MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS

FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL KOVOS SU AKCIZAIS APMOKESTINAMŲ PREKIŲ NETEISĖTU DISPONAVIMU IR KONTRABANDA VEIKLOS KRYPČIŲ, DERINIMO FORMOS IR APIMTIES NUSTATYMO IR INFORMACIJOS, būtinos kovAI su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda koordinUOTI, teikimo tvarkos APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. spalio 4 d. Nr. 1B-600

Vilnius

 

Siekdamas užtikrinti tinkamą kovos su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda veiksmų koordinavimą ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimo Nr. 829 „Dėl valstybės ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo koordinavimo“ (Žin., 2002, Nr. 57-2314; 2010, Nr. 87-4601) 5 ir 7 punktais:

1. Nustatau šias veiklos, susijusios su kovos su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda, kryptis:

1.1. bendradarbiavimas atliekant operatyvinę veiklą, užkardant rengiamą, tiriant daromą ar padarytą kontrabandą ir akcizais apmokestinamų prekių neteisėtą disponavimą bei atliekant dėl jų ikiteisminį tyrimą;

1.2. tikslinių priemonių, užkertančių kelią akcizais apmokestinamų prekių neteisėtam disponavimui ir kontrabandai, planavimas, organizavimas ir vykdymas;

1.3. keitimasis informacija tarp ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų ir duomenų apie atvejus, susijusius su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda, kaupimas bei analizė.

2. Nustatau veiklos, susijusios su kovos su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda, derinimo formas ir apimtis:

2.1. ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų vadovai ir (arba) jų paskirti asmenys centriniu lygiu derina ir vykdo bendradarbiavimą kovojant su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda;

2.2. ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų veiksmus teritoriniu lygiu koordinuoja teritorinės muitinės, vykdant šio įsakymo 1.2 ir 1.3 punktuose nustatytas veiklos kryptis;

2.3. ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą atliekant operatyvinę veiklą ir ikiteisminį tyrimą organizuoja Muitinės kriminalinė tarnyba, kiek tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos operatyvinės veiklos įstatymui (Žin., 2002, Nr. 65-2633) ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksui (Žin., 2002, Nr. 37-1341).

3. Tvirtinu pridedamą Informacijos, būtinos kovai su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda koordinuoti, teikimo tvarkos aprašą.

 

 

Generalinis direktorius                                                    Antanas Šipavičius

 

_________________


PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie Lietuvos

Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus

2010 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. 1B-600

 

Informacijos, būtinos kovAI su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda koordinUOTI, teikimo tvarkos aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Informacijos, būtinos kovai su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda koordinuoti, teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Muitinės departamentui prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) ir jam pavaldžioms muitinės įstaigoms teikiamos informacijos apie ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijų vykdomą kovą su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda formą, apimtį ir teikimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

Ekonominės bei finansinės kontrolės ir teisėsaugos institucijos (toliau – kontrolės institucijos) – institucijos, tiriančios (kontroliuojančios) ekonominės ir finansinės veiklos pažeidimus ir nusikalstamas veikas, kuriais daroma žala valstybei.

Tikslinė priemonė – vienos ar kelių kontrolės institucijų atliekami viešojo pobūdžio planuoti veiksmai, siekiant užkardyti ar išaiškinti nusikalstamos veikos ar kitų pažeidimų atvejus.

 

II. INFORMACIJOS TEIKIMAS ATLIEKANT OPERATYVINĘ VEIKLĄ IR IKITEISMINĮ TYRIMĄ

 

3. Informacija apie operatyvinės veiklos objektus, susijusius su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda, bei ikiteisminį tyrimą, pradėtą arba atliekamą dėl akcizais apmokestinamų prekių neteisėto disponavimo ir kontrabandos, nuolat raštu teikiama Muitinės kriminalinei tarnybai.

4. Muitinės kriminalinė tarnyba atlieka gaunamos informacijos sisteminimą, įvertinimą ir tikrinimą.

5. Nustačius, kad iš kontrolės institucijos gauta operatyvinė arba ikiteisminio tyrimo informacija apie objektą, apie kurį jau turima informacijos, Muitinės kriminalinė tarnyba ne vėliau kaip per tris darbo dienas raštu informuoja suinteresuotą kontrolės instituciją.

6. Operatyvinė ir ikiteisminio tyrimo informacija tvarkoma teisės aktų nustatyta tvarka.

7. Muitinės kriminalinė tarnyba organizuoja kontrolės institucijų atstovų bendrus pasitarimus kartą per ketvirtį arba tikslinius suinteresuotų kontrolės institucijų pasitarimus esant poreikiui, atliekant operatyvinę veiklą ir ikiteisminį tyrimą.

 

III. INFORMACIJOS FORMOS, APIMTYS IR TEIKIMO TVARKA

 

8. Kontrolės institucijos teikia Muitinės departamentui statistinius duomenis ir informaciją apie nustatytas tendencijas Kovos su akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda stebėsenos rezultatų ataskaitoje (toliau – ataskaita „Stebėsena“).

9. Duomenys apie kontrolės institucijų veiklos rezultatus teikiami užpildant nustatytos formos elektronines lenteles „Excel“ formatu. Ataskaitoje „Stebėsena“ teikiami vieno ketvirčio duomenys. Pasibaigus ketvirčiui, iki kito mėnesio 20 d., kiekviena kontrolės institucija Muitinės departamentui teikia nustatytos formos ataskaitą, atspindinčią praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus.

10. Ataskaita „Stebėsena“ teikiama Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriui raštu ir elektroninio pašto adresais ausra.banyte@cust.lt ir sarunas.ramanauskas@cust.lt.

11. Muitinės departamentas apibendrina kontrolės institucijų pateiktus duomenis ir ketvirčiui pasibaigus, iki kito ketvirčio pirmo mėnesio paskutinės darbo dienos, pateikia juos Ministro Pirmininko tarnybos Strateginio koordinavimo departamento Krizių prevencijos ir valdymo skyriui ir kontrolės institucijoms.

12. Ataskaitos „Stebėsena“ duomenys po apibendrinimo nekoreguojami iki kito ataskaitinio laikotarpio pabaigos. Apibendrinant ataskaitinio laikotarpio duomenis atnaujinami ir prieš tai buvusių ataskaitinių laikotarpių duomenys pagal kontrolės institucijų pateiktą informaciją. Kontrolės institucijos gali naudotis tik paskutinės apibendrintos ataskaitos duomenimis, nurodydamos pagal kokios dienos duomenis parengta ataskaita.

13. Ataskaita „Stebėsena“ sudaryta iš 4 skyrių:

13.1. akcizais apmokestinamų prekių neteisėto disponavimo ir kontrabandos užkardymas;

13.2. tabako gaminių neteisėto disponavimo ir kontrabandos užkardymas;

13.3. alkoholinių gėrimų neteisėto disponavimo ir kontrabandos užkardymas;

13.4. naftos produktų neteisėto disponavimo ir kontrabandos užkardymas.

14. Kiekviename ataskaitos skyriuje pateikiama informacija apie:

14.1. organizuotas ir vykdytas tikslines priemones, užkertančias kelią akcizais apmokestinamų prekių neteisėtam disponavimui ir kontrabandai;

14.2. organizuotus ir vykdytus operatyvinius veiksmus asmenų, kurie užsiima akcizais apmokestinamų prekių neteisėtu disponavimu ir kontrabanda, atžvilgiu;

14.3. kitus kontrolės institucijos vykdytus veiksmus, užkirtusius kelią akcizais apmokestinamų prekių neteisėtam disponavimui ir kontrabandai;

14.4. dalyvavimą vykdant kitų kontrolės institucijų inicijuotas tikslines priemones, užkertančias kelią akcizais apmokestinamų prekių neteisėtam disponavimui ir kontrabandai;

14.5. apskaičiuotus mokesčius už iš nelegalios apyvartos išimtas prekes (jeigu buvo apskaičiuoti);

14.6. vykdytas bendras tikslines priemones su kitų valstybių institucijomis;

14.7. mėginius, paimtus siekiant nustatyti denatūruoto etilo alkoholio neteisėto disponavimo ar kontrabandos atvejus.

15. Pildant ataskaitą „Stebėsena“ būtina:

15.1. pildyti tik specialiai šiai ataskaitai sukurtą naujausią elektroninės „Excel“ formato lentelės versiją;

15.2. į ataskaitą korektiškai rašyti skaičius, nepaliekant tarpų tarp skaitmenų ir neįterpiant jokių papildomų simbolių;

15.3. įrašyti rodiklių reikšmes, atitinkančias nustatytus matavimo vienetus;

15.4. komentarus rašyti tik skiltyje „Pastabos“ arba po ataskaita esančioje pastabų lentelėje;

15.5. nekeisti eilučių ir darbalaukių pavadinimų bei kitaip nekeisti ataskaitos formos.

16. Prieš siunčiant ataskaitos „Stebėsena“ rinkmeną turi būti patikrinama, ar ataskaitos rinkmenos „klaidų lape“ nėra raudonų langelių, žyminčių klaidas. Siųsti ataskaitą galima tik ištaisius pažymėtas klaidas.

17. Siunčiant ataskaitą „Stebėsena“, rinkmena pavadinama savo institucijos santrumpa (VSAT, VMI, PD, FNTT ir t. t.).

 

_________________