VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS VADO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAIKINOSIOS NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TYRIMO IR KOMPENSACIJŲ IŠMOKĖJIMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. spalio 24 d. Nr. 4-538

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 530 „Dėl asmenų draudimo valstybės lėšomis ir kompensacijų mokėjimo juos sužeidus ar jiems žuvus ryšium su tarnyba sąlygų“ (Žin., 1992, Nr. 8-212 su vėlesniais pakeitimais) ir 1991 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 127 „Dėl socialinių garantijų policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams“ (Žin., 1991, Nr. 14-377 su vėlesniais pakeitimais):

1. Tvirtinu Laikinąją nelaimingų atsitikimų tyrimo ir kompensacijų išmokėjimo instrukciją (pridedama).

2. Pavedu Tarnybos valdybų, skyrių, Ryšių su visuomene poskyrio, Apsaugos aptarnavimo centro, Dokumentų tyrimo centro, Informacijos analizės grupės ir Aviacijos eskadrilės bei struktūrinių padalinių vadovams pavaldžius pareigūnus su Laikinąja nelaimingų atsitikimų tyrimo ir kompensacijų išmokėjimo instrukcija supažindinti pasirašytinai.

3. Laikau netekusiu galios Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado 2003 m. kovo 7 d. įsakymą Nr. 4-128 „Dėl tarnybinio tyrimo atlikimo, jei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas), vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 27-1120).

 

 

TARNYBOS VADAS

GENEROLAS                                                                                       ALGIMANTAS SONGAILA

______________


Patvirtinta

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų

ministerijos vado 2003 m. spalio 24 d.

įsakymu Nr. 4-538

 

LAIKINOJI nelaimingŲ atsitikimŲ tyrimo IR Kompensacijos IŠMOKĖJIMO instrukcija

 

I. bendrosios nuostatos

 

1. Ši instrukcija nustato tarnybinio tyrimo atlikimo, jei Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas (toliau pareigūnas) žuvo, buvo sužeistas (suluošintas), vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), ir kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) tvarką.

2. Ši instrukcija taikoma Valstybės sienos apsaugos tarnyboje prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) ir jai pavaldžiuose struktūriniuose padaliniuose.

 

II. nelaimingų atsitikimų Tarnybinis tyrimas

 

3. Pareigūnas, nukentėjęs nuo nelaimingo atsitikimo, arba pareigūnas, buvęs nelaimingo atsitikimo liudytojas, turi nedelsdamas tarnybiniu pranešimu informuoti padalinio budintį pareigūną, kuris apie tai informuoja nukentėjusiojo tiesioginį viršininką. Minėta informacija tarp padalinių perduodama vadovaujantis Informacijos apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis. Jei nukentėjusysis neturi galimybės surašyti tarnybinio pranešimo, tai turi padaryti tiesioginis viršininkas ar nelaimingo atsitikimo liudytojas.

4. Sienos apsaugos valdybos Operatyvaus valdymo centro Operacijų skyriaus pareigūnai informaciją apie nelaimingą atsitikimą įtraukia į paros įvykių suvestinę, gavę raštišką nukentėjusiojo (ar jo viršininko) arba nelaimingo atsitikimo liudytojo tarnybinį pranešimą, ar padalinio raštišką informaciją, vadovaudamiesi galiojančiomis Informacijos apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis.

5. Dėl pareigūnų patirtų sunkių traumų ar žūties atvejų Sienos apsaugos valdybos Operatyvaus valdymo centro Operacijų skyriaus pareigūnas, vykdantis operatyvinio budėtojo pareigas, nedelsdamas informuoja Vidaus audito ir kontrolės skyriaus vedėją ar jį pavaduojantį pareigūną.

6. Tarnybiniam tyrimui atlikti tarnybos vado ar tarnybos struktūrinio padalinio vadovo įsakymu sudaroma komisija iš ne mažiau kaip trijų pareigūnų.

7. Tarnybos vado sudarytoje komisijoje privalomas Vidaus audito ir kontrolės skyriaus pareigūno, o tarnybos struktūrinio padalinio vadovo sudarytoje komisijoje – pareigūno, kuriam pagal pareigybės aprašymą pavesta atlikti tarnybinius patikrinimus, dalyvavimas.

8. Įsakymo projektą dėl tyrimo komisijos sudarymo rengia instrukcijos 7 punkte paminėti pareigūnai.

Įsakymo projektas derinamas su atitinkamų padalinių vadovais, kurių pareigūną ar pareigūnus planuojama įtraukti į tyrimo komisiją.

9. Esant nelaimingam atsitikimui darbe, kurio metu žuvo pareigūnas ar pareigūnai, į komisijos sudėtį gali būti įtrauktas Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus inspektorius.

10. Tarnybos vado ar struktūrinio padalinio vadovo įsakymu gali būti sudaryta nuolatinė komisija nelaimingiems atsitikimams darbe tirti.

Komisijos darbo nuostatai tvirtinami tarnybos vado ar struktūrinio padalinio vadovo įsakymu.

11. Tarnybos vado sudaryta komisija tiria šiuos nelaimingus atsitikimus:

11.1. dėl pareigūnų, kuriuos į pareigas skiria tarnybos vadas, patirtų traumų, susirgimų ar žūties atvejų;

11.2. dėl pareigūnų, kurie nepriskirti tarnybos vado nomenklatūrai, patirtų ypač sunkių traumų ar žūties atvejų.

12. Tarnybos vadas pasilieka sau teisę sudaryti komisiją tirti ir kitus nelaimingus atsitikimus, nepaminėtus 11 punkte. Apie tai Vidaus audito ir kontrolės skyrius informuoja tarnybos struktūrinio padalinio vadovą.

13. Kitus nelaimingus atsitikimus, nepaminėtus instrukcijos 11 punkte, tiria tarnybos struktūrinio padalinio vadovo sudaryta komisija.

14. Nelaimingą atsitikimą tirianti komisija privalo:

14.1. išsiaiškinti nelaimingo atsitikimo aplinkybes;

14.2. nustatyti ir apklausti nelaimingo atsitikimo metu nukentėjusįjį pareigūną bei šio įvykio liudytojus;

14.3. išsiaiškinti nelaimingo atsitikimo priežastis ir sąlygas;

14.4. nustatyti asmenis, dėl kurių kaltės įvyko nelaimingas atsitikimas;

14.5. nustatyti, ar nelaimingas atsitikimas susijęs su tarnyba;

14.6. nustatyti ieškinio kaltiems asmenims regreso tvarka pateikimo būtinybę;

14.7. pateikti pasiūlymus dėl tarnybinio tyrimo išvadų realizavimo;

14.8. jei nelaimingą atsitikimą tyrė kitos teisėsaugos institucijos, nustatyta tvarka išreikalauti ir pridėti prie tarnybinio patikrinimo medžiagos pranešimų, įvykio vietos apžiūros, apklausos protokolų ar kitų dokumentų kopijas.

15. Tarnybinis tyrimas dėl tarnybos ar tarnybos struktūrinio padalinio pareigūnų nelaimingų atsitikimų turi būti atliktas ir tarnybinio patikrinimo išvada surašyta per 30 dienų nuo tos dienos, kai tarnybos vadas ar struktūrinio padalinio vadovas gavo pranešimą apie nelaimingą atsitikimą, neįskaitant laiko, per kurį nukentėjęs pareigūnas nebuvo darbe dėl ligos ar atostogavo.

16. Tarnybinio patikrinimo išvadą pasirašo komisijos pirmininkas ir nariai, tvirtina – tyrimą atliekančio padalinio vadovas.

17. Atsižvelgiant į tyrimo sudėtingumą, komisijos pirmininko motyvuotu prašymu tyrimas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip 30 dienų.

Tyrimą pratęsia tyrimą atliekančio padalinio vadovas.

18. Tarnybinis tyrimas gali būti sustabdytas dėl svarbių priežasčių (nesant galutinio procesinio sprendimo baudžiamojoje byloje ar administracinėje medžiagoje negalimos galutinės išvados dėl įvykio priskyrimo ar nepriskyrimo draudiminiam, kompensacijos mokėjimo ir pan.).

19. Išnykus instrukcijos 18 punkte minimoms aplinkybėms (priėmus galutinį procesinį sprendimą baudžiamojoje byloje ar administracinėje medžiagoje ir pan.), tyrimas atnaujinamas ir turi būti pabaigtas per 30 dienų nuo informacijos apie minėtų aplinkybių išnykimą gavimo tarnyboje ar struktūriniame padalinyje dienos.

20. Tyrimas sustabdomas ir atnaujinamas komisijos motyvuotu teikimu, kurį tvirtina tyrimą atliekančio padalinio vadovas.

21. Jeigu tarnybinio patikrinimo išvadoje nustatyta, kad nelaimingas atsitikimas susijęs su tarnyba, tyrimo komisija surašo nustatytos formos nelaimingo atsitikimo darbe aktą (instrukcijos priedas).

22. Tarnybos struktūrinio padalinio komisija tarnybinio patikrinimo išvadą privalo suderinti su Vidaus audito ir kontrolės skyriumi.

23. Tarnybinio patikrinimo išvadoje vienu iš punktų Personalo valdyba ar struktūrinio padalinio personalo skyrius įpareigojami nukentėjusįjį pareigūną nusiųsti į Centrinę medicininės ekspertizės komisiją (CMEK), siekiant nustatyti, ar yra pareigūno sveikatos pakitimų, sumažėjęs jo tinkamumas tarnybai, yra liekamųjų reiškinių. Jei pareigūnas atsisako vykti į CMEK, tai užfiksuojama akte, kurį pasirašo personalo vadovas ir du tarnautojai.

24. Kitų tarnybos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, tyrimas atliekamas, vadovaujantis LR Vyriausybės 2001 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 748 „Dėl nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 53-1881) patvirtintų nuostatų reikalavimais. Šiuos tyrimus pagal nustatytą tvarką atlieka tarnybos ar jai pavaldžių struktūrinių padalinių tarnautojai, atsakingi už darbų saugą.

 

III. dėl KOMPENSACIJOS tarnybos pareigūnui išmokėjimo

 

25. Personalo valdybos ar struktūrinio padalinio personalo skyriaus atsakingas pareigūnas, gavęs CMEK išvadą, jog pareigūnui po patirtos traumos sumažėjo tinkamumas tarnybai, liko liekamųjų reiškinių arba jis negali tęsti tarnybos vidaus reikalų sistemoje, ne vėliau kaip kitą darbo dieną informuoja personalo vadovą.

Personalo vadovas nedelsdamas apie tai praneša tarnybos vadui, kurio pavedimu Vidaus audito ir kontrolės skyrius atlieka papildomą tyrimą.

26. Papildomas tyrimas atliekamas per 30 dienų, dėl kompensacijų išmokėjimo surašoma tarnybinio patikrinimo išvada.

27. Tarnybinio patikrinimo išvados projektas derinamas su Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriumi ir Biudžeto planavimo ir apskaitos valdyba.

28. Biudžeto planavimo ir apskaitos valdyba, remdamasi tarnybos vado patvirtintomis tarnybinio patikrinimo išvadomis, rengia įsakymo projektą dėl kompensacijos išmokėjimo tarnybos pareigūno žūties, sužeidimo (suluošinimo), vykdant tarnybines pareigas, atvejais. Įsakymo projektas derinamas su Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriumi, Vidaus audito ir kontrolės skyriumi. Įsakymo kopijos skiriamos Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriui dėl ieškinio kaltiems asmenims regreso tvarka pateikimo bei Vidaus audito ir kontrolės skyriui.

30. Žuvusiojo įpėdiniams kompensacija išmokama norminių aktų nustatyta tvarka.

 

IV. MATERIALINĖS ŽALOS, PATIRTOS RYŠIUM SU TARNYBA, TYRIMAS IR ATLYGINIMAS

 

31. Pareigūnas, turėdamas pagrįstus įtarimus, kad patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba, privalo apie tai nedelsdamas tarnybiniu pranešimu informuoti padalinio budintį pareigūną, kuris apie tai informuoja nukentėjusiojo tiesioginį viršininką. Minėta informacija tarp padalinių perduodama vadovaujantis Informacijos apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis. Jei nukentėjusysis neturi galimybės surašyti tarnybinio pranešimo, tai turi padaryti tiesioginis viršininkas.

Taip pat apie minėtą įvykį nukentėjęs pareigūnas privalo informuoti atitinkamą teisėsaugos instituciją.

32. Sienos apsaugos valdybos Operatyvaus valdymo centro Operacijų skyriaus pareigūnai minėtą informaciją įtraukia į paros įvykių suvestinę, gavę raštišką nukentėjusiojo (ar jo viršininko) tarnybinį pranešimą ar padalinio raštišką informaciją, vadovaudamiesi galiojančiomis Informacijos apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis.

33. Pareigūnų, kuriuos į pareigas skiria tarnybos vadas, patirtos materialinės žalos ryšį su tarnyba tarnybos vado pavedimu nustato ir tarnybinio patikrinimo išvadas surašo Vidaus audito ir kontrolės skyriaus pareigūnai.

34. Pareigūnų, kurie nepriskirtini tarnybos vado nomenklatūrai, patirtos materialinės žalos ryšį su tarnyba tarnybos struktūrinio padalinio vadovo pavedimu nustato ir tarnybinio patikrinimo išvadas surašo pareigūnas, kuriam pagal pareigybės aprašymą pavesta atlikti tarnybinius patikrinimus.

35. Tarnybos vadas pasilieka sau teisę Vidaus audito ir kontrolės skyriui pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus ir nustatyti pareigūno patirtos materialinės žalos ryšį su tarnyba ir dėl pareigūnų, nepriskirtų tarnybos vado nomenklatūrai.

36. Tyrimą atliekantis pareigūnas privalo nustatyti, ar pareigūnas materialinę žalą patyrė ryšium su tarnyba bei koks šios žalos dydis.

37. Tarnybinis patikrinimas atliekamas vadovaujantis vidaus reiklų ministro 2003 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1V-308 patvirtintos Tarnybinių patikrinimų atlikimo ir tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos (Žin., 2003, Nr. 84-3861) nuostatomis.

38. Tarnybos struktūrinio padalinio tyrimą atliekantis pareigūnas, prieš pateikdamas padalinio vadovui tvirtinti tarnybinio patikrinimo išvadą, privalo ją suderinti su Vidaus audito ir kontrolės skyriumi.

39. Remiantis tarnybinio patikrinimo išvada, materialinė žala, patirta ryšium su tarnyba, iki 3500 Lt kompensuojama tarnybos vado įsakymu, didesnė – vidaus reikalų ministro įsakymu, tačiau vienkartinės kompensacijos dydis negali viršyti metinio pareigūno darbo užmokesčio dydžio.

 

V. SKUNDŲ IR PAREIŠKIMŲ NAGRINĖJIMAS

 

40. Pareiškimai dėl tarnybinio patikrinimo išvadų pagrįstumo ir teisėtumo nagrinėjami norminių aktų nustatyta tvarka.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo metu nustačius pareigūno tarnybinio nusižengimo požymių, tarnybinio nusižengimo tyrimas išskiriamas tyrimą atliekančio pareigūno motyvuotu tarnybiniu pranešimu, ir tarnybinis patikrinimas atliekamas vadovaujantis vidaus reiklų ministro 2003 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1V-308 patvirtintos Tarnybinių patikrinimų atlikimo ir tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos (Žin., 2003, Nr. 84-3861) nuostatomis.

42. Instrukcija netenka galios Lietuvos Respublikos Vyriausybei ar vidaus reikalų ministrui patvirtinus minėtą sritį reglamentuojančius norminius aktus.

______________


Laikinosios nelaimingų atsitikimų tyrimo ir

kompensacijų išmokėjimo instrukcijos

priedas

 

(Nelaimingo atsitikimo darbe akto formos pavyzdys)

 

 

 

______________________________________________________________

(Padalinio pavadinimas)

 

 

TVIRTINU

(Pareigos, laipsnis)

(Parašas)

(Vardas, pavardė)

 

A. V.

 

 

AKTAS

 

200_-00-00 Nr.____

 

(vieta)

 

 

1. Padalinio (tarnyba, rinktinė) adresas ___________________________________________

 

2. Darbdavys_______________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

3. Nukentėjusiojo vardas, pavardė, asmens kodas __________________________________

________________________________________________________________________________

 

3.1. Pareigos _______________________________________________________________

 

3.2. Blaivumas įvykio metu ____________________________________________________

 

4. Nelaimingo atsitikimo data __________________________________________________

                                                                                                         (Metai, mėnuo, diena, savaitės diena, laikas)

5. Nelaimingo atsitikimo vieta __________________________________________________

 

6. Nelaimingo atsitikimo aplinkybės vykstant į darbą ar grįžtant iš darbo ________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

7. Nelaimingo atsitikimo aplinkybės darbo metu____________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

8. Priežastinis ryšys su tarnyba _________________________________________________

________________________________________________________________________________

(Tarnybos metu, vykstant į tarnybą, vykstant iš tarnybos, pratybų (mokymo) metu, ne tarnybos metu)

 

9. Nelaimingo atsitikimo priežastys ______________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

10. Aktas surašytas _____ m. __________________ d.

 

 

 

______________________________

(Nelaimingų atsitikimų

tyrimo komisijos pirmininkas, pareigos)                           (Parašas)                     (Vardas ir pavardė)

 

 

Nariai:

 

________________________________

                       (Pareigos)                                                  (Parašas)                     (Vardas ir pavardė)

 

 

 

________________________________

                       (Pareigos)                                                  (Parašas)                     (Vardas ir pavardė)

 

 

 

 

PASTABA. Surašomi 2 akto egzemplioriai.

______________