LIETUVOS RESPUBLIKOS
GYVENTOJŲ UŽIMTUMO
Į S T A T Y M A S
Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymas kartu su kitais darbo santykius reglamentuojančiais įstatymais nustato Lietuvos Respublikos piliečių konstitucinės teisės į darbą ir užsiėmimo pasirinkimo valstybines garantijas.
I skyrius.
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Lietuvos Respublikos piliečių užimtumas
Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę laisvai pasirinkti darbą arba užsiimti kita įstatymų nedraudžiama veikla.
2 straipsnis. Įstatymo taikymas kitų šalių piliečiams bei asmenims be pilietybės
3 straipsnis. Teisės į darbą įgyvendinimas
Piliečiai teisę į darbą įgyvendina tiesiogiai kreipdamiesi į darbdavius arba darbo biržos tarpininkavimu. Samdos sutartis sudaroma piliečio ir darbdavio susitarimų įstatymu nustatyta tvarka.
4 straipsnis. Teisė įsidarbinti pagal sutartį (kontraktą)
Piliečiai įstatymų nustatyta tvarka gali sudaryti samdos sutartis (kontraktus) su darbdaviais, esančiais kitose valstybėse arba nenuolatinėje sutartį sudarančiojo gyvenamojoje vietovėje.
Jeigu sudarant tokią sutartį tarpininkauja darbo birža, tai jos sudarymo ir su tuo susijusių papildomų išlaidų kompensavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Tarpininkauti dėl piliečių darbo užsienyje - išimtinė valstybės teisė, kurią įgyvendina Lietuvos darbo birža. Kitos organizacijos gali tarpininkauti dėl piliečių įsidarbinimo užsienyje tik turėdamos atitinkamus įgaliojimus (licenzijas).
5 straipsnis. Bedarbiai
Bedarbiais laikomi darbingi piliečiai, kurie dėl ne nuo jų priklausančių aplinkybių neturi uždarbio, yra užsiregistravę gyvenamosios vietos darbo biržoje kaip norintys ir galintys dirbti tam tikrą darbą arba pasirengę mokytis bei persikvalifikuoti, jeigu darbo birža nepasiūlė darbo, kuris atitinka jų profesinį pasirengimą, ankstesnę profesinę veiklą bei sveikatos būklę.
II skyrius.
PILIEČIŲ UŽIMTUMO TEISĖS IR GARANTIJOS
6 straipsnis. Valstybinės užimtumo garantijos
nemokamas profesinio orientavimo ir konsultavimo paslaugas bei informaciją apie laisvas darbo vietas;
7 straipsnis. Gyventojų užimtumo programos ir papildomos garantijos
Prireikus Lietuvos darbo birža rengia valstybines, o kartu su savivaldybėmis - ir teritorines gyventojų užimtumo programas, kurias tvirtina valstybės valdymo organai arba savivaldybės, ir jos finansuojamos iš atitinkamų biudžetų. Tokios programos pirmiausia rengiamos labiausiai socialiai pažeidžiamų piliečių, nurodytų šio įstatymo 8 straipsnyje, gynimui nuo nedarbo. Jiems įdarbinti darbo biržos teikimu savivaldybės kasmet darbdaviams nustato įdarbinimo arba darbo vietų skaičiaus steigimo kvotas iki 5 procentų bendro darbuotojų skaičiaus.
Darbdaviai, nevykdantys darbo vietų steigimo arba įdarbinimo kvotų, kiekvienu atveju į Užimtumo fondą moka tos įmonės, įstaigos ar organizacijos darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio 12 mėnesių dydžio papildomas įmokas, išskyrus atvejus, kai darbo birža nesikreipė dėl piliečių, nurodytų šio įstatymo 8 straipsnyje, įdarbinimo.
8 straipsnis. Piliečiai, kuriems taikomos papildomos užimtumo garantijos
moterims, turinčioms vaikų iki 14 metų, ir vyrams, vieniems auginantiems vaikus iki tokio pat amžiaus;
9 straipsnis. Darbdavio pareiga įspėti darbuotoją apie samdos sutarties nutraukimą
Darbdavys savo iniciatyva, jei nėra darbuotojo kaltės, gali nutraukti neterminuotą samdos sutartį įstatymų nustatyta tvarka tik prieš 2 mėnesius įspėjęs darbuotoją raštu. Darbuotojui, kuriam iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip 5 metai, nepilnamečiui iki 18 metų, invalidui, moteriai, turinčiai vaikų iki 14 metų, ir vyrui, vienam auginančiam vaikus iki tokio pat amžiaus, apie numatomą atleidimą iš darbo turi būti pranešta raštu prieš 4 mėnesius.
Šio straipsnio pirmojoje dalyje nustatyti įspėjimo terminai taikomi ir nutraukiant terminuotą samdos sutartį.
Tais atvejais, kai iki terminuotos samdos sutarties pabaigos liko mažiau laiko negu šiame straipsnyje numatyti įspėjimo terminai, darbdavys gali atleisti darbuotoją iš darbo savo iniciatyva, jei nėra darbuotojo kaltės, tik samdos sutarties terminui pasibaigus.
Jeigu darbuotojas atleidžiamas iš darbo, nepasibaigus įspėjimo terminui, jo atleidimo iš darbo data perkeliama iki to laiko, kada turėjo pasibaigti įspėjimo terminas.
10 straipsnis. Darbdavio pareigos, atleidžiant grupę darbuotojų
Darbdavys, įstatymų nustatyta tvarka mažindamas darbuotojų skaičių arba nutraukdamas įmonės, įstaigos ir organizacijos veiklą, kai dėl to per 30 dienų numatoma atleisti grupę darbuotojų (10 ir daugiau žmonių įmonėse, įstaigose ir organizacijose, kuriose dirba iki 100 darbuotojų, arba daugiau kaip 10 procentų žmonių - įmonėse, įstaigose ir organizacijose, kuriose dirba daugiau kaip 100 darbuotojų), privalo apie tai prieš 3 mėnesius pranešti darbo biržai ir savivaldybėms.
Savivaldybės darbo biržos teikimu gali laikinai - iki 6 savaičių - sustabdyti darbuotojų atleidimą. Dalis su tuo susijusių išlaidų gali būti kompensuota darbdaviams iš Užimtumo fondo arba savivaldybių biudžetų.
11 straipsnis. Laisvų darbo vietų registravimas
Darbdaviai privalo registruoti laisvas darbo vietas darbo biržoje, o ši - viešai jas skelbti. Darbdaviai, pažeidę laisvų darbo vietų registravimo tvarką, darbo biržos sprendimu moka į Užimtumo fondą tos įmonės, įstaigos ir organizacijos darbuotojų vidutinio mėnesinio atlyginimo dydžio baudą už kiekvieną neregistruotą laisvą darbo vietą.
III skyrius.
GYVENTOJŲ UŽIMTUMO EKONOMINĖS PRIELAIDOS
12 straipsnis. Užimtumo fondas
13 straipsnis. Užimtumo fondo lėšos
14 straipsnis. Užimtumo fondo lėšų naudojimas
nedirbančių piliečių mokymo, permokymo ir perkvalifikavimo kursams organizuoti ir su tuo susijusioms išlaidoms apmokėti bei stipendijoms mokėti;
gyventojų užimtumo programoms finansuoti, papildomoms darbo vietoms steigti, taip pat šio įstatymo 8 straipsnyje nurodytoms gyventojų grupėms įdarbinti;
IV skyrius.
SOCIALINĖS GARANTIJOS NEDIRBANTIEMS PILIEČIAMS
15 straipsnis. Teisė į bedarbio pašalpą
Teisę į bedarbio pašalpą turi piliečiai, kurie šio įstatymo 5 straipsnyje nustatyta tvarka pripažinti bedarbiais:
16 straipsnis. Bedarbio pašalpa
Bedarbiams pašalpą nustatyta tvarka skiria darbo birža. Pašalpa, pradedant aštunta diena po užregistravimo, mokama ne daugiau kaip 6 mėnesius per 12 mėnesių laikotarpį.
Pašalpos mokėjimo pradžia perkeliama iki to laikotarpio pabaigos, už kurį kompensuota išeitine pašalpa.
Bedarbiams, kurie per paskutiniuosius 3 metus ne mažiau kaip 24 mėnesius dirbo pagal samdos sutartį ir buvo draudžiami nuo nedarbo, kas mėnesį mokama:
dar per tolesnius du mėnesius - 50 procentų ankstesnėje darbovietėje gauto vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio bedarbio pašalpa.
Priešpensinio amžiaus asmenims (likus ne daugiau kaip 5 metams iki teisės gauti visą senatvės pensiją) 50 procentų gauto vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio bedarbio pašalpos mokėjimas pratęsiamas dar du mėnesius. Pašalpos mokėjimas nutraukiamas, įgijus teisę į pensiją.
Pašalpos mokėjimas taip pat pratęsiamas tiek laiko, kiek asmuo dirbo viešuosius darbus. Pašalpos dydis pratęsimo metu atitinka gautą pašalpą tuo laikotarpiu, kurį bedarbis dirbo viešuosius darbus.
Bedarbiams, kurie buvo draudžiami nuo nedarbo ir turi 2 metų darbo stažą, tačiau ilgesnę kaip vienerių metų samdomo darbo pertrauką, 6 mėnesius mokama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijos dydžio pašalpa.
Bedarbiams, kurie turi ilgesnę kaip vienerių metų samdomo darbo pertrauką, jei ji susidarė dėl svarbių priežasčių (dėl ligos, mažamečių vaikų priežiūros, ligonių, invalidų slaugymo (globos) ir pan.), taip pat vidurinių bendrojo lavinimo, profesinių technikos, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų absolventams 6 mėnesius mokama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta valstybės remiamų pajamų dydžio pašalpa.
Piliečiams, be svarbių priežasčių savo noru nutraukusiems samdos sutartį arba atleistiems iš darbo už kaltus veiksmus, grįžusiems iš krašto apsaugos tarnybos, įkalinimo vietų, taip pat vidurinių bendrojo lavinimo, profesinių technikos, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų absolventams, kurie per 6 mėnesius po grįžimo arba mokyklų baigimo nesikreipė į darbo biržą, bedarbio pašalpa pradedama mokėti po 6 mėnesių nuo užsiregistravimo gyvenamosios vietos darbo biržoje.
17 straipsnis. Bedarbio pašalpos neskyrimas
18 straipsnis. Bedarbio pašalpos mažinimas arba jos netekimas
Bedarbiui sumažinama bedarbio pašalpa 50 procentų, jeigu jis atsisakė siūlomo darbo, kuris atitinka jo profesinį pasirengimą, ankstesnę profesinę veiklą bei sveikatos būklę, taip pat jeigu nuvykimo į darbovietę ir atgal laikas miesto arba priemiestiniu transportu neviršija trijų valandų, o moterims, turinčioms vaikų iki 14 metų, ir vyrams, vieniems auginantiems vaikus iki tokio pat amžiaus,- dviejų valandų.
Bedarbis turi teisę rinktis darbą, kuris atitinka jo profesinį pasirengimą, ankstesnę profesinę veiklą, ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Po to jam siūlomas žemesnės kvalifikacijos darbas arba jis gali būti nukreipiamas mokytis kitos specialybės (profesijos) šio įstatymo 19 straipsnyje nustatyta tvarka.
19 straipsnis. Nedirbančių piliečių mokymas, permokymas ir perkvalifikavimas
Nedirbantys piliečiai, kuriems darbo birža po jų užsiregistravimo nustatyta tvarka per 6 mėnesius negalėjo pasiūlyti pastovaus darbo, atitinkančio jų specialybę (profesiją), nukreipiami mokytis kitos specialybės (profesijos) arba įgyti aukštesnę kvalifikaciją pagal šiam tikslui sudarytas sutartis su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis.
Įgiję naują specialybę (profesiją) piliečiai įdarbinami pas darbdavį, su kuriuo buvo sudaryta sutartis.
Mokymo laikotarpiu piliečiams, kurie ne mažiau kaip 24 mėnesius per paskutiniuosius 3 metus dirbo pagal samdos sutartį ir buvo draudžiami nuo nedarbo, mokama vidutinio darbo užmokesčio dydžio ankstesnėje darbovietėje stipendija, kuri negali būti daugiau kaip du kartus didesnė už indeksuoto minimalaus gyvenimo lygio dydį.
Piliečiams, kurie buvo draudžiami nuo nedarbo ir turi 2 metų darbo stažą, bet ilgesnę kaip vienerių metų samdomo darbo pertrauką, mokama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijos dydžio stipendija.
Kitiems piliečiams (16 straipsnio 7 dalis) mokama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta valstybės remiamų pajamų dydžio stipendija.
Savarankiškai įsidarbinusiųjų ir besimokančiųjų kitos specialybės, įgyjančiųjų aukštesnę kvalifikaciją tiesiogiai gamyboje arba įmonių, įstaigų ir organizacijų siuntimu atitinkamose mokymo įstaigose, stipendijų dydis mokymo laikotarpiu nustatomas darbdavio ir darbuotojo susitarimu.
20 straipsnis. Viešieji darbai
Nedirbantiems piliečiams, kuriems sunku parinkti darbą, darbo birža kartu su savivaldybėmis organizuoja laikinus, iki dviejų mėnesių viešuosius darbus.
Dirbantieji viešuosius darbus negauna bedarbio pašalpos, jeigu darbo užmokestis yra didesnis už šią pašalpą. Jeigu darbo užmokestis yra mažesnis už gaunamą pašalpą, darbo birža moka darbo užmokesčio ir bedarbio pašalpos skirtumą.
Viešuosius darbus dirbantiems piliečiams taikomos visos socialinės garantijos, numatytos atitinkamos profesijos (specialybės) darbuotojams.
V skyrius.
LIETUVOS DARBO BIRŽA
21 straipsnis. Darbo biržos struktūra
Valstybines gyventojų užimtumo garantijas darbo rinkoje įgyvendina Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ministerijos. Ją sudaro Respublikinė bei teritorinės darbo biržos.
Gyventojų užimtumo klausimams nagrinėti prie darbo biržų steigiamos visuomeniniais pagrindais veikiančios trišalės komisijos. Jos sudaromos iš vienodo skaičiaus lygiateisių narių: darbuotojų (profesinių sąjungų, susivienijimų, asociacijų ir kt.), darbdavių (susivienijimų, asociacijų ir kt.) bei valstybės valdymo organų atstovų. Darbuotojų ir darbdavių atstovus deleguoja minėtos organizacijos, o valstybės valdymo organų atstovus - skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir savivaldybės.
22 straipsnis. Darbo biržos funkcijos
organizuoja kartu su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis ieškančių darbo piliečių profesinį konsultavimą, mokymą, permokymą ir perkvalifikavimą;
rengia valstybines, o kartu su savivaldybėmis - teritorines gyventojų užimtumo programas pirmiausia toms gyventojų grupėms, kurios negali lygiomis sąlygomis su kitais piliečiais konkuruoti darbo rinkoje;
teikia pasiūlymus savivaldybėms laikinai sustabdyti dirbančiųjų atleidimą arba atidėti jų atleidimo terminus, jeigu nesudarytos sąlygos įdarbinti atleistuosius, juos mokyti, permokyti ir perkvalifikuoti, arba jeigu, atleidžiant grupę darbuotojų, darbdavys laiku apie tai nepranešė darbo biržai;
23 straipsnis. Trišalių komisijų teisės
svarsto ir teikia pasiūlymus darbo biržai dėl gyventojų užimtumo politikos, darbo rinkos reguliavimo, socialinės pagalbos bedarbiams prioritetų bei sistemos tobulinimo;
teikia pasiūlymus gyventojų užimtumo programų, nedarbo ribojimo priemonių, papildomų darbo vietų steigimo ar įdarbinimo kvotų negalintiems lygiomis sąlygomis su kitais konkuruoti darbo rinkoje piliečiams nustatymo, viešųjų darbų organizavimo, nedirbančių piliečių profesinio konsultavimo, mokymo ir permokymo tvarkos klausimais;
VI skyrius.
GYVENTOJŲ UŽIMTUMO ĮSTATYMO LAIKYMOSI KONTROLĖ
24 straipsnis. Gyventojų užimtumo įstatymo laikymosi kontrolė