LIETUVOS RESPUBLIKOS
ĮSTATYMAS DĖL UŽSIENIEČIŲ TEISINĖS PADĖTIES
Į S T A T Y M A S
1998 m. gruodžio 17 d. Nr. VIII-978
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Užsienietis – asmuo, kuris nėra Lietuvos Respublikos pilietis, neatsižvelgiant į tai, ar jis turi kurios nors užsienio valstybės pilietybę, ar neturi jokios.
2. Viza – dokumentas, kurio turėjimą Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali nustatyti kaip vieną iš būtinų sąlygų atvykti į Lietuvos Respubliką, būti joje, išvykti iš jos ar vykti per ją tranzitu.
3. Kelionės dokumentas – užsienio valstybės piliečio pasas ar jį atitinkantis kelionės dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybę ir pripažintas Lietuvos Respublikoje.
4. Leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje – dokumentas, suteikiantis užsieniečiui teisę laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje jame nurodytą laiką.
5. Leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje – dokumentas, suteikiantis užsieniečiui teisę gyventi Lietuvos Respublikoje neterminuotai.
6. Leidimas dirbti Lietuvos Respublikoje – dokumentas, suteikiantis užsieniečiui teisę įsidarbinti Lietuvos Respublikoje pagal darbo sutartį jame nurodytą laiką.
7. Įpareigojimas išvykti – sprendimas, pagal kurį užsienietis savarankiškai privalo palikti Lietuvos Respublikos teritoriją.
8. Išsiuntimas – užsieniečio prievartinis išvežimas ar išvesdinimas iš Lietuvos Respublikos teritorijos.
9. Teisėtas atstovas – asmuo, kuris pagal nepilnamečio užsieniečio pilietybės ar nuolatinės gyvenamosios vietos valstybės įstatymus laikomas asmeniu, kuris bus atsakingas už nepilnametį jo buvimo Lietuvos Respublikos teritorijoje metu.
2 straipsnis. Įstatymo reglamentuojami santykiai
1. Šis įstatymas nustato užsieniečių atvykimo ir išvykimo, laikino ir nuolatinio gyvenimo, darbo, teisinės atsakomybės bei kitus užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje klausimus.
3 straipsnis. Užsieniečių teisės ir pareigos Lietuvos Respublikoje
1. Užsieniečiai Lietuvos Respublikoje turi tas teises ir laisves, kurias numato Lietuvos Respublikos Konstitucija, šis ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai bei tarptautinės sutartys.
2. Užsieniečiai Lietuvos Respublikoje yra lygūs pagal įstatymus, neatsižvelgiant į jų rasę, lytį, odos spalvą, kalbą, religiją, politinius ar kitokius įsitikinimus, nacionalinę ir socialinę kilmę, priklausymą tautinei mažumai, nuosavybę, gimimo vietą ar kokią nors kitokią padėtį.
II SKYRIUS
UŽSIENIEČIŲ ATVYKIMAS IR IŠVYKIMAS
4 straipsnis. Valstybės sienų kirtimas
1. Užsieniečiai gali atvykti į Lietuvos Respublikos teritoriją ir išvykti iš jos tik per pasienio kontrolės punktus.
5 straipsnis. Viza
1. Užsienietis, atvykstantis į Lietuvos Respubliką, galiojančiame kelionės dokumente privalo turėti Lietuvos Respublikos vizą, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu arba tarptautine sutartimi nenumatyta kitaip.
2. Vizą atvykti į Lietuvos Respubliką išduoda Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės arba konsulinės įstaigos. Lietuvos Respublikoje teisę išduoti vizas turi Užsienio reikalų ministerija, Vidaus reikalų ministerija ar jos įgaliota institucija.
6 straipsnis. Nepilnamečių vaikų atvykimas
7 straipsnis. Priežastys, dėl kurių užsienietis neįleidžiamas į Lietuvos Respubliką
1. Užsienietis neįleidžiamas į Lietuvos Respubliką, jeigu:
3) atsisako pateikti pasienio policijai būtinus duomenis, patvirtinančius asmens tapatybę ir kelionės tikslą;
4) negali pateikti duomenų, patvirtinančių, kad turi lėšų, kurių reikia pragyventi Lietuvos Respublikoje, grįžti į savo valstybę arba vykti į kitą valstybę, į kurią turi teisę išvykti;
6) jo buvimas Lietuvos Respublikoje keltų grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai bei dorovei;
7) paaiškėja, kad pateikdamas prašymą atvykti užsienietis pateikė apie save tikrovės neatitinkančius duomenis;
8 straipsnis. Išvykimas
1. Užsienietis privalo išvykti iš Lietuvos Respublikos iki vizos arba leidimo laikinai apsigyventi galiojimo laiko pasibaigimo.
2. Jeigu užsienietis atvyko iš valstybės, kurios piliečiams taikoma bevizio vykimo tvarka, tai jis privalo išvykti iš Lietuvos Respublikos, iki pasibaigs užsieniečio buvimo Lietuvos Respublikoje laikas, nustatytas Lietuvos Respublikos tarptautine sutartimi arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.
III SKYRIUS
UŽSIENIEČIŲ GYVENIMAS LIETUVOS RESPUBLIKOJE
9 straipsnis. Užsieniečių teisė apsigyventi Lietuvos Respublikoje
10 straipsnis. Leidimai gyventi Lietuvos Respublikoje
1. Užsieniečiams išduodami šie leidimai gyventi Lietuvos Respublikoje:
11 straipsnis. Leidimų gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimas
1. Leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui išduoda Vidaus reikalų ministerija ar jos įgaliota institucija.
2. Prašymą išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje užsienietis gali pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei arba konsulinei įstaigai.
12 straipsnis. Prašymo išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje nagrinėjimo terminai
Užsieniečio prašymas išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje turi būti išnagrinėtas:
1) dėl leidimo laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje – ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos;
13 straipsnis. Sprendimo išduoti užsieniečiui leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje galiojimas
1. Sprendimas išduoti užsieniečiui leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje netenka galios, jei užsienietis juo nepasinaudojo:
14 straipsnis. Atsisakymo išduoti užsieniečiui leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje pagrindai
1. Leidimas gyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui neišduodamas, jeigu:
1) užsieniečio gyvenimas Lietuvos Respublikoje grėstų jos saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei;
15 straipsnis. Užsieniečio, turinčio leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje, judėjimo laisvė
1. Leidimas gyventi Lietuvos Respublikoje suteikia užsieniečiui teisę pasirinkti gyvenamąją vietą šalyje, ją keisti, išvykti iš Lietuvos Respublikos ir į ją sugrįžti šio leidimo galiojimo laiku.
16 straipsnis. Duomenų pranešimas
1. Užsienietis, kuriam leista laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, ne vėliau kaip per 7 dienas po atvykimo į Lietuvos Respubliką privalo apie atvykimą pranešti Vidaus reikalų ministerijai ar jos įgaliotai institucijai.
2. Užsienietis, turintis leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, ne vėliau kaip per 7 dienas po duomenų pasikeitimo privalo apie tai pranešti Vidaus reikalų ministerijai ar jos įgaliotai institucijai, kai jis:
3. Užsienietis, turintis leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, ne vėliau kaip per 7 dienas nuo duomenų pasikeitimo privalo apie tai pranešti Vidaus reikalų ministerijai ar jos įgaliotai institucijai, jei jis pakeičia:
4. Įstaiga arba darbdavys ne vėliau kaip per 7 dienas privalo informuoti Vidaus reikalų ministeriją ar jos įgaliotą instituciją apie užsienietį šiais atvejais:
1) darbdavys – apie darbo sutarties su užsieniečiu, turinčiu leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, nutraukimą;
2) Valstybinė mokesčių inspekcija – apie užsienietį, turintį leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, kuris nutraukė gamybinę-komercinę ar kitokią darbinę veiklą Lietuvos Respublikoje;
3) mokymo įstaiga – apie užsieniečio, turinčio leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, pašalinimą arba pasitraukimą iš studijų;
5) teismas – apie užsienietį, kuris nuteistas už padarytą nusikaltimą ar nubaustas už administracinį teisės pažeidimą;
IV SKYRIUS
LAIKINAS UŽSIENIEČIŲ APSIGYVENIMAS
LIETUVOS RESPUBLIKOJE
18 straipsnis. Leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje
1. Užsienietis, kuris ketina gyventi Lietuvos Respublikoje ilgiau kaip 90 dienų per metus, privalo gauti leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje.
19 straipsnis. Užsieniečių teisė gauti leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje
1. Teisę gauti leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje turi užsienietis:
2) jeigu Lietuvos Respublikoje gyvena užsieniečio tėvai arba vienas iš jų, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečiai;
2. Kitiems užsieniečiams leidimai laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje gali būti išduoti, jeigu jie:
1) turi pakankamai pragyvenimo lėšų, gaunamų iš teisėtos veiklos Lietuvos Respublikoje ar užsienyje;
2) nustatyta tvarka įregistruoja užsienio kapitalo įmonę, kurios įstatinis kapitalas ar turimų akcijų vertė yra ne mažesnė kaip 250 000 litų;
3) atvyksta į Lietuvos Respubliką vykdyti mokslinių tyrimų ar dirbti pedagoginio darbo mokslo ar mokymo įstaigose;
3. Leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui gali būti išduotas dėl humanitarinio pobūdžio priežasčių.
20 straipsnis. Leidimo laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje išdavimas santuokos pagrindu
Užsieniečiui, sudariusiam santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiu arba nuolat gyvenančiu Lietuvos Respublikoje užsieniečiu, leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje išduodamas vieneriems metams. Šiuo pagrindu naujas leidimas kiekvienais metais išduodamas užsieniečiui, jeigu santuoka nenutraukta.
21 straipsnis. Leidimų laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje panaikinimo pagrindai
1. Leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui panaikinamas, jeigu:
2) užsienietis padaro nusikaltimą, už kurį nuteisiamas laisvės atėmimu, – po bausmės atlikimo arba atleidimo nuo tolesnio bausmės atlikimo Lietuvos Respublikoje;
5) užsienietis nutraukė mokymąsi ar kvalifikacijos kėlimą mokslo ar mokymo įstaigose arba yra pašalintas iš jų;
6) užsieniečio gyvenimas Lietuvos Respublikoje kelia grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei;
2. Leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje gali būti panaikintas nutraukus santuoką, jei santuoka buvo pagrindas gauti leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje.
V SKYRIUS
UŽSIENIEČIŲ NUOLATINIS GYVENIMAS
LIETUVOS RESPUBLIKOJE
22 straipsnis. Leidimo nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimo sąlygos
1. Užsieniečiui jo paties prašymu išduodamas leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, jeigu užsienietis atitinka šias sąlygas:
2. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytos sąlygos netaikomos užsieniečiui, išsaugojusiam teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, ir kartu su juo atvykstantiems šeimos nariams, kai jie persikelia nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką.
23 straipsnis. Leidimo nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimo sąlygos šeimų susijungimo pagrindu
Užsieniečiui, kuris atvyko gyventi į Lietuvos Respubliką šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 2, 3, 4 punktuose numatytais atvejais ir gyvena Lietuvos Respublikoje pastaruosius dvejus metus, leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje išduodamas, jei užsienietis atitinka šio įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 2, 3 punktuose numatytus reikalavimus ir nėra pagrindų, nurodytų šio įstatymo 14 straipsnyje, atsisakyti išduoti leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.
24 straipsnis. Leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje panaikinimo pagrindai
1. Leidimas užsieniečiui nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje gali būti panaikinamas, jeigu:
2) užsienietis Lietuvos Respublikoje padarė tyčinį nusikaltimą, už kurį įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę, – po bausmės atlikimo arba atleidimo nuo tolesnio bausmės atlikimo Lietuvos Respublikoje;
3) jo gyvenimas kelia didelę grėsmę Lietuvos valstybės saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei;
VI SKYRIUS
UŽSIENIEČIŲ DARBAS LIETUVOS RESPUBLIKOJE
25 straipsnis. Užsieniečio pareiga įsigyti leidimą dirbti
26 straipsnis. Užsieniečiai, iš kurių nereikalaujama įsigyti leidimo dirbti Lietuvos Respublikoje
Užsienietis atleidžiamas nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti, jeigu:
2) turi leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje, išduotą pagal šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 1-4 punktus;
4) yra užsienio įmonės, įstaigos, užmezgusios ekonominius ryšius su atitinkama Lietuvos Respublikos įmone, įstaiga, vadovas ar jo įgaliotas atstovas;
5) yra sportininkas profesionalas, jei jis atvyksta dirbti ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui;
27 straipsnis. Leidimo dirbti išdavimas
28 straipsnis. Prašymo išduoti leidimą dirbti Lietuvos Respublikoje nagrinėjimo terminai
29 straipsnis. Leidimo dirbti galiojimas Lietuvos Respublikoje
1. Leidimas dirbti užsieniečiui išduodamas ne ilgiau kaip vieneriems metams, nurodant darbą (pareigas) ir įmonę (įstaigą), kurioje užsienietis dirbs.
30 straipsnis. Užsieniečių įsidarbinimas
1. Darbdavys gali sudaryti darbo sutartį tik su užsieniečiu, turinčiu galiojantį leidimą dirbti, išskyrus atvejus, išvardytus šio įstatymo 26 straipsnyje.
2. Darbo sutartyje kaip privalomos sąlygos nurodoma, į kokį darbą (pareigas) ir kuriam laikui užsienietis priimamas dirbti, taip pat užsieniečio įsipareigojimai dirbti tik darbo sutartyje nurodytą darbą ir išvykti iš Lietuvos Respublikos pasibaigus darbo sutartyje nustatytam laikui.
3. Darbo sutartis su užsieniečiu negali būti sudaroma ilgesniam laikui, negu užsienietis yra gavęs leidimą dirbti.
4. Abiejų šalių pasirašytą darbo sutartį darbdavys per 3 dienas įteikia registruoti Lietuvos darbo biržai, kuri per 2 savaites patikrina, ar užsienietis įsidarbina pagal šio įstatymo nustatytą tvarką ir sąlygas. Darbo sutartis įsigalioja, kai ji įregistruojama Lietuvos darbo biržoje.
31 straipsnis. Leidimų dirbti Lietuvos Respublikoje panaikinimo pagrindai
1. Leidimas dirbti panaikinamas, jeigu:
2) užsienietis nesudarė darbo sutarties per mėnesį nuo leidimo dirbti išdavimo dienos arba imasi kitos darbinės veiklos, neturėdamas jai leidimo;
VII SKYRIUS
UŽSIENIEČIO IŠSIUNTIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS
32 straipsnis. Užsieniečio įpareigojimas išvykti
1. Užsienietis, kurio viza ar leidimas gyventi Lietuvos Respublikoje buvo panaikintas arba jis gyvena su negaliojančia viza ar leidimu laikinai apsigyventi Lietuvoje, įpareigojamas išvykti iš Lietuvos Respublikos.
33 straipsnis. Sprendimų dėl įpareigojimo išvykti ir išsiuntimo vykdymo terminai
1. Sprendimas, kuriuo užsienietis įpareigojamas išvykti iš Lietuvos Respublikos, privalo būti įvykdytas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo sprendimo įteikimo dienos.
34 straipsnis. Užsieniečio išsiuntimo pagrindai
35 straipsnis. Sprendimų dėl užsieniečio įpareigojimo išvykti arba jo išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos priėmimas
1. Sprendimus dėl užsieniečio įpareigojimo išvykti arba jo išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos, išskyrus užsieniečius, turinčius leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, priima Vidaus reikalų ministerija ar jos įgaliota institucija.
2. Sprendimus dėl užsieniečių, turinčių leidimus nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išsiuntimo iš šalies Vidaus reikalų ministerijos teikimu priima teismas.
36 straipsnis. Aplinkybės, į kurias atsižvelgiama išsiunčiant užsienietį arba dėl kurių užsieniečio išsiuntimas iš Lietuvos Respublikos gali būti atidėtas
1. Išsiunčiant užsienietį iš šalies gali būti atsižvelgiama į jo:
2. Užsieniečio išsiuntimas iš Lietuvos Respublikos atidedamas, jeigu:
1) valstybėje, į kurią užsienietis išsiunčiamas, gresia realus pavojus jo gyvybei ar sveikatai arba jis gali būti persekiojamas dėl politinių įsitikinimų ar kitokių priežasčių;
37 straipsnis. Sprendimo išsiųsti užsienietį iš Lietuvos Respublikos apskundimas
38 straipsnis. Užsieniečio laikinas apgyvendinimas Užsieniečių registracijos centre
39 straipsnis. Išsiuntimo lėšos
1. Užsienietis iš Lietuvos Respublikos išsiunčiamas:
40 straipsnis. Pervežėjų atsakomybė
1. Jeigu užsienietis atvyko į Lietuvos Respubliką neteisėtai, tai pervežėjas, atvežęs tokį užsienietį, grąžina jį į tą valstybę, iš kurios atvežė, savo lėšomis.
41 straipsnis. Draudimas atvykti į Lietuvos Respubliką
1. Užsieniečiui, kuris buvo išsiųstas iš Lietuvos Respublikos šio įstatymo 34 straipsnyje numatytais pagrindais, gali būti uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką apibrėžtam arba neapibrėžtam laikui.
VIII SKYRIUS
UŽSIENIEČIŲ TEISINĖ ATSAKOMYBĖ
42 straipsnis. Užsieniečių teisinė atsakomybė
43 straipsnis. Užsieniečio pareiga patvirtinti asmens tapatybę ir teisėtus buvimo Lietuvos Respublikoje pagrindus
44 straipsnis. Užsieniečio identifikacija
1. Jeigu yra pakankamai pagrįstų abejonių dėl užsieniečio asmens tapatybės arba dėl užsieniečio kelionės dokumento tikrumo, policijos pareigūnas turi teisę laikinai paimti užsieniečio kelionės dokumentą, kelionės bilietus, kitus dokumentus, kol bus išaiškinta užsieniečio tapatybė ar dokumentų tikrumas.
2. Jeigu sulaikytas užsienietis nepateikia šio straipsnio 1 dalyje išvardytų dokumentų, policijos pareigūnas turi teisę atlikti asmens apžiūrą ir daiktų patikrinimą. Apie tai surašomas protokolas.
45 straipsnis. Policijos teisė sulaikyti užsienietį identifikavimo tikslu
1. Policija turi teisę sulaikyti užsienietį:
2. Užsienietį, kuris negali patvirtinti arba nepatvirtina asmens tapatybės ar teisėto buvimo Lietuvos Respublikoje, policija gali sulaikyti ne ilgiau kaip 48 valandoms. Per nurodytą laiką nepavykus nustatyti užsieniečio asmens tapatybės ar teisėto buvimo Lietuvos Respublikoje, užsienietis teismo sprendimu siunčiamas į Užsieniečių registracijos centrą.
IX SKYRIUS
TEISĖ APSKŲSTI VALDYMO INSTITUCIJĄ
BEI PAREIGŪNO SPRENDIMUS
46 straipsnis. Užsieniečio teisė skųstis
1. Užsienietis, kuris mano, kad jo teisės pažeistos, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali apskųsti valdymo institucijų bei pareigūnų sprendimus, priimtus remiantis šiuo įstatymu.
47 straipsnis. Valdymo institucijos ar pareigūno sprendimo apskundimo atvejai
1. Valdymo institucijos ar pareigūno priimtus sprendimus dėl atsisakymo išduoti leidimą užsieniečiui laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, dėl leidimų laikinai apsigyventi panaikinimo užsienietis gali apskųsti teismui.
48 straipsnis. Skundo pateikimo tvarka
1. Skundą dėl valdymo institucijų bei pareigūnų veiksmų arba neveikimo gali pateikti asmuo, kurio teisės pažeistos, arba jo įgaliotas atstovas.
X SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
49 straipsnis. Tarptautinės sutartys