LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL PARAIŠKŲ RADIJO TRUKDŽIAMS NUSTATYTI PRIĖMIMO IR TRUKDŽIŲ PAIEŠKOS TVARKOS

 

1993 m. gruodžio 22 d. Nr. 92

Vilnius

 

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti pridedamą paraiškų radijo trukdžiams nustatyti priėmimo ir trukdžių paieškos tvarką.

2. Nustatyti, kad paraiškų radijo trukdžiams nustatyti priėmimo ir trukdžių paieškos tvarka įsigalioja nuo 1994 m. sausio 1 d.

 

 

RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRAS                                              GINTAUTAS ŽINTELIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

ryšių ir informatikos ministerijos

1993 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 92

 

 

PARAIŠKŲ RADIJO TRUKDŽIAMS NUSTATYTI PRIĖMIMO

IR TRUKDŽIŲ PAIEŠKOS TVARKA

 

1. Bendroji dalis

 

1.1. Šie nuostatai parengti vadovaujantis Tarptautinės elektros ryšių sąjungos radijo ryšio reglamentu, Lietuvos Respublikos ryšių įstatymu, ryšių statutu.

1.2. Šie nuostatai reglamentuoja: kaip priimamos paraiškos dėl industrinių radijo trukdžių televizijos ir radiotransliavimo priėmimo ryšiui šalinti, kaip vedama jų apskaita, atliekama trukdžių paieška, užpildomi dokumentai ir pateikiamos pretenzijos trukdžių savininkams;

1.3. Televizijos signalų patikimo priėmimo zona vadinama teritorija, kurioje signalo stiprumas 10 m nuo žemės aukštyje yra ne mažesnis už nurodytą valstybiniame standarte VST 7845:

 

1 – 2 TV kanalas (48 – 66 MHz) – 50 dB (320 mV/m)

3 – 5 ---“--- (76 – 100 MHz) – 52 dB (400 mV/m)

6 -12 ---“--- (174 – 230 MHz) – 55 dB (570 mV/m)

21 -34 ---“--- (470 – 582 MHz) – 65 dB (1800 mV/m)

35 -60 ---“ --- (582 – 790 MHz) 68 dB (2500 mV/m)

 

Pastaba: 0 dB 1 mV/m

1.4. UTB DM transliacijos patikimo priėmimo zona vadinama teritorija, kurioje 10 m nuo žemės aukštyje signalo stiprumas yra ne mažesnis už 46 dB (200 mV/m) monofoninei ir 54 dB (500 mV/m) stereofoninei transliacijai.

 

2. Paraiškų priėmimo tvarka

 

2.1. Fizinių ir juridinių asmenų paraiškas dėl radijo trukdžių paieškos ir šalinimo priima Valstybinė radijo dažnių tarnyba (VRDT) telefonu arba raštu. Atskirais atvejais (pagal VRDT reikalavimą) paraiškos pateikiamos raštu su visa reikiama informacija.

2.2. Atsiradus radijo trukdžiams, kurie sukeliami radijo elektroninei aparatūrai Valstybinės elektros ryšių inspekcijos (VERI) nekontroliuojamų žinybų, tos aparatūros savininkai paraiškas siunčia organizacijai, davusiai leidimą eksploatuoti šią aparatūrą.

2.3. Dėl trukdžių radiofonijai IB, VB ir TB diapazonu, paraiškos priimamos tik tais atvejais, jei trukdomas tai teritorijai skirtų programų priėmimas.

2.4. Paraiškos televizijos ir UTB DM radiofonijos trukdžiams nustatyti priimamos Respublikoje transliuojamoms programoms, jų patikimo priėmimo zonose.

2.5. Tais atvejais, kai nepatikimo priėmimo zonoje anksčiau televizijos ir UTB DM programų priėmimas buvo patenkinamas, atsiradus trukdžiams tuo diapazonu, paraiškos priimamos tik gavus tą zoną aptarnaujančios radijo remonto dirbtuvės patvirtinimą apie trukdžių pobūdį ir apie tai, jog būtina vykdyti trukdžių paiešką.

2.6. Patikimo priėmimo zona matuojama laikantis VERI patvirtintos Televizijos ir UTB DM siųstuvų elektromagnetinio lauko stiprumo matavimų ir patikimo priėmimo zonų nustatymo instrukcijos.

2.7. Apie patikimo priėmimo zonos ribas pranešama radijo ir televizijos prekybos bei remonto įmonėms, radijo ir televizijos siųstuvų savininkams, jiems prašant.

 

3. Paraiškų nagrinėjimo tvarka ir terminai

 

3.1. Paraiškos radijo trukdžiams nagrinėjamos tokia tvarka:

3.1.1. kai pažeisto trukdžiais ryšio ar įrengimų darbas sukelia grėsmę žmonių gyvybei ar valstybės turtui;

3.1.2. avarinių ir medicinos tarnybų radijo ryšio;

3.1.3. signalų priėmimo televizijos retransliatoriuje;

3.1.4. Valstybinio radijo ir televizijos programų priėmimo;

3.1.5. pakartotinos paraiškos;

3.1.6. kitos paraiškos eilės tvarka.

3.2. Paraiškų nagrinėjimo terminai:

3.2.1. radijo ryšiams, signalų priėmimui televizijos retransliatoriuje ir esant aiškiai trukdžių kilmei per 5 darbo dienas nuo paraiškos priėmimo dienos;

3.2.2. bendra tvarka nagrinėjamos paraiškos su trukdžių paieška per 12 darbo dienų.

3.3. Sudėtingais trukdžių paieškos atvejais arba kai dėl objektyvių priežasčių trukdžių paieškai nepakanka 3.2 punkte nurodyto laiko, VERI viršininkui leidus, terminas pratęsiamas iki 30 darbo dienų.

3.4. Trukdžių paieškos laikas skaičiuojamas nuo paraiškos pateikimo VRDT dienos, jei duomenų apie trukdžius nepakanka, tuomet paieškos laikas skaičiuojamas nuo tos dienos, kada pareiškėjas pateikia papildomą informaciją.

3.5. Paraiškos nenagrinėjamos, kai radijo trukdžių paieškos galimybes riboja turimų matavimo-paieškos prietaisų techninės charakteristikos (diapazonas, jautrumas ir kitos).

3.6. Už nuostolius fiziniams ir juridiniams asmenims, patirtus dėl radijo trukdžių, VRDT neatsako.

3.7. Jei iš paraiškos teksto trukdžių kilmė aiški, tada įrenginio, sukeliančio trukdžius, savininkui įteikiami (išsiunčiami) reikalavimai (aktas) dėl trukdžių pašalinimo ir apie tai pranešama pareiškėjui.

3.8. Jei iš paraiškos teksto trukdžių kilmė neaiški, tai VRDT atstovas privalo nuvykti pas pareiškėją ir atlikti trukdžių paiešką.

3.9. Paraiškos dėl radijo ir televizijos programų turinio ir kokybės nenagrinėjamos. Jos persiunčiamos pagal priklausomybę. Apie tai per 5 dienas pranešama pareiškėjui.

3.10. Į konsultacinio pobūdžio paraiškas atsakoma raštu arba patariama telefonu.

3.11. Jei trukdžiai atsiranda dėl pareiškėjo priėmimo aparatūros ar anteninių įrenginių gedimo, tuomet VRDT atstovas privalo apie tai raštu paaiškinti pareiškėjui ir rekomenduoti pašalinti gedimą.

3.12. Paaiškėjus, kad sugedusi pareiškėjo priėmimo aparatūra ar anteniniai įrenginiai, bet trukdžiai veikia kitus arti esančius imtuvus, VRDT privalo ieškoti trukdžių priežasties.

3.13. Jei VRDT atstovas 3 kartus pabuvojęs pas pareiškėją (prieš tai sutartu laiku) trukdžių nepastebėjo ar nuvykęs sutartu laiku 2 kartus nerado pareiškėjo namuose, trukdžiai toliau neieškomi. Apie tai paaiškinama pareiškėjui.

3.14. Jei pareiškėjo nurodytu laiku trukdžių nėra, tai būtina laukti trukdžių pasirodymo ne mažiau kaip valandą.

3.15. Jei būna trumpalaikiai trukdžiai, kurių trukmės neužtenka jų pelengavimui ir paieškai, pareiškėjui paaiškinama ir pasiūloma pranešti ilgesnės trukmės trukdžių laiką.

3.16. Jei name yra kolektyvinė antena, o trukdžiai pasireiškia tik veikiant aparatui su individualia ar kambarine antena, tai rekomenduojama aparatą prijungti prie kolektyvinės antenos. Tuo darbas pagal šią paraišką baigiamas.

3.17. Jei patikimo priėmimo zonoje trukdžius sukelia radijo siųstuvai, kurių harmoninė ir nejuostinė spinduliuotė neviršija leistinų normų, trukdžių šalinimo darbus atlieka tų siųstuvų savininkai kiekvienu konkrečiu atveju.

 

4. Darbų eiga pagal patikrinimo rezultatus

 

4.1. Jei trukdžiai sklinda iš fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančių elektros ar radijo įrenginių, surašomas aktas ir su paaiškinimo raštu įteikiamas ar išsiunčiamas to trukdžių šaltinio savininkui.

Laišku arba telefonu pareiškėjui paaiškinama, kad trukdžių priežastis nustatyta ir trukdžių šaltinio savininkui nurodyta pašalinti ją nustatytu laiku. Praėjus tam laikui, pareiškėjui rekomenduojama pranešti apie priėmimo kokybę.

4.2. Jei fiziniai ir juridiniai asmenys laiku neįvykdo VRDT darbuotojų nurodytų reikalavimų, tai atliekamas pakartotinis patikrinimas ir trukdžių šaltinio savininkui įteikiamas antras aktas.

Trukdžių šaltinių savininkams laiku neįvykdžiusiems VRDT nurodymų, gali būti skiriamos administracinės baudos, laikantis baudų skyrimo tvarkos, už radijo elektroninių įrenginių įsigijimo, įrengimo, gaminimo, eksploatacijos, radijo dažnių naudojimo tvarkos pažeidimus bei spinduliuotės ar trukdžių lygio normų viršijimą.

4.3. Jei pablogėja televizijos signalų priėmimas dėl kolektyvinio naudojimo anteninių įrenginių, keitiklių, anteninių stiprintuvų gedimo (susižadina stiprintuvas, mažas ar labai didelis signalas abonentiniame atšakojime), patikrinimo rezultatai įteikiami (išsiunčiami) tą vietovę aptarnaujančiai radijo ir televizijos remonto dirbtuvei, seniūnijai ar namo savininkui, kad suremontuotų nurodytą įrenginį. Apie tai pranešama pareiškėjui.

4.4. Nurodymų vykdymas kontroliuojamas tol, kol pareiškėjas praneša apie trukdžių dingimą, ar pasiteiravus pareiškėją apie trukdžius, pastarasis per 15 dienų apie tai nepraneša.

 

5. Dokumentų užpildymo tvarka

 

5.1. Telefonu ar raštu gautos paraiškos dėl radijo trukdžių šalinimo registruojamos Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje jų gavimo dieną. Žurnale trumpai aprašomos trukdžių priežastys ir paieškos eiga.

5.2. Kiekvienai paraiškai, reikalaujančiai trukdžių paieškos, užpildoma ataskaitos dėl užduoties anketa, kurioje užrašomi visi duomenys apie trukdžių veikimą, o pareiškėjui vietoje įteikiamas atsakymas (jei nebūtinas platesnis susirašinėjimas). Anketa pridedama prie paraiškos.

5.3. Trukdžių tyrinėjimo, lygio matavimų aktus ir protokolus bei atsakymus vietoje gyventojams (pareigūnams) pasirašo tą darbą atlikęs darbuotojas.

5.4. Paraiškos dėl radijo trukdžių paieškos ir kita dokumentacija VRDT bylose saugoma 2 metus.

5.5. Tarnybinio susirašinėjimo duomenys pareiškėjams neskelbiami.

5.6. Pagal paraiškų registravimo žurnalo duomenis užpildoma radijo trukdžių analizės lentelė.

 

 

VALSTYBINĖS ELEKTROS RYŠIŲ

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS                                                                                      H. VARNAS

______________