LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PASKAITŲ KURSO APIE ALKOHOLIO IR NARKOTIKŲ ŽALĄ ŽMOGAUS SVEIKATAI TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. sausio 8 d. Nr. 20

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 2, 3, 6, 12 straipsnių papildymo ir pakeitimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3166) 5 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai tvarką (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                             Algirdas Brazauskas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė,

pavaduojanti sveikatos apsaugos ministrą                Vilija Blinkevičiūtė


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. sausio 8 d. nutarimu Nr. 20

 

PASKAITŲ KURSO APIE ALKOHOLIO IR NARKOTIKŲ ŽALĄ ŽMOGAUS SVEIKATAI TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai tikslas – suteikti klausytojams žinių apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai, galimus jų vartojimo padarinius kelių eismo saugumui.

2. Paskaitų kursą apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai privalo išklausyti asmenys, iš kurių pagal Lietuvos Respublikos įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta dėl teisės pažeidimo padarymo esant neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų (toliau vadinama – asmenys).

3. Asmenų mokymas apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai yra privalomojo sveikatos mokymo rūšis.

 

II. MOKYMO ORGANIZAVIMAS

 

4. Asmenų mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai veikla gali verstis sveikatos priežiūros įstaigos, kiti juridiniai asmenys, Europos Sąjungos (toliau vadinama – ES) ir Europos Ekonominės Erdvės (toliau vadinama – EEE) susitarimą pasirašiusių valstybių juridinių asmenų, kitų organizacijų Lietuvos Respublikoje įsteigti filialai, turintys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotą licenciją verstis privalomojo sveikatos mokymo veikla.

Užsienio valstybių subjektams, turintiems licenciją verstis privalomojo sveikatos mokymo veikla kitose ES ir EEE valstybėse narėse ir siekiantiems suteikti vienkartinę paslaugą, susijusią su licencijuojama veikla, nereikia įgyti licencijos, suteikiančios teisę verstis privalomojo sveikatos mokymo veikla Lietuvos Respublikoje.

5. Mokyti asmenis licencijas turinčiose įstaigose pagal Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai programą (šios Tvarkos priedas) turi teisę fiziniai asmenys, turintys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotą sertifikatą užsiimti privalomuoju sveikatos mokymu apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai.

6. Kvalifikaciniai reikalavimai (iš kurių vienas – privalomas) fiziniams asmenims, norintiems gauti sertifikatą mokyti apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai, yra šie:

6.1. aukštasis universitetinis medicininis išsilavinimas, gydytojo licencija ir galiojantis priklausomybės ligų psichiatro sertifikatas;

6.2. aukštasis universitetinis medicininis išsilavinimas, gydytojo licencija ir tobulinimosi kursų pažyma, patvirtinanti, kad per paskutinius 5 metus asmuo ne mažiau kaip 18 valandų tobulinosi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka pripažįstamuose kursuose apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai;

6.3. aukštasis universitetinis visuomenės sveikatos išsilavinimas ir tobulinimosi kursų pažyma, patvirtinanti, kad per paskutinius 5 metus asmuo ne mažiau kaip 36 valandas tobulinosi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka pripažįstamuose kursuose apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai;

6.4. aukštasis ar aukštesnysis medicininis ir visuomenės sveikatos išsilavinimas, galiojantis privalomojo higienos ar pirmosios medicinos pagalbos mokymo sertifikatas ir tobulinimosi kursų pažyma, patvirtinanti, kad per paskutinius 5 metus asmuo ne mažiau kaip 18 valandų tobulinosi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka pripažįstamuose kursuose apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai;

6.5. aukštasis universitetinis nemedicininis išsilavinimas arba iki 1995 metų įgytas specialusis vidurinis medicininis išsilavinimas, ne mažesnė kaip 2 metų darbo asmens ar visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose patirtis ir tobulinimosi kursų pažyma, patvirtinanti, kad asmuo per paskutinius 5 metus ne mažiau kaip 80 valandų tobulinosi Sveikatos apsaugos ministerijos pripažįstamuose kursuose apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai.

7. Fizinių asmenų, turinčių teisę verstis privalomuoju sveikatos mokymu apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai kitose ES bei EEE valstybėse narėse, kvalifikacija pripažįstama Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

8. Asmenys, privalantys išklausyti paskaitų kursą apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai, kreipiasi į įstaigą, turinčią licenciją verstis privalomojo sveikatos mokymo veikla ir teikiančią mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai paslaugas pagal Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai programą.

9. Paskaitų metu rekomenduojama naudoti vaizdines mokymo priemones (plakatus, stendus, vaizdajuostes, muliažus ir kita).

10. Vienoje mokymo grupėje turi būti ne daugiau kaip 10 asmenų.

 

III. MOKYMASIS IR PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS

 

11. Asmenys 4 akademines valandas mokomi pagal Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai programą.

12. Asmenims, baigusiems mokymo kursą pagal Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai programą, išduodamas sveikatos žinių pažymėjimas, patvirtintas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

Dokumentai, įrodantys kad asmuo baigė panašų kursą kitoje ES ir EEE valstybėje narėje, pripažįstami Lietuvos Respublikoje.

13. Įstaiga, kuri verčiasi asmenų mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai veikla, pildo registravimo žurnalą. Registravimo žurnale turi būti šie duomenys: mokymo data, klausytojo vardas ir pavardė, asmens kodas, išduoto sveikatos žinių pažymėjimo numeris, dėstytojo vardas ir pavardė, baigusio mokymo kursą asmens parašas.

14. Asmeniui, praradusiam sveikatos žinių pažymėjimą, išduodamas dublikatas. Apie tai įrašoma registravimo žurnale.

 

IV. MOKYMO PROCESO IR KOKYBĖS KONTROLĖ

 

15. Už asmenų mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai pažeidimus atsako įstaigos, kuri verčiasi asmenų mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai veikla, vadovas.

16. Mokymo procesą ir kokybę kontroliuoja Sveikatos apsaugos ministerija arba jos įgaliota institucija.

 

V. MOKYMO FINANSAVIMAS

 

17. Asmenų mokymas apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai yra mokama visuomenės sveikatos priežiūros paslauga.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Sveikatos priežiūros įstaigos ir kiti juridiniai asmenys, organizuojantys asmenų mokymą apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai, informuoja šiais klausimais visuomenę, vidaus reikalų sistemos įstaigas, savivaldybių gydytojus.

______________


Paskaitų kurso apie alkoholio ir narkotikų

žalą žmogaus sveikatai tvarkos

PRIEDAS

 

PASKAITŲ KURSO APIE ALKOHOLIO IR NARKOTIKŲ ŽALĄ ŽMOGAUS SVEIKATAI PROGRAMA

 

I. ALKOHOLIO VARTOJIMO ŽALA ŽMOGAUS SVEIKATAI. PIKTNAUDŽIAVIMO JUO SOCIALINIAI IR TEISINIAI PADARINIAI. ĮSTATYMAI IR KITI TEISĖS AKTAI, REGLAMENTUOJANTYS ALKOHOLIO VARTOJIMO KONTROLĘ

 

1. Alkoholio, alkoholio surogatų, alkoholio gamybos dervų apibūdinimas, jų cheminė sudėtis ir poveikis žmogaus sveikatai.

2. Alkoholio kiekis, girtumo laipsniai, apsinuodijimas alkoholiu, alkoholinė koma, tolerancija alkoholiui, priklausomybė, alkoholio poveikis atskiriems organams ir organų sistemoms.

3. Alkoholio vartojimo ir alkoholizmo neigiami socialiniai padariniai – įtaka elgsenai vairuojant, darbinei veiklai, šeimai, aplinkiniams.

4. Alkoholio vartojimas ir nusikalstamumas.

5. Įstatymai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys alkoholio vartojimo kontrolę.

 

II. NARKOTINĖS IR PSICHOTROPINĖS MEDŽIAGOS. JŲ POVEIKIS ŽMOGUI IR JO APLINKAI

 

6. Narkotinių, psichotropinių medžiagų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų apibūdinimas.

7. Psichiką veikiančių (narkotinių) medžiagų vartojimo tendencijos. Eksperimentinis, proginis (situacinis), intensyvus psichiką veikiančių medžiagų vartojimas, vartojimo požymiai. Tolerancija ir priklausomybė. Psichiką veikiančių medžiagų vartojimo įtaka elgsenai, psichikos ir fizinei sveikatai (ūmus ir lėtinis apsinuodijimas, psichozės, asmenybės sutrikimai, užkrečiamosios ligos, nelaimingi atsitikimai).

8. Socialiniai narkotikų vartojimo padariniai ir teisinė atsakomybė.

 

III. ALKOHOLIO, NARKOTIKŲ, VAISTŲ, KITŲ SVAIGIŲJŲ MEDŽIAGŲ NEIGIAMAS POVEIKIS GEBĖJIMUI VAIRUOTI

 

IV. PSICHOLOGINĖ, MEDICINOS, SOCIALINĖ PAGALBA ASMENIMS, ŽALINGAI VARTOJANTIEMS PSICHIKĄ VEIKIANČIAS MEDŽIAGAS

 

9. Stacionarinė ir ambulatorinė pagalba. Anoniminė pagalba. Savigalbos organizacijos. Socialinė pagalba ir reabilitacija.

10. Psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija.

11. Pirmosios pagalbos priemonės apsinuodijus alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis.

 

V. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS

 

Pastabos: 1. Programos trukmė – 4 akademinės valandos.

2. Praktinis užsiėmimas gali būti įterptas į šios Programos dėstymą arba sudaryti atskirą jos dalį.

______________