LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL JURIDINIO ASMENS TEISIŲ NETURINČIŲ ĮMONIŲ BUHALTERINĖS APSKAITOS
1995 m. sausio 4 d. Nr. 8
Vilnius
Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. birželio 18 d. nutarimą Nr. I-2655 „Dėl Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo įsigaliojimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Leisti juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms tvarkyti buhalterinę apskaitą pagal šiuos principus:
1.1. juridinio asmens teisių neturinčios įmonės, kurios nėra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojos ir kuriose nėra ir praėjusiais kalendoriniais metais nebuvo samdomų darbuotojų, tvarkydamos apskaitą taiko paprastąjį įrašą, o kitos įmonės – dvejybinį įrašą;
1.2. visos ūkinės operacijos turi būti pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais. Ūkinės operacijos, kurios negali būti dokumentuotos, grindžiamos su jomis susijusių kitų operacijų dokumentais;
1.3. įplaukos ir išlaidos tvarkant apskaitą registruojamos pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo reikalavimus;
2. Nustatyti, kad įsteigtos naujos įmonės įrašą, pasirinktą taikyti tvarkant apskaitą, nurodo pirmojoje pajamų deklaracijoje. Kitos įmonės šį įrašą nurodo pirmojoje po 1995 m. sausio 1 d. parengtoje pajamų deklaracijoje.
3. Nustatyti, kad pereiti nuo vieno prie kito apskaitos tvarkymo metodo galima tik nuo kitų kalendorinių metų 1 dienos, jeigu įvykdytos atitinkamos sąlygos.
4. Patvirtinti apskaitai juridinio asmens teisių neturinčiose įmonėse tvarkyti skirtų registrų aprašymą (pridedama). Šių apskaitos registrų turinys yra privalomas.
5. Nustatyti, kad tvarkydamos kasos operacijų apskaitą visos įmonės vadovaujasi Kasos darbo organizavimo ir operacijų vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos banko valdybos 1994 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 336 „Dėl geresnio kasos darbo organizavimo, jos operacijų vykdymo bei kasos aparatų naudojimo“ (Žin., 1994, Nr. 33-611), bei Finansų ministerijos 1994 m. birželio 30 d. raštu Nr. 49N „Dėl kasos operacijų apskaitai naudojamų pirminių dokumentų ir registrų“ (Žin., 1994, Nr. 51-984) patvirtintomis dokumentų ir registrų formomis.
6. Pripažinti netekusiais galios:
6.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. vasario 24 d. nutarimą Nr. 107 „Dėl suprastintos apskaitos taikymo“ (Žin., 1993, Nr. 8-187);
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. sausio 4 d. nutarimu Nr. 8
Apskaitai juridinio asmens teisių neturinčiose įmonėse tvarkyti skirtų registrų aprašymas
Įplaukų ir išlaidų apskaitos žurnalas
1. Įplaukų ir išlaidų apskaitos žurnalas (pagal 1 formą) skirtas toms juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms, kurios nėra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojos ir kuriose nėra ir praėjusiais kalendoriniais metais nebuvo samdomų darbuotojų. Įplaukų ir išlaidų apskaitos žurnale nurodomos visos atliktos ūkinės operacijos. Kiekviena operacija įrašoma atskiroje eilutėje taikant paprastąjį įrašą (operacijos piniginė išraiška būtinai įrašoma į skiltį „Suma“). Prireikus kiekviena įmonė gali keisti žurnalo skilčių skaičių, išdėstymą, pavadinimus.
3. Skiltyje „Data“ nurodoma pirminio dokumento, kuriuo grindžiama atlikta ūkinė operacija, surašymo data, o greta esančioje skiltyje „Dokumento pavadinimas ir numeris“ – pirminio dokumento pavadinimas ir numeris. Jeigu atlikta ūkinė operacija jau yra užfiksuota kokiame nors apskaitos registre, skiltyje „Dokumento pavadinimas ir numeris“ galima nurodyti šio registro kodą.
4. Skiltyje „Operacijos turinys“ nurodomas atliktos ūkinės operacijos turinys bei kita svarbi informacija.
5. Skiltyje „Suma“ nurodoma operacijos piniginė išraiška. Kai kurios sumos (bendrųjų įplaukų ir iš jų atimamų išlaidų) vėliau detalizuojamos kitose žurnalo skiltyse, kuriose įrašyti duomenys ketvirčio pabaigoje naudojami pajamų deklaracijai sudaryti.
6. Skiltyje „Pirkėjams išsiųstos prekės“ nurodoma pirkėjams parduotų prekių, už kurias pardavimo momentu nesumokėta (kurios buvo įsigytos perparduoti), įsigijimo savikaina. Iš pirkėjų gavus pinigus už šias prekes, jų savikaina perkeliama į stulpelį „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“. Žurnale ši operacija nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ bei skilties „Pirkėjams išsiųstos prekės“ stulpelyje „Sumažėjimas“.
7. Skiltyje „Bendrosios įplaukos“ nurodomos gautos bendrosios įplaukos, kurios pagal galiojančius mokesčių įstatymus yra priskiriamos prie apmokestinamųjų juridinio asmens teisių neturinčių įmonių įplaukų. Apmokestinamąsias įplaukas nurodžius skiltyje „Suma“, jų sumos įrašomos dar ir į skiltį „Bendrosios įplaukos“.
9. Skiltyje „Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų“ nurodomos visos išlaidos, kurioms pajamų deklaracijoje skirtos atskiros eilutės. Todėl išlaidos, priskiriamos prie mažinančiųjų bendrąsias įplaukas, žurnale nurodomos skiltyje „Suma“ ir viename iš skilties „Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų“ stulpelių.
10. Stulpelis „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ skirtas gamybai sunaudotų žaliavų, medžiagų, komplektuojamųjų gaminių, parduotų prekių savikainos, pardavimo bei veiklos išlaidų apskaitai.
Įmonėse duodamų į gamybą žaliavų ir medžiagų vertė nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“.
11. Įmonėse ketvirčio pabaigoje nustačius nebaigtos gaminti produkcijos likutį, juo turi būti mažinama į deklaraciją įrašomų išlaidų suma. Nurodant šią operaciją žurnale, sumos rašomos raudona spalva arba suskliaudžiamos. Taip pat turi būti surašyta laisvos formos buhalterinė pažyma, kurioje būtų pagrįstas nustatymas sumos, kuria mažinamos materialinės ir joms prilygintos išlaidos. Surašytą pažymą privalo tvirtinti įmonės savininkas arba vadovas. Prieš pradedant fiksuoti kito ketvirčio ūkines operacijas, stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ turi būti įrašomas praeito ketvirčio pabaigoje nustatytas nebaigtos gaminti produkcijos likutis.
12. Pažyma, nurodyta 11 punkte, rašoma ir tuo atveju, jeigu gamybinė įmonė neparduoda visos pagamintos naujos produkcijos. Neparduotas produkcijos likutis laikomas pagaminta produkcija, esančia sandėlyje, todėl turi būti atimtas iš išlaidų, mažinančių bendrąsias įplaukas, sumos. Ši operacija nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ (suma rašoma raudona spalva arba suskliaudžiama).
13. Jeigu įmonei, skolon pardavusiai savos gamybos produkciją, pirkėjai iki ketvirčio pabaigos negrąžina pinigų, parduotos produkcijos savikaina taip pat turi būti atimta iš išlaidų, mažinančių bendrąsias įplaukas. Ši operacija nurodoma skilties „Pirkėjams išsiųstos prekės“ stulpelyje „Padidėjimas“ bei stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ (šiame stulpelyje suma įrašoma raudona spalva arba suskliaudžiama). Jeigu kito ketvirčio pabaigoje pirkėjai jau būna atsiskaitę už praeitą ketvirtį jiems parduotą produkciją, jos savikaina vėl įrašoma į stulpelį „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“.
14. Jeigu įmonė per ketvirtį parduoda savos gamybos produkcijos daugiau, negu pagamina, parduoto perviršio gamybos savikaina ketvirčio pabaigoje pridedama prie stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ nurodytos bendros sumos.
16. Įmonės savininkų apskaičiuotos socialinio draudimo įmokos apskaitomos stulpelyje „Socialinio draudimo įmokos“.
17. Stulpelyje „Privalomojo draudimo įmokos“ apskaitomos privalomojo draudimo įmokos, o stulpelyje „Žemės mokestis“ – apskaičiuotasis žemės mokestis, taip pat mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius ir aplinkos taršą (ne didesni už nustatytuosius limitus).
20. Skiltis „Kitos išlaidos“ skirta visoms išlaidoms, nenurodytoms kitose skiltyse, registruoti. Joje gali būti įrašomos labdaros, mokslo tyrimų ir panašios išlaidos. Įmonės, per ataskaitinius metus priėmusios samdomų darbuotojų, jų darbo apmokėjimo išlaidas taip pat turi apskaityti šiame stulpelyje.
21. Ketvirčio pabaigoje atskirai sudėjus visų skilčių duomenis, gautos sumos įrašomos į atitinkamas pajamų deklaracijos eilutes. Jeigu išlaidos, kurios pagal galiojančią apmokestinimo tvarką turi būti įrašomos į pajamų deklaraciją, yra nurodomos skiltyje „Kitos išlaidos“, jos pridedamos prie atitinkamo deklaracijos išlaidų straipsnio.
Ūkinių operacijų registravimo žurnalas
22. Ūkinių operacijų registravimo žurnalas (pagal 2 formą) skirtas toms juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms, kurios yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojos ir kuriose yra ir praėjusiais kalendoriniais metais buvo samdomų darbuotojų. Ūkinių operacijų registravimo žurnale visos atliktos ūkinės operacijos nurodomos taikant dvejybinį įrašą. Kiekviena operacija nurodoma atskiroje eilutėje, suma įrašoma ne mažiau kaip į dvi žurnalo skiltis (išskyrus skiltį „Kitos sąskaitos“). Prireikus kiekviena įmonė gali keisti žurnalo skilčių skaičių, išdėstymą, pavadinimus.
24. Skiltyje „Data“ nurodoma pirminio dokumento, kuriuo grindžiama atlikta ūkinė operacija, surašymo data, o greta esančioje skiltyje „Dokumento pavadinimas ir numeris“ – pirminio dokumento pavadinimas ir numeris. Jeigu atlikta ūkinė operacija jau įrašyta kokiame nors apskaitos registre, skiltyje „Dokumento pavadinimas ir numeris“ galima nurodyti šio registro kodą.
25. Skiltyje „Operacijos turinys“ nurodomas atliktos ūkinės operacijos turinys bei kita svarbi informacija.
26. Skiltis „Kasa“ skirta kasos operacijoms apskaityti. Įmokos į kasą fiksuojamos stulpelyje „Padidėjimas“, o išmokos iš kasos – „Sumažėjimas“. Duomenys į abu stulpelius perkeliami iš įmonės kasos knygos.
27. Skiltyje „Atsiskaitomoji sąskaita“ apskaitomos į sąskaitą banke gautos ir iš jos išmokėtos sumos.
28. Jeigu įmonė turi valiutinę sąskaitą banke, per šią sąskaitą atliekamos operacijos nurodomos skiltyje „Valiutinė atsiskaitomoji sąskaita“. Įmokos ir išmokos valiuta nurodomos ūkinių operacijų atlikimo dieną galiojančiu oficialiu užsienio valiutos ir lito santykiu.
29. Gamybos atsargų, pusfabrikačių, prekių įsigijimas, pardavimas ir sunaudojimas apskaitomas skiltyje „Atsargos“. Šioje skiltyje taip pat gali būti apskaitoma ir pagaminta produkcija. Įsigytos ar pasigamintos atsargos fiksuojamos šios skilties stulpelyje „Padidėjimas“, o parduotos ar sunaudotos – „Sumažėjimas“. Jeigu pagaminta produkcija ar prekės ne parduodamos, o mainomos į kitas atsargas (prekių mainų pagrindu), skilties „Atsargos“ stulpelyje „Padidėjimas“ nurodomos įsigytosios atsargos, o „Sumažėjimas“ – parduotosios, kartu atitinkamuose stulpeliuose įrašant gautas įplaukas ir parduotų prekių savikainą. Jeigu tai būtina, įmonė gali skiltį „Atsargos“ suskaidyti į keletą smulkesnių, pavyzdžiui: į žaliavų, nebaigtos gaminti produkcijos, pagamintos produkcijos, nupirktų prekių, skirtų perparduoti, ir kitų atsargų.
30. Skiltis „Įmonės skolos“ skirta atsiradusioms bei grąžinamoms įmonės skoloms nurodyti. Šalia esančiose tuščiose skiltyse apskaitomus objektus įmonės gali pasirinkti.
31. Skiltyje „Pirkėjams išsiųstos prekės“ nurodoma pirkėjams parduotų prekių, už kurias pardavimo momentu nesumokėta (kurios buvo įsigytos perparduoti), įsigijimo savikaina. Sumos žurnale rašomos į skilties „Pirkėjams išsiųstos prekės“ stulpelį „Padidėjimas“ bei skilties „Atsargos“ stulpelį „Sumažėjimas“. Iš pirkėjų gavus pinigus už šias prekes, jų savikaina perkeliama į stulpelį „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“. Žurnale ši operacija nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ bei skilties „Pirkėjams išsiųstos prekės“ stulpelyje „Sumažėjimas“.
34. Gautos bendrosios įplaukos apskaitomos be pridėtinės vertės mokesčio, kuris nurodomas skiltyje „Pardavimo pridėtinės vertės mokestis“ vienoje eilutėje su pardavimo operacija.
35. Skiltyje „Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų“ nurodomos visos išlaidos, kurios ketvirčio pabaigoje surašomos į fizinių asmenų pajamų deklaraciją. Kiekviena išlaidų rūšis, kuriai pajamų deklaracijoje skirta atskira eilutė, žurnale apskaitoma atskirame šios skilties stulpelyje.
36. Stulpelis „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ skirtas gamybai sunaudotų žaliavų, medžiagų ir komplektuojamųjų gaminių, parduotų prekių savikainos, pardavimo bei veiklos išlaidų apskaitai.
37. Įmonėse duodamų į gamybą žaliavų ir medžiagų vertė nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ bei skilties „Atsargos“ stulpelyje „Sumažėjimas“.
38. Įmonėse ketvirčio pabaigoje nustačius nebaigtos gaminti produkcijos likutį, juo turi būti mažinama į pajamų deklaraciją rašomų išlaidų suma. Ši operacija žurnale nurodoma skilties „Atsargos“ stulpelyje „Padidėjimas“ bei stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ (šiame stulpelyje suma rašoma raudona spalva arba suskliaudžiama). Taip pat turi būti surašyta laisvos formos buhalterinė pažyma, kurioje būtų pagrįstas nustatymas sumos, kuria mažinamos materialinės ir joms prilygintos išlaidos. Surašytą pažymą privalo tvirtinti įmonės savininkas arba vadovas. Prieš pradedant fiksuoti kito ketvirčio ūkines operacijas, stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ turi būti įrašomas praeito ketvirčio pabaigoje nustatytas nebaigtos gaminti produkcijos likutis.
39. Nurodyta 38 punkte pažyma surašoma ir tuo atveju, jeigu įmonė neparduoda visos pagamintos naujos produkcijos. Neparduotas likutis laikomas pagaminta produkcija, esančia sandėlyje, todėl turi būti atimtas iš išlaidų, mažinančių bendrąsias įplaukas, sumos. Ši operacija nurodoma stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos (suma šiame stulpelyje įrašoma raudona spalva arba suskliaudžiama) ir skilties „Atsargos“ stulpelyje „Padidėjimas“.
40. Jeigu įmonei, skolon pardavusiai savos gamybos produkciją, pirkėjai iki ketvirčio pabaigos negrąžina pinigų, parduotos produkcijos gamybos savikaina taip pat turi būti atimta iš išlaidų, mažinančių bendrąsias įplaukas. Ši operacija nurodoma skilties „Pirkėjams išsiųstos prekės“ stulpelyje „Padidėjimas“ bei stulpelyje „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ (šiame stulpelyje suma įrašoma raudona spalva arba suskliaudžiama). Jeigu kito ketvirčio pabaigoje pirkėjai jau būna atsiskaitę už praeitą ketvirtį jiems parduotą produkciją, jos savikaina vėl įrašoma į stulpelį „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“.
41. Jeigu įmonė per ketvirtį parduoda savos gamybos produkcijos daugiau, negu pagamina, parduoto perviršio gamybos savikaina ketvirčio pabaigoje įrašoma į stulpelį „Materialinės ir joms prilygintos išlaidos“ bei skilties „Atsargos“ stulpelį „Sumažėjimas“.
Šitaip nurodomas materialinių išlaidų padidėjimas ir sandėlyje esančios pagamintos produkcijos sumažėjimas.
43. Įmonės samdomiems darbuotojams apskaičiuotas darbo užmokestis nurodomas stulpelyje „Darbo apmokėjimo išlaidos“, o socialinio bei privalomojo draudimo įmokos – stulpelyje „Socialinio draudimo įmokos“ ir stulpelyje „Privalomojo draudimo įmokos“.
44. Stulpelyje „Žemės mokestis“ apskaitomas apskaičiuotasis žemės mokestis ir mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius bei aplinkos taršą (ne didesni už nustatytuosius limitus).
47. Skiltis „Kitos išlaidos“ skirta visoms išlaidoms, nenurodytoms kitose skiltyse, registruoti. Joje gali būti įrašomos išlaidos, susijusios su labdara, bei kitos piniginės išmokos. Išlaidų rūšies pavadinimas rašomas skiltyje „Operacijų turinys“.
48. Įmonės, įregistruotos kaip pridėtinės vertės mokesčio mokėtojos, visas išlaidas žurnale apskaito be pridėtinės vertės mokesčio, kurį nurodo skiltyje „Pirkimo pridėtinės vertės mokestis“ vienoje eilutėje su pirkimo operacija.
49. Skiltis „Kitos sąskaitos“ skirta operacijoms, kurioms žurnale nėra atskiros skilties, registruoti. Stulpelyje „Koresponduojančiosios sąskaitos pavadinimas“ nurodomi koresponduojančiųjų sąskaitų pavadinimai. Jeigu operacijai įregistruoti trūksta tik vieno papildomo stulpelio ir vietoj jo naudojama skiltis „Kitos sąskaitos“, stulpelyje „Koresponduojančiosios sąskaitos pavadinimas“ nurodomas vienas atitinkamos sąskaitos pavadinimas. Jeigu nė vienai koresponduojančiajai sąskaitai žurnale nėra skirta atskiro stulpelio ir operacija fiksuojma tik skiltyje „Kitos sąskaitos“, stulpelyje „Koresponduojančiosios sąskaitos pavadinimas“ surašomi visų sąskaitų pavadinimai. Operacijos piniginė išraiška pažymima stulpelyje „Suma“.
50. Ketvirčio pabaigoje atskirai sudėjus visų skilčių duomenis, gautos sumos iš skilties „Bendrosios įplaukos“ ir skilties „Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų“ perrašomos į atitinkamas pajamų deklaracijos eilutes. Jeigu išlaidos, kurios pagal galiojančią apmokestinimo tvarką turi būti įtraukiamos į pajamų deklaraciją, yra nurodomos skiltyje „Kitos išlaidos“, ši suma pridedama prie atitinkamo deklaracijos išlaidų straipsnio.
1 forma
Įplaukų ir išlaidų apskaitos žurnalas
Eilės numeris |
Data |
Dokumento pavadinimas ir numeris |
Operacijos turinys |
Suma |
Pirkėjams išsiųstos prekės |
Bendrosios įplaukos |
||
padidėjimas |
sumažėjimas |
|
|
|||||
Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų |
Kitos išlaidos |
||||||
Materialinės ir joms prilygintos išlaidos |
susi-dėvėjimas |
socialinio draudimo įmokos |
privalomojo draudimo įmokos |
žemės mokestis |
sumokėtos už kreditus palūkanos |
kelių mokestis |
|
2 forma
Ūkinių operacijų registravimo žurnalas
Eilės numeris |
Data |
Dokumento pavadinimas ir numeris |
Operacijos turinys |
Kasa |
Atsiskaitomoji sąskaita |
Valiutinė atsiskaitomoji sąskaita |
Atsargos |
||||
padidėjimas |
sumažėjimas |
padidėjimas |
sumažėjimas |
padidėjimas |
sumažėjimas |
padidėjimas |
sumažėjimas |
||||
Įmonės skolos |
|
Pirkėjams išsiųstos prekės |
Bendrosios įplaukos |
Pardavimo pridėtinės vertės mokestis |
|
|||||
padidėjimas |
sumažėjimas |
padidėjimas |
sumažėjimas |
padidėjimas |
sumažėjimas |
|
|
materialinės ir joms prilygintos išlaidos |
susidėvėjimas |
|
Išlaidos, atimamos iš bendrųjų įplaukų |
Kitos išlaidos |
Pirkimo pridėtinės vertės mokestis |
Kitos sąskaitos |
|||||||
Darbo apmokėjimo išlaidos |
Socialinio draudimo įmokos |
Privalomojo draudimo įmokos |
Žemės mokestis |
Sumokėtos palūkanos už kreditus |
Kelių mokestis |
Už importuotą turtą |
Už Lietuvoje pirk-tą turtą |
Koresponduojančios sąskaitos pavadinimas |
Suma |
|
______________