LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIO BANKŲ FILIALŲ, VEIKIANČIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. gegužės 20 d. Nr. 85

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bankų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 54-1832) 61 straipsnio 8 dalimi ir 64 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Užsienio bankų filialų, veikiančių Lietuvos Respublikoje, priežiūros taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos banko valdybos 1998 m. lapkričio 12 d. nutarimą Nr. 199 „Dėl užsienio bankų dukterinių bankų bei filialų (skyrių), veikiančių Lietuvos Respublikoje, priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 103-2855);

2.2. Lietuvos banko valdybos 2000 m. gegužės 18 d. nutarimą Nr. 78 „Dėl Užsienio bankų dukterinių bankų bei filialų (skyrių), veikiančių Lietuvos Respublikoje, priežiūros taisyklių pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 44-1286).

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                              Reinoldijus Šarkinas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2004 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 85

 

UŽSIENIO BANKŲ FILIALŲ, VEIKIANČIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis dokumentas nustato užsienio bankų filialų priežiūros, išskyrus licencijavimą, ataskaitų teikimo visuomenei ir Lietuvos bankui tvarką.

2. Taisyklės skirtos įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 2000/12/EB „Dėl kredito įstaigų steigimosi ir veiklos“, 95/26/EB „Iš dalies pakeičiančią Direktyvas 77/780/EEB ir 89/646/EEB dėl kredito įstaigų, Direktyvas 73/239/EEB ir 92/49/EEB dėl ne gyvybės draudimo, Direktyvas 79/267/EEB ir 92/96/EEB dėl gyvybės draudimo, Direktyvą 93/22/EEB dėl investicinių bendrovių, Direktyvą 85/611/EEB dėl kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektų (KIAVPS), kad būtų gerinama riziką ribojanti priežiūra“ ir 89/117/EEC „Dėl kredito ir finansų įstaigų, kurių pagrindinės buveinės yra kitose valstybėse narėse, skyrių prievolių, susijusių su metinių atskaitomybės dokumentų skelbimu“ ir yra parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos bankų įstatymu (toliau – Bankų įstatymu), Lietuvos banko teisės aktais bei Bazelio komiteto rekomendacijomis dėl tarptautinių bankų tarpvalstybinių operacijų priežiūros.

 

II. UŽSIENIO BANKŲ, LICENCIJUOTŲ NE EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖSE NARĖSE, FILIALŲ PRIEŽIŪRA

 

3. Užsienio bankų, licencijuotų ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialai, veikiantys Lietuvos Respublikoje, prižiūrimi vadovaujantis Bankų įstatymo, Finansų įstaigų įstatymo, Lietuvos banko įstatymo ir Lietuvos banko teisės aktų nuostatomis, kurios taikomos prižiūrint bankus, turinčius Bankų įstatymo nustatyta tvarka išduotą licenciją, bei atsižvelgiant į sutartis, sudarytas su atitinkamos užsienio valstybės priežiūros institucija.

4. Užsienio bankų, licencijuotų ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialai privalo vykdyti Bankų įstatyme nustatytus bankų veiklos riziką ribojančius normatyvus.

5. Lietuvos bankas Bankų įstatyme nustatytais atvejais ir tvarka taiko užsienio bankų, licencijuotų ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialams minėtame įstatyme numatytas poveikio priemones. Apie taikomas poveikio priemones informuojamas užsienio bankas ir užsienio valstybės, kurios jurisdikcijai priklauso šis užsienio bankas, priežiūros institucija.

6. Lietuvos bankas Bankų įstatyme ir kituose Lietuvos banko teisės aktuose nustatyta tvarka inspektuoja (tikrina) užsienio bankų, licencijuotų ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialus. Užsienio valstybės, kuri nėra Europos Sąjungos valstybė narė, priežiūros institucija turi teisę tikrinti užsienio banko filialus Lietuvos Respublikoje, jei tarp jos ir Lietuvos banko sudarytoje sutartyje numatyta tokia teisė ir reglamentuota tikrinimo organizavimo tvarka.

 

III. EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖSE NARĖSE LICENCIJUOTŲ UŽSIENIO BANKŲ FILIALŲ PRIEŽIŪRA

 

7. Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų užsienio bankų filialai privalo vykdyti bankams nustatytą likvidumo normatyvą. Lietuvos bankas atsakingas už šio normatyvo vykdymo priežiūrą.

8. Lietuvos bankas stebi, kokia yra Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų užsienio bankų filialų indėlių koncentracija, analizuoja finansinius rodiklius, turto ir įsipareigojimų pokyčius, pajamas ir sąnaudas, filialų apskaitos procedūras ir vidaus kontrolės mechanizmus.

9. Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų užsienio bankų filialams poveikio priemonės taikomos Bankų įstatyme nustatytais atvejais ir tvarka.

10. Siekdamas įsitikinti Lietuvos bankui pateiktos informacijos apie Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų užsienio bankų filialų veiklą Lietuvos Respublikoje teisingumu, Lietuvos bankas Bankų įstatyme ir kituose Lietuvos banko teisės aktuose nustatyta tvarka tikrina šių taisyklių 8 punkte nurodytą informaciją, o Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos prašymu gali tikrinti ir kitą informaciją.

 

IV. UŽSIENIO BANKŲ, LICENCIJUOTŲ NE EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖSE NARĖSE, FILIALŲ ATASKAITŲ PATEIKIMO TVARKA

 

11. Užsienio banko, licencijuoto ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialas teikia Lietuvos bankui tokias pačias finansines ir priežiūrai skirtas ataskaitas ir tokia pačia tvarka kaip ir bankai, turintys Bankų įstatymo nustatyta tvarka išduotą licenciją.

12. Užsienio banko, licencijuoto ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialas turi viešai paskelbti Lietuvos banko valdybos 1996 m. spalio 24 d. nutarime Nr. 294 „Dėl bankų publikuojamų metinių finansinių ataskaitų“ nurodytas ataskaitas, aiškinamąjį raštą dėl minėtų ataskaitų straipsnių ir auditoriaus išvadą apie skelbiamas ataskaitas.

Užsienio banko, licencijuoto ne Europos Sąjungos valstybėse narėse, filialas Bankų įstatymo nustatyta tvarka privalo viešai paskelbti ir filialą įsteigusio banko metines finansines ir konsoliduotas ataskaitas bei auditoriaus išvadą apie tas ataskaitas.

13. Ne Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuoto užsienio banko filialas pateikia Lietuvos bankui filialą įsteigusio užsienio banko jungtinę (konsoliduotą) ir visos grupės metinę ataskaitą bei sudaro sąlygas tam, kad su minėta ataskaita galėtų susipažinti visi pageidaujantys asmenys.

 

V. EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖSE NARĖSE LICENCIJUOTŲ UŽSIENIO BANKŲ ATASKAITŲ PATEIKIMO TVARKA

 

14. Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuoto užsienio banko filialas nustatytais terminais turi pateikti Lietuvos bankui tokias finansines ir priežiūrai skirtas ataskaitas:

14.1. Balansinę ataskaitą (forma Nr. 6001);

14.2. Pelno (nuostolio) ataskaitą (forma Nr. 6002);

14.3. Banko turto ir įsipareigojimų struktūrą pagal terminus (forma Nr. 7003);

14.4. Specialiųjų atidėjimų abejotiniems aktyvams poreikio ataskaitą (forma Nr. 7010);

14.5. Informaciją apie didžiausius banke esančius indėlius (forma Nr. 7004).

15. Lietuvos banko teisės aktai gali nustatyti ir kitas ataskaitas, kurias privalo teikti Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų užsienio bankų filialai.

16. Metams pasibaigus, Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuoto užsienio banko filialas turi viešai paskelbti Lietuvos banko valdybos 1996 m. spalio 24 d. nutarimo Nr. 294 „Dėl bankų publikuojamų metinių finansinių ataskaitų“ 1.1 ir 1.2 punktuose nurodytas ataskaitas bei aiškinamąjį raštą dėl atskirų minėtų ataskaitų straipsnių. Kartu su minėtomis ataskaitomis turi būti paskelbta auditoriaus pareikšta nuomonė apie skelbiamos informacijos tikslumą ir atitikimą metinių finansinių ataskaitų duomenis.

Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuoto užsienio banko filialas Bankų įstatymo nustatyta tvarka privalo viešai paskelbti ir filialą įsteigusio banko metines finansines ir konsoliduotas ataskaitas bei auditoriaus išvadą apie tas ataskaitas.

17. Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuoto užsienio banko filialas pateikia Lietuvos bankui filialą įsteigusio užsienio banko jungtinę (konsoliduotą) ir visos grupės metinę ataskaitą bei sudaro sąlygas tam, kad su minėta ataskaita galėtų susipažinti visi pageidaujantys asmenys.

______________