlius vienai iš šalių ar komisijos nariui ir pritarus ne mažiau kaip dviem kiekvienos šalies atstovų. Šaukti tokį posėdį gali rekomenduoti Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisija, Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Komisijos pasiūlymai ir rekomendacijos yra patariamojo pobūdžio.

26. Komisijos narių darbas komisijoje neapmokamas.

______________