LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GYVENTOJŲ PAREIŠKIMŲ, PASIŪLYMŲ IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMO BEI GYVENTOJŲ PRIĖMIMO SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOJE TVARKOS

 

2000 m. spalio 9 d. Nr. 533

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 654 „Dėl Piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose pavyzdinės tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 48-1389):

1. Tvirtinu Gyventojų pareiškimų, pasiūlymų ir skundų nagrinėjimo bei gyventojų priėmimo Sveikatos apsaugos ministerijoje tvarką (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. gyventojų priėmimą ir aptarnavimą Sveikatos apsaugos ministerijoje vykdyti Visuomenės sveikatos ugdymo centrui (direktorius – Z. Javtokas);

2.2. Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus viršininkui L. Bučaliui užtikrinti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 19 ir 20 straipsnių bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 6 d. nutarimo Nr. 654 vykdymą ir kontrolę Sveikatos apsaugos ministerijoje.

3. Laikau netekusiais galios sveikatos apsaugos ministro 1998 m. gegužės 1 d. įsakymą Nr. 215 „Dėl gyventojų pareiškimų, pasiūlymų ir skundų nagrinėjimo bei gyventojų priėmimo Sveikatos apsaugos ministerijoje tvarkos patvirtinimo“ ir sveikatos apsaugos ministro 2000 m. birželio 23 d. įsakymą Nr. 350 „Dėl piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo sveikatos apsaugos ministerijoje tvarkos“.

4. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu viceministrui V. Kriauzai.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                 RAIMUNDAS ALEKNA

 

PATVIRTINTA

sveikatos apsaugos ministro

2000 10 09 įsakymu Nr. 533

 

GYVENTOJŲ PAREIŠKIMŲ, PASIŪLYMŲ IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMO BEI GYVENTOJŲ PRIĖMIMO SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOJE TVARKA

 

Gyventojų pareiškimai, pasiūlymai ir skundai (toliau – laiškai), pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai (toliau – SAM), nagrinėjami bei gyventojų priėmimas SAM vykdomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 654 „Dėl piliečių ir kitų asmenų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose pavyzdinės tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 48-1389) ir šia tvarka.

 

I. GYVENTOJŲ PAREIŠKIMŲ, PASIŪLYMŲ IR SKUNDŲ REGISTRAVIMAS

 

1. Gyventojų laiškai, adresuoti SAM, SAM pareigūnams, adresuoti kitoms institucijoms, bet pagal priklausomybę persiųsti SAM, registruojami SAM kanceliarijoje atskirai nuo kitos korespondencijos, pažymint siuntėjo vardą, pavardę, adresą, trumpą laiško turinį ir lapų skaičių. Ant laiško dedamas spaudas, jame įrašomas registracijos numeris bei laiško gavimo data ir pasirašytinai perduodami Ryšių su visuomene skyriui (toliau – RSVS).

2. Gyventojų laiškai, gauti SAM Priimamajame, registruojami kanceliarijoje ir nagrinėjami nustatyta tvarka.

3. RSVS specialiuose registracijos ir kontrolės žurnaluose įrašoma: vardas, pavardė, adresas, telefono numeris, laiškų ir pridedamų dokumentų lapų skaičius, trumpas laiško turinys. Šie duomenys perkeliami į kompiuterinę laikmeną. (Iki kompiuterinės sistemos įvedimo registruojama vien žurnaluose, o vėliau – ir kompiuterinėje sistemoje.) Prie registruoto laiško yra prisegamas to laiško vokas.

4. Nepasirašyti laiškai, kuriuose nenurodyta piliečio vardas, pavardė ir tikslus adresas, kuriuo jis pageidautų gauti atsakymą, taip pat telefonas (jeigu pareiškėjas jį turi) laikomi anoniminiais ir nenagrinėjami. Anoniminiai laiškai segami į specialų segtuvą.

5. Jeigu laiško autorius prašo, kad jo pavardė būtų neskelbiama laiško nagrinėjimo metu, RSVS atsakingas už laiškų tvarkymą darbuotojas privalo įvertinti laiške keliamų problemų svarbą bei aplinkybes, dėl kurių pareiškėjas gali baimintis, kad laiško turinys bus paskelbtas. Jeigu autorius turi rimtų priežasčių, dėl kurių baiminasi pavardės skelbimo, RSVS darbuotojai privalo užtikrinti autoriaus pavardės konfidencialumą.

6. Laiškai, gauti su užrašu „asmeniškai“ ir adresuoti SAM pareigūnams, neatplėšiami ir pasirašytinai perduodami adresatui. Laiškus, kuriuose keliamos problemos, susijusios su SAM darbu, pareigūnai grąžina kanceliarijai registruoti. Užregistruoti laiškai perduodami RSVS.

 

II. GYVENTOJŲ PAREIŠKIMŲ, PRAŠYMŲ IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMO TVARKA BEI TERMINAI

 

7. RSVS laiškai nagrinėjami vadovaujantis šiais principais:

7.1. laiškai, adresuoti konkrečiam SAM pareigūnui, departamentui, skyriui arba komisijai, registruojami ir perduodami adresatui;

7.2. laiškai, adresuoti SAM:

7.2.1. dėl įstatymų priėmimo arba galiojančių įstatymų pakeitimo, papildymo – perduodami departamentui arba skyriui, kuris rengė ar rengia to įstatymo projektą arba gali imtis iniciatyvos rengti teisės akto pataisų projektą,

7.2.2. skirti SAM vadovybei – pagal rezoliucijas perduodami SAM departamentams, skyriams bei kitiems pareigūnams arba su lydraščiais išsiunčiami kitoms institucijoms,

7.2.3. asmens sveikatos priežiūros klausimais – perduodami nagrinėti SAM Asmens sveikatos departamentui,

7.2.4. visuomenės sveikatos priežiūros klausimais – perduodami nagrinėti SAM Visuomenės sveikatos departamentui,

7.2.5. farmacijos klausimais – perduodami nagrinėti Farmacijos departamentui prie SAM,

7.2.6. jeigu juose keliamus klausimus pagal kompetenciją privalo nagrinėti ir sprendimą priimti apskričių, savivaldybių vykdomosios valdžios ar kitos institucijos – RSVS per 5 dienas išsiunčia joms prašymą išnagrinėti laišką ir apie rezultatus informuoti SAM RSVS. Apie laiško perdavimą RSVS praneša pareiškėjui.

8. Kolektyviniai prašymai ir laiškai pateikiami SAM vadovybei ir nagrinėjami jos nustatyta tvarka.

9. RSVS atsakingas už laiškų tvarkymą darbuotojas laiško priėmimo faktą patvirtina atitinkamu dokumentu, kuriame nurodoma prašymo priėmimo data, valstybės tarnautojo, kuriam pavesta nagrinėti laišką, vardas, pavardė, telefono numeris, laiško registracijos numeris. Patvirtinimo dokumentas, pasirašytas SAM vadovybės nario, pareiškėjui išsiunčiamas paštu per 5 darbo dienas.

10. To paties gyventojo ir tuo pačiu klausimu per kalendorinius metus parašyti laiškai laikomi kartotiniais. Jeigu tokį laišką nagrinėjo kompetentingos institucijos, priėmė sprendimus, pareiškėjui buvo išsamiai atsakyta, o kartotiniame laiške nepateikta naujų faktų, jis pakartotinai nenagrinėjamas ir apie tai raštu pranešama pareiškėjui. Jeigu tokį laišką nagrinėjo SAM pareigūnas, o atsakymas netenkino pareiškėjo, laiškas perduodamas svarstyti aukštesnio rango SAM pareigūnui.

11. Jeigu valstybės valdžios institucija, pareigūnas arba asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kuriai buvo nurodyta išnagrinėti laišką ir priimti sprendimą, neatliko šios pareigos, o SAM gauna piliečio laišką tuo pačiu klausimu, RSVS parengia raštą tai institucijai, kuriai pavaldi laiško neišnagrinėjusi institucija. Tokį raštą pasirašo SAM vadovybės narys.

12. Gyventojų laiškai turi būti išnagrinėti ir į juos atsakyta ne vėliau kaip per mėnesį nuo jų gavimo dienos, o papildomo tyrimo bei tikrinimo nereikalingi laiškai – ne vėliau kaip per 15 darbo dienų.

13. Kai laiške pateiktam prašymui ar skundui išnagrinėti reikia specialaus tyrimo ar papildomų dokumentų, SAM vadovybė išimties tvarka nagrinėjimo terminą gali pratęsti, bet ne ilgiau kaip vienam mėnesiui. Apie tai pranešama pareiškėjui.

14. Jeigu laiškas perduotas nagrinėti kelioms institucijoms, departamentams, skyriams ar pareigūnams (vykdytojams), už tai atsakingas tas vykdytojas, kuris nurodytas pirmasis. Kiti vykdytojai taip pat atsakingi už pavedimo įvykdymą nustatytu laiku. Pirmuoju įrašyto vykdytojo reikalavimu jie turi pateikti visus būtinus dokumentus bei atitinkamus siūlymus.

15. Atsakymai į Lietuvos gyventojų laiškus rašomi valstybine kalba, neatsižvelgiant į tai, kokia kalba parašytas laiškas.

16. Draudžiama persiųsti gyventojų laiškus svarstyti tiems pareigūnams, kurių veiksmai skundžiami.

17. RSVS kiekvieno metų ketvirčio pabaigoje rengia suvestinę informaciją apie laiškų nagrinėjimo duomenis, juos analizuoja, išvadas pateikia SAM vadovybei ir parengia išsamią metinę ataskaitą bei analizę.

 

III. ATSAKYMŲ IŠSIUNTIMO KONTROLĖ

 

18. RSVS atsakingas už laiškų tvarkymą darbuotojas kontroliuoja, kaip laikomasi gyventojų laiškų nagrinėjimo SAM ir atsakymų išsiuntimo terminų. Informacija apie neatsakytus laiškus kiekvieną savaitę pateikiama ministerijos sekretoriui, SAM vadovybei, departamentų ir skyrių vadovams.

19. Registracijos ir kontrolės žurnale bei kompiuterinėje laikmenoje pažymima, kas nagrinėjo laišką SAM ar kam jis persiųstas nagrinėti, išsiuntimo data ir kontrolės pobūdis. SAM pareigūnai, nagrinėję gyventojo laišką, parengtą ir pasirašytą atsakymą pateikia SAM kanceliarijai, kuri išsiunčia atsakymo originalą pareiškėjui. Atsakymo kopija pateikiama RSVS.

20. Iš kitų laišką nagrinėjusių institucijų gautų atsakymų kopijos taip pat registruojamos registracijos žurnale ir apie tai pažymima kompiuterinėje laikmenoje. Jeigu laiškas buvo persiųstas pagal SAM vadovybės rezoliuciją, su atsakymu supažindinamas rezoliucijos autorius.

 

IV. APTARNAVIMAS TELEFONU

 

21. Aptarnaujant telefonu (tel. 68 51 10, faks. 22 73 39), Visuomenės sveikatos ugdymo centro Visuomenės informavimo biuro darbuotojas, atsakingas už interesantų aptarnavimą telefonu, išklauso asmenį, išsiaiškina jo prašymo esmę, suteikia informaciją apie klausimo sprendimo procedūrą, nurodo kompetentingų nagrinėti ir spręsti rūpimą klausimą institucijos darbuotojų pavardes, telefonus, darbo (priėmimo) laiką.

22. Darbuotojas, atsakingas už asmenų aptarnavimą telefonu, turi laikytis šių reikalavimų:

22.1. pakelti ragelį iki trečio skambučio;

22.2. prisistatyti skambinančiajam, pasakydamas visą įstaigos pavadinimą ir savo pavardę;

22.3. atidžiai išklausyti asmenį, aiškiai ir tiksliai (be komentarų ir interpretacijos) atsakyti į klausimus;

22.4. prireikus laiko išsamiam atsakymui parengti – pateikti tikslią informaciją apie kitą pokalbį telefonu (ar kitą komunikacijos priemonę).

23. Aptarnavimo telefonu atvejai registruojami.

 

V. GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS PRIIMAMAJAME

 

24. Gyventojų priėmimą SAM organizuoja Visuomenės sveikatos ugdymo centro Visuomenės informavimo biuras. Darbuotojas, atsakingas už interesantų priėmimą, privalo gerai išmanyti SAM tikslus, uždavinius, funkcijas, tarnautojų teises ir pareigas, gebėti operatyviai organizuoti pateikto klausimo svarstymą ir sprendimą, laiku apsirūpinti visais dokumentais ir informacine medžiaga.

25. Gyventojų priėmimas pas pageidaujamą konsultantą derinamas pagal iš anksto parengtą ir suderintą grafiką (telefonu ar apsilankius Priimamajame). Priimamojo darbuotojas interesantams privalo priminti, kad atvykę į priėmimą, jie turėtų visus su problema susijusius dokumentus. Atsiradus nenumatytų aplinkybių, dėl kurių keičiasi priėmimo sąlygos, aptarnaujantis darbuotojas privalo iš anksto įspėti interesantą.

26. Darbuotojas, atsakingas už gyventojų priėmimą, suteikia informaciją apie klausimo sprendimo procedūrą.

27. Apie gyventojų priėmimą skelbiama SAM Priimamojo informacinėje lentoje, spaudoje, per radiją, SAM interneto svetainėje.

28. Apie užsirašiusius asmenis konsultantai informuojami prieš tris dienas iki priėmimo.

29. SAM padalinių ar departamentų vadovai privalo išnagrinėti gyventojo pateiktą prašymą pagal kompetenciją ir apie priimtą sprendimą informuoti SAM Priimamąjį (užpildoma kortelė).

30. Visi interesantai, besikreipiantys į SAM Priimamąjį, registruojami specialiame registracijos žurnale.

31. SAM Priimamajame gyventojams teikiama informacija visais sveikatos priežiūros klausimais. Nepavykus išspręsti problemos vietoje, gyventojai nukreipiami pas SAM specialistus, išdavus vienkartinį leidimą ir prieš tai suderinus su specialistu, pas kurį siunčiama.

32. Asmenys gali raštu pareikšti savo nuomonę apie aptarnavimo kokybę ir išdėstyti savo pageidavimus bei pasiūlymus. Tuo tikslu vedama speciali Piliečių ir kitų asmenų pageidavimų, pasiūlymų, pastabų bei skundų knyga.

33. Atsakingas už gyventojų priėmimą darbuotojas kartą per pusmetį apibendrina gyventojų prašymuose, skunduose bei pageidavimuose keliamus klausimus ir informuoja SAM vadovybę.

______________