LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS POLITINIŲ PARTIJŲ IR POLITINIŲ ORGANIZACIJŲ ĮSTATYMO PAKEITIMO

 

1995 m. birželio 20 d. Nr. I-953

Vilnius

 

Pakeisti Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių organizacijų įstatymą (Žin., 1990, Nr. 29-692; 1994, Nr. 48-891, Nr. 91-1763; 1995, Nr. 18-402):

1. 3 straipsnį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Politinių partijų ir politinių organizacijų steigimas

Politinei partijai ar politinei organizacijai įsteigti būtina, kad ji turėtų Lietuvoje ne mažiau kaip keturis šimtus steigėjų, kurie savo ar savo atstovų suvažiavime turi patvirtinti statutą (įstatus), programą ir išrinkti vadovaujančiuosius organus.

Steigiamos politinės partijos ar politinės organizacijos programa ir statutas (įstatai) negali prieštarauti Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams.

Statute (įstatuose) turi būti nurodyta:

1) partijos ar politinės organizacijos pavadinimas, buveinė, tikslai, uždaviniai ir veiklos teritorija;

2) įstojimo į partiją ar politinę organizaciją ir išstojimo sąlygos ir tvarka;

3) partijos ar politinės organizacijos narių teisės ir pareigos;

4) partijos ar politinės organizacijos struktūra, padalinių sudarymo būdai, vadovų rinkimo tvarka;

5) partijos ar politinės organizacijos aukščiausiosios valdymo institucijos sušaukimo būdai, laikas, jos kompetencija;

6) vadovaujančiųjų organų rinkimo tvarka ir jų kompetencija;

7) lėšų šaltiniai;

8) partijos ar politinės organizacijos organų veiklos kontrolės vykdymo tvarka;

9) statuto (įstatų) keitimo tvarka;

10) partijos ar politinės organizacijos veiklos nutraukimo ir turto panaudojimo tvarka.

Statute (įstatuose) gali būti numatyti ir kiti partijos ar politinės organizacijos veiklos organizavimo bei tvarkos klausimai.“

2. 4 straipsnį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Politinių partijų ir politinių organizacijų registravimas

Politines partijas ir politines organizacijas registruoja Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija.

Steigėjai ne vėliau kaip per vieną mėnesį po statuto (įstatų), programos priėmimo ir vadovaujančiųjų organų išrinkimo dienos paduoda Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai pareiškimą dėl partijos ar politinės organizacijos registravimo. Pareiškimą pasirašo vadovas, nurodydamas partijos ar politinės organizacijos buveinės adresą, telefoną. Prie pareiškimo dėl registravimo pridedama:

1) statutas (įstatai), programa dviem egzemplioriais;

2) kopija steigiamojo suvažiavimo protokolo, kuriame turi būti nurodytas partijos ar politinės organizacijos įsteigimo laikas ir vieta, taip pat steigėjų, dalyvavusių suvažiavime ir balsavusių už partijos ar politinės organizacijos įsteigimą, skaičius;

3) steigėjų sąrašas, kuriame turi būti kiekvieno steigėjo vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė ir asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas, užsiėmimas, žyma apie nepriklausymą kitoms partijoms ir politinėms organizacijoms. Šie duomenys turi būti patvirtinti kiekvieno steigėjo parašu, taip pat asmens, sudariusio steigėjų sąrašą, parašu;

4) partijos ar politinės organizacijos simbolių, vėliavų pavyzdžiai arba jų eskizai.

Statutas (įstatai), programa, protokolas ir steigėjų sąrašas turi būti pasirašyti partijos ar politinės organizacijos vadovo.

Teisingumo ministerija šio straipsnio antrojoje dalyje nurodytus dokumentus išnagrinėja per mėnesį nuo jų pateikimo dienos ir įregistruoja politinę partiją ar politinę organizaciją, jeigu pateikti visi reikalingi dokumentai ir nėra pažeisti šio įstatymo reikalavimai.

Jei dokumentų trūksta, steigėjams pranešama apie tai raštu ir nustatomas terminas trūkstamiems dokumentams pateikti. Šis terminas negali būti ilgesnis negu vienas mėnuo. Partija ar politinė organizacija įregistruojama per mėnesį nuo trūkstamų dokumentų pateikimo dienos.

Politinė partija ar politinė organizacija, praleidusi šiame straipsnyje nustatytus dokumentų pateikimo terminus, taip pat pažeidusi kitus šio įstatymo reikalavimus, neregistruojama.

Atsisakius registruoti politinę partiją ar politinę organizaciją, apie tai raštu pranešama steigėjams ir nurodomos atsisakymo priežastys.

Politinė partija ar politinė organizacija, kurią buvo atsisakyta registruoti šiame įstatyme nurodytais pagrindais, savo steigimo ir registravimo klausimus turi spręsti iš naujo šio įstatymo nustatyta tvarka.

Registruojamos politinės partijos ar politinės organizacijos pavadinimas ir simbolika turi skirtis nuo jau registruotų politinių partijų ir politinių ar visuomeninių organizacijų pavadinimų ir simbolikos.

Apie statuto (įstatų), programos pakeitimus politinė partija ar politinė organizacija per penkiolika dienų privalo raštu pranešti Teisingumo ministerijai, pateikdama jai pakeistą statutą (įstatus), programą ir juos pakeitusio suvažiavimo protokolo kopiją.

Jei politinė partija ar politinė organizacija pakeitė pavadinimą, ji perregistruojama šio įstatymo nustatyta tvarka.

Politinė partija ar politinė organizacija ir jų statutuose (įstatuose) nurodyti struktūriniai padaliniai yra juridiniai asmenys nuo partijos ar politinės organizacijos įregistravimo dienos.“

3. 5 straipsnio:

1) pirmąją dalį papildyti taip:

„Dėl politinių partijų ar politinių organizacijų veiklos sustabdymo gali kreiptis valstybės ir savivaldos institucijos, taip pat kitos politinės partijos ar politinės organizacijos. Kreipimasis dėl politinės partijos ar politinės organizacijos veiklos sustabdymo turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per mėnesį nuo jo gavimo dienos. Teisingumo ministerija turi teisę sustabdyti politinės partijos ar politinės organizacijos veiklą ir savo iniciatyva.“;

2) antrąją dalį papildyti taip:

„Teisingumo ministerija, spręsdama, ar politinė partija, politinė organizacija nepažeidė Lietuvos Respublikos Konstitucijos ar šio įstatymo, turi teisę kreiptis į kitas valstybės institucijas ir gauti iš jų išvadas.“

4. 8 straipsnį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Apskundimo tvarka

Atsisakymas registruoti politinę partiją ar politinę organizaciją, jos veiklos sustabdymas gali būti apskųsti per mėnesį nuo pranešimo apie tai gavimo dienos Vilniaus apygardos teismui.“

5. 10 straipsnio antrojoje dalyje po žodžio „tardytojai“ įrašyti žodžius „ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymuose nurodyti asmenys“.

6. 14 straipsnio antrąją dalį pripažinti netekusia galios.

7. 20 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                         ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________