LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVALOMŲJŲ NATŪRALAUS MINERALINIO VANDENS REIKALAVIMŲ

 

2000 m. gegužės 29 d. Nr. 163

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 29 nutarimą Nr. 112 „Dėl rinkos prekių (paslaugų) kokybės priežiūros priemonių“ (Žin.,1998, Nr. 12-279),

1. Tvirtinu Privalomuosius natūralaus mineralinio vandens reikalavimus (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. Privalomieji natūralaus mineralinio vandens reikalavimai būtų privalomi visam Lietuvoje išpilstytam bei importuotam natūraliam mineraliniam vandeniui;

2.2. šie Privalomieji natūralaus mineralinio vandens reikalavimai įsigalioja „Valstybės žiniose“ paskelbus sveikatos apsaugos ministro patvirtintus Natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo Lietuvos Respublikoje nuostatus.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO Ministras                                                                       Edvardas Makelis

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2000 05 29 įsakymu Nr. 163

 

PRIVALOMIEJI NATŪRALAUS MINERALINIO VANDENS REIKALAVIMAI

 

Šis dokumentas nustato į prekinę tarą išpilstyto, pagaminto Lietuvoje ir importuojamo, natūralaus geriamojo mineralinio vandens (CN kodas 2202 90) privalomuosius reikalavimus.

Reikalavimai parengti remiantis šiais dokumentais:

Tarybos direktyva Nr. 80/777/EEB, priimta 1980 m. liepos 15 d., dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su natūralaus mineralinio vandens gavyba ir pateikimu rinkai, suvienodinimo;

Europos Parlamento ir Tarybos direktyva Nr. 96/70/EEC, priimta 1996 m. spalio 28 d., papildančia direktyvą Nr. 80/777/EEB;

Europos regioniniu natūralaus mineralinio vandens standartu CODEX STAN 108-1981, papildytu ir pataisytu 1997 m.;

Lietuvos higienos norma HN 28 „Geriamasis mineralinis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra“.

 

I. TAIKYMO SRITIS

 

1. Šie reikalavimai taikomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos oficialiai pripažintam natūraliam mineraliniam vandeniui, išpilstytam Lietuvoje ir importuotam, atitinkančiam šio dokumento 2-ame skyriuje pateiktas sąvokas.

 

II. SĄVOKOS

 

2. Natūralus mineralinis vanduo – neužterštoje ir nuo taršos patikimai apsaugotoje aplinkoje susidaręs požeminis vanduo, pasižymintis tyrumu, savita ir pastovia chemine sudėtimi, biologinėmis ir fizikinėmis savybėmis, lemiančiomis jo teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms.

3. Natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo Lietuvos Respublikoje nuostatai – teisės aktas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, pagal kurį šaltinis ir natūralus mineralinis vanduo ištiriami geologiniu, hidrogeologiniu, fizikiniu, cheminiu, mikrobiologiniu ir, jeigu reikia, farmakologiniu, fiziologiniu ir klinikiniu požiūriais ir įvertinamos jo išpilstymo sąlygos.

4. Natūralaus mineralinio vandens paruošimas – tai 2 p. apibūdinto vandens savybių gerinimas HN 28 nurodytaisiais metodais prieš išpilstant jį į prekinę tarą. Ruošiant natūralų mineralinį vandenį, į jį negalima dėti jokių priedų, dezinfekcijos medžiagų ar konservantų, keičiančių jo originalią mikroflorą.

 

III. PAGRINDINIAI SUDĖTIES REIKALAVIMAI

 

5. Natūralus mineralinis vanduo imamas iš požeminių, nuo taršos gerai apsaugotų ir erdvės bei kiekio atžvilgiu apribotų vandens telkinių. Jis surenkamas vienu ar keliais natūraliai atsiveriančiais arba atvertais kaptažais.

6. Pagrindinės natūralaus mineralinio vandens charakteristikos

Leidžiamos cheminių analičių koncentracijos natūraliame mineraliniame vandenyje, jo bendrasis tūrinis aktyvumas, fizikinės savybės bei specifinių analičių koncentracijos turi atitikti nurodytuosius HN 28 4.1.3 p.

7. Natūralaus mineralinio vandens gavyba, paruošimas ir programinė priežiūra vykdoma pagal HN 28 nurodytus reikalavimus.

Išpilstytas natūralus mineralinis vanduo, atsižvelgiant į jo paruošimą, gali būti:

7.1. Natūraliai prisotintas anglies dvideginiu (angliarūgštinis) natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, kurio sudėtyje gamtinio ištirpusio anglies dvideginio yra tiek pat, kiek jo gavybos vietoje.

7.2. Prisotintas šaltinio anglies dvideginiu natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, prisotintas to paties šaltinio anglies dvideginiu, kurio yra daugiau negu jo gavybos vietoje.

7.3. Dekarbonizuotas natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, iš kurio pašalintas ištirpęs anglies dvideginis.

7.4. Iš dalies dekarbonizuotas natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, kuriame ištirpusio anglies dvideginio yra mažiau negu gavybos vietoje.

7.5. Neprisotintas anglies dvideginiu natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, kuris natūraliai arba po paruošimo neturi laisvo ištirpusio anglies dvideginio (t. y. didesnio nei būtina išlaikyti tirpius vandens hidrokarbonatus).

7.6. Prisotintas anglies dvideginiu natūralus mineralinis vanduo – tai 2 p. apibūdintas ir pagal 7 p. reikalavimus paruoštas vanduo, kuris prisotinamas dirbtiniu arba kito šaltinio anglies dvideginiu.

8. Išpilstymas

8.1. Natūralus mineralinis vanduo turi būti fasuojamas jo gavybos vietoje į prekinę tarą, atitinkančią HN16 „Medžiagos ir gaminiai, kontaktuojantys su maisto produktais. Bendrieji reikalavimai“ reikalavimus.

8.2. Natūralų mineralinį vandenį draudžiama transportuoti kitoje, nei skirta galutiniam vartotojui, taroje.

8.3. Natūralaus mineralinio vandens prekinė tara turi būti uždaroma taip, kad nebūtų galimybės vandenį falsifikuoti ar užteršti. Prekinę tarą atidaro tik galutinis vartotojas.

9. Juslinės charakteristikos

Išpilstytame natūraliame mineraliniame vandenyje neturi būti juslinių defektų. Spalva, drumstumas, nuosėdos nustatomi vizualiai, skonis ir kvapas – ragaujant ir uostant. Jusliniai rodikliai nustatomi bandinį paėmus ir po 24 h.

 

IV. HIGIENA

 

10. Natūralus mineralinis vanduo gaminamas, laikomas, gabenamas ir pardavinėjamas laikantis HN 15 „Maisto higiena. Bendrieji reikalavimai“ nuostatų.

11. Mikrobinio užterštumo lygiai turi neviršyti nurodytųjų normoje HN 28.

 

V. ŽENKLINIMAS

 

12. Be Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių (Žin., 1998, Nr. 38-1024) ir HN 28 reikalavimų, taikomi toliau nurodytieji.

13. Etiketėje turi būti užrašas „natūralus mineralinis vanduo“, nurodyta natūralaus mineralinio vandens cheminė sudėtis, gavybos vietovė ir šaltinio pavadinimas, informacija apie apdorojimo būdą ir apibūdinimas pagal HN 28 2 lentelėje pateiktas specifinių analičių koncentracijas.

14. Į natūralaus mineralinio vandens pavadinimą gali įeiti tik tos vietovės (kaimo, apylinkės, miestelio, miesto), kurioje eksploatuojamas šaltinis, pavadinimas.

15. Natūralaus mineralinio vandens pavadinimas gali būti kitoks nei šaltinio ar jo eksploatacijos vietos pavadinimas. Tada šaltinio ar eksploatacijos vietos pavadinimas turi būti užrašyti bent pusantro karto didesniu ir platesniu šriftu nei didžiausios pavadinimo raidės.

Šaltinio pavadinimas turi būti suderintas su LR sveikatos apsaugos ministerijos Mineralinio vandens kokybės nustatymo komisija.

16. Iš to paties šaltinio išgaunamas natūralus mineralinis vanduo neturi būti ženklinamas keliais pavadinimais.

Pastaba. Šis reikalavimas įsigalioja nuo 2003 07 01.

17. Draudžiama etiketėje rašyti, piešti prekės ženklus, rūšies ženklus, iliustracijas, bet kokią kitą informaciją apie natūralaus mineralinio vandens atsiradimo istoriją, eksploatacijos pradžios datą, tyrimų rezultatus, teiginius apie savybes, susijusias su žmogaus susirgimų profilaktika, gydymu ar išgydymu, jei nėra tai patvirtinančių oficialių dokumentų. Iliustracijos ir tekstas neturi klaidinti vartotojo, jie turi suteikti informaciją apie šaltinį, jo parametrus, teikiant didelę reikšmę gavybos vietai.

18. Tuo atveju, kai yra atlikta natūralaus mineralinio vandens cheminė analizė ir farmakologiniai, fiziologiniai bei prireikus klinikiniai tyrimai pagal oficialiai pripažintą mokslinę metodiką, etiketėje galima rašyti teiginius: „skatina virškinimą“, „gali sureguliuoti kepenų sekrecijos funkcijas“ ir pan.

 

VI. TIEKIMAS Į RINKĄ

 

19. Tiekti į rinką galima tik Lietuvos Respublikoje oficialiai pripažintą, gaunamą Lietuvos Respublikos teritorijoje ar įvežamą iš kitų šalių, natūralų mineralinį vandenį.

 

VII. PAGRINDINIAI BANDINIŲ PAĖMIMO IR ANALIZĖS METODAI

 

20. Natūralaus mineralinio vandens analizės metodai, programinė priežiūra, apimtis ir tvarka išdėstyti HN 28.

 

SUDERINTA                                                   SUDERINTA

Lietuvos valstybinės kokybės                           Respublikinio mitybos centro

inspekcijos viršininkas                                       direktorė

B. Pauža                                                                        K. Kadziauskienė

2000 05 19                                                        2000 04 18

______________