LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ SUKĖLĖJŲ VALSTYBĖS REGISTRO ĮSTEIGIMO IR NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1999 m. rugsėjo 22 d. Nr. 1046

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 104-2363) 3 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2043), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti Užkrečiamųjų ligų sukėlėjų valstybės registrą.

2. Patvirtinti Užkrečiamųjų ligų sukėlėjų valstybės registro nuostatus (pridedama).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                       Rolandas Paksas

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                 Raimundas Alekna

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1046

 

UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ sukėlėjų VALSTYBĖS REGISTRO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos užkrečiamųjų ligų sukėlėjų valstybės registro (toliau vadinama – registras) paskirtį, objektus, registro tvarkymo įstaigas, jų teises ir pareigas, registro tvarkymą, reorganizavimą ir likvidavimą.

2. Registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti, naudoti ir teikti Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme bei šiuose nuostatuose nurodytus duomenis.

3. Registro objektas – užkrečiamųjų ligų sukėlėjai.

4. Registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais.

 

II. REGISTRĄ TVARKANČIOS ĮSTAIGOS

 

5. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga yra Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

6. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga, remdamasi Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu, metodiškai vadovauja registro tvarkymo įstaigai, koordinuoja ir kontroliuoja registro tvarkymą.

7. Registro tvarkymo įstaiga – Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Respublikinis užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras. Šį registrą pagal savo kompetenciją tvarko ir juridiniai bei fiziniai asmenys, akredituoti sveikatos priežiūrai, taip pat Valstybinė veterinarijos tarnyba, kuri registruoja bendrus gyvūnų ir žmonių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.

8. Registro tvarkymo įstaiga atlieka šias funkcijas:

8.1. registruoja užkrečiamųjų ligų sukėlėjus, kaupia, sistemina, atnaujina, tvarko registro duomenų bazę, laiko archyve registro duomenis;

8.2. užtikrina registro duomenų apsaugą;

8.3. teikia registro duomenų naudotojams informaciją apie registre kaupiamus duomenis šių nuostatų nustatyta tvarka;

8.4. garantuoja, kad į registrą nebūtų įrašyta klaidingų, nereikalingų arba neišsamių duomenų, kad registravimo duomenys atitiktų faktinius.

9. Registrą tvarkantys asmenys privalo saugoti duomenų paslaptį įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III. REGISTRO DUOMENŲ TEIKĖJAI

 

10. Registro duomenų teikėjai yra Lietuvos Respublikos miestų ir rajonų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos.

11. Registro duomenų teikėjai:

11.1. atsakingi už tai, kad duomenys apie registruojamus užkrečiamųjų ligų sukėlėjus būtų laiku, du kartus per mėnesį, pateikiami registro tvarkymo įstaigai, taip pat būtų teikiama informacija apie registro duomenų pakeitimus;

11.2. privalo garantuoti, kad teikiami duomenys būtų teisingi;

11.3. turi teisę nustatytąja tvarka susipažinti su registre saugomais jų pateiktais duomenimis;

11.4. susipažinę su registre saugomais jų pateiktais duomenimis, turi teisę reikalauti, kad būtų ištaisyti klaidingi arba papildyti neišsamūs duomenys ir pašalinti nereikalingi arba neteisėtai surinkti duomenys.

 

IV. REGISTRAVIMO DUOMENYS

 

12. Registro duomenų bazėje registruojamiems užkrečiamųjų ligų sukėlėjams suteikiamas registravimo eilės numeris ir raidė. Numeris ir raidė registre naudojami kaip identifikavimo kodai.

13. Registro duomenys apie užkrečiamųjų ligų sukėlėjus yra:

13.1. nustatyto užkrečiamosios ligos sukėlėjo eilės numeris (identifikavimo kodas);

13.2. užkrečiamosios ligos sukėlėjo pavadinimas ir kodas;

13.3. užkrečiamosios ligos sukėlėjo duomenys (gentis, rūšis, kai kuriais atvejais – serovariantas, fagotipas, kolicinotipas, biotipas, jautrumas antibiotikams, hospitalinis štamas);

13.4. šaltinis, iš kurio mikroorganizmas išskirtas (jeigu iš žmogaus – kūno vieta, diagnozė, lytis, amžiaus grupė);

13.5. užkrečiamosios ligos sukėlėjo nustatymo data;

13.6. laboratorija, kuri išskyrė užkrečiamosios ligos sukėlėją (miestas, rajonas).

14. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjų pavadinimai surandami pagal kodą Tarptautinėje Bergey mikroorganizmų taksonominėje klasifikacijoje.

15. Jeigu į registro duomenų bazę įrašyti duomenys dėl registro tvarkymo įstaigos kaltės neatitinka faktinių, ji privalo nedelsdama ištaisyti klaidą ir informuoti apie tai visus registro duomenų naudotojus, kuriems klaidingi duomenys buvo perduoti.

16. Registro centrinėje duomenų bazėje duomenys saugomi 3 metus.

17. Registro archyve duomenys saugomi neribotą laiką.

 

V. OBJEKTŲ REGISTRAVIMAS

 

18. Registruojant užkrečiamosios ligos sukėlėją, registro duomenų teikėjai pateikia registravimo dokumentus, kuriuose įrašyti 13 punkte nurodyti duomenys.

19. Duomenys į duomenų bazes įrašomi pasinaudojus užkrečiamosios ligos sukėlėjo registravimo dokumentais, kurių formas tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija. Registro duomenų teikėjas privalo užtikrinti, kad registrui teikiami duomenys atitiktų faktinius.

20. Užkrečiamosios ligos sukėlėjas laikomas įregistruotu, kai registro tvarkymo įstaiga priima sprendimą įregistruoti jį, suteikia jam identifikavimo kodą, įrašo duomenis į kompiuterinę registro duomenų bazę. Užkrečiamosios ligos sukėlėjas privalo būti įregistruotas per 10 darbo dienų nuo duomenų teikėjo pateiktų dokumentų gavimo.

21. Registro tvarkymo įstaiga du kartus per mėnesį iš registro duomenų teikėjų paštu gauna registravimo dokumentus.

22. Nustačius, kad registruoti pateiktuose dokumentuose buvo nurodyti klaidingi duomenys, registro tvarkymo įstaiga privalo nedelsdama informuoti apie tai registro duomenų teikėją ir pareikalauti tuojau pat ištaisyti klaidą. Ištaisius klaidą, apie tai privalomai informuojami visi registro duomenų naudotojai.

23. Registro duomenų teikėjams pareikalavus ištaisyti klaidingus arba papildyti neišsamius duomenis ir pašalinti nereikalingus arba neteisėtai surinktus duomenis, registro tvarkymo įstaiga privalo per 10 darbo dienų tai įvykdyti ir informuoti registro duomenų teikėjus bei naudotojus.

24. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjų registravimo dokumentai saugomi neribotą laiką Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Respublikinio užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro archyve.

 

VI. REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS

 

25. Registro duomenys yra vieši ir teikiami nemokamai valstybinių institucijų kompiuterių tinklu, kitais informacijos teikimo būdais:

25.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytoms valstybės valdžios ir valdymo institucijoms;

25.2. sveikatos priežiūros įstaigoms;

25.3. kitiems naudotojams.

26. Registro duomenų pateikimo forma derinama su registro duomenų naudotojais ir gali būti keičiama tik abipusiu registro tvarkymo įstaigos ir registro duomenų naudotojų susitarimu.

 

VII. REGISTRO DUOMENŲ APSAUGA

 

27. Registro duomenų apsauga numatoma techniniame projekte, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 952 „Dėl duomenų apsaugos valstybės ir vietos savivaldos informacinėse sistemose“ (Žin., 1997, Nr. 83-2075). Registro techninį projektą tvirtina Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos Informacijos ir informatikos departamento Valstybės registrų tarnyba.

28. Už registro duomenų apsaugą, patikimumą, tvarkymo teisėtumą atsako registro tvarkymo įstaiga.

29. Registro tvarkymo įstaigoje duomenys kaupiami ir apdorojami tam tikroje patalpoje, atitinkančioje higienos ir priešgaisrinės saugos reikalavimus. Registro kompiuterinė duomenų bazė turi programines apsaugos priemones, saugančias registrą nuo duomenų sunaikinimo, pakeitimo bei neteisėto naudojimo.

 

VIII. REGISTRO DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENĮ

 

30. Registro duomenys perduodami užsienio valstybių sveikatos priežiūros įstaigoms tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų bei Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

31. Registro duomenys gali būti teikiami tarptautiniams kompiuterių tinklams tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų bei Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

 

IX. REGISTRO FINANSAVIMAS

 

32. Registras finansuojamas iš Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Respublikiniam užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

 

X. REGISTRO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

33. Registras reorganizuojamas ir likviduojamas įstatymų ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

34. Registro duomenys perduodami valstybės archyvui, kitam registrui arba sunaikinami nustatytąja tvarka.

______________