LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LITUANISTIKOS MOKSLINIŲ TYRIMŲ PRIORITETO ĮGYVENDINIMO 2007–2008 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2006 m. spalio 17 d. Nr. 1017

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) 24 straipsnio 1 dalimi ir vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo 2003 m. gruodžio 18 d. nutarimo Nr. IX-1938 „Dėl lietuvių kalbos politikos ir perspektyvų Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare“ (Žin., 2003, Nr. 123-5595; 2004, Nr. 17-507; 2005, Nr. 139-5011) 2 straipsnio 3 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lituanistikos mokslinių tyrimų prioriteto įgyvendinimo 2007–2008 metų programą (pridedama).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

Švietimo ir mokslo ministrė                                                            Roma Žakaitienė

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2006 m. spalio 17 d. nutarimu Nr. 1017

 

lituanistikos mokslinių tyrimų prioriteto įgyvendinimo

2007–2008 metų programa

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lituanistikos mokslinių tyrimų prioriteto įgyvendinimo 2007–2008 metų programos (toliau vadinama – ši Programa) paskirtis − plėsti ir skatinti lituanistikos mokslinius tyrimus, padėti įgyvendinti lituanistikos mokslinių tyrimų prioritetą papildomai finansuojant lituanistikos mokslinių tyrimų kryptis, sustiprinti lituanistikos mokslinių tyrimų indėlį į krašto socialinę plėtrą.

2. Ši Programa finansuojama iš Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka gautų lėšų.

3. Šioje Programoje vartojamos sąvokos:

Lituanistikos moksliniai tyrimai – moksliniai tyrimai, kurių objektas yra lietuvių tautos, Lietuvos valstybės, visuomenės, kultūros, lietuvių kalbos raida ir dabartis.

Lituanistikos socialinė plėtra – lituanistikos mokslinių tyrimų rezultatų panaudojimas praktiniams visuomenės socialiniams ir kultūriniams poreikiams.

Lituanistikos mokslinių tyrimų sintetiniai veikalai – mokslo krypties ar šakos tyrimų etapo rezultatus apibendrinantys, sisteminantys ir interpretuojantys veikalai, kuriantys pagrindą tolesniam tos krypties ar šakos moksliniam pažinimui.

Fundamentiniai lituanistikos mokslinių tyrimų šaltiniai – Lietuvos valstybės, visuomenės, kultūros, lietuvių tautos ir kalbos raidos pažinimo svarbiausieji rašytiniai, vaizdo, garso šaltiniai ir šių sričių tyrimų empirinių duomenų ištekliai.

 

II. ESAMA BŪKLĖ

 

4. Globalizacija yra plačiausias dabarties Lietuvos ūkio, visuomenės ir kultūros plėtros procesų kontekstas. Ji atveria galimybes įsitraukti į visame pasaulyje vykstančius plėtros procesus, pasinaudoti jų privalumais ir kartu kelia riziką nepajėgti jais pasinaudoti, likti pasaulinės plėtros nuošalėje, prarasti tapatybę ir suirti. Todėl būtina užtikrinti nacionalinių ir tarptautinių interesų derinimą; prie to esmingai prisideda visų humanitarinių ir socialinių mokslų sričių tyrimai, ypač lituanistikos moksliniai tyrimai.

5. Humanitarinių ir socialinių mokslinių tyrimų apibrėžimas netelpa formalioje mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros sampratoje, apibrėžtoje Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758). Tai ypač pasakytina apie lituanistikos mokslinius tyrimus. Humanitariniams ir socialiniams mokslams vietoj sąvokos „eksperimentinė plėtra“ siūloma vartoti sąvoką „socialinė plėtra“. Pažymėtina, kad lituanistikos moksliniams tyrimams dėl jų lokalinio pobūdžio tiesmukai netaikytinas tarptautinio pripažinimo kriterijus, plačiai taikomas kitose mokslo srityse, kryptyse ir šakose. Reikia specifinio požiūrio į humanitarinių mokslų (ypač į lituanistikos mokslinių tyrimų) plėtrą, šių mokslo sričių mokslinių tyrimų vadybą ir finansavimą, mokslinių tyrimų rezultatų formalųjį ir neformalųjį vertinimą. Lietuva, siekdama eiti darniosios plėtros keliu, turi skirti ypač daug dėmesio lituanistikos moksliniams tyrimams – vienam iš svarbiausiųjų tinkamo atsako į globalizacijos iššūkius šioje srityje garantų.

6. Geriausiai valstybės dėmesys lituanistikos moksliniams tyrimams atspindimas šių mokslinių tyrimų prioritetiniu finansavimu Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis bendrame Lietuvos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo kontekste.

Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis Lietuvoje finansuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų poreikio nustatymo ir jų skyrimo mokslo ir studijų institucijoms metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 11 d. nutarimu Nr. 1272 (Žin., 2004, Nr. 151-5493; 2006, Nr. 108-4114) (toliau vadinama – Finansavimo metodika). Finansavimo metodikoje nustatytas institucinis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimas pagal mokslo ir studijų institucijų mokslinės veiklos rezultatus. Šiam prioritetiniam lituanistikos mokslinių tyrimų finansavimui užtikrinti nuo 2004 metų buvo padidinta visos humanitarinių ir socialinių mokslų srities finansavimo dalis. Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų mokslui ir studijoms, analizė rodo, kad lituanistikos moksliniams tyrimams 2003–2005 metais buvo skiriama vidutiniškai 8,5 procento viso šio finansavimo.

Konkurso būdu per Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo remiamas veiklas Lietuvoje finansuojama tik nedidelė mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros dalis – mažiau negu 10 procentų. Programinis šios srities finansavimas dar mažesnis. Šiuo metu iš Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų finansuojama Aukštųjų technologijų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 1645 (Žin., 2003, Nr. 121-5488), ir prioritetinės Lietuvos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros 2002–2006 metų kryptys, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 19 d. nutarimu Nr. 1182 (Žin., 2002, Nr. 74-3180) ir išvardytos jo 1 punkte, kur 1.2.3 punkte nurodyta kryptis „Tautinio identiteto išsaugojimas globalizacijos sąlygomis“ (toliau vadinama – prioritetinė kryptis „Tautinio identiteto išsaugojimas globalizacijos sąlygomis“), taigi finansuojami ir lituanistikos moksliniai tyrimai: prioritetinės krypties „Tautinio identiteto išsaugojimas globalizacijos sąlygomis“ tematikos analizė rodo, kad lituanistikos mokslinių tyrimų projektai sudaro didžiąją šios krypties mokslinių tyrimų projektų dalį.

7. Visi prioritetinės paramos lituanistikos moksliniams tyrimams aspektai yra fragmentiški ir nesudaro galimybių nei kompleksiškai spręsti šių mokslinių tyrimų plėtros problemų, nei visiškai įgyvendinti Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinto šių mokslinių tyrimų prioriteto. Kompleksiškai spręsti strateginius lituanistikos mokslinių tyrimų plėtros uždavinius būtų įmanoma tik atlikus visos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo bei valstybinio reguliavimo sistemos reformą ir sustiprinus tiek institucinį, tiek programinį lituanistikos mokslinių tyrimų finansavimą.

 

III. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

8. Šios Programos tikslas – padėti įgyvendinti lituanistikos mokslinių tyrimų prioritetą teikiant šiems tyrimams papildomą konkursinį finansavimą, sustiprinti humanitarinių ir socialinių mokslų indėlį į šalies socialinę plėtrą.

9. Tikslui pasiekti nustatomi šios Programos uždaviniai:

9.1. fundamentinių mokslinių tyrimų rėmimas svarbiausiose lituanistikos mokslo kryptyse;

9.2. lituanistikos tarptautinių ryšių ir tarptautinio pripažinimo skatinimas;

9.3. lituanistikos socialinė plėtra.

 

IV. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS

 

10. Šią Programą įgyvendina Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas, kasmet organizuodamas viešą konkursą programos mokslinių tyrimų projektams vykdyti pagal jos priede nurodytas priemones.

 

V. PROGRAMOS UŽDAVINIŲ ĮGYVENDINIMO VERTINIMO KRITERIJAI

 

11. Šios Programos rezultatai vertinami ją pabaigus. Uždavinių įgyvendinimo vertinimo kriterijai:

11.1. lituanistikos mokslinių tyrimų projektų, įgyvendintų vykdant šią Programą, skaičius ir jiems vykdyti panaudotų lėšų suma;

11.2. parengtų ir publikuotų svarbiausiųjų lituanistikos mokslinių tyrimų sričių sintetinių veikalų bei fundamentinių šaltinių skaičius ir apimtis;

11.3. suskaitmenintų lituanistikos mokslinių tyrimų išteklių skaičius ar/ir apimtis, skaitmeninimo įrankių (programų) skaičius, skaitmeninimo infrastruktūros ir skaitmeninimo gebėjimų patobulinimas: kiek įsigyta įrangos, kiek parengta skaitmeninimo metodikų;

11.4. parengtų, išleistų ir užsienyje išplatintų reikšmingų lituanistikos mokslo darbų užsienio kalbomis skaičius ir apimtis; užsienyje išplatintos lituanistinės mokslinės literatūros lietuvių kalba kiekis; parengtų lituanistikos mokslo informacinių leidinių, mokslinių internetinių išteklių skaičius ir apimtis, organizuotų tarptautinių mokslo renginių ir jų užsienio dalyvių (mokslininkų, doktorantų, mokslo administratorių) skaičius;

11.5. parengtų, išleistų ir išplatintų plačiajai visuomenei skirtų lituanistikos taikomųjų ir mokslo populiarinimo darbų, publikacijų žiniasklaidoje, internetinių išteklių skaičius ir apimtis, šių išteklių vartotojų skaičius, informacinių renginių profesinei ir plačiajai visuomenei, besimokančiam jaunimui skaičius ir jų dalyvių skaičius.

 

VI. Numatomi rezultatai

 

12. Įgyvendinus šią Programą, bus:

12.1. parengti ir išleisti svarbiausių lituanistikos mokslinių tyrimų sričių sintetiniai leidiniai ir fundamentiniai šaltiniai;

12.2. paspartintas lituanistinių šaltinių ir kitos lituanistikos moksliniams tyrimams reikalingos medžiagos skaitmeninimas;

12.3. suaktyvinta lituanistikos mokslinių tyrimų rezultatų sklaida tarptautiniu mastu: parengta, išleista ir išplatinta užsienyje reikšmingų lituanistikos mokslo darbų užsienio kalbomis, pagerintas lituanistinės mokslinės literatūros lietuvių kalba prieinamumas užsienio lituanistams, parengta lituanistikos mokslo informacinių leidinių ir internetinių išteklių, surengta informacinių renginių su lituanistika susijusiems užsienio mokslininkams, doktorantams, mokslo administratoriams;

12.4. suaktyvinta lituanistikos mokslinių tyrimų rezultatų sklaida visuomenėje: išleista ir išplatinta plačiajai visuomenei skirtų lituanistikos sričių taikomųjų ir mokslo populiarinimo darbų, publikacijų žiniasklaidoje, sukurta internetinių išteklių, surengta informacinių renginių profesinei ir plačiajai visuomenei, besimokančiam jaunimui.

______________


Lituanistikos mokslinių tyrimų prioriteto įgyvendinimo 2007–2008 metų programos

priedas

 

LITUANISTIKOS MOKSLINIŲ TYRIMŲ PRIORITETO ĮGYVENDINIMO 2007–2008 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS

 

Uždaviniai

Priemonės pavadinimas

1. Fundamentinių mokslinių tyrimų rėmimas svarbiausiose lituanistikos mokslo kryptyse

1.1. svarbiausių lituanistikos mokslinių tyrimų sričių sintetinių veikalų parengimas ir leidyba

1.2. fundamentinių lituanistikos šaltinių parengimas ir publikavimas

1.3. lituanistikos mokslinių tyrimų išteklių skaitmeninimas, infrastruktūros kūrimas, gebėjimų tobulinimas

1.4. valstybei aktualių neatidėliotinų lituanistikos mokslinių tyrimų vykdymas

2. Lituanistikos tarptautinių ryšių ir tarptautinio pripažinimo skatinimas

2.1. reikšmingų lituanistikos mokslo darbų užsienio kalbomis sklaida

2.2. lituanistinės mokslinės literatūros lietuvių kalba sklaida užsienyje

2.3. lituanistikos mokslo informacinių leidinių, mokslinių internetinių išteklių kūrimas, tarptautinių mokslo renginių organizavimas

3. Lituanistikos socialinė plėtra

3.1. plačiajai visuomenei skirtų lituanistikos taikomųjų ir mokslo populiarinimo darbų išleidimas ir platinimas, jai skirtų internetinių išteklių kūrimas ir populiarinimas

3.2. informacinių renginių profesinei ir plačiajai visuomenei, besimokančiam jaunimui organizavimas ir vykdymas

______________