LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS,

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL UŽDARŲJŲ BIUDŽETINIŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ VEIKLOS KONTROLĖS, VALSTYBINIO MEDICININIO AUDITO BEI VALSTYBINĖS PASLAUGŲ KONTROLĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE, KURIŲ STEIGĖJAI YRA KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA IR VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA, TVARKOS

 

1999 m. lapkričio 23 d. Nr. 507/637/1313

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 66-1572; 1998, Nr. 109-2995) 25 straipsnio 5 dalimi, 52 straipsnio 2 dalimi ir 60 straipsniu bei vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. balandžio 27 d. nutarimo Nr. 468 „Dėl įgaliojimų Sveikatos apsaugos ministerijai suteikimo“ (Žin., 1999, Nr. 38-1161, Nr. 57-1859) 2 punkto pavedimą,

Tvirtiname Uždarųjų biudžetinių sveikatos priežiūros įstaigų veiklos kontrolės, valstybinio medicininio audito bei valstybinės paslaugų kontrolės sveikatos priežiūros įstaigose, kurių steigėjai yra Krašto apsaugos ministerija ir Vidaus reikalų ministerija, tvarką.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                 RAIMUNDAS ALEKNA

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                                 ČESLOVAS BLAŽYS

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                               ČESLOVAS STANKEVIČIUS

 


PATVIRTINTA

sveikatos apsaugos ministro,

vidaus reikalų ministro ir

krašto apsaugos ministro

1999 m. lapkričio 23 d. įsakymu

Nr. 507/637/1313

 

UŽDARŲJŲ BIUDŽETINIŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ VEIKLOS KONTROLĖS, VALSTYBINIO MEDICININIO AUDITO BEI VALSTYBINĖS PASLAUGŲ KONTROLĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE, KURIŲ STEIGĖJAI YRA KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA IR VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA, TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka nustato uždarųjų biudžetinių sveikatos priežiūros įstaigų veiklos kontrolės, valstybinio medicininio audito bei valstybinės paslaugų kontrolės (toliau – valstybinės kontrolės) organizavimo ypatumus sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – įstaigose), kurių steigėjai yra Krašto apsaugos ministerija ir Vidaus reikalų ministerija, valstybinę kontrolę atliekančių institucijų (toliau – valstybės institucijų) ir pareigūnų teises ir pareigas.

2. Ši tvarka privaloma įstaigoms, jų steigėjams, valstybės institucijoms ir pareigūnams, atliekantiems valstybinę kontrolę.

 

II. VALSTYBINĘ KONTROLĘ ATLIEKANČIOS INSTITUCIJOS IR PAREIGŪNAI

 

3. Įstaigų valstybinę kontrolę atlieka:

3.1. sveikatos apsaugos ministro įsakymu paskirti pareigūnai;

3.2. Valstybinė medicininio audito inspekcija – asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, kokybės (tinkamumo) ir ekonominio efektyvumo valstybinę kontrolę;

3.3. Valstybinė ir teritorinės ligonių kasos – kontroliuoja asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, kiekį ir kokybę bei atlieka finansinę privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų naudojimo analizę įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis dėl paslaugų teikimo su teritorinėmis ligonių kasomis;

3.4. Lietuvos medicinos etikos komitetas – asmens sveikatos priežiūros įstaigose teikiamų paslaugų atitikimo medicinos etikos reikalavimams valstybinę kontrolę;

3.5. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras – valstybinę higienos kontrolę ir teikiamų visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, tinkamumo ir efektyvumo valstybinę kontrolę.

 

III. VALSTYBINĖS KONTROLĖS MASTAS IR TURINYS

 

4. Valstybinės kontrolės mastą įstaigose nustato Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas, Sveikatos draudimo įstatymas, Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas, Radiacinės saugos įstatymas, valstybės institucijų nuostatai bei kiti teisės aktai, reglamentuojantys įstaigų veiklą.

5. Pareigūnams pateikiami duomenys ir dokumentai, reikalingi valstybinei kontrolei atlikti, įstaigų ir jų padalinių vadovų raštiški paaiškinimai.

6. Valstybės paslaptį sudarančių žinių turintys dokumentai pareigūnams pateikiami ir pareigūnai jais naudojasi vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių apsaugos tvarka.

7. Valstybinės ir teritorinių ligonių kasų ekspertams, atliekantiems įstaigoje suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, kiekio ir kokybės kontrolę bei finansinę privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų naudojimo analizę, pateikiama informacija ir dokumentai apie privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų panaudojimą, medicininiai dokumentai, reikalingi tikrinant paslaugų kiekį ir kokybę.

8. Siekiant įvertinti, ar sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų santykiai atitinka medicinos etikos reikalavimus, valstybinė kontrolė atliekama vadovaujantis teisės aktais, taikomais atitinkamai pacientų kategorijai, bei sveikatos priežiūros specialistams nustatytomis taisyklėmis, pareiginėmis instrukcijomis bei elgesio taisyklėmis.

 

IV. VALSTYBINĖS KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS

 

9. Valstybės institucijų, nurodytų šios tvarkos 3 punkte, pareigūnai, tikrindami įstaigas, privalo turėti savo institucijos vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašytą pavedimą atlikti patikrinimą, kurį pateikus kartu su tarnybiniu pažymėjimu pareigūnai įleidžiami į įstaigą. Pavedime nurodoma:

9.1. pareigūno vardas, pavardė ir pareigos;

9.2. tikrinamos įstaigos pavadinimas ir adresas;

9.3. tikrinimo rūšis ir trukmė.

10. Pareigūnai, atlikę patikrinimą, surašo patikrinimo aktą, kurį pasirašo patikrinimą atlikęs pareigūnas ir tikrinamos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

11. Įstaigos privalo turėti laisvos formos žurnalus, kuriuose registruojami valstybės institucijų pareigūnų atliekami patikrinimai.

12. Valstybės institucijų pareigūnai pateiktame žurnale privalo įrašyti kontroliuojančios institucijos pavadinimą, savo vardą ir pavardę, pareigas, patikrinimo tikslus, datą, trumpą patikrinimo išvadą ir pasirašyti.

13. Įstaigų valstybinė kontrolė atliekama dalyvaujant Krašto apsaugos ministerijos Vyriausiojo kariuomenės gydytojo biuro, Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos atstovams ir tikrinamos įstaigos vadovams ar jų įgaliotiems asmenims. Jeigu Krašto apsaugos ministerijos Vyriausiojo kariuomenės gydytojo biuro ir Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos atstovai negali dalyvauti, įstaigos valstybinė kontrolė atliekama dalyvaujant tikrinamos įstaigos vadovui ar jo įgaliotiems asmenims. Apie numatomą patikrinimą valstybės institucijos privalo iš anksto informuoti Krašto apsaugos ministerijos Vyriausiojo kariuomenės gydytojo biurą ir Sveikatos priežiūros tarnybą prie Vidaus reikalų ministerijos.

14. Įstaigų patikrinimui atlikti valstybės institucijos gali pasitelkti specialistus iš kitų įmonių, įstaigų ar organizacijų. Duomenys apie pasitelkiamus specialistus įrašomi į pavedimą. Už specialistų tinkamą parinkimą, jų darbą, išvadų pagrįstumą atsako juos pasitelkusi institucija.

15. Įstaigų vadovai privalo sudaryti tinkamas sąlygas valstybinei kontrolei atlikti ir užtikrinti valstybinę kontrolę atliekančių pareigūnų saugumą tikrinamose įstaigose.

16. Pareigūnai, atliekantys įstaigų valstybinę kontrolę, privalo būti patikrinti Krašto apsaugos ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka.

 

V. PAREIGŪNŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

17. Valstybės institucijų pareigūnų teises ir pareigas nustato Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas, Valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymas, valstybės institucijų nuostatai, darbo reglamentai, kiti su valstybinės kontrolės veikla susiję teisės aktai ir ši tvarka.

18. Pareigūnai, atliekantys įstaigų valstybinę kontrolę, privalo:

18.1. laikytis įstaigų vidaus tvarkos taisyklių, kiek jos neprieštarauja šios tvarkos nuostatoms;

18.2. žinoti sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų teisinių bei etinių santykių ypatumus kontroliuojamose įstaigose ir šiuos santykius reguliuojančius teisės aktus;

18.3. žinoti įstaigų veiklos organizavimą reguliuojančius teisės aktus;

18.4. laikytis teisės aktų, reglamentuojančių įstaigų veiklą, reikalavimų.

19. Krašto apsaugos ministerijos Vyriausiojo kariuomenės gydytojo biuras ir Sveikatos priežiūros tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos privalo kontroliuojančioms institucijoms jų prašymu pateikti šios tvarkos 18 punkte nurodytus teisės aktus.

 

______________