LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS TARNYBOS RADIACINĖS SAUGOS CENTRO ĮSTEIGIMO IR NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1996 m. lapkričio 28 d. Nr. 625

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą,

įsakau:

1. 1997m. sausio 1 d. įsteigti Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Radiacinės saugos centrą.

2. Patvirtinti Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Radiacinės saugos centro nuostatus (pridedama).

3. Nustatyti, kad nuo 1997 m. sausio 1 dienos Valstybinio visuomenės sveikatos centro radiacinės saugos funkcijos, etatai, skirti šioms funkcijoms vykdyti, ir pagrindinės priemonės (inventorius) perduodami Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Radiacinės saugos centrui.

4. Pavesti Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriui E. Mačiūnui įvykdyti šio įsakymo 3 punkto reikalavimus.

5. Nustatyti, kad darbuotojų, kurie vykdė radiacinės saugos funkcijas ir aptarnavo šią sritį Valstybiniame visuomenės sveikatos centre, darbo santykiai tęsiasi Radiacinės saugos centre pagal Darbo sutarties įstatymo 32 straipsnio reikalavimus.

6. Įsakymo kontrolę pavesti Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam gydytojui higienistui.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                        ANTANAS VINKUS

______________

 


Patvirtinta

Sveikatos apsaugos ministerijos

1996 11 28 įsakymu Nr. 625

 

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Radiacinės saugos centro NUOSTATAI

 

Bendroji dalis

 

1. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) yra tretinio LNSS veiklos organizavimo lygio valstybės visuomenės sveikatos priežiūros biudžetinė įstaiga. RSC steigėjas yra Sveikatos apsaugos ministerija.

2. RSC savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais teisės aktais, sveikatos apsaugos įsakymais, normatyviniais dokumentais, šiais nuostatais.

3. RSC yra juridinis asmuo, turi antspaudą su pavadinimu, sąskaitas banke. RSC finansuojamas iš valstybės biudžeto lėšų, kitų įstatymais numatytų šaltinių. RSC buveinė: Kalvarijų g. 153, 2042 Vilniuje.

4. RSC už savo veiklą atskaitingas steigėjui ir Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVSPT).

 

RSC uždaviniai ir funkcijos

 

5. Svarbiausias RSC uždavinys – tirti galimas jonizuojančios spinduliuotės sukeltų susirgimų priežastis, jas šalinti ir imtis priemonių Lietuvos gyventojų sveikatai apsaugoti.

6. Vykdydamas šį uždavinį, RSC:

1) organizuoja ir vykdo Lietuvos Respublikos juridinių ir fizinių asmenų, įstaigų, organizacijų, savivaldybės ir kt. bei specialių objektų valstybinę visuomenės sveikatos priežiūrą, vadovaudamasis teisės aktais;

2) organizuoja ir vykdo visuomenės sveikatos monitoringą, analizuoja (neinfekcinių) susirgimų epidemiologiją;

3) koordinuoja pagal kompetenciją bendravalstybinės sveikatos apsaugos tvarkymą;

4) rengia užsakymus mokslo tiriamiesiems darbams visuomenės sveikatos priežiūros klausimais;

5) dalyvauja pagal kompetenciją rengiant visuomenės sveikatos priežiūros teisės aktų projektus.

7. RSC funkcijos:

1) dalyvauti visuomenės sveikatos monitoringe ir visuomenės sveikatos ekspertizėje;

2) vykdyti žalos visuomenės sveikatai ribojimo priežiūrą ir kontrolę;

3) rengti, sisteminti ir platinti higienines normas ir taisykles, normatyvus, standartus, metodinius nurodymus, teikti išvadas bei pasiūlymus dėl jų taikymo;

4) atlikti gyventojų, dirbančiųjų gyvenamosios, gamybinės ir socialinės aplinkos jonizuojančios spinduliuotės apšvitos dozimetriją ir ekspertizę;

5) organizuoti mokomąją ir gamybinę praktiką Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentams, Vilniaus medicinos mokyklos moksleiviams ir kt. mokyklų klausytojams pagal sutartis ir susitarimus.

 

RSC teisės

 

8. Gauti ekonominę, ekologinę, technologinę ir kitą informaciją iš visų nuosavybės formų įmonių, įstaigų, organizacijų pagal savo kompetenciją.

9. Teikti privalomas valstybinės visuomenės sveikatos ekspertizės išvadas.

10. Teikti pretenzijas bei ieškinius dėl žalos, padarytos RSC neteisėtais juridinių bei fizinių asmenų veiksmais, atlyginimo.

11. Pagal VVSPT nustatytą kompetenciją išduoti žemės sklypo naudojimo, statybos ir rekonstrukcijos darbų nekenksmingumo sveikatai ekspertizės išvadas.

12. Pagal VVSPT nustatytą kompetenciją išduoti vartojimo prekių, gaminių ir žaliavų nekenksmingumo sveikatai ekspertizės išvadas.

13. Koordinuoti priešradiacinių priemonių, saugančių valstybės sieną bei teritoriją nuo jonizuojančios spinduliuotės šaltinių ligų įvežimo bei paplitimo, įgyvendinimą.

14. Sudaryti su užsakovais sutartis dėl RSC kompetencijai priskirtų darbų atlikimo, organizuoti laikinas darbo grupes, priimti darbuotojus pagal sutartis konkretiems darbams pagal turimą apmokėjimo fondą.

15. Teikti pasiūlymus formuojant šalies valstybinių institucijų bei VVSPT pavaldžių įstaigų strategiją gyventojų radiacinės saugos klausimais.

16. Organizuoti bei kontroliuoti VVSPT pavaldžių įstaigų darbą radiacinės saugos klausimais.

17. Teikti suinteresuotoms valstybinėms žinyboms, juridiniams ir fiziniams asmenims, sveikatos priežiūros įstaigoms organizacines-metodines konsultacijas gyventojų radiacinės saugos klausimais.

18. Sudaryti ir tvarkyti Lietuvos Respublikoje esančių radioaktyvių medžiagų (RM) ir jonizuojančių spinduliavimo šaltinių (JSŠ) registrą.

19. Metodiškai vadovauti prognozuojant radiacinės kilmės avarijų pasekmes, planuoti ir siūlyti priemones joms išvengti bei likviduoti.

20. Organizuoti, atlikti dirbančiųjų su JSŠ ir gyventojų dozimetrinę kontrolę bei analizuoti šiuos duomenis.

21. Atlikti dozimetrinius, radiometrinius, radiocheminius tyrimus.

22. Išduoti leidimus-higienos pasus – juridiniams ar fiziniams asmenims, norintiems įsigyti, naudoti, parduoti, eksportuoti, importuoti, įrengti, prižiūrėti, sandėliuoti, laidoti ir kt. RM bei kitus JSŠ.

23. Pagal VVSPT nustatytą kompetenciją išduoti licencijas (leidimus) juridiniams ir fiziniams asmenims, norintiems gaminti, įvežti ar prekiauti produkcija, kurios sudėtyje yra ar gali būti daugiau natūralių ar dirbtinių radionuklidų.

24. Įvertinti ir analizuoti radionuklidų kiekį aplinkoje, statybinėse medžiagose, geriamajame vandenyje ir maisto produktuose bei jų galimą įtaką bendrai gyventojų apšvitai.

25. Atlikti darbus pagal atskiras valstybines bei savivaldybių programas.

26. Organizuoti kvalifikacijos kėlimo kursus, seminarus, instruktažus radiacinės saugos bei laboratorinės kontrolės klausimais sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų, šia problema suinteresuotų, žinybų darbuotojams.

27. Organizuoti dirbančiųjų su RM ir kitais JSŠ bei atskirų gyventojų grupių apmokymus radiacinės saugos klausimais bei išduoti leidimus-higienos pasus – juridiniams ir fiziniams asmenims, norintiems užsiimti šia veikla.

29. Gauti iš asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų bei kitų institucijų informaciją ir duomenis, būtinus radiacinės saugos priežiūrai vykdyti.

30. Nemokamai naudotis visuomenės sveikatos centrų laboratorijų bei operatyvinių padalinių duomenimis ir paslaugomis. Kaupti ir analizuoti surinktą informaciją.

31. Bendradarbiauti su kitomis žinybomis, mokslo tyrimo institucijomis, siekiant visapusiškai įvertinti šalies radiacinę būklę.

32. Palaikyti ryšius su Tarptautine atominės energetikos agentūra, Pasauline Sveikatos Organizacija ir kitų šalių atitinkamomis institucijomis nacionalinių radiacinės saugos programų vykdymo klausimais.

 

RSC darbo organizavimas

 

33. RSC sudaromi šie valdymo organai:

33.1. Administracija. Administracija atlieka RSC valdymo funkciją. Administracijai vadovauja direktorius, kurį viešo konkurso tvarka penkeriems metams skiria (sudaro darbo sutartį) steigėjas. Direktoriumi gali būti asmenys, kurie atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos jiems patvirtintus reikalavimus. Direktoriumi negali būti vyresni kaip 65 m. asmenys.

33.2. RSC direktorius:

1) organizuoja RSC darbą, jam vadovauja, atsako už jo valdymą;

2) atstovauja RSC be atskiro įgaliojimo;

3) rengia biudžetinių ir nebiudžetinių lėšų sąmatos projektus ir teikia juos tvirtinti steigėjui;

4) pagal patvirtintą darbo užmokesčio fondą tvirtina RSC struktūrą ir etatų sąrašą;

5) tvirtina RSC darbo reglamentą, RSC ir jo filialų darbo planus ir ataskaitas, RSC padalinių ir filialų nuostatus;

6) pagal savo kompetenciją leidžia įsakymus, kitus tvarkomuosius aktus, reguliuojančius RSC, jos padalinių, filialų veiklą, suteikia dalį jam priskirtų teisių pavaduotojams, kitiems darbuotojams;

7) tvirtina RSC darbuotojų pareigybines instrukcijas;

8) naudoja RSC lėšas ir turtą pagal patvirtintą sąmatą;

9) sudaro sutartis, atidaro ir uždaro sąskaitas bankuose;

10) naudojasi teisėmis ir vykdo funkcijas, kurias jam deleguoja VVSPT direktorius, Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis gydytojas higienistas;

11) vykdo kitas įstatymuose ir teisės aktuose numatytas pareigas. Į administracijos sudėtį įeina: direktorius, jo pavaduotojai, padalinių vadovai, vyriausiasis buhalteris.

33.3. RSC gali būti sudaromi ir kiti valdymo organai.

34. Steigėjui leidus, RSC gali turėti filialų. Filialas turi atskirą buveinę ir vadovą. Filialas nėra juridinis asmuo ir veikia pagal RSC nuostatus ir RSC direktoriaus įgaliojimus.

 

RSC darbuotojų priėmimo į darbą ir darbo apmokėjimo tvarka

 

35. Visus kitus RSC darbuotojus į darbą priima direktorius, sudarydamas su jais darbo sutartis.

36. RSC direktoriui tarnybinį atlyginimą, priedą, premijas skiria steigėjas įstatymų nustatyta tvarka.

37. RSC darbuotojų tarnybiniai atlyginimai, kitos darbo apmokėjimo sąlygos (priedų, pašalpų, premijų mokėjimas) numatomos darbo sutartyse ir keičiamos darbo sutarties šalių susitarimu pagal įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus. Darbuotojų premijavimo nuostatus tvirtina direktorius.

38. RSC filialų, padalinių vadovai bei sveikatos priežiūros specialistai į darbą priimami viešo konkurso tvarka penkeriems metams. RSC filialų ir padalinių vadovais turi dirbti asmenys, kurie atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus kvalifikacinius reikalavimus. RSC filialų vadovais negali dirbti vyresni kaip 65 m. asmenys.

 

Finansinė ūkinė veikla

 

39. RSC finansuojamas iš valstybės biudžeto pagal nustatyta tvarka patvirtintas sąmatas. RSC gali turėti ir nebiudžetinių lėšų, kurias naudoja nustatyta tvarka.

40. RSC finansinę ūkinę veiklą vykdo teisės aktų nustatyta tvarka, laikydamasis Finansų ministerijos nustatytų finansavimo procedūrų ir iždo procedūrų.

41. RSC lėšas sudaro:

1) valstybės biudžeto asignavimai. Šios lėšos gali būti naudojamos tik nemokamoms šiuose nuostatuose nurodytoms visuomenės sveikatos priežiūros paslaugoms ir patarnavimams teikti;

2) valstybės sveikatos fondo lėšos, skiros sveikatos programoms finansuoti ir RSC veiklos programoms remti;

3) privalomojo ir papildomo sveikatos draudimo lėšos pagal sveikatos priežiūros sutartis su Valstybine ar teritorine ligonių kasomis, draudimo įstaigomis;

4) lėšos, gautos iš fizinių ir juridinių asmenų už mokamas visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas ir patarnavimus;

5) lėšos, gautos kaip labdara ar parama ar dovana, taip pat pagal testamentą;

6) kitos teisėtai gautos lėšos.

42. RSC susidėvėjusias ar jai nebereikalingas materialines vertybes, turtą nurašo ar realizuoja Vyriausybės nustatyta tvarka.

43. RSC buhalterinę apskaitą organizuoja ir atskaitomybę tvarko Finansų ministerijos nustatyta tvarka.

44. RSC finansinę veiklą gali tikrinti Valstybės kontrolės, finansų, teisėtvarkos organų pareigūnai bei sveikatos apsaugos ministro įgalioti pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka.

 

Reorganizavimas ir likvidavimas

 

45. RSC nuostatus, jų pakeitimus ir papildymus tvirtina Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

RSC veiklos nutraukimo ar reorganizavimo klausimą sprendžia Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba ir Sveikatos apsaugos ministerija.

______________