LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PRIEMONIŲ ATSISKAITYMŲ BŪKLEI PAGERINTI

 

1992 m. gegužės 8 d. Nr. 339

Vilnius

 

Atsižvelgdama į tai, kad perėjus prie rinkos pakito kainų mastas, rublio zonoje buvo vykdoma kredito emisija, o Lietuvos bankui įšaldžius kreditų išdavimą sutriko piniginė - kreditinė apyvarta, labai padidėjo Lietuvos Respublikos ūkio subjektų tarpusavio įsiskolinimas, taip pat Rusijos įmonių įsiskolinimas Lietuvos įmonėms, ir siekdama išvengti gresiančio visiško Lietuvos Respublikos ūkio funkcijų sutrikimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Suteikti papildomą kreditą susidariusiam Lietuvos ūkio subjektų (išskyrus nuostolingas įmones) tarpusavio įsiskolinimui apmokėti, organizavus tarpusavio atsiskaitymų įskaitą. Lietuvos bankas turi nuolat informuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę apie įmonių tarpusavio įsiskolinimų apmokėjimą ir pradėti reikalingas konsultacijas su Rusijos, taip pat kitų NVS valstybių centriniais bankais.

2. Lietuvos bankas, remdamasis bankams pateiktais prekių, kitų materialinių vertybių, atliktų darbų bei suteiktų paslaugų, taip pat įmokų į valstybės biudžetą mokamaisiais dokumentais, turi organizuoti visų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų tarpusavio atsiskaitymų įskaitą pagal 1992 m. gegužės 12 d. būklę.

3. Nustatyti, kad:

3.1. kiekvienam Lietuvos Respublikos ūkio subjektui, dalyvaujančiam tarpusavio atsiskaitymų įskaitoje, banke atidaroma speciali įskaitos rezultatų sąskaita: šios sąskaitos pasyvo likučiai baigiamosiomis operacijomis įskaitomi į atitinkamo subjekto atsiskaitomąją sąskaitą, o jeigu ūkio subjekto banke atidarytą specialią įskaitos rezultatų sąskaitą sudaro aktyvo likučiai, jiems padengti kiekvienam ūkio subjektui suteikiamas banko kreditas. Šis kreditas suteikiamas imant 43,5 procento metinių palūkanų, kurios, išskyrus maržą, pervedamos valstybės vidaus skolai dengti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 30 d. nutarime Nr. 310 nustatyta tvarka;

3.2. Lietuvos Respublikos ūkio subjektai pretenzijas bankams dėl atliktų tarpusavio atsiskaitymų įskaitos gali pareikšti per 10 dienų nuo šios įskaitos sąskaitų išrašų bei kitų pateisinamųjų dokumentų pateikimo datos;

3.3. tarpusavio atsiskaitymams išduotas kreditas neturi viršyti Rusijos ir kitų NVS valstybių centrinių bankų nuo 1992 metų pradžios padidintų kredito išteklių lygio.

4. Atsižvelgiant į tai, kad NVS valstybių įmonės skolingos Lietuvos Respublikos valstybinėms bei valstybinėms akcinėms įmonėms daugiau kaip du kartus daugiau negu atitinkami Lietuvos ūkio subjektai skolingi NVS valstybių įmonėms, pavesti Lietuvos bankui kartu su Lietuvos žemės ūkio banku atlikti iki 1992 m. gegužės 18 d. NVS valstybių ir Lietuvos įmonių tarpusavio skolų (viršijančių 50 milijonų rublių) inventorizaciją ir parengti pasiūlymus dėl tarpvalstybinės atsiskaitymų įskaitos organizavimo.

Įpareigoti Ekonomikos ministeriją bei Prekybos ir materialinių išteklių ministeriją remiantis Lietuvos banko pateiktais pasiūlymais ir kita turima informaciją nedelsiant pradėti derybas su kompetentingomis Rusijos ir kitų NVS valstybių tarnybomis dėl tarpvalstybinių atsiskaitymų sutvarkymo.

Iki šie atsiskaitymai su Rusija ir kitomis NVS valstybėmis bus sureguliuoti, Lietuvos bankas ir Lietuvos žemės ūkio bankas turi pradedant 1992 m. gegužės 18 d. teikti nurodytosioms Lietuvos Respublikos valstybinėms ir valstybinėms akcinėms įmonėms (kurioms neapmokėta už eksportuojamą produkciją) papildomą kreditą, kurio dydis neturi viršyti 50 procentų Rusijos ir kitų NVS valstybių įmonių įsiskolinimo sumos 1992 m. gegužės 1 d. Už šį kreditą mokamos 20 procentų dydžio palūkanos.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS