LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO
Į S T A T Y M A S
I SKYRIUS.
BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis. Valstybinis socialinis draudimas
Valstybinis socialinis draudimas – valstybės nustatytų socialinių ekonominių priemonių sistema, teikianti apdraustiesiems Respublikos gyventojams, taip pat įstatymo numatytais atvejais apdraustųjų šeimų nariams gyvenimui reikalingų lėšų ir paslaugų, jei jie negali dėl įstatymo numatytų priežasčių apsirūpinti iš darbo ir kitokių pajamų arba dėl įstatymo numatytų svarbių priežasčių turi papildomų išlaidų. Įgyvendinant valstybinį socialinį draudimą, dalyvauja draudėjų ir draudžiamųjų interesus ginančios organizacijos.
2 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo reguliavimas
Valstybinį socialinį draudimą, be šio ir kitų Lietuvos Respublikos socialinio aprūpinimo įstatymų, reguliuoja Vyriausybės tvirtinami Valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatai, socialinio draudimo įstaigų nuostatai, taip pat Valstybinio socialinio draudimo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklės.
3 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo išmokų rūšys
Iš valstybinio socialinio draudimo biudžeto mokamos:
4 straipsnis. Asmenys, draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu
Privalomuoju valstybiniu socialiniu draudimu draudžiami:
3) sukarintų organizacijų (priešgaisrinės apsaugos, gelbėjimo tarnybų, ryšių ir kt.) darbuotojai, jei jie pagal kitus įstatymus neturi teisės į specialųjį socialinį aprūpinimą;
4) ūkinių bendrijų, taip pat žemės ūkio bendrovių nariai, gaunantys jose pajamas, susijusias su darbo santykiais;
Asmenys, išvardinti 1–6 punktuose, privalomai draudžiami visomis 3 straipsnyje išvardintomis draudimo rūšimis. Kiti šiame straipsnyje išvardinti asmenys privalomai draudžiami valstybinių pensijų draudimu bei kitomis draudimo rūšimis, kurias atitinkamai apdraustųjų kategorijai numato šis įstatymas. Kitomis valstybinio socialinio draudimo rūšimis jie gali draustis savarankiškai.
Asmenų, išvardintų 1–6 punktuose, draudėjas yra įmonės, įstaigos ir organizacijos, kuriose jie dirba arba kurių nariai jie yra, taip pat ir patys draudžiamieji.
5 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo stažas
II SKYRIUS.
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO PAŠALPOS
1. Laikinojo nedarbingumo pašalpa
6 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpos skyrimo atvejai
Laikinojo nedarbingumo pašalpa skiriama:
Laikinojo nedarbingumo pašalpa kaip nedarbingumo dėl ligos atveju (1 punktas) taip pat skiriama iškilus būtinybei gydytis tuberkuliozės arba kitoje sanatorijoje, į kurią siunčiama baigti gydymą po sunkaus susirgimo, įrašyto į Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ministerijų tvirtinamą sąrašą (24 straipsnio trečioji dalis).
7 straipsnis. Teisė į laikinojo nedarbingumo pašalpą
Teisę į laikinojo nedarbingumo pašalpą turi apdraustieji, išvardinti šio įstatymo 4 straipsnio 1–6 punktuose, jei jie dėl šio įstatymo 6 straipsnyje numatytų priežasčių yra palaisvinami nuo darbo ar tarnybinių pareigų ir dėl to praranda savo darbo pajamas. Šią teisę jie įgyja nuo pirmosios darbo (draudimo) dienos.
Pašalpa bendrąja tvarka mokoma, jei teisė ją gauti atsirado darbo laikotarpiu (įskaitant bandomąjį laiką ir atleidimo iš darbo dieną), taip pat trijų kalendorinių dienų po savanoriško išėjimo iš darbo arba atleidimo su teise gauti išeitinę pašalpą laikotarpiu.
Asmenys, kurie buvo draudžiami pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1-6 punktus ir neteko darbo, turi teisę į laikinojo nedarbingumo pašalpą dėl ligos arba traumos (6 straipsnio 1 punktas), jei jie prarado darbingumą laikotarpiu, kuriuo pagal įstatymus mokama išeitinė pašalpa, visas uždarbis arba jo dalis ir yra nedarbingi šiam laikotarpiui pasibaigus.
8 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpos mokėjimo trukmė
Apdraustiesiems, netekusiems darbingumo dėl ligos arba traumos (6 straipsnio 1 punktas) šio įstatymo 7 straipsnyje nurodytais laikotarpiais, laikinojo nedarbingumo pašalpa mokama nuo pirmosios darbingumo netekimo dienos (neskaitant dienų, už kurias buvo gauta išeitinė pašalpa arba uždarbis) iki darbingumo atstatymo arba iki invalidumo pripažinimo.
Laikiniems ir sezoniniams darbuotojams, netekusiems darbingumo sutarties galiojimo laikotarpiu, pašalpa dėl bendrojo susirgimo mokama ne ilgiau kaip trisdešimt kalendorinių dienų po darbo sutarties galiojimo pabaigos.
Susižalojus darbe, susirgus profesine liga arba tuberkulioze, asmenims, dirbantiems pagal laikinojo ar sezoninio darbo sutartį, pašalpa mokama šio straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta tvarka.
9 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpa atostogų metu
Atsiradus laikinajam nedarbingumui dėl ligos ar traumos kasmetinių apmokamų atostogų metu, pašalpa mokama už visas sirgtas darbo dienas, patvirtintas nedarbingumo pažymėjimu.
10 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpos dydis
Jei laikinasis nedarbingumas trunka ilgiau kaip trisdešimt kalendorinių dienų, nuo trisdešimt pirmosios mokama 100 procentų kompensuojamojo uždarbio dydžio laikinojo nedarbingumo pašalpa.
Susižalojus darbe ar susirgus profesine liga, laikinojo nedarbingumo pašalpa mokama 100 procentų kompensuojamojo uždarbio dydžio.
11 straipsnis. Kompensuojamojo uždarbio apskaičiavimas
Laikinojo nedarbingumo pašalpomis kompensuojamąjį uždarbį sudaro visų darbo vietų, kuriose asmuo draudžiamas, suminis vidutinis uždarbis, neviršijantis penkių minimalių darbo užmokesčių dydžio, kurie nustatyti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatus.
12 straipsnis. Sąlygos, kurioms esant, pašalpa nemokama
Laikinojo nedarbingumo pašalpa nemokama:
2) asmenims, sužalojusiems savo arba savo globotinių sveikatą, kad išvengtų darbo ar kitokių pareigų arba apsimetusiems sergančiais (simuliantams);
Tuo atveju, kai savanoriškai gydomasi stacionare nuo alkoholizmo, narkomanijos ar toksikomanijos, laikinojo nedarbingumo pašalpa mokama ne ilgiau kaip keturiolika kalendorinių dienų per kalendorinius metus.
13 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpa šeimos nariui slaugyti
Slaugant sergantį iki keturiolikos metų amžiaus vaiką, pašalpa mokama ne ilgiau kaip keturiolika kalendorinių dienų.
14 straipsnis. Laikinojo nedarbingumo pašalpa epideminių situacijų atveju
Įvedus nustatyta tvarka karantino režimą ypač pavojingų infekcijų židiniuose, pašalpa mokama nušalintiems nuo darbo asmenims.
Valstybiniams gydytojams higienistams laikinai nušalinus apdraustąjį kaip užkrečiamų ligų sukėlėją nešiotoją ir negalint jo perkelti į kitą darbą, laikinojo nedarbingumo pašalpa jam mokama visą nušalinimo nuo darbo laiką ir apskaičiuojama pagal kompensuojamąjį uždarbį tik toje darbovietėje, kurioje jis nušalintas nuo darbo.
15 straipsnis. Pašalpa, esant proteziniame-ortopediniame stacionare
16 straipsnis. Pašalpa laikinai perkėlus į kitą darbą
Jeigu apdraustasis dėl profesinės ligos, tuberkuliozės, taip pat dėl to, kad jis yra užkrečiamų ligų sukėlėjų nešiotojas (6 straipsnio 5 punktas), laikinai negali dirbti savo darbo, bet, nepažeisdamas paskirto gydymo, gali dirbti kitą darbą ir dėl to pagal medicininę išvadą perkeliamas į kitą darbą, jam pašalpa mokama už visą perkėlimo laiką, bet ne ilgiau kaip du mėnesius ir tokio dydžio, kad gaunamas uždarbis ir pašalpa neviršytų vidutinio uždarbio iki perkėlimo.
2. Nėštumo ir gimdymo pašalpa
17 straipsnis. Nėštumo ir gimdymo pašalpa
Nėštumo ir gimdymo pašalpa iš valstybinio socialinio draudimo lėšų skiriama moteriai, apdraustai pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1-6 punktus.
Moterims, pagimdžiusioms suėjus dvidešimt aštuonioms nėštumo savaitėms ir vėliau, apmokama septyniasdešimt kalendorinių dienų iki gimdyvinio laikotarpio ir penkiasdešimt šešios kalendorinės dienos pogimdyminio laikotarpio (komplikuoto gimdymo atveju ir gimus daugiau negu vienam vaikui – septyniasdešimt kalendorinių dienų). Moterims, pagimdžiusioms suėjus dvidešimt dviem nėštumo savaitėms, apmokamos dvidešimt aštuonios kalendorinės dienos po gimdymo (jei kūdikis gyvena, apmokamos penkiasdešimt šešios dienos po gimdymo).
3. Pašalpa vaiko priežiūrai
18 straipsnis. Pašalpa vaiko priežiūrai
Pašalpa vaiko priežiūrai iš valstybinio socialinio draudimo lėšų mokama:
1) jei bent vienas tėvų yra draudžiamas valstybiniu socialiniu draudimu pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1-6 punktus;
19 straipsnis. Pašalpos vaiko priežiūrai mokėjimo trukmė ir dydis
Pašalpa vaiko priežiūrai už kiekvieną vaiką iki jam sukaks pusantrų metų mokama minimalaus gyvenimo lygio dydžio.
Pašalpa vaikui nuo pusantrų iki trejų metų auginti už kiekvieną vaiką mokama pusės minimalaus gyvenimo lygio dydžio.
4. Laidojimo pašalpa
20 straipsnis. Teisė į laidojimo pašalpą
Laidojimo pašalpa mokama, mirus pačiam apdraustajam (4 straipsnis) arba jo išlaikomajam šeimos nariui.
Mirus apdraustajam, laidojimo pašalpa mokama mirusiojo šeimos nariams arba tiems asmenims, kurie jį laidojo. Mirus apdraustojo šeimos nariui, pašalpa mokama pačiam apdraustajam.
21 straipsnis. Laidojimo pašalpos dydis
22 straipsnis. Pašalpos išmokėjimas, mirus asmeniui, turėjusiam teisę ją gauti
Laikinojo nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo pašalpos, negautos iki gavėjo mirties dienos, išmokamos kartu su juo gyvenusiems šeimos nariams, taip pat nedarbingiems asmenims, kurie buvo mirusiojo išlaikomi.
Pašalpa vaiko iki trejų metų priežiūrai, negauta dėl gavėjo mirties, išmokama likusiam tėvui arba asmeniui, faktiškai auginančiam vaiką.
III SKYRIUS.
GYDYMO IR PROFILAKTIKOS IŠMOKOS
23 straipsnis. Išlaidų medikamentams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimas
Apdraustųjų, išvardintų 4 straipsnyje, taip pat apdraustųjų, netekusių darbo ir gaunančių išeitinę arba bedarbio pašalpą, vaikams iki vienerių metų amžiaus iš valstybinio socialinio draudimo lėšų kompensuojama 100 procentų išlaidų visiems ambulatorinio gydymo metu naudojamiems būtiniesiems medikamentams ir medicinos pagalbos priemonėms pagal patvirtintą sąrašą.
Iš valstybinio socialinio draudimo lėšų kompensuojama 80 procentų išlaidų visiems ambulatorinio gydymo metu naudojamiems būtiniesiems medikamentams ir medicinos pagalbos priemonėms pagal patvirtintą sąrašą:
1) apdraustųjų, išvardintų 4 straipsnyje, taip pat apdraustųjų, netekusių darbo ir gaunančių išeitinę arba bedarbio pašalpą, vaikams nuo vienerių iki septynerių metų amžiaus;
2) gaunantiems valstybinio socialinio draudimo pensijas nedirbantiems pensininkams, sukakusiems šešiasdešimt penkerius metus ir vyresniems;
Iš valstybinio socialinio draudimo lėšų apdraustiesiems, išvardintiems 4 straipsnyje, taip pat jų išlaikomiems nedarbingiems šeimos nariams kompensuojamos visos išlaidos būtiniesiems medikamentams ir medicinos pagalbos priemonėms pagal patvirtintą sąrašą, susirgus ligomis, įrašytomis į Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ministerijų tvirtinamą ligų sąrašą.
24 straipsnis. Kelialapiai į sanatorines įstaigas
Išlaidos kelialapiams į sanatorines įstaigas kompensuojamos, remiantis Vyriausybės nustatyta tvarka patvirtintomis standartinėmis sanatorinio gydymo dienos kainomis.
Valstybinio socialinio draudimo lėšomis apdraustiesiems, išvardintiems 4 straipsnyje, apmokama visa standartinė jų sergančių vaikų iki septynerių metų amžiaus ir vaikų invalidų iki šešiolikos metų amžiaus sanatorinio gydymo dienų kaina, jei vaikas vyksta gydytis pagal atskirą kelialapį, arba 90 procentų standartinės kainos, jei vaikas vyksta gydytis pagal bendrą kelialapį kartu su apdraustuoju.
Valstybinio socialinio draudimo lėšomis apmokama visa standartinė sanatorinio gydymo kaina šiems siunčiamiems baigti gydymą po sunkaus susirgimo, įrašyto į Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ministerijų patvirtintą sąrašą, asmenims:
2) asmenims, kurie buvo draudžiami pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1–6 punktus ir neteko darbo, jei sanatorinis gydymas paskirtas išeitinės pašalpos arba laikinojo nedarbingumo pašalpos, paskirtos darbo laikotarpiu, gavimo metu;
25 straipsnis. Išlaidų nemokamoms donorų atostogoms kompensavimas
26 straipsnis. Išlaidų transportui kompensavimas
Apdraustiesiems, išvardintiems 4 straipsnio 1-6 punktuose, jei jiems invalidumą nustatančių komisijų nutarimu pripažinta teisė į specialiųjų automobilių įsigijimą, kas ketvirtį išmokama 75 procentų mėnesinio minimalaus gyvenimo lygio dydžio transporto išlaidų kompensacija nepriklausomai nuo to, ar jie yra įsigiję automobilį.
IV SKYRIUS.
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FINANSAI
28 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo biudžetas
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo finansų pagrindą sudaro savarankiškas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo biudžetas, neįtraukiamas į Valstybės ir savivaldybių biudžetus.
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo biudžetą ir jo vykdymo metinę ataskaitą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo biudžetas sudaromas kalendoriniams metams. Biudžetas ir jo vykdymo ataskaita skelbiami viešai Vyriausybės nustatyta tvarka.
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo biudžeto projektą rengia ir pateikia Vyriausybei tvirtinti Valstybinio socialinio draudimo taryba.
29 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžetų santykiai
30 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo biudžeto pajamos
Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo biudžeto pajamas sudaro:
31 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo biudžeto išlaidos
Valstybinio socialinio draudimo biudžeto išlaidas sudaro:
32 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo rezervo fondas
Valstybinio socialinio draudimo biudžete sudaromas Valstybinio socialinio draudimo rezervo fondas, kurio dydis nustatomas tvirtinant valstybinio socialinio draudimo biudžetą. Jo lėšos Valstybinio socialinio draudimo tarybos sprendimu skiriamos apmokėti išlaidoms, kurių negalima numatyti tvirtinant biudžetą, išskyrus išlaidas valdymo reikalams.
33 straipsnis. Kasos apyvartos lėšos
Valstybinio socialinio draudimo biudžete sudaromos kasos apyvartos lėšos. Jos sudaromos iš biudžeto lėšų likučio, o kai jo nepakanka – iš planinių pajamų. Kasos apyvartos lėšų dydis nustatomas tvirtinant valstybinio socialinio draudimo biudžetą.
34 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įmokos
Asmenų, išvardintų šio įstatymo 4 straipsnio 1-6 punktuose, valstybinio socialinio draudimo įmokų dalis mokama iš jų pačių pajamų, kita dalis – iš įmonių, įstaigų arba organizacijų, kuriose jie dirba, lėšų. Įmokos skaičiuojamos nuo uždarbio ir jam prilygintų su darbo santykiais susijusių pajamų pagal Valstybinio socialinio draudimo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles.
Asmenys, išvardinti 4 straipsnio 7-8 punktuose, moka valstybinio socialinio draudimo įmokas nuo jų pačių deklaruotos valstybinio socialinio draudimo sumos, kuri negali būti mažesnė už Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą darbo užmokesčio minimumą.
Asmenys, išvardinti 4 straipsnio 7-8 punktuose, gali nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų, jei Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytos jų apmokestinamosios pajamos (apskaičiuotos iki atskaitant minėtųjų pačių asmenų socialinio draudimo įmokas) yra mažesnės už Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą darbo užmokesčio minimumą arba įstatymų nustatyta tvarka nuo apmokestinimo yra atleistos.
35 straipsnis. Valstybinio draudimo įmokų tarifai
36 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarka
Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėtojas (draudėjas) pats jas apskaičiuoja ir sumoka į valstybinio socialinio draudimo biudžetą.
Draudėjai – įmonės, įstaigos ir organizacijos, kuriose dirba 4 straipsnio 1-6 punktuose apdraustieji asmenys, apskaičiuoja, išskaito ir įmoka į valstybinio socialinio draudimo biudžetą iš minėtų apdraustųjų asmenų pajamų mokamas socialinio draudimo įmokas.
37 straipsnis. Atsakomybė valstybiniam socialiniam draudimui
38 straipsnis. Atsakomybė už įmokų mokėjimo teisingumą
Už pavėluotai pervestas į valstybinio socialinio draudimo biudžetą įmokų sumas mokami 0,5 procento delspinigiai už kiekvieną pavėluotą dieną.
Laiku nesumokėtas į valstybinio socialinio draudimo biudžetą draudėjų ir jų draudžiamų asmenų įmokas valstybinio socialinio draudimo įstaiga iš draudėjų – juridinių asmenų išieško ne ginčo tvarka, o iš fizinių asmenų – teisme.
Jei įmokos neteisėtai sumažintos, į valstybinio socialinio draudimo biudžetą paimama visa suma, kuria sumažintos įmokos, taip pat dvigubo šios sumos dydžio bauda. Neprimokėta suma ir bauda iš juridinių asmenų išieškoma ne ginčo tvarka, o iš fizinių asmenų – teisme, bet už ne ilgesnį kaip dvejų paskutinių metų laikotarpį.
V SKYRIUS.
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO VALDYMAS
39 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo valdymo sistema
40 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo taryba
Į Tarybos sudėtį įeina socialinės apsaugos ministras, po vieną Sveikatos apsaugos ir Finansų ministerijos atstovą, du akredituotų vykdyti valstybinį socialinį draudimą įstaigų atstovai, ne daugiau kaip po tris apdraustųjų ir draudėjų interesus ginančių asociacijų atstovus.
Valstybinio socialinio draudimo taryba:
41 straipsnis. Įstaigos, akredituotos vykdyti valstybinį socialinį draudimą
42 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo valdyba
Valstybinio socialinio draudimo valdyba – valstybinė ne pelno įmonė, kuri:
43 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritorinės įstaigos
Rajonuose ir miestuose steigiami Valstybinio socialinio draudimo valdybos skyriai, kurie yra tiesiogiai atsakingi už:
44 straipsnis. Draudėjų pareigos
Visi draudėjai, kurie turi mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas už draudžiamuosius, išvardintus šio įstatymo 4 straipsnio 1-6 punktuose, taip pat 4 straipsnio 7 ir 8 punktuose nurodyti asmenys privalo registruotis Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniuose skyriuose.
Draudėjai yra atsakingi už teisingą ir laiku atliekamą valstybinio socialinio draudimo įmokų priskaičiavimą ir įmokėjimą į valstybinio socialinio draudimo biudžetą.
45 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įstaigų teisė į kontrolę
Akredituota vykdyti valstybinį socialinį draudimą įstaiga turi teisę patikrinti dokumentus, kuriais grindžiamos jos žinioje esančios įmokos ir išmokos.
Vykdant valstybinio socialinio draudimo kontrolę, valstybinio socialinio draudimo įstaigų pareigūnams suteikiamos Lietuvos Respublikos valstybinės mokesčių inspekcijos įstatymo 4 straipsnyje nurodytos teisės.
Draudėjų ir apdraustųjų pretenzijas dėl valstybinio socialinio draudimo įstaigų pareigūnų, vykdančių kontrolę, veiksmų sprendžia atitinkamos įstaigos vadovas arba jo pavaduotojas, o dėl pastarųjų pareigūnų veiksmų – Valstybinio socialinio draudimo valdyba. Pareiškėjas, nesutinkantis su Valdybos sprendimu, turi teisę per 10 dienų po sprendimo gavimo kreiptis į teismą.
46 straipsnis. Ginčų, kylančių iš valstybinio socialinio draudimo teisių santykių, sprendimas
Ginčus tarp draudėjų ir valstybinio socialinio draudimo įstaigų sprendžia Valstybinio socialinio draudimo valdyba, Valstybinis arbitražas arba teismas.