STATISTIKOS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS GENERALINIO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS TURTO STATISTINIŲ ATASKAITŲ FORMŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. sausio 30 d. Nr. DĮ-36

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 12 straipsnio 2 dalies, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397; 2008, Nr. 36-1273) 15 straipsnio, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 17 d. nutarimo Nr. 1226 „Dėl valstybei ir savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitų rengimo ir teikimo“ (Žin., 2001, Nr. 89-3132; 2008, Nr. 59-2225) nuostatas:

1. Tvirtinu pridedamas metinio periodiškumo statistinių ataskaitų formas*:

1.1. Valstybės turto VT-01;

1.2. Savivaldybės turto VT-02.

2. Laikau netekusiu galios Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2008 m. balandžio 4 d. įsakymą Nr. DĮ-88 „Dėl valstybės ir savivaldybės turto statistinių ataskaitų formų patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 43-1622).

 

 

L. E. GENERALINIO DIREKTORIAUS PAREIGAS                         VILIJA LAPĖNIENĖ

 

_________________


VALSTYBĖS TURTO ATASKAITOS FORMA VT-01 METINĖ

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________


 

Valstybės turto metinės ataskaitos

VT-01

1 priedas

 

INFORMACIJA DĖL METINIO VALSTYBĖS TURTO STATISTINIO TYRIMO

(ataskaita VT-01 metinė)

 

STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299);

Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397; 2008, Nr. 36-1273) 15 straipsnis;

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 17 d. nutarimas Nr. 1226 „Dėl valstybei ir savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitų rengimo ir teikimo“ (Žin., 2001, Nr. 89-3132; 2008, Nr. 59-2225).

STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS

Tai – ištisinis tyrimas.

Ataskaitą pildo valstybės institucijos, įstaigos ir organizacijos (iš valstybės biudžeto išlaikomos įstaigos), valstybės įmonės, savivaldybių administracijos, kiti juridiniai asmenys, valdantys valstybės turtą patikėjimo teise.

Tiriamasis laikotarpis – kalendoriniai metai.

Tyrimo tikslas – parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Valstybės kontrolei viso valstybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitą.

STATISTINĖS INFORMACIJOS PASKELBIMO LAIKAS IR VIETA

Gruodžio mėn. – ataskaita „Valstybei nuosavybės teise priklausantis turtas“,

Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje www.stat.gov.lt.

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis:

„Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis:

„Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis:

„Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557):

„Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt.

Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt.

Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo 500 iki 1000 Lt.“

 

_________________


 

Valstybės turto metinės ataskaitos

VT-01

2 priedas

 

PAAIŠKINIMAI VALSTYBĖS TURTO METINEI ATASKAITAI VT-01 PILDYTI

 

1. Į Valstybės turto ataskaitą VT-01 metinę (toliau – ataskaita) turi būti įtrauktas visas iš valstybės biudžeto išlaikomų įstaigų, valstybės įmonių, valstybės pinigų fondų turtas ir įsipareigojimai, savivaldybių, kitų juridinių asmenų patikėjimo teise valdomas valstybei nuosavybės teise priklausantis turtas.

2. Valstybės įmonių ataskaitos 4000 eilutės 1 skilties ir 5000 eilutės 1 skilties suma bei 4000 eilutės 2 skilties ir 5000 eilutės 2 skilties suma turi būti lygi atitinkamo laikotarpio „Balanso“ eilutės „Turtas, iš viso“ sumai. Ataskaitos 5000 eilutės 3 ir 4 skiltys turi būti lygios „Balanso“ įsipareigojimų sumai („Dotacijos, subsidijos“, „Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai“). Nuosavas įmonės kapitalas („Nuosavas kapitalas“) į šią ataskaitą neįtraukiamas.

3. Biudžetinių įstaigų ataskaitose turi būti nurodomos visos sumos, įtrauktos į „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ aktyvo skyrius: „Ilgalaikis turtas“ atėmus nusidėvėjimą (amortizaciją), „Atsargos“, „Trumpalaikis materialusis turtas“, „Pinigai“, „Finansinis turtas“, „Gautinos sumos“, pasyvo skyrių „Mokėtinos sumos“. Be to, turi būti įskaitytas valstybės turtas ir įsipareigojimai, kurie nėra įtraukti į „Išlaidų sąmatų vykdymo balansą“, bet kuriuos valdo įstaiga ir kurie nėra įtraukti į jokio kito juridinio asmens balansą kaip turtas / įsipareigojimai (už skolas paimtas turtas, bešeimininkis, konfiskuotas, valstybės paveldėtas turtas, radiniai ir pan.). Valstybės turtas ir įsipareigojimai, kurie nėra įtraukti į įstaigos finansinę atskaitomybę, pateikiami atskiroje ataskaitoje, t. y. įstaigos, kurios turi tokio turto (įsipareigojimų), pateikia dvi ataskaitas. Nurašytas turtas ir įsipareigojimai ataskaitoje nerodomi.

4. Ilgalaikis materialusis ir nematerialusis turtas parodomas tik likutine turto verte, kuri apskaičiuojama iš turto įsigijimo vertės atėmus ilgalaikio turto nusidėvėjimą (amortizaciją). Turto, kurio nusidėvėjimas (amortizacija) neskaičiuojamas, įsigijimo ir likutinė vertė bus tokia pati.

5. Į ataskaitą turi būti įtrauktas įstaigos patikėjimo teise valdomas ir pagal panaudos sutartį kitiems juridiniams asmenims perduotas turtas.

6. Išsinuomotas, pagal panaudos sutartį disponuojamas, t. y. kitų juridinių asmenų, turtas neturi būti įskaitytas.

7. Finansinėje atskaitomybėje ar šioje ataskaitoje (audito metu ar kt.) nustačius klaidų ar netikslumų, prašome patikslinti ataskaitos statistinius duomenis, net jei nebuvo tikslinta atitinkamo laikotarpio finansinė atskaitomybė.

8. Savivaldybių administracijos į ataskaitą įrašo savivaldybės (visų iš savivaldybės biudžeto išlaikomų įstaigų) patikėjimo teise valdomą valstybės turtą.

9. Ilgalaikis materialusis turtas – turtas, kuris naudingai eksploatuojamas ilgiau nei vienus metus, o jo įsigijimo vertė ne mažesnė už Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą vertę.

10. Gyvenamieji pastatai (būstas) – pastatai, kurių bent pusė naudingojo ploto yra naudojama žmonėms apgyvendinti. Jeigu žmonėms apgyvendinti naudojama mažiau nei pusė naudingojo ploto, toks pastatas priskiriamas negyvenamiesiems pastatams. Bendrabučių pastatai, įskaitant senyvo amžiaus žmonių, studentų, vaikų ir kitų socialinių grupių buveines, priskiriami prie gyvenamųjų pastatų.

11. Negyvenamieji pastatai – gamybiniai, administraciniai, švietimo įstaigų, sveikatos apsaugos, kultūros ir sporto įstaigų (muziejų, bibliotekų, viešųjų pramoginių renginių, archyvų pastatai, sporto salės) bei pastatai, skirti kitoms komercinėms ir nekomercinėms reikmėms.

12. Kiti pastatai – viešbučių ir kiti trumpalaikio apgyvendinimo pastatai, prekybos, transporto ir ryšių pastatai, garažai, šiltnamiai, katilinės, kiti ūkiniai pastatai, kalėjimai, viešieji tualetai, autobusų stotelės, kapinių pastatai ir kt.

13. Inžineriniai statiniai – kas sukuriama statybos darbais, naudojant statybos gaminius ir yra tvirtai sujungta su žeme.

14. Hidrotechniniai statiniai – užtvankos, kanalai, vandens nuleistuvai, krantų stiprinimo ir krantų apsaugos įrenginiai, drėkinimo sistemos, drenažo, prieplaukų įrenginiai ir pan.

15. Automobilių keliai – kartu nurodoma ir jų priklausinių (šaligatvių, apšvietimo ir eismo reguliavimo įrenginių, želdinių ir kt.) vertė.

16. Kiti keliai – skridimo aikščių kilimo ir tūpimo takai, kietos dangos stovėjimo aikštės, privažiavimo keliai, požeminės pėsčiųjų perėjos, pėsčiųjų takai, dviračių takai ir kt., jų priklausiniai (apšvietimo ir eismo reguliavimo įrenginiai, želdiniai ir kt.).

17. Sporto ir poilsio statiniai – atvirosios sporto aikštelės, atrakcionų ir laisvalaikio praleidimo parkai ir kiti atvirieji įrenginiai, viešieji sodai ir parkai, zoologijos ir botanikos sodai, paplūdimių įranga ir įranga, paprastai naudojama vandens sporto šakose.

18. Vamzdynai, ryšių ir elektros linijos – naftos produktų, dujų, cheminių ar kitokių produktų transportavimo vamzdynai, siurbimo stotys; vandentiekiai, karšto vandens, garo ir suslėgto oro vamzdynai, šuliniai, fontanai ir hidrantai, vandens bokštai, kanalizacijos tinklai ir įrenginiai, nuotekų apdorojimo įrenginiai; ryšių linijos, radijo ir televizijos ar kabeliniai tinklai, radijo ryšių retransliavimo bokštai ir infrastruktūra; elektros energijos perdavimo linijos ir pagalbiniai įrenginiai.

19. Kiti statiniai – kompleksiniai pramonės centrų statiniai, sąvartynų, karjerų eksploatavimo, kariniai inžineriniai statiniai (fortai, betoninės slėptuvės, bunkeriai, poligonai ir kt.) ir kt.

20. Šilumos mašinos ir įrenginiai – katilinių įrenginiai, garo katilai su pagalbine katilinės įranga ir kt.

21. Kitos jėgos mašinos ir įrenginiai – turbinų įrenginiai, elektros varikliai, dyzeliniai generatoriai, elektros agregatai ir kilnojamosios elektros stotys, vidaus degimo varikliai, atominės elektrinės jėgos įrenginiai, traktoriai, akumuliatoriai ir kt.

22. Darbo mašinos ir įrenginiai – metalo pjovimo, kalvystės presavimo įrenginiai, siurbliai, liejimo gamybos, kompresorinės, dujų valymo, ventiliacinės, pakėlimo ir transportavimo, pakrovimo ir iškrovimo, žemės ir karjerų darbų, hidromechanizacijos mašinos ir įrenginiai, įvairios pramonės, transporto, laivyno, ryšių, žemės ūkio, prekybos, viešojo maitinimo technologijos mašinos ir įrenginiai.

23. Kitos mašinos ir įrenginiai – komunalinio ūkio mašinos ir įrenginiai, sporto įrenginiai, specializuoti teatrų įrenginiai, įstaigos įranga, buhalterinė ir skaičiavimo įranga, radijo, televizijos ir ryšių įranga bei aparatūra, kompiuterinė technika ir įranga, taip pat darbo įrankiai, medicinos, tikslieji ir optikos prietaisai, laikrodžiai, muzikos instrumentai, buitiniai šaldytuvai, baldai, minkštasis inventorius ir kitas gamybinis ir ūkinis inventorius.

24. Darbiniai ir produktyvieji gyvuliai ir kiti gyvūnai – gyvuliai, laikomi dėl produktų, kuriuos jie duoda kasmet. Tai apima veisiamąsias rūšis (įskaitant žuvis ir naminius paukščius, bičių šeimas), melžiamus ir darbinius gyvulius, avis ir kitus gyvulius, auginamus vilnos gamybai, bei gyvulius, naudojamus transportui, lenktyniavimui ir pramogoms, zoologijos sodų gyvūnus. Šiai grupei priskirtini tarnybiniai šunys.

25. Vaismedžiai ir kiti daugiamečiai sodiniai – medžiai ir krūmai, auginami dėl kasmetinio derliaus, įskaitant ir auginamus dėl vaisių, riešutų, sulčių, sakų, žievės, lapų ir kt.

26. Nebaigta statyba – finansinių metų pabaigoje neužbaigto statyti ilgalaikio turto vertė.

27. Antikvariniai ir kiti meno kūriniai – paveikslai, skulptūros ir kt., pripažįstami kaip antikvariniai bei meno darbai.

28. Kitos vertybės – taurieji metalai ir brangakmeniai, kurie nėra naudojami tolesnėje gamyboje, brangenybių kolekcijos, turinčios ypatingą vertę ir susidedančios iš tauriųjų metalų ir brangakmenių, ir kt.

29. Ilgalaikis nematerialusis turtas – materialios substancijos neturintis turtas, kuriuo įmonė (įstaiga) naudojasi ilgiau nei vienus metus (įgytos licencijos, patentai, prekių ženklai, atliktų tyrinėjimų ir plėtros darbų savikaina). Šiai grupei priskirtina nauja informacija, specialiosios žinios ir kt., kurių vartojimą riboja autorių teisių institucijos arba jų įgaliotos įstaigos.

30. Kompiuterinė programinė įranga – programos, programų aprašymai ir pagalbinės medžiagos sisteminei ir vartotojo įrangai. Priskiriama įsigyta programinė įranga bei išlaidos, susijusios su kompiuterinių duomenų, skirtų vartoti ilgiau kaip vienus metus, įsigijimu, sudarymu ar išplėtimu.

31. Pramogų, literatūros ir meno kūriniai – kino filmų, garso įrašų originalai, rankraščiai, vaidybos kūriniai, radijo ir televizijos programos, muzikinių ir sporto renginių įrašai, literatūros kūriniai.

32. Pinigai kasoje – banknotai ir monetos, esančios apyvartoje, naudojami mokėjimams (pinigai ne bankuose).

33. Pinigai bankų sąskaitose – visų rūšių sąskaitose esantys pinigai (įskaitant pavedimų lėšas, deponuotas sumas, depozitus, kelionių čekius, mokėjimų korteles). Turi būti įskaitytas ir valstybės biudžeto lėšų likutis.

34. Vertybiniai popieriai, išskyrus akcijas – skolos vertybiniai popieriai, obligacijos, vekseliai, kurie įgyjami pajamoms uždirbti.

35. Paskolos – trumpalaikės ir ilgalaikės tiesiogiai ir per brokerį gautos ir suteiktos paskolos, įskaitant įsipareigojimus pagal lizingo (finansinės nuomos) sutartis. Visas biudžetinėms įstaigoms valstybės vardu ir su valstybės garantija suteiktas paskolas ataskaitoje parodo tik Lietuvos Respublikos finansų ministerija, kitos biudžetinės įstaigos tokių paskolų nerodo.

36. Įsigijus turto lizingo (finansinės nuomos) būdu, paskolų eilutėje (įsipareigojimai) nurodoma likusi išmokėti turto vertės dalis. Nesumokėtos palūkanos už praėjusius laikotarpius nurodomos 5650 eil. „Palūkanos už paskolas“ įsipareigojimų skiltyse. Ataskaitos III skyriuje parodoma turto, kurio lizingo sutarties laikas nepasibaigė, likutinė vertė.

37. Kredito įstaigos – įmonės ar įstaigos, kurios verčiasi indėlių ir kitų grąžintinų lėšų priėmimu bei piniginių paskolų teikimu (bankai, kredito unijos).

38. Kitos finansų įmonės – įmonės, kurios vykdo finansinio tarpininkavimo, draudimo arba pagalbinę finansinio tarpininkavimo veiklą.

39. Nefinansų įmonės – valstybės ir savivaldybių įmonės, visų tipų akcinės ir žemės ūkio bendrovės, užsiimančios gamyba ir nefinansinių paslaugų teikimu.

40. Nerezidentai – užsienio juridiniai asmenys.

41. Kitos gautinos / mokėtinos sumos (5610–5660 eil.):

41.1. Valstybės įmonės 1 ir 2 skiltyse įrašo iš trečiųjų asmenų gautinas sumas, išankstinius mokėjimus ir nebaigtas vykdyti sutartis. 3 ir 4 skiltyse nurodomos tretiesiems asmenims mokėtinos sumos, avansu gautos sumos.

41.2. Biudžetinės įstaigos 1 ir 2 skiltyse surašo visas (išskyrus nurodytas kitose II skyriaus „Finansinis turtas ir įsipareigojimai“ eilutėse) gautinas sumas, įrašytas „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ aktyvo skyriuje „Gautinos sumos“, bei kitas į balansą neįtrauktas gautinas sumas (ministerijų valdomų valstybės pinigų fondų gautinas lėšas, kurios nėra įskaitytos į ministerijų balansus, gautinas sumas į valstybės biudžetą, gautinas sumas, susijusias su valstybės skola). Į gautinas sumas neįtraukiamos biudžetinių įstaigų į biudžetą pervestos ir ataskaitiniais metais iš biudžeto negrąžintos įmokos pagal specialiąsias programas.

41.3. Biudžetinės įstaigos 3 ir 4 skiltyse surašo visas (išskyrus nurodytas kitose II skyriaus „Finansinis turtas ir įsipareigojimai“ eilutėse) mokėtinas sumas, įtrauktas į „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ pasyvo skyrių „Mokėtinos sumos“ ir įsipareigojimus, kuriuos administruoja įstaiga, bet kurie nėra įtraukti į įstaigos „Išlaidų sąmatų vykdymo balansą“ (ministerijų valdomų valstybės pinigų fondų įsipareigojimus, tiesioginės valstybės skolos dalį (išskyrus paskolas ir vertybinius popierius, kurie turi būti parodyti atitinkamose ataskaitos eilutėse). Į mokėtinas sumas turi būti įtraukti ir atsiskaitymai su deponentais, atsiskaitymai už depozitines sumas, pavedimų lėšas.

42. Prekybos skolos ir avansai – skolos, susijusios su prekių ir paslaugų pardavimu ar pirkimu. Prekybos skolos atsiranda nesumokėjus tiekėjams už įsigytas medžiagas, žaliavas, komplektuojamuosius gaminius, perparduoti skirtas prekes, paslaugas (pavyzdžiui, už komunalines paslaugas, remontą, nuomą ir pan.). Avansai – tai išankstiniai mokėjimai tiekėjams.

43. Namų ūkiai (gyventojai) – darbuotojų ar kitų fizinių asmenų skola (turtas) įmonei (įstaigai) ar įmonės (įstaigos) skola darbuotojams ir kitiems fiziniams asmenims (įsipareigojimai). Pavyzdžiui, fizinio asmens įsiskolinimas už bendrabutį, avansu sumokėtas darbo užmokestis (turtas), darbuotojams neišmokėtas darbo užmokestis, neišmokėtos stipendijos studentams (įsipareigojimai), įsipareigojimai globotiniams ir kt.

 

_________________


SAVIVALDYBĖS TURTO ATASKAITOS FORMA VT-02 METINĖ

 

 

 

 

 

 

 

_________________


Savivaldybės turto metinės ataskaitos

VT-02

1 priedas

 

INFORMACIJA DĖL METINIO SAVIVALDYBĖS TURTO STATISTINIO TYRIMO

(ataskaita VT-02 metinė)

 

STATISTINIO TYRIMO TEISINIS PAGRINDAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299);

Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412, 2006, Nr. 87-3397; 2008, Nr. 36-1273) 15 straipsnis;

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 17 d. nutarimas Nr. 1226 „Dėl valstybei ir savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitų rengimo ir teikimo“ (Žin., 2001, Nr. 89-3132; 2008, Nr. 59-2225).

STATISTINIO TYRIMO RŪŠIS, APIMTIS IR TIKSLAS

Tai – ištisinis tyrimas.

Viso savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitą rengia ir pateikia savivaldybės administracija.

Tiriamasis laikotarpis – kalendoriniai metai.

Tyrimo tikslas – Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 15 straipsnio nuostatų įgyvendinimas.

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO PAREIGA

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 14 straipsnio 2 dalis:

„Juridiniai asmenys privalo neatlygintinai teikti statistinius duomenis Oficialiosios statistikos darbų programai įgyvendinti.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ KONFIDENCIALUMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 15 straipsnio 2 dalis:

„Oficialiosios statistikos duomenys, jeigu pagal juos tiesiogiai ar netiesiogiai galima identifikuoti respondentą, apie kurį ar kurio veiklos rezultatus buvo surinkti pirminiai statistiniai duomenys, yra konfidencialūs ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.“

STATISTINIŲ DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS PAŽEIDIMAS

Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo 17 straipsnis:

„Fiziniai asmenys, įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai ir kiti atsakingi už oficialiosios statistikos duomenų rengimą ir teikimą asmenys, pažeidę šio įstatymo ir kitų su statistika susijusių teisės aktų reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.“

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1732 straipsnis (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2000, Nr. 54-1557):

„Statistinių duomenų nepateikimas nustatyta tvarka oficialiąją statistiką tvarkančioms institucijoms ir įstaigoms arba melagingų statistinių duomenų joms pateikimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt.

Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, užtraukia baudą nuo 3000 iki 6000 Lt.

Dokumentų, patvirtinančių pateiktus statistinius duomenis, nepateikimas oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojams arba šių dokumentų nuslėpimas, taip pat minėtų valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą pareigūnams nuo

500 iki 1000 Lt.“

 

_________________


Savivaldybės turto metinės ataskaitos

VT-02

2 priedas

 

PAAIŠKINIMAI SAVIVALDYBĖS TURTO METINEI ATASKAITAI VT-02 PILDYTI

 

1. Savivaldybės turto ataskaitą VT-02 metinę (toliau – ataskaita) rengia savivaldybės administracija. Į ataskaitą turi būti įtrauktas visas savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas ir įsipareigojimai, t. y. savivaldos institucijų, savivaldybės įmonių, įstaigų ir organizacijų valdomas savivaldybės turtas ir įsipareigojimai, kitiems juridiniams asmenims patikėjimo teise perduotas savivaldybės turtas.

2. Savivaldybės įmonių ataskaitos 4000 eilutės 1 skilties ir 5000 eilutės 1 skilties suma bei 4000 eilutės 2 skilties ir 5000 eilutės 2 skilties suma turi būti lygi atitinkamo laikotarpio „Balanso“ eilutės „Turtas, iš viso“ sumai. Ataskaitos 5000 eilutės 3 ir 4 skiltys turi būti lygios „Balanso“ įsipareigojimų sumai („Dotacijos, subsidijos“, „Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai“). Nuosavas įmonės kapitalas („Nuosavas kapitalas“) į šią ataskaitą neįtraukiamas.

3. Biudžetinių įstaigų ataskaitose turi būti nurodomos visos sumos, įtrauktos į „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ aktyvo skyrius: „Ilgalaikis turtas“ atėmus nusidėvėjimą (amortizaciją), „Atsargos“, „Trumpalaikis materialusis turtas“, „Pinigai“, „Finansinis turtas“, „Gautinos sumos“, pasyvo skyrių „Mokėtinos sumos“. Be to, turi būti įskaitytas savivaldybės turtas ir įsipareigojimai, kurie nėra įtraukti į „Išlaidų sąmatų vykdymo balansą“, bet kuriuos valdo įstaiga ir kurie nėra įtraukti į jokio kito juridinio asmens balansą kaip turtas / įsipareigojimai (bešeimininkis, savivaldybės paveldėtas turtas ir pan.). Nurašytas turtas ir įsipareigojimai ataskaitoje nerodomi. Visas įstaigos valdomas savivaldybės turtas turi būti įrašytas į ataskaitos I arba II skyrių, neatsižvelgiant į tai, ar šis turtas yra įtrauktas į „Išlaidų sąmatų vykdymo balansą“, ar jo apskaita tvarkoma atskirai.

4. Ilgalaikis materialusis ir nematerialusis turtas parodomas tik likutine turto verte, kuri apskaičiuojama iš turto įsigijimo vertės atėmus ilgalaikio turto nusidėvėjimą (amortizaciją). Turto, kurio nusidėvėjimas (amortizacija) neskaičiuojamas, įsigijimo ir likutinė vertė bus tokia pati.

5. Į ataskaitą turi būti įtrauktas įstaigos patikėjimo teise valdomas ir pagal panaudos sutartį kitiems juridiniams asmenims perduotas turtas.

6. Išsinuomotas, pagal panaudos sutartį disponuojamas, t. y. kitų juridinių asmenų, turtas neturi būti įskaitytas.

7. Finansinėje atskaitomybėje ar šioje ataskaitoje (audito metu ar kt.) nustačius klaidų ar netikslumų, prašome patikslinti ataskaitos statistinius duomenis, net jei nebuvo tikslinta atitinkamo laikotarpio finansinė atskaitomybė.

8. Ilgalaikis materialusis turtas – turtas, kuris naudingai eksploatuojamas ilgiau nei vienus metus, o jo įsigijimo vertė ne mažesnė už Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą vertę.

9. Gyvenamieji pastatai (būstas) – pastatai, kurių bent pusė naudingojo ploto yra naudojama žmonėms apgyvendinti. Jeigu žmonėms apgyvendinti naudojama mažiau nei pusė naudingojo ploto, toks pastatas priskiriamas negyvenamiesiems pastatams. Bendrabučių pastatai, įskaitant senyvo amžiaus žmonių, studentų, vaikų ir kitų socialinių grupių buveines, priskiriami prie gyvenamųjų pastatų.

10. Negyvenamieji pastatai – gamybiniai, administraciniai, švietimo įstaigų, sveikatos apsaugos, kultūros ir sporto įstaigų (muziejų, bibliotekų, viešųjų pramoginių renginių, archyvų pastatai, sporto salės) bei pastatai, skirti kitoms komercinėms ir nekomercinėms reikmėms.

11. Kiti pastatai – viešbučių ir kiti trumpalaikio apgyvendinimo pastatai, prekybos, transporto ir ryšių pastatai, garažai, šiltnamiai, katilinės, kiti ūkiniai pastatai, kalėjimai, viešieji tualetai, autobusų stotelės, kapinių pastatai ir kt.

12. Inžineriniai statiniai – kas sukuriama statybos darbais, naudojant statybos gaminius ir yra tvirtai sujungta su žeme.

13. Hidrotechniniai statiniai – užtvankos, kanalai, vandens nuleistuvai, krantų stiprinimo ir krantų apsaugos įrenginiai, drėkinimo sistemos, drenažo, prieplaukų įrenginiai ir pan.

14. Automobilių keliai – kartu nurodoma ir jų priklausinių (šaligatvių, apšvietimo ir eismo reguliavimo įrenginių, želdinių ir kt.) vertė.

15. Kiti keliai – skridimo aikščių kilimo ir tūpimo takai, kietos dangos stovėjimo aikštės, privažiavimo keliai, požeminės pėsčiųjų perėjos, pėsčiųjų takai, dviračių takai ir kt., jų priklausiniai (apšvietimo ir eismo reguliavimo įrenginiai, želdiniai ir kt.).

16. Sporto ir poilsio statiniai – atvirosios sporto aikštelės, atrakcionų ir laisvalaikio praleidimo parkai ir kiti atvirieji įrenginiai, viešieji sodai ir parkai, zoologijos ir botanikos sodai, paplūdimių įranga ir įranga, paprastai naudojama vandens sporto šakose.

17. Vamzdynai, ryšių ir elektros linijos – naftos produktų, dujų, cheminių ar kitokių produktų transportavimo vamzdynai, siurbimo stotys; vandentiekiai, karšto vandens, garo ir suslėgto oro vamzdynai, šuliniai, fontanai ir hidrantai, vandens bokštai, kanalizacijos tinklai ir įrenginiai, nuotekų apdorojimo įrenginiai; ryšių linijos, radijo ir televizijos ar kabeliniai tinklai, radijo ryšių retransliavimo bokštai ir infrastruktūra; elektros energijos perdavimo linijos ir pagalbiniai įrenginiai.

18. Kiti statiniai – kompleksiniai pramonės centrų statiniai, sąvartynų, karjerų eksploatavimo, kariniai inžineriniai statiniai (fortai, betoninės slėptuvės, bunkeriai, poligonai ir kt.) ir kt.

19. Šilumos mašinos ir įrenginiai – katilinių įrenginiai, garo katilai su pagalbine katilinės įranga ir kt.

20. Kitos jėgos mašinos ir įrenginiai – turbinų įrenginiai, elektros varikliai, dyzeliniai generatoriai, elektros agregatai ir kilnojamosios elektros stotys, vidaus degimo varikliai, atominės elektrinės jėgos įrenginiai, traktoriai, akumuliatoriai ir kt.

21. Darbo mašinos ir įrenginiai – metalo pjovimo, kalvystės presavimo įrenginiai, siurbliai, liejimo gamybos, kompresorinės, dujų valymo, ventiliacinės, pakėlimo ir transportavimo, pakrovimo ir iškrovimo, žemės ir karjerų darbų, hidromechanizacijos mašinos ir įrenginiai, įvairios pramonės, transporto, laivyno, ryšių, žemės ūkio, prekybos, viešojo maitinimo technologijos mašinos ir įrenginiai.

22. Kitos mašinos ir įrenginiai – komunalinio ūkio mašinos ir įrenginiai, sporto įrenginiai, specializuoti teatrų įrenginiai, įstaigos įranga, buhalterinė ir skaičiavimo įranga, radijo, televizijos ir ryšių įranga bei aparatūra, kompiuterinė technika ir įranga, taip pat darbo įrankiai, medicinos, tikslieji ir optikos prietaisai, laikrodžiai, muzikos instrumentai, buitiniai šaldytuvai, baldai, minkštasis inventorius ir kitas gamybinis ir ūkinis inventorius.

23. Darbiniai ir produktyvieji gyvuliai ir kiti gyvūnai – gyvuliai, laikomi dėl produktų, kuriuos jie duoda kasmet. Tai apima veisiamąsias rūšis (įskaitant žuvis ir naminius paukščius, bičių šeimas), melžiamus ir darbinius gyvulius, avis ir kitus gyvulius, auginamus vilnos gamybai, bei gyvulius, naudojamus transportui, lenktyniavimui ir pramogoms, zoologijos sodų gyvūnus. Šiai grupei priskirtini tarnybiniai šunys.

24. Vaismedžiai ir kiti daugiamečiai sodiniai – medžiai ir krūmai, auginami dėl kasmetinio derliaus, įskaitant ir auginamus dėl vaisių, riešutų, sulčių, sakų, žievės, lapų ir kt.

25. Nebaigta statyba – finansinių metų pabaigoje neužbaigto statyti ilgalaikio turto vertė.

26. Antikvariniai ir kiti meno kūriniai – paveikslai, skulptūros ir kt., pripažįstami kaip antikvariniai bei meno darbai.

27. Kitos vertybės – taurieji metalai ir brangakmeniai, kurie nėra naudojami tolesnėje gamyboje, brangenybių kolekcijos, turinčios ypatingą vertę ir susidedančios iš tauriųjų metalų ir brangakmenių, ir kt.

28. Ilgalaikis nematerialusis turtas – materialios substancijos neturintis turtas, kuriuo įmonė (įstaiga) naudojasi ilgiau nei vienus metus (įgytos licencijos, patentai, prekių ženklai, atliktų tyrinėjimų ir plėtros darbų savikaina). Šiai grupei priskirtina nauja informacija, specialiosios žinios ir kt., kurių vartojimą riboja autorių teisių institucijos arba jų įgaliotos įstaigos.

29. Kompiuterinė programinė įranga – programos, programų aprašymai ir pagalbinės medžiagos sisteminei ir vartotojo įrangai. Priskiriama įsigyta programinė įranga bei išlaidos, susijusios su kompiuterinių duomenų, skirtų vartoti ilgiau kaip vienus metus, įsigijimu, sudarymu ar išplėtimu.

30. Pramogų, literatūros ir meno kūriniai – kino filmų, garso įrašų originalai, rankraščiai, vaidybos kūriniai, radijo ir televizijos programos, muzikinių ir sporto renginių įrašai, literatūros kūriniai.

31. Pinigai kasoje – banknotai ir monetos, esančios apyvartoje, naudojami mokėjimams (pinigai ne bankuose).

32. Pinigai bankų sąskaitose – visų rūšių sąskaitose esantys pinigai (įskaitant pavedimų lėšas, deponuotas sumas, depozitus, kelionių čekius, mokėjimų korteles). Turi būti įskaitytas ir savivaldybės biudžeto lėšų likutis.

33. Vertybiniai popieriai, išskyrus akcijas – skolos vertybiniai popieriai, obligacijos, vekseliai, kurie įgyjami pajamoms uždirbti.

34. Paskolos – trumpalaikės ir ilgalaikės tiesiogiai ir per brokerį gautos ir suteiktos paskolos, įskaitant įsipareigojimus pagal lizingo (finansinės nuomos) sutartis. Savivaldybės garantuotos paskolos (kitų juridinių asmenų gautos paskolos su savivaldybės garantija) ataskaitoje nerodomos.

35. Įsigijus turto lizingo (finansinės nuomos) būdu, paskolų eilutėje (įsipareigojimai) nurodoma likusi išmokėti turto vertės dalis. Nesumokėtos palūkanos už praėjusius laikotarpius nurodomos 5650 eil. „Palūkanos už paskolas“ įsipareigojimų skiltyse. Ataskaitos III skyriuje parodoma turto, kurio lizingo sutarties laikas nepasibaigė, likutinė vertė.

36. Kredito įstaigos – įmonės ar įstaigos, kurios verčiasi indėlių ir kitų grąžintinų lėšų priėmimu bei piniginių paskolų teikimu (bankai, kredito unijos).

37. Kitos finansų įmonės – įmonės, kurios vykdo finansinio tarpininkavimo, draudimo arba pagalbinę finansinio tarpininkavimo veiklą.

38. Nefinansų įmonės – valstybės ir savivaldybių įmonės, visų tipų akcinės ir žemės ūkio bendrovės, užsiimančios gamyba ir nefinansinių paslaugų teikimu.

39. Nerezidentai – užsienio juridiniai asmenys.

40. Kitos gautinos / mokėtinos sumos (5610–5660 eil.):

40.1. Savivaldybės įmonės 1 ir 2 skiltyse įrašo iš trečiųjų asmenų gautinas sumas, išankstinius mokėjimus ir nebaigtas vykdyti sutartis. 3 ir 4 skiltyse nurodomos tretiesiems asmenims mokėtinos sumos, avansu gautos sumos.

40.2. Biudžetinės įstaigos 1 ir 2 skiltyse surašo visas (išskyrus nurodytas kitose II skyriaus „Finansinis turtas ir įsipareigojimai“ eilutėse) gautinas sumas, įrašytas „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ aktyvo skyriuje „Gautinos sumos“, bei kitas į balansą neįtrauktas gautinas sumas (gautinas sumas į savivaldybės biudžetą, savivaldybės pinigų fondų gautinas sumas ir pan.). Į gautinas sumas neįtraukiamos biudžetinių įstaigų į biudžetą pervestos ir ataskaitiniais metais iš biudžeto negrąžintos įmokos pagal specialiąsias programas.

40.3. Biudžetinės įstaigos 3 ir 4 skiltyse surašo visas (išskyrus nurodytas kitose II skyriaus „Finansinis turtas ir įsipareigojimai“ eilutėse) mokėtinas sumas, įtrauktas į „Išlaidų sąmatų vykdymo balanso“ pasyvo skyrių „Mokėtinos sumos“ ir įsipareigojimus, kuriuos administruoja įstaiga, bet kurie nėra įtraukti į įstaigos „Išlaidų sąmatų vykdymo balansą“ (savivaldybės pinigų fondų mokėtinas sumas ir pan.). Į mokėtinas sumas turi būti įtraukti ir atsiskaitymai su deponentais, atsiskaitymai už depozitines sumas, pavedimų lėšas.

41. Prekybos skolos ir avansai – skolos, susijusios su prekių ir paslaugų pardavimu ar pirkimu. Prekybos skolos atsiranda nesumokėjus tiekėjams už įsigytas medžiagas, žaliavas, komplektuojamuosius gaminius, perparduoti skirtas prekes, paslaugas (pavyzdžiui, už komunalines paslaugas, remontą, nuomą ir pan.). Avansai – tai išankstiniai mokėjimai tiekėjams.

42. Namų ūkiai (gyventojai) – darbuotojų ar kitų fizinių asmenų skola (turtas) įmonei (įstaigai) ar įmonės (įstaigos) skola darbuotojams ir kitiems fiziniams asmenims (įsipareigojimai). Pavyzdžiui, fizinio asmens įsiskolinimas už bendrabutį (turtas), darbuotojams neišmokėtas darbo užmokestis (įsipareigojimai), įsipareigojimai globotiniams ir kt.

 

_________________

 



* Su patvirtintomis formomis galima susipažinti „Valstybės žinių“ interneto tinklalapyje adresu www.valstybes-zinios.lt.