Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos
Į S A K Y M A S
Dėl Bendrojo išsilavinimo dokumentų pripažinimo ir vertinimo tvarkos
1998 m. gegužės 18 d. Nr. 766
Vilnius
2. Įpareigoti Švietimo organizavimo skyrių (R. Klepačienę), Aukštesniųjų studijų skyrių (A. Levicką) ir Profesinio rengimo skyrių (A. Pauliukonį) iki 1998 m. lapkričio 1 d. parengti informaciją apie moksleivių ugdymo įvairių tipų institucijose, teikiančiose vidurinį išsilavinimą, sistemas ir apeliacinės komisijos darbo tvarką, Bendrojo ugdymo turinio skyrių (L. Žadeikaitę) iki 1998 m. birželio 1 d. parengti informaciją apie pagrindinio ir vidurinio išsilavinimo mokymo programų turinį ir reikalavimus.
Informaciją teikti suinteresuotoms institucijoms.
3. Švietimo organizavimo skyriui (R. Klepačienė) iki 1998 m. spalio 15 d. sudaryti apeliacinę komisiją Išsilavinimo dokumentų pripažinimo ir vertinimo tvarkoje nenumatytiems klausimams, apeliacijoms nagrinėti ir teikti ją tvirtinti ministrui.
Švietimo ir mokslo ministerijos
1998 05 18 įsakymo Nr. 766
priedas
BENDROJO IŠSILAVINIMO DOKUMENTŲ PRIPAŽINIMO IR VERTINIMO TVARKA
Bendrosios nuostatos
1. Ši tvarka nustatoma Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių švietimo institucijų išduotiems pažymėjimams, diplomams ir kitiems dokumentams pripažinti, kitose valstybėse įgytam bendrajam išsilavinimui įvertinti.
2. Užsienyje įgytas ir Lietuvos Respublikoje pripažintas išsilavinimas asmeniui nesuteikia daugiau teisių, negu jis turėjo šalyje, kurioje įgijo išsilavinimą, ar trečiojoje šalyje, iš kurios atvyko, taip pat daugiau teisių negu įgytas atitinkamas išsilavinimas Lietuvoje.
3. Užsienyje įgytas ir Lietuvos Respublikos pripažintas išsilavinimas suteikia teisę:
3.1. Tęsti mokslą tokiomis pat sąlygomis, kokios yra nustatytos piliečiams, įgijusiems bendrąjį išsilavinimą Lietuvos švietimo ir studijų institucijose.
Pagrindinės sąvokos
4. Pripažinimas – užsienyje įgyto išsilavinimo formalus patvirtinimas asmenims, siekiantiems toliau mokytis ir(ar) dirbti.
5. Kompetentinga pripažinimo institucija – institucija, nustatyta tvarka įgaliota daryti galutinius sprendimus dėl užsienyje įgyto bendrojo išsilavinimo pripažinimo.
Kompetentingos pripažinimo institucijos
7. Bendrojo išsilavinimo dokumentų pripažinimą ir vertinimą bei Lietuvoje išduotų šio išsilavinimo dokumentų legalizavimą atlieka Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo organizavimo skyrius – bendrojo lavinimo mokyklose įgyto bendrojo išsilavinimo, Aukštesniųjų studijų skyrius – aukštesniosiose mokyklose (specialiosiose vidurinėse mokyklose) iki 1990 metų įgyto bendrojo išsilavinimo ir Profesinio rengimo skyrius – profesinėse mokyklose įgyto bendrojo išsilavinimo.
8. Studijų kokybės vertinimo centras, vykdantis Europinio nacionalinio informacijos centro akademinio pripažinimo ir mobilumo klausimais (ENIC) funkciją, teikia informaciją, konsultacijas ir rekomendacijas Lietuvos juridiniams ir fiziniams asmenims dėl kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo.
Bendrosios išsilavinimo pripažinimo taisyklės
9. Išsilavinimo pripažinimo gali siekti:
10. Išsilavinimas pripažįstamas ir įvertinamas kiekvienu atveju individualiai, vadovaujantis bendrosiomis išsilavinimo pripažinimo nuostatomis (19–23 punktai), išimtiniais atvejais – dalykų ekspertams nustačius užsienio šalies ir Lietuvos bendrojo lavinimo dalykų programų lygiavertiškumą.
11. Išsilavinimo dokumentų pateikimo reikalavimai.
Pareiškėjas kompetentingai institucijai pateikia:
12. Kol Lietuvos Respublikoje neįteisintas prisiekusiųjų vertėjų statusas, kompetentingos institucijos turi teisę iš atitinkamų įstaigų ar organizacijų gauti duomenų apie vertėjo veiklos legalumą.
13. Išsilavinimas turi būti įvertintas ne vėliau kaip per du mėnesius (60 dienų) nuo tos dienos, kai buvo pateikta visa reikalinga informacija. Išimtiniais atvejais (kai tenka konsultuotis su užsienio šalių institucijomis) – ne vėliau kaip per 120 dienų.
14. Visos bendrojo išsilavinimo vertinimo, pripažinimo ir legalizavimo išlaidos, susijusios su dokumentų dauginimu, vertimu bei jų tvirtinimu, tenka asmeniui, prašančiam pripažinti jo išsilavinimą. Išlaidos, susijusios su programų įvertinimu (ekspertize), įvertinimo, pripažinimo ar legalizavimo dokumento rengimu, tenka kompetentingai institucijai.
Išsilavinimo vertinimo ir pripažinimo sprendimai ir procedūros
15. Užsienyje įgytas išsilavinimas gali būti pripažįstamas:
15.2. Lygiaverčiu atitinkamam Lietuvoje įgytam išsilavinimui po to, kai asmuo įvykdo papildomus reikalavimus (išlaiko egzaminus, testus, atlieka praktikos darbus ir pan.).
16. Užsienyje įgytas išsilavinimas nepripažįstamas Lietuvoje. Tokį sprendimą kompetentinga pripažinimo institucija turi argumentuoti.
17. Kompetentinga pripažinimo institucija pareiškėjui išduoda pažymą apie jo išsilavinimo įvertinimą ar pripažinimą. Išsilavinimo įvertinimas gali būti teikiamas švietimo institucijai arba kuriai nors kitai organizacijai patarimo, konsultacijos ar rekomendacijos forma.
18. Jeigu dėl išsilavinimo pripažinimo nepriimamas joks sprendimas ar pareiškėjo netenkina priimtas sprendimas:
18.1. Kompetentinga pripažinimo institucija rekomenduoja, ką turėtų padaryti pareiškėjas dėl savo išsilavinimo pripažinimo ar įvertinimo.
Kai kurios bendrojo vidurinio išsilavinimo pripažinimo nuostatos
19. Tarptautiniai anglų kalbos Kembridžo egzaminai (Cambridge First Certificate ir aukštesni), vokiečių kalbos Gėtės instituto sertifikato, KMK Sprachdiplom Nr. 2 ir DSD (Deutsches Sprachdiplom) egzaminai pripažintini lygiaverčiais atitinkamos užsienio kalbos A lygio brandos egzaminui (metinis – S lygio) Lietuvos Respublikoje.
20. Užsienio valstybėje išlaikytas tos valstybės vidurinio mokslo baigiamasis gimtosios kalbos egzaminas Lietuvos Respublikoje prilygintinas vidurinio mokslo užsienio kalbos brandos egzaminui A lygiu, trimestriniai (pusmečių) ir metiniai pažymiai – atitinkamiems trimestriniams ir metiniams S lygio programų pažymiams.
21. JAV vidurinių mokyklų baigimo diplomai pripažintini lygiaverčiais Lietuvos Respublikos išduodamiems brandos atestatams tada, kai yra išlaikyti ne mažiau kaip 4 AP (Advanced Placement) egzaminai arba ne mažiau kaip 4 SAT (Subject Achievement Test) pirmojo ir antrojo lygmenų testai. AP egzaminų ir SAT testų rezultatai prilygintini brandos egzaminų rezultatams.
22. Dalyko mokymosi rezultatai, įvertinti užsienyje, pripažįstami lygiaverčiais atitinkamo dalyko įvertinimams Lietuvoje, jeigu to dalyko mokymuisi buvo skiriama ne mažiau pamokų kaip Lietuvoje ir moksleivis užsienyje mokėsi ne daugiau kaip dvejus metus.