LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PERSONALINIŲ PENSIJŲ SKYRIMO LAIKINŲJŲ NUOSTATŲ TVIRTINIMO

 

1990 m. birželio 16 d. Nr. 219

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Personalinių pensijų skyrimo laikinuosius nuostatus (pridedama).

 

Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė

K. Prunskienė

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės reikalų valdytojas

 

A. Mikulis

 

 


Patvirtinta

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1990 m. birželio 16 d. nutarimu Nr. 219

 

Personalinių pensijų skyrimo laikinieji nuostatai

 

I. Bendrieji nuostatai

1. Personalinės pensijos skiriamos asmenims, ypač daug prisidėjusiems prie Lietuvos valstybingumo išsaugojimo, atkūrimo bei stiprinimo, taip pat turintiems nuopelnų kultūros, mokslo, sporto, ūkio plėtojimo srityse, motinoms, pagimdžiusioms ir išauginusioms dešimt ir daugiau vaikų, buvusiems kariams, tapusiems invalidais dėl sužeidimo, kontūzijos, suluošinimo arba ligos taikos metu, o tiems asmenims mirus - jų šeimos nariams ir būtinojoje tarnyboje žuvusių karių šeimos nariams.

2. Skiriamos respublikinės Ar vietinės reikšmės personalinės pensijos.

 

II. Personalinių pensijų skyrimo sąlygos ir tvarka

3. Respublikinės ir vietinės reikšmės personalinės pensijos skiriamos vyrams nuo 60 ir moterims nuo 55 metų, arba nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jie yra invalidai.

Asmenims, turintiems teise, gauti senatvės pensiją lengvatinėmis sąlygomis, personalinės pensijos skiriamos sulaukus reikiamo amžiaus.

4. Maitintojo netekimo personalinės pensijos gali būti skiriamos šiems mirusio personalinio pensininko arba asmens,

turėjusio nuopelnų, suteikiančių teisę į personaline, pensiją, šeimos nariams:

a) jaunesniems kaip 16 metų vaikams (moksleiviams -18 metų), arba nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jie tapo invalidais, nesukakus 16 metų (moksleiviai- 18 metų);

b) tėvui, motinai, žmonai (vyrui) jeigu jiems yra su kakę: vyraus - 60 metų, moterims - 55 metai, arba nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jie yra invalidai;

c) vienam iš tėvų arba sutuoktiniui nepriklausomai nuo amžiaus ir darbingumo, jeigu jis prižiūri mirusio maitintojo vaikus, jaunesnius kaip 8 metų, ir nedirba;

d) motinai, turinčiai teisę gauti pensiją už žuvusį karį, - nuo 50 metų, arba nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu ji yra invalidė.

Įtėviai turi teisę į pensija kaip tėvai, o Įvaikiai kaip tikrieji vaikai. Nepilnamečiams, turintiems teisę i maitintojo netekimo pensiją, ta teisė paliekama taip pat tuo atveju, jeigu jie įvaikinami. į

Atskirais atvejais mirusio personalinio pensininko arba asmens, turėjusio nuopelnų, suteikiančių teisę į personalinę pensiją, besimokantiems vaikams maitintojo netekimo pensija gali būti paskirta ir jiems sukakus 18 metų.

5. Personalinė pensija skiriama ir jos dydis nustatomas kiekvienu atskiru atveju priklausomai nuo asmens, kuriam skiriama pensija, nuopelnų.;

Respublikinės reikšmės personalinė pensija nustatoma ne didesnė kaip 160 rublių,  o vietinės reikšmės personalinė pensija - ne didesnė -kaip140 rublių per mėnesį.

6. Maitintojo netekimo personalinė pensija nustatoma seimai Šio dydžio: esanti vienam nedarbingam šeimos nariui - iki 70 procentų, esant dviem arba daugiau nedarbingų Šeimos narių - iki 100 procentų mirusio maitintojo pensijos arba pensijos, kuri jam gagėjo būti paskirta*

Personalinė pensija visiems šeimos nariams kartu negali viršyti Šių nuostatų5 punkte nurodyto dydžio.

Pensijos dalį Kiekvienam šeimos nariui nustato organas, skiria pensiją.

7. Personalines pensijas skiria Personalinio tyrimo komisija prie Socialinės apsaugos ministerijos šių nuostatų nustatyta tvarka.

8. Prašydami skirti personalines pensijas, kreipiasi Respublikos aukščiausieji valdžios ir valdymo organai, ministerijos, departamentai, tarnybos, rajonų ir miestų Tarybos ar valdybos, Respublikos kūrybinės sąjungos ir kitos visuomeninės organizacijos, kurios įregistruotos nustatytąja tvarka.

9. Prie prašymo skirti personalinę pensiją asmeniui turi būti pridėti:

a) dokumentai, patvirtinantys asmens, kuriam prašoma skirti pensiją, nuopelnus;

b) prašančios organizacijos patvirtintas kadrų įskaitos asmens lapas ir trumpa to asmens biografija (autobiografija);

c) charakteristika, atspindinti veiklą, suteikiančią teise. į personalinę pensiją;

d) dvi fotografijos;

e) medicininės darbingumo ekspertizės komisijos pažymėjimas apie invalidumą, jeigu asmeniui nėra sukakę šių nuostatų 3 punkte nurodytas amžius;

f) buities sąlygų tyrimo aktas; g) pažymėjimas apie darbo užmokestį, o jeigu asmuo turi teisę gauti valstybinę senatvės, invalidumo ar kitą pensiją, tai ir pažymėjimas apie tos pensijos dydį.

10. Prie prašymo skirti personalinę pensiją mirusio asmens, turėjusio ypatingų nuopelnų, Šeimai turi būti pridėti:

a) mirties liudijimo nuorašas;

b) dokumentai, patvirtinantys giminystės ryšius su mirusiuoju (sutuoktuvių liudijimo nuorašas, vaikų gimimo liudijimų nuorašai, teismo sprendimas, nustatantis giminystės ryšius, ir pan.);

c) pažymėjimas, kad asmuo buvo mirusiojo išlaikomas;

d) medicininės darbingumo ekspertizės komisijos pažymėjimas apie invalidumą, jeigu asmeniui nėra sukakęs šių nuostatų 3 punkte nurodytas amžius;

e) mokyklos pažymėjimas dėl vyresnių kaip 16 metų vaikų, amžiaus, jeigu jie mokosi;

f) pažymėjimas apie gaunamą pensiją (asmenims, gaunantiems pensiją).

Jeigu mirusiajam personalinė pensija nebuvo paskirta, tai prie prašymo skirti pensiją jo Šeimos nariams turi būti pridėti taip pat dokumentai, išvardyti šių nuostatų 9 punkto „a“, „b“ ir „g“ papunkčiuose.

11. Prašymas skirti personalinę pensiją turi būti apsvarstytas per mėnesį nuo visų reikalingų dokumentų gavimo dienos.

Apie sprendimą skirti personalinę pensiją arba atsisakyti ją skirti pranešama pateikusiai prašymą organizacijai ne vėliau kaip per 15 dienų, padarius sprendimą.

12. Sprendimas skirti personalinę pensiją arba atsisakyti ją skirti yra galutinis. Išaiškinus naujus duomenis, sprendimas gali būti peržiūrėtas.

13. Paskirtų personalinių pensijų dydis gali būti peržiūrėtas kiekvienu atskiru atveju išvardytoms šių nuostatų 8 punkte organizacijoms prašant.

14. Personalinių pensijų skyrimo komisija prireikus svarsto klausiaus dėl personalinės pensijos atėmimo pensininkui padarius nusikaltimą arba nederamai elgiantis, taip pat paaiškėjus, kad duomenys, kuriais remiantis personalinė pensija buvo paskirta, yra klaidingi.