LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL vaizdo konferencijų ir telekonferencijų technologijų naudojimo nagrinėjant civilines ir administracines bylas tvarkos aprašo patvirtinimo
2012 m. gruodžio 7 d. Nr. 1R-309
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340; 2011, Nr. 85-4126) 1752 straipsniu ir Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566; 2011, Nr. 85-4131) 11 straipsnio 5 dalimi:
1. Tvirtinu Vaizdo konferencijų ir telekonferencijų technologijų naudojimo nagrinėjant civilines ir administracines bylas tvarkos aprašą (pridedama).
2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2013 m. sausio 1 d., o nagrinėjant bylas civilinio proceso tvarka taikomas nuo 2013 m. kovo 1 d.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro
2012 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. 1R-309
vaizdo konferencijų ir telekonferencijų technologijų naudojimo nagrinėjant civilines ir administracines bylas tvarkos aprašas
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vaizdo konferencijų ir telekonferencijų technologijų naudojimo nagrinėjant civilines ir administracines bylas tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato bendruosius šių technologijų (toliau – vaizdo konferencijų įranga) naudojimo principus.
2. Šio aprašo tikslas – nustatyti proceso dalyvių dalyvavimo teismo posėdžiuose ir liudytojo apklausos naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas tvarką, suteikiančią galimybę užtikrinti patikimą ir objektyvų proceso dalyvių tapatybės nustatymą ir duomenų (įrodymų), klausimų, prašymų fiksavimą ir pateikimą.
II. TEISMO PROCESO NAUDOJANT VAIZDO KONFERENCIJŲ ĮRANGĄ ORGANIZAVIMAS
3. Nagrinėjant bylas civilinio proceso tvarka proceso dalyvis bylą nagrinėjančiam teismui prašymą jam dalyvauti teismo posėdžiuose naudojant vaizdo konferencijų įrangą (toliau – prašymas) pateikia Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse (Žin., 2002, Nr. 36-1340) nustatyta tvarka.
4. Nagrinėjant administracines bylas proceso dalyvis gali prašymą teismui pateikti raštu arba žodžiu teismo posėdžio metu. Jei prašymas paduodamas raštu, jame turi būti nurodyta: teismo, kuriam paduodamas prašymas, pavadinimas; proceso dalyvio procesinė padėtis, vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, o tais atvejais, kai proceso dalyvis yra juridinis asmuo, – jo visas pavadinimas, buveinė; prašymo dalykas; priedai, pridedami prie prašymo; prašymo surašymo vieta ir data; prašymą paduodančio asmens parašas.
5. Prie prašymo proceso dalyviai prideda teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją.
6. Nagrinėjant bylą civilinio proceso tvarka, apie teismo sprendimą dėl proceso dalyvio prašymo proceso dalyviai informuojami Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Nagrinėjant administracinę bylą, apie teismo sprendimą dėl proceso dalyvio prašymo proceso dalyviai informuojami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.
III. TEISMO PROCESO DALYVIŲ TAPATYBĖS NUSTATYMAS IR DUOMENŲ (ĮRODYMŲ), KLAUSIMŲ, PRAŠYMŲ OBJEKTYVUS FIKSAVIMAS IR PATEIKIMAS
7. Civilinio proceso kodekso 239 straipsnio 2 dalyje numatyta tvarka, kai byla nagrinėjama civilinio proceso tvarka, ir Administracinių bylų teisenos įstatymo 82 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka, kai nagrinėjama administracinė byla, nustatant į teismo posėdį atvykusių asmenų tapatybę, proceso dalyvis, dalyvaujantis teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, prisistato ir parodo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą taip, kad teismas galėtų jį palyginti su teismui pateikta teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.
8. Nagrinėjant bylą civilinio proceso tvarka, prieš šaliai ar trečiajam asmeniui, taip pat jų atstovams pagal įstatymą, dalyvaujantiems teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, pateikiant paaiškinimus teismui, šie asmenys prisiekia Civilinio proceso kodekso 186 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka ir pasirašo priesaikos tekstą.
9. Nagrinėjant bylą civilinio proceso tvarka, prieš duodamas parodymus, liudytojas, dalyvaujantis teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, prisiekia Civilinio proceso kodekso 192 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka ir pasirašo priesaikos tekstą.
10. Nagrinėjant bylą civilinio proceso tvarka, prieš perskaitant eksperto, dalyvaujančio teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, išvadą balsu ir ekspertui pateikiant žodinius išaiškinimus, ekspertas prisiekia Civilinio proceso kodekso 217 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka ir pasirašo priesaikos tekstą.
11. Nagrinėjant bylą civilinio proceso tvarka, prieš atlikdamas savo pareigas, vertėjas, dalyvaujantis teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, prisiekia Civilinio proceso kodekso 240 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka ir pasirašo priesaikos tekstą.
12. Nagrinėjant administracinę bylą, prieš duodamas parodymus, liudytojas, dalyvaujantis teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, balsu įspėjamas apie baudžiamąją ir administracinę atsakomybę už melagingų parodymų, žinant, kad jie melagingi, davimą ir pasirašo pasižadėjimo tekstą.
13. Nagrinėjant administracinę bylą, prieš perskaitant eksperto, dalyvaujančio teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, išvadą, specialisto, dalyvaujančio teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įranga, paaiškinimą ar išvadą, taip pat ekspertui ir specialistui pateikiant žodinius išaiškinimus, ekspertas ir specialistas balsu įspėjami apie baudžiamąją ir administracinę atsakomybę už melagingos išvados ir (ar) paaiškinimų, žinant, kad jie melagingi, davimą ir pasirašo pasižadėjimo tekstą.
14. Nagrinėjant administracinę bylą, prieš pradedant versti, vertėjas, dalyvaujantis teismo posėdyje naudojant vaizdo konferencijų įrangą, balsu įspėjamas apie baudžiamąją ir administracinę atsakomybę už neteisingą vertimą, žinant, kad jis neteisingas, ir pasirašo pasižadėjimo tekstą.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16. Kai per teismo posėdį, kuris vyksta naudojant vaizdo konferencijų įrangą, iškyla techninių kliūčių, teismas priima nutartį sustabdyti teismo posėdį. Jei per protingą laiko tarpą techninės kliūtys pašalinamos, teismas gali priimti nutartį tęsti teismo posėdį. Jei per protingą laiko tarpą techninės kliūtys nepašalinamos, teismas priima nutartį teismo posėdį nutraukti.